Druk weekend voor Texelse brandweer Telefoon in grond als pootaardappel HEMA bruncj Joerenprotest tegen chade grauwe gans COJJRANT (jrocn ^wartsjexels in het harL, «LEW BURG" ver De Mars goed visstekkie 22 FOKKER1} Drankrijder Aanhouding na vechtpartij Gele kaart m Texelaars in Irak TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER aórifi» ê.*èii rmwijzing ffllCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11800 1 DINSDAG 5 AUGUSTUS 2003 rEXELSE^COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers €0 90 e Ganzenbord', zo noemt jouwer Piet Lap uit Den Hoorn initiatief tot het plaatsen van •stborden op landerijen in lenburg en aan de Rommelpot, aar zal het niet bij blijven. 'Het ganzenbord heeft ruim zestig en, dus ik ga er nog heel wat [zetten.' Met de borden geeft akkerbouwer uiting aan zijn ede over het beheer van de zomerende grauwe ganzen op •iland. 'In één nacht hebben ze leel veld spinazie opgevreten, deze manier kun je toch niet naar natuurgebied éjtn op stroop wierp een kop- 31 enkele honderden ganzen tee zomer op een perceel spi- 0i de gebroeders Piet en Jan Waalenburg, niet ver van het gebied van de overzomerende egans. Met als resultaat een tele groene plukjes na kaal- fen akker, waaraan voor Lap jeer meer viel te behalen. Niet de spinazie, ook akkers met 1 graan en andere akkerbouw- issen kregen bezoek van de tr. 'Er komen zo ontzettend veel eganzen. Ik moet steeds meer om de schade te voorkomen, 's ens om half vijf het bed uit om erjagen. Maar als ik ze van het «ceel verjaag, strijken ze op het eneer. Er is gewoon geen be- aan. Het kost me elke dag wel lalf uur. terwijl ik ook nog m'n «werk heb. Er is dan wel het fonds waar we de schade kun- erhalen, maar daar ben ik met voor in de weer. Als boer wil je ge woon een mooi product afleveren. Wat heb ik aan leveranciers die kla gen over een aangevreten en volge- scheten oogst.' Claims 'Er zijn wel de nodige claims over ganzenvreterij bij het faunafonds bin nengekomen', vertelt Klaas Eelman, die zich als bestuurslid van land bouworganisatie WLTO bezighoudt met het ganzenprobleem. 'Naar ik hoor worden met alle claims naar te vredenheid van de landbouwers af gehandeld. Het bepalen van de schade is ook een hele moeilijke zaak. Dat moet objectief gebeuren. Maar boeren zijn niet snel tevreden. Logisch, want meestal schieten ze erbij in. Ik ken een akkerbouwer bij wie de ganzen dit voorjaar een per ceel gerst kort hielden. Later ging dat toch nog wat aan de groei, maar bij de oogst bleek dat het maar een frac tie opleverde van wat het hoorde te zijn. Die boer heeft bezwaar gemaakt tegen de hoogte van de getaxeerde schade.Weer een extra taak voor de landbouwer, die toch al veel aan z'n hoofd heeft. Faunabeheersplan Voorkomen van wildschade is beter dan achteraf vergoeden, stelt de landbouw. Maar de invoering van de nieuwe Flora- en Faunawet een paar jaar geleden heeft het wildbeheer er niet makkelijker op gemaakt. Het af schieten van schadelijk wild is aan vergunningen gebonden en vergt een hele papierwinkel. En waar in het ver leden de eieren van de broedende ganzen werden geprikt, om de kolo nies in toom te houden, gebeurt dat de laatste jaren met of nauwelijks meer. Staatsbosbeheer toonde dit jaar nog z'n goede wil door de pro vincie om toestemming te vragen. Die werd echter dermate laat verleend, dat het de vraag is of het prikken er nog van is gekomen. Vereniging Natuurmonumenten, die op Texel verscheidene gebieden beheert, han teert het landelijke beleid dat nergens meer ganzeneieren worden geprikt, dus ook niet op Texel. De vereniging staat ook met toe dat er in haar na tuurgebieden op ganzen wordt ge jaagd. Met als gevolg dat de popula tie overzomerende grauwe ganzen op Texel in een paar jaar tijd is toe genomen van circa 1200 naar circa 3000. Om de schade te beperken werd met instemming van natuur beheerders twee jaar geleden een faunabeheersplan opgesteld. Daarin werd afgesproken dat SBB eieren zou prikken, dat de Wildbeheer eenheid ganzen zou schieten en ver jagen in landbouwgebieden en dat ganzen zouden worden opgevangen in natuurgebieden. Beheerder Enk Menkveld van Natuurmonumenten ziet desondanks dat de ganzen uit zijn gebieden naar de landerijen van de boeren vliegen.- 'Als je dan ook nog spinazie bij een natuurgebied zaait waar ganzen broeden, dan is dat wel de kat op het spek binden. Maar ze kunnen hun schade verha len op het Faunafonds.' Reservaten Menkveld stelt vast dat met het prik ken van ganzeneieren in natuurgebie den de overlast door ganzen niet is opgelost. 'Onderzoek door Alterra in onder meer Zeeland heeft aange toond dat ook in die gebieden de populatie groeit, al is het wat minder hard. Probleem is dat de vogels de nesten zó goed weten te verstoppen, dat je ze nauwelijks vindt. Uiteinde lijk wordt hier de groei begrensd door de grootte van de broedgebieden en de hoeveelheid beschikbaar voedsel. Er zouden daarom, net zoals in pol der De Eendracht reservaten zijn voor rotganzen, in de landbouwgebieden percelen moeten komen waar de grauwe ganzen mogen foerageren. Daar waar ze met welkom zijn, moe ten ze worden verjaagd. Gebleken is dat dit met de rotganzen ook werkt. Lees verder pagina 5 ers in wijk De Mars in Den Burg in een onweerstaanbare aan- igskracht uit op een groepje en uit buurt. Elke dag zijn ze er fen met hun hengels, turend testukjes brood die ze aan hun hebben geprikt. Het zijn de s in het water waarop ze het voorzien. En die happen Regelmatig hebben ze beet en er eentje op de kant gehaald templaar dat Isaac Ablahad zaterdagavond aan de haak sloeg, was van een zodanige omvang, dat een vader het waard vond de Texelse Courant er bij te halen. In het gezel schap van andere kinderen uit de buurt poseerde de jongen trots met zijn recordvangst, die direct na de foto weer te water werd gelaten. Even later bleek overigens dat niet alleen karpers in het brood happen, maar ook een meeuw. Een vader wist de vogel snel te bevrijden. Hij reed met piepende banden in zijn auto door het voetgangersgebied van de Dorpsstraat in De Koog, net toen de cafés in de nacht van donderdag op vrijdag rond 3.40 uur leegstroom den. De politie besloot hem om die reden aan te houden en aan een alcoholtest te onderwerpen. De man, een 21-jarige vakantieganger uit het Duitse Frankfurt am Main, blies 600 ug/l, veel meer dan de toegestane 220 ug/l. Hij kreeg een bekeuring en moest ?ijn rijbewijs inleveren. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag rond 5.20 uur op camping Kogerstrand een 20-jarige man uit Baarn aangehouden die een stoel tegen een politieauto had ge gooid. Dat gebeurde nadat een vechtpartij tussen twee groepen jon geren was ontstaan en camping bewakers hadden geprobeerd beide partijen te scheiden. Een klein groepje bleef echter agressief, onder wie de inwoner van Baarn. Ook na dat hij de stoel had gegooid en de politie hem wilde arresteren, kwam hij niet tot bedaderen. Pas nadat de agenten pepperspray in zijn gezicht hadden gespoten, staakte hij zijn ver zet. Hij moest een nacht op het bu reau doorbrengen en is zondag sa men met de andere vechtersbazen van de camping gezet. Flinke rookontwikkeling in de boerderij van de familie Zijm aan de Leemkuil. De exacte omvang van de schade was gisteren nog niet bekend. 'Petje af voor de brandweer. Ze tra den snel en kordaat op', zegt be drijfsleider Sjors Hoppenbrouwers van Kustpark Texql en zwembad Calluna, waar een flinke brand zondagochtend de keuken ver woestte. Het was de vierde keer dat de Texelse brandweer afgelo pen weekend in actie kwam. Zater dagavond ontstond brand bij een boerderij aan de Leemkuil nabij Den Burg. In beide gevallen ont stond forse schade door de rook ontwikkeling. De brandweerlieden moesten vrijdagavond voor het eerst in actie komen. Aan de Krimweg nabij De Cocksdorp woedde een buitenbrand. Een oplettende fietser had een kamp vuur opgemerkt en waarschuwde de brandweer. Door de droogte zou het vuur zich snel kunnen verspreiden. De spuitgasten hadden het vuur ech ter snel onder controle. Later die nacht kwam er een melding van het strand bij paal 17. Een Duitse toerist had zijn zoon en twee vrienden zijn auto geleend. Deze kwamen op het idee om 's nachts over het strand te rijden. Bij de strandslag kwam de auto vast te zitten in het zand. De bovenliggende laag stro vatte vlam door de hete uitlaat van het voertuig. Het vuur greep snel om zich heen en binnen korte tijd stond de auto in on zijn vismaatjes met de door hem gevangen karper. (Foto Gerard Timmerman) Vier maanden geleden was hij plotseling verdwenen. En hoe Edo en Thea Rutten uit polder De Eendracht ook zochten, de mobiele telefoon van Edo was en bleef weg. Totdat afgelopen zaterdag onverwacht aardap pelboer Jan van der Wal uit het Friese dorpje Hijum contact met hen opnam. Tijdens het rooien van de aardap pels op zijn land kwam tot opper ste verbazing van de Friese aardappelteler plotseling een Swing van KPN Telecom uit de grond tevoorschijn. Nader onder zoek leerde hem dat het gevonden voorwerp van zijn Texelse collega moest zijn. En daarmee werd met een duidelijk waar het verloren gewaande mobieltje al die tijd was gebleven: als aardappel in de Friese grond. 'Een van onze medewerkers kwam hem zaterdag tegen op de rooimachine toen hij grond en loof aan het scheiden was op de band', vertelt Watze van der Wal van maatschap J. en W. van der Wal. 'We hebben de SIM-kaart eruit ge haald, in een ander toestel ge plaatst en die bleek het nog te doen. Op die manier konden we enkele nummers bellen, waardoor we een familielid van Rutten aan de lijn kregen die ons doorverwees naar Rutten.' Volgens Thea Rutten moet het mo bieltje vier maanden geleden uit de borstzak van haar man zijn geval len, toen hij aardappelen aan het inpakken was voor de Friese maatschap. Via telersorganisatie HZPC was geregeld dat Rutten een deel van zijn overtollige poot- aardappels naar Van der Wal zou sturen, omdat dit bedrijf er te wei nig had. 'Het mobieltje moet toen in een big bag zijn gevallen. Daar gaat zo'n 1100 kilo aan aardappe len in. We hebben diezelfde dag nog lopen zoeken naar de telefoon en we hebben er ook nog naartoe gebeld, maar er werd niet meer op gereageerd, dus we waren er al vanuit gegaan dat hij was overle den.' In Friesland aangekomen, kreeg de verloren gewaande telefoon dezelfde behandeling als alle aard appels in de zak. Van der Wal: 'Hij is gewoon zo'n vijftien centimeter diep als aardappel in de grond gepoot. Als wij zo'n lading krijgen, ga je er natuurlijk met vanuit dat er een telefoon tussen kan zitten.' Volgens de Fries heeft het mobiel tje zijn verblijf in de grond opmer kelijk goed doorstaan. 'Voor het zelfde geld was hij kapot gegaan in een machine tussen de tand wielen of bij de spaken, maar hij is ongeschonden gebleven. Alleen de batterij was natuurlijk leeg Maar op de plaats waar de tele foon kan worden opgeladen, was ook geen oxidatie te zien. Dat komt natuurlijk doordat het nau welijks heeft geregend.' Een hoesje dat om de telefoon zat, bood ook de nodige bescherming. Of het mobieltje het nog doet, kon Van der Wal niet zeggen. 'Wij heb ben helaas geen oplader die op de telefoon past.' Edo en Theo Rutten waren zeer verbaasd toen ze hoor den dat hun telefoon alsnog was gevonden. Ze hadden al lang en breed een nieuw mobieltje aange schaft. 'Hier hadden we dus niet meer op gerekend.' De telefoon was pas anderhalf jaar oud. Be doeling is dat de telefoon weer naar het eiland komt, zodat de Ruttens kunnen bekijken of hij het nog doet. 'Dat wordt dus waar schijnlijk voor hen een dagje Texel of voor ons een dagje Friesland.' brand De drie jongens probeerden zelf het vuur te bestrijden door zand op het motorblok te gooien. Tever geefs, want de auto brandde volledig uit. Kortsluiting Zaterdag rond 17.30 uur was het opnieuw raak. Door kortsluiting met een elektrisch apparaat was brand ontstaan in een boerderij aan de Leemkuil in het Hogeberg-gebied. Het vuur bleef beperkt tot de slaap kamer van de zoon des huize, waar de brand was ontstaan. Bij bewoner Jacob Jan Zijm zat de schrik er maandag nog goed in. 'De familie zat in de tuin en mijn zoon liep naar bin nen om wat te drinken te pakken. Hij kwam snel naar buiten en zei dat de brandmelder ging. Mijn vrouw is er toen met een brandblusser op afge gaan, maar de slaapkamer stond al De beheerders van de camping van De Krim krijgen elke dag een lijst met namen van de receptie van nieuwe gasten van wie een vermoeden be staat dat ze zich niet aan de regels zullen houden. Wie jonger is dan 25 en met een groep vnenden of vrien dinnen vakantie viert, krijgt sowieso een gele kaart. Pagina 4 Dat de sleepboot van de firma Visser Zn. al sinds jaren niet meer in de haven van Oudeschild ligt, betekent met dat het slecht gaat met de onder neming. Al een paar maanden helpt de bemanning bij het verwilderen van wrakken uit de gebombardeerde ha ven van Umm Qsar in Irak, waar de spanning is te snijden. Pagina 6 vol rook. Ik was inmiddels terug van het land en heb de brandweer ge beld. Ze waren hier snel, maar voor je gevoel duren die paar minuten heel lang.' Volgens Zijm hebben de brandweer lieden de brand met beleid geblust. 'Ze hebben niet het hele huis onder water gezet. Er is echt met discipline gespoten.' De boerderij, die als ge meentelijk monument te boek staat, heeft een rieten dak, zonder houten laag daaronder Lees verder pagina 5 (Advertentie) Fjrt Jrxil i u bet bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE www.bruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 15 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 6 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1