Texelse gemoedelijkheid voor Groningse nuchterheid Garage Rentenaar Den Burg Present Predikantenechtpaar verlaat eiland 'Gemeenteleden niet erg kerktrouw' teso TEXELSE COURANT" Colofon Opel-dealer Duin en Reijers golfkampioen Website over zeenatuur Blik vanger Agenda Hoogwater te Oudeschild Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. DINSDAG 8 JULI 2003 16.15 uur) en 2 fast 2 furious (|j uur) en Charley's Angels (16,oj 21.45 uur). In de Schuilhut in De Koog^ van 19.30 tot 20.30 uur i bibliotheekavond gehouden In Buurthuis Bethel in Eierland begint om 20.00 uur klaverjasdrive. Deelname €1,50. In Klif 12 in Den Hoorn begmi 20.30 uur de voorstelling 1 van Rob Janze en Bas i Ruijven. Toegang €9,50. In de Toekomst Dance Facta De Koog wordt de draaitafel» avond bemand door dj F R Al en Andy Janssen, alias Duncan, makers van Summerjam 2003, Entree f met Texelpas €3,-. Vrijdag 11 juli Bij Oudeschild begint om 1S uur een tijdrit van de Wielera niging Texel. In Cinema Texel draaien Br, Almighty (aanvang 13.30,19,ot 21.30 uur), De Kameleon (14.0[ 16.15 uur) en 2 fast 2 furious (1) uur) en Charley's Angels (16.00 21.45 uur). Veerdienst Teso ondert» halfuurdiensten op donderdag 9.35 tot 16.05 uur en vrijdag 6.35 tot 20.05 uur. Teso ver,va vrijdag in Den Helder van 12.00 17.00 uur een wachttijd van i half uur. Op Texel moet die dag, 9.00 tot 13.00 uur op een m tijd van een half uur tot een worden gerekend. Zaterdag» nen reizigers in Den Heldertus 11.00 en 14.00 uur wachte; een half uur wachtijd. Voor informatie tel. 369600, info@teso.nl, of de www.teso.nl. iten Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Dtf&n Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourart.ri Gerard Timmerman (hoofdredacteui Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02: Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onze odverientiocontracten »n oanMdbG*' te* uin van toapasvng da Regelen voor hef Ad* wezen van de Stichting ROTA, gevestigd to Ato zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koopharót* bneken to Amsterdam onder nummer 4119S3 exemplaar van do Regelen voor het Advert ff wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30.70 (am* Per |aar 62,70 60,70 (auwa Bij verzending naar het buitenland zi.r portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiode. een super subtiel zwart biesjeI: de broekpijp schijnt te hebber ten. Behalve het witte overhemt strikje en witte pochet, vermei Texelse Courant niet welk supe' dergoed bij deze nieuwe outfit) uitgedeeld.Wit? Geraffineerd streept lichtgrijs met een o> bloed rood krijtstreepje? Leib, met minuscule stipjes? Hetzi' met waar zijn dat ieder zijn oude kloffie onder dat uitgeste zwart heeft aangehouden.Wiej present? Zijn er eigenlijk ookj mannen die kunnen zingen?' dat een ander koor, waarscl» gekleed in roomgele maai tuums, mogelijk zonder ondei? Dat biechten geeft overigens wel wat te denken. Wie gaan® genlijk nog biechten en waar dan wel? Wat rekenen we noj zonde aan en bidden daarvoff lijk onze gebedjes ter straf. Vu* gingen we tenminste nog voff zingen de kerk uit en baden» voor onze eigen geruststelling genwoordig hebben we het bekentenissen. Mijn broer dee een, per brief, een bijna lege' met slechts een samengestetó Lieve Dana, schreef hij, Ik bem een meer dan moe. ik vertrek, der doel, zonder vriendin er der geld, en meld mij voor niem zeer lang, niet present, je brS Dana Rover Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl Op de Texelse golfbaan werden dit weekend de clubkampioenschappen strokeplay gespeeld, waarbij alle sla gen over achttien holes worden ge teld en waarbij geen handicap wordt verrekend. De heren waren sterk ver tegenwoordigd, maar de eerste De website www.zeeinzicht.nl is vorige week vrijdag online gegaan. Het project ZeelnZicht is een initia tief van het NIOZ, Alterra, EcoMare en Stichting De Noordzee. Op de internetpagina kunnen belang stellenden kennismaken met de zeenatuur die normaal onzichtbaar is. Bezoekers komen terecht op een af beelding met lucht, zee en zeebo dem. Daarin zijn foto's aangebracht van dertig verschillende Noordzee dieren, waardoor de bezoeker het idee heeft door een duikbril boven en onder de zeespiegel te kijken. Wie op de illustraties klikt krijgt informatie in de vorm van tekst, foto's, geluiden en video's. Wie meer wil weten over bij voorbeeld de reuzenhaai, dodemans- duim, weduweroos of dolfijn kan de links naar andere uitgebreide inter netpagina's volgen. De site heeft tot doel 'het onzichtbare zichtbaar te maken', zo meldt projectbegeleider Michel Langendijk. 'Het is de bedoeling steeds nieuwe foto's. geluiden en video's van goede kwaliteit aan de site toe te voegen. Daarvoor wordt materiaal gebruikt van professionele fotografen. We hopen ook dat vissers, duikers of andere zeelieden foto's zullen mstu- plaats ging naar de jeugd. Jaap Duin was met 74 slagen de beste en mocht de wisselbeker In ontvangst nemen. Goede tweede - met 77 sla gen - werd Menno Schuijl, net voor Vernon Hughes (79). Bij de dames prolongeerde Gerdi Reijers haar titel met 91 slagen. Margreet de Graaft werd tweede met 94 slagen, derde werd Manty Wijsman (98). Do. 10 4.30 en 17.50 u. Vr. 11 5.50 en 19.04 u. Za. 12 7.40 en 20.05 u. Zo. 13 8.50 en 21.15 u. Ma. 14 9.56 en 22.36 u. Di. 15 10.46 en 23.26 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 13 juli op om 5.33 uur en gaat onder om 21.55 uur; 13 juli volle maan Nu Oosterend in volle glorie bezig is present te raken en te blijven, vraag ik me af hoe dat toch moet voelen wanneer je geen Oosterender bent, maar bijvoorbeeld een Den Burger. Er gaan geruchten over Oosterend dat de mannen daar niet alleen hun baard laten groeien, maar in totali teit aan het groeien zijn. Dat belooft wat. De voorbereidingen gonzen door de omgeving en nog even dan wordt er een hermetische cirkel ge trokken en moeten er speciale be wijzen geleverd worden dat je er door mag, waar dan ook door. Er wordt gepleit om je eigen bestek mee te nemen bij de maaltijd, want het moet niet letterlijk uit de hand gaan lopen wanneer wij gezamen lijk met de vingers gaan eten. Som migen Oosterenders hebben hun vakanties verlaat omdat ze tijdens de voorbereidingen niet gemist kun nen worden. Dat is pas ware dorps liefde. De saamhorigheid van Oos terend is opvallend, bij hoogtij, bij kerktij - het blijft een bijbeldriftig dorp - maar ook bij laagtij. Wanneer er ergens verdriet is blijkt Oosterend zeer present te zijn en alleen daarom kan Oosterend trots zijn op zijn wonderbaarlijke fossiele uiter lijk, maar bovenal op zijn hart- veroverende betrokkenheid. Oos terend geeft een thuisgevoel en waar in de wereld is dat zo duidelijk waarneembaar aanwezig? Hoe zit dat met de burgers van Den Burg? Hoe present durven zij te zijn? Waar waren bijvoorbeeld de collegeleden Onderwijs op de diplomauitreiking van OSG De Hogeberg? Zeer toe vallig opeens allemaal verhinderd? Waarom zo ineens weggebleven nu Henk de Vries zich als biechtvader ontpopte, van zo'n man ga je toch gewoon houden. Die sniert er ten minste vrolijk op los met z'n voor beelden als vakkenvuller, leerling en versierder voor zijn leerlingen. Hoe veel verschillende petten hebben we eigenlijk allemaal en gebruiken die doorgaans met verve? Het be grip wandelgangen heeft plaats gemaakt voor netwerken en wie werkt er met binnen zijn handige net. Het blijkt dat de vindingrijkheid van De Vries niet geknakt raakt door berispingen, maar zich juist daar door vergroot. Het is een kwestie van schuiven en duwen om iets te bereiken. Ik vermoed dat die De Vries gewoon in Oosterend woont, in ieder geval zou kunnen wonen Present zijn is een prachtig thema. Neem het Texelse mannenkoor dat in nieuw pak gehesen, aan dat pak Opel. Fresh thinking - better cars. 'Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en COj-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liten van 13,0 tot 20,4. Liters/100 km: van 7,7 tot 4,9. C02 gr/km: van 185 tot 118. Dieselmotoren kms/liter. 21,3. Liters/100 km: 4,7. C02 gr/km: 126. www.opel.nl Dinsdag 8 juli In het centrum van De Koog wordt van 14.00 tot 20.00 uur de eerste braderie van het seizoen gehou den. Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een wedstrijd van de Wielervereniging Texel. In de rooms-katholieke kerk van De Koog begint om 20.15 uur een concert van het Helders Blaas- kwmtet. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de ge maakte kosten. In Cinema Texel draaien Bruce Almighty (aanvang 13.30,19.00 en 21.30 uur), De Kameleon (14.00 en 16.15 uur) en 2 tast 2 furious (16.00, 19 15 en 21.45 uur). Woensdag 9 juli Om 14.00 uur begint in EcoMare het kinderprogramma 'Zeehond binnenstebuiten', voor kinderen van 9 t/m 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave vooraf bij EcoMare, tel. 317741. Bij paal 28 gaat om 19.30 uur een strandloop van start over diverse afstanden. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij het paviljoen. In de Schuilhut In De Koog wordt van 19.30 tot 20.30 uur een bibliotheekavond gehouden. In dorpshuis De Bijenkorf In Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive, ledereen is wel kom. Deelname kost €2,50. In de rooms-katholieke kerk van Den Burg begint om 20.00 uur een concert van The Glory Gospel Singers uit New York. Toegang €15,-. In Cinema Texel draaien Bruce Almightyfaanvang 13.30,19.00 en 21.30 uur), De Kameleon (14.00 en 16.15 uur) en 2 tast 2 furious (16.00, 19.15 en 21.45 uur). Donderdag 10 juli Om 12.00 en 14.00 uur begint in EcoMare de poppenkastvoor-stel- ling 'Jonas Jan en het ei', speciaal voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. De Internationale Dansgroep Texel treedt vanaf 19.00 uur op in Den Hoorn. Dat gebeurt ter gelegen heid van de eerste Hoornder Don derdag van het seizoen. De kramenmarkt begint al om 14.00 uur. In Cinema Texel draaien Bruce Almightyfaanvang 13.30,19.00 en 21.30 uur), De Kameleon (14.00 en Di. 8 2.10 en 15.17 u. Wo. 9 2.57 en 16.30 u. teerd. Zij hebben bewust weer geko zen voor een kleine gemeente. De kerkgemeenschap van Onstwedde telt zo'n zeshonderd leden, of zielen, zoals Roepers zelf liever zegt. 'We hebben gemerkt dat een kleinere gemeente veel overzichtelijker werkt doordat er bijvoorbeeld maar één kerkenraad is. Bovendien ken je ie dereen en dat heeft veel voordelen. Het maakt het ook heel persoonlijk.' Nog één keer bekijken Rianne van Zessen en Marco Roepers, zittend op de kerkbanken, de kansel van de kerk waar zij vierenhalf jaar preekten. IFoto Louise van Oer Sluis) De gereformeerde kerk van Den Burg zit volgende maand zonder vaste predikant. Aanstaande zon dag neemt het predikanten echtpaar Rianne van Zessen en Marco Roepers afscheid van de Texelse kerkgemeente om medio augustus aan de slag te gaan in het Groningse Onstwedde. 'We vinden het heel jammer. Ik heb een gevoel van ik mis het nu al', zegt Rianne van Zessen. Beide dominees kij ken terug op een mooie tijd op Texel. Maar met een kritische kant tekening. 'Het zou mooi zijn als het kerkbezoek wat trouwer was.' Want ook op Texel is een duidelijke terugloop in het kerkbezoek zicht baar, zo concluderen zij. Vierenhalf jaar geleden werd er be roep op hen ingesteld door de beroepingscommissie van de gere formeerde kerk in Den Burg en ver lieten Van Zessen en Roepers de gemeente Sneek, waar Rianne als predikant werkzaam was en Marco nog studeerde. De keuze voor het eiland was snel gemaakt. 'Het klikte meteen goed met de beroepingscommissie en we hadden het er al eens over gehad om op Texel te gaan wonen', vertelt Van Zessen. Voor echtgenoot Roepers was Texel de eerste gemeente. 'Texel is een echte aanloop-gemeente. Prima ge schikt om het vak te 'leren', aldus Roepers. De gereformeerde kerk heeft zo'n vierhonderd leden. En dat is een kleine gemeente, zeker voor een predikantenechtpaar. 'Financieel wordt het problematisch als we lan ger zouden blijven. Omdat er maar weinig gemeenteleden zijn, kunnen ze eigenlijk alleen beginnende predi kanten betalen.' Bovendien is het gebruikelijk dat een dominee na zo'n vier tot vijf jaar vertrekt naar een an dere gemeente. 'Ik heb het vak nu geleerd en dan is het goed om ergens anders opnieuw te beginnen', vult Roepers aan. Het echtpaar leerde elkaar kennen tijdens de studie theo logie in Kampen. Relaxed Wat het paar bijzonder aansprak op Texel is de gemoedelijkheid. Van Zes sen: 'Het is hier heel informeel alle maal. ledereen loopt in vrijetijds- kleding en het Is hier heel gewoon dat ook wij even naar het strand gaan als het mooi weer is. Dat spreekt ons erg aan, omdat wij zelf erg Informeel zijn.' Zij verwacht dat het in Onstwedde, ook een dorpsgemeenschap, wellicht anders gaat Roepers knikt instem mend: 'Daar gaan de mensei in pak naar de kerk. Texelaars in pak zie je niet! Misschien moeten we er daar iets meer opletten, maar in principe moet je toch je vrije tijd kunnen door brengen zoals je wilt. Je moet je vrij heden nemen.' Van Zessen: 'Het hangt ook van jezelf af. Je moet niet steeds denken dat je in een glazen huisie zit.' Hoewel een predikant.in denken dat je met spreekuren moet werken of zo.' Wel hebben zij er be wust voor gekozen om op Texel alles zoveel mogelijk te verdelen. Dat wil zeggen dat zij beiden alle aspecten van hun werk meemaken. 'Alleen hebben we allebei onze eigep wijken, zodat je een goede band met de mensen kunt opbouwen. Daar zijn we zeer beslist in. Die hebben we ook niet geruild, hoewel daar wel vraag naar was vanuit de gemeente', ver telt Van zessen. Vrijlaten Het samenwerken was aanvankelijk wennen voor de beide echtelieden. 'We doen het allebei anders, dus je moet leren daarmee om te gaan. Ac cepteren dat de ander andere metho den heeft en andere accenten legt. Soms denk ik dat zou ik nooit zo Kerktrouw De vraag of de gemeenteleden trouwe kerkbezoekers zijn, antwoor den beide predikanten ontkennend 'Nee, ze zijn niet kerktrouw. Het zou mooi zijn als het wat trouwer was', aldus Roepers 'Dit is een algemeen beeld. Je ziet het overal teruglopen, zelfs In de zware kerken. En Texel is van oudsher met zo kerkelijk.De toe risten maken in het zomerseizoen veel goed, aldus Van Zessen. 'Dan is de kerk redelijk goed gevuld. Daar buiten denk ik wel eens. er mag wel wat meer in de kerk zitten.' Toch is er ook een groep zeer trouwe kerkgan gers en zijn de gemeenteleden zeer actief bij de kerk betrokken. 'Het is echt fantastisch. Mensen zijn overal voor te porren en altijd bereid te hel pen.' Het duo is er dan ook van over tuigd dat het wel goed zit met de gelovigheid van de gemeenteleden, ondanks de lage opkomst in de kerk die volgens de predikanten ook te wijten is aan de vergrijzing van de kerkgemeente. 'Het is opvallend dat het aantal leden redelijk stabiel blijft', merkt Van Zessen op. Toch doen beide dominees weinig aan evange lisatie en wijzen zij de werkwijze van de Jehovah's Getuigen resoluut van de hand. Roepers: 'Dat is een vorm van colporteren en daar houden wij niet van. Het is drammerig. Ik ben er van overtuigd dat het contra productief is.' Niettemin vindt Roe pers dat je niet te bescheiden hoeft te zijn als predikant. 'Je mag veel meer laten zien wat je als kerk in huis hebt. En je mag best proberen men sen op die manier te overtuigen.' Afscheid Net als hun intrede zullen Roepers en Van Zessen ook hun laatste dienst op Texel gezamenlijk leiden. 'Dat is leuk, want we hebben hier meer met an dere predikanten samengewerkt dan met elkaar!', aldus Van Zessen. De dienst begint zondag om 14.30 uur. Na afloop is er gelegenheid persoon lijk afscheid te nemen van de predi kanten. Voorlopig moet de gerefor meerde kerk het zonder vaste predikant stellen. Volgens de voorzit ter van de kerkenraad, Jan Ooster- principe een groot deel van de tijd beschikbaar 'moet' zijn, voelt het duo dat niet als een zware last. 'We ho ren van collega's aan de overkant dat die daar veel meer last van hebben. Hier valt het allemaal erg mee.' Het aantal uren dat beide dominees per week werken, is moeilijk vast te stel len. Roepers: 'Er zijn wel richtlijnen. Zoveel uur besteden aan de preek, zoveel aan vergaderingen, zoveel aan huisbezoek, enzovoort. Op papier zou dat per week zo'n 46 uur zijn. Maar het is klets. In de praktijk werkt dat gewoon niet. Je moet er niet aan doen, maar zoals zij het doet komt het ook gewoon goed', zegt Roepers. Veelvuldig overleg en een goede overdracht maakt de duobaan werk baar voor het echtpaar 'Of we nog wel eens over wat anders praten? Je moet inderdaad wel een beetje op passen. Zeker met kinderen - het echtpaar heeft er drie - merk je dat je er niet de hele dag over moet praten. Je moet een grens trekken en die goed in de gaten houden.' Toch is de 'samenwerking' zo goed bevallen, dat het echtpaar ook in Onstwedde weer een duobaan heeft geaccep- hof, duurt het vermoedelijk nog enige tijd alvorens er een nieuwe beroepingscommissie wordt inge steld. 'We zijn maar een kleine ge meente en je moet het wel samen opbrengen. Een predikant kost veel geld.' In elk geval zijn de diensten tot half oktober ingevuld met gast- predikanten. 'Texel blijkt dan een echte trekker. Veel predikanten kop pelen er een weekendje aan vast en willen graag komen om een dienst te leiden.' Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2