Nieuw kerkelijk centrum posterend stap dichterbij MDT mag nieuwe dansvloer aanleggen Reddingboten op pad voor Allegaartje BQZfi ollege wil medewerking aan plan verlenen Tegels voor uitgezet fietspad Minipaardje nam modderbad .TEXELSE 5 COURANT BH Ministerie vraagt alsnog 'ergunning aan Yurt maakt kans op Europese subsidie Brandweer schaft portofoons aan Hoog water bij Krimstrandloop Onderzoek naar samenwerking Sociale Zaken Yogalessen na modeltreinen Bedrijfsbokaal tijdrijden Windsurfschool weer van start Cursus over babymassage sterenders kunnen mogelijk gend jaar gebruik maken van nieuw kerkelijk centrum in de sterstraat. Burgemeester en thouders zijn bereid de vesti- g van het nieuwe centrum voor SOW-Waddengemeente Texel gelijk te maken. Het college It wel als voorwaarde dat twee ningen die anders in de Oester- aat had kunnen worden ge- uwd alsnog elders worden ge- uwd. Inieuwe kerkelijk centrum moet de vanger worden van het huidig ker- lk centrum van de Gereformeerde k aan de Peperstraat en het jdgebouw op de hoek van de lerstraat en de Oranjestraat. De loefte eraan komt voort uit de sa- nvoegmg van de voormalige Ge- irmeerde Kerk Oosterend en de irmalige Hervormde Wadden- neente in de Samen op Weg ddengemeente Texel hebben daarna gekeken wat we jen met een centrum, er zijn di seopties besproken en uitemde- s daaruit naar voren gekomen dat jwbouw het beste zou zijn', zegt Vermeulen van de bouw- runissie van de SOW Wadden- neente. 'Als je nieuw bouwt, ben Je komende dertig jaar vrij van jerhoudskosten en we willen de .iteiten graag concentreren rond tortenskerk.' Daar worden sinds art vorig jaar alle diensten gehou- Inde gereformeerde kerk (inge- dop24 oktober 1879) was op zon- 24 februari 2002 de laatste tsl. De kerkgangers maken nu na dienst in de Maartenskerk nog Igebruik van het kerkelijk centrum Je gereformeerde kerk. reeuw te bouwen centrum ver- I volgens Vermeulen qua gebruiksruimte niet veel van het oude. 'Er komen op de eerste verdie ping alleen wat extra vergaderruimte bij. De begane grond wordt helemaal voor het kerkelijk centrum en in de kelder komt de Jeugdkelder.Aan de je eigenlijk gaan afvragen of het er nou al wel of niet stond.' Het pand wordt 21,5 meter diep en 11 meter breed. Het heeft een nokhoogte van 7,5 meter en een goothoogte van 2,8 meter. De grond waarop het moet Om de bouw mogelijk te maken moet het bestemmingsplan van de locatie (woondoeleinden met twee bouw blokken) worden aangepast via een artikel 19 lid 2 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening. Die procedure kan op het raadhuis worden afgehan deld. Volgens burgemeester en wet houders kan het nieuwe centrum bij dragen aan de verlevendiging van het centrum van het dorp. Ze verwacht niet dat het tot meer parkeerdruk leidt, omdat de meeste gebruikers uit Oosterend zelf komen. Compensatie voor de twee woningen die nu met meer aan de Oesterstraat kunnen worden gebouwd, is een harde eis VRIJDAG 18 JULI 2003 de twee woningen te laten bouwen.' Dat moet dan gebeuren door de nieuwe eigenaren Het nieuwe kerkelijk centrum van de SOW-Waddengemeente is gepland aan de Oesterstraat in Oosterend. (Foto Jeroen van Hattum) buitenkant wordt het opgetrokken uit gebikte en oude stenen, een houten voorschot en oude dakpannen van wege het beschermd dorpsgezicht. 'Ongeveer vijftig jaar geleden heeft daar al eens een huis gestaan en ongeveer in die stijl moet het worden. Als je er straks voorbij loopt, moet je komen is al eigendom van de kerk. 'Er waren in het verleden ook al wel eens plannen om daar een centrum te bouwen.' De kerk heeft enige tijd geleden al een bouwvergunning inge diend. Vermeulen heeft de stille hoop dat begin 2004 de werkzaamheden kunnen beginnen. van het college. Vorige maand had wethouder Daan Schilling daarover nog een gesprek met de kerk om zekerheid te krijgen. In een bevestigingsbrief van dat gesprek schrijft Vermeulen dat 'alles in het werk zal worden gesteld om op de plaats van het huidige jeugdgebouw Te koop Zowel het jeugdgebouw, de gerefor meerde kerk als het huidige kerkelijk centrum staan al enige tijd te koop. Met een aantal gegadigden wordt volgens Vermeulen momenteel ge sproken over invulling van het kerk gebouw. 'Daar zou je bijvoorbeeld heel goed drie appartementen in kun nen bouwen, Maar het wordt allemaal nog bekeken Als er woningen op de locaties van de drie gebouwen ko men, moeten de bestemmingen wor den gewijzigd. Volgens een woord voerder van de gemeente is dat mogelijk. Of de plaatsen als inbreid- locaties kunnen worden aangewe zen, moet de gemeente nog nader bekijken Als dat kan, gaat de huizen bouw met ten koste van de toege stane wonmgbouwcontingenten. Vanuit de dorpscommissie zijn gelui den opgegaan om medische dien sten in het dorp te concentreren, zo dat ze behouden kunnen blijven. In het jeugdgebouw houdt nu een fysio therapeut twee keer week spreekuur en de huisartsen Jacqueline Dros en Jan Hoekstra zijn er twee dagdelen per week, sinds zij de praktijk van Hetty van Dijk hebben overgenomen. Volgens Vermeulen zou het nieuwe kerkelijk centrum in de toekomst ook daarvoor kunnen worden gebruikt. 'In de avond is het meestal hartstikke druk en overdag rustig, dus dan kun nen er ruimtes worden gehuurd. Maar in zo'n geval zou er wel vraag naar moeten zijn. En bovendien staat er momenteel ook nog een praktijk leeg in het dorp.' De bouw van het nieuwe kerkelijk centrum is begroot op ongeveer vier ton. De kosten worden betaald uit de verkoop van de Gereformeerde Kerk. het jeugdgebouw en het huidig ker kelijk centrum. Dat werd rond 1900 gebouwd en deed tot 1924 dienst als pastorie. Daarna was het jarenlang een woonhuis, totdat het in 1979 het kerkelijk centrum werd. Muziek- en Dansschool Texel (MDT) mag tijdens de zomervakan tie een nieuwe dansvloer laten aanleggen in de ruimte waarin peuterspeelzaal Spelemaer was gevestigd. Het college heeft de MDT toestemming gegeven om dat, vooruitlopend op de andere geplande werkzaamheden, alvast te doen. De nieuwe dansvloer vervangt de vloer in de Voorspeelruimte waar tot nu toe werd gedanst. Die vloer vol doet al jaren met aan de arbo-eisen. 'Met de aanleg van de nieuwe vloer willen we voorkomen dat gewrichten van docenten en leerlingen nog lan ger worden belast', zegt secretaris Nettie van den Brake van het bestuur van de MDT. 'We hebben om gezond heidsredenen gevraagd om dat werk vooruit te schuiven. Het is dringend nodig en nu tijdens de zomervakan tie hebben we de gelegenheid om een vloer die aan alle eisen voldoet te laten leggen, zonder dat er lessen moeten uitvallen.' Uit een rapport dat in 1991 werd opgesteld, bleek al dat de vloer in de Voorspeel ruimte eigen lijk met geschikt is voor danslessen. De vloer werd gelegd door het bedrijf Bruynzeel. Mogelijk gebeurt het vol gende week al. Hij wordt betaald uit het budget van €55.000.- die de ge meente beschikbaar heeft gesteld om d'Ouwe Ulo voor minimaal de komende vijf jaar geschikt te maken voor de Muziek- en Dansschool. De onderhandelingen tussen de ge meente en de Welzijnsstichtmg (eige naar van d'Ouwe Ulo) over de ver koop van het gebouw, staan de vloer volgens Van den Brake niet in de weg. De gemeente wil de andere in vesteringen pas doen als zij eigenaar is geworden van het pand. De gemeente heeft dinsdag een stukje beton moeten wegzagen uit het nieuwe fietspad langs de Westerweg. Door de warmte was het beton zo ver uitgezet dat twee platen tot een hoogte van veertig centimeter tegen elkaar waren opgekropen. Dat gebeurde ter hoogte van de noodcamping. Volgens een woordvoerder van de gemeente was het met verantwoord om daar mets aan te doen. 'We had den gehoord dat er al een kind met een fietsje vanaf was gevallen en als je daar met een brommer overheen rijdt, zou je het risico lopen te worden gelanceerd.' Het weggezaagde stuk is vervangen door een rijtje tegels. Volgens de woordvoerder deed het euvel zich voor bij een zogeheten uitzetvoeg. 'Er zitten van die voegen in het fietspad om uitzetting te kun nen opvangen. Maar op een gegeven moment redt je het met meer en dan krijg je dit. Maar het is wel zonde om in een nieuw fietspad te moeten za gen.' Op de overige delen van het fietspad tussen Den Burg en Den Hoorn deden zich geen problemen voor 'Ook het nieuwste gedeelte heeft het goed gehouden.' Het rijtje tegels blijft voorlopig liggen. 'Mis schien dat we dat een keer aanpak ken als we ergens anders bezig zijn met betonwerkzaamheden.' igboot de Zalm uit De Koog niddag het Allegaartje van sim El Kortenhoeven uit Den ^Shulp geschoten. Hun schip i de Waddenzee motor ten gekregen, waardoor (traineer op eigen kracht de man Oudeschild kon berei- fttenhoevens waren met hun Sir Louise en kleinzoon Imar op migweg van een vakantie in sfend. 'We waren 's morgens ver- I» in Kornwerderzand en toen tsl nog prachtig weer', vertelt El Hioeven. 'De radiodienst had matige wind opgegeven, maar mate we dichterbij Texel kwa- werd het steeds slechter en .nhet ook te regenen.' In de loop van de middag begon de motor te haperen en op een gegeven moment stopte hij ermee. 'Waar schijnlijk is het filter verstopt geraakt. Mijn man wilde daarna de fok hijsen, maar dat wilden we met, omdat er hoge golven stonden. Als je op zo'n moment overboord valt, ben je hele maal nergens meer.' De havenmees ter in Oudeschild werd gebeld, die ervoor zorgde dat de De Zalm en de Christien uit Den Helder (vervanger van de Dorus Rijkers) uitvoeren. Kortenhoeven was blij dat ze kwa men. 'Want ik vond het griezelig met die hoge golven en je hebt er ook een baby bij.' De bemanning van de Zalm bracht een sleepverbinding tot stand, waarna de Christien het Allegaartje naar Oudeschild kon slepen. Toen ze bij ons kwamen, deed de motor het weer even. maar daarna hield hij er weer mee op. We varen al jaren, maar het was de eerste keer dat we dit meemaakten.' Dinsdagmiddag voeren de Zalm en de Christien uit voor een zeiljacht dat in het vaarwater van de Bollen was vastgelopen. De Koger reddingboot maakte de sleepverbinding tot stand, waarna de Christien het jacht vlot trok. Het schip, met aan boord vier mensen, kon daarna zelfstandig ver der varen. Gisteravond ondernamen de Zalm en de Christien nog een po ging om een schip dat was vastge lopen bij de Razende Bol los te trek ken. Omdat er te weinig water rond het schip stond, werd tegen tien uur het werk gestaakt. Vanochtend rond tien uur is een nieuwe poging onder nomen. 'mtien en de Zalm brachten het Allegaartte van Fried en El Kortenhoeven gistermiddag terug naar de haven van Oudeschild. if oli' Brn Honngi woningen te bouwen een mogelijk heid om gasten toch een sfeervol vakantieverblijf te bieden. Onlangs haalde bouwer Piet Laan de publiciteit met de yurt die hij bij Sint Donatus bouwde Voor de verdere ontwikkeling en promotie zocht en vond hij steun bij gelijknamige stich ting en de Texelse natuur- en milieu vriendelijke natuurproducten BV, die de promotie begeleid. Het is de be doeling dat Laan volgend jaar een tweede prototype gaat bouwen, waarin gebruik van duurzame mate rialen wordt gecombineerd met een zo hoog mogelijk comfort. Bedoeling is gebruik te maken van zonne-ener- gie, bijvoorbeeld voor het koken en het gebruik van afvalwater. Het is de bedoeling de yurt nadrukkelijk ook in het waddengebied buiten Texel te promoten. De investering die met het project is gemoeid wordt opgebracht door Laan, de stichting St. Donatus en de genoemde BV, die hiervoor meerdere fondsen heeft benaderd. De door de afdeling Leader+ uit de Kop van Noord-Holland voorgestelde bijdrage moet op Europees niveau nog worden beoordeeld. ministerie van Binnenlandse heeft alsnog een vergun- aangevraagd voor de C2000- toemast die op het parkeer- ,n bij de vuurtoren is ge kt. faistene van Landbouw, Natuur belkwaliteit (LNV) had eerder "Gsr aangetekend tegen de ■LNV vond dat de collega's van Mandse Zaken de mast hadden 60 toetsen aan de Natuurbe- toingswet. Volgens het ministe- 3)1 de locatie van de mast net Natuurbeschermingsgebied, had Binnenlandse Zaken toch iefnming moeten vragen van- externe werking van de wet. 5 meter hoge mast staat tegen Istvan de duinen. een woordvoerster van het öat in opdracht van Binnen- Zaken de C2000-masten hadden de gemeente en Staatsbosbeheer van tevoren verze kerd dat er geen vergunning nodig was. 'We hebben het voor de zeker heid ook nog laten bekijken door bureau Molenaar, een onafhankelijk bureau, maar die zeiden ook dat het niet hoefde. Maar tijdens het plaatsen kregen we van LNV te horen dat toch had gemoeten.' De werkzaamheden aan de mast zijn nog niet afgerond, omdat de bouw moest worden stilge legd. Volgens de woordvoerster moe ten er nog kabels komen als LNV als nog een vergunning heeft verleend Het project 'Duurzaam Toerisme in Yurt', de door Piet Laan gebouwde moderne variant van de eeuwen oude nomadentent, maakt kans op een bijdrage van €40.000,- uit het Europese stimuleringsfonds Lea- der+. Het fonds ziet in het bijzon dere kampeermiddel een goed manier voor recreatieondernemers die geen vergunning hebben om op hun erf permanente vakantie- De brandweer heeft vier nieuwe portofoons aangeschaft voor de onderlinge communicatie. Ze zijn niet geschikt voor het nieuwe C2000-systeem (het nieuwe com municatiesysteem voor diverse hulpverleningsinstanties) maar volgens de brandweer was het onverantwoord om nog langer te blijven werken met vier huidige portofoons. Die waren met kunst- en vliegwerk al langer in de lucht gehouden dan aan vankelijk voor mogelijk werd gehou den. Met de aanschaf is €3000,- ge moeid. Tijdens de behandeling van de Najaarsnota moet dekking worden gevonden voor het geld. Het college heeft ingestemd met de aankoop. Als het C2000-systeem in gebruik wordt genomen, hoeven de nieuwe portofoons volgens de brandweer overigens met werkeloos in een kast te worden gelegd. Ze kunnen worden omgebouwd, zodat ze kunnen wor den toegevoegd aan de portofoons die door de strandbewakers worden gebruikt. Bij de aanschaf is daar re kening mee gehouden. De brand weer voert sinds 1998 een terughou dend beleid met aanschaf en vervanging van communicatie apparatuur, vanwege het C2000-sys- teem dat volgens oorspronkelijk plan een paar jaar geleden al in gebruik had moeten worden genomen. Vlak voor het onweer losbarstte, werd woensdagavond de tweede De Krimstrandloop gehouden. De drukkende warmte was niet de enige tegenstander voor de vijftig deelnemers, het opkomende water vormde een extra barrière. Bij jeugd tot en met 12 jaar. die 1200 meter door het mulle zand mocht lo pen, was Dennis Weerdenburg uit Hoogland het snelst in 5 min 22 sec. Bij de meisjes was het wederom Louise Taagen uit Groningen die de eerste prijs in ontvangst mocht ne men. De wedstri|d over 4 kilometer liet een spannende sprint zien. Niels Ros uit Lekkerkerk trok aan het lang ste eind en won in 15 min 44 sec. Luuk Nissen uit Tilburg liet het op het laatst lopen en finishte 6 seconden later. Als snelste vrouw legde Han- neke Lemstra de 4 kilometer af in 21 mm en 50 sec. Bij de 8 kilometer was Erik Dulfer uit Schiedam het snelst in 36 min 45 sec, als tweede kwam Piet Bakelaar over de streep. Bij de door komst bij 4 kilometer had Bakelaar er voor gekozen om op blote voeten verder te gaan Dat scheelde aan zienlijk. Hij eindigde in een tijd van 37 min en 47 sec. De volgende loop is zondag in De Koog bij paal 21 Aan vang 10.30 uur De volledige uitslagen staan op de internetpagina van de atletiekvereniging, www.avtexel.net. Burgemeester en wethouders zijn bereid ruim €4000,- uit te trekken voor een onderzoek naar regionale samenwerking tussen de afdelin gen Sociale Zaken van zeven van de negen gemeenten in het Ge west Kop van Noord-Holland. Het onderzoek wordt uitgevoerd door bureau Ernst en Young. Samenwerking moet voorkomen dat vooral kleinere gemeenten in het ge west moeite gaan ondervinden bij de uitvoering van diverse wetten. Een daarvan is de nieuwe Wet Werk en Bi|Stand, waarbij vanaf volgend jaar meer verantwoordelijkheden naar ge meentelijke overheden gaan. Zij moe ten daardoor meer kosten gaan ma ken. Het college heeft laten weten dat sa menwerking met mag leiden tot het 'spreiden van de pijn' van enkele ge meenten over alle gemeenten. Ze vindt dat bij het onderzoek rekening moet worden met het lokaal beleid van Texel en dat nadrukkelijk moet worden bekeken op welke niveaus er kan worden samengewerkt. Het voorstel kwam voort uit overleg dat Zijp- I E£4^ Een rijtje tegels markeert de plaats waar twee gedeelten van het fietspad langs de Wester weg dinsdag tegen elkaar opkropen door de hitte. (Foto Jeroen van Hanum de gemeentesecretarissen uit de Kop van Noord-Holland met elkaar had den. Het onderzoek van Ernst en Young kost €49 500,- Daarvan wordt €20.000,- betaald door het rijk. De gemeenten Den Helderen Harenkar spel doen met mee. Harennarspei vreest dat het onderzoek een begin is van fusie of integratie van de afde lingen en Den Helder wil eerst haar eigen Sociale Dienst eens op orde hebben voordat ze verder kijkt. M. Glorie mag van de gemeente een yogacentrum oprichten in het voor malige clubgebouw van de model spoorclub. Het pand, aan de Schilderweg 208a in Den Burg, staat sinds een paar jaar leeg De ge meente heeft geen bezwaar tegen een bestemmingswijziging voor het gebouw en wil daarom meewerken nadat een aanvraag voor een bouw vergunning is ingediend. B en w stellen dat het starten van een yogacentrum weinig tot geen hinder op zal leveren voor de omgeving Dit is gunstig omdat de locatie schuin achter woningen ligt Parkeren kan op het eigen terrein, dus ook daar is geen overlast te verwachten De bedrijfsbokaal tijdrijden wordt dit jaar op zaterdag 6 september verreden. Naast deze strijd wordt tijdens dit evenement ook gestre den om het Nederlands kampioen schap bij de vrije renners, tandems met visueel gehandicapte stoker en ligfietsen met- en zonder stroomlijn. De start van de tijdrit is in Oudeschild en via polder De Eendracht en Eierland moeten de deelnemers een parcours van veertig kilometer afleg gen. Voor bedrijven bestaat de mo gelijkheid om met sportieve mede werkers deel te nemen aan de wedstrijd. De individueel gereden tij den van de drie beste medewerkers worden bij elkaar opgeteld. Met de totaaltijd dingt het bedrijf vervolgens mee naar de bedrijfsbokaal. Het or ganiserende Wielercomite Texel be nadrukt dat de instelling 'meedoen is belangrijker dan winnen' zeker van toepassing is. De wedstrijd om de bedrijfsbokaal duurt van 13.00 tot ongeveer 16.30 uur Kosten voor de tijdrit bedragen €5,- per deelnemer. De Waddenwindsurfschool start vanaf heden weer met het geven van surfles bij Dijkmanshuizen. Instruc teurs zijn Adriaan en Dorian van Rijsselberghe en Marko Kraaienberg. allen surfers die hun sporen in de sport hebben verdiend Materiaal is beschikbaar. Opgave via telefoon nummer 313 766 of 06-53800087 of aan de dijk, tel. 318 167. Corbis Plus start op vrijdagochtend 29 augustus met een cursus baby massage, die uit vijf bijeenkomsten bestaat. 'Babymassage is een goede manier voor ouder en kind om elkaar beter te leren kennen. Zonder woor den leren ouders de taal van hun kin deren verstaan', aldus de organisa tie. Lichamelijk contact met kinderen bestaat uit knuffelen, het dragen van een baby, verzorgen, voeden en an dere aanrakingen. Tijdens de cursus wordt de ouders de techniek van het masseren geleerd en wordt zichtbaar hoe babymassage de communicatie tussen ouder en baby stimuleert. De overige cursusdata zijn 5, 19 en 26 september en 3 oktober. De bijeen komsten zijn van 9.30 tot 11.15 uur. De kosten zijn voor leden van het servicepakket €65, niet leden betalen €71.-. De brandweer moest er gisteren aan de pas komen om een kleine pony te bevrijden die aan de Ruigendijk in een sloot was beland. Dat de sloot vol met prut zat is te zien aan de mod der op het zojuist ontzette dier, dat door de spuitgasten in een oogwenk op de kant was geholpen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5