Jan Zwan: handel, huiden en Texel beste melker Tesselhuusjongeren maken strandtocht 2 I n 1sAemoriam Island Song teso AgendaT —TEXELSE COURANT Fluitkwartet geeft concert Blikv anger Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Hoogwater te Oudeschild Colofon OPEL DEALER RENTENAAR DINSDAG 22 JULI! Jan Zwan. 'Altijd gezegd wat ik op mijn hart had. Huiden, handel en Texel. Drie tref woorden die van toepassing zijn op de zondag overleden Jan Zwan. Zijn rusteloze aard bracht hem in zijn jonge jaren over de hele we reld, maar de laatste zestig jaar raakte hij verknocht aan Texel, het eiland dat zo vaak werd vastgelegd door de door hem bewonderde schilder en vriend Ad Blok van der Velden. Zwan groeide op in Zaandam, waar zijn ouders een paar wasserij-filialen hadden. Als kind al zat hij nooit zon der centen. Zo verkocht hij kranten aan treinpassagiers en slaagde hij er als knaap in een groter weekgeld mee naar huis te nemen dan zijn vader Zijn hart lag in die jaren op zee, om de wereld te bekijken. Zijn nieuwsgie righeid bracht hem naar alle wind streken, volgens eigen zeggen be zocht hij 56 landen en eilanden Had hij een stad eenmaal gezien, dan hoefde hij er geen tweede keer meer naartoe 'Dan had ik het wel gezien', zei hij. Anders was dat met Texel, waar hij voor het eerst in de Tweede Wereldoorlog belandde, om te helpen bij werkzaamheden op het vliegveld. Een spitter bleek hij te zijn, hij kwam in de keuken van De Pelikaan terecht, waar de manschappen waren onder gebracht. Totdat hij bij de bezetters in ongenade viel en de oversteek maakte naar Drenthe, waar hij in de keuken voor tewerkgestelden zijn handelsgeest verder kon ontplooien 'Ik kon overal aankomen. Bier, le vensmiddelen, alles werd tegen el kaar geruild', vertrouwde hij deze krant eens toe. Maar Texel bleef trek ken en na de oorlog keerde hij er te rug. Hij verdiende een aardige cent met het opkopen van stropersgoed en zag later handel in de aan- en ver koop van huiden van lammeren. Hij herkende al snel de mogelijkheden van het toerisme. Z'n eerste autoo tje ruilde hij tegen een tenthuisje, dat hij verhuurde aan badgasten. Er zou den nog heel wat huisjes volgen. Voor in die jaren veel geld kocht hij 'Hoogh Koogh' van Schumaker en bouwde er dertig vakantiehuisjes. Hij verte genwoordigde De Koog later in het bestuur van de VW, waarin zijn rol bepaald niet onomstreden was. Zelf zei hij daar later over: 'Ik heb altijd ge zegd wat ik op mijn hart had en dat word je niet altijd in dank afgenomen.' Naar eigen zeggen botste hij door een voorstel over een door hem voor gestelde contributieverhoging met vri|wel het voltallige WV-bestuur. Hij kreeg het advies op te stappen, maar weigerde. 'Ik was afgevaardigde voor De Koog, alleen zij kunnen me vragen te vertrekken.' Het gebeurde met. Zwan had aardigheid in het besturen en was zelfs nog een poos lid van de gemeenteraad. Grote passie waren zijn draaiorgels, waarvan De Tiet wel de bekendste was. Hij speelde er mee op de folkloredagen en andere festiviteiten. Jaren geleden schonk hi| een orgel tje aan het Gemini Ziekenhuis. Een groot bewonderaar was hij van de schilderijen van Ad Blok van der Vel den. Hij was een verzamelaar van zijn werk en deed een deel van de collec tie over aan de gemeente Texel en aan de gemeente Assen. Van de op brengst betaalde hij de herbegrafenis van de schilder en diens vrouw op Texel. Hij vond dat 'Blok' op Texel een museum verdiende en deed er op de voor hem bekende wijze zijn best voor. Dat het er niet van gekomen is, heeft waarschijnlijk met Zwans hoge leeftijd en de samenhangende onge makken te maken Vanaf februari ging zijn gezondheid hard achteruit. Vorige week moest hij worden opgenomen in het ziekenhuis, waar hij zondag tij dens zijn middagdutje overleed. Zwan is 91 jaar geworden. Het Nederlands Fluitkwartet, dat sinds 2000 iedere zomer een serie concerten verzorgt op de Wadden eilanden, treedt maandag 4 augus tus op in de Maartenskerk in Oosterend. Het gezelschap bestaat uit jonge (dwars)fluitisten, afgestudeerd aan het conservatorium van Amsterdam en twee jaar geleden prijswinnaars van het internationale Kuhlau-fluit- concours in Duitsland. Zij trakteren de luisteraars naar eigen zeggen op een 'muzikale reis', van de 'oude meester' J.S. Bach, via Frederick de Groote naar impressionist Claude I can sing I can dance I can make love to you on the island I can give you my love Wear your flesh like a glove on the island I can hold you all the day I can make your mountains sway And you'll get down and pray For just another day Het begint heel nuchter, maar wel belangrijk. Nee. ik kom met van het eiland en ik ben er goed van door drongen geraakt geen echte Texelaar te zijn. Maar ik ben wel zeer van Texel geworden en mijn hoofd barst bijna van de Island Songs. Wanneer je op een eiland gaat wo nen en op dat eiland mogen auto's rijden, dan heb je een garage nodig. Voor mij was en is dat gewoon 'Ga rage Dros'. Nog nooit zo'n leuke garage gehad, met zoveel persoon lijk contact. Het swingt daar vrolijk de pan uit, auto in orde, op alle vreemde tijden die je maar wenst, sleutel zit er gewoon in. Gein en ser vice gaan hand in hand, zelfs een garage kan dus leuk worden, leve het eiland. Dan waart opeens die naam Dros in alle gelederen rond en maken Het Salsa Paviljoen en Het bijbeldriftige dorp van Nico Dros op fascinerende wijze veel duidelijk over die beschei den aantal kilometers grond om ringd door wad en zee. die we in vrede proberen te delen. Een schrij ver die weet te raken. Een nieuw Dros boek ligt te lonken op de sta pel van ongelezen te lezen naast mijn bed. En dan nu die Island Songs. Alles komt in drieën. Weer een Dros. Of heet iedereen die weet te raken hier gewoon Dros? De melancholie stroomt mijn kamer binnen en een diep thuisgevoel ver schijnt in alle handelingen. Er mengt zich een eilandgevoel van over de hele wereld, de uiteinders, de pieren, de wind, de vogels, de zee, de vertrekkende en aanko mende boten. De rauwheid van af scheid. van vertrek, van noodweer. Mijn saxofoon blaast blues vol mis tige verlangens. We zijn aangeland bij oerheimwee. I'm walking in the sunshine There's a song singing in my soul The trees, the birds, the wind about me Make my spirit flow Is hier met alles mee gezegd? Wat een schitterende teksten en een ver overende stem, het eiland manifes teert zich in alle facetten en voert weer heel wat verder dan Oosterend Present. En altijd onderweg jnde met Tom Waits, Norah Jones en Dayna Kurtz lijkt nu ook Dros onont beerlijk te worden. Er zijn meer van die voortdurend terugkerende na men, Eelman, Witte. Ik moet niet al leen naar de lepelaars en de eb en vloedstroom blijven staren De kwaliteit ligt binnen handbereik, zelfs dat is een Island Song. En dan nog die Texelsandaal met de gesloten hiel. Is het de bedoeling dat we daar nu allemaal op gaan lopen en dan gaan delen in de winst, een nieuw soort beleggen? Er wordt wat afgelopen op zo'n eiland. En laten wij het eerlijk onder ogen zien, het is het seizoen van walgelijke kle dij, het teveel aan slecht zittende en te veel fout bloot tonende korte broeken is een schok. Vooral bij het betreden van de boot. Vooral als je een boot moet wachten. Mijn groot moeder zei het al, er komt meer zichtbaar dan zichtbaar zou moeten zijn. Wanneer gaat het waaien en dalen de temperaturen? Na Ooster end Present, oh lieve Heer, nog even mooi weer en dan hoeft het niet meer. Niet meer zo. Dana Rover (Advertentie) Noem 't de zomerkolder, noem 't een zonnesteek, maar Opel heeft weer XXL Summer Sale. Dus kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga daarom snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om zonnig te rijden voor een zonnige prijs. Opel. Fresh thinking - better cars Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en CO,-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter. van 15,9 tot 16,7. Liters/100 km: van 6,3 tot 6,0. CÖ2 gr/km: van 151 tot 144. www.opel.nl Debussy en 'de onvergetelijke' Pavane van Gabriel Fauré. Het Ne derlands Fluitkwartet noemt het con cert 'geschikt voor de hele familie'. Het optreden in Oosterend begint om 20.15 uur. De entree bedraagt €10,- voor volwassenen en €3,- voor kin deren tot 15 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW in Den Burg en vanaf 45 minuten voor aanvang in de kerk. Meer informatie staat op de website van het kwartet: www.hetnfk.nl. Mar van Maldegem is donderdag Texels kampioen schapen melken geworden. De routinier van hoeve Vogelvreugd, die aan alle voor gaande titelwedstrijden had mee gedaan, toonde zich op het dorps plein van Den Hoorn net iets behendiger dan concurrenten Sieme Plaatsman en Giel Sanders. In totaal probeerden tien melkers bin nen een vastgestelde tijd zoveel mo gelijk melk uit de uier van een schaap te krijgen, onder wie nieuwelingen Margriet de Graaff en Joost van der Putten. De verrichtingen werden be oordeeld door juryleden Henk Tjepkema en Dick Kikkert. Op dezelfde avond gingen vijf mannen onder toeziend oog van juryleden Piet Bakker (van hoeve De Waddel) en Simon Ran de stnjd met elkaar aan in het kampioenschap schapen scheren. Deze wedstnjd werd gewonnen door Barend Albers. Sjirk Brans legde be slag op de tweede plaats, Erikjan Eveleens werd derde. De schapen werden geleverd door Frans Bakker, niet helemaal toevallig ook voorzitter van de organiserende Stichting Hoorn der Donderdagen. De toeschouwers, die ondanks de buien toch flink acte de presence gaven, werden door diverse speakers biigepraat over de schapen- fokkenj, schapenboeten, tuinwallen, kolken en andere wetenswaardig heden over de agransche sector en het Texelse landschap. De deelnemers kregen tijdens de prijsuitreiking een kaasje van Wezenspyk, het evenement werd gesponsord door de Texelse Wol Onderneming. Een groep lichamelijk gehandi capte jongeren van de Stichting Pluryn Werkenrode Groep uit Nijmegen kreeg vrijdagmiddag een extraatje aangeboden bij de va kantie in het Tesselhuus, in De Koog. Willem Heemraad bood aan met hen een tocht per Landrover over het Texelse strand te maken. De acht jongeren vierden afgelopen week met hun negen begeleiders va kantie in het Tesselhuus. 'Zondag hebben we de garnalenboten uit gezwaaid en maandag zijn we naar EcoMare geweest en hebben we aansluitend een wandeling gemaakt. Dinsdag gingen we zelf op de garnalenkottermee, woensdag heb ben we een rondvlucht gemaakt en donderdag zijn we g?an winkelen. Het was echt weer een heerlijke week', zc vertelt één van de begelei ders. Tandtechmcus Heemraad was met zijn bedrijf op Texel al langer sponsor van het Tesselhuus. 'Op een gegeven moment maakt het toch een be paalde indruk op je. Ik heb toen con tact gehad met het bestuur en verteld wat ik wilde doen. Na overleg met b en w, die het een goed initiatief von den, heb ik een vergunning gekregen om op het strand te rijden. Ik ben ze daar erg dankbaar voor, want niet ie dereen kan zo maar een vergunning krijgen.' De rit van paal 17 naar paal 9 - en voor de andere helft van de groep de omgekeerde route - bleek voor de jongeren een heel avontuur. 'Die jon gen die achterin zat, Bart, vertelde mij achteraf dat het voor hem de eerste keer was dat hij in zo'n luxe auto zat. Hij vond het helemaal geweldig. En Joyce had nog nooit met haar voe ten in het zeewater gezeten, dus heb ben we de auto even stilgezet, zodat we even naar het water konden. Daar word je stil van, hoor.' Het gezelschap kreeg overigens van strandpaviljoen Paal 9 een drankje aangeboden. 's Avonds kreeg Heemraad zelf ook een verrassing toen hij werd uitgeno digd om langs te komen. 'Ze hadden het erg leuk gevonden en een ca deautje gekochtDe tocht over het strand is volgens Heemraad voor herhaling vatbaar. 'Als het druk is op het strand kan het natuurlijk niet, maar als de gelegenheid zich voor doet wil ik weer een groep meene men. De tien weken Tesselhuus doe ik sowieso, maar een aantal paviljoenhouders heeft mijn telefoon nummer ook. Dus als ze eens iemand hebben - en dan gaat het niet om een gebroken been - kunnen ze bellen. Ik doe het allemaal op vrijwillige basis, want je krijgt er al genoeg voor terug. Toch kijkt Heemraad in eerste instan tie even hoe het loopt 'Eerst dit jaar maar eens aanzien. Ik ben wel voor zichtig want voor je het weet word je regelmatig gebeld. Als de belangstel ling nu echt groot is, moeten we op zoek naar een tweede vrijwilliger. Daar moeten we wel mee uitkijken, want misbruik van zo'n strandkaart moeten we met hebben. Het kan best in een ruimer jasje worden gestoken, maar het is lastig om een vergunning te krijgen en ik wil de mijne voor dit doeleinde graag verlengd hebben.' Dinsdag 22 juli Op de wielerbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een wedstrijd van de Wielervereniging Texel. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een avond met Noordzee FM. In de rooms-katholieke kerk van De Cocksdorp begint om 20 15 uur een concert van Maarten Elzinga (trompet) en Ton van Eek (orgel). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de ge maakte kosten. Om 21 00 uur begint op Landall Greenpark bij De Cocksdorp een optreden van de Texelse band Make me Smile. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 13.30 en 16.15uur), Smbad (14 00 uur), Bruce Almighty (16.00, 19.00 en 21.30 uur), 2 fast 2 furious (19.15 uur) en Charlie's Angels (21.45 uur). Woensdag 23 juli Tot en met zaterdag wordt in Oosterend 'Oosterend Present' gehouden. Om 10.00 uur wordt in de doopsgezinde kerk een kunst tentoonstelling geopend, om 11.00 uur wordt aan het Kerkplein een beeld onthuld en om 12.45 uur is in dorpshuis De Bijenkorf de officiële opening. Een gedetail leerd overzicht van de activiteiten staat in de Vakantiekrant. Om 14.00 uur begint in EcoMare het kinderprogramma 'Zeehond binnenstebuiten', voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave vooraf bij EcoMare, tel. 317741. Op het feestterrein bij Oosterend begint om 19.00 uur een ring steekwedstrijd om het kampioen schap 2003. Bij paal 28 gaat om 19.30 uur een strandloop van start over diverse afstanden. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur bij het paviljoen. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive, ledereen is wel kom. Deelname kost €2,50. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een drive-inshow met Radio 538-DJ Jens Timmermans. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 13.30 en 16.15 uur), Sinbad (14.00 uur), Bruce Almighty (16.00, 19.00 en 21.30 uur), 2 fast 2 furious (19.15 uur) en Charlie's Angels (21.45 uur). Donderdag 24 juli Om 12.00 en 14.00 uur begint in EcoMare de poppenkastvoor stelling 'Jonas Jan en het ei', spe ciaal voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. Om 19.00 uur klinkt in De Cocksdorp het startschot voor de Ronde van Zuidema. Inschrijven Di. 22 1.47 en 14.54 u. Wo. 23 2.50 en 15.40 u. Do. 24 4.00 en 16.30 u. Vr. 25 5,16 en 17.25 u. Za. 26 6.15 en 18.35 u. Zo. 27 7.35 en 19.45 u. Ma. 28 8.35 en 20.55 u. Di 29 9.24 en 21.56u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 27 juli op om 5.51 uur en gaal onder om 21 38 uur. 29 juli nieuwe maan (gratis) kan tot 18.30 uur Fietsenverhuur Van der Linde, In Den Hoorn begint om 19.15n de strijd om het Texels kampiq schap touwtrekken. In Cinema Texel draaien Charlie Angels (aanvang 13.30 en ijj uur), Sinbad (14 00 uur), De Ka», leon (16,00 uur), Bruce Almijr, (16.15 en 21.45 uur) en Termri tor 3 (19.00 uur en 21.30 uur) Vrijdag 25 juli Om 12 00 en 14.00 uur EcoMare de poppenkaste» stelling 'Jonas Jan en het ei', sp ciaal voor kinderen van 4 tot e_ met 8 jaar. Bij Oudeschild begint om 191 uur een tijdrit van Wielerveremgr Texel. Op het ZDH-veld in Den Ho» gaat om 19.30 uur een crossk» van start. In Cinema Texel draaien Chart») Angels (aanvang 13.30 en 19.j uur), Sinbad (14 00 uur), De Karn leon (16.00 uur), Bruce Almigh (16.15 en 21.45 uur) en Termrj tor 3 (19.00 uur en 21.30 uur). Om de drukte het hoofd te biaJs zet TESO geregeld een extra boa in en verzorgt dan in die pen« ieder half uur een afvaart, vanuit Den Helder als vanaf Tee Dat gebeurt donderdag enn dag van 9.35 tot 16.05 uur, vnjibr van 6.35 tot 20.05 uur, zaten van 8.35 tot 15.05 uur en zont van 14.35 tot 20.05. Desondan moeten automobilisten rekem houden met wachttijden. Dieto nen vrijdag op Texel tussen 9 Kj 14.00 uur oplopen tot een uur in Den Helder tussen 12.00i 18.00 uur tot anderhalf uur, ZS dag moet in Den Helder tia 9.00 en 15.00 uur naar ver» ting een uur worden gewadtr op Texel tussen 10.00 en 12.IÏJ een half uur. Op de anderee worden in principe geen was den verwacht. Nadere infon kan worden verkregen via 0222-369600 of e-mail ift teso.nl. De veerdienst hisScot een eigen website: www.te Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenBo' Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantrl Gerard Timmerman (hoofdredactew) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 IS Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advcientiecontracten on aoitb-edmgfH toe zijn van toepassing de Regelen voor hot Ad?#" wezen van do Stichting ROTA. gevestigd 'o A/roWi zoals gedeponeerd bij do Kamer van Koophandel f brieken te Amsterdam onder nummer 411535M- exemplaar van de Regelen voor het Adrederö wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half |aar 32,20 30,70 uw Per jaar 62,70 60,70 Bi| verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vctf afloop van de abonnementsperiode Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD Willem Heemraad met enkele jongeren van het Tesselhuus op het strand bij paal 9.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2