Zilveren speld Arnold Langeveld Doolhof Oosterend Present mag open Tanken en lozen bij nieuw ponton haven Jip?! Kneuterigheid koesteren voor toeristei .TEXELSE COURANT Voortbestaan schietkamp nog onzeker Schelpdieren Gemeente betaalt Video Predikanten naar Groningen alsnog mee aan landingsplaats Reumafonds zoekt collectanten Marjon Hoogerheide kandidaat-notaris Vermindering betonning niet herzien WH*-»1 VRIJDAG 4 JULI 2003 'Bij veel mensen bestaat het idee dat het eiland vijftig jaar geleden stil is blijven staan. Laten we dat koesteren. Die kneuterigheid is een gouden goed.' Dat betoogde WV-directeur Veronica Bos in hostel Panorama, waar ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van Stayokay (vroeger NJHC) een forumdiscussie werd gehouden over de toekomst van het toe risme. De stelling 'de toerist van morgen ver eist een andere aanpak' kreeg weinig steun van het forum, dat naast de WV-directeur werd gevormd door Nienke Bloksma van de Stichting Duurzaam Texel, Jo-an van Vijfeijken van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, directeur Iwan Groothuis van vakantiecentrum De Krim en de Texelse vestigingsma nager van Stayokay Anne van der Velde. Tot verbazing van discussie leider Karina Schilte, de algemeen di recteur van Stayokay, betoogde de een na de ander dal Texel zich vooral niet te veel moet aantrekken van de grillen van de moderne toerist. Schilte verwees naar een onderzoek van de organisatie Toeristisch en Recreatief Nederland waaruit zou blijken dat toeristen onder meer op zoek zijn naar avontuur en 'intense bele vingen'. Erg eenduidig zijn ze daarin echter met, want iemand die het ene laar een luxe hotelreis maakt naar New York, kan het volgende jaar best op een avontuurlijke safari door Afrika willen of samen met het hele gezin gaan kamperen in Nederland. Veronica Bos betoogde dat 'beleven met wild hoeft te zijn' en dat ook wandelen en fietsen tot die genoe gens behoren. 'Toeristen komen niet naar Texel voor de kermis', aldus de VW-directeur. Volgens Van der Velde heeft de va kantieganger op Texel vooral de mo gelijkheid 'tot rust te komen'. Hij ver telde geregeld mee te maken dat gasten van Stayokay op vrijdagavond 'stuiterend aan de receptie verschij nen', nog vol van de stress van het dagelijks leven, maar dat ze op zondagavond volledig uitgerust weer vertrekken. 'Mensen doen zelfs weer spelletjes met elkaar.' Van der Velde prees daarin ook de rol van de bewo ners van het eiland. 'De Texelaar is relaxed en heeft tijd voor een praatje. Hij onderscheidt zich daarin van veel andere Nederlanders.' Hoewel tevredenheid overheerste, zagen de deelnemers aan de - matig bezochte - forumdiscussie no: doende punten die verbeterinj hoeven. Zo zouden best waf thematische evenementen geer seerd mogen worden om Texek de aandacht van potentiële gas! brengen. De manifestatie Mem Natuurmaand is daarvan eer slaagd voorbeeld, evenals heil jaar, terwijl ook het huiskameife in Den Hoorn en Oosterend Pr grote promotionele waarde hel Probleem is dat het opzette: deze evenementen veel geld ko meer omdat het een paar jae duren voordat de investeringen zelf terugbetalen, betoogde Bo tiek werd door meerdere deelne geuit op de gemeente, die geer get heeft voor dergelijke initial Jo-an van Vijfeijken merkte o vreemd te vinden dat er zelfs wethouder is met toerisme ind tefeuille. Schilte, die op dertig locaties! derland soortgelijke forumdisc leidt, was vol lof voor de toeris sector op het eiland. 'Er won volop over de ontwikkelingen dacht en samengewerkt. Op3 plaatsen heb ik gemerkt dat d dernemers veel meer hun eigen gaan.' Arnold Langeveld is woensdag avond onderscheiden met de zilve ren speld van landbouworganisatie WLTO. Langeveld, die volgens de statuten moest aftreden als be stuurslid van de Texelse afdeling, kreeg de onderscheiding voor zijn verdiensten. Langeveld ontving de onderschei ding tijdens de algemene jaarverga dering in hotel De Pelikaan. Alge meen voorzitter Jan Heijkoop speldde hem op. Hij omschreef Langeveld als een man met een enorme staat van dienst en 'sturend en inspirerend'. Hij roemde Lange- velds betrokkenheid bij het opzetten van de PR-commissie van de WLTO, die de agrarische sector breed onder de aandacht moet brengen. 'Zeker op een eiland waar veel toeristen uit stedelijke gebieden komen, is het goed als zo'n commissie er is, omdat je er veel mensen mee bereikt.' Langeveld was sinds 1987 lid van het Texelse afdelingsbestuur. Eerst bij de toenmalige Hollandse Maatschappij van Landbouw en na de fusie met landbouworganisatie LTBB begin ja ren negentig ging hij verder in het dagelijks bestuur van de nieuw gevormde WLTO In 1995 kwam ook de CBTB daar nog bij De akkerbouwer uit Eierland was ook nauw betrokken bij het rapport Met het oog op morgen dat in 2000 werd uitgebracht. Daarin wordt een profiel geschetst van de Texelse land bouw en er worden aanbevelingen gedaan voor de toekomst. De opzet van het distributiesysteem voor Texelse producten was een ander project waar hij als drijvende kracht optrad Heijkoop sprak zich er lovend over uit dat Langeveld ook actief ts bij de Rotary en de medezeggen schapsraad van de Strijbosschool in Midden-Eierland. 'Daardoor ben je niet alleen in de landbouw bezig, maar werk je ook aan een netwerk daarbuiten.' Langeveld was verrast door de on derscheiding. 'Ik ben er zeer vereerd mee. Het is een blijk van waardering. Ook voor de mensen met wie ik de afg'elopen jaren heb samengewerkt, want je doet het niet alleen.' Het landbouwrapport, de oprichting van de PR-commissie, het distributie systeem voor Texelse producten en de Texelse Productenbeurs die vorig jaar voor het eerst werd gehouden, waren hoogtepunten voor hem. 'Net als de bezoeken van het hoofdbe stuur aan het eiland Daardoor heb ben we Texel ook wat betreft de land bouw in beeld weten te krijgen. En een hoogtepunt voor mi| is dat er nu een gemêleerd bestuur is met een absolute visie op de toekomst.' Diep tepunten waren voor hem de wijze waarop de vorige voorzitter van de WLTO vertrok en de waterschade van 2000. 'Ik vind het lammer dat we dat nooit goed hebben kunnen afronden. En de mkz-crisis was natuurlijk een dieptepunt.' Langeveld wordt in 1 et WLTO-be- stuur opgevolgd door Johannes van Heerwaarden. Hij werd tijdens de ledenvergadering unaniem gekozen. Langeveld blijft actief voor de PR- commissie. Hij blijft ook actief in de werkgroep meervoudig ruimte gebruik van Duurzaam Texel. Daar naast zit hij sinds vorig jaar in het hoofdbestuur van telerscollege HZPC in Joure. Dat is een afzet organisatie van poot- en consumptie aardappelen. Langeveld is de eerste Texelaar die is onderscheiden met de zilveren speld van de WLTO. Het is nog niet duidelijk of het cavalerieschietkamp (CSK) op Vlieland open kan blijven of toch dicht gaat. Het opleidingskamp van de Landmacht wordt voorals nog niet genoemd in de bezui nigingsplannen die minister Kamp (Defensie) bekend heeft gemaakt. Het ministerie wil per jaar zo'n 380 miljoen euro gaan bezuinigen. Daar voor is onder meer onderzocht welke schietterreinen eventueel dicht kun nen. Dat het cavalerieschietkamp met bij naam wordt genoemd in het rijtje kampen en bases dat dicht gaat. betekent volgens commandant Arnold Kriesch van het CSK echter nog niet dat een sluiting definitief van de baan is. 'Pas als in september de details bekend worden gemaakt bij de presentatie van de Miljoenennota wordt dat duidelijk. Het zou best kun nen dat we dan wel worden ge noemd.' Voor de Noordkop zou sluiting een vermindering van de geluidsoverlast van schietoefeningen betekenen. Voor Vlieland zou sluiting kunnen lei den tot economische ontwrichting. Bij het schietkamp werken veertig mensen (militair en civiel), die alle maal op het ongeveer 1200 inwoners tellende Vlieland wonen. Bij de ge meente Vlieland is ook nog niet dui delijk wat er gaat gebeuren, laat een woordvoerder weten. De kans dat de bezuinigingen bij Defensie leiden tot vermindering van het aantal schietoefeningen op Vlieland, acht luitenant-kolonel Kriesch klein. 'Alle eenheden in op leiding komen in de laatste week van hun opleiding hier naar toe, omdat ze hier met scherp mogen schieten. Al leen als het aantal eenheden wordt verminderd, bestaat de kans dat er minder oefeningen komen.' De schietrange blijft buiten de bezuini gingen. De videofilm met sfeerbeelden van voorgaande edities van Oosterend Present gaat €17,- kosten. Een DVD kost €21,50. De film heeft een speel- duur van zestig minuten en is te be stellen bij de Stichting Oosterend Present, of tijdens de voorverkoop avond in dorpshuis De Bijenkorf. Op deze avond, zaterdag 5 juli vanaf 19.00 uur, kunnen ook maaltijd bordjes worden gekocht (€6,-), en vierdagenkaarten (€24,- voor volwas senen, €10,- voor kinderen tot en met 11 jaar) Voor vierdagenkaarten is een gelijkende pasfoto noodzakelijk. O- kaarten zijn te verkrijgen op vertoon van een geldig kentekenbewijs. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit is begonnen met het opstellen van nieuw beleid voor schelpdiervisserij. Minister Veerman heeft daarvoor gisteren een Beleids- adviesgroep ingesteld die het nieuw te maken beleid gaat toetsen bij be langhebbenden. Voorzitter van de adviesgroep is S. de Jong uit Leek. Zij was eerder voorzitter van de voor malige Waddenadviesraad. Bij het opstellen van nieuw beleid maakt het ministerie ook gebruik van het EVA- II onderzoek waarin de gevolgen van mechanische schelpdiervisserij wor den beschreven. Aan dat onderzoek is meegewerkt door Alterra op Texel. Op de website www.minlnv.nl/eva2 verstrekt het ministerie sinds gisteren informatie over dat onderzoek naar schelpdiervisserij. Het predikantenechtpaar Rianne van Zessen en Marco Roepers vertrekt van Texel. Per 1 augustus a.s. verrui len zij de gereformeerde kerk van Den Burg voor de gereformeerde ge meente van Onstwedde in Oost-Gro- ningen. Beide predikanten deden op 17 januari 1999 hun intrede op Texel. Hun afscheidsdienst wordt zondag 13 juli in de gereformeerde kerk aan de Elemert gehouden en begint om 14.30 uur. Het maïsdoolhof op het land van Kees Bas aan de Koningsweg mag worden gebruikt tijdens Oosterend Present. Burgemeester en wethou ders hebben er hun goedkeuring aan verleend dat het doolhof tij dens het vier dagen durende eve nement geopend is. Het college wilde aanvankelijk geen toestemming geven, omdat het vreesde voor precedentwerking voor de plannen van makelaar Paul van Heerwaarden, die aan de Krimweg bij De Cocksdorp een twee hectare groot maïsdoolhof wil realiseren. De politieke partijen en diverse omwo nenden zijn daar tegen Burgemeester en wethouders heb ben de vrees voor precedentwerking laten varen, omdat in Oosterend sprake is van een tijdelijk doolhof. Het kan volgens het college daarom wor den gedoogd als onderdeel van de evenementenvergunning (artikel 10a van de Algemene Plaatselijke Veror dening). Na Oosterend Present wordt het doolhof niet meer voor publiek opengesteld en het maïs wordt op gebruikelijke wijze en tijdstip ge oogst. Het college heeft als voorwaarde gesteld dat de veiligheid en openbare orde in het tijdelijke doolhof gewaar borgd zijn. Labyrint Texel, een beslo ten vennootschap van Van Heer waarden en Erwin van der Linde dat het doolhof onder auspiciën van Oosterend Present realiseert, mag vanaf 21 juli één demontabele hou ten uitkijkpost bouwen die uiterlijk 4 augustus weer moet zijn verdwenen. Oosterend Present had aanvankelijk meer verhoogde bruggen willen bou wen. maar dat stuitte op verzet van het college. Mensen die straks het doolhof in gaan, krijgen een vlag mee. zodat personeel vanaf de uitkijkpost kan zien waar iedereen zich bevindt als er wat aan de hand is. Het personeel krijgt kaarten waarop staat hoe men bij de uitgang moet komen en het wordt uitgerust met communicatie apparatuur. Op 7 mei werden zo'n 450.000 maisstokken ingezaaid voor het doolhof Het is ontworpen door de bekende ontwerper Adrian Fisher en heeft de vorm van het logo van Oosterend Present. Het college heeft besloten alsnog de helft van de kosten van de nieuwe verlichting van de helikopterlandingsplaats op Vlieg veld Texel te vergoeden. Aanvan kelijk was het verzoek om een bij drage van de hand gewezen, omdat b en w meenden dat derge lijke kosten uit de exploitatie van het vliegveld moeten worden ge dekt, maar thans wordt ingezien dat de landingsplaats van belang is voor de algemene veiligheid. Dat besef ontwaakte toen de helispot tijdens de zware stormen in het na jaar stand-by was voor ambulance vervoer omdat de veerboot uit de vaart was genomen. Bovendien wordt de spot door de GGD aange wezen als officiële landingsplaats voor helikopters tijdens reddings operaties en andere calamiteiten, omdat hij dicht bij de kust ligt en goed bereikbaar is voor ziekenauto's. Het vliegveld heeft de nieuwe verlichting inmiddels aangeschaft en geïnstal leerd. De oude verlichting was versle ten en deels defect. Door de verlich ting kan de helispot 24 uur per dag worden gebruikt. Het Reumafonds is op zoek naar collectanten en coördinatoren voor de jaarlijkse collecte. De collecte is een belangrijke bron van inkomsten voor het fonds, dat bijdraagt aan het welzijn van ruim anderhalf miljoen mensen met reuma. Ongeveer drie kwart van het wetenschappelijk on derzoek naar de oorzaken van reuma wordt door het Reumafonds betaald. Coördinatoren verzorgen in samen werking met de rayonleider de col lecte. Dit houdt onder meer in het verstrekken en weer inzamelen van collectemateriaal en het verzorgen van publiciteit. Collectanten krijgen instructies van de plaatselijke coör dinator. Voor aanmeldingen en meer informatie kan contact worden opge nomen met R. Stoepker, tel. 313113, of met A. Herweijer, tel. 315305. In formatie kan ook worden opgevraagd bij rayonleider Gera Rodi, e-mail g.rodimuurlink@reumafonds.nl. Minister Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat houdt vast aan het plan om de betonning langs de scheep vaartroute boven de Wadden eilanden te veranderen. Dat blijkt uit een brief die zij heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. De Tweede-Kamerleden Van Gent en Jager hadden de minister schnftelijke vragen gesteld over het plan om het aantal boeien langs het verkeers- geleidingsstelsel te verminderen. Nu liggen nog aan beide kanten van het stelsel tonnen. Rijkswaterstaat (RWS) wil die vervangen door boeien die alleen nog in het midden van de vaar route liggen. Diverse organisaties als de Waddenvereniging, Greenpeace, het Wereld Natuur Fonds, stichting De Noordzee en de Raad voor de Wadden hebben daar moeite mee, omdat volgens hen de veiligheid er mee in het geding komt. Volgens de Kamerleden betekent het aanbrengen van een middenberm markering dat de scheepvaartroute terug gaat naar de jaren zeventig, toen zich nog veel ongelukken voor deden. De minister wijst die kritiek van de hand. Volgens haar is een vergelijking met de jaren zeventig niet realistisch, omdat er inmiddels veel aan verkeersmanagement wordt ge daan. RWS wil de markering van de vaarroute aanpassen, omdat sche pen tegenwoordig verplicht GPS aan boord moeten hebben Ze zijn daar door in principe met meer afhankelijk van de betonning. De minister erkent in de brief dat de huidige capaciteit om olie te ruimen op de Noordzee momenteel minimaal is. Volgens een nota die in 1990 werd vastgesteld kan nu in drie dagen tijd vijftienduizend kubieke meter olie worden geruimd. Er wordt volgens haar aan gewerkt om die capaciteit binnen een paar jaar te verhogen. Voor de Waddenzee is bepaald dat in vijf dagen tijd vijfduizend kubieke meter olie moet kunnen worden ge ruimd. RWS beschikt daarvoor over eigen materieel met veegarmen en bomen. Ook zijn er afspraken met anderen en Duitsland om, indien no dig, extra schepen in te zetten. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER COED BEZIG Marjon Hoogerheide is per 1 juli in dienst getreden bij het Texelse notariskantoor Dogger Kooi. De bedoeling is dat ze notaris Kooi op volgt, die het kantoor om gezond heidsredenen over enige tijd ver laat. De 35-jarige kandidaat notaris woont momenteel nog in Schagen. In Schagen was Hoogerheide sinds 1994 werkzaam bij Stouthart Hilber Notarissen. Toen ze werd gevraagd door het Texelse kantoor, nam zij die uitdaging aan. 'Texel is een prettige omgeving om te wonen en een heel leuk werkgebied met aardige men sen.' Hoogerheide - een dochter van voor malig Teso-directeur Theo Hooger heide - is opgegroeid in Den Hoorn. Ze verliet Texel op haar achttiende voor een studie aan de HEAO in Alkmaar. Later studeerde ze rechten in Amsterdam. De deelnemers aan de forumdiscussie over de toerist van morgen: Jo-an van vijteijken, veronica oos, iwan uruuum.o, en Anne van der Velde. Rechts discussieleider Karina Schilte. (fofo.W WLTO-voorzitter Jan Heijkoop onderscheidt een verraste Arnold Langeveld met de zilveren speld. ifoto Jemen von H*ttum> Sinds maandag ligt het nieuwe brandstofponton met de afvalwaterinstallatie aan de steiger bij Waddenhaven Texel. Waddenhaven Texel heeft deze week haar nieuw brandstofponton met afvalwaterstation geïnstal leerd en in gebruik genomen. Het ponton was de laatste voorwaarde waar de stichting aan moest vol doen om de Blauwe Vlag te mogen voeren. Het ponton is bijzonder, omdat er veel voorzieningen op zijn gecombineerd. De Blauwe Vlag. een kenmerk van de ANWB dat aangeeft dat de jachtha ven schoon en veilig is, werd eind mei al in top gehesen bij het haven kantoor. Waddenhaven Texel had toen ook al het nieuwe ponton willen presenteren, maar dat was nog niet klaar omdat fabrikant Steenbergen Produktietechmek uit Dronten aan diverse veiligheidseisen van het Kiwa moest voldoen. Gedeputeerde Patrick Poelmann (D66) van de pro vincie Noord-Holland verrichte daarom eind mei een symbolische ingebruikname. Afgelopen maandag arriveerde het ponton (7,5 meter lang, 3,5 meter breed en 1,60 meter hoog) daadwer kelijk in de haven, waarna de brand stof- en afvalwaterpompen konden worden geïnstalleerd. Bij het ponton is het mogelijk om zowel diesel als benzine te tanken. Daarnaast kunnen watersporters er hun rioolwater en bilgewater (water vervuild met olie) kwijt. Douche-, toilet- en afwaswater uit vuilwatertanks wordt via de afvalwaterinstallatie rechtstreeks naar het riool gepompt. Het bilge water wordt eerst gezuiverd met een olie/bezinefilter in die grond zit bij het havenkantoor. Voor de brandstof zijn twee diesel tanks van elk 2500 liter en een ben zinetank van 2000 liter aangebracht. Tot nu konden schepen in de haven alleen diesel tanken bij het oude ponton. Volgens directeur Arjan Steenbergen van Steenbergen Produktietechmek is het bijzonder dat een benzinetank is ingebouwd in een drijvend ponton. Om aan alle veiligheidseisen te voldoen moest onder meer een luchtdicht compar timent om de tank worden gebouwd en is een pijp aangebracht waardoor lucht naar boven kan worden ge stuwd als door het uitzetten van gas sen de druk in de tank te hoog zou worden. Ook zijn maatregelen genomen om vonkvorming te voorkomen als er contact wordt gemaakt tussen de aanvulslang en de tank. 'Voordat de aanvulkoppeling de tank raakt, wordt die geaard zodat er geen risico is op vonkvorming.' Daarnaast is kathodische bescherming aange bracht om schadelijke effecten van elektrolyse te voorkomen. Steen bergen: 'We moesten er rekening mee houden dat het ponton in zout water ligt. Voor de bescherming heb ben we op een aantal plaatsen zin kanodes aangebracht. Door natuur lijke potentiaalverschillen van C verschillene metalen wordt taal met het laagste eerst aangetast. In dat geval j zink, waardoor het staal blijft.' De drie benzine- en worden aangevuld via leidingen vanaf de dijkzijde gebouw. 'Dan hoeft de afhankelijk te zijn van hoog water', vertelt Smit. Aan de komst van het ponton maandenlang overleg vooraf t de Waddenhaven en Steenlx Produktietechniek. Voor het was het eerste keer dat het eer gelijk ponton heeft gebouwd. Va Smit is er veel belangstelling onder watersporters. 'Ik hebt; diverse telefoontjes van mens Den Helder gehad die graag weten wanneer ze er gebnjS kunnen maken.' Brandstof is baar als iemand van de haven, wezig is om toezicht te hou< prijzen zijn hetzelfde als la weg. Riool- en bilgewater kan: per dag van boord worden gejn Smit: 'In jachthavens word! soms €2,50 voor gevraagd, daar hebben we vanaf gezi een service die we aanbr anders loop je het risico dati het vervuilde water elders overboord gooien.' Het brandstofponton is naar dei Haarlem. Jongeren Informatie Pu

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6