Atletiekbaan krijgt gestalt 'Een paard dat goed op ck hoeven staat mooi gezicht 'Texel moet meedoen aan Island Games' Mariëtte Smit rijksgediplomeerd hoefsmii TEXELSE C0IJRANT Kruising Waddentoernooi en Spelen Touwtrekkers oefenen op strand Bakkers winnen crossloop ZDH Vijf Texelaars in strandloop Enquête onder watersporters Cursus omgaan met (werk)stress Zware omstandigheden bij cross Peter Koorn snel in cross Lelystad overwid* DINSDAG 22 JULI 2003 De medailleceremonie na afloop van het turnen op Guernsey. 'Ik dacht gelijk: hier móet Texel ook aan meedoen.' Connie Joling van Sportservice Texel bezocht uit nieuwsgierigheid de Island Games 2003 op Guernsey, één van de Kanaaleilanden voor de kust van Groot-Brittannië. Daar raakte zij onder de indruk van deze 'kruising tussen het Waddentoernooi en de Olympische Spelen.' Nu wil Joling een poging doen om ook Texel te laten deelnemen aan het sport evenement. Joling kwam op Guernsey terecht door Jo-Ann Brouwer Zij woont op het eiland en haar partner is Ronald van Beek. Die kwam vaak op Texel en leest ook de krant nog, om bijvoor beeld de uitslagen van Texel'94 in de gaten te houden. Jo-Ann kwam op het idee dat Texel misschien ook mee zou willen doen en stuurde een brief naar wethouder Nel Eelman Die gaf deze brief aan Gert Pansier, die hem weer doorspeelde aan de Sportraad. Het leek mij hartstikke leuk om eens mee te maken, dus ik heb gemaild en gebeld en ben er uiteindelijk privé heengegaan, als een soort vakantie. Ik wilde wel eens kijken of het iets was.' Op het Kanaaleiland kwam Joling erachter dat het een traditierijk eve nement is. 'Er was een grootse openingsceremonie. Daarbij werden flesjes zeewater van het eigen eiland in één grote bak gedaan, zodat de eilanden symbolisch samenkwamen. Typisch Engels. Draaiboeken waren ook tot op het applaus geregeld De Island Games worden eens in de twee jaar gehouden en ik hoorde van iemand dat er oorspronkelijk alleen eilanden aan mee mochten doen die iets met Vikingen te maken hadden.' Inmiddels blijken de eilanden echter over de wereld verspreid te liggen. (Foto Coonte Joling) Naast eilanden die rond Groot- Brittanniè liggen, doen bijvoorbeeld ook het Griekse Rhodos, Prince Edward Island (Canada), Faroër Ei landen (Denemarken) en een paar Noorse eilanden mee. Een aantal gebieden, zoals de Kaaiman Eilan den, Bermuda en Gibraltar behoort tot de Britse overzeese gebieden. Aan de afgelopen editie op Guernsey deden 23 eilanden mee. Tedere keer moet een ander eiland de Games or ganiseren Het duurt zes dagen, maar dan wordt er ook van 9.00 tot 22.00 uur gesportAangezien het maxi mumaantal deelnemers is vastge steld op 25. heeft Joling alvast een optie op Texelse deelname genomen. 'Ik moest dat wel doen, want inmid dels heeft ook een 24ste eiland zich gemeld Er is dus nog maar ruimte voor één eiland. Het evenement is echt ideaal voor Texel. Het is het Waddentoernooi in het groot. Ti|dens de Island Games zie je de uitwisse ling van culturen en ik denk ook wel dat het een band geeft dat iedereen eilandbewoner is.' In een gesprek met vice-voorzitter Brian Partington bleek aan welke ei sen een mogelijke deelnemer moet voldoen. 'Om mee te doen mag een eiland met meer dan 125.000 inwo ners hebben Een sporter moet gebo ren zijn op het eiland, of er langer dan twaalf maanden wonen. Daarnaast moet je de Games ooit organiseren. Het is echt heel groot. Guernsey is een eiland dat drie keer zo klem is als Texel, maar wel bijna vier keer zo veel inwoners heeft. Er waren 2500 spor ters, 2000 mediamensen en 8000 vnj- willigers.' Om als eiland te mogen deelnemen moet een lange procedure worden gevolgd. Joling moet nu verschil lende formulieren invullen met de kerngegevens van Texel Als die in orde worden bevonden komt een delegatie van de organisatie naar Texel om het niveau van de sport, de sportfaciliteiten en de eventuele ac commodaties voor sporters te bekij ken. Vervolgens moet een Texelse afvaardiging in 2005 naar de Shetland Eilanden om ook daar te lobbyen Als alles voorspoedig ver loopt. zou Texel in 2007 kunnen deel nemen aan de Island Games op Rhodos. Joling erkent dat het organiseren van de Island Games op Texel een helse klus zou zijn. 'Als je het hier organi seert, zul je echt mensen van de over kant nodig hebben. Of bijna iedereen boven de twaalf jaar moet willen meewerken.Het kost natuurlijk ook een boel geld. Als Texel mee wil doen, moet je nu al achter sponsors aan en dan gaat het niet om €2000,- van een bedrijf op het eiland Dit jaar was de hoofdsponsor NatWest. een grote bank in Groot-Brittannië. De media- aandacht was daar ook erg groot. Er zijn kranten die dagelijks een aparte bijlage maakten en de BBC be steedde er ook elke avond aandacht aan.' Het niveauverschil tussen de eilan den bleek erg groot. 'Sommigen heb ben er echt geen kaas van gegeten. Mensen die met één tennisracket aankwamen of als golfhandicap tot het tweede bord hadden. Volleybal was denk ik hetzelfde als tweede of derde divisie in Nederland. Voetbal lag op het niveau van de betere spe lers bij het eerste van Texel'94, denk ik. De basketballers zouden het erg moeilijk krijgen. Bij het turnen kunnen Marlon Marei en Sil Gaaff als deelne mers aan het Nederlands kampioen schap echt wel wat laten zien. Pro fessionele sporters mogen trouwens niet meedoen en je hoeft als eiland ook niet aan alle sporten mee te doen.' Joling wil eerst eens kijken hoe de belangstelling op het eiland is. 'Ik vind dat Texel hier echt aan moet mee doen Het is ook een enorme sport- stimulans. Als je alles zo goed geor ganiseerd en officieel ziet verlopen, zet dat echt aan tot sporten. Naar aanleiding van een stukje op de kabelkrant waren er al mensen die mij belden dat ze eventueel willen hel pen. Ik ga het nu eerst voor de Sport raad brengen en daarna naar de ge meenteraad. Ze geven vast geen subsidie, maar dat hoeft ook niet. Het is gewoon prettig als zij er ook ach ter staan.' Dit jaar verschijnt er maar één damesteam aan de start bij het Ter els kampioenschap touwtrekken. (horo Micnret ue**er) De touwtrekkende dames en een deel van het mannenteam van VooRuyt namen het zaterdaga vond op het strand bij paal 9 tegen elkaar op. Sinds enkele jaren trai nen de teams samen ter voorberei ding op het Texels kampioenschap touwtrekken, dat aanstaande don derdag om 19.15 uur in Den Hoorn begint. 'Normaal trainen we vier tot zes keer voor het kampioenschap, maar dat kon deze keer met doorgaan', vertelt Marjan Nicolay van het damesteam. 'Het is sowieso wat anders, want vorig jaar hadden we twee vrouwen teams. Door vakanties en blessures kon dat dit jaar met. Nu hebben we uit de mensen die wél konden één team samengesteld, maar volgend jaar willen we weer twee dames teams aan de start.' Tijdens de trai ning bij paal 9 wordt er een aantal keer getrokken. Het blijkt vooral van belang om goed op elkaar ingespeeld te raken. Tegelijkertijd moeten de teamleden trekken en het goede been verzetten. Het leuke aan touwtrekken volgens de dames is dat de sport alle ingre diënten bevat. 'Het is een teamsport, dus je doet het gezellig met zijn allen. Verder krijg je er conditie van. bouw je kracht op en is vooral het nazitten ook erg belangrijk. We gaan er ge woon voor. Natuurlijk strijden we voor de winst, maar gezelligheid is ook belangrijk.' Medeorganisator Christa Kammmga hoopt op acht teams. 'Dit jaar hopen we de mannen van 't Horntje er weer bij te krijgen. Ook de badmeesters worden gevraagd en ik wil eigenlijk eens bij de Mok kijken of daar met een paar mensen zitten die willen touwtrekken.' Bij het Texels kam pioenschap bestaat een herenteam uit zes mannen en een damesteam uit acht vrouwen. Een gemengd team bestaat uit zeven personen en mag maximaal drie mannen bevatten. Naast de volwassen teams strijdt de jeugd onder 15 jaar in een aparte klasse om het kampioenschap Gin gen deze teams in eerdere edities naast elkaar door middel van een katrol de strijd aan, sinds vorig jaar staan ook de jongeren tegenover el kaar. De tweelingbroers Robert en Erik Bakker hebben vrijdag een stevige stempel gedrukt op de crossloop van ZDH. Robert won de race over 8 kilometer. Hij rondde het par cours in en door natuurgebied de Bollekamer, dat twee keer moest worden gelopen, in slechts 29.08 minuten. Erik was de snelste in de wedstrijd over 4 kilometer. Hij finishte in 14.58 nodig. De tweede cross van dit seizoen werd onder behoorlijk gunstige om standigheden gelopen. Het was vrij warm, maar zeker op de open ge deelten van het traject waaide een verfrissend briesje. Toch werden geen toptijden gelopen Bij de jeugd die 4 kilometer liep, had winnaar Ingo Wollny zelfs meer dan twintig minu ten nodig (20.11Snelste vrouw was Hanneke Verheul, die over de streep kwam in 19.04. Snelste veteraan over 8 kilometer was Nico Vergouw uit Zaandam Met een eindtijd van 33.11 moest hij flink toegeven op Robert Bakker. Winnaar van de mini-loop over 1 kilometer werd Thomas de Weers uit Hoofddorp. Hij was in 3.23 wél erg snel. De strandzesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder is deze week van start gegaan. Aan de vijfenveertigste editie van de strandloop doet het maximum aantal van duizend deelnemers mee, waaronder vijf Texelaars. Maandagochtend startten onder an dere de 51-jarige Adri Westerlaken met dochter Indra (24). Zij lopen res pectievelijk voor de vierde en tweede keer mee. Stijn Geus (62) heeft al meer ervaring, zij loopt voor de veer tiende keer mee Tenslotte kan Sieme Plaatsman (64) zijn jubileum vieren, hij doet voor de tiende keer mee Doch ter Corme (35) loopt de 140 kilome ter voor de vijfde keer. De Texelse deelnemers worden zaterdag door familie en vrienden in Den Helder onthaald. Watersporters in de haven van Oude- schild kunnen een enquête van de provincie Noord-Holland onder de neus gedrukt knjgen. De provincie laat het Waterrecreatie Advies een onderzoek uitvoeren naar het vaar- gedrag van watersporters langs de Noordzeekust en hun motieven om daar te varen In totaal worden 750 enquêtes verspreid in Oudeschild, Den Helder, Den Oever, IJmuiden en Scheveningen. De provincie wil de resultaten gebruiken voor nieuw be leid voor de Noordzee en de Noord zeekust. Deelnemers wordt onder meer gevraagd met wat voor schip ze varen, hoe vaak ze varen, hoe vaak ze op zee zijn en of er behoefte is aan extra jachthavens langs de kust. Leren omgaan met (werk)stress is de titel van een cursus die op woens dagavond 1 oktober start in Den Hel der. De cursus biedt deelnemers de gelegenheid kennis en inzicht te krij gen in het verband tussen werk. stress en gezondheid. Men leert vaar digheden in het omgaan met stress die het gevolg is van werk of andere factoren. Er is gelegenheid om de eigen situatie aan de orde te stellen. Er wordt ingegaan op technische ontwikkelingen, flexibilisering, ATV, beleidsveranderingen en de vraag naar meer aanpassingsvermogen van de werkenden De organisatie heeft bij de tijden re kening gehouden met Texelse deel nemers. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten, die duren van 18.45 uur tot 21.00 uur. Aanmelden kan tot 1 september bij mevr. J. de Boer, GGZ Den Helder Voor informatie bellen naar 0223-685000 of het Alge meen Maatschappelijk Werk, tel. 0223-525350. Medewerkers van Intercodam uit Amsterdam zijn vrijdag begonnen met het aanbrengen van de boven ste kunststoflaag van de nieuwe atletiekbaan in Den Burg. Langs de zwarte matten, waarop een soort lijm was aangebracht, stonden lange rijen zakken met rubberdeeltjes. Deze rubberdeeltjes hechten aan de zoge naamde coating, waardoor een vlak ke atletiekbaan ontstaat. Hierna wor den de lijnen op de baan aange bracht. Tot slot zal de firma Tatenhove het omliggende terrein van de baan afwerken. De gedeeltes voor het hoogspringen, discuswerpen en speerwerpen zijn inmiddels in gereedheid gebracht. De kogelstootsectoren de aanloop voor het verspringen laten nog even op zich wachten. De werkzaarrh nemen in totaal nog zo'n drie» in beslag en verlopen daarms gens schema, dat moet worde# gehouden in verband met mog slechte weersomstandigheder officiële opening van de atletiek! is gepland op 27 september. Marssum, Zij finishte in 6.15. Sofie Meijer werd tweede in 6.30. Er deden twaalf kinderen mee De jeugd kreeg het flink voor de kiezen bij de zondagochtend ge houden strandduincross bij De Koog. Door het hoge water restte slechts een smalle strook mul zand, die het lopen tot een moei lijke opgave maakte. De snelle tij den van vorige week werden dan ook niet gehaald. Winnaar werd wederom Dean Salwegter uit Dordrecht, die na 1200 meter in 5.10 minuten over de finish kwam. Hij werd op de voet gevolgd door Thomas de Weers uit Hoofd dorp, die zeven seconden langer no dig had. Koen Schnitfink uit Hilversum werd derde in 5.38. Bij de meisjes won Simone Terpstra uit De deelname viel niet tegen. On danks het hoge water en de regen bui tijdens de inschrijving waren er in totaal 33 atleten op de cross afgeko men Jan Stuursma uit Kiel-Winde- weer won de loop over 4 kilometer. Hij legde het zware parcours af in 15.27. Lucie Burgman uit De Koog was de snelste dame in 25.02. Oud- Texelaar Norbert Eelman, tegenwoor dig woonachtig in De Steeg, was de snelste op de 8 kilometer. Hij legde deze af in een zeer knappe tijd van 32.35 minuten. Eelman had slechts vier concurrenten. In verband met het hoge water en de stevige wind kozen de meeste deelnemers ervoor 4 kilo meter te lopen. Uitslagen 1200 meter-Jongens. 1 Dean Salwegter, 5 10. 2. Thomas de Weers, 5 17; 3 Koen Schnitfink. 5.38,4. Chilien Velvis. 5 50.5 Robert Terpstra. 5.59, 6 Robert Witte, 6.13. 7. Elvis Salwegter, 6 19, 8 Tim Wiegers. 6 56; 9 Timo Schnitfink 7 58; 10 Jelle Burgman. 8.27. Meisjes. 1 Simone Terpstra. 6 15, 2. Sofie Meijer, 6.30 4 km - Heren: 1. Jan Stuursma, 15 27; 2. John Basl. 16 50; 3 Wouter Dogger, 17 13. 4 Peter Witte. 18.02. 5. Eddy Winda. 18 19.6 Ricardo Munier, 19 59; 7 Robin Schoo, 20.10 8 Martin Tilborg. 20.17; 9. Wim Goudswaard. 20.50,10 Frans Kobossen. 22.44,11 Mark Schoo. 23 40. 12 Felix Wiegers. 25.07, 13. Willem Blanken, 25.10. Dames 1 Lucie Burgman. 25.02. 2 Anne Marie Hollenberg, 28 49; 3 Monica Lobossen. 29 09 8 km - Heren 1 Norbert Eelman. 32.35; 2. Sander van Beek. 35 11; 3. Gerard Brand. 36.05; 4 Edmundo van Doesburg, 37.52; 5. Mike Alders. 38.59 'Nu liever geen vragen, ik moet me even concentreren.' Zweet parelt van het voorhoofd van Mariëtte Smit. Het paard Rodrie waarvan ze de hoeven kapt, heeft op deze warme zomerdag last van vliegen en laat dat duidelijk merken. Al werkende verliest de hoefsmid het onrustige paard geen ogenblik uit het oog. 'Het is een kwestie van goed je hoofd erbij houden. Ik heb wel eens een tik gehad van een paard, maar gelukkig nooit ern stig.' Eén snelle blik maakt duidelijk dat het beroep van hoefsmid niet voor wat jes is. Het paard waarvan Mariëtte Smit de hoeven verzorgt is met een gewicht van zo'n 550 kilogram flink uit de kluiten gewassen en beschikt over dermate grote spierkracht dat de fotograaf liever op afstand blijft. De kapbeurt mag dan nodig zijn, uit het opstandige gedrag blijkt dat het paard daar met van overtuigd is. Maar duidelijk is dat er maar één winnaar uit de strijd kan komen: de hoefsmid. 'Meestal zijn de paarden meegaan der, maar door de vliegen is deze wat drukker. In situaties zoals deze moet je overwicht tonen op het paard.' Dat lukt, want ondanks wat tegensputte ren, worden alle vier de hoeven door de 'paardenpedicure' keurig onder handen genomen. Hippisch Centrum Met een scherp mes wordt de onder kant gekapt, met een nijptang wordt de draagrand van de hoeven inge kort, waarna de hoeven met een vijl worden gladgemaakt. Een klusje waar behalve spierkracht ook de no dige kennis bij komt kijken. Want het lijkt eenvoudig, maar dat is het met. 'Elke paard staat anders op de hoe ven. De stand daarvan heeft invloed op de spieren, de pezen en de ge wrichten. Door een paard verkeerd te kappen, kun je het een hoop ellende bezorgen. Het kan bijvoorbeeld ont zettende spierpijn knjgen.' Om het vak van hoefsmid te leren, volgde Smit (38) een opleiding aan het Hippisch Centrum in Deurne. Ze bracht haar stageperiode door in Terwijl collega-autocrossers de strijd met elkaar aangingen op de baan van de MAB in Eierland, probeerde Peter Koorn op het asfaltcircuit in Lelystad punten te vergaren voor het alge meen klassement van de nationale competitie waaraan hij meedoet. Hij slaagde uitstekend, want bij een tem peratuur van 35 graden en zonder wind ging de 15-jarige Texelaar met hoge snelheid over het parcours. Hij won twee manches en werd één keer vierde. Dat leverde hem 33 punten op voor het klassement, waarin hij nu 11 punten voor staat op de nummer twee. De volgende race in Lelystad is het zogenaamde 'Texel-weekend', op zondag 11 augustus, wanneer vele Texelaars hun geluk beproeven op het asfalt. De volgende wedstrijd van Koorn is de tweede Texelse auto cross. Hij doet dan mee bij de junio ren. Hilversum en werkte onder andere in de dierenkliniek in Utrecht. 'Doordat daar hoefsmeden en dierenartsen samenwerken, kunnen paarden met verwondingen aan hun hoeven wor den geopereerd. Bijvoorbeeld dieren die door een ongeval kreupel zijn geworden of dieren met bijzondere afwijkingen of gebreken. Daardoor heb ik in die tijd op het gebied van medisch beslag erg veel ervaring opgedaan.' Tijdens haar stage kwam ze met bijzondere paarden in aanra king. 'Zoals een heel oud dier, dat de benen eigenlijk niet meer kon optillen. We lagen er op knietjes voor om de hoeven te kappen.' In 1990 voltooide ze opleiding met succes. Het leverde haar de titel Rijksgediplomeerd hoefsmid op. 'Het is een mooi vak. Ik vind het leuk om met paarden om te gaan. Toen ik jong was reed ik erop. nu doe ik de hoe ven. Het geeft voldoening en je hebt snel eer van je werk. Een paard dat goed op de hoeven staat, is een mooi gezicht.' Aambeeld Na de voltooiing van haar studie ves tigde ze zich in de omgeving van Amsterdam als hoefsmid en ging ze met haar mobiele werkplaats de klan ten langs. 'Als je het goed wilt doen, dan moeten paarden om de acht weken worden gekapt. Ook hoefij zers moeten ongeveer om de twee maanden worden vervangen, omdat de hoeven na die tijd weer tess uitgegroeid.' Achttien jaar nadat de oud-Ti die opgroeide op hoeve Heide Den Hoorn, het eiland voor du kant verruilde, keerde ze an jaar geleden terug. Zonder ruchtbaarheid aan te geven op bescheiden wijze aan dei hoefsmid. 'Dat had wel eet want ik wilde eerst een kindl Nu haar zoontje negen wek» vond ze het tijd om weer ns mobiele werkplaats op padie 'Het leuke is dat je bij veel het erf komtDe bus oogt ate werkplaats van een smid, lts mobiel. Een uitgebreide veras hoefijzers, een aambeeld, een' machine, gereedschap, apparaat en een gasoven ouderwetse smidsvuur ven Want de techniek mag dan vera zijn. het ambacht niet. Hod worden nog steeds heet gestod ze pas te maken voor de hoeve# is een nauwkeurig karwei. 'Ik de hoef van het paard in gedac! modelleer het hete hoefijzer aambeeld uit het hoofd, wordt het warme ijzer op de gepast, zodat het overal gelijk: draagt.' In de bus heeft ze ooi flinke verzameling hoefnagels het hoefijzer vast te nagelen. S de enige praktiserende gediplomeerde hoefsmid die achtig is op het eiland. d( (Foto Gf-'-Fr

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6