Tof nu toe laat Afrika zich van z'n beste kant zien' Gevonden badeend Ellen slechts 'gewoon' eendje 'Koeien leuke tenen hebben humor' arzelende start noodcamping ill ud-Texelse landbouwvoorlichter in Denemarken TEXELSE J C0URANT i i {•.ivif.v. rii ■'■^r.ii-C.. Enige tijd geleden berichtte de Texelse Courant over de voor genomen reis van de Hetty van Dijk, tot voor kort huisarts in Oosterend, naar Malawi, Afrika. Inmiddels is ze ter plekke en doet verslag van haar belevenissen op het me dische front. DINSDAG 22 JULI 2003 gebeurde. Zo kwam het dat ik geheel onvoorbereid spreekuur kwam doen in een prachtige kliniek in de Britse ambassade, gelukkig met een fantas tische staf bestaande uit drie nurse practitioners die mi| met raad en daad terzijde stonden Die verpleegkundi gen zijn zeer ervaren en volgens in siders 'halve dokters' en inderdaad is de werkbelasting voor mij vrijwel ni hil, want zij doen werkeli|k alles. De Engelse collega is overigens inmid dels met zoon zonder blinde darm terug uit Zuid-Afrika. Maar sinds gis teren is hij vertrokken voor zijn ge plande maandelijkse rondreis langs een aantal Oostafrikaanse buitenpos ten Volgende week is het hele team voor nascholing in Londen, dus heb ik vrijwel onafgebroken drie weken achtereen dienst. En het leuke is: het is heel leuk om te doen. Afgezien daarvan heb ik tot nu toe twee tele foontjes gehad en dat was alles. Door dit alles heb ik nog niet veel van het land zelf gezien, al ben ik wel een weekend naar het meer geweest. Mobiele telefoon mee en 120 km ver derop op het strand, en dan maar hopen dat er geen patiënten bellen. Dat wordt hier heel gewoon gevon den, maar ze hebben wel een poosje op me in moeten praten voordat ik zoiets durfde. Het waaide hard en er waren hoge golven, de overkant is negentig kilometer verderop en niet te zien, kortom: het leek sprekend op De Koog. Dat vonden de jongens ook, want die waren niet uit het wa ter te slaan. Heel gek dat het water dan zoet en niet zout is! Kort samen gevat hebben we het hier alledrie geweldig naar ons zin en nog heel wat plannen in het verschiet Tot nu toe laat Afrika zich van haar beste kant zien, maar ik realiseer me dat er hier vlakbij ook nog een andere we reld is. waar we hopelijk in de ko mende weken nog wat van te zien krijgen. Wij groeten iedereen op ons zonnige eiland vanuit een koud en winderig Lilongwe, Hetty van Dijk uitgelegd dat ze met in en uit moes ten rennen, wat ze meteen goed be grepen. De vrouw kreeg een infuus met medicijnen en vocht, omdat ze ernstig was uitgedroogd door het vele braken. Aan het eind van de dag was ze naar mijn idee nog met erg opgeknapt, maar moest toch weer naar huis, vooral omdat wij dan weer in het huisje konden. Ik vond dat geen goede reden. Maar met z'n drieën de nacht buiten was ook geen optie, dus ze vertrok, beladen met een enorme dosis medicijnen (ze braakte nog steeds) en veel goede raad De dagen erna belde ik om te horen hoe het ging, en ze knapte langzaam op. Het was al de tweede keer dat ze malaria had, maar toch gebruikte ze geen profylactica, een medicijnen om geen malaria te krij gen Het maakte mij duidelijk hoe belangrijk het is om dat wél te doen. Mensen die langer dan drie maanden hoesten zijn verdacht voor tbc, maar dan ook voor HIV. Door het HIV ver mindert de weerstand en daarom wordt men gevoeliger voor allerlei infecties, dus ook voor de hier veel voorkomende tuberculose Aange zien men hier voor iedere medische handeling moet betalen, maakt het verschil of je geld hebt, dan wel goed verzekerd bent, of dat je zwart bent. Blanken worden dus naar een ander hospitaal gestuurd dan zwarten. Ver volgens ontdekte ik dat er maar eén röntgenoloog is in Malawi en die is niet hier. Met andere woorden: je moet de röntgenfoto's die je aan vraagt zelf beoordelen. Gelukkig had de patiënt waar het om ging een met te missen tbc met grote stofwolken op zijn longfoto, zodat ik die diagnose met kon missen Maar je wordt daar- ik soms pittige discussies mee voe ren. Als de bank eenmaal overtuigd is, dan is het voor de boer al een stuk makkelijker.' Schaalvergroting is ook in Denemar ken aan de orde van de dag. 'In 1987 was de gemiddelde bednjfsgrootte er 30 koeien, nu hebben ze er gemid deld 70. Heel veel kleinere en gepen sioneerde boeren stoppen ermee. De overblijvers kopen hun quotum. An ders dan in Nederland gaat dat via een beurs. Een boer mag in vijf jaar maximaal 300.000 liter melk aanko pen. De prijs voor de melkrechten is met zoals in Nederland vele guldens per liter, maar een halve euro. Daar tegenover kan een boer de investe ring niet van de belasting aftrekken. De Deense overheid legde boeren die wilde schaalvergroten tot een jaar of tien geleden geen strobreed in de weg. 'Zonder milieuvergunning mocht toen een stal van 200 koeien neerzetten. Nu zijn er wel grenzen gesteld, waardoor boeren die bijvoor beeld bij een natuurgebied wonen worden beperkt.' Inspireren Om de investeringen voor de schaal vergroting rendabel te maken zie je dat veel boeren samen gaan werken. Buren bijvoorbeeld. Daarvoor is het wel nodig dat er een goed contract wordt opgesteld, want ik ken voor beelden waar het fout is gegaan. En dat is het belangrijk dat alles goed is geregeld.' Bas praat over de materie alsof het haar dagelijks werk is. wat inderdaad het geval is. 'Sinds april 2001 werk ik als zelfstandig bedrijfs- voorlichter. Ik maak voor veehouders complete plannen voor de bedrijfs ontwikkeling voor de lange termijn. Welke investeringen ze bijvoorbeeld moeten doen in de toekomst. Het gaat verder dan alleen een tekening maken voor een nieuwe stal. Ik pro beer ze inspireren. Natuurlijk om te kijken hoe ze ook in de toekomst brood op de plank hebben. Maar het welzijn van de dieren verlies ik met uit het oog. Dat vind ik héél belangrijk. Gezonde dieren zijn een voorwaarde voor een goede bedrijfsvoering. Maar het moet wel passen binnen een ra tionele bedrijfsvoering. Een goede logistiek bijvoorbeeld en een ge zonde groei. Als zo'n plan er ligt, moet de boer zelf de afweging ma ken of hij inderdaad die weg inslaat. Het gebeurt ook dat een boer alles overziend besluit zijn bedrijf te verko pen.' De vraag is of het werken als vrouw in de agrarische wereld ooit proble men heeft gegeven. 'Nooit. Ze weten wie ik ben en waar ik voor sta. Toen ik na mijn studie solliciteerde bij een bedrijf, vroegen ze me wel of ik als vrouw 'doorslaggevend genoeg' kon zijn. 'Natuurlijk', antwoordde ik, 'an ders had ik die studie toch niet geko zen'. Twee keer per jaar, met Pasen en in de zomervakantie, stapt ze met haar man en hun twee uitsluitend Deens sprekende kinderen in de auto voor een rit vanaf woonplaats Horsens, in het zuidoosten van Denemarken, voor een rit van zo'n 750 kilometer naar Texel. Op het eiland bezoekt ze steevast haar moeder en brengt een bezoek aan een boerenbedrijf. 'Een tje, meer wil ik mi|n kinderen niet aan doen Tekst en foto Gerard Timmerman Even leek het erop dat een van de badeendjes die al meer dan tien jaar op de oceanen ronddobberen Texel had bereikt. Jutter Cor Ellen was er rotsvast van overtuigd dat hij langs de oostkust van Texel een van de 29.000 badeendjes had ge vonden die destijds tijdens een storm te water vielen en sindsdien door oceanografen over de hele wereld worden gevolgd. Maar uit 'bewijsmateriaal' op internet zou blijken dat het eendje van Ellen slechts een gewoon eendje is. Elf jaar geleden vielen tijdens een storm 29.000 plastic badspeeltjes, waaronder eendjes, van een containerschip dat op weg was van China naar Seattle. De speeltjes be gonnen hun reis in de Stille Oceaan ter hoogte van de 45ste breedte graad. Via de kust van Alaska bereik ten zij in 1995 de Beringstraat en vijf jaar later IJsland, In 2001 passeerden de eendjes de plaats waar in 1912 de Titanic verging. Een deel van de eendjes bleef 'doorzwemmen', ter wijl een ander deel van de bad speeltjes een bocht maakte en rich ting Europa dreef. De eerste eendjes zouden inmiddels de kust van het Amerikaanse New England hebben bereikt. Van de 'Europese' eendjes was nog met vernomen. Tot vorige week. Toen hoorde Cor Ellen op de radio dat een vissersboot van Terschelling een badeendje in de netten had. 'Toen heb ik aan de bel getrokken. Want er is ook nog een Texelse jutter die zo'n eendje gevonden heeft', vertelt Ellen. Hij overtuigde zich naar eigen zeggen van de echtheid aan de hand van een beschrijving die in het juttersblad Beachcombers' Alert zou hebben gestaan. Dat tijdschrift wordt ge maakt en uitgegeven door Curtis Ebbesmeyer, een gepensioneerd oceanograaf die de reis volgt aan de hand van meldingen van aange spoelde eendjes Hij interesseert zich voor oppervlaktestromingen. 'Er stond op de onderkant made in Chinadus het kan niet missen. En het is een erg verweerd eendje, vind je ook met?', vraagt Ellen de verslag gever. Hij vond het speeltje in april van dit jaar langs de kust tussen Oudeschild en Oosterend. 'Ik moest meteen denken aan die 29 000 eend jes, want dat verhaal kende ik al. Maar ik dacht, ach ik geef er geen ruchtbaarheid aan, want één is geen.' Nu er een Terschellinger met de eer vandoor dreigde te gaan. besloot El len wel naar buiten te treden met zijn vondst. 'Ik heb bedacht dat ik tijdens Oosterend Present een soort mobiel museum maak. Dan zet ik mijn fiets neer met het eendje voorop in de bak. Misschien maak ik dan af en toe wel een rondje door het dorp.' Twijfel Een Texelaar die hoorde van Ellens vondst en twijfelde aan de originali teit van het badeendje was Henk Noorlander. Net als Ellen leest hij Beachcombers' Alert en heeft hij re gelmatig contact met Ebbesmeyer. Tijdens een van die contacten mailde de Amerikaan foto's van hemzelf met soortgelijke exemplaren van de over boord geslagen badspeeltjes op zijn arm. 'Het kan natuurlijk best dat er hier eentje is aangespoeld, maar het is met waarschijnlijk. Aan de hand van berekeningen is naar voren gekomen dat de eendjes nu op weg zijn naar Engeland', zo licht Noorlander, die Ellens eendje nog niet heeft gezien, toe. Ook bij de verslaggever slaat nu de verwarring toe. Tijd voor een con frontatie. Stil Nadat hij heeft verteld over zijn vondst, krijgt Ellen de foto van Ebbesmeyer onder ogen Hij valt stil Na enkele minuten stilzwijgen en be studering van de foto komt hij tot de volgende constatering; 'Het is plas tic. Mijn eendje is van rubber en heeft een rode snavel, deze is helemaal geel. Potverdone nog aan toe, stel je voor dat het fake is!' Toch is Ellen nog niet helemaal overtuigd van zijn on gelijk. 'Ik heb via Gerhard Cadée (een onderzoeker van het NIOZ, red.) naar Ebbesmeyer gemaild om te vragen of het echt is of met. En ik krijg ook nog een kopie van een artikel uit de New York Times waarin staat dat het om rubber eendjes zou gaan. Maar ja, een foto liegt met. Als ik dit eerder had gezien had ik niks gezegd.' Ondanks het onweerlegbare bewijs twijfelt Ellen nog steeds. Zeker als hij verneemt dat er een beloning van honderd dollar is uitgeloofd voor de melding van het eerste eendje vanaf de Noord-Atlantische kant. Ook de verslaggever zoekt contact met Curtis Ebbesmeyer in Amerika, ten einde het ultieme bewijs in bezit te krijgen. Ebbesmeyer is duidelijk; het gevonden eendje is een ander eendje. De kenmerken zijn anders. Zo heeft Ellens eendje niet de woorden 'The First Years' op de borst staan en heeft die geen rode snavel. En is het dus slechts een ordinaire badeend Tekst en foto Louise van der Sluis 'Je laat me wel achter met een vraagteken', roept Cor Ellen terwijl hij zijn eendje met die op de foto van Ebbesmeyer vergelijkt. door wel heel selectief met het aan vragen van foto's. Meteen de eerste dag al maakte ik kennis met een Britse huisarts, die hier op de ambas sade werkt, en zo ongeveer het hele diplomatieke corps onder zijn hoede heeft. Hij vroeg mij of ik bij zijn afwe zigheid wilde waarnemen, wat eigen lijk niet mijn bedoeling was. maar goed; charmante man en hoge nood, bla, bla en tot mijn verbouwer- eerdheid nam hij mijn paspoort, ko- Hetty van Dijk. 'Ik voelde me op z'n minst handlanger van James Bond' pie bul en inschrijving huisartsen- register mee, om 'Londen te vragen of ze accoord gingen met mijn tijde lijke aanstelling'. Toen hij een paar dagen later belde dat Londen ak koord was, voelde ik mij op zijn minst een handlanger van James Bond. Wat we toen nog niet wisten was dat hij diezelfde nacht hals over kop met zijn zoon met een acute blindedarm ontsteking naar Johannesburg moest afreizen. Hij kon nog net zijn staf in formeren vanaf het vliegveld en riep; 'Bel Hetty', wat vervolgens prompt Zoals beloofd een teken van leven vanuit donker Afrika, hoewel, dat valt wel mee Het is hier iedere dag zon nig en licht, wel valt de duisternis vroeg en plotseling in: om 18.00 uur is het hier aardedonker. Er is wel elek triciteit, maar die valt nogal eens uit, zo ook op onze eerste avond. 'Ha, ha. dat is wat de Texelse Courant bedoelt met donker Afrika', grapte onze gast heer, want er is hier erg gelachen om jullie beschrijving van mijn situatie alhier en ik heb moeten beloven dat te corrigeren. Bij deze dus. Wat het werken betreft is dat op alle fronten heel anders dan in Nederland. De eerste de beste dag werden we ge confronteerd met een doodzieke vrouw met malaria. Die werd een dag opgenomen om behandeling per in fuus te ontvangen, en wel in het gastenverblijf dat wij zojuist hadden betrokken. Daar stond in de huiska mer inderdaad een bed, 'voor de praktijk', zoals mij was verteld. Nou, daar lag de volgende dag dus een doodzieke patiente in. De jongetjes een week na de opening stre- ;4it weekend op de noodcamping de Westerweg de eerste kam- ders neer. Bijgaande foto werd (dagavond genomen De |on- erop zijn afkomstig uit :hede Ze waren op de bonnefooi Texel gekomen. Aan het loket vakantiecentrum De Krim kregen e horen dat de camping vol was, ma ze naar de noodcamping den verwezen. Om soortgelijke redenen streken de eigenaars van ruim een handvol andere tenten en campers op de noodcamping neer. Eén grote groep, die voor een avondje stappen met een flinke leger tent naar het eiland was gekomen, vermoedde sowieso al met terecht te kunnen op een reguliere camping en had zich vanaf de boot rechtstreeks bij beheerder Nico Erwich gemeld Die gaf zaterdag aan het nog niet erg druk te hebben. 'Ik denk dat ik voor de meeste kampeerders hier morgen wel een plaatsje kan regelen op een andere camping. Ik heb de indruk dat nog met alles vol zit. Met name boerencampings willen nog wel eens ruimte hebben.' Jongeren die voor het uitgaan naar het eiland komen, betekent handel voor taxi's. Ook die meldden zich zaterdagavond bij de noodcamping. (Foto Gerard Timmerman) graag hun gedrag. Ik kijk waarom ze op een bepaalde manier reageren en wat stress veroorzaakt. Gebiek aan ruimte bijvoorbeeld. Ik hou van brede gangpaden, veel breder dan je in veel Nederlandse ligboxenstallen ziet. Die grotere oppervlakte heeft als voor deel dat de stal schoner blijft, maar het nadeel is dat er meer uitstoot van ammoniak is. Verder moeten koeien zacht en comfortabel kunnen liggen, of het nu op een kunststof matras is, die makkelijker schoon is te houden, of op stro of zaagsel. Koeien houden ien Bas met haar dochtertje Helle voor de tent op camping De Bonte Koe. 'Meer dan één boerenbedrijf wil ik mijn kinderen tijdens Wanl/e op Texel niet aandoen. de doorsnee kampeerder uit- is dat voor de boerendochter eggelegd. 's Morgens om ne- |uur is de verslaggever welkom, tot zijn verrassing geen koffie voorgezet, maar een blikje cola. set wel, ik ben in Denemarken maal verpest', schaterlacht ze. endochter is de 39-jarige oud- Ise inderdaad, maar zoals veel *e kinderen van het platteland hard moesten meewerken, zi| met rust gelaten. 'Je moet inken dat het met zoveel kinde- 'i| ons thuis een drukte van be was. Voor mijn vader (Wijlen Bas, red.) betekende het boe- 'Srk dat hij een tijdje geen geza- 1an zijn hoofd had. Onder het en van de koeien kwam hij he at tot rust. Toen ik in Denemar ken als boerenknecht werkte, ik datzelfde ervaren. Onder het ■en heb je de tijd om over van na te denken.' Reislustig °ngste uit het gezin van zeven hikt over een reislustige aard. Ze '-ht onder andere Israël. 'Daar "oette ik enkele Denen, die ik t'de dat ik van plan was naar wegen te gaan. Ze zeiden dat ik net zo goed een tussenstop in parken kon maken, om hen op teken. Dat heb ik in 1987 gedaan 'Ik merkte dat dat het niet helemaal was en kon daarna aan het werk bij een Deense landbouwveremging.' In rap tempo verhaalt de oud-Texelse op de camping over het verloop van haar agrarische loopbaan in Dene marken. 'Die Deense landbouw- verenigingen steken iets anders in elkaar dan in Nederland. Hier heb je de voorlichtingsdienst, die de boeren vaktechnisch advies geeft. Vroeger kregen ze dat gratis en nu moeten ze er voor betalen. En je hebt hier de WLTO, die de belangen van de boe ren behartigt. In Denemarken zijn voorlichting en belangenbehartiging in één vereniging ondergebracht. Nu worden de verenigingen daar nog gesubsidieerd door de staat, maar dat zal in de toekomst wel verande ren.' Koeien Ze verhaalt over kleinere (familie)ver- enigingen en grotere verenigingen 'Ik zat bij een grotere, maar nadat die twee zijn gefuseerd ben ik in feite in beiden terechtgekomen.Ik advi seerde over bouwtechnische zaken, zoals de bouw van stallen. Ik tekende bijvoorbeeld aardappelschuren, melkveehouderijen, varkensstallen, maar ook woonhuizen. Varkens vond ik maar niks, mijn hart ligt toch in de melkveehouderij. Koeien vind ik nu eenmaal leuke dieren en ik observeer verder van veel licht en lucht. Als ik op Texel ben, dan zie ik toch nog wel eens wat stallen die ik te benauwd vind. Dat heeft ook te maken met de beperkte muur- of goothoogte die hier is toegestaan, omdat het moet passen in het landschap. Er zijn na tuurlijk van die wat benauwde stallen, waarin toch heel goed wordt ge boerd, maar het vergt wel wat extra's. Ik noem dat risicostallen. In Denemar ken zijn de bouwvoorschriften wat ruimer en mag hoger worden ge bouwd. Dat betekent dat er meer mogelijkheden zijn voor een betere ventilatie. Ik denk dat de Denen de Nederlanders daar een slag voor zijn. Vroeger was dat andersom. Toen gin gen de Denen naar Nederland om te kijken hoe de stallen hier werden ge bouwd. Nu is dat andersom.' Tot haar tevredenheid heeft ze op Texel al een aantal nieuwe stallen gezien, die aan haar normen voldoen. 'Langs de Nieuwlanderweg heb ik een stal ge zien met een open front. Ik weet met wat voor dieren er in worden gehou den, maar het ziet er goed uit. Er kan veel lucht naar binnen.' Schaalvergroting Meer ruimte per koe, betekent dat de boer meer in de stal moet investeren. 'Het vergt best wel wat om ze ervan te overtuigen. Maar het is vooral de bank die het moet willen. Daar moet |kd lijken veel op Nederlan- Ze hebben humor en houden En je hebt er nog de JChristien Bas, geboren en jen op boerderij De Witte En- ade Hoornderweg, woont al i 1987 in Denemarken en 4 er als bedrijfsvoorlichter ihouderij. Haar specialiteit etMtwerpen van stallen voor rmefkveehouderij. Voor even Jsreweer terug op Texel, waar [kampeerde op camping De ■Moe aan de Grensweg. en toen ben ik er blijven hangen. Ik raakte aan het werk in verschillende boerenbedrijven, in totaal zo'n vijf melkveehouderijen. De eén met grüp- stallen, de ander met loopstallen. Ik deed er van alles, ook koeienmelken.' Die periode duurde tot 1992, toen ze begon aan een studie aan een Deense HTS. Ze koos voor de oplei ding bouwkunde, met de specialisa ties Constructies en Landbouw. Een studie die ze drie jaar later voltooide, waarna ze bij een industrieel ingenieursbureau aan de slag ging.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5