Introductie show sizoensdrukte brengt /erlast met zich mee Zontroie op leeftijd lat niet overal goed' Cjroen kwartsJexelshet hart_ Weiland bij Strend toneel historische veldslag Financiering nieuw raadhuis lijkt haalbaar Rechtbank vernietigt vergunning turbines College: verkoop Ouwe ULO is voldongen feit TEXELSE H COURANT 1 i:im ,i;i 2% Utie verrichtte 21 aanhoudingen outs in Koger uitgaansleven: In 3 I! Man beroofd van camera Qnder de pomp Pacific zevende Goed vlinderjaar Geen garage op agrarische grond Reacties Durper plan blijven uit Ongevallencijfer stijgt op Texel TEXELSE ^COURANT John Deere lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11797 EEXELSE VRIJDAG 25 JULI 2003 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag e start van het seizoen is het gevallen van diefstal, ge- handel in drugs en vernielin- jegenomen. In veel gevallen ien de daders niet ongestraft De politie heeft vanaf eind 21 aanhoudingen verricht, laast zijn 28 processen ver- jitgeschreven voor kleinere jpen, zoals wildplassen, >are dronkenschap en over- iks de genoemde aantallen is pnvan het seizoen volgens de indhavers 'redelijk rustig' ver- Tot vorige week donderdag, >1 vooral 's avonds en 's nachts igwerd in woonbuurten als de de Ruijslaan en de Epelaan. in jongeren veroorzaken over- de vorm van lawaai en vanda- Door de jongeren van en naar «terrein Kogerstrand te bege- proberen politie en dorps- de overlast te beperken, itzondering van kleinere inci- ajn er volgens de politie wei- iblemen geweest, zo bleek tij- het maandag gehouden overleg tussen betrokkenen bij inbare orde. Volgens de poli- de situatie vergelijkbaar met par. Waar tijdens het vorige inog werd geconstateerd dat ageren het eiland links lieten ,$de jeugd nu beter vertegen ijl. Opvallend is dat er dit jaar 'esjes dan voorgaande jaren eiland vertoeven, zodat de mg jongens en meisjes meer ïcht is. Zwerven rweinig stappers laten zich pvervoeren met bussen, die lüO en 3.30 uur naar De jdorp en Den Burg vertrekken. Koger uitgaansleven wordt Hal en consequent gecontro- p leeftijden. Dat vertelden vier jongeren die de afgelopen eken het Koger uitgaansleven gescout. Het gevolg is vol- dat jongeren onder de zes- rsoms alcoholische drankjes en |ongeren onder de achttien terke drank kunnen beschik- ildfep jongeren lette specifiek op inbare orde en veiligheid op dorpswachten en politie. De groep concentreerde zich op Ka en de afvoer van het pu- Juts concludeerden dat de P straat en in de horecabe- goed was. Er waren weinig men. Politie en dorpswacht voldoende aanwezig en rea- n alert, wat de scouts een ïvoel gaf. Ook constateerden lorecaondernemers de regels aleven. Bij alle bedrijven han- iaarschuwende stickers en en staan er portiers. Wel W Jbij sommige horecabedrijven rjj' kers en posters beter zicht- Jj Peten zijn en kan de bewaking 'Ideur beter. Controle op leef- §i|voorbeeld aan de hand van atie, gebeurt niet overal, wat lg had dat jongeren beneden Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het taxivervoer lijkt redelijk te lopen en er zijn voldoende taxi's. Wel gaan vooral Texelse jongeren na sluitings tijd 'zwerven' om een taxi te bemach tigen. Ook worden afspraken ge maakt voor het ophalen van jongeren buiten de taxistandplaats De deelne mers aan het zomeroverleg doen een beroep op uitgaanders en taxichauf feurs om 's nachts alleen gebruik te maken van de taxistandplaats. 'Dit voorkomt veel overlast en ergernis bij anderen.' Volgens een aantal Texelse jongeren d'e als scout het uitgaans leven beoordeelden, verliep de afvoer van het publiek met de taxi zonder problemen. De kermis die vorige week werd ge houden, heeft - naast veel plezier - tot klachten geleid. De muziek stond erg hard en één attractie had een instal latie die in het hele dorp was te ho ren. Daarnaast werd geklaagd over hoge pri|zen. Navraag leert dat het vooral de booster betrof, waarin een ritje vijf tot zes euro kostte. Om dit soort problemen volgend jaar te voor komen, gaat de gemeente overleg voeren met de organisatie van de kermis. Ergernis Klachten zijn er ook over de vele, vaak hardrijdende scooters en de vele auto's in het voetgangersdeel van de Koger Dorpsstraat. Overlast, ergernis en onveilige situaties zijn het resultaat en het wordt ervaren als een slechte reclame voor de badplaats. Vaak zijn het Texelaars die het inrijverbod negeren. De deelnemers aan het zomeroverleg roepen op de regels na te leven, alleen met de auto de Dorpsstraat in te rijden als er een ontheffing is verleend en het echt noodzakelijk is en er weg te blijven met brommers en scooters. 3£v -1 iMN te 'v-CT' Een bloedige veldslag voltrekt zich op het land van Ewald Witte langs de Noorderdijk aan de Genteweg. Op de achtergrond het kasteel van koning Radboud, één van de decorstukken op het imposante toneel waarop zelfs een hemel met wolken voor de Go den is gebouwd. Het schouwspel is onderdeel van het Historisch Spel, traditioneel het ultieme hoogtepunt van Oosterend Present, dat deze week voor de tiende keer wordt ge houden Het stuk 'Van Ginnagagap naar Ragnarok', waar zo'n 300 Strenders aan meewerkten, trok woensdag en donderdag vele dui zenden toeschouwers. Het spel is éen van de vele activiteiten tijdens het festival, waarvan in deze krant uitge breid verslag wordt gedaan. (foto Gerand Timmerman) de toegestane leeftijd aan alcohol kunnen komen Discotheken laten volgens horeca-woordvoerder Rein Stam geen jongeren beneden de zes tien toe. 'Bij twijfel vragen de portiers om een identiteitsbewijs. Het kan een keer gebeuren dat een jongen of meisje dat ouder lijkt toch naar bin nen weet te glippen, maar dat is een uitzondering. Bij de deur krijgen alle bezoekers boven de achttien een oranje bandje, waaraan de barkeeper dus kan zien dat ze ook sterke drank mogen. Aan jongeren in de disco die niet zo'n bandje hebben, en die dus wel boven de zestien zijn, worden alleen frisdrank en zwak alcoholische dranken geschonken.' Stam geeft aan het wel aardig te vin den dat de jeugd het uitgaansleven als scout benadert. 'Je hoort het dan toch eens van hün kant. 's Avonds hebben mensen uit de horeca door gaans geen tijd om met jongeren in discussie te gaan, maar zo aan tafel komen er best aardige dingen naar voren, al varieert het wel van persoon tot persoon. De één is zestien, de ander negentien, de één komt van het LBO, de ander uit het VWO. Dat geeft een andere benadering. Over het al gemeen zijn ze goed over het uitgaansleven te spreken'. De financiering van de bouw van het nieuwe raadhuis lijkt geen pro bleem te zijn. Het college laat we ten dat de zaak sluitend kan wor den gemaakt door een extra verhoging met 2 procent gedu rende vier jaar van de Onroerend Zaak Belasting (OZB), inkrimping van het personeel en het benutten van het grootste deel van het fonds dat beschikbaar is voor de zogehe ten gemeentelijke kanjerprojecten. De kosten van het nieuwe raadhuis worden momenteel geraamd op on geveer 13 miljoen, wat een jaarlijkse kapitaalslast betekent van €590.000,-. Daarvan kan 100.000,- worden gedekt uit personeelsin krimping ('formatiereductie'), €140.000,- uit de tijdelijke extra (dus boven de trendmatige) verhoging van de OZB en €350.000.- door een greep te doen uit het kanjerfonds, dat daarmee voor het grootste deel wordt opgesoupeerd. De voorgenomen personeelsreductie betekent dat enkele arbeidsplaatsen verdwijnen, wat volgens het college zonder gedwongen ontslagen kan gebeuren. De vierjarige periode van de extra verhoging van de OZB valt samen met de voorbereidingstijd van de raadhuisbouw. Het college programma biedt voor gevallen als dit ruimte voor een dergelijke meer dan trendmatige verhoging. Het raadhuis wordt waarschijnlijk ge bouwd op de huidige sportvelden aan de Emmalaan. De speelweide/ ijsbaan en het terrein aan de Kees- omlaan schuin tegenover makelaar dij Jan Duin zijn ook bekeken maar minder geschikt bevonden. De ge meenteraad moet over de locatie definitief beslissen in de raads vergadering van 9 september a.s., nadat de raadscommissie Middelen er op 21 augustus advies over heeft uitgebracht. Er wordt vanuit gegaan dat het be staande raadhuis aan de Groene- plaats in zijn geheel wordt gesloopt. Wat er met het dan beschikbaar ko mende enorme bouwterrein (van park, huidige bouwplaats en de hui dige Groeneplaats) moet gebeuren, wordt op dit moment nog buiten de discussie gehouden. Een 28-jarige man uit Schoorl is woensdagmiddag in de Binnenburg in Den Burg beroofd van zijn video camera. Terwijl hij stond te luisteren naar straatmuziek, werd hij overval len door een man die de camera van zijn schouder rukte. De dader rende er vandoor, naar een gereedstaande zwarte scooter met opgeplakte gele vlammen. Hij klom achterop bij de bestuurder, waarna beiden richting de Stenenplaats reden. De dader is een man van 20 tot 25 jaar, heeft een blanke huidskleur, bruin haar en een smal gelaat met felblauwe ogen. Hij droeg een wit T-shirt, een blauwe spijkerbroek en witte sportschoenen. ■or Ellen is me er eendje. B en w zijn van mening dat de prijs waarvoor de Welzijnsstichting d'Ouwe ULO aan de gemeente moet verkopen, niet meer ter dis cussie kan staan omdat over de transactie reeds een akkoord is bereikt en dus een feit is. Hoewel het bestuur van de WST daar anders over denkt, voert het college aan dat over de transactie waarbij het gebouw voor €50.001,- (de symboli sche koopsom plus een bedrag als compensatie van de later tot stand gekomen bouwkundige staat) van eigenaar wisselt mondeling overeen stemming is bereikt tussen de par tijen en dus een rechtsgeldige over eenkomst is. B en w zullen een jurist inschakelen om deze opvatting be vestigd te krijgen. Dit is de belangrijkste reactie van het college op de brief die de WST aan het gemeentebestuur heeft geschre ven over de inmiddels geruchtma kende kwestie inzake de voorwaar den waaronder de WST d'Ouwe ULO moet overdragen. Het college zegt dat het heeft gehandeld volgens een uitgezette lijn waarmee de gemeen teraad unaniem akkoord is gegaan. Toch zal het college de correspon dentie die op de overdracht betrek king heeft aan de raadsleden ter in zage geven. De rechtbank in Alkmaar heeft de vrijstelling voor de bouw van twee 'kleine' windmolens aan De Vang in Oudeschild gisteren vernietigd. De uitspraak gebeurde in een zaak die was aangespannen door Henk Hennink van Welder Shop Texel, werkgroep Landschapszorg Texel en Tien voor Texel. Het besluit komt overigens nadat energie bedrijf NUON en ondernemer Dick Graaf akkoord zijn om niet twee kleine, maar één grote turbine te bouwen. Hennink en de twee organisaties eis ten in juni voor de rechter dat de bouwvergunning ongeldig werd ver klaard Hennink vreest voor overlast, Landschapszorg en Tien voor Texel, zijn bang voor horizonvervuiling. Vol gens de advocaat van Hennink, D. Goris, heeft het college van b en w het advies van de commissie Be zwaar- en Beroepsschriften - die in eerste aanleg al vond dat de bezwa ren gegrond moesten worden ver klaard - ten onrechte terzijde gelegd. De stichtingen vonden dat windturbines alleen horen te worden geplaatst als sprake is van groot maatschappelijk belang. Dat zou in dit geval niet zo zijn, omdat de turbines minder dan 0.3 procent C02-reductie opleveren. Een woordvoerder van de gemeente stelde in juni voor de rechter dat Goris een verkeerd beeld schetste van de manier waarop het college het advies van de commissie had behandeld. Zo zou uit dit advies blijken dat de ge meente had voldaan aan alle proce durele eisen. Ten aanzien van de horizonvervuiling zei de gemeente advies te hebben ingewonnen bij een landschapsdeskundige van het Mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), Het ministerie had hierop wel telefonisch, maar nooit schriftelijk gereageerd. Daarop vroeg het college het ministerie binnen drie weken alsnog schriftelijk te reageren. Die reactie bleef uit, waarna het col lege aannam dat er geen bezwaren waren. Daarmee is de gemeente vol gens de rechter voorbijgegaan aan de bepalingen in het bestemmings plan. waarin staat dat advies moet zijn ingewonnen bij een deskundige op het gebied van natuur en land schap. Doordat dit niet is gebeurd, is niet de juiste procedure gevolgd, re den voor de rechter het besluit om de vergunning te verlenen te vernietigen. Verder is de rechtbank het met eens met de stelling van de gemeente dat uit de goedkeuring door de provincie kan worden afgeleid dat de wijze van advisering door het ministerie goed is bevonden. 'Beide instanties heb ben een eigen toetsing.' 'In feite heeft de rechter de alleen gekeken of de procedure formeel juist is gevoerd. Wij hadden graag gezien dat hij ook andere bezwaren had getoetst', vertelt Adriaan Dijksen van Landschapszorg. Dit besluit van de rechter betekent niet dat het laat ste woord over deze kwestie is ge zegd. De gemeente kan besluiten als nog een landschapsdeskundige om advies te vragen. Als dat positief uit valt, kan de vrijstelling alsnog worden verleend. In dat geval is het vrij zeker dat Landschapszorg weer bezwaar zal aantekenen. Losse nummers 0,90 Pacific Valley, het paard van Nico en Tinie van Heerwaarden, is op het Europees Kampioenschap voor dravers zondag in het Italiaanse Treviso tussen vijftien paarden als zevende geëindigd. 'De verschillen waren klein. Pacific rende fantastisch in een enorm sterk veld. Voor ons is duidelijk dat hij bij de vijf-jarigen mee kan met de Europese toppers' Pagina 3 Het belooft een bijzonder vlinderjaar te worden. Sterker nog, dat is het ei genlijk al De vlinders zelf hebben gehoor geven aan het op 1 mei ge starte project 'Vol van vlinders', een initiatief van het nationaal park Dui nen van Texel. Veel zon, weinig regen en harde wind zorgen ervoor dat het al weken lang ideaal vlinderweer is. Pagina 5 De familie Hooijberg-Jansen krijgt van de gemeente geen vergunning voor de bouw van een garage/ berging bij hun woning Postweg 205. Reden is dat het gebouw zou komen op grond met een agrarische be stemming, wat dus strijdig is met het bestemmingsplan. De familie kreeg inzake hetzelfde bouwplan al twee keer eerder nul op het rekest. Omdat de omstandigheden nadien niet ver anderden, leed ook de derde poging schipbreuk. (Advertentie) Hoewel het ontwerpbestemmmgs- plan voor het centrum van De Cocksdorp al sinds 7 juli ter visie ligt, is er nog geen enkele bedenking te gen ingebracht. De tervisietermijn loopt tot maandag 4 augustus. Even tuele bedenkingen moeten dus vóór die dag in het raadhuis zijn, anders worden ze niet ontvankelijk verklaard. Het aantal ongevallen op Texel is in 2002 bijna verdubbeld ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit blijkt uit gegevens van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de Kop van Noord-Holland bleef het aantal ongelukken ongeveer ge lijk, maar op Texel viel een forse stij ging waar te nemen. In 2001 vonden op het eiland nog 38 verkeersonge vallen met letsel plaats, vorig jaar waren dat er 65. Eén hiervan had een dodelijke afloop en 32 mensen moes ten naar het ziekenhuis worden ver voerd. In vijf procent van de ongevallen was er alcohol in het spel en veelal werd er geen voorrang verleend. Een op vallend aantal van 22 brommers was betrokken bij de ongelukken, negen rijders moesten naar het ziekenhuis. Het gevaarlijkste kruispunt is volgens de gegevens van het ministerie dat van de Burgerdijk met de Kogerweg. Daar vonden vijf ongelukken plaats, waarvan vier ernstig. (jrtta ia bé kj rL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Volgende week vrijdag en zaterdag bij 1 1 i 1 Let op de aankondiging volgende week (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 8 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 30 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1