Texel Academie over rie jaar winstgevend' amervragen over ^rgunning Vliehors Cjrotn "Zwartrjexels 'm het harL, Germaanse God keert terug in Oosterend Zeehond niet zeker van plekje op Bol TEXELSE SS COJptANT Windhoos verwondt badgast eed pakket cursussen in de maak geweldpleger opgepakt Aanhouding na doodsbedreiging Tropische avond in Molenkoog Concours hippique a Vrouw als monteur m Stappen in De Koog Beursplein zoekt net texelseS'courant SUPER DE BOER Ui «s» v. of1 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11794 DINSDAG 15 JULI 2003 rschijnt dinsdag en vrijdag .gin dit jaar opgerichte Texel lemie is de eerste nieuwe op- igen aan het opzetten. Voor de heten tandpoot worden drie ussen ontwikkeld, voor de col twee. Naar verwachting de eersten rond het najaar start. De gemeente heeft een nalige bijdrage van €47.000,- Irekt, waardoor het benodigde kapitaal van €340.000,- nage- ibinnen is. De Texel Academie daarna winst te gaan ma- :sam toerisme, maatschappelijk itwoord ondernemen en toege- ecodesign voor metaal- en robedrijven. Dat zijn de eerste sursussen die worden opgezet de landpoot van het kennis- mit Voor de cursus duurzaam we zijn inmiddels docenten isteld, worden cursisten gewor- mis cursusmateriaal gemaakt, hel Academie verwacht er in mber mee van start te kunnen fading maatschappelijk onder- snwordt opgezet voor beleids- jsdie het nuttig vinden om di- contact te hebben met kraners. Ook anderen die zich houden met maatschappelijk rremen kunnen deelnemen. Bij isis toegepaste ecodesign le sten over het verantwoord ijtn van metaal-elektro pro- mze worden op de hoogte pfitan de uitgangspunten van ïondernemen De drie cur- jen allemaal in totaal vier iitn, zijn geschikt voor maxi- IwïSg deelnemers en worden isjkan twee keer per jaar ge- zeepoot loopt inmiddels de smaritieme milieukunde die al !-|arige man uit IJsselstein is in :ht van zaterdag op zondag touden voor openlijke geweld- ginde Dorpsstraat in De Koog. at was in een vechtpartij ver- Si waarbij ongeveer twintig en waren betrokken. Een nog 'end slachtoffer werd door de Elite meermalen met kracht te- in rug en hoofd aangeschopt, ent die de partijen wilde schei- epeen gescheurde lip op door- Ïmet zijn hoofd tegen dat van n de vechtersbazen botste, op dat moment een zet De politieman heeft twee Sen in zijn bovenlip gekregen. Lees verder pagina 6 -Kamerlid Krista van van de Socialistische Partij [Kamervragen gesteld aan de icretarissen van Defensie M naar aanleiding van de '<|ing van de milieu- «ning voor de Vliehors. lerlid wil van de staatssecre- aitfn Pieter van Geel (VROM) en «n der Knaap (Defensie) we- if| het eens zijn met een uit- 'van de Raad van State over Men van negatieve gevolgen Stadsbelasting. Het rechts tond dat Defensie de overlast leningen op de Vliehors niet epalen door alleen naar het i» middelde van de geluids- tm "9 te ki|ken. De Raad stelde a'ensie moet kijken naar de 'erkelijke overlast van oefenin- Mnderlijk. Van Velzen vraagt de iecretarissen of zij bereid zijn !®d op dat gebied aan te pas- hvil ook weten of Defensie wel de milieunormen blijft als de •■kse geluidsoverlast als de te eenheid wordt genomen. "Wid is benieuwd of het be rt de Raad van State leidt tot 'dering van het aantal militaire '9en op Vliehors, of er oefenin- hdieniet meer mogen worden en op welke manier muni- in wordt gebruikt De Raad a'e bepaalde in zijn uitspraak dat Defensie een vergunning op de wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter had moeten aanvragen voor mu nitie die in zee terecht komt. Van Velzen vraagt ook of het klopt dat er sinds 1993 geen integraal onder zoek meer is ingesteld naar bodem verontreiniging van de hors. Vorig jaar werd bekend dat rond één van de doelen op de Vliehors achthonderd kubieke meter grond ernstig is ver vuild met zware metalen en gechloreerde koolwaterstoffen. De schoonmaakwerkzaamheden moes ten al vrij snel worden gestaakt, na dat was gebleken dat ook het grond water ter plekke ernstig was vervuild. Het bevatte onder meer cadmium en arseen. Of die werkzaamheden in middels weer zijn opgestart, was gis teren niet te achterhalen. De vervui ling was voortgekomen uit onderzoek dat een onafhankelijk milieubureau had verricht in het kader van een re gulier bodemsaneringsprogramma. Van Velzen vindt dat Defensie de ver plichting heeft om de zandplaat en de omliggende wateren regelmatig op verontreinigingen te laten onderzoe ken. Het ministerie van Defensie wilde ook gisteren nog niet inhoude lijk reageren op de uitspraken van de Raad van State. Volgens een woord voerster moeten eerst de Kamer vragen worden beantwoord. Dat duurt naar verwachting een paar weken. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg een aantal jaren wordt gegeven aan vierdejaars studenten van de Hogere Zeevaartscholen. Kapiteins en stuur lui die al op de vaart zitten, kunnen eveneens aan de cursus meedoen. Het theoriegedeelte wordt verzorgd bij het NIOZ (onder andere door men sen van het NIOZ) en het praktijk gedeelte bestaat uit onder meer be zoeken aan het wad, het bekijken van havenontvangstinstallaties, een tocht met de TX10, vogels leren herkennen en ervaren wat olielozingen teweeg kunnen brengen EcoMare is even eens bij deze opleiding betrokken. 'Hij bestond al een tijdje, maar is nu bij de Texel Academie gevoegd', ver telt directeur Jan Kuiper van EcoMare. Maritieme milieukunde duurt vier dagen, wordt drie keer per jaar gehouden en levert gemiddeld 225 deelnemers op die goed zijn voor 775 overnachtingen op Texel. In het najaar wordt dezelfde cursus op MBO-mveau aangeboden bij de Texel Academie. 'Dat wordt iets minder theorie en wat meer praktijk.' De HBO-opleiding wordt momenteel in het Engels vertaald. De academie hoopt haar daarna ook te kunnen aanbieden aan kapiteins en stuurlui van de veertien landen die grenzen aan de Noordzee. Visserij Voor vissers wordt gewerkt aan een vijfdaagse MBO-opleiding duurzame vissen/. Het Productschap Vis en de academie hebben daarover afspra ken met elkaar gemaakt. Aan de op leiding kunnen waarschijnlijk in totaal 150 mensen meedoen, wat zes honderd overnachtingen zou kunnen opleveren. De academie heeft ook nog plannen om voor de zeepoot ook opleidingen voor de olie- en gas winning, de offshore en de bagger industrie op te zetten. Er worden ge sprekken gevoerd met Hogeschool Brabant en de Technische Hoge school in Rijswijk over samenwer king. Op dit moment is er nog geen concrete samenwerking tussen de Texel Academie en een HBO-instel- ling. De Gasunie heeft inmiddels aan geboden om deze vorm van samen werking te sponsoren. De Texel Academie werd begin fe bruari opgericht in het Maritiem en Jutters Museum met het zetten van handtekeningen onder de oprichtingsakte. Het initiatief is af komstig van de Stichting Duurzaam Texel. De betrokken partijen ver wachten dat de komende drie |aar verliezen worden geleden vanwege het opzetten en ontwikkelen van de cursussen. De verliezen moeten wor den opgevangen met het start- Over het veld in Oosterend schalt de stem van Wodan (Elco Ver teulen), sommeltjes rennen met de Negen Nobele Waarden (waarheid, trouw, moed, waarheid.etc.), een geschenk van de Goden die zij de mensen ont stolen hebben, waarna grote onrust op aarde ontstaat. Het is het verhaal van de schepping van de aarde, ont leend aan de Edda, het boek van de Germaanse mythen. De taferelen waren vrijdagavond te zien bij de voorbereiding van het Historisch Spel, prominent onderdeel van Oosterend Present, het vierdaagse feest dat volgende week woensdag van start gaat. Open en bloot, maar ook heel in het geheim, wordt er hard gewerkt om de bezoekers, maar ook bewoners van andere straten, te ver rassen met een onginele straat versiering. Meer over de tiende editie van deze Oosterender traditie staat el ders in deze krant, (Foto Corm Timmert Wettelijk bekeken zou het goed toeven moeten zijn voor de zee hond op de Razende Bol. Een ge meentelijke verordening die be paalt dat een noordwestelijk gebied bij de baai de komende maanden niet door mensen mag worden betreden en borden die duidelijk aangeven waar dat plekje begint. De praktijk blijkt echter wel eens an ders te willen uitpakken. Volgens schipper Jan van Dijk van het bewakingsschip de Phoca van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) komt het nog geregeld voor dat er veel mensen en booties in het gedeelte zijn waar al leen zeehonden mogen komen. 'Van de collega's hoorde ik dat er afgelo pen zondag ook weer diverse boot jes lagen in dat gebied. Zeehonden waren er daardoor met te bekennen.' Volgens Van Dijk maken zo'n zestig tot honderd robben gebruik van de Razende Bol om er in de zon te lig gen. 'Dat hebben die dieren nodig voor de vitamines. Ze moeten met de hele tijd in het water zijn.' De zand plaat is ook een leefgebied voor gri|ze zeehonden. Handhaving met de Phoca is volgens Van Dijk lastig, omdat het bewakingsschip tot aan Terschelling en de daar liggende zandplaat Richel de Waddenzee in de gaten moet houden De waterpolitie van de unit Wadden zee groep Den Helder, die ook toe zicht houdt op de Razende Bol, zegt dit jaar nog geen klachten te hebben gehad over het betreden van geslo ten gebieden. 'En zolang we die met horen, komen we niet al te vaak bij de Razende Bol, want het is een stilte- gebied', aldus brigadier Jaap de Jongh. De waterpolitie komt gemid deld eén keer per week bij de zand plaat. Mensen die worden betrapt in het ontoegankelijke deel, kunnen van de waterpolitie meteen een prent krij gen. Waarschuwen is er volgens De Jongh met bij. De waterpolitie wacht nog op een snelvaarverbod dat de gemeente rond de Razende Bol zou instellen. 'Daarmee kan de maxi mumsnelheid op twaalf kilometer per uur worden gelegd. Dan is het ook niet meer mogelijk om met jetski's rond de Razende Bol te varen zoals nu nog het geval is.' Volgens Van Dijk zou het geen slecht idee zijn om een boei in de baai te leggen om extra duidelijk te maken dat het terrein al leen voor zeehonden is bestemd. Burgemeester en wethouders heb ben op basis van de gemeentelijke verordening Waddenzeegebied mo- Een 42-jarige badgast uit België raakte zondagmiddag aan het hoofd gewond toen hij op het strand bij De Koog werd getroffen door een parasol die door een windhoos was meegezogen. De windhoos stak rond 14 00 uur op bij het strandslag en trok in korte tijd over het strand. De slurf die een door snee moet hebben gehad van een kleine tien meter, werd waargenomen door strandwachten die lid zijn van de Texelse Badmeesters, die zagen hoe allerlei spullen in de lucht werden gezogen en verderop naar beneden kwamen. In de meeste gevallen leidde dat niet tot persoonlijk letsel, met uitzondering van een Belgische man en diens echtgenote, die met hun kinderen lagen te zonnen. Strandwachten kwamen meteen in actie. Bij aankomst bleek dat een Duitse verpleegkundige die toevallig op het strand was al eerste hulp ver leende. De man bleek bij de ogen te zijn geraakt door de stok van de pa rasol en had daar op het voorhoofd een diepe vleeswond aan overgehou den, Zijn zwangere echtgenote was op haar achterhoofd geraakt, met als resultaat een flinke buil. Bijkomend ongemak was dat de kinderen van het paar door de schrik de benen hadden genomen. Strandwachten brachten het tweetal snel bij de ouders terug. Intussen was de be manning van reddingboot de Zalm gealarmeerd, die zorgde dat het echt paar met de wippertruck naar de bij het slag gereedstaande ambulance kon worden vervoerd. Die bracht hen voor verdere behandeling naar de medische post in De Koog. menteel het voornemen in de maak om, net als voorgaande jaren, het gebied in het noordwesten tot en met 1 november af te sluiten om versto ring door watersporters te voorko men. Dat moet via de gemeentelijke wetgeving, omdat de Razende Bol buiten de Natuurbeschermingswet valt. Een 18-jarige jongen uit Wehl is in de nacht van zaterdag op zondag in De Koog aangehouden na een bedrei ging met de dood. Na een vechtpar tij in een uitgaansgelegenheid in de Dorpsstraat was hij door de portier buiten gezet. De jongen heeft daar bij de portier geslagen en ging daar mee door nadat hij was buitengezet. Vervolgens bedreigde hij de uitsmij ter en de eigenaar van de zaak met de dood, met verwijzing naar het zelfde lot als de onlangs doodge schoten portier uit Alkmaar. De poli tie maakte proces-verbaal op Vanwege het aanhoudende warme weer houdt zwembad Molenkoog in Den Burg woensdag een tropische avond. Het zwembad is geopend tot 21.00 uur en er is live muziek. Voor €5,- kan een tropische maaltijd wor den verkregen bij het paviljoen van het zwembad. Hiervoor dient men zich wel even van tevoren op te ge ven. Losse nummers 0,90 Een paardensportevenement met voldoende verscheidenheid om de liefhebbers een middag te boeien en voldoende kwaliteit om de kenners tevreden te stellen. Het concours hippique van menvereniging Tussen Wad en Duin dat zondagmiddag werd gehouden bood voor elk wat wils. Pagina 3 'Ik vind het met zo bijzonder en de mensen die mij langer kennen von den het ook met vreemd dat ik koos voor een technische opleiding.' Silvia Witte is monteur elektra en dat is ondanks de hedendaagse emancipa tie nog steeds een opvallend gege ven. Pagina 5 De meningen van de uitgaande jon geren in de Dorpsstraat verschillen nogal. Waar de eén met de Toekomst voor 'de mooiste tent in Nederland' kiest, gaat de ander liever stappen in de 'lekker goedkope' disco De Me tro. Paul van Dijk en Hans de Ridder zijn overburen in de Dorpsstraat en werken samen om het discotheek- publiek tevreden te stellen. Pagina 6 De Beursplein 5 heeft zaterdag middag twee uur lang gezocht naar een groot drijvend net met drijvers dat ongeveer zeven mijl ten west noordwesten van de vuurtoren op zee zou drijven. De opvarenden van een coaster hadden bij het Kust wachtcentrum gemeld dat ze dat hadden gezien Het bewuste net trof de reddingboot op de aangegeven locatie met aan. Wel waren enkele Deense vissers actief in het gebied. De KNRM vermoedt dat de coaster zich heeft vergist en de netten van de Denen heeft aangezien voor het drij vend net. De reddingboot voer er voor uit omdat het een gevaar voor het scheepvaartverkeer zou kunnen opleveren. 'Vooral kleinere schepen kunnen het makkelijk in hun schroef krijgen. En 's nachts zie je het met. Dan kunnen ook grotere schepen er last van hebben.' (Advertentie) f/wj Jrxrh h bet bart_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ïimty (Advertentie) Hulpverleners ontfermen zich over het slachtoffer. Op de achtergrond de wippertruck. (Foto Gerard Timmerman) Advertenties voor de vakantiekrant van 25 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1