Regen voor veel gewassen te laat )roog jaar hoeft geen slecht jaar te zijn Mediterraan restaurant in Warmoesstraat F amilieberichten >I"*T"1--"ia fw"' erste bungalows Kustpark Texel opgeleverd TEXELSE j COURANT' Welzijnsstichting gaat door met schouwburgreizen Zomeravondconcert in De Cocksdorp OP toneel voor adviezen over energiegebruik Haven mag toch benzine verkopen Bednjvigheid .v nüppeltelers verwachten door de droogte flinke opbrengstdervingen, zoals hier op een perceel aan de Kogerweg waar de aardap voor ja ffa liggen. (f0,0 Gew, T,mnterrmn) «welkome verfrissing. Aldus ver domden tuinbezitters, natuur- (hebbers en landbouwers de die gisteren en eergisteren Jen. Maar voor menig akker- luwgewas kwam de regen te laat. ulaardappelentelers verwachten »r de droogte een flinke op- engstderving en ook de oogst van stzal naar verwachting veel te jzijn. 'De eerste helft van dit jaar er207 millimeter neerslag geval- datis 160 tekort', vertelt Willem tiran Hoogheemraadschap Hol ds Noorderkwartier. ten die droog staan, een bodem ondroog is, pootaardappels die ojdfe liggen en zelfs de kamper- Se n het bos die kampt met ïirangsverschijnselen Planten Stellet moeilijk en vragen meer Wag dan alleen de buien die deze duiden. 'Deze zomer heeft alles «dlom een heel droge te worden als de droogte in augustus zich del,kunnen we spreken van een sm jaar', vertelt Erik van der A van Staatsbosbeheer De ijle en de straffe oostenwind dsn ervoor dat de boswachters SBB deze week extra alert wa- 'Want er is maar weinig voor igom een flinke brand te veroor- ïi.' Zondag leek dat even het itoen een tent op kampeerter rein Kogerstrand vlam vatte, evenals het terrein eromheen. Dankzij alert optreden kon het vuur in de kiem worden gesmoord. 'Anders had De Koog nu zonder bosrand gezeten', vertelt Van der Spek. 'We hebben de afgelopen weken veel extra contro les uitgevoerd. Bijvoorbeeld of men sen op het barbecueveld in de Den nen wel alleen met houtskool stoken. Want je hebt altijd wel een paar grap jassen die hout uit het bos slepen en in de fik steken. Levensgevaarlijk. We hebben een paar keer moeten ingrij pen en processen verbaal uitge schreven.' Natuur Volgens Smit van het Hoogheem raadschap staat het slootwater op Texel, afhankelijk van het gebied, twintig tot veertig centimeter onder het zomerpeil. 'We hebben het voor deel dat we het water van de zuiveringsinstallatie Everstekoogh door de Hemmer kunnen leiden en daar de hoofdwaterlopen op peil kun nen houden. Maar dat lukt niet in klei nere sloten. Het effect is dus beperkt. De afgelopen tijd is het grondwater in veertien dagen gemiddeld vijf centi meter gedaald. In een maand tijd dus tien centimeter.' Metingen in gebie den van Staatsbosbeheer vertonen nog grotere dalingen. 'De laatste twee weken een centimeter per dag, in totaal dus veertien centimeter.' Toch is er in de natuur volgens Van der Spek nog geen sprake van ern stige schade, al beginnen steeds meer natte delen wel droog te vallen, waarvan bijvoorbeeld het insectenleven nadeel ondervindt. 'Maar dat is niet voor het eerst. Het zou erger zijn als de Muyplas droog zou vallen. Voor het laatst is dat in 1976 gebeurd. Dan sneuvelt alle vis die er in zit. Het is nog niet het geval, maar het kan nog wel gebeuren. Je kunt wel zeggen dat het rampzalig is, maar calamiteiten horen nu eenmaal bij de natuur.' Intussen probeert SBB van de nood een deugd te maken door drooggevallen delen waar nor maal niet kan worden gemaaid, nu onder handen te nemen. Landbouw In hoeverre de landbouw schade lijdt van de droogte is nog met te zeggen. Hank Witte van Agrifirm: 'Voor gerst is het zeker nadelig. Brouwgerst moet bijvoorbeeld een bepaalde korrel grootte hebben. Dat zal nu voor een kleiner deel van de oogst het geval zijn. Bij pootaardappelen verwacht ik een oogstderving van soms mis schien wel tien ton per hectare en van de consumptieaardappelen heb ik ook geen al te hoge verwachting. Het graszaad dat nu wordt geoogst is goed, met tarwe moeten we het.nog it van de 115 nieuw te bouwen igalows op Kustpark Texel na- Ie Koog zijn opgeleverd. Inmid- i zijn er vijftig huisjes verkocht open er op ongeveer tien bun- ows opties. Algemeen directeur s Hoppenbrouwers is tevreden r de verkoop tot nu toe. bungalows, gebouwd door pro- intwikkelaar Tadema uit warden, zien er allemaal het- !e uit. Stucwerk aan de buiten een rieten dak en een gras- eel er omheen. teventig vierkante meter en drie berd kuub inhoud mag een koper 'delen als hij wil. Het enige dat slaat is het benedengedeelte: ln elkaar overlopend keuken-, en woongedeelte: en boven twee slaapkamers en een grote opberg- kast. Op beide verdiepingen bevin den zich badkamer en toilet. Tegels, badkamerinterieur of slaapkamer indeling zijn allen optioneel. Eerste koper J. Franconi zit momen teel met zijn echtgenote in hun gloed nieuwe bungalow op Kustpark Texel. 'Ik ben echt ontzettend tevreden', begint hij. 'Wij komen uit Leeuwarden en we waren eigenlijk georiënteerd op de Friese waddeneilanden. Maar toen kwamen we op Fantasta, een tentoonstelling in Leeuwarden, en daar stond een schaalmodel van dit type bungalows. We zijn toen gaan kijken en waren eigenlijk gelijk ver kocht. De plek is ideaal. Het is een nieuwe bungalow, we zitten tegen de bosrand aan, hebben vijfhonderd vierkante meter eigen grond en zitten dicht bij bos, zee en De Koog. Grote voordeel met het reizen is dat je ge woon naar de boot kan rijden. Bij de andere eilanden moet je meestal ver van tevoren bespreken. Hier kan je gewoon heen wanneer je wilt.' De bungalow van de familie Franconi kostte €330.000,- inclusief BTW. Mensen die bijvoorbeeld met bij de bosrand willen zitten en meer tussen andere huizen betalen rond de €300.000,- voor een huisje. Het per ceel dat een koper krijgt, tussen de 395 en 1140 vierkante meter, is zijn volledige eigendom en hij of zij mag er mee doen wat hij wil. Het echtpaar heeft van de drie mogelijkheden bij de aanschaf van een bungalow geko zen voor een tussenoplossing. Dit betekent dat zij er zelf een aantal weken per jaar mogen zitten, maar dat het huisje ook aan vakantiegan gers wordt verhuurd. 'Ik denk dat wij er zo'n acht weken per jaar zullen zijn. Mijn vrouw en ik werken allebei nog. Maar op den duur willen we veel va ker naar Texel.' *en manager Sjors Hoppenbrouwers ven Kustpark Texel voor een pas opgeleverde bungalow afwachten. De korrels kunnen nog een slagje groeien. Wat je dit jaar wel ziet is dat op plekken waar de struc tuur van de ondergrond iets man keert, sprake is van droogteverschijn selen. Mais heeft ook geleden onder de droogte. De grasoogst is tot dus ver onder de maat, maar dat kan la ter in het seizoen nog goed komen. Voor de suikerbieten geldt dat ook.' Ondanks de matige oogstberichten is het volgens Witte nog veel te vroeg om al van een slecht akkerbouwjaar te spreken. 'De pootaardappelen zien er heel mooi uit. Geen pok. Dat scheelt bij het sorteren veel uitzoek werk. En wat je ook ziet is dat de termijnmarkt voor de consumptie aardappelen al bar is opgelopen. Overmatige poters, die anders nau welijks wat opbrengen, kunnen straks misschien voor een mooie prijzen weg. Verder is het zo dat er minder aardappels zijn uitgeplant en dat er behoorlijk wat is afgekeurd. Dat komt de prijzen ten goede. We moeten dus niet wanhopen.' 'Dikke vrachten, dunne beurzen', citeert waterschaps man Smit een oud spreekwoord Dat gaat overigens niet altijd op, weet Witte. 'Een oogstderving bij een voer- gewas als maïs wordt niet door de prijzen goedgemaakt en kost dus geld.' De belangstelling van de Texelse bevolking voor de schouwburg- reizen is beduidend groter dan die van de plaatselijke politiek, die onlangs besloot de subsidie voor culturele projecten door de stich ting af te bouwen. Die conclusie trekt de Welzijnsstichting (WST), die al meer dan 2000 reserverings- aanvragen binnen heeft. Het zijn zóveel aanmeldingen, dat de stichting besloten heeft de schouw burgreizen ook in de toekomst te blij ven organiseren. Dat kan mede door dat schouwburg De Kampanje Texel 'culturele ontwikkelingshulp' biedt, in de vorm van een flinke kortings percentage. De WST zal Teso verzoe ken om voor komend theaterseizoen tien extra afvaarten te verzorgen. Het betreft voor de voorstellingen van Paul van Vliet, de Zigeunerbaron, West-Side Story, Mini Maxi, opera La Bohème.Golden Earring, Plien Bianca, Robert Long, Bert Visscher en het Groot Niet Te Vermijden. Niet alle aanvragen konden worden geho noreerd. Met name de belangstelling voor Bert Visscher (373) en Pien Bianca (255) overtrof ruimschoots de beschikbare kaartjes (respectievelijk 150 en 100). Er zijn nog beperkt kaar ten beschikbaar voor West Side Story, Robert Long, La Boheme en de Zigeunerbaron. Ton van Eek (orgel) en Maarten Elzinga (trompet) verzorgen dins- dag 22 juli het zesde zomeravond concert, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Het concert wordt gehouden in de rooms-katholieke kerk in De Cocksdorp en begint om 20.15 uur. Elzinga werd in 1976 op Texel gebo ren en kreeg reeds op 9-jarige leef tijd zijn eerste trompetlessen van Betty Bakker. Tijdens het laatste jaar op het VWO startte hij zijn opleidin gen Trompet en Muziekregistratie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Daar behaalde hij zijn Bachelor- (1998) en Masterdiploma (2000) bij Huug Steketee. Elzinga remplaceert inmiddels vijf jaar beroepsorkesten en ook werkte hij mee aan cd-opnames. Sinds 2002 is de musicus verbonden aan het Rand stedelijk Begeleidingsorkest. Elzinga heeft solo gespeeld bij diverse ama teur-symfonieorkesten. Tot slot is hij actief betrokken bij SOIL, een mo dern muziek- en theatergezelschap dat in 2001 werd opgericht. Van Eek studeerde aan het Swee- limck Conservatorium bij Bernard Bartelink. Onder diens leiding be haalde hij het diploma Uitvoerend Musicus, met aantekening voor im provisatie. Daarnaast studeerde hij van 1972 tot 1975 bij Marie-Claire Alain in Parijs. Van Eek werd in 1969 organist van de St. Jacobskerk in Den Haag en hij is sinds december 1999 titulair-organist van de Kathe drale Basiliek Sint Bavo in Haarlem. De organist was prijswinnaar en finalist op internationale orgel- improvisatieconcoursen in Chartres, Haarlem en Rennes. Maar liefst drie maal viel hij in de prijzen bij het César Franckconcours in Haarlem. Sinds 1967 concerteert Van Eek regelmatig en verzorgt radio-opnames in heel Europa en Zuid-Amerika. Ook is hij internationaal jurylid en geeft cursus sen. lezingen en gastcolleges aan conservatoria en universiteiten. In zijn werk als componist werd Van Eek in 1995 beloond bij de Alphons Diepenbrock Compositiewedstrijd met zijn koorwerk De Profundis. In De Cocksdorp zullen de twee mu sici werken ten gehore brengen van Purcell, Sweelinck, Buttstet, Langlais, Galuppi, Casanoves en Telemann Entree is vrij; na het concert wordt een collecte gehouden. VRIJDAG 18 JULI 2003 De gemeente maakt tijdens Oosterend Present promotie voor de Energie Prestatie Adviezen (EPA's) die door energieleverancier NUON worden uitgevoerd. Daar voor wordt een stand ingericht in de tentoonstellingstent op het feestterein. Bezoekers van de stand wordt de gelegenheid geboden gratis een EPA te laten uitvoeren. Zo'n onderzoek kost €200,-, maar dat geld kan vol ledig worden teruggevraagd bij NUON EPA. Daarnaast krijgen deel nemers van de gemeente ook nog een aanwezigheidsschakelaar als zij een EPA hebben laten uitvoeren. Deze wordt op vertoon van het keuringsrapport afgegeven bij de servicebalie van de sector Grondge bied op het gemeentehuis. Tijdens het onderzoek bekijkt een EPA-adviseur op welke manier ener gie kan worden bespaard. Mensen die geadviseerde maatregelen uit voeren, kunnen tien procent korting op de kosten krijgen. De EPA's wor den uitgevoerd bij woningen waarvan de bouwvergunningen voor 1 januari 1998 zijn verleend, omdat die meer energie verbruiken dan woningen die de laatste jaren zijn gebouwd. In de stand wordt ook voorlichting gegeven over de Elektrische Zonnen- panelen Actie die de gemeente voert met de vereniging Zonnestroom. Huiseigenaren kunnen met die actie 4 tot 24 elektrische zonnenpanelen laten monteren. De provincie betaalt het grootste deel van de rekening. Waddenhaven Texel heeft even het risico gelopen dat er wel diesel, maar geen benzine mocht worden verkocht bij het nieuwe ponton dat recent in de jachthaven in gebruik werd genomen. Volgens de gel dende milieuvergunning uit 2001 mag er alleen diesel worden ver kocht. Het college is bereid om voor de ben zine nu een gedoogbeschikking te verlenen, zodat die pomp niet werke loos op het ponton hoeft te staan. De Waddenhaven had al een vergunning aangevraagd voor de benzine, maar die is nog in behandeling. De ge meente kon daar pas mee beginnen, nadat ze begin juni een benodigd keuringsrapport had ontvangen. Volgens het college kan met de gedoogbeschikking alvast vooruit worden gelopen op de af te geven vergunning, omdat het ponton vol doet aan alle technische voorwaar den en veiligheidseisen en is goed gekeurd door het KIWA. De gedoogbeschikking geldt tot 1 okto ber. In de nieuwe vergunning worden aan de levering van benzine dezelfde eisen gesteld als aan diesel. De ingebruikname van het ponton, waarop benzine- en dieselpompen en een afvalwaterinnamestation zijn gecombineerd, was de laatste voor waarde waaraan de jachthaven moest voldoen om de Blauwe Vlag te krijgen van de ANWB. Die werd eind mei al gehesen. Op de plaats waar voorheen Indo nesisch restaurant Dunia Ketjil zat, in de Warmoesstraat in Den Burg, opent De Texelse Luwte de deuren. Judith Wolf (keuken) en Olivier Buisman (bediening) uit Amster dam willen met een mediterraan restaurant met een open sfeer Texel iets nieuws bieden. 'We zijn ook naar Texel gekomen om te genieten.' Wolf en Buisman hadden eerst een grafisch bureau in Amsterdam. 'Een paar keer per jaar kwamen we naar Texel voor vakantie. Lekker met de honden aan het strand. Het is een heerlijk eiland met die frisse lucht.' De partners zaten al langer uit te kijken naar een plek buiten de stad, tot het leegstaande pand in de Warmoes straat zich aandiende. 'De huizen prijzen zijn best hoog maar hierboven zit een bedrijfswoning dus dat pro bleem is ook opgelost.' De naam voor het restaurant was snel bedacht. 'We merkten dat er overal wind is op Texel Als je op de fiets zit voel je het altijd waaien. Ons terras ligt in de luwte, daar heb je geen last van de wind. Dus als mensen de hele dag hebben gefietst kunnen ze bij ons in de luwte komen uithijgen.' Het restaurant krijgt ongeveer 34 zitplaat sen binnen en 14 buiten. 'We moeten nog een beetje schuiven en kijken wat het beste is. De vorige eigenaar had veel minder plaatsen. Het meeste werk was nog wel om de oude inventaris van het Indonesisch restaurant eruit te halen. Het stond hier helemaal volgebouwd met beeldjes en mooi ingedekte tafels. Voor de ramen hingen lange gordij nen met draperie. Het was een hele gesloten sfeer.' Wolf en Buisman willen dat verande ren. 'We willen het laagdrempelig houden. Een goede term is er niet echt. want dan dekt het de lading misschien met. Een Spaanse cantma zou je het kunnen noemen. Het zit een beetje tussen een restaurant en eetcafé in, maar dan wel heel ver zorgd. We willen een open sfeer creë ren. We hebben ook alles wit geverfd en de ramen vrij gemaakt.' De restauranthouders hebben nog veel werk te verzetten. De kozijnen, deuren en het plafond moeten nog worden geverfd en ook de keuken dient in gereedheid te worden ge bracht. Aan de wanden komen foto's. 'We willen aan de muren exposities van, in principe, foto's houden. Bij deze nodigen we ook Texelaars uit om hier hun werk op te hangen. Eerst kijken we of het een beetje in de stijl van het restaurant past en dan kan het werk hier zes tot acht weken han gen. Als het Texelaars zijn kun je wat sneller wisselen van expositie, den ken wij.' De eerste serie foto's is van Buisman zelf. 'Ik maakte tijdens vakanties op Texel foto's van strandobjecten en aanspoelsels. Als je goed kijkt zie je mooie dingen op het strand liggen. Eigenlijk waren de foto's bedoeld om ooit voor het grafisch bureau te ge bruiken, maar nu kunnen we ze ex poseren.' De keuken van De Texelse Luwte is in mediterrane sferen. 'Alles rond de Middellandse Zee. zeg maar. We maken vooral Italiaanse, Franse en Spaanse gerechten, met uitstapjes naar Grieks. Turks en Marokkaans.' Wolf heeft ervaringen met het berei den van zuidelijke gerechten. Zo volgde zij een koksopleiding, woonde zij enige tijd in gebieden om de Mid dellandse Zee en had zij een eigen Italiaans restaurant. 'We gaan veel verse kruiden gebruiken. We begin nen gewoon met twee vlees-, twee vis- en twee vegetarische gerechten. Het is de bedoeling dat vegetarisch net zo belangrijk wordt als gerechten met vlees of vis. Het moet niet het ondergeschoven kindje zijn.' De ondernemers willen 'eerst maar eens kijken hoe het loopt.' 'Wat wij gaan doen is er nog niet in Den Burg. Van De Koog weten we het niet maar dat is een totaal andere wereld be grijp ik. We mikken ook zeker niet al leen op toeristen maar vooral op Texelaars. In het naseizoen hebben we ook een officiële opening. Nu is iedereen druk, dan hebben we de tijd om met iedereen kennis te maken.' In De Texelse Luwte kunnen gasten vanaf 16.00 uur al tapas krijgen. De grote keuken opent om 18.00 en sluit om 22.00 uur. De eerste maand wor den Wolf en Buisman door de eerste drukte geholpen. 'We hebben hulp troepen laten overkomen van de overkant. Nichtje Bonnie en vriendin Sanne komen de eerste maand hel pen Daarna gaan we op zoek naar personeel Als het nu elke avond vol zit moet dat ook wel. We zijn tenslotte ook naar Texel gekomen voor de rust en om te genieten.' Judith Wolf en Olivier Buisman voor hun mediterrane restaurant De Texelse Luwte. h'KttveJ Ook*er) Nooit klagend nooit vragend. je lasten in stilte dragend, jouw handen hebben voor ons gewerkt. jouw hart heeft voor ons geklopt Jouw ogen hebben ons tot het laatst gezocht Rust nu maar uit, je hebt het verdiend. Mijn lieve man, onze vader en opa is overleden. Mebius Meinte Huitema echtgenoot van Maria (Riet) H. Huitema-Vos Tjerkwerd, 11-2-1935 Den Burg, 15-7-2003 Den Haag: Siebe en Yvonne Anna, Julia, Eva Terneuzen: Jos en Ariënne Daniël IJsselstein- Gea en Hans Aimée, Ruben Den Burg: Meby en Jolanda Hessel, Tessa Oudkarspel: Henke en Brigitte Sem, Noa, Finn Merida (Mexico): René en Elizabeth Kristen, Jonathan Dageraad 26 1797 SL Den Hoorn - Texel Mebius is opgebaard in Afscheidshuis de Vlinder. Hollewal 42 te Den Burg Vrijdag 18 juli wordt om 19.00 uur de avondwake gehouden in de parochiekerk van de H. Martinus. De Ruyterstraat 129 te Oudeschild. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren Zaterdag 19 juli nemen we om 11.00 uur afscheid van Mebius in een Eucharistieviering in bovenge noemde kerk. waarna we hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats op Begraafplaats Oude schild aan de Zuid Haffel. Rust zacht lieve opa Mebius We zullen je missen. Anna, Sem, Hessel. Julia, Aimée, Noa, Tessa, Eva. Ruben, Finn, Kristen, Daniël, Jonathan Wij. als familie, zijn dankbaar voor de liefdevolle zorg en verpleging in verpleeghuis Texel van mijn lieve man, onze vader en opa Mebius Huitema Familie Huitema Nadat zijn krachten steeds meer afnamen, kwam het overlijdensbericht van Mebius Huitema toch onverwacht. Hij is jarenlang bij onze vereniging betrokken ge weest Juist zijn bijzondere kijk op de paarden sport maakte hem bij ons onvergetelijk. Bedankt voor alles. Bestuur en leden menvereniging „Tussen Wad en Duin"

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3