'Je kunt nu een paar jaar eerder al racen Mflü X zondag voor achter stuur bij autocross ierste varkens in nieuwe schuur Wijtten ém/j iÉr^ 'Pim' ook bij Oosterend Present OPEL DEALER RENTENAAR TEXELSE 7C0URANT. Worsteltent Radio Texel in Oosterend Beurzende vissers en lokale kunst op Oosterend Present (jeslaagd Wat ik zeggen wou... Oosterend Present Wielerronde Durpermarkt Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. VRIJDAG 18 JULI 2003 icsrdo de Wit, de jongste deelnemer aan de autocross, werkte afgelopen week nog aan zijn wagen om hem voor zondag op orde te (Foto Jeroen van Hollum) rijbewijs hebben ze nog geen an allen, maar zondag staan ze ankend naast elkaar op de baan m als eerste over de finish te ko ren. Jongeren van twaalf tot acht en doen dit jaar voor het eerst leeaan de autocross van de MAB. dijn vriendinnen vinden het wel loer dat ik dit doe.' n blauwe overall en voorzien van werkbank was de 12-jarige i de Wit, de jpngste van de toners, de afgelopen week nog i het klussen aan zi|n Subara y De benzinetank moest worden ler.anger door een andere tank. |;enoor de rest is de wagen nage- sjgereed voor de cross Ricardo «er zin in. 'Ik ga al jaren mee om n naar de autocross. Vorig jaar Bitegen mijn moeder dat ik ook graag wilde crossen en nu kan het.' De MAB heeft, in navolging van de autocross in Lelystad, dit jaar voor het eerst een Juniorklasse voor de jeugd. Dertig jongeren hebben zich ervoor opgegeven. De auto waar Ricardo in rijdt, kocht hij eerder dit jaar samen met zijn vader bij een ga rage. De wagen, die zes jaar ouder is dan zijn bestuurder, werd helemaal leeg gesloopt en voorzien van de verplichte kooiconstructie. De motor kon gewoon blijven zitten. Die heeft een inhoud van 993 cc. De maximum toegestane hoeveelheid is 1000 cc. Ricardo: 'Ik heb de hele Gouden Gids ervoor nagelopen om aan een auto te komen.' De 16-jarige Dave Pastoor scheurt zondag in een afgekeurde Suzuki Swift uit 1989 over de baan. Al zes weken lang is hij 's avonds met zijn vader en een buurman aan het knut selen aan de wagen. 'Het was een automaat, maar we hebben er een versnellingsbak in aangebracht.' Dave doet al twee jaar aan autocross. Zo'n negen keer per jaar is hij te vin den op de baan in Lelystad. 'Soms ben ik er wel een hele week.' De Suzuki is zijn tweede wagen. Hij reed eerst in een oude wagen die hij van Danny Goënga had overgenomen, maar die reed hij een jaar geleden totall-loss bij een botsing in Lelystad. Het crossen werd hem ook al van jongs af aan bijgebracht. Er was vroeger altijd wel iemand op de buurt bezig voor de cross en als kind ging je dan kijken. En ais je wat ouder was, kon je meehelpen. Ik heb dat gedaan bij Sandor Mantje en bij hem staat nu ook mijn wagen.' Marleen ter Steege (14) is eén van de (Foto Jeroen van Hattum) torste varkens zijn gearriveerd in de nieuwe schuur van varkenshouder Marcel Wijtten. eerste varkens hebben hun in de gedaan in de nieuwe stal van taishouder Marcel Wijtten aan Postweg in Eierland. Eind vorige werden 210 zeugen en bor- (gecastreerde beren) afgele- 'dbij Texels enige varkenshou- eo tien weken oude dieren staan spreid over zeven hokken die elk "teer dan dertig vierkante meter ot zijn. Wijtten verwacht dat de 'half oktober helemaal is gevuld, totaal is er plaats voor twaalf- "derd varkens. De dieren komen «en varkensfokker in het '■"jsselse Wijhe. Na ongeveer een 'laar gaan ze naar vleesverwer- gsbedrijf Dumeco bij Apeldoorn at ze worden geslacht. tetrek ze bewust van één bedrijf, 'at ie weet wat krijgt. Ze komen "door ook allemaal uit hetzelfde Su en als er wat aan de hand is, e' ie ook meteen waar je moet i Wijtten overweegt de varkens Wijk zeven in plaats van zes latden te laten volgroeien. 'Dan ajeopiaarbasis wel dezelfde hoe- tod vlees, maar je hebt wat mm- kansport.' Na zeven maanden pn de dieren levend gemiddeld Wo Daar blijft ongeveer 100 kilo ^van over na de slacht. Als ze iEren, wegen de varkens gemid- kilo. De leverancier en Dumeco liggen dicht bij elkaar, waar door Wijtten bij elk transport zowel dieren kan laten halen en brengen. De stal is gebouwd volgens een con cept van de Achterhoekse/Canadese dierenarts Cors de Lint. Op de grond ligt zaagsel dat de geur van mest en urine opneemt en de ruimte wordt geventileerd door windbreekgaas in de zijwand onder de goot. In de nok zit gaas tegen de vogels. Daardoor ontstaat binnen, met behulp van de wind, een natuurlijke luchtstroom die via de luchtroosters onder de goot naar binnen komt en via het lucht rooster in de nok de stal weer verlaat. Die circulatie zorgt er ook meteen voor dat de achterste delen van de hokken oncomfortabel worden om te liggen, waardoor de varkens min of meer daarheen worden geleid voor hun behoeftes. Volgens Wijtten hou den de varkens zich redelijk aan dit principe 'Vijf minuten nadat de eer sten erin waren, deden ze achterin al hun ontlasting. Alleen bij één hok aan de zijkant doen ze het ook tegen een zijmuur.' Via een goot die onder de roosters in de achterste delen liggen, wordt de ontlasting meteen afge voerd. Een rondje door één van de hokken om een foto te maken, leert dat er nauwelijks ontlasting in het zaagsel ligt. Volgens de varkenshouder moet de ventilatie nog goed worden afge stemd op de stal. 'Hij doet het nu iets te goed. Met deze warmte gaat het nog wel, maar als het buiten kouder wordt, moet ik oppassen dat het bin nen met te koud wordt voor de var kens. Met de ventilatie wordt ook hun lichaamswarmte afgevoerd.' Met de overlast van stank valt het behoorlijk mee. Binnen is wel te ruiken dat er varkens zijn, maar een penetrante of doordringende geur ontbreekt. Bui ten is niks te ruiken. 'Maar dat is ook afhankelijk van hoe de wind staat. Dat je nooit iets zal ruiken, kan ik natuur lijk met garanderen.' Eten en drinken doen de dieren bij bakken die automatisch worden bij gevuld. Drinken krijgen ze door met hun snuit tegen een nippel te druk ken. 'Bij een koe kan het dagen du ren voordat hij doorheeft hoe dat werkt, maar een varken heeft dat bin nen een half uur wel bekeken.' Op zaterdag 20 september, tijdens de Week van het Platteland, wil Wijtten een open dag houden in de nieuwe stal. Gitaartrio Soiree treedt zondag op bij de Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen. Soiree speelt Franse zi- geunermuziek uit de jaren twintig en dertig. De groep speelde vorig |aar ook al bij de Worsteltent. Het optre den begint om 14.00 uur. Bij mooi weer wordt er buiten gespeeld, bij slecht weer binnen. drie meiden die mee racen 'Mijn vriendinnen vinden het stoer en machtig dat ik dit doe. En ik vind mezelf er ook met te jong voor.' Sa men met haar vader maakte ze een net afgekeurde Suzuk) Alto klaar voor de race. Tijdens de laatste training van afgelopen zaterdag ging ze er al een keer mee over de kop. 'Er zaten wat deuken in de motorkap, maar zelf had ik niks. Ik was er ook niet echt van geschrokken.' Marleen kijkt uit naar de race. 'Het lijkt me gaaf. Ik had het al willen doen als ik achttien ben. maar nu kan het al een paar jaar eer der.' Dave kijkt er ook naar uit. 'In Lelystad rijd je op asfalt, hier op grond. Dat gaat iets minder hard, maar het glijdt meerHij heeft er ove rigens verschillende banden voor klaar liggen. In Lelystad gaan de veer tien inch banden om de wielen en op het eiland de iets smallere twaalf inch banden. Ricardo vindt het spannend. Op de baan aan de Hoofdweg heeft hij nog met gereden, wel een paar keer op het land. Peter Koorn (15) laat de eerste cross in de Juniorklasse aan zich voorbij gaan. De crosser, die al een paar jaar ervaring heeft, gaat zondag naar Lelystad om punten te pakken voor het Nederlands Kampioenschap. 'Ik sta daarin tweede en er is weinig ver schil met de nummer één, dus ik kan het met maken om een wedstrijd over te slaan Maar tijdens de tweede cross (op zondag 10 augustus) ben ik er wel bij. Toen de klasse hier werd ingevoerd, heb ik me als eerste op gegeven.' Koorn hoopt dat het zon dag allemaal goed gaat op Texel. 'Tij dens de trainingen werd er nog veel schade gereden. En er zijn er een hoop die nog met eerder op de baan zijn geweest. Tijdens de trainings- dagen waren er telkens gemiddeld tien jongeren en dat waren vaak de zelfde. Alleen tijdens de laatste dag waren er wat meer jongeren.' De Juniorklasse heeft strengere regels dan de andere klassen. De jongeren mogen elkaar met raken en ze mogen elkaar ook niet van de baan duwen. De autocross begint zondag om 12 00 uur. Peter. Marleen, Dave en Ricardo weten eén ding overigens al zeker. Het halen van dat officiële roze papiertje moet geen problemen meer opleveren als ze achttien worden. Marleen: 'Je moet natuurlijk nog wel rijlessen volgen, maar het is toch han dig als je het al kunt.' Wie met zelf bij Oosterend Present aanwezig kan zijn, kan afstemmen op Radio Texel dat vanuit de tent uitzen dingen verzorgt. Vanaf woensdag staan diverse uitzendingen op het programma, 's Avonds bijvoorbeeld 'Onder de Toren', waarvoor mensen geestelijke muziek mogen meene men. De uitzendingen worden ver zorgd vanuit stand nummer 23, waar ook een karaoke-set aanwezig is. Deelnemers kunnen zich ter plaatse opgeven. Vrijdag na 19.00 uur wordt er rechtstreeks uitgezonden, onder andere het programma Pietelepote. Komende zondag zendt Radio Texel van 12.00 tot 18.00 uur een recht streeks verslag uit van de autocross. Naarmate de openingsdag (ko mende woensdag) van Oosterend Present nadert, groeit het aantal ceremoniële activiteiten op die dag in en rond het dorp. Voorafgaande aan de officiële ope ning van het feest om 12.45 uur in dorpshuis De Bijenkorf opent burge meester Joke Geldorp om 10.00 uur de tentoonstelling 'Oosterend in het gemeentelijk kunstbezit'. Tijdens deze tentoonstelling in doopsgezinde kerk 'De Vermaning' op de hoek Peperstraat-Oranjestraat, worden werken getoond die betrekking heb ben op Oosterend of die zijn gemaakt door kunstenaars uit Oosterend. De tentoonstelling is voor publiek geo pend van woensdag tot en met zater dag De openingstijden zijn 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag om 11.00 uur wordt bij de hervormde kerk het beeld van de drie beurzende vissers onthuld, dat is gemaakt door kunstenares Anna de Visser, Het beeld komt op de oude beurs aan het Kerkplein, naast de oude barometers. De benodigde gel den werden onder meer binnenge haald door de verkoop van vis tijdens de visrookwedstrijden, maar ook door openstelling van de gerestau reerde kerktoren door bouwbedrijf Elko Vermeulen. Ook DETV, de ge meente en particulieren gaven geld. Het beeld wordt onthuld door de vier oudste vertegenwoordigers van de oudste vissersgeslachten van Oosterend, C. Drijver Mzn, A. Ellen Azn, B. Vlaming Pzn en A. van der Vis Bzn.Verder laat de organisatie weten dat de belangstelling voor de histori sche maaltijden overweldigend is. Alle bordjes zijn uitverkocht. Een ge detailleerd overzicht van alle activitei ten staat in de Vakantiekrant en in de Oosterend Present-krant. ijgwSSSX-*.' jgbair J 'Jk". 1rt v**n mtsf -r _r WK X9T* JKf ESE Eline Zijm (22) is aan de Haagse Ho geschool geslaagd voor de opleiding Facility Management. Zij begint in september aan de studie Fiscaal Recht aan de Universiteit van Amster dam. De woning van Joost Brouwer die enigszins dissoneert bij de voor Oosterend Present opgeknapte woningen en tuinen in de Oranjestraat. (Foto Jeroen van Hattumi Posters van Pim Fortuyn op de ra men, de namen van Pim en de fa milie Flodder op de muur, onderde len van een crossauto in de tuin en een grote tijger die uit een boven raam hangt. Dat is in het kort een beschrijving van één van de wonin gen in de Oranjestraat in Ooster end. Het is met bepaald het decor voor een dorp dat aan de vooravond van een groot evenement staat, maar dat is dan ook precies wat bewoner Joost Brouwer voor ogen staat 'Ik ben geen liefhebber van Oosterend Present en daar maak ik ook geen geheim van. Ze doen hier vierenhalf jaar lang niks aan de huizen en de tuinen en vlak voor Oosterend Pre sent moet het opeens allemaal in orde zijn. Daar doe ik niet aan mee. Ik ga dwars tegen de stroom in.-' De posters van Fortuyn hingen er overi gens al een tijdje. Over bekijks heeft Joost geen klagen. 'Je ziet voorbijgangers allemaal hier heen kijken en soms zie je ook auto's even terugrijden om nog eens te kij ken. De overbuurvrouw baalt er wel van, want er kijkt nu niemand meer naar haar tuin.' De buren nemen vol gens Joost met al te veel aanstoot aan zijn huis. Zelf gooit hij zijn kop ook niet helemaal dwars in de wind. Een buurvrouw die vroeg of ze dan ieder geval zijn tuin een beetje netjes mocht maken, mocht meteen aan de slag gaan Joost: 'Er zijn genoeg mensen in het dorp die het stiekem prachtig vinden wat ik doe, omdat ze hetzelfde denken, maar het niet kun nen maken om ook zoiets te doen. Wat betreft, ben ik zo vrij als een vo gel.' De woning, die van de Woning stichting Texel is, wordt binnenkort samen met drie woningen gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. In zijn vervangende huis aan de Mulderstraat heeft Joost inmiddels ook posters van Fortuyn voor de ra men gehangen. 'Die man spreekt mij enorm aan, omdat hij zei wat hij dacht.' Liesbeth van Es (23) is aan de Ho geschool Alkmaar geslaagd voor de opleiding HBO-V. Haar laatste afstudeerstage heeft zij voltooid in het diaconessenhuis in Paramaribo en in het binnenland van Suriname. Per 1 augustus begint zij als ver pleegkundige bij de Bnjderstichting in Alkmaar. Hans van Es (21) heeft aan de Ho geschool Alkmaar de opleiding Ma nagement Economie Recht suc cesvol afgerond. Sinds eind juni is hij als assistent-makelaar in dienst bij makelaardij Eelman Van Heer waarden waar hij begin september begint met de makelaarsopleiding. Bncvca vxa kun Builen vcrwwroordelijkhod vaa de redacüc Graag wil ik reageren op de reportage van Corne Timmer over de voorberei dingen op de tiende editie van Oosterend Present. Ik vond het een leuk artikel, maar toch wil ik enkele kanttekeningen plaatsen. De pas sage dat er slechts enkelen niet en thousiast zijn voor het feest, onder schrijf ik niet. Er zijn best wel veel Oosterenders die niet mee willen doen, zoals ondergetekende. Het zijn slechts de actieve mensen die als een soort locomotief de hele meute dor pelingen meeslepen. Want als je met meedoet, dan hoor je er ook met echt met bij. Dat laten vele Oosterenders zeker merken, want er wordt veel over gepraat, daar staat Oosterend erg bekend om. Dat noemt men saamhorigheid. Als je er van tevoren alle Oosterenders er over zou laten stemmen, dat had ik nog maar moe ten zien of er werkelijk een feest zou komen. Dat deze Oosterend Present dit keer sober wordt uitgevoerd, daar is niks mis mee. Maar dat de entree prijzen hoog zijn vind ik asociaal. Een gezin met twee kinderen dat geen kaartjes in de voorverkoop koopt, is voor vier dagen meer dan €90,- aan entree kwijt. In de voorverkoop be taalt dat gezin nog altijd €68,-. Juist bij deze tiende editie zouden de Oosterenders die dit feest daadwer kelijk vierdagen willen vieren een vnj- kaartje moeten krijgen. Inkomsten komen er toch wel. Toeristen zullen wel weer massaal komen en er zal ook wel weer stevig worden gedron ken. Dat er bezorgdheid is over over eventuele zuippartijen en nare gevol gen die daar mogelijk uit voort vloeien. is wel terecht. Maar dat ge beurt ook elders wel eens. Maar dat op de laatste avond om precies 24.00 uur moet worden gestopt met het feest, omdat Oosterend een kerkdorp is. is in deze tijd een lachertje. De meeste Oosterenders gaan even goed (stiekem) door met feesten of ze gaan naar een ander dorp. Voor hen heeft de horeca wellicht bussen klaargezet om hen naar De Koog of Den Burg te vervoeren. Naderhand wordt er in het dorp natuurlijk gekletst wie er weer teveel gezopen hebben, wie er aan het rotzooien is geweest en welke vaders en moeders er nu weer uit elkaar gaan. Ik durf wel te zeggen, voor mij hoeft dat feest met meer. Maar ik respecteer wel dat an deren dit feest met plezier maken. Het moet maar een keer gezegd wor den. Dirk Kuiter, Oosterend. Priscilla Haring (21)uit Den Burg is afgestudeerd aan de Hogeschool Schoevers voor de opleiding Marke ting Management. Bijzonder vermel ding kreeg ze voor het vak Engels, waarvoor ze cum laude is geslaagd In De Cocksdorp wordt donderdag avond 24 juli, tijdens de eerste Durpermarkt de Ronde van Zuidema verreden. Het startschot klinkt om 19.00 uur, vanaf 18.30 kunnen deel nemers zich inschnjven voor Fietsen- verhuur Van der Linde in de Kikkert- straat. Gestart wordt in veschillende leeftijdsgroepen, deelname is gratis. Deelnemers moeten zelf zorgen voor een fiets. Voor het meest originele exemplaar wordt een extra prijs uit geloofd Deze zomer is hét moment om slim zaken te doen. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga snel naar de Opel dealer zodat u deze zomer nog van uw nieuwe Opel kunt genieten. Oosterend, a 318000, www.opelrentenaar.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7