.andkaartjes, eikepages en gehakkelde aurelia's earn VooRuyt wint touwtrekken jeaal vlinderweer lokt nieuwe soorten OPEL DEALER RENTENAAR TEXELSE J COURANT ieuwe gezichten bij makelaardij 'IJskaschool moet beschikbaar zijn voor educatie' Texelaars naar Opmeer Geen woningen bij educatief centrum 'Polderfeesten, niet Oosterend' Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. ;'vv- UDOCX L.-br»in1 Opel. Fresh thinking - better cars. 'Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en CCk,-uitstoot, volgers Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 13,0 tot 20,4. Liters/100 km: van 7.7 tot 4,9. C02gr/km: van 185 tot 118. Dieselmotoren kms/liter. 21,3. Liters/100 km: 4,7. C02 gr/km: 126. vvww.opel.nl Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl VRIJDAG 25 JULI 2003 belooft een bijzonder vlinder- Ie worden. Sterker nog, dat is eigenlijk al. De vlinders zelf ben gehoor geven aan het op ,i gestarte project 'Vol van vlin- een initiatief van het natio- park Duinen van Texel. Veel weinig regen en harde wind jen ervoor dat het al weken ideaal vlinderweer is. Het ge- is dat deze zomer overal op 'eiland ongekend veel vlinders rkomen. Een inventarisatie rvlinderkenners Sytske Dijken jees Maas. el kader van 'Vol van vlinders' jen educatieve programma's be- excursies georganiseerd en Iers gedrukt. Maaralle voorberei- ien ten spijt blijft de natuur zelf onzekere factor. Wordt het wel vlmdernike zomer, werkt het weer beet|e mee? blijkt het geval. Naast de 'ge- e'dagpauwogen, atalanta's, wit- m andere bekende soorten, val- de enorme hoeveelheden Minders op. Grote aantallen van trekvlindersoort hebben door ittegolf in Zuid-Europa hun weg gevonden van rond de Middellandse Zee naar hier Normaal gaat het om tientallen, nu om tienduizenden! Ook de bedreigde parelmoervlinders heb ben zich in de duinen weer met flinke aantallen laten zien, met name de grote parelmoervlinder. Dat stemt hoopvol, maar zal dat volgend jaar. ook zo zijn, nu deze vochtminnende soort het moet volhouden in extreem droge duinen? Naast de waarnemingen van een citroenvlinder (waaronder een vrouw tje) vallen de (voor Texel) hoge aan tallen gehakkelde aurelia's op. De laatste jaren nam deze soort al in aantal toe, nu gaat het echt hard. Wordt het een echte vaste Texelse populatie die zich naast het groentje, dat het zo uitzonderlijk goed doet, kan handhaven? Naast de al ge noemde soorten blijken er de laatste weken nóg meer 'vreemde' soorten op Texel rond te vliegen. Namelijk het landkaartje, de eikepage en de konmginnepage. Op dinsdag 15 juli zat een landkaartje te zonnen op een hazelaar in de tuin van de 'Ruige Hoek' bij Den Hoorn. Landkaartjes zijn vrij kleine dag vlinders, die in twee generaties voor komen: in het voorjaar en in de zomer. Dat gebeurt met meer vlindersoorten, maar het landkaartje heeft iets bijzon ders. De lentegeneratie is heel anders van kleur dan de vlinders die in de zo mer verpoppen. Het lijken bijna twee verschillende soorten. De voorjaars generatie heeft helder oranje boven- vleugels met zwarte vlekken, de Koninginnepage. Landkaartje. tweede generatie is zwart met witte vlekken. In deze tijd van het jaar vlie gen de donkere exemplaren rond. Aan de kleur van de ondervleugels dankt het landkaartje zijn naam. De tekening en kleur doen met wat fan tasie denken aan een wegenkaart. Van het landkaartje is bekend hij in bijna heel Nederland voorkomt en dat hij zich al enkele jaren in Den Helder heeft gevestigd. Waren er de laatste jaren twee meldingen, nu vliegt er minstens een tiental rond. Voor Texel héél bijzonder. In het weekend van 20 juli kwamen diverse telefoontjes binnen van men sen die ze ook hadden gezien. In Den Burg, op de Hogeberg en langs de oostkust. Aangezien de vlinders met erg opvallend zijn en bovendien lang niet iedereen naar vlinders kijkt en waarnemingen méldt, is de kans groot dat er veel meer zijn. Het is de vraag of deze vlinders op het eiland eitjes hebben afgezet. Dat doen ze op brandnetels, dus waardplanten zijn er genoeg. In dat geval kunnen we vol gend voorjaar de oranje voorjaars- vorm misschien wel in flinke aantal len op het eiland tegenkomen Eikepage Even bijzonder is de waarneming van eikepages. Het zijn vrij kleine vlinders die donkere bovenvleugels met blauwe vlekken hebben. Zoals alle pages heeft hij twee staartjes aan de ondervleugels. Vorig jaar werd de eerste gezien in de Geul, dit voorjaar was er een waarschijnlijke waarne ming, en in het weekend van 20 juli zaten drie exemplaren, waarvan twee vrouwtjes, bij het Maartenhuis langs het nieuwe natuurpad. Ook deze soort zou zich op Texel kunnen ves tigen gezien de structuur van onze bossen en natuurgebieden. Het Texelse bos verandert, waardoor er mogelijkheden ontstaan voor bij ons tot nog toe onbekende soorten. Wie weet zijn er volgend jaar dus drie nieuwe dagvlindersoorten die zich op het eiland voortplanten: landkaartjes, eikepages en gehakkelde aurelia's. Toch zal het nog een paar jaar duren voordat er met zekerheid gesproken kan worden over een uitbreiding van de Texelse dagvlinders. De natuur laat zich niet echt snel veranderen, en het is natuurlijk de vraag of de om standigheden in volgende jaren ook zo gunstig zijn. De koninginnepage die aan De Zes in Den Burg werd gevangen is een dwaalgast. Zijn verschijnen is een gevolg van het warme weer en zuid oostelijke stromingen. Natuurlijk werd de vlinder, nadat hij uitvoerig bekeken was, weer vrij gelaten. Als het zo merse weer aanhoudt, zijn misschien nog wel meer vlinderverrassingen te verwachten. Rouwmantels, bijvoor beeld, net als in het Thijssejaar 1995. Hoe dan ook, de zomer mag dan nog met om zijn, het project 'Vol van Vlin ders' is nu al geslaagd. Vlinderwaarnemingen kunnen wor den doorgegeven aan Cees Maas, tel. 312788, en Sytske Dijksen, tel. 319231. Tekst: Cees Maas en Sytske Dijksen Foto's: Sytske Dijksen, Foto Fitis [fe/aardij Eelman Van Heer- ',,i arden tilt Den Burg introduceert nieuwkomers in de wereld liet Texelse onroerend goed. •k* in van der Slikke (22) en Hans Es (21) zijn beiden aangeno- nals assistent-makelaar, na het rek van Hans Eelman. De jonge daars zullen vanuit het Polder- hun opleiding afmaken. 'Een ulaar is nooit uitgeleerd.' gei rden el Van der Slikke als Van Es vol- iedit jaar de opleiding Manage- ilEconomie en Recht (MER) aan Hogeschool Alkmaar. Eerstge- mde trad in maart bij de elaardi) in dienst, de ander Jdeinjuni In september beginnen •Z Ie" aan de tweejarige makelaars- ding in Amsterdam. 'We hopen de MER een goede basiskennis ebben. Op de opleiding krijgen verdieping in bijvoorbeeld pu- en privaatrecht, maar ook m vakken als bouwkunde. Dat me erg interessant', vertelt Van Slikke. dagen per week op kantoor en twee avonden in de week op school en dan is huiswerk in de vrije tijd niet meegerekend. De twee toekomstige makelaars moeten er wat voor over hebben. 'Ja, je ziet heel wat op je af komen. Je moet er wel dingen voor opzij zetten, maar aan de andere kant kan het nu nog. Nu ik nog jong ben kan ik leren en straks heb ik mis schien geen tijd meer', redeneert Van der Slikke, die evenals zijn collega weer bij zijn ouders is gaan wonen. Van Es: 'Ik zeg altijd gekscherend: nu strijkt mijn moeder mijn overhemden nog. Daar bespaar je tijd.' De kersverse makelaars komen niet uit een makelaarsfamilie, zoals hun werkgever Dennis Eelman, wiens va der en opa het beroep ook uitoefen den. Van der Slikke werd via een personeelsadvertentie op de hoogte gesteld van de vacature, waarop hij meteen reageerde Korte tijd daarna werd hij aangenomen. Van Es was tijdens deze sollicitatieprocedure al werkzaam bij Eelman Van Heer waarden, in verband met een afstudeeropdracht. 'Toen ik hier zat beviel het helemaal. Ik zag de make- Hans van Es (links) en Koen van der Slikke laars naar buiten gaan voor werk. te rugkomen voor de dingen op het kan toor, contact met de klant hebben. Het is heel veelzijdig.' Dit spreekt ook Van der Slikke aan: 'Je zit met alleen binnen, maar gaat ook veel naar de mensen toe.' Ze erkennen dat de aanstelling tot as sistent-makelaar een buitenkans Gro 113 ling ïOf team VooRuyt heeft het Texels ont» pioenschap touwtrekken gewon- Inde finale bleken de trekkers uit Hoorn te sterk voor het team van 'e Vrij en Blij, al zou dat team on- feld de prijs voor de fanatiekste hebben gekregen. Het binatieteam van Texelse dames, fêulen Bikes/Viswijven, werd Het team van supermarkt iga, dat touwtrok in rode schorten, üzot werd vierde, gevolgd door de Linde hoeve. Klaas Lap legde met zijn team beslag op de zesde plaats en hield daarmee de touwtrekkers van zijn moeder Rita Lap net achter zich. Bij de jeugd ging het team van 't Horntje met de titel aan de haal, gevolgd door de teams Rita Lap 2 en Rita Lap 1Linde hoeve greep de vierde plek, gevolgd door hoeve Vrij en Blij en het jeugdige team van Den Hoorn. De organisatie sprak bij monde van Piet Schneider van een vlekkeloos kampioenschap. 'Met zeven volwas sen- en zes jeugdteams verliep het snel. We waren mooi op tijd klaar, wat betreft het licht. Ik vond het een leuke mix met de jeugd erbij. Die trokken dit jaar ook fanatiek mee Ook genoot het publiek soms net zo veel van de coaches als van de touwtrekkers.' (Foto Michiel Dekker) voor het makelaarskantoor aan de Vismarkt. (Foto M-chtol Dekker) was. Van der Slikke: 'We hebben wel geluk gehad Je moet precies op het goede moment van school komen, want zo vaak wisselen de makelaars op Texel met. Het was ook helemaal niet de bedoeling om op het eiland te werken, daar houd je geen rekening mee Als de twee hun avond- opleiding met succes hebben afge rond, mogen zij zich gediplomeerd makelaar noemen. Uiteindelijk doel is om door middel van vervolgtesten gecertificeerd NVM-makelaar te wor den. 'Maar een makelaar is nooit klaar met leren', weet Van Es. 'Het echte werk begint pas na vijf jaar. Dan heb je de fijne kneepjes van het vak onder de knie.' Dennis Eelman erkent dat de twee assistent-makelaars in een rustige periode zijn aangenomen. 'We zijn terug bij een situatie die je ook rond 1995, 1996 had. We hebben te ma ken met een kopersmarkt, huizen staan zo een half jaar te koop.' Ook de nieuwelingen zien het stiller wor den op de huizenmarkt, 'Je merkt wel dat de vraagprijzen zakken. Bij de overgang van gulden naar euro re kenden veel mensen om door te de len door twee en misten zo dus tien procent van het eigenlijke bedrag. Dat hebben de meeste mensen nu door en die tien procent gaat nu van de huizenprijzen af.' Dat de jonge makelaars in een kalme periode zi|n aangenomen, heeft vol gens Dennis Eelman ook zijn voor deel. 'Momenteel hebben we iets meer tijd om de jongens zowel bin nen op kantoor als buiten in het veld te begeleiden. Als de markt in de toe komst weer aantrekt, kunnen ze zelf standig op pad en kunnen ze ook het gat opvullen dat mijn vader heeft ach tergelaten.' De leegstaande Redmer IJska school in De Waal moet beschik baar blijven voor het onderwijs of andere educatieve doeleinden. Dat standpunt huldigt het college dat daarom heeft besloten gegadigden die iets anders met de school wil len nul op het rekest te geven. Wat betreft het opnieuw gebruiken van het gebouw voor onderwijs heeft het college concrete ideeën, maar vindt het nog te vroeg om daarover mededelingen te doen. 'Als we het gebouw nu voor andere doelein den vrijgeven, blokkeren we deze mogelijkheden. We willen de han den vrij houden'. Een van de gegadigden voor de Naar verluidt zullen zeker dne Texelse veehouders maandag 4 augustus deelnemen aan de tentoonstelling in Opmeer. Edwin Rutten uit De Cocksdorp zal present zijn met koeien, Koos Tjepkema en Kees Kikkert zullen schapen inzenden. De Landbouwtentoonstelling in Opmeer wordt elk jaar op de eerste maandag van augustus gehouden en trekt rond de tienduizend bezoekers. Er worden ruim honderd runderen, maar ook schapen, geiten en huisvee ver wacht. Naast Texelse schapen wor den ook andere rassen als de 'Blue de Maine' en de 'Blauwe Texelaar' gekeurd. Een van de grote attracties is het Concours Hippique, waar zo wel het nationaal kampioenschap éénspan Hackney's als het nationaal kampioenschap tuigpaarden ere klasse wordt verreden. Het tentoonstellingsterrein is gelegen aan de A.C. de Graafweg, dit is de N241 die de A7 Amsterdam-Den Oever verbindt met de N242 Alkmaar- Leeuwarden. De toegang tot het ter rein kost €10,- voor volwassenen en €4,- voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. school is de Waalder dorps commissie. Die wil beschikken over een ruimte waar tijdens activiteiten die de dorpscommissie organiseert gerookt mag worden. De bestaande dorpskamer zou dan verplaatst moe ten worden naar een van de school lokalen en de bestaande dorpskamer zou dan gebruikt kunnen worden als ruimte waar roken is toegestaan. Het college voelt daar dus weinig voor. De dorpscommissie blijft dus met een probleem zitten, want door het rookverbod dat onlangs van kracht werd voor ruimten die door de ge meente worden gesubsidieerd, blij ven bezoekers weg. De beheerders Ben Haak en Liz Gedikmk verwach ten dat hun omzet daardoor sterk zal dalen, zodat de exploitatie in de toe komst niet aantrekkelijk meer is. De plannen van een groep initia tiefnemers om in het voormalige asielzoekerscentrum 'Noorder- buurt' bij Oosterend een educatief centrum te stichten met ongeveer tien woningen voor permanent ge bruik, hebben bij b en w geen ge nade gevonden. Het educatieve centrum past in de bestemming ('maatschappelijke doeleinden'), maar de woningen niet. Het cen trum kan dus alleen gebruik maken van de bestaande dienstwoningen. Het college voelt ook met voor pro cedures om de woonmogelijkheden alsnog te scheppen, want het is be leid van gemeente en provincie dat woningen in de dorpen worden ge bouwd en niet in het buitengebied. Het verzoek om medewerking voor het centrum was namens de initiatief nemers ingediend door Nettie van de Brake uit Den Hoorn van Van de Brake Producties Het centrum (dat onder andere een werkplaats voor smeden en meubel maken zou krij gen) zou zich met cursussen, lezin gen en workshops richten op groe pen van twaalf tot zestien personen. Om het functioneel en financieel haal baar te maken zouden de tien wonin gen nodig zijn. De historische foto die we dinsdag jl. onder het kopje 'Oosterend Present in schoenendoos' publiceerden, is niet gemaakt ter gelegenheid van één van de eerste dorpsspektakels in Oosterend, maar tijdens een polder- feest in Eierlancf. Dat zegt A. de Rid der, tegenwoordig woonachtig in de Witte Kruislaan in Den Burg. 'Ik weet dat zo zeker omdat ik een foto van dezelfde wagen heb, vanuit een iets andere hoek genomen, waar ik zelf op sta. Ik zit naast mijn vader, Jan de Ridder.' Wanneer de foto precies is genomen, weet De Ridder niet. Mo gelijk dat het in 1952 was, ter gele genheid van het. 125-jarig bestaan van Eierland. Jan de Ridder, die op de foto de menner is, is inmiddels 97 jaar en woont in De Gollards. Jongeren Informatie Punt Vader en zoon De Ridder tijdens een polderfeest. Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot €3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5