grarisch Museum krijgt landelijke erkenning 'Klant wordt soms niet eens beleefd behandeld' Bordjes geven uitleg over gewassen akantiehuisjes, onbeleefdheid en hondenpoep roepen ergernis op ";rs .TEXELSE ijwilligers bevinden zich in goed gezelschap COURANT Familie redt Hoogenbosch Opnames voor Duitse televisie Hondenpoep Cadeauwinkel sluit deuren Gemeente neemt afstand brief Nijpels Bijeenkomsten LLL Hulppost rarisch en Wagenmuseum is omen in het Nederlands niregister. Voorzitter Klaas ien secretaris Riet Goeman 9<J, het bijbehorende Certifi- ieregistreerd Museum don- in Amsterdam in ontvangst nden van Annemarie Veis directeur van de Neder- Museum Vereniging. Het er museum, dat jaarlijks tus- tien- en twaalfduizend be- rs trekt, bevindt zich in goed chap, want tegelijkertijd viel ;t Rijksmuseum (met ruim iljoen bezoekers), het Rem- huis en Amsterdams Histo- rtuseum deze erkenning ten tderlands Museumregister is tiatief van de Nederlandse Mu- Veremging en het Landelijk t Museumconsulenten. Geza- jhebben zij een lijst met basis- fastgesteld waaraan elk mu- lient te voldoen. Deze eisen ;n onder meer het voeren van een deugdelijke financiële admini stratie en het hanteren van een be leidsplan. Het Agrarisch en Wagenmuseum kreeg enkele jaren geleden een zoge noemde 'voorlopige registratie'. Sindsdien is in samenspraak met een museumconsulent hard gewerkt om de puntjes op de i te zetten. De be langrijkste taak was het registreren van het bezit. Eelman: 'Een heidens karwei, want we hebben meer dan achthonderd objecten in huis waar van we alles moesten meten, be schrijven, labelen en op de foto zet ten. En van werktuigen en machines die je uit elkaar kunt halen, moet je dat met alle losse onderdelen apart doen.' De vrijwilligers - het Waalder museum telt er ongeveer veertig - stuitten nog op onverwachte moeilijk heden. Want de nummers op ijzeren onderdelen waren verdwenen zodra het gereedschap met olie was inge smeerd. Goeman: 'Daar stond ook de museumconsulent van te kijken We hebben eruit geleerd dat als het half kan je zo'n nummer op hout moet zetten.' Een financiële investering vereiste het realiseren van een goede klimaat beheersing, om de museumstukken optimaal te kunnen conserveren. Eelman: 'Dat was flink prijzig, maar wel nodig. Nu kunnen we een con stante luchtvochtigheid en tempera tuur garanderen Niet doorslagge vend voor het al dan niet verkrijgen van de erkenning, maar nog wel een zorg vormt het gebrek aan opslag ruimte voor het museumbestuur. 'We kunnen alles eigenlijk onvoldoende kwijt. We hopen daarom dat de ver gunning voor nieuwbouw aan de Laagwaalderweg snel rondkomt, maar het loopt allemaal nog.' Eelman en Goeman zijn blij dat de officiële registratie een feit is. 'Als je geregistreerd staat, kunnen overhe den niet meer om je heen als je sub sidie vraagt. En het is gewoon een mooie erkenning, een kwaliteits aanduiding.' Marius Kikkert en Nico Kikkert onthullen de eerste van zes informatiebordjes langs Tienhoven. (Foto Jeroon van Hatium) iet Goeman en voorzitter Klaas telman met de stukken die horen bij de landelijke erkenning De PR-commissie van WLTO Texel heeft bordjes met tekst en uitleg over gewassen geplaatst langs de Boerenroute. De WLTO hoopt die op manier een brug te slaan tussen consumenten en producenten. Voorzitter Marius Kikkert en Nico Kikkert van de PR-commissie onthul den gistermiddag het eerste bordje bij een lelieveld langs Tienhoven. In totaal zijn zes bordjes met productinformatie langs Tienhoven geplaatst. Volgens Marius Kikkert fietsen veel mensen langs de landerijen zonder te weten wat er staat en wat er met het gewas gebeurt De bordjes moeten de mensen dichterbij het product op het land brengen. 'Je kunt het een soort economisch natuurbeheer noe men. We willen de fietser zo laten genieten van wat hij ziet en laten er varen dat de landbouw van essentieel belang is voor Texel en een bron van inkomsten voor een groot aantal boe ren.' Volgens Kikkert werd gekozen voor de Boerenroute, omdat de kans groot is dat fietsers die nemen. 'Die route voert door een uniek gedeelte van Texel. De samenhang tussen natuur en landbouw is hier prachtig zichtbaar en je kunt het zelfs ruiken.' De bordjes staan alleen langs de vel den als de betreffende gewassen er staan. 'We laten ze niet staan als een veld leeg is. Er zijn zo'n negen a tien verschillende bordjes ontwikkeld.' Kikkert sluit niet uit dat in de toe komst ook langs andere fietsroutes bordjes kunnen komen. De bordjes zijn ontwikkeld en betaald door de PR-commissie. Ze zijn gemaakt op trespa, waardoor ze tegelijkertijd ook duurzaam zijn. aldus Kikkert. Op haar initiatief van de PR-commissie liet eerder Agrifirm informatieborden plaatsen langs een aantal plaatsen op het land. ■(Foto W (PipBarnard) Een familielid heeft ervoor gezorgd dat het bloemenbollenbedrijf van Jaap Hoogenbosch vrijdagmiddag niet openbaar is verkocht. De man heeft zich borg gesteld voor een half miljoen euro. Het bedrijf is overgenomen door Piet Hoogenbosch, de zoon van Jaap. De Friesland Bank heeft de overname gefinancierd, nadat het familielid de helpende hand had toegestoken. Volgens Hoogenbosch was het vijf voor twaalf voor het bedrijf. 'Ik moet er nog even aan wennen hoe het ge lopen is.' Het bedrijf gaat afgeslankt verder. De bollenteelt wordt volgens Hoogen bosch in twee jaar tijd nagenoeg af gebouwd. 'Dat levert bijna niks meer op. We gaan verder met het loon bedrijf en nog een klein beetje bollen.' De inkrimping heeft geen gevolgen voor het vaste personeel. Voor de seizoenarbeiders komt er minder werk in de herfst. Hoogenbosch kwam in de proble men na de natte herfst van 2000. Zijn bedrijf leed toen een miljoenenverlies door de wateroverlast. Sindsdien dreigde meerdere malen een open bare verkoping, die telkens op het laatste moment werd afgeblazen. Op de Duitse zender WDR is vrijdag 4 juli vanaf 18.05 uur een reportage van een kwartier over Texel te zien in het wekelijkse toeristische pro gramma Hier und heute; Streifzüge. Een driekoppige cameraploeg maakte daartoe afgelopen week op namen bij onder meer het Para centrum Texel, Bontcouture Martin Karlas, schapenboerderij De Noord- kroon. de TX35 en op het strand. Het programma is gericht op Nordrhein- Westfaelen. de streek vanwaar de meeste Duitse bezoekers komen wel Texel maar een klein ie Nederland beslaat, blijkt er genoeg aan de hand om de (mis van bewoners en toeris- op te wekken. Meer dan rtig verschillende ergernissen zeer uiteenlopende aard be ten de redactie. Opvallend is dat veel mensen ondanks hun tmissen verknocht zijn aan eiland. Hun irritatie komt rt uit bezorgdheid en richt veelal op handelingen die oedering in de hand werken. het achteloos wegwerpen blikjes. Of de dampende ho- hondenpoep op de stoep. Of |feit dat je als klant niet fat- ilijk wordt geholpen. telefoon was net een jaar oud hij het begaf, viel dus buiten de itie en wat nog erger was: hij dusdanig verouderd dat er geen nieuwe onderdelen voor Reactie van de verkoper: koopt u niet gewoon een <e? Zo gaat het tegenwoordig, dant is geen koning meer en word je zelfs niet eens beleefd ideld. Erg jammer.' Carolien men was een van de vete (laars die reageerden op de )ep om ergernissen kenbaar te en. De 47-jarige Texelse is ver- ust over de omgangsvormen tegenwoordig gehanteerd wor- 'De hele tendens is dat het der beleefd wordt. Op terrassen 1 je vaak niet echt aardig behan- en in winkels is de service ver (eken. Ik leer mijn dochter nog dat ze oudere mensen met ispreekt, maar tegenwoordig dat amper nog gedaan.' Ook Witte ergert zich daaraan. Hij (It de vrije opvoeding die veel teren in zijn ogen tegenwoordig i. 'Ze lopen maar te jijen en te :n alsof ze nog met je gekntk- hebben. Er is helemaal geen :t meer.' Jan en Maria Bakker nog een stapie verder. Zij er- zich aan etende, likkende en tende mensen op straat. En het afval dat vervolgens wordt Pt- Zwerfvuil terugkerende bron van ergernis tet zogeheten zwerfvuil. Op- iende plasticzakken, dwarre- tssnoeppaplertjes, ingedeukte hikjes en akelig klevende plak- 6,1 kauwgom vormen ook op el geen uitzondering in de dor- 1 Vooral op plaatsen waar veel lii mensen komen, biedt de omgeving soms een troosteloze, verwaar loosde indruk. 'Waar ik mij het meest aan stoor, is het achteloos wegwerpen van blikjes, snoep- verpakkingen, papieren zakdoek- verpakkingen (met gedeeltelijke in houd vaak) en het allersmerigste: de volgespoten zakdoek. Daar kan geen hondendrol tegenop', zo schrijft oud-Texeise Irene Maas. Volgens haar is het vooral in de herfst hopeloos. 'Ik heb wel eens eenenveertig proppen snot geteld van het Westerslag tot de Rozen- dijk, langs het fietspad.' Niet alleen het zwerfvuil, ook het zo geheten organische afval zorgt voor ergernissen. 'Ik erger me groen en geel aan tuinafval dat mensen tus sen het groen van de gemeente wegmoffelen', laat Jannie Maat uit Den Burg weten. 'Ik wandel regel matig en dan zie je van die mensen langs de Waalderweg of bij het Meijertebos een karretje met tuin afval dumpen. Dan denk ik: waar voor is dat nodig? We hebben toch allemaal een groene container. Vroeger was het gewoon om vis afval of grond tussen de bosjes van de gemeente te lozen, maar tegen woordig kan dat niet meer.' Maat reageerde op de oproep omdat zij zich afvroeg of zij de enige is die zich daar druk over maakt. 'Ik heb er wel eens ruzie over gehad met de buurman. Die vindt dat het moet kunnen. Blijkbaar denkt dus niet ie dereen er zo over als ik.' In het verlengde van de irritaties over zwerfvuil ligt de ergernis over hondenpoep. Hoewel slechts enke len zich er bij de krant beklaagden, blijken de uitwerpselen toch velen een doorn in het oog. 'Een paar we ken geleden had ik al een boos stukje geschreven, maar het met opgestuurd. Nu er wordt gevraagd om ergernissen, stuur ik het alsnog. Ik erger me groen en geel aan de zo veelste hondendrol in mijn voortuin. Ik kom er niet achter of het steeds dezelfde hond is. Die laat zich na tuurlijk niet zien als ik thuisben. En het hondenbaasje ook niet helaas. Het ergste is dat er niks aan te doen is, behalve mijn ergernis spuien bij de krant. Dank daarvoor', zo rea geerde Marianne Witte uit Den Burg. De heer Smid uit Groningen, arts van beroep, ergert zich eraan dat er 's zomers niet wordt opgetreden tegen loslopende honden op het Texelse strand. 'Hun uitwerpselen vormen een gevaar voor de gezond heid, vooral voor kinderen die in het zand spelen. Je kunt blind worden van de lintworm', zo laat hij ons weten. Smid stelt voor over te stap pen naar een systeem dat in Enge land wordt gehanteerd. Daar wordt een boete van 200 pond opgelegd als een hond niet is aangelijnd, bij Helikopters Overvliegende helikopters blijken ook voor ergernis te zorgen. 'Mijn grote ergernis is het grote aantal he likopters dat over ons eiland vliegt. Ik loop dagelijks door de Dennen en in de duinen en heb in anderhalf uur tijd eens negen helikopters ge weten. Als regelmatig wandelaar er gert hij zich aan de omgezaagde bomen die op de wandelpaden in het bos blijven liggen en die een gevaar vormen voor wandelaars die genietend van de natuur om zich heen lopen kijken. Of aan paden die onbegaanbaar zijn geworden door een verhoogde waterstand. herhaling wordt de boete verhoogd tot 400 pond. Ook katten blijven een bron van da gelijkse ergernissen. Rondzwer vende katten die het op vogels heb ben gemunt vormen een terugkerende irritatie van Hans de Winter uit De Waal 'Vandaag weer een zanglijster, die gisteren nog prachtig zong, gevonden in mijn tuin. Mensen zouden niet zo licht- hoord', zo vertelt Texelaar Jan Bremer. Na een afwezigheid van 22 jaar keerde hij eind vorig jaar terug naar Texel, op zoek naar rust en ruimte. 'Ik heb vlakbij Schiphol ge woond, dus ik ben best wel wat gewend, maar de drukte in de lucht boven Texel viel me tegen. Ben ik dan de enige die zich daaraan er gert? Dat verbaast me.' Volgens Bremer komen de helikopters bij het Mega-varkensschuur Ook in de gebieden waar zich niet zoveel mensen ophouden, is er re den voor ergernissen. Diverse Texelaars storen zich aan de grote boerenschuren die in het Texelse landschap verrijzen. Niet zozeer de grootte, als wel de uitvoering daar van wekt ergernis op. 'Ze zijn vooral functioneel uitgevoerd. Er is hele maal niet op gelet of ze wel passen Marjan Witte liet haar ergernis vergezeld gaan van een ingezon den gedicht. 'Honden zijn intelli gente dieren. Over sommige baasjes heb ik mijn twijfels. Daarom het volgende verhaaltje in Jip en Janneke-taal.' Tuin aan de straat Ik heb een tuin Een tuin aan de straat. Ik kijk naar een bloem. Mooi! Hé. wat ligt daar? Het is bruin. Het stinkt Het is poep Poep van een hond Bah! Nu is mijn tuin vies. Van wie is die hond? Van u? Ik ben boos. Niet op de hond. Op u! De varkensschuur van Wijtien aan de Postweg zorgt voor dagelijkse ergernissen. vaardig één en vaak ook meerdere katten moeten nemen, die niet al leen het eigen erf maar de hele omgeving afstropen. Als je 's avonds in het donker een rondje maakt, lichten de ogen van de op weidevogels stropende katten op vele plaatsen op. Bij mijn weten treedt de gemeente Texel niet actief op tegen zwerfkatten.' Westerslag 'binnenvliegen' en voert de route vervolgens over het bos, waardoor je de vogels niet meer kunt horen zingen. 'Wat moet dat hier toch allemaal, denk ik dan. Waarom vliegen deze helikopters niet langs de kust naar de Kooi?' Dat je als wandelaar met alleen van uit de lucht ergernis kunt ondervin den, laat Hans van der Klift de krant in het landschap. De gemeente zou veel meer eisen moeten stellen aan de uitvoering', aldus een Texelaar die niet met zijn naam in de krant wil. Hij hekelt vooral de bouw van de mega-varkensschuur van Wijtten, die recent is neergezet aan de Post weg in Eierland. Ook de logies- sector moet het ontgelden. Me vrouw Hartmann uit De Koog ergert zich aan het feit dat er steeds meer vakantiehuisjes worden gebouwd, waardoor er minder natuur op ons eiland overblijft. 'Uiteindelijk zal hier door de aantrekkelijkheid van het eiland ook voor toeristen afnemen', zo vreest zij. Verder irriteert het Harimann dat er wel plaats is voor vakantiehuisjes, maar niet voor woningzoekende eilandbewoners. Tolerantie Zoals gezegd komen veel ergernis sen voort uit de bezorgdheid om de eigen leefomgeving en de natuur op ons eiland. Diverse irritaties zullen ook door velen instemmend worden ontvangen en onderschreven. Veel ergernissen worden ook terecht aangehaald. Maar waar ligt de grens tussen ergernis en tolerantie? Hoe erg is het als er op straat wordt ge geten of gedronken? En in hoeverre is het ergerlijk dat er paardenhokjes in het buitengebied staan of dat er verkeer rijdt in winkelstraten? Texelaar Jan Hennmk heeft daarop zijn eigen visie: 'Wie zich ergert, er gert zichzelf het meest. Erger je je aan anderen, dan heb je alleen je zelf te pakken. Dat is mijn levens motto.' Tekst en foto Louise van der Sluis DINSDAG 1 JULI 2003 Cadeaushop Ostère in Oosterend bestaat niet meer. Sinds zaterdag is het pand leeg. Initiatiefnemers Gea Kiewiet, Riet de Goede en Gon Kolk besloten de winkel op te hef fen, omdat deze onvoldoende in komsten bood om de kosten te dekken. In mei 2001 besloten de drie vrouwen een winkeltje te openen om zo hun zelfgemaakte hobbyproducten te kunnen verkopen. Daarnaast werden cadeauartikelen ingekocht voor de verkoop. Het eerste jaar was er ook buiten het hoogseizoen voldoende aanloop in de winkel. 'Vorig jaar werd het ineens veel rustiger. Van septem ber tot maart zag je niemand meer. Dat was met leuk. Mensen komen niet uit Den Burg naar Oosterend voor een cadeautje', vertelt Gea Kiewiet. Zij vermoedt dat ook de economi sche recessie debet is aan de terug loop. In januari nam het drietal het besluit om met door te gaan met de winkel. 'We hebben vanaf dat mo ment alleen nog maar uitverkocht en niet meer ingekocht.' De gemeente distantieert zich van een brief die de Friese Commissa ris van de Koningin Ed Nijpels heeft geschreven aan het ministerie van Volkshuisvesting. Dat heeft een woordvoerder laten weten. In de brief spreekt Nijpels zijn zorg uit over het risico dat in de toekomst niet meer mag worden gebouwd op de Waddeneilanden als de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening met wordt aan gepast. In de nota wordt gesproken over dijkringen waarbinnen niet mag worden gebouwd als er geen be scherming tegen hoog water is. Het probleem is dat duinen buiten de dijk ringen liggen, waardoor ze met mee tellen als waterkering. Volgens Nijpels kan dat ertoe leiden dat nieuwe be bouwing op de eilanden nergens meer mogelijk is. Volgens een woordvoerder kan Nijpels met namens Texel spreken, omdat het een Noord-Hollands Waddeneiland is. Signalen dat er met meer zou mogen worden gebouwd, zijn bij de gemeente niet bekend Borstvoedingsorgamsatie La Leche League (LLL) houdt maandelijks in Oosterend een voorlichtings bijeenkomst voor aanstaande en zo gende moeders. De bijeenkomsten beginnen om 20.15 uur, deelname kost €3,- Er worden bijeenkomsten gehouden op 5 juli, 9 augustus, 3 september en 1 oktober. Voor aan meldingen en inlichtingen Nisheetha Barnard, tel 318355. VERVOLG VAN PAGINA 1 der moet overleggen binnen de eigen organisatie. Door de vakantieperiode gaat daar extra tijd overheen. Zo kon de politie in Alkmaar gisteren nog geen reactie geven, omdat de twee mensen die het meest bij het project betrokken zijn een paar weken met vakantie zijn. Gemini Ondanks de financiële problemen, ligt het project met stil. De gemeente bekijkt momenteel met het Gemini Ziekenhuis in Den Helder in hoeverre het mogelijk is dat ook het ziekenhuis gebruik gaat maken van de hulppost. Volgens huisarts Rik van Hattem moet worden gedacht aan spreek uren van longspecialisten, oogartsen of dermatologen. Zij kunnen daarvoor gebruik maken van de gezamenlijke ruimten. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet met alleen naar de financiën worden gekeken. 'Het gaat in de eerste plaats om de meer waarde van de zorg en op de tweede plaats om het geld. Alle partijen op Texel geven al decennia lang in hun partijprogramma's aan dat er polikli nische voorzieningen op het eiland moeten komen. Dit is de gelegen heid. We hebben de mogelijkheid voor een geïntegreerd zorgaanbod met poliklinische zorg En een gebun delde hulpverlening voor het eiland We hebben net de eerste ronde ge had en we gaan nu in de tweede ronde over het geld praten.' (Advertentie) GEMEENTE TEXEL Burgemeester doet een boekje open... Lees ook het Texels burger jaarverslag! Nu gratis af te halen bij info balie gemeentehuis.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5