Milieuvergunning liehors vernietigd Grote opknapbeurt voor Ons Genoegen Texel doorgeefluik stroom op Vlieland COJfRANT Cjroen '^warL-Jexels in het harL, sboer scoort hoog in haringtest AD wd van State doet uitspraak NUON wil kabel aanleggen Oosterend in boek Gemeentehuis Zilveren speld Beursplein zoekt schip in nood Figuranten gezocht 'COURANT Braderie De Koog ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11791 VRIJDAG 4 JULI 2003 Ze ging er school, gaat er naar de kerk en woonde er zo'n tien jaar. En al groeide ze op in Eierland en heeft ze een groot deel van haar leven doorgebracht in Het Noorden, toch heeft ze altijd een onlosmakelijke band gehad met Oosterend. Haar boek is daarvan een uiting. 'Om het dramatisch te zeggen: het is een lief desverklaring aan het dorp', zegt Corrie Timmer er zelf van. Pagina 2 lad van State heeft woensdag mstreden milieuvergunning de Vliehors vernietigd. Vol- het rechtscollege heeft het terie van Defensie op diverse :n niet voldaan aan de eisen wet. De vergunning werd in verleend door het ministerie ROM. t5 april tot 1 september wordt er niet geschoten. De Raad van State vindt dat Defen sie bij het aanvragen van een nieuwe vergunning wel rekening moet hou den met het daadwerkelijke lawaai. De bezwaarmakers hadden eerder al aangevoerd dat de windrichting en de atmosfeer bepalend zijn voor hoe ver het geluid draagt Doordat Defen sie met uitging van de daadwerkelijke overlast had ze volgens de Raad van State ook onvoldoende inzicht in de gevolgen van de militaire activiteiten op de natuurlijke omgeving en de speciale beschermingszones die van kracht zijn op het Waddengebied. Verontreiniging Voor de afgeschoten munitie die in zee terecht komt, had Defensie een aparte vergunning volgens de wet Verontreiniging Oppervlaktewater moeten aanvragen. Volgens de Raad van State kunnen verschoten muni tie en munitierestanten met anders worden kenmerkt als afvalstoffen. Ook had het ministerie meer moeten doen om verontreiniging van de bo dem te voorkomen. De Raad vindt het vreemd dat voor bestaande harde doelen in de vergunning geen voor schriften waren opgenomen om re gelmatig milieugevaarlijke stoffen te 'Het belangnjkste voor de Texelaars is met het gemeentehuis, maar wat er gebeurt met de Groeneplaats.' Tussen alle uiteenlopende kritische en instem mende opmerkingen over de voorlo pige plannen leek oud-wethouder Cor Dros woensdagavond de spijker op de kop te slaan. Pagina 5 lezwaarmakende Commissie under Noordkop, het college jrgemeester en wethouders en iddenveremging zijn op diverse n m het gelijk gesteld. Volgens ad van State heeft Defensie een erde methode gebruikt om ge- linder vast te stellen, geen reke- ehouden met de wet Verontrei- l Oppervlaktewater, te weinig in met de Vogel- en Habitat- pen en ook te weinig voor- len opgesteld om bodem- Ireimging op de Vliehors te omen. oefeningen heeft de uitspraak lie waarschijnlijkheid voorlopig invloed. Door de vernietiging is de milieuvergunning van 1957 ïatisch weer van kracht gewor den woordvoerder van Defensie Bisteren nog geen uitspraken .Beverde uitspraak. Het mimste- Bcei de uitspraak van de Raad Banalyseren. Op de zandplaat door de Koninklijke Lucht- S' geoefend met het afwerpen ^fclosieven (de schietrange) De ^ftïjke Landmacht heeft er een '^t.iskamp waar eenheden met Brjieiin schieten (het cavalerie- B'iyrpJ. De vernietigde milieu- (■Mnghad alleen betrekking op ■avalerieschietkamp. Bnshet rechtscollege is Defen- ■lelvaststellen van de normen [geluidsoverlast ten onrechte gegaan aan de daadwerke- Jierlast Het ministerie stelde de eted militair schietlawaai vast sis van een jaargemiddelde. Op de manier wordt ook wegver- Iawaai vastgesteld. Op het üieschietkamp wordt echter fthele jaar door geoefend. Van Arnold Langeveld is woensdagavond onderscheiden met de zilveren speld van landbouworganisatie WLTO. Langeveld, die volgens de statuten moest aftreden als bestuurslid van de Texelse afdeling, kreeg de onder scheiding voor zijn verdiensten. Pagina 6 De Beursplein 5 is woensdag aan het begin van de avond uitgevaren voor een zeiljacht dat volgens mel dingen in nood was geraakt bij de Vliehors. Met een bobcat werd de oude vloer ven sporthal Ons Genoegen woensdag verwijderd. (Foto Jeroen van Hattum) Lees verder pagina 5 De opnameploeg van de Belgische speelfilm Team Spint 2, die van 30 juli tot en met 1 augustus op het eiland opnames maakt, is nog op zoek naar tien figuranten die op 30 juli van 7 00 tot 19.00 uur beschikbaar zijn in 'strandtenue'. Daaronder wordt ver staan een zwempak of bikini met ac cessoires als een parasol, stoeltjes of koelbox. De figuranten krijgen een vergoeding van €25,- per persoon Kandidaten kunnen zich - liefst met foto - aanmelden via e-mailadres jeroendumoulin@hotmail.com. Sporthal Ons Genoegen in Den Burg ondergaat tijdens de zomer vakantie aan zowel de binnen- als de buitenkant een opknapbeurt. Afgelopen woensdag werd de twaalf jaar oude gymvloer uit de sporthal verwijderd. marktleider op het gebied van binnensportvloeren in Nederland. 'Hij is multifunctioneel en goedgekeurd door het NOC/NSF', vertelt beheer der Pierre Persoon. De nieuwe vloer bestaat uit een toplaag van 3 mm en daaronder een laag rubbergranulaat van 12 mm. Bij de oude was dat noq 9 mm. Omdat er een blauwe terug komt, worden elders in de zaal ook de kleu ren aangepast De deuren naar de toestelberging worden in diverse kleuren oranje met een warme tint geschilderd en de decoratieborden langs de wanden krijgen een nieuw kleurtje. De firma Van Hal uit Lisserbroek ver wijderde woensdag de oude vloer. Persoon: 'Er komen nog twee andere ploegen die zich met de nieuwe be zighouden. Een ploeg komt de nieuwe vloer leggen en een andere ploeg houdt zich puur en alleen met de belijning bezig.' De vervanging van de vloer kost €50.000,-. Volgens het onderhoudsprogramma van Ons Genoegen was de vloer dit jaar aan de beurt om te worden vervangen. De nieuwe vloer heeft een garantie van tien jaar. De zwarte dampdoorlatende laag (een soort bitumen) waar de vloer op lag, moet mogelijk ook wor den vervangen. Lijmresten van de oude vloer op de dampdoorlatende laag lieten moeilijk los. 'Terwijl die onderlaag spiegelglad moet zijn voor dat de nieuwe vloer erop komt', aldus Persoon. Onder de dampdoorla tende laag bevindt zich overigens gewoon het beton. De lichtdoorlatende wand aan de kant van de Emmalaan wordt vervan gen door roomwitte isolerende pane len De huidige lampen aan het pla fond worden vervangen door hoog frequente verlichting. 'Dat is een stuk zuiniger dan wat er nu hangt. En we moeten straks permanent het licht aandoen, omdat er geen licht meer naar binnen kan vallen.' Op de tribu nes wordt het linoleum vervangen en aan de buitenkant wordt de sporthal opnieuw in de verf gezet. Sil Boon van De Vriendschap en een bestuurder van de Vliehors-Express hadden beiden gemeld dat het schip nabij de branding in de problemen verkeerde. Ter hoogte van de Eierlandsche Grondenboei trof de bemanning van de reddingboot een Zweeds zeiljacht. De opvarenden daarvan ontkenden dat zij problemen hadden. Volgens hen moest het een ander bootje betreffen. De opvaren den dachten dat zij nog een ander schip hadden gezien. Met de Beurs plein, de Graaf van Bylandt van Vlieland en sleepboot De Typhoon van Terschelling werd daarna het zeegebied tussen Texel en Vlieland afgezocht. De wipperploeg van Vlieland zocht op de Vliehors. Een tweede boot werd echter met aange troffen. Om tien voor half acht, onge veer een uur nadat de Beursplein was uitgevaren, werd de zoekactie ge staakt. De KNRM gaat er vanuit dat het Zweedse zeiljacht toch het schip is geweest dat in de problemen was. Met een bobcat werd de vloer in ba nen van de ondergrond geschraapt. De oude vloer, die op diverse plaat sen los zat en veel beschadigingen vertoonde, wordt vervangen door een nieuwe, iets dikkere, blauwe vloer. In de toestelberging wordt een nieuwe blauwe toplaag aangebracht. De nieuwe vloer wordt geleverd door het bedrijf Descol uit Deventer, ling en we leggen de haringen er slechts in één laagje op, zodat ze goed koud kunnen blijven.' Eerste keer Het is voor Bongaards de eerste keer dat hij gecontroleerd is voor de test. De visboer zit al dertien jaar in het vak. Eerst had hij een winke in Til burg, acht jaar geleden nam hij de viszaak over van de familie Blom. Er werken vijf mensen fulltime en vijf mensen parttime. Dirk Barends is er verantwoordelijk voor het merendeel van de schoongemaakte haringen relse Visspecialist van Peter ina Bongaards in Oudeschild «I een zeven op de tiende geëindigd van de Nationale Jtest van het Algemeen Dag- Vers van het mes, zuiver van i en fris rood op de graat. Heen dat beetje extra voor de top', luidt de kwalificatie van meesters van de krant. opgestuurd. Ook kreeg hij de gele genheid om een reactie terug te stu ren aan het AD. Bongaards vroeg per ommegaande wat precies wordt be doeld met 'dat beetje extra'. 'Dat is mij met helemaal duidelijk. Het zal wel een kwestie van smaak zijn geweest.' Drie controleurs van de krant koch ten anoniem vier haringen bij de Vis specialist. Deze werden getest op smaak, temperatuur, rijping en bacteriologische gesteldheid. De temperatuur was 5 graden (maximaal 7 is toegestaan). De bacteriologische gesteldheid was zeer goed. 'Een mooie zaak, waar op het oog goed wordt gewerkt. Was het overal maar zo', was de conclusie van de keur meesters. Bongaards weet met wan neer het AD is geweest. 'Maar ach teraf bekeken hebben we wel een vermoeden. Er waren op een gege ven moment drie mannen in de zaak die vier haringen kochten en daarna meteen weer waren verdwenen. Maar dat is achteraf.' Volgens Bongaards wordt er altijd secuur omgegaan met de haringen. 'We hebben bijvoorbeeld altijd hand schoenen aan als ze worden schoon gemaakt en we pakken ze altijd met een vork van de schaal. We zitten er met met onze blote vingers aan. En de schalen worden na gebruik op zestig gewassen en negentig graden gespoeld, zodat ze weer goed schoon zijn.' Het op temperatuur houden van de haringen is volgens Bongaards nog het lastigst. 'Als ze uit de koeling komen, zijn ze ongeveer vier graden. Dan mag er dus al niet veel meer bijkomen. We zetten de lege schalen daarom ook in de koe- (Advertentie) Energieleverancier NUON heeft plannen om binnen een paar jaar een elektriciteitskabel aan te leg gen van Texel naar Vlieland. Daar mee wordt Vlieland als laatste ge bied in Nederland aangesloten op het landelijke stroomnet. is dichterbij dan wanneer je het van uit Harlingen zou doen.' Volgens eer ste berekeningen kost het €12.000.000,- om de kabel van het ene naar het andere eiland te leggen Van waar tot waar deze precies komt te lopen, is nog met vastgesteld. Ook staat nog niet vast of de nieuwe bekabeling begint bij het verdeel station van de NUON in Den Burg. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1S ards is blij met de beoordeling SI Algemeen Dagblad. De krant it voor de test, die morgen gepubliceerd, 65 zaken. Het leel daarvan haalde een on- nde. 'Als je een haring bijvoor- <ai net met een vork oppakt, ben mi I twee punten kwijt en kun je >9er meer dan een acht ko- Bongaards kreeg de uitslag week per aangetekende post Dat de AD-haringtest omstreden is, is Bongaards bekend 'Je hoort wel eens de kritiek dat het maar een momentopname is. Maar de kwaliteit moet toch elk moment goed zijn? Er kunnen elk moment klanten in je zaak komen. Maar ik vind met dat ze men sen in de krant de grond in moeten trappen als de haring een keer niet goed is.' Bongaards wijst erop dat een zaak ook te maken kan hebben met een al slecht aangeleverde ha ring. 'Een goede haring kun je zelf nog verprutsen, maar als |e hem slecht krijgt aanlevert, kun je er echt geen goede meer van maken.' De Texelse Visspecialist betrekt zijn ha ring van groothandel Gravis/ Kennemerland in Spakenburg. 'De nummer één en nummer vijf in de test halen daar ook hun haring vandaan.' De stroom op het buureiland wordt nog steeds opgewekt door twee dieselgeneratoren in een centrale die in de jaren tachtig werd gebouwd. De generatoren voldoen al enige tijd met meer aan de milieu-eisen. Volgens een woordvoerder van NUON is het het goedkoopst om vanaf Texel een elektriciteitskabel aan te leggen. 'Dat Volgens de woordvoerder moeten onder meer een aantal tracestudies worden verricht. Ook moet er worden overlegd met de gemeenten Texel en Lees verder pagina 5 (Advertentie) De Braderiecommissie van De Koog, een commissie van ondernemers vereniging De Koog Badplaats, orga niseert ook dit jaar acht braderieën. De eerste wordt gehouden op dins dag 8 juli, de laatste op 26 augustus Bezoekers kunnen er met alleen te recht voor allerlei lekkernijen, ook zijn er optredens van muzikanten en is er straattheater. Daarnaast worden di verse activiteiten voor kinderen ge houden, met onder meer een draai molen. Het evenement duurt steeds van 14.00 tot circa 20.00 uur. Advertenties voor de vakantiekrant van 18 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 9 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 verantwoordelijk vooreen groot deel van de gelauwerde haringen bij de Texelse Visspecialist van Peter Bongaards (Foto Jeroen van Hattum) schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1