osten hulppost dreigen truikelblok te worden I5 TEXELSE SU COURANT Cf roen 2rwarL-Jexels 'm het harL, K trokkenen willen door met kanjerproject iechter wijst vordering wich over waterpomp af Teruglopende snelheid Pelagia aangepakt in dok Ongeluk kruising Pontweg .SKz./mF' Lcht 15 september 1887 - nr. 11790 Veld Texel'94 Reisduur Teso te kort voor film TEXELSEfc)URANT SUPER DE BOER IAZC weer |in koelkast C a Museum m Ergernissen School De Mars Onrustig begin schoolvakanties DINSDAG 1 JULI 2003 hljnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 cialist. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de dader. Kort na dit incident werd een vecht partij gemeld op het strand bij de badplaats. Hier bleek een 23-jarige man uit Oudeschild in het gezicht te zijn geslagen. Aanleiding was een opmerking die hij had gemaakt in de richting van een groepje |ongens. Daarop was een vechtpartij ontstaan waarbij het slachtoffer enkele rake klappen opliep. Een onderzoek naar de daders bleef zonder resultaat. De WD en Texels Belang hebben tijdens de raadsvergadering een lans gebroken voor een vierde voetbalveld voor Texel'94. Volgens Martin Trap (WD) moet er waar mogelijk een veld bijkomen. 'Het is er nu op zaterdagen een gek kenhuis. Je stroffelt er over de vent jes.' Volgens Roelie Bakker (Texels Belang) moet een vierde voetbalveld op het sportpark mogelijk worden als de Haffelderweg en de wielerbaan een stukje zouden worden verlegd. Begin februari brachten raadsleden een bezoek aan de voetbal vereniging. Ze kregen toen te horen dat Texel'94 vooral voor de zaterda gen dringend behoefte heeft aan een nieuw veld. De club telt meer dan vijf honderd leden. De partijen pleiten er voor om de ruimteproblemen op het sportpark in beeld te brengen. Wet houder Annie Hin zei dat de velden duidelijk onder de aandacht waren gebracht. Of en wanneer er onder zoek komt, is met duidelijk. Het col lege heeft er nog geen opdracht toe gegeven. Hoewel Texel met name wordt ge noemd in de nieuwe Belgische film Team Spirit 2, wordt een gedeelte van de film opgenomen op de veerboot naar Terschelling. Dit omdat de reis van Den Helder naar Texel te weinig tijd biedt om de gewenste opnamen te maken. Wel worden op het eiland zelf opnamen gemaakt. Deze vinden plaats van 30 juli tot en met 1 augus tus. Team Spirit 2 is het vervolg op het zeer succesvolle All Stars, waarvan in België zowel een bioscoop- als een tv-versie was te zien. Het verhaal handelt over zes vrienden die weke lijks met elkaar voetballen. In de film gaan zij voor een trainingsweekend naar Texel. (Advertentie) GEMEENTE TEXEL Verbouw of nieuwbouw van het gemeentehuis? Samenvatting (gratis) of rap port (€5,-) af te halen bij de balie. Zie ook onze website www.texel.nl. Woensdag 2 juli 20.00 uur Openbare discussieavond in de Bgm. De Koninghal. Laat uw mening horen! (Advertentie) CffHB ^mjrt Jttfii a ha hirt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Wwen+Slapep1 V.O.F. Duinker ELEKTRO Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 2 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. nieuw een voorstel op tafel om vijftig woningen te bouwen waarin tien jaar lang 370 asielzoekers worden ge huisvest. Aanvankelijk was het maxi mum 250, maar het werd verhoogd naar 370, omdat 120 plaatsen van de gesloten aanvullende opvang Noorderbuurt waren vrijgekomen. Toen was alleen de WD uitgèsproken tegen, nam Texels Belang geen standpunt in en konden de andere partijen zich vinden in het voorstel, zij het met kanttekeningen. De voorkeur ging toen uit naar vestiging in de toe komstige wijk De Volmolen (vierde fase van De Mars). Donderdagavond wees Martin Trap (WD) erop dat bij het leegstaande Noorderbuurt nog steeds de moge lijkheid bestaat om asielzoekers op te vangen. 'Dat blijft voor ons dé locatie.' ^fclisatie van de centrale jeningspost aan de Pont- eigt spaak te lopen. De in- en die betrokken zijn bij het T iroject zijn geschrokken kosten. Bij de laatste geza- e vergadering hebben ze ■oken dat ieder binnen zijn rganisatie nog eens bekijkt I en niet betaald kan wor- envan de ruimten die brand- ilitie, ambulance en de medi- irtners gezamenlijk willen ge- (bij elkaar ongeveer onderd vierkante meter), vor- n struikelblok. De betrokken gen vinden dat de voorge- luurprijs die daarvoor op ta- |te hoog is. Om hoeveel het met bekend. Met het project joenen euro's gemoeid, die betrokken partners moeten opgebracht De gemeente is .oordelijk voor de kosten van Iweer. ilehulpverleningspost moet onderkomen worden voor isaties. Aanvankelijk was l-wit-blauwe' gebouw alleen ndweer, politie en ambulance Later zijn ook het Rode if Texelse huisartsen, de en andere medische dien- te planontwikkeling betrok- gemeente, die de regie in iteeft, voert voor het project jntde politie Noord-Holland Uwé Zorgverzekering, het Ambulancevervoer, het van Binnenlandse Zaken, en de Thuiszorg. De ge- wil de hulpverlenende en krachten op het eiland zo veel mogelijk bundelen, zodat ieder een profijt kan hebben van eikaars aanwezigheid Het is ook de bedoe ling dat ze gezamenlijk gebruik ma ken van de voorzieningen. In 1998 werd met het project begonnen. Burgemeester Joke Geldorp liet tij dens de raadsvergadering van afge lopen donderdag weten dat elke partner opnieuw zijn programma van eisen gaat bekijken. Architecten bureau BBHD uit Schagen is ver zocht opnieuw naar het ontwerp te kijken. Volgens Geldorp kan het lei den tot een versobering van de hulp post. Ze sluit ook niet uit dat de post in fasen wordt gebouwd. 'De sfeer tussen de partijen is goed, er is on derling vertrouwen, maar niet ieders financiële polsstok is even lang.' Volgens het ontwerp van BBHD moet de hulpverleningspost een soort 'groene deltadi|k' worden die aan zijde van de Pontweg 4,2 meter hoog wordt en aan de zijde van de Vaargeul 9,24 meter. Het gebouw wordt zo'n tachtig meter lang. Het is de bedoe ling dat brandweer en ambulance aan de Pontwegzijde komen en de medi sche partners aan de andere kant. Van baan De komst van fysiotherapeuten, het maatschappelijk werk, een laborato rium waar bloed wordt geprikt en het Medisch Diagnostisch Coördinerend Centrum naar de hulppost is voorlo pig van de baan vanwege de kosten. De instellingen blijven wel betrokken bij de planontwikkeling. De huisartsen (Van Hattem en Waverijn, Van der Bent en Haasdijk en Eissen) blijven deelnemen in het project. Het is de bedoeling dat hun praktijken (behalve de praktijkruimte van Van der Bent en Haasdijk in De Cocksdorp) verhuizen naar het nieuwe gebouw. Thom Schrauwen, die namens Umvé en het district Huisartsen van Noord-Holland Noord bij het project betrokken is, heeft de gemeente gisteren hun deelname per brief bevestigd. De andere deelnemende organisaties hebben eveneens laten weten door te willen gaan met de centrale post. 'Dit is een bijzonder project. Dat willen we graag laten slagen', aldus Joop Bais van de Thuiszorg. 'Maar we moeten maar eens kijken of dat ook op een ander niveau kan. Bijvoorbeeld door bouwkundige aanpassingen of ver anderingen in de afwerking.' De aanwezigheid van fysiotherapeu ten, maatschappelijk werk, bloed- prikken en het MDCC was onderdeel van het zogeheten GOED-prlncipe (Gezondheidszorg Onder Een Dak). Volgens Schrauwen moet nu nog eens goed naar die visie worden ge keken. 'Als het niet betaalbaar is, moet ie net met doen ot met elkaar bekijken wat je dan wel wil.' De huur prijs moet volgens hem eveneens worden besproken. 'Daarin zijn de investeringen meegenomen van de eerste ontwikkeling tot bij wijze van spreken de voordeur. Met de huur prijs moeten de investeringen worden terugverdiend.' Volgens een woord voerder van de gemeente moet er bij 'versoberen' met worden gedacht dat het gebouw nu te luxe zou zijn. 'En op zaken als Arbo-wetgeving en vei ligheid kun je niet versoberen.' Halverwege oktober komt er meer duidelijkheid over de hulppost. Het kost tijd omdat elke instellingen na- Lees verder pagina 5 s dat er toch nog een asiel centrum komt op Texel lijkt Iklein. De politieke partijen er tijdens de raads- Jering van afgelopen don- leen zeer lage prioriteit aan. pen vonden het goed dat wet- Oaan Schilling een al gepland k met het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) nog voert, maar daarna mag wat hen be treft het hele plan in de koelkast. Joop Groeskamp (Texels Belang) wees erop dat het COA landelijk al enige tijd bezig is met het sluiten van cen tra, omdat de instroom van asiel zoekers sinds een paar jaar flink is gedaald. Volgens Alfred Schaatsen- berg (PvdA) en Arthur Oosterbaan (GroenLinks) moet uit de vraag naar opvang maar blijken of het nog echt nodig is er een te bouwen op Texel. De politiek sprak in april voor het laatst over de plannen. Burgemees ter en wethouders legden toen op- 3v tmaarse rechtbank heeft de van Nico Erwich inzake een Mil met Johan Meeldijk van •kartcentrum 't Stappeland en beregeningspomp afge- Volgens de rechtbank is h® prake van spoedeisendheid, de gronden voor een vorde- kort geding ontbreken. Als i de gang naar de rechter m 'il maken, moet hij een ci- procedure starten die aan- Dk' danger duurt. W 'I rr ieh van het geschil vormt de flingsinstallatie voor de tennisbanen naast het Koger ntrum. De gravelbanen zijn ei- m van Erwich. Aanvankelijk ;r 'fi die door een bedrijf van ik gehuurd, maar omdat de tetie te weinig zou opleveren, Meeldijk de huur op en besloot zelf de drie banen te exploi- Een pomphuisje met ^ngspomp voor die banen °P het terrein van Meeldijk en •oor Erwich gebruikt. Doordat standhouding tussen beide onder meer door enkele eer- Khtszaken, inmiddels behoor- bekoeld, besloot Meeldijk het 'U|sje in april van dit jaar te slo- pomp was in de winter van •003 al kapot gegaan en door 'weggehaald voor reparatie. In sdmg eiste Erwich op straffe :n dwangsom dat Meeldijk de z° spoedig mogelijk zou her- Volgens de eiser was er haast 'en. omdat het seizoen voor de 'kat en de tennisbanen niet 1 worden gebruikt als deze niet worden. De rechtbank oor- echter dat er geen spoed- P beiann jSi omdat inmiddels OS-1 a< tol irl" te: 3te 'ra IJl bekend is geworden dat beregening met oppervlaktewater niet is toege staan door Hoogheemraadschap Holland Noorderkwartier. Verder wees de rechter het door Erwich geëiste voorschot voor gederfde in komsten van de tennisbanen af. Voorts zou hij geen gebruik hebben gemaakt van alternatieven om de banen te beregenen en dus zou er geen noodzaak zijn voor een kort geding. Reacties In een eerste reactie verbaast Erwich zich over het standpunt van de rech ter dat hij geen alternatieven zou heb ben benut voor de beregening van de banen 'Per baan zijn er acht sproeiers voor de beregening. Die kun je niet bedienen met een gewone waterleiding. Daarvan is de druk on voldoende. Degene die dit heeft ge zegd, heeft er geen verstand van.' Erwich weet nog niet of hij een civiele procedure tegen Meeldijk zal aan spannen. 'Ik heb de beslissing van de rechter nog met met mijn advocaat besproken. Dat ga ik eerst doen. Ver der zal ik mij verdiepen in de moge lijkheden die er op Texel zijn om te beregenen met oppervlaktewater. Als ik mijn tennisbanen niet mag beregenen, dan kan bijvoorbeeld de ijsbaan in De Koog ook niet onder water worden gezet. En dat geldt dan ook voor diverse andere ijsbanen. Dat heeft dan consequenties voor meerdere zaken.' Meeldijk reageert gelaten op de rech terlijke uitspraak. 'Erwich heeft nu al vier rechtszaken tegen mij aange spannen en ze allemaal verloren. Ik weet niet meer wat ik aanmoet met die man.' De Pelagia is gisteren voor een onderhoudsbeurt in dok gegaan bij Texdok in Oudeschild. Het vlaggen schip van het Koninklijk NIOZ, dat een flinke diepgang heeft, verscheen 's ochtends om kwart voor tien voor de havenmond, het tijdstip waarop het water het hoogste punt had be reikt. Toevallig verliet de Navicula, het tweede schip van het instituut, op hetzelfde moment Oudeschild, waar het bemanning en gereedschap had opgehaald voor een experiment op de Rede van Texel. De Pelagia, die aan weerskanten slechts vijf centime ter over had, werd door kapitein John Ellen keurig met de kop het dok in gevaren, waarna het schip verder door de bemanning op de trossen binnen werd gehaald. Voor de Pelagia was het al de tweede keer dit laar dat het in Oudeschild in dok ging. Reden was de teruglopende vaar- snelheid, ontstaan door de aangroei van algen. Een 'detail' dat gezien de duizenden mijlen lange trips met uit het oog mag worden verloren. In ja nuari werd het schip 'geknipt en ge schoren', ditmaal is het warm genoeg om het ook te verven. De Pelagia. net terug van een lange trip van Texel via Bermuda naar het Schotse Peterhead en terug naar de NIOZ- haven, komt waarschijnlijk donder dag of vrijdag uit dok, waarna de bemanning zich kan opmaken voor de volgende reis. Een 18-jarige jongen uit Den Hel der is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de krui sing van de Redoute en de Pont weg. De jongen, die net van de boot af kwam en richting Den Burg reed, werd geschept door een auto die vanaf de Redoute de Pontweg op wilde rijden. Volgens een politiewoordvoerder had de bestuurder van de wagen, een 34- larige man uit Katwijk, de longen niet gezien ofte laat opgemerkt. De man en zijn vriendin verleenden direct na het ongeluk eerste hulp aan de jon gen die gewond was geraakt aan zijn linkerhand. Ambulancepersoneel ontfermde zich daarna voor de jon gen. Hij moest zich onder behande ling laten stellen bij het Gemini Zie kenhuis. De brommer ging mee naar het politiebureau voor nader onder zoek. De gemeente adviseerde de provin cie in april om de kruising overzich telijker te maken. Vorig jaar kwam Wim van Raaphorst er om het leven, nadat hij was geschept door een auto. Zijn weduwe diende daarna een klacht in bij de provincie over de si tuatie op de kruising. De gemeente nam zich in april voor er op korte ter mijn een stopbord te plaatsen, zodat verkeer dat de Pontweg wil oprijden moet stoppen. (Foto Joroon van Hattum) Het Agrarisch en Wagenmuseum is opgenomen in het Nederlands Museumregister. Voorzitter Klaas Eelman en secretaris Riet Goeman namen het bijbehorende Certificaat Geregistreerd Museum donderdag in Amsterdam in ontvangst. Pagina 5 Hoewel Texel maar een klem stukje Nederland beslaat, blijkt er toch ge noeg aan de hand om de ergernis van bewoners en toeristen(i) op te wek ken. Meer dan veertig verschillende ergernissen van zeer uiteenlopende aard bereikten de redactie. Deel twee van de serie Pagina 5 De WD blijft vasthouden aan de ves tiging van een school in De Mars. Dat liet Martin Trap weten tijdens de raadsvergadering. De liberalen kre gen steun van Texels Belang dat voorstelde om in ieder geval grond te reserveren in de wijk De andere par tijen hadden er geen moeite om te onderzoeken in hoeverre de komst van een school haalbaar is. (Advertentie) De politie rapporteerde een onrus tig en gewelddadig begin van de schoolvakanties. In het uitgaans leven in De Koog moesten agenten in de nacht van vrijdag op zaterdag geregeld opdraven wegens vecht partijtjes. Rond 2.45 uur hielden agenten drie jongens aan in de leeftijd van 17 tot 19 jaar, afkomstig uit IJmuiden en Velsen. Ze werden ervan verdacht een Texelaar te hebben mishandeld in een horecabedrijf aan de Dorps straat. Ze werden verhoord en later in de nacht weer in vrijheid gesteld. Een half uur later troffen agenten een 22-jarige man uit Woerden aan op de Nikadel. Hij had verwondingen aan zijn gezicht. Omstanders vertelden dat de man een vechtpartij had wil len sussen en daarbij een harde stoot in het gezicht had gekregen, waar door hij mogelijk even buiten bewust zijn was geraakt. Het slachtoffer werd naar een arts gebracht, die consta teerde dat zijn neus vermoedelijk was gebroken. Hij moest zich onder be handeling laten stellen van een spe-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1