Jeruzalem van het noorden' in ban Germaanse Goden Oosterend gehuld in feestelijke nevelen TEXELSE /couRANT Oosterend Present: terug naar 1959 DINSDAG 15 JULI 2003 i a 82 ts? m «K<i: :x«r '-ii. yi? <^wri] Oosterend, een dorp van plusminus 1100 inwoners, amper een stip op de wereldkaart, maar groot in het kleine, maakt zich op (00r een spektaculair feest dat éénmaal in de vijf jaar wordt ge- ,ouden: Oosterend Present. Een jubileumfeest deze keer. Voor je tiende maal is het dorp present. Jong en oud, klein en groot ,jjn ingeschakeld om van dit tweede lustrumfeest een groots ipektakel te maken. mta Drijver aan het werk in de kelder van dorpshuis De Bijenkorf, die is veranderd in een listere werkplaats vol uilen, spinnen, kogelvissen en vleermuizen. Tegen de wanden de fielpenkettingen voor de onderwaterwereld van het Robbepad. 'Er komt ook nog een I, maar dat moeten ive nog opduiken,aldus Janneke Daalder-van der Vis. vreemdeling die de laatste weken avonds een rondje door Oosterend lopt. zal ongetwijfeld de indruk krij- =n dat het hier een dorp van hard- «kende mensen betreft. Van alle anten klinkt hamergeklop, het geluid ren boren, snorrende naaimachines haastige voetstappen van jach- ande mensen, gaande van buur naar uur Wat is hier aan de hand? Te zien as er nog weinig, maar daar is de ratste week verandering in geko- ■en Buspassagiers zien bij de halte dorpshuis De Bijenkorf aan de lolderstraat het eerste teken van de ,p handen zijnde festiviteiten. Een aar dagen lang zijn Marjan Brouwer n Marja kooger bezig geweest om Éithema van de straat 'In de neve- r'opde abri aan te brengen. Ons enlsuumg geldt ook in Oosterend. li schilderingen worden aange- «hl met restanten verf uit de star. Dat beits en gewone verf el- rsoms een beetje bijten, doet aan resultaat mets af. Kooger bekijkt isen afstandje hoe de door haar jeSeelde boom oogt en zegt dan vriend: 'Ik denk dat ik de ogen sshialrood maak. En er mist nog nf.mker, zwart of zo.' Waarna ze èbje versleten spons weer ter ïïdreemt en lustig begint te sme- suretde druipende verf. Brouwer, aide andere kant werkt, heeft (Kabouterboek van Rien Poortvliet Bigeslagen naast haar liggen. De «rhem geschilderde trollen zijn na voorbeelden van wat zij voor |enheeft met het thema. 'Hebben Naar buiten gelokt door het mooie weer, werkt een grote groep buurtbe woners in de speeltuin naast het dorpshuis aan allerlei griezels: vleer muizen, kogelvissen, uilen en heksen. De éen zaagt, de ander schuurt en onder het genot van rondgaande kannen koffie en thee krijgen de ver vaardigde attributen aan de tatel een passend kleurtje. De uilen, er komt een heel uilenbos, zijn voorzien van echte veren, afkomstig van de kippen van Kees en Janneke Daalder. 'Voor tijdig geruimd.' grapt een Mulder- straatbewoner. Vanaf begin juni ligt het werkschema op twee vaste avon den per week, maar ingaande deze week, nu de feestdatum met rasse schreden dichterbij komt, wordt het wil. De buurt Robbepad, Mulder straat, 't Hof en Botterstraat, houdt vanaf Oosterend Present 1993 jaar lijks in juli een grote barbecue, waar bij al gauw een zeventig, tachtig buurtbewoners acte de présence geven. Kwallen en kokkels Verder wandelend door Oosterend komen we bij het Robbepad, dat Onderwaterwereld als thema heeft. Grote kwallen van papier-maché krij gen meterslange tentakels van aan lange draden geregen kokkelschel pen. Een geduldwerkje dat veelal door ouderen thuis is1 erricht. leder een wordt ingeschakeld en op zijn vaardigheden en materialen aange sproken. Moeders met kleine kinde ren verenigden het nuttige met het aangename. Van het strand komend kwam ook stevast een emmertje kokkels mee terug naar Oosterend. 'Er komt hier ergens ook nog een wrak te liggen, maar dat moeten we nog opduiken,' lacht Janneke Daal der. In de Vliestraat bouwt men aan een Middeleeuwse toegangspoort, com pleet met kantelen. Een ander op merkelijk project zijn de 180 geel, blauw en rode vlaggen, die de hele wijk met postcode 1794 gaan omsin gelen. Om de honderd meter van deze achttieneneenhalve kilometer lange grens komt een vlag te staan. In de Schoolstraat staat een grote kudde schapen onder een afdak te wachten op de finishing touch van hun wollen jassen. Overal zijn men sen bezig hun huizen op te knappen, want het dorp moet gnap voor de dag komen. Lida Vlaming zit donderdagavond om half tien nog op haar knieën op de beroemde en pas gerestaureerde hoge stoep van haar huis. Ze voorziet vol overgave haar verinneweerde deurpost van een nieuwe laag witte verf. 'Het moest toch gebeuren en dan is Oosterend Present een goede stok achter de Op het plein bij de Koopmannen is vrijdagavond met man en macht door de mensen van het Achtertune een dorp neergezet, de decorstukken van het spel van 1993 De bekisting op de voorgrond knjgt net voor het feest nog een 'aardenaankleding, om er een echte tuunwal van te maken. dorpstafereel verder uit te bouwen met een tuin vol lelies. Eigen volk Er is iedere avond wel ergens wat te beleven in de aanloopweken naar het feest. Vrijdagavond vonden op het land naast het voetbalveld de laatste repetitie plaats voor de generale. Nog zonder decors, zodat van de onwe tende toeschouwer êen beetje inle vingsvermogen werd gevraagd Zo- aanpoten geblazen en zijn de straat bewoners iedere avond in touw. Ver velend? Nee, wel druk. Maar met el kaar ook weer reuze gezellig. Door het eendrachtig samenwerken wor den banden gesmeed, die nog vele jaren kunnen voortduren. Er ontstaan deur.' Een mening die door velen in het dorp wordt gedeeld. In de Koetebuurt wordt gewerkt aan een sommeltjesbar. Erik van der Spek van Staatsbosbeheer bezorgde de buurt bewoners een paar flinke stammen. 'Ja, wij hebben zo onze connecties,' fl W| C r. vepoort in de Vliestraat krijgt onder de vorm. handen van Kees Eelman, Ger Beens, Wieb van den Berg en Harry van de Wetering al een ut nog wat viesgroen en viesbruin? 'beetje snotterig kleurtie jongens, lifaar smerig is. Met ons thema ri Sen we in op het Spel.' legt ze dan g- 'Voorde mensen die terugkomen ie 1 het Historisch Spel, met hun at W nog in de godenwereld van ton en Donar, vormt onze straat lijn 'nevelen' een soort Wgsgebied.' vriendschappen voor het leven, ge tuige het verhaal van Annelies Schoo. Ze doet hierover verslag in een co lumn van de te verschijnen feest- krant. Ook Ger Beens. krap zes jaar geleden uit Amersfoort naar Ooster end verhuisd, voelde zich door de Oosterender gemeenschap zo harte lijk binnengehaald, dat hij, al krijgt hij een miljoen, er nóóit, nóóit meer weg 'fewer legt de laatste hand aan een vervaarlijke trol In de abri aan de Mulder- lacht Ruud Timmer. 'Ter plekke heb ben we de stam overlangs doormid den gezaagd. Mooi barretje hè? Dat was iets dat we met het vorige feest misten; een ontmoetingspunt. Als je een bakkie wou, moest je naar huis en nu kan straks iedereen hier aan schuiven. Misschien gaan we er als buurt ook wel samen ontbijten. We zien wel. Hoe vind je onze amirapaaltjes?' wijst hij op de in sommeltjes veranderde straat obstakels. 'Nee. dit is geen vanda lisme, dit valt onder het hoofdstuk" gewoon leuk.' Lelies Op de parkeerplaats van de Koop mannen aan het Achtertune wordt tegen middernacht nog gewerkt aan een de oprichting van een dorps tafereel. Hiervoor worden decors tukken gebruikt die bewaard zijn ge bleven van het vorige feest. De klok slaat twaalf ten teken dat de werkdag nu toch wel echt voorbij is. 'Maar ja, als je lekker bezig bent, wil je door gaan,' zegt de jongste van de drie Aries. Door de buurt is avondenlang gewerkt aan de houten bekisting, die de binnenkant van een tuunwal moet gaan vormen voor bij het dorp. Aan de vooravond van het feest zal het houten geval met zoden bekleed worden voor de juiste uitstraling Als we de avond daarop nogmaals langskomen, is men druk bezig het om een wel heel vernuftige oplossing, die de decorbouwers dan ook heb ben weten te vinden. Hoe? Dat blijft nog even een verrassing. Bier en-vis Niet iedereen leeft even enthousiast mee met de voorbereidingen. Een paar gezinnen onthouden zich stee vast van deelname. Een Oosterender die niet met name genoemd wil wor den. sprak zijn bezorgdheid uit over eventuele zuippartijen en de mogelijk De voorverkoop van de houten maaltijdbordjes is nog in volle gang. Dorpstroubadour Rob Manse heeft het Oosterender lied, enige feesten geleden geschreven door de Oosterendse Hendrien Slik-Stark, weer tevoorschijn gehaald. Het zal tijdens de maaltijd diverse keren zal worden aangeheven. Genieten Ook de buitenwijken maken zich op voor het feest. Bij alle toegangswe- als altijd hebben de schrijvers van het stuk, dit keer Ina Schrama en Arjan Trap, het spel zo geschreven dat ie dereen die wil er aan mee kan doen. Voor iemand die slecht ter been is is er altijd nog wel een plekje op een bankje (of voor een baby in een rie ten mand) ergens voor een hut of burcht. Dit is tekenend voor de saam horigheid onder de Oosterenders: het feest is voor allemaal. Zo ook de rol verdelingen van het spel. Ina Schrama: 'We proberen bewust ie dere keer weer andere mensen voor de hoofdrollen te zoeken Hier en daar zou het gerust wel wat beter kunnen, als we een meer professio neel iemand zouden inschakelen, maar daar gaat het ons niet om. We spelen ons eigen spel, met onze ei gen mensen.' Over het veld schalt de stem van Wodan, te vuur en te zwaard, sommeltjes rennen met de Negen Nobele Waarden (waarheid, trouw, moed, waarheid,..), een ge schenk van de goden, die zij de men sen ontstolen hebben, over het veld, waarna grote onrust op aarde ont staat. Het is het verhaal van de schepping van de aarde, ontleend aan de Edda, het boek van de Ger maanse mythen. Volgende week, tij dens de generale op het echte speel veld aan de dijk bij de Genteweg, zullen ook de decors opgesteld staan. Decors waar men zich niet met een jantje-van-leiden heeft afge maakt, als we de bouwers mogen geloven. Ook nu weer hebben de uit voeringen hiervan, de nodige hoofd brekens gekost: hoe verplaatsen bij voorbeeld de schikgodinnen zich als zij de mensheid bezoeken om hun godsgericht uit te spreken? Dit vroeg Bart van der Veer, Erik Vonk en Ruud Timmer maken van een oude es uit de Dennen, een cadeau van SBB, een Sommeltjesbar. daaruit voortvloeiende nare gevol gen. 'Ik hoorde al van mensen die hun rekeningen in bier uitbetaald willen hebben, straks op het feest. Moet dat nou zo? Als er gerotzooi van komt en vader en moeder gaan uit elkaar, zijn de kinderen de dupe. Van mij hoeft het niet, dat feestHij behoort tot de weinigen, want haast iedereen is in de weer om er iets moois van te ma ken. Er doet een verhaal de ronde over balen stof, die door schepen van de kottervloot in de netten naar bo ven zijn gehaald. Dezelfde kotters, die ook nu weer voor de benodigde vis zorgen, die straks bij de grote maaltijd in de smalle straten van het dorp genuttigd zal gaan worden. Di verse diepvriezers zijn al tot de nok gevuld om de voorraad te herbergen, die nodig is om alle, in kostuum ge stoken, gasten royaal te voorzien. Tijdens het feest van 1998 werden er zo'n 2500 vissen verorberd. En nu? gen tot het postcodegebied 1794 komen fraaie erepoorten te staan. Aan de Genteweg, nabij boerderij De Goede Verwachting, komt een voor stelling te zien van de dijkdoorbraak uit het laatste historisch spel: 'De rampspoed over de Douk'. Buurt schap Oost krijgt een eigen feesttent, waar de Oosters als eersten het feest zullen verwelkomen met een geza menlijk ontbijt. Vanuit de schuur van Herman en Annette Barhorst komen af en toe feestelijke geluiden als de Oosterenders bezig zijn hun deel aan de feestvreugde gestalte te gaan geven. Slotvraag aan Ina Schrama: jij en Arjan zijn nu al zoveel maanden heel intensief met het spel bezig. Komen het spel en al die voorbereidingen je zo langzamerhand met de keel uit? 'Nee,'zegt ze met overtuiging. 'Weet je, alles komt in hele kleine segmen- tjes op je af. En soms denk je dat je er gek van wordt en dat het nooit goed komt. Maar iedere keer laat ik zo'n klein stukje op me inwerken en dat beleef ik dan heel intens. Er ko men steeds meer stukjes klaar en ik geniet van ieder stukje. Straks met de grote opvoering tijdens het feest gaat het allemaal te snel is mijn ervaring. Er is dan zoveel drukte en floep! (ze maakt een veelbetekenend gebaar met haar hand), het is voorbij. Ik ge niet nu van ieder ogenblik.' Tekst en foto's Corrie Timmer De buurtbarbecue op het feest van 1993 van Mulderstraat, Botterstraat en Robbepad is zo goed bevallen dat hij sindsdien een jaarlijks vervolg heeft gekregen. Oosterend Present is ontstaan uit een initiatief van een groep Oost erender ondernemers, die het dorp nieuw elan wilden geven. In 1959 staken zij de koppen bij el kaar en kwamen tot het ambiti euze plan voor een groot drie- daagsfeest De naam Oosterend Present kwam uit de koker van Cor Bremer sr., de schilder. De ondernemers kregen de dorpe lingen en masse mee en iedereen kwam in actie om het dorp zo feestelijk mogelijk te presenteren. Dennengroen en duizenden pa pieren roosjes, met als grootste attractie de volksspelen, waar aan enthousiast werd meege daan. Maar waar het om ging, was uiteindelijk de presentatie van wat het dorp aan ondernemerschap te bieden had. En dat was niet weinig. Een greep uit het verslag van deze krant, waarin wordt vermeld dat Timmer's Bakkerij 'slagroom hoorns verkocht zo groot als een winterwortel'. 'Schildersbedrijf komt op de markt met verf voor de doe-het-zelver, omdat ieder een tegenwoordig in staat is zelf te schilderen'. 'Slagerij Dros maakte heerlijke worstjes onder toeziend oog van de kopers', PS Kuiper Zoon zorgden met hun wollen dekens en ledikanten voor 'een rustpunt in de stand' en de Gezusters Bas sprongen onder nemend in door een uitstalling van zilmeta-lepeltjes voor de gaande toerist, In een tijd waarin doorgaans weinig gebeurde, was het feest een absoluut hoogte punt. De Texelse Courant van 19 augustus van dat jaar meldt dan ook: 'Oosterend Present, Glo rieus geslaagd.'

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7