ieuw gemeentehuis ïaar oude Texel-veld TEXELSE COURANT Cjroen <2wartJ-J~exels in het harL, Wethouder Eelman tijdelijk vervangen fTlets ber, doelmatig en representatief Defect sportvliegtuig haalt landingsbaan net niet Nieuws van de provincie -iff ïïMmm Daan Schilling maakt rentree Strijbosschool blijft bestaan' JJncler de pomp Huis Geldorp ernstig beklad KNRM vindt vermist jongetje Blikseminslag Schietcentrum Organisch Kijk in deze krant! TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER OIO DUINEN VAN TEXEL TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v 't Horntje fcERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11785 DONDERDAG 12 JUNI 2003 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 j sober, doelmatig en toch re- entatief raadhuis op het oude balveld van SV Texel, naast de eerplaats aan de Emmalaan. 'rojectcommissie Huisvesting enteerde dat plan vanmiddag itoude gemeentehuis. Nieuw er heeft de voorkeur, ook om- •verbouw bijna net zo kostbaar et toekomstplan staat centraal ns een openbare discussie- id op woensdag 2 juli. iwbouw of verbouw van het raad- Er wordt al lang over gespro- In 2000 stelde bureau Ernst ig Consulting vast dat het raad- kampt met een structureel tekort vierkante meters. Voor de korte lijn is het ruimteprobleem opge- met het plaatsen van tijdelijke vesting in het park en de realisa- an het bedrijfsverzamelgebouw, ir om goed te kunnen functione- [hebben bestuur en ambtelijk ap- at op termijn een huisvesting jig die aan hogere eisen voldoet, is ook dat het huidige raadhuis een doorn in het oog is en dat ihoefte is aan een verantwoorde ibouwkundige invulling van het [rum van Den Burg. In het verle- vertiep de discussie over het hart va| het dorp en de al dan met ge- iste nieuwbouw hand in hand, trdoor dit debat uiteindelijk vast- Omdat te voorkomen zijn de :ussies over huisvesting van de meen de invulling van het hart gescheiden. Eisen projectcommissie onder voorzit- chap van de burgemeester, nn naast alle fractievoorzitters Ie ambtenaren en een externe tdleider zitting hebben, stelde het toekomstige raadhuis een ramma van eisen samen. Uit- ispunten zijn dat de locatie moet oen aan mogelijke uitbreidings- sen in de toekomst en het ge- sober en doelmatig moet zijn Ernst, maar wel representatief als uurscentrum en voor de publieke tie. Verder moet de opzet van het ouw en specifiek de publieks- itrijbosschool in Midden-Eier- waarvan het leerlingenaantal iktober onder de opheffings- 01 lijkt te komen, blijft bestaan, boodschap had directeur Kor thumus dinsdagavond voor orgde ouders. rdat de opheffingsnorm onlangs beneden is bijgesteld, dreigt het andse schooltje inde rode cijfers ilanden. 'De grens lag bij 29 leer- in, en is als gevolg van een xering opgeschroefd naar 31. 30 leerlingen komen we daar dus «es eentje onder.' Maar Post- ius vertelde de ouders ook dat de x>l drie jaar de tijd heeft om aan onen dat het weer boven de ïffmgsnorm komt. 'En ook na die 3de is er geen sprake van acute ek', verzekerde Posthumus, die laf dat sluiting niet aan de orde voorlichtingsavond werd ge len om onrust over de school te nemen. 'Dat is gelukt.' Qie Warmoesstraat was een '3r jaar geleden toch al ge- 'oomhind? ruimte over een zekere mate van flexibiliteit beschikken, zodat toe komstige aanpassingen tegen lage investeringen kunnen worden aange bracht. De technische uitvoering en de ICT-infrastructuur moeten in de praktijk hun waarde al hebben bewe zen en het gebouw en de installaties moeten voldoen aan alle wettelijke eisen. Hoewel samenwerking met andere partijen niet wordt uitgeslo ten, vindt de projectcommissie dat de gemeente het nieuwe raadhuis zelf moet realiseren. Bij de inrichting wordt gedacht aan traditionele kan toren, waarbij de beursvloer van het nieuwe gebouw (het huidige Raaks- plein) ruim genoeg en flexibel moet worden ingericht. In het gedetail leerde rapport wordt uitgebreid inge gaan op de eisen voor de verschil lende gebruiksfuncties. Een aparte tentoontstellingsruimte wordt niet verstandig geacht. 'Relatief dure vier kante meters die regelmatig met wor den gebruikt Het is met verstandig om de expositieruimte te combineren in het bestuurscentrum. Juist hier wordt regelmatig vergaderd.' In het plan is sprake van een gecombi neerde raads- en trouwzaal, zodat deze ruimte efficiënt kan worden be nut. Locatie Bij de keuze voor de locatie staat de kwaliteit van de dienstverlening aan de burger centraal. Dat betekent: een locatie op niet te grote afstand van het centrum van Den Burg, die goed bereikbaar is en met ruim voldoende parkeerplaatsen. Het gebouw mag door zijn massaliteit de omgeving niet teveel domineren en moet een mo derne uitstraling hebben Verder moet er ruimte overblijven om in de toekomst uitbreiding te realiseren en moet er ruimte zijn voor aan- en af voer. Uit een rapportage is gebleken dat er tussen de 5170 en 6670 vier kante meter aan (werk)ruimte nodig is. Dat betekent een oppervlakte van maximaal 3.500 vierkante meter. In clusief parkeerruimte en openbaar groen is een terrein van 5.500 vier kante meter nodig, ongeveer een voetbalveld. De kosten van nieuw bouw worden (voorlopig) geraamd op ruim €13 miljoen, uitbreiding en reno vatie van het bestaande raadhuis gaat circa €12,5 miljoen kosten. Ge zien dit geringe verschil in kosten en de eisen met betrekking tot de locatie wordt de huidige plek niet geschikt geacht, ook al omdat deze niet past in de voorgenomen kwaliteits verbetering van het park en de Groeneplaats. Het centrum van Den Burg wordt een meer toeristische functie toegedicht, wat ruimte en expansiemogelijkheden vraagt. Vol gens de projectcommissie komt het voormalige Texel-veld het meest in aanmerking. Met de nieuwbouw stijgen de jaar lijkse exploitatielasten, inclusief de kapitaallasten van het raadhuis, tot €642.387,-. Deze kosten kunnen worden betaald met geld dat opzij is gezet voor de kanjerprojecten (€465.387,-) en door gedurende vijf jaar een verhoging van de OZB met jaarlijks twee procent door te voeren (€177.000,-). Discussieavond Het hiervoor geschetste plan wordt onderschreven door de voorzitters van alle fracties. Maar de gemeente wil ook nadrukkelijk de discussie aangaan met de Texelse bevolking, waarvoor op woensdag 2 juli een openbare discussieavond wordt ge organiseerd in de Burgemeester De Koninghal. De presentatie van het plan is vanmiddag rechtstreeks te beluisteren via Radio Texel. De com plete rapportage over het nieuwe gemeentehuis is tegen betaling van €5,- af te halen op het gemeentehuis, waar ook de samenvatting klaar ligt. Het rapport is ook te downloaden via de website www.texel.nl. De piloot van een sportvliegtuigje uit Den Helder kwam gistermiddag met de schrik vrij toen zijn toestel zich op korte afstand van de landingsbaan met de neus in een graanveld boorde. De Cessna 152, eigendom van een vliegclub uit Den Helder, werd be stuurd door een leerlingvlieger. Op zo'n tien kilometer afstand van het vliegveld meldde de 21-jarige piloot uit Nieuw-Vennep aan de verkeer storen van Vliegveld Texel dat het toestel kampte met motorstoring en dat hij zou proberen het vliegveld te bereiken. Dat was bijna gelukt. Op ruim vijftig meter vóór de startbaan eindigde de vlucht op een graan- perceel van landbouwer Arnold Langeveld Na de harde landing kon de piloot het toestel op eigen kracht verlaten. Toegesnelde hulpverleners constateerden dat de man, afgezien van de schrik, er geen nadelige ge volgen aan over had gehouden. Door de zachte grond waarin het vliegtuig terechtkwam, bleef de schade vol gens een eerste inschatting beperkt tot onder meer een afgebroken neus- wiel. Gisteravond zou een poging worden ondernomen het toestel uit het graanveld te verwijderen. (foto Cemrd Timmerman) Daan Schilling keert zo goed als zeker voor drie maanden terug als wethouder van Ruimtelijke Orde ning en Huisvesting. Als de raad er vanavond mee instemt, vervangt hij van 15 juni tot 15 september wethouder Nel Eelman-van 't Veer, die tijd nodig heeft om te herstel len van een zware knieoperatie. Veel taken van de al geruime tijd geblesseerde Eelman werden al lange tijd waargenomen door bur gemeester Joke Geldorp. Eelman nam in april 2002 het stokje over van Schilling, die 16 jaar wet- Het woonhuis van burgemeester Joke Geldorp is tijdens luilak ern stig besmeurd met boter, eieren en andere troep. Ook werden insinue rende teksten aangebracht. Het witte huis zat van onder tot bo ven onder de viezigheid. Geldorp zelf was niet thuis tijdens de luilaknacht, maar aan de overkant. Toen zij 's mid dags thuis kwam, was haar huis al weer gereinigd. De politie had daar voor zaterdagochtend een schoonmaakbedrijf ingeschakeld. Geldorp wilde niet ingaan op de bekladding. 'Maar vandalisme en vernieling horen niet bij de traditie van luilak.' De politie stelt geen nader onderzoek in. Volgens een woord voerster wordt het voorval gezien als een 'luilakbaldadigheid'. Volgens de politie verliep luilak verder rustig op het eiland. 'In onze ogen was er geen sprake van buitensporig heden. We hebben wel bij een per soon vijftien kilo boter in beslag ge nomen. Dat vonden we toch te gortig worden.' In Den Burg werden diverse winkels in het centrum met boter besmeurd. Diverse winkeliers waren 's morgens met schoonmaak middelen in de weer om alles weer schoon te krijgen. Op meerdere plaatsen waren gebou wen ook met verf beklad. Het ge meentehuis werd met een lastig te verwijderen muurverf beschilderd. 'Het is elk jaar wel wat', aldus een woordvoerder, 'omdat het een mak kelijk doelwit is. Maar die muurverf is toch wel ernstig.' Het meenemen van de verpakking van een teveel werk. pakje boter was voor sommige luilakkers iets fFoto Jeroen van Hattum) houder is geweest. Ze werd het laat ste driekwart jaar als gevolg van pro blemen met haar knie steeds slechter ter been en moest half november tij dens het bezoek van het college aan De Cocksdorp de bijeenkomst zelfs voortijdig verlaten. In mei is ze aan haar knie geopereerd. De revalidatie neemt veel tijd in beslag en verhindert dat zij haar taak als wethouder naar behoren kan uitvoeren. Tot dusver werden veel van Eelmans taken waar genomen door burgemeester Gel dorp. 'Nu duidelijk is dat mevrouw Eelman nog drie .maanden nodig heeft voor herstel, vind ik het niet verantwoord haar al die tijd te vervan gen. Dat heeft meerdere redenen. Er moet zowel naar binnen - onze eigen organisatie - als naar buiten - de mensen die met een aanvraag bezig zijn - duidelijkheid komen wie portefeuillehouder is. De afdeling moet weten wie er kapitein is op het schip. De tweede reden is dat het hebben van twee portefeuilles op een druk eiland, waar ook nog eens het seizoen voor de deur staat, een hoge inspanning vergt. Ik wil het seizoen De KNRM uit De Koog heeft zaterdagmiddag op het strand een vermist kind teruggevonden. Het 8-jarige jongetje was ongemerkt met zijn vlieger van paal 20 naar paal 21 gewandeld. Zijn vader sloeg alarm, nadat hij zijn zoon al een tijdje kwijt was. Het kind werd teruggevonden bij paal 21waar hij al was opgevangen. Met de wip pertruck werd het jongetje terugge bracht naar zijn ouders. De zoekactie op het strand volgde direct nadat de redders met de Zalm op de Waddenzee waren geweest voor een zeiljacht dat ten zuidoosten van De Bollen was vastgelopen. De Zalm was opgeroepen om assisten tie te verlenen aan de vervangende reddingboot Christien uit Den Helder. De Zalm en de Christ'en hoefden met daadwerkelijk in actie te komen, omdat de schipper van het zeiljacht koos voor de hulp van de Terschellingse rederij Noordgat, die met een bergingsschip ook ter plaatse was. tot een goed einde te brengen', ver klaart Geldorp. Met name dat laatste is een belang rijke reden voor het college om de raad voor te stellen wethouder Eelman tijdelijk te vervangen. Dat gebeurt met volledige instemming van Eelman zelf, benadrukt Geldorp De vervanging van de wethouder was vorige week gespreksonderwerp tij dens een besloten zitting van het seniorenconvent, waarin de voorzit ters van de raadsfracties bijeenko men. Die gingen akkoord met het voorstel van het college om Eelman te vervangen door Schilling. Er circu leerden ook andere namen, maar de voormalig wethouder uit Den Hoorn was de meest voor de hand liggende keus. 'Het inwerken van een nieuwe wethouder neemt wel een maand of drie in beslag en tegen die tijd is mevrouw Eelman weer op haar post', verklaart gemeentesecretaris Piet Zoon. De ervaren Schilling zal niet lang nodig hebben om zich de mate- ne eigen te maken. 'Ruimtelijke Orde- Lees verder pagina 5 'Het was een ongelofelijke knal. Net of er een bom insloeg', vertelt Lex Albers Zondagmiddag rond half één werd het huis van zijn gezin aan de Warmoesstraat in Den Burg getroffen door de bliksem Pagina 5 De ereleden Theo Dogger, Joost Swarthoff, Dirk Timmer, Jo Thijssen en Willem Vlas van schietsport vereniging Texel en boogschiet- veremging De Eilandschutters heb ben maandag officieel het nieuwe schietsportcentrum. Pagina 7 Het voorgenomen plan tot afbraak en nieuwbouw van het 'Hutje op de hei' heeft nogal wat beroering gewekt. Waarom moet het nu ineens wijken voor zo'n modern geval, vragen ve len zich af. Zo'n organisch ding? Waar staat de term organisch eigen lijk voor? Pagina 9 U op de Een nieuw college met een nieuw °"e< programma Koningin op bezoek... V*oo' (Advertentie) C/rta "imertrjitrli n hé birt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET IESTE Informatiekrant Nationaal Park Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 18 juni 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. i Aftirï. Jiirli I» hé hért. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in en nabij Hier wonen ongeveer 90 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in het dorp woont De kranten worden dinsdags en vrijdags vanaf de boot van 14.30 uur afgeleverd Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. uiTSlrttu Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 314111

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1