mm Lek tijdens Tuusrondje Motorische stoornissen zijn vaak te verhelpen 'Geinige wedstrijd is dit toch, man' Derde winst Van Heteren in kwarttriatlon i 1 cAcLjc Q COURANT' Spannende tijden bij modelracing Gospel Singers Waar gebeurd Doktersvisite bedrijvigheid J Strandlopen en duincrossei Maandbeker voc Menno Schuijl KSSteJajjKTO ■mmmum ft ï$sssizi*>'»x DINSDAG 8 JULI 2003 TpYpT Qp Op de kartingbaan aan de Akenbuurt werd zaterdag de vierde competitie wedstrijd van modelracing Texel ge houden. Ondanks vakanties kwamen er 26 coureurs naar het circuit. Om half negen precies klonk het start signaal van de eerste manche. Het licht sprong op groen en weg spoten meer dan tien auto's, aangedreven door een electromotor. Helaas had de wedstrijdleiding te kampen met een computerstoring, waardoor de eerste manche van zowel de electro- als de brandstofklasse ongeldig werd ver klaard. In de tweede manche waren alle problemen opgelost en was op de monitor te zien dat Stefan de Waard de leiding in handen nam, gevolgd door Yvar Pool en Micheal Dupon. In de derde en laatste manche kwam De Waard niet verder dan veertien rondjes. Pool nam de leiding en wist hiermee avondwinnaar te worden. Morten Eschweiler werd tweede. Stefan de Waard streed met vader Jaap en Jan Hollemans om de derde plaats. Jaap de Waard werd uiteindelijk derde. In de brandstofklasse ging Patrick Bakker in de tweede manche als beste weg. Hoewel broer Dennis er nog alles aan deed om hem in te ha len moest deze toch genoegen ne men met een tweede plaats. Carlos Huysman reed op de derde positie. Patrick Bakker wist de laatste manche te winnen en nam de avond overwinning mee naar huis. Door pro blemen moest Dennis Bakker Huysman voor laten gaan in de strijd Gebrek aan wind zorgde er zondag voor dat het traditionele Tuusrondje, waarbij voornamelijk Texelse catamaranzeilers rond het eiland zei len, uitliep op een lange zit. Toch deed de dobberpartij geen afbreuk aan het plezier van de watersporters. 'Een perfecte lunch' bij strand paviljoen 9, waar de zeilers voor een pauze neerstreken, en een gezamen lijk maal na afloop op het strand bij paal 33 zorgden voor voldoende compensatie. Wellicht wat minder voor een onfortuinlijk team, dat on derweg met lekkage kampte. Hun zinkende boot werd door een beveiligingsboot op het strand gezet (Foto Caroto Schootstra) om de tweede plaats. Als laatste kwamen de stockcars aan de beurt. Wouter van Strien won alle drie de manches en verstevigde zijn positie in het klassement. In de eer ste manche werd Jos Smit tweede en Gerrit van Strien derde In de tweede manche kampte Smit met een pro bleem met de overbrenging waar door hij na negen rondjes op moest geven. Daardoor belandde Gerrit van Strien op de tweede plaats, gevolgd door Frans Pnns. Van Strien werd ook tweede in de derde manche. De strijd om de derde plaats ging tussen Prins en Smit. Na vijf minuten stuivertje wisselen kwam Smit een paar secon den te kort. Voor het concert dat The Glory Gospel Singers morgenavond (woensdag) geeft in de katholieke kerk in Den Burg, zijn nog kaarten te koop. Het wereldberoemde New Yorkse zanggezelschap, zingt evergreens als 'Down by the Riverside', 'O happy days', en 'He's got the whole world'. Het concert begint om 20.00 uur, kaarten a €15,- (kinderen, studenten en scholieren €12,50) zijn te koop bij Nauta Boek aan de Parkstraat en bij de VW aan de Emmalaan. Wij hadden een patiënt in huis en daarom werd onze huisarts gebeld, die 's avonds pas tegen zes uur bij ons binnenstapte om naar de zieke te komen kijken. Zelf was ik nog niet thuis en omdat ons kroost hongerig was, mocht dat vast aan tafel om te gaan eten. Mijn vrouw zou op mij wachten. Op de tafel stonden ge kookte aardappelen, prei en een jus- pan met gehaktballen te geuren. De kinderen zaten net te eten toen de dokter binnen stapte. Het rook vast bar lekker, want hij snoof eens goed en vroeg toen aan een van de kinde ren: 'Eet jullie vader veel?' Waarop werd geantwoord dat dat wel mee viel. Daarop zei hij: 'Dokters hebben ook wel eens honger', waarna hij zijn jas, waarvan de zakken vol zaten met rammelende medicijnflesjes, recht standig op de vloer liet zakken. Hij ging op mijn plaats zitten en schepte mijn bord vol met aardappelen, prei en jus en zette er een gehaktbal bo venop. Hij wenste ons kroost smake lijk eten en at met smaak zijn bord leeg. Daarna zei hij: 'Als jullie vader toch niet veel eet, dan neemk maar wat' en schepte nogmaaS Toen ik even later binnenkwam ik hem welgedaan achter mijn bord zitten, waarna hij zich rrd patiënt ging bemoeien. Wij war» mening dat onze dokter zichfcf wel aardig thuis voelde. Jan van I. Kinderen die vroeger bij een bals pel steevast als laatste werden gekozen en gedoemd waren als 'vreselijk onhandig' door het leven te gaan, kunnen tegenwoordig in veel gevallen met gerichte lessen binnen betrekkelijk korte tijd hun motorische achterstand wegwer ken. Gevolg is niet alleen dat ze veel beter functioneren op school, maar ook dat hun zelfvertrouwen toeneemt, waardoor ze veel eerder geneigd zijn iets nieuws aan te vat ten. Deze methode om beter te le ren bewegen heet motorische remedial teaching. Cursussen wor den sinds kort gegeven door Klarina Combé, die onlangs afstu deerde in deze materie. 'Veel mensen zijn uit balans. Ze strui kelen veel en denken dat dit onhan digheid is. Of ze schrijven heel slor dig. Of ze kunnen geen piano spelen en zeggen dat dit nu eenmaal niet in hun aard ligt. Maar vaak hebben ze bij het opgroeien een motorische ontwikkeling overgeslagen of niet af gemaakt. Zo'n achterstand valt weg te werken', vertelt Combé. Bij veel kinderen is het resultaat snel zichtbaar. 'Na een jaar ben je al een heel eind. Je ziet ze ook sociaal-emo tioneel enorm opknappen. En ze blij ken vaak ook beter te kunnen leren.' Ook met zogenoemde ADHD-kinde- ren heeft Combé goede ervaringen 'Kinderen die een jaar geleden nog met te temmen waren en tegen de muur opvlogen, kunnen nu stilzitten in de klas en zich concentreren op de lesstof. Het manco is vaak dat ze worden afgeleid van waar ze mee bezig zijn, door iets wat elders ge beurt. Dan vliegen ze weg naar de volgende actie, waarna ze ook daar van weer worden afgeleid. Zulke kin deren moet je leren dat ze moeten afmaken waarmee ze bezig zijn. Of dat ze stoppen wanneer ze doordra ven.' Combé volgde een tweejarige oplei ding aan een school in 's Hertogenbosch, opgezet door Wil van Rijn en Jeanne Smits. Ze kreeg er vakken als neurologie, psycho- neurologie en gedragstherapie. Combé besloot de opleiding te vol gen omdat ze als docente dans het idee kreeg dat kinderen steeds slech ter zijn gaan bewegen in de twintig jaar dat ze les geeft. 'Een gebrekkige motoriek wordt steeds gewoner. Ik kan het met met zekerheid zeggen, maar ik ben er eigenlijk wel van over tuigd dat er een groot gevaar in schuilt dat mensen steeds minder bewegen. Toen ik klein was, speelde ik nooit binnen. Tegenwoordig zitten kinderen vaak hele dagen achter de computer. Ik begrijp dat de compu ter steeds belangrijker wordt, maar er zou een beter evenwicht moeten worden gevonden.' In de motorische remedial teaching bestaan verschillende methoden. Combé werkt onder andere met mu ziek en dans. 'Je kunt muziek op veel manieren gebruiken. Kinderen kun nen hun oefeningen doen op de maat van de muziek, zodat ze in een be paald ritme komen en minder hoeven nadenken bij wat ze doen. Want eerst moeten ze nog nadenken bij een be paalde handeling, de bedoeling is dat het een automatisme wordt. Je kunt met muziek ook een bepaalde sfeer kweken. Met rustige muziek kun je een druk kind vaak stimuleren zich te concentreren. Ik vraag kinderen vaak muziek mee te nemen die ze zelf leuk vinden. Dan luister ik ernaar en kijk of het is in te passen in de oefeningen. Het doel van MRT is door gerichte oefeningen de motorische achter stand te verbeteren en indien moge lijk op te heffen. Niet elke motorische stoornis is he lemaal te verhelpen. Vooral met wan neer deze is aangeboren. Toch denkt Combé dat iedereen baat kan heb ben bij motorische remedial teaching. 'Ook voor autistische en geestelijk gehandicapte kinderen is de me thode geschikt. Je kunt ze natuurlijk niet beter maken, maar wel een stap verder brengen. Waardoor ze toch beter in het leven komen te staan.' Motorische remedial teaching is niet gebonden aan leeftijd. 'Hoe jonger hoe gemakkelijker er resultaat te be halen is. De enige voorwaarde is dat kinderen met te jong zijn, want als ze nog geen vier jaar zijn, zijn ze nog volop bezig in hun ontwikkeling. Ver der moeten mensen zich echt willen verbeteren. Bij kinderen is dat ook afhankelijk van de ouders. Dezei ten helpen de oefeningen tei minstens tien minuten per dag. met alleen die ene keer per we ik ze zie, redden ze het niet.' Klarina Combé doet haar weita heden in een lokaal van basiss De Akker in Oosterend en mo binnenkort ook bij de muziei dansschool in Den Burg. Infos kan worden ingewonnen va 318617 of 06-12765670. Klarina Combé doet m een lokaal van Oe Akker oefeningen met Stet Kooger Frans van Heteren (37) heeft zater dag voor de derde keer de kwarttriatlon van Texel op zijn naam weten te schrijven. De vete raan uit De Kwakel was met 1 uur, 49 minuten en 26 seconden een klasse apart. Beste Texelaar was Robert Bakker, hij finishte ondanks krampverschijnselen in 2.12.58 uur. 72 Deelnemers verschenen dit jaar aan de start van de triatlon; 58 min der dan vorig jaar. Deze daling was te wijten aan soortgelijke sport wedstrijden die op dezelfde dag plaatsvonden, onder andere in het Overijsselse Holten. Van Heteren. die voor de achtste keer meedeed op Texel, toonde zich na afloop tevreden 'Het was lekker. Ik had graag wat concurrentie of meer tegenstand gewild, dan had ik mis schien een scherpere tijd neergezet, maar ik heb hier toch mijn best ge daan en gewonnen. Texel is een mooi eiland, ik denk dat ik volgend jaar weer terugkom De winnaar kwam als tweede uit het water en won vooral tijd op zijn directe concurren ten tijdens het wielrennen, waardoor de zege hem tijdens het loopgedeelte met meer kon ontgaan. De tweede finisher in Oudeschild. Hans Leek uit Zuid Scharwoude, had ruim zeven minuten meer nodig van Van Heteren. Marcel Weijers uit Zaandam voltooide zijn kilometer zwemmen, veertig kilo meter fietsen en tien kilometer hard lopen net binnen twee uur en werd derde. Van Heteren moest de winst in het zwemgedeelte aan Ingrid van Lubek laten. 'Vorig jaar kwam ik vlak achter Frans het water uit; nu wilde ik hem absoluut pakken en dat is gelukt.' De Texelse triatlete voltooide het zwem en fietsonderdeel, vriend Niels van Arkel ging hardlopen. Van Lubek liet Vinke, die zo zijn vader als eerste lo per aan het werk zette. Het familie- team werd gecompleteerd door vriendin Natascha van der Vis. 'We doen dit puur voor de lol. Het fietsen was toch zwaarder dan ik dacht want er waren grote stukken tegenwind. Toen ik die winnaar voorbij ging bij de oude electriciteitscentrale vroeg hij mij snel of ik bij een trio hoorde. Ik hoefde natuurlijk met te zwemmen of te lopen.' De straffe wind, vooral langs de dijk richting De Cocksdorp, speelde meer atleten parten. Hier en daar hing een aantal v» -elrenners dan ook tegen stayeren aan De inspanning van Jordy Vinke was overigens net met genoeg voor de Auke Brouwer en Martin Witte op het wisselpunt voor dorpshuis 't Skiltje. (Foto Gerard Timmerman) het 'lopen schieten vanwege een hardnekkige blessure. 'In april stapte ik tijdens een cross-wedstrijd op een scherpe punt. die natuurlijk dwars door zo'n dunne sportschoen gaat De beschadigde pees wil niet goed hechten Met zwemmen en fietsen heb ik er geen last van, maar lopen gaat gewoon met. Eigenlijk zou ik vandaag van de bond verplicht in Holten moeten starten, maar ik weet zeker dat ik daar was uitgevallen. Daarbij heeft Texel gewoon iets extra's.' Van Lubek gaat in augustus op hoogtestage om weer sterker te worden en richt dan haar blik op de Olympische Spelen in 2004. 'In sep tember en oktober zijn er wereld bekerwedstrijden. Daarin wil ik me proberen te kwalificeren voor Athene.' De veertig kilometer op de fiets ble ken een prooi voor specialist Jordy De als eersfe uit het water gekomen Ingnd van Lubek spoedt zich naar haar fiets. (Foto Michel Dekker) overwinning bij de trio's. Team De Lutte Kikkers met Dirk Albert Blom, Robert Boersen en Remco Nagtegaal had bijna vier minuten minder nodig voor hun triatlon. Het vermelden waard is het optreden van de zwem ster van team 't Jachthuis. Lucy Burg man De slechts 12-jarige atlete wist haar kilometer in de zee bij Dijkmans huizen af te leggen in 21 minuten en 57 seconden. Na afloop loofde organisator Frans Hopman in zijn toespraak de vrijwil ligers die de kwarttriatlon n.ogelijk maakten. In het bijzonder noemde hij de verantwoordelijken voor de tijd waarneming, Wil Braam en Cees Koopman Zij zijn altijd trouw aanwe zig met hun apparatuur, bij Texelse sportwedstrijden op tijd. Ook was er een speciaal woord van dank voor speaker Joost Albers, die pas 's och tends de vraag kreeg of hij de kwarttriatlon ter plaatse wilde ver slaan. De prijzen werden uitgereikt Dringen voor een plekje om te zwemmen na het startschot van burgemeester Geldorp voor de twintigste kwarttriatlon. (Foto Gerard Timmerman door de Texelse atlete Nel Bruining, een deelneemster van het eerste uur. De organisatie wilde de inwoonster van Den Hoorn op deze manier in de bloemetjes zetten voor haar sportieve inzet tijdens de kwarttriatlon. Opvallend tijdens de twintigste edi tie van de Texelse kwarttriatlon was met alleen het plezier van de trio's, maar ook de manier waarop de eer ste binnenkomers van de wedstrijd over het evenement spraken. Vooral over het loopparoours bestond lof. De glooiende route voerde langs de Gouden Driehoek; het Maritiem- en Juttersmuseum, de Wezenputten en De Schans. 'Geinige wedstrijd is dit toch, man. Ik kom hier nu al een aan tal jaar en de omgeving blijft leuk. De omstandigheden met die wind zijn best zwaar', aldus één van de uit- hijgende toppers. 'Het fietsen langs de dijk door dat vlakke landschap en daarna toch het lopen rond Oude schild met een paar klimmetjes in het parcours. Ja, leuk georganiseerd hier.' Tekst Michiel Dekker Winnaar Frans van Heteren op het keerpunt tijdens het wielrennen. Uitslagen Heren (21 t/m 39 jaar) 1 Frans van Heteren (De Kwakel) 1 49:26 uur. Remco Nagtegaal van het winnende trio 'De tien kilometer hardlopen. Lutte Kikkers'en Richard Bakker tijdens hun (Foto Bed Koning) 2. Marcel Weijers (Zaandam) 1 59 35 uur, 3 Henk Bbertsen (Breezand) 1:59 56 uur. Dames (21 t/m 39 jaar) 1. Jeanet Spigt (Amsterdam) 2:16:27 uur. 2, Marye Siemensma (Wijckel) 2 16:34 uur. 3. Silke Kist (Huizen) 218:41 uur Heren (40 t/m 49 jaar) 1 Hans Leek (Zuid Scharwoude) 1 56 02 uur, 2. Dick Vosmeer (Naarden) 2:05 43 uur. 3 Cor Edam (Beemster) 2:07.05 uur. Dames (40 t/m 49 jaar) 1 Yvonne Leek (Zuid Scharwoude) 2:14 13 uur. 2 Tineke de Waard-Korn (Broek op Langedi|k) 2.32:03 uur. 3. Coby van der Heuvel (Veenend- aal) 2.42:13 uur. Heren (50 t/m 59 jaar) 1Wim Edam (Noord Beemster) 2:13:11 uur. 2. Peter Bakker (Edam) 2 26:19 uur, 3. Ruud Klaare (Leersum) 2:29 46 uur. Dames (50 t/m 59 jaar) 1Rosalinda Bakker-Rens (Amsterdam) 2 26:19 uur, 2. Elly van der Zijden (Almere) 2:41 18 uur. Trio's 1 Dirk Albert Blom. Robert Boersen. Remco Nagtegaal (Texel) 1.52:53 uur. 2 Natascha van der Vis, Jordy Vinke, Dirk Vinke (Texel) 1 56 39 uur, 3. Simone*de Wit. Auke Brouwer. Martin Witte (Texel) 2.04 41 uur. Atletiekvereniging Texel j, deze zomer zes strandlopen r de Krim en zes strandduinen* nabij De Koog. Het inschriji voor alle wedstrijden bedraagj bestemd voor de aanleg vu atletiekbaan. De jeugd be €1,50. De strandlopen bij de Krim wv gehouden op woensdagavond eerste op 9 juli. Inschrijven kam 19:00 uur bij strandpaviljoen Pa> De 4 en 8 kilometer starten om j uur. Eén minuut later start de tot en met 12 jaar voor de 1200 ter. Alle deelnemers dingen mee loterij na afloop De strand-duincrosslopen bj Koog worden - anders dan i gaande jaren - op zondagoct gehouden; de eerste op 13juj schrijving, start en finish v» plaats bij strandpaviljoen Beach bij paal 21De jeugd loopt hee weer over het strand, een afstarb 1200 meter. De senioren starts het strand, beklimmen het dm gaan het pad naar de Nederlï op. De route voert dan langs Bertusnol, terug het duin overe strand weer op. Deze ronde is kilometer lang en kan naar bes één of twee keer worden gelopa kan vanaf 10.00 uur worden i schreven, de start vindt plaat; 10.30 uur. Ook hier wordt naaS een loterij gehouden. Voor ms formatie: Rita Dogger, tel. 313® Cees Timmer, tel. 318512. Uitsh en verdere informatie is te vmde www.avtexel.net. Menno Schuijl wist met 67 slaja hand te leggen op de maanda van de Texelse golfclub. Tweat derde werden Vernon Hugh? Jaap Duin met ieder 70 slagenri Deze drie golfers speelden in»; rie 1voor golfers met een hard van 0 tot 18, waarbij geen haro werd verrekend. Bij de spete een handicap van 18,1 tot 26.fi Peter van de Wind winnaar ri stablefordpunten, voor Mantu man en Petra Keijser, die b punten hadden. In de derdeta rie (handicap 26,5 tot 36) wd Zwaan met 39 punten. Tws derde werden Josje Eelman Piet Brouwer (33). De longest waren voor Janneke Kamps Cees Boks, de neary's werden gr gen voor Gerdi Reijers en Zwaan.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6