Organische architectuur al lang geen nieuwkomer meer iebouwen waar je niet omheen kunt Opgelucht en verfrist terug naar de wei hXhLSE Q couRANT Voortbestaan IMV-project verzekerd Auto in sloot Wie kende Rezo? Noodcamping kostendekkend Slagerij Dros in de prijzen v>/>0 TCVCÏ CC /^l DONDERDAG 12 JUNI 2003 let voorgenomen plan tot afbraak en nieuwbouw van het 'Hutje op hei' heeft nogal wat beroering gewekt. De Texelaars zijn min of leer vergroeid met het vertrouwde uiterlijk van het Hutje, al heeft et gebied rondom en ook het huisje zelf, de laatste paar jaren een igrijpende gedaanteverwisseling ondergaan. Evenwel, gevoelsma- I bleef het Hutje het Hutje. Waarom moet het nu ineens wijken voor j'n modern geval, vragen velen zich af. Zo'n organisch ding? Waar taat de term organisch eigenlijk voor? '9 lamsche architectuur is een ex- ssieve stroming die al in het be- van de twintigste eeuw tot ont- keling kwam, tezamen met onder de Jugendstil. Maar waar deze imingen al lang verdwenen zijn, qkkelt de organische architectuur nog altijd. Hoe kan daP Waarom deze bouwstijl zich overeind men houden? Misschien moet het woord worden gezocht in de ma- van denken die met deze stro- samenhangt. Meer dan bij de litionele architectuur zoekt de or- ische architectuur naar een even- ht tussen de eisen die aan een jouw gesteld worden, de belan- van de omgeving en het wel- rnden van de mens in die omge- Voorbeeld hiervan is het jldkantoor van de Gasunie in Gro- gcn, waarin architectuur, beeld- mkunst en tuinarchitectuur tot geheel verenigd zijn. Ook het gebouw in Amsterdam is een irbeeld van het samengaan van m,kleuren materiaal. De geïnte- seerde bezoeker van de tèntoon- llmg over orgamste architectuur momenteel in de Beurs van dage is te zien raakt onder de in- jk van de veelheid in vormen en uien in binnen- en buitenland, eial ter wereld staan gebouwen volgens het principe van de orga- che architectuur gebouwd zijn. tbjzondere hiervan is, dat er niet één vastgestelde vorm is. leder ge bouw is tot stand gekomen in samen hang met het omringende landschap. In vergelijking met landen als Zwitser land en Oostenrijk kent het Neder landse landschap maar weinig reliëf Nederland moet het doen met het samenspel van water, lucht en licht,' waardoor weer heel andere ontwer pen ontstaan zijn. Apenrotsarchitectuur Wat heeft de argeloze wandelaar in de Dennen, die het Hutje in zijn hart heeft geslpten aan dit verhaal? Bo vengenoemde voorbeelden van bouwkunst mogen dan leuk of niet leuk zijn voor die bepaalde plek, maar is dat een reden om ook op Texel in eens zo 'vreemd' te gaan bouwen? Moeten we, juist om het eigene van Texel, waar de toerist op af komt, met blijven bij onze groen geschilderde houten gevels en karakteristieke schapenboeten? Wordt het werkelijk karakteristieke, het eigene met in de eerste plaats bepaald door het land schap en pas in de tweede plaats door de bebouwing? Wie echter met open ogen een rondje over het eiland gaat, zal kunnen vaststellen dat er de laatste jaren op diverse locaties op Texel al bouwwerken volgens het principe van de organische architec tuur zijn verrezen. Gebouwen die soms in eerste instantie 'positieve ir ritatie' opriepen, maar die intussen als behorend bij die specifieke plek geaccepteerd en zelfs gewaardeerd zijn. Eigentijdse architecten als Ronno Honingh uit De Koog en Jan Pelgrim uit Den Burg hebben gebou wen doen verrijzen, die met altijd een vertrouwd Texels gezicht laten zien Maar wat is een Texels gezicht? Staat er een datum voor dat gezicht of groeit het gezicht mee met de tijd? Anders dan bij een mens, die steeds ouder wordt, een ouwe kop krijgt, vernieuwt en verjongt de tijd en daar mee zijn gezicht. Samengaan van oud en nieuw, van vertrouwd en an ders. hoeft elkaar met te bijten Ze ker niet als met respect naar de om geving wordt gekeken. Als vorm, kleur, materiaalkeuze en afmetingen de locatie niet verstoren Niet ieder een zal het met deze stelling eens zijn, getuige de reacties op het Hutje. Vegetatiedak We zijn op zoek gegaan naar een paar voorbeelden om een idee te geven van wat er zoal op Texel al aan organische werken is gerealiseerd. Een typisch voorbeeld is het woon-, kantoorgebouw bij camping De Shelter aan de Boodtlaan (archi- tectenburo Honingh) in De Koog. Qua vorm en kleur vormt het gebouw een harmonisch geheel met de omge ving. In de lijnen van het gebouw herkent men de golving van het om ringende duinlandschap. Het vegetatiedak met zijn mos en sedum oogt vriendelijk en ook de kleuren van het gebouw zijn terug te'vinden in de omgeving. Iets heel anders is het RST-gebouw op camping Koger- strand. Hier geen zachte kleuren en golvende lijnen, maar de frisse uit straling van een strandomgeving. Wie de lijnen in de gaten houdt, ziet hier de vrijheid van het strand met zijn gekleurde zonnekoepeltjes, wind schermen en ruimte terug in de vorm geving van dit vrolijk aandoende ge bouw. Of is het toch een verdwaald wangedrocht dat met thuishoort in de Texelse duinen? Ronno Honingh: 'Wij hebben er bewust voor gekozen het ontwerp te verankeren in de situatie. In de locatie, een moderne bad plaats. De vorm te integreren in het landschap. Als je voor, wat wij wel apenrots architectuur noemen zou kiezen, dan zou je in deze situatie met een soort plaggenhut moeten aan komen. Dat is twee keer niks. Het gebouw dat er nu staat is visueel behoorlijk aanwezig en toch niet te groot Maar vergis je niet: qua gebruiksruimte staat hier een com plete sporthal met een inhoud van 2500 kuub. Door de vormen en gebruikerswensen met zorg in te pas sen kon het gebouw op deze manier ontstaan Door het maken van bewegings- en oppervlakte diagram men komt een ontwerp tot stand. Je denkt na over de stromingslijnen, hoe beweeg je je in een gebouw. Wat betreft het rood van de buitenkleur hadden wij liever een andere verf soort gezien, één die langzaam zou verzepen naar vaalrood en daardoor nog meer het zoute, het agressieve van de zee zou uitstralen. Maar dat is dan een keuze van de eigenaar.' Ook het eigen woon-, kantoorge bouw van Honingh ademt met de klassieke vorm. 'Het is een gebouw, waar je niet omheen kunt. Heel wat mensen staat er letterlijk en figuurlijk bij stil. De één vindt het mooi en de ander spuuglelijk, maar er wórdt over gepraat Het wekt op zijn zachts ge zegd flink wat 'positieve irritatie', laat ik het zo maar zeggen. Ik vind dat het past bij een badplaats als De Koog. Met zijn kleuren van lucht en zee, de gebogen dakvorm die naar de duinen verwijst, de schuin oplopende lijnen van de balustrade die een gevoel van vrijheid, van wegvliegen suggereren. Kijk je naar het ING-gebouw op de Groeneplaats in Den Burg (ook een ontwerp van architectenburo Honingh). dan kom je uit op een heel ander ontwerp, een gebouw met een steviger karakter. Op een plein als de Groeneplaats horen hoge huizen van stedelijke kwaliteit, met expressieve lijnen en stevig metselwerk.' Jan Pelgrim vertelt over de vormge- ln het interieur van het Maartenhuis komen de organische vormen het sterkst naar voren. ving van het huidige Maartenhuis, de antroposofische Camphill woon gemeenschap voor mensen met een verstandelijke handicap en hun bege leiders, aan de Ruyslaan. Een project, waarbij hij al sinds 1987 als architect betrokken is. De nieuw te bouwen woon-, werkhuizen moesten worden gebouwd volgens de antroposofisch organische bouwvisie. Antropo sofisch organisch bouwen gaat nog een stapje verder in het bekijken van de helende werking die gebouwen en omgeving op de mens hebben. Het principe wij vormen de omgeving en de omgeving vormt ons in ons gees telijk en lichamelijk welbevinden komt in de gebruikte natuurlijke materialen en in de 'levende' bouwvormen van met name het interieur hier nog ster ker in naar voren dan in andere orga nische bouwvormen. Nergens in het Maartenhuis zal de bezoeker een rechte gang aantreffen, of een vier kante of rechthoekige kamer. Iedere kamer is anders van vorm. Vanuit de gedachte dat een vertrek moet leven en vanuit iedere hoek een ander ge voel kunnen oproepen, naar gelang de passiviteit of activiteit die op dat moment aan de orde is. Opvallend is hierbij het plafond in de weefkamer met zijn wel heel bijzondere vlak verdeling en rustgevende lichtinval; gericht op de creatieve arbeid die hier verricht wordt. Licht is het credo, veel licht en contact met de levende na tuur buiten. Bouwtechnisch kon het lichtprincipe in de gangen niet door gevoerd worden, waardoor deze wat somber ogen. De bewoners en hun begeleiders zijn van het begin af be trokken geweest bij de tot stand- koming van de gebouwen. Uitgangs punt was de herkenningspunten van het Texelse landschap in de vormge ving toe te passen: de golfslag aan de kust, de vorm van de stuifduinen, de contouren van afgeschoren bomen aan de bosrand en het wuivende riet. Tijdens een aantal creatieve avonden heeft men door middel van klei- modellen, tekeningen en waterverf- schilderijen gevoelsmatig weergege ven hoe de woonomgeving er moest komen uit te zien. Uiteindelijk is aan de hand hiervan en in samenwerking met Piet Ruyssenaars uit Zeist, door het kantoor van Ronno Honing is gebouwd volgens de uitgangspunten van de orga- *e architectuur 'De één vindt het mooi en de ander spuuglelijk, maar er wórdt over iL' Het onlangs geopende gebouw op de passantenhaven in Oudeschild is een uitgesproken voorbeeld van organische architectuur in al zijn facetten. Het kantoor van de RST op camping Kogerstrand heeft de uitstraling van een strand omgeving. Jan Pelgrim een stedebouwkundig plan ontworpen op basis waarvan de huidige bebouwing is ontstaan. Ook de mnchting van het terrein rondom de gebouwen is volgens hetzelfde prin cipe aangelegd. Volgens Pelgrim zijn er in de afgelopen jaren mensen van uit het Maartenhuis in staat geweest door te stromen naar een vorm van zelfstandiger wonen, mede dankzij de helende werking van de omgeving Passantenhaven Last but not least nemen we een kijkje op de passantenhaven in Oude schild, waar het clubhuis (RH) wel het meest uitgesproken voorbeeld is van organische architectuur in al zijn fa cetten. Zowel aan de buiten als aan de binnenkant is de gedachte hier tot in de perfectie doorgevoerd. De gol vende daklijnen corresponderen met de eeuwige golfbeweging van het aangrenzende water. De trappen naar de lagergelegen benedenverdieping lopen als loopplanken langs de zijge vel van het gebouw. Wie het gebouw betreedt komt voor nog meer verras singen te staan: op de glanzende beukenhouten vloer van de centrale ruimte waant men zich op een heus scheepsdek, terwijl schuine, als mas ten ogende pilaren de glazen zijmuur naar het water ondersteunen. Ook de ^er^ajjejTLjiijrtej met zijn diepzee- blauwe vlóert>edel<king en de ronde patijspoortachlige ramen, het kan toor met het scheepsinterieur zijn totaal geïntegreerd in de locatie. Honingh: 'Bij het ontwerpen proberen wij doordachte, maatschappelijk ver antwoorde keuzes te maken waar iedereen beter van wordt.' Het is aan de lezer om uit te maken of de orga nische ontwerpen zoals die nu al op Texel aanwezig zijn en die nog zullen verrijzen, ook inderdaad dat gevoel geven. Tekst en foto's Come Timmer P5 %eerd kijken sommige kinderen naar de docenten die muziek maken tijdens de voorspeelochtend op de Muziek- en Dansschool. 'uziek- en Dansschool is in ie- Seval voor de komende drie wijaren verzekerd van het ^bestaan van het IMV-project, 'ekonderwijs voor de basis- »ol. f'en tekenden vertegenwoordi- ran alle basisscholen en de «school een contract waarin 'bat Instrumentale Muzikale Vor- I ben structurele plaats in het j ^/ijs krijgt. Bij het IMV-project be kinderen van groep vijf op "T10' muziekinstrumenten te be lcontract |s 00k vastgesteld dat icholen, de muziekschool en «nte ieder een financiële bij- leveren. De scholen betalen J "b, de gemeente betaalt de T™centen en de muziekschool betaalt de rest van de kosten De overeenkomst gaat met terugwer kende kracht in op 1 augustus 2002. In het schooljaar 2004/2005 wordt het project geëvalueerd en bepaald wat er verder mee gaat gebeuren. Vorig Jaar stond het project, dat in 1999 werd opgestart, op de tocht toen de gemeente moest bezuinigen. Het college had voorgesteld de jaar lijkse subsidie van €23.000,- in drie jaar tijd af te bouwen Dat voorstel riep veel protest op bij de basisscho len, de muziekschool en de politieke partiien. De ondertekening van het contract volgde nadat in de Voorspeelzaal van de muziekschool een muzikale voorspeelochtend voor kinderen van de groepen vier was gehouden. IMV- docenten lieten de kinderen horen en zien uit welke instrumenten zij ko mend schooljaar kunnen kiezen. Ook werden liedjes gezongen die de kin deren op school hadden ingestu deerd. Het was de eerste keer dat de voorspeelochtend werd gehouden. (Foto Joroer van H.ittum) 'We willen het zo wat meer inbedden in het onderwijs', aldus directeur Maaike Deckers. De kinderen krijgen volgend schooljaar twee keer vijftien lessen op twee verschillende instru menten. De lessen worden afgeslo ten met presentaties op school. Een 30-jarige vrouw uit Oudeschild is zaterdagmiddag met haar auto in de sloot naast de Hallerweg ge reden. De vrouw, die op weg was van Oude schild naar Den Burg, moest uitwijken voor een trekker. Via de berm ge raakte ze met de wielen in de sloot. De vrouw liep geen verwondingen op, de auto raakte beschadigd. Takel- bedrijf Schoenmaker haalde de wa gen uit de sloot. De bestuurder van de trekker heeft volgens een woord voerder van de politie niets in de ga ten gehad van het ongeval. Op de Hallerweg is het de laatste maanden een stuk drukker vanwege de afsluiting van het Schilderend. De bermen hebben daaronder te lijden, omdat auto's elkaar met makkelijk kunnen passeren op de smalle weg. Sinds kort wordt er gewaarschuwd voor gevaarlijke bermen. Eén van de Georgièrs van het 822ste infanteriebataljon dat in 1945 op Texel was gelegerd was Rezo Natsharashvili Rezo (geboren in 1910) was toen 35 jaar oud en over leed vrij plotseling in 1949. Zijn zoon Raul vond tijdens de daarop vol gende opruimwerkzaamheden pa pieren uit de oorlog, waaruit bleek dat zijn vader op Texel had mee gevochten in de Georgische opstand. Omdat hij van zijn vader weinig over die periode heeft gehoord, wil zoon Raul graag in contact komen met mensen die zijn vader hebben ge kend of meer over hem weten te ver tellen. Wie denkt meer over Rezo Natsharashvili te weten, kan contact opnemen met Fietje Quaedvlieg, Pastoor Rayenstraat 17, 6137 VT Sittard, tel. 046-4515405, e-mail: sojoroki@home.nl. Gasten die deze zomer op de noodcamping terechtkomen, gaan anderhalf keer het gemiddelde ta rief betalen dat door de Texelse kampeerbedrijven in rekening wordt gebracht. De prijsaanpas sing is één van de maatregelen om de noodcamping kostendekkend te maken. Om te bezuinigen stelde het college aanvankelijk voor de noodcamping te sluiten Toen dat verzet opriep, werd afgesproken de kostenpost (€25.000,-) wel te schrappen, maar de noodcamping wel open te houden door de exploitatie neutraal te laten verlopen. Afgezien van de tariefs aanpassing wordt de opening be perkt tot vier weken, van 12 juli tot 9 augustus, wat een flinke kosten besparing oplevert De jaarkosten voor onderhoud en exploitatie van het terrein worden evenredig toege rekend aan de noodcamping en Modelvliegclub Texel, die gebruik maakt van het terrein. Andere maat- regel is kampeerbedrijven €10.- te laten betalen per doorverwijzing vanaf de noodcamping, voor zover er meer dan drie nachten van het betref fende kampeerbedrijf gebruik wordt gemaakt. Slagerij J. Dros uit Den Burg ontving van het Kwaliteits Bewakingsbureau voor Levensmiddelen (KBBL) uit Wijhe een 9,2 voor het rundergehakt De inspectie bezocht de winkel op een onverwacht moment en beoor- deelde kwaliteit, versheid en hygiëne. Overal op Texel zijn de schapen- boeren druk bezig hun dieren van hun warme winterjas te ontdoen Zwaar werk, zeker in de broeierige hitte van de laatste dagen, maar de schapen varen er wel bij. Ook Herman Bar- horst van de Oosterenderweg heeft enkele dagen lang stevig doorge werkt om zijn schapen een luchtiger outfit te geven Fotograaf en verslag gever Corrie Timmer kwam de vee houder tegen toen hij zijn laatste op geluchte en verfriste koppel naar de wei terugbracht.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9