Machine waarmee Ik oud kan worden iitte leidt tot weinig extra drukte bij Medische Post Units noodlokalen bij OSG geplaatst Charter losgetrokken uit 'haventje van Sil' JT )orsmachine opvallende verschijning Wat ik zeggen wou... Bommenwerpers OPEL DEALER RENTENAAR .TEXELSE COURANT- Schoolzwemmen Calluna onzeker Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe fëpëï. Alida zit etmaal aan de grond CjQslaagd Tijdelijke oplossing ruimtetekort ticob Keyser in zijn hypermoderne, gekoelde cabine. Bergingsschip de Typhoon van de Terschellingse Rederij Noordgat en reddingboot de Beursplein 5 uit De Cocksdorp zijn woensdag aan het begin middag uitgevaren om hulp te verlenen aan charterschip Alida uit Lemmer. Het schip was dinsdagmiddag rond half twee in het zicht van het 'haven tje van Sil' bij Cocksdorp aan de grond gelopen. Aan boord waren 22 passagiers, twee bemanningsleden en een hond. 'Vorig jaar was ik nog over stuurboord naar het haventje gevaren, maar dat bleek dit jaar niet meer te kunnen', vertelt schipper Onno van Lieshout. 'Vandaar dat ik het over bakboord probeerde, maar toen kwam ik naast de geul terecht.' Nadat hij een etmaal had vastgeze ten, besloot de schipper hulp in te roepen. Door de oostendwind en de lage waterstand zag het er niet naar uit dat de zogeheten keenaak nog op korte termijn op eigen kracht los zou komen. De Beursplein 5 was snel ter plaatse, maar besloot te wachten op de Typhoon. Volgens een convenant tussen de KNRM en bergingsmaat schappijen krijgen de laatste voor rang bij schepen van langer dan twin- Bncrfn in lezen Buivcr, vöwtwoordelJjUmd vanrcdKttt Tijdens mijn laatste verblijf op Texel zag ik bij meerdere plaatsen grote stenen, voorzien van gedenkplaten met namen en data van Engelse be manningen van bommenwerpers uit de laatste oorlog. Ik vind dat beden kelijk en het heeft me lang bezigge houden. Ik heb toch een aantal vra gen hierover. Waarom worden, bijna zestig jaar na de oorlog, deze ge denkplaten neergelegd voor mensen die niet in het bezit waren van de Nederlandse nationaliteit? Wie zijn de initiatiefnemers en wat is hun gedachtegang? Wat zijn hun be weegredenen? Zou het niet beter zijn om de geschiedenis te laten rusten? Natuurlijk mag het nooit vergeten worden. Wie met het kerkelijk geloof leeft, zou beslist vergiffenis kunnen schenken, zonder te vergeten. Uitge breid staat aangegeven hoeveel springstof aan boord was en wat met ieder bemanningslid gebeurde. Maar er wordt niet over gesproken hoeveel mensen door deze bommen werden gedood. In de steden zaten toen meestal vrouwen en onschuldige kin deren In Hamburg bijvoorbeeld zijn in éen enkele nacht 18.000 mensen omgekomen. Als je dit getal met het aantal inwoners van Texel vergelijkt, kun je pas de omvang van deze tra gedie bevatten. De aanleg van deze gedenkstenen heeft zeker geld ge kost. In plaats van in het verleden, hadden de verantwoordelijke instan ties beter in de toekomst kunnen in vesteren, in de toekomst van arme en hulpbehoevende kinderen in de hele wereld. Er zijn genoeg organisaties die behoefte hebben aan geld daar voor. Dan zou het geld zeker zinvol ler zijn besteed. Peter Knobbe, Niestetal (Duitsland). Oosterend, Q 318000, www.opelrentenaar.nl Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en CO..-uitstoot, gemeten volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liten van 10,6 tot 13,3. Liters/100 km: van 9,4 tot 7,5. CO;. gr/km: van 225 tot 180. Dieselmotoren kms/liten van 15,4 tot 15,9. Liters/100 km van: 6,5 tot 6,3. CO, gr/km van 175* tot 169. www.opel.nl VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2003 Opd. Fresh thinking - better eai ter cars. iieuwe, gestroomlijnde combine trekt de aandacht. (Foto's Gorord Timmormon) vu (e aanhoudende hitte heeft tot »g extra aanloop geleid bij de lische Post in De Koog. Dat cludeert arts Ciggaar, die met ar landere huisartsen de artsen- pP I in de badplaats dit seizoen gs ant. Er meldden zich mensen l,( ernstige zonverbrandingen fp medische bijstand, maar dat ,35 is niet onrustbarend hoog. ji 'er hebben verschillende eE toeristen zich met j "halingsmoeilijkheden tot de Te: enpost gewend, maar ook dat lt al is gering, aldus Ciggaar. 'De jlt ste mensen beschermen zich yj 'oedelijk goed tegen de zon en eg i,,e' e Medische Post is sinds 30 juni jp 'l'lks 24 uur per dag geopend (J, toeristen op de zuidelijke helft p, fexel die medische bijstand no- I(j 'ebben. Toeristen op de noorde- pe belft van het eiland kunnen zich ((j fen tot de praktijk van de artsen yy, ben Bent en Haasdijk. Volgens (j, oorzitter van de Stichting Medi- 1 Post De Koog, de Texelse huis- Jacquelien Dros, stappen dage rs ro'n veertig tot zestig toeristen I-bouw in De Koog binnen voor 6 consult of behandeling. Voor het 'wordt de post dit jaar bemand ,<Jne huisartsen. In voorgaande werd de post hoofdzakelijk ^"st door zogeheten basis- j". artsen die wel zijn afgestu- 1 maar nog geen huisarts zijn. Volgens Dros is het puur toeval dat alle artsen op de post ook huisarts zijn. Daarop is niet geselecteerd. De 64-jarige Ciggaar, die ook vorig jaar in de Koger artsenpost werkzaam was, werkte twintig jaar als huisarts en chirurg in Duitsland. 'Via een ad vertentie kwam ik hier terecht Het leek me leuk om in een gebied te werken waar ook veel Duitsers ko men', zo vertelt hij. Naast Ciggaar zijn de doktoren Barzilay uit Amsterdam en Lacum uit Groningen in de Medi sche Post werkzaam. De artsen wis selen elkaar af in dag- en nachtdien sten die lopen van 8.00 tot 18.00 uur en van 18.00 tot 8.00 uur. Hoewel dat pittige diensten zijn, is het volgens Ciggaar prima te doen. 'De nacht diensten kunnen zwaar zijn, maar er zijn ook nachten waarin je een paar uur kunt slapen.' Ontstekingen Volgens de arts is er een grote diver siteit in de aandoeningen en ziektes waarmee mensen zich bij de post melden. 'Ontstekingen aan blaas, keel, ogen en luchtwegen komen veel voor. Daarnaast krijgen we veel slachtoffers binnen van fiets- ongevallen met fracturen aan pols of enkel of ontwrichting van schouders of ellebogen.' Verder komen er vol gens Ciggaar dit jaar opvallend veel tekenbeten voor. 'Dat schijnt wel ver klaarbaar te zijn, doordat je op een eiland zit met veel schapen.' De arts heeft de indruk dat het aantal men sen dat op Texel last heeft van ast matische aandoeningen tijdens de vakantie eveneens relatief groot is. Niettemin hebben zich nog geen calamiteiten of zeer ernstige gevallen voorgedaan. Alcoholvergiftiging Hoewel uit landelijke onderzoeken blijkt dat het drankgebruik onder |on- geren stijgt, heeft dat op Texel nog niet geleid tot dusdanige escalaties dat de toeristische artsen te maken hebben gekregen met slachtoffers van excessief alcoholmisbruik. 'Ik heb het twee keer meegemaakt dat hier iemand werd binnengebracht in een comateuze toestand die nergens op reageerde. Dat zouden gevallen geweest kunnen zijn van alcohol misbruik of drugsvergiftiging, maar dat was met meer vast te stellen', licht Ciggaar toe. Hij heeft de indruk dat de jeugd zich wat het alcoholgebruik betreft dit jaar beter aan de spelregels houdt. De artsenpost wordt in de nachtelijke uren in het weekend in de gaten gehouden door een bewakingsdienst. Die houdt vanaf elf uur 's avonds een oogje in het zeil. En dat is geen overbodige luxe. 'We heb ben wel last gehad van jeugd die op het dak klimt. En vorige week was er rumoer op straat en een opstootje. Dan werkt het prettig met een bewa ker in de buurt.' Overbodige luxe Dat de artsenpost geen overbodige Op verzoek van de Typhoon hielp de Beursplein nog een tijdje mee bij het lostrekken. Na ongeveer driekwartier besloot schipper Charles Douma daarmee te stoppen, omdat het te ondiep dreigde te worden voor de Beursplein. Uiteindelijk lukte het de Typhoon, die minder diep steekt, om de Alida vlot te trekken, 's Nachts voer het schip bij hoogwater naar de haven van Oudeschild, omdat er pro blemen met het koelwatersysteem waren ontstaan De opvarenden had den geen moeite met de tijdelijke stranding. 'Die konden naar het dorp lopen. Ze kwamen ongeveer tot aan hun knieën in het water. Dat maakte het er voor hen alleen maar spannen der op. Maar aan het boord Is het wel een moddertroep geworden, toen ze allemaal terugkeerden. Maar goed, dat moeten we maar schoonmaken.' luxe is voor Texel, blijkt uit een be zoek op een willekeurige doordeweekse dag. De agenda van de dienstdoende arts is indrukwek kend vol en ook de assistentes heb ben het bepaald niet rustig. De tele foon rinkelt voortdurend en voor de balie staan doorlopend toeristen die een afspraak willen maken of die zich melden voor hün reeds gemaakte afspraak. Opvallend is de rust die er niettemin heerst. Alle patiënten mel den zich keurig op tijd en wachten gelaten tot hun naam wordt geroe pen. Volgens Dros begon het seizoen dit jaar slechter, maar ligt het bezoekersaantal inmiddels weer re delijk op schema. Hoeveel patiënten de artsenpost inmiddels heeft behan deld. weet zij niet. De Medische Post is nog tot eind augustus geopend. Tekst Louise van der Sluis Het is nog twijfelachtig of in septem ber het schoolzwemmen in Calluna alweer kan beginnen. 'Het wordt krap', aldus bedrijfsleider S|ors Hoppenbrouwers. Het zwemparadijs, dat afgelopen weekend forse schade opliep door de brand in de keuken, blijft zeker een maand gesloten. Het schoolzwemmen zou er vanaf 9 sep tember van start gaan. 'Als we mer ken dat we het met halen, trekken we meteen aan de bel.' Uitwijk mogelijkheid is zwembad Molenkoog in Den Burg. Volgende week begin nen de basisscholen weer. voldoende hebben. Dat scheelt dus een chauffeur. En hij moet weer een jaartje of 25 meegaan Met de twee machines wordt ook het graan dat voorheen door Henk Broekman werd geoogst, gedorst. 'Ander voordeel is dat de boer nu direct gegevens heeft over de opbrengst, de vochtigheid en de zuiverheid van het graan Ze zijn zichtbaar op het computerscherm naast de chauffeur Met een vocht gehalte van 14,1 procent heeft Dirk Roeper van Akenbuurt geen klagen. 'Het mag maximaal 16 zijn. Als her hoger is, dan moet ik droogkosten betalen. Die blijven me nu bespaard, net als schoonmaak- en andere kos ten. Met dank aan de mooie zomer.' De computer geeft ook aan dat hij een tarweopbrengst heeft van 9 ton per hectare, 'Ondanks de droge zo mer toch een hoge opbrengst.' Roe per is geen uitzondering, vertelt Jan Keesom van Agnfirm. 'Ik had tevoren gewed dat de oogst lager zou uitval len, maar dat heb ik dus verloren. Het is gewoon gigantisch. Gemiddeld oogst je 7800 kilo tarwe van een bunder, daar zit Roeper dus nog een flink eind boven. Ook de opbrengst van gerst is dit jaar zo'n 400 tot 500 kilo hoger dan gemiddeld.' Goed nieuws voor de plaatselijke bierbrou werij dus, die Texelse gerst als grond stof gaat gebruiken. In het land rijdt combinechauffeur Keyser zijn rondjes, telkens een breedte van zes meter meter graan dorsend. 'Ik heb zoveel bekijks. Van oud-loonwerkers tot toeristen. Me nigeen heb ik al in de cabine gehad. Ze kijken hun ogen uit, zóveel tech niek en werkgemak. Deze machine, daar kan ik oud mee worden.' Helaas kan hij er elk jaar maar kort van ge meten. De oogstperiode duurt hoog uit 15 tot 20 dagen. aai 39 nEvheffe-i Met vakantie? In Nederland blijven is zeker zo leuk. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. Tijdelijk kunt u een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga snel naar de Opel dealer voor een zomer om nooit meer te vergeten. ik antievierende dames stoppen a js de kant van de weg om de «de gele kolos in het land te rafionderen. De nieuwe combine loonwerkbedrijf Grisnigt deze o ler in gebruik heeft genomen op. Een hypermoderne dors- efthirte, voorzien van de nieuwste iputertechnieken en alle denk- tgemakken. Maar het meest in oog springend is de gestroom- vorm. 'Ik heb nog nooit zó- belangstelling gehad', vertelt leur Jan-Jacob Keyser. bezwete, met stof bedekte Jfeur boven op de combine, met Bkdoek voor de mond. Dat beeft menig oudgediende van inoogst. Het stemt niet over at de moderne werkelijkheid buiten de lucht trilt van de shet in de cabine van Keyser jk koel. '23,9 graden Cel- «jst de chauffeur op de digi zo# osmometer. Buiten is het tien jy ha warmer. ite s zijn hoge zitplaats heeft hij lp fertabel zicht op het werk dat beneden hem gebeurt. Aan de voor kant verdwijnt het weelderige graan via het draaiende rad in de immense machine, aan de achterkant resteren korte stoppels en stro. Achter de stoel van de chauffeur hoopt het graan zich op in een grote bak. Ze ven ton past er in, heel wat meer dan In de voorganger, ook al geen kleine jongen, die 25 jaar dienst heeft ge daan bij Grisnigt. 'Na zoveel jaar liep die op z'n eind, er moest wat nieuws komen', vertelt Jan Grisnigt. samen met Gerard Rikkenberg eigenaar van de New Holland machine, die in gul dens uitgedrukt 3,5 ton heeft gekost. Weddenschap In een tijd dat het de landbouw niet bepaald voor de wind gaat en er nog zo'n dertien andere combines op het eiland rijden, lijkt dat een riskante in vestering. Grisnigt: 'Wij denken van niet. We verwachten dat de opper vlakte graan op het eiland (circa 1000 hectare, red.) constant blijft. Boven dien heeft deze combine een veel grotere capaciteit, waardoor we nu in plaats van drie, aan twee machines tig meter als ze binnen een half uur ter plekke kunnen zijn én als er geen sprake is van een noodsituatie. De Tyfoon was In de buurt, de Alida is 32 meter lang en van een noodsituatie was geen sprake. Van Lieshout toonde zich wat minder gelukkig met het besluit. 'Voor mij was het wel een noodsituatie, want anders had ik tot maandag moeten wachten en er moet toch brood op de plank komen. Mijn baas krijgt hierdoor nu een ge peperde rekening.' Pieter List (24) uit De Koog is afge studeerd aan de INHOLLAND Hoge school in Alkmaar en mag zich nu ingenieur in de civiele techniek noe men. Hij is momenteel op zoek naar een passende werkkring. Bij de OSG zijn afgelopen week veertien units geplaatst waarin de vier noodlokalen voor de school worden gevestigd. De scholenge meenschap heeft ze gekocht bij het bedrijf Touax uit Moerdijk, dat woensdagochtend begon met het neerzetten. Het onderkomen moet de komende drie jaar een oplos sing bieden voor het toegenomen ruimtetekort. Het aantal leerlingen op de OSG stijgt komend schooljaar van 844 naar on geveer 920. Afgelopen schooljaar was het voor de OSG al passen en meten om iedereen les te kunnen geven. In de vier noodlokalen, die elk een oppervlakte van 56 vierkante meter hebben, kunnen volgens rec tor Henk de Vries per lesuur ongeveer honderd leerlingen worden onderge bracht. De units zijn geplaatst op het schoolterrein langs de Emmalaan achter de locatie Haffelderweg. Ze zijn speciaal voor de OSG gebouwd in Tsjechië. Begin deze week werden ze naar Nederland gereden. Touax, verantwoordelijk voor de plaatsing, huurde Pietje Kager in om de units met zijn kraan op hun definitieve plek te zetten. De Vries: 'In Tsjechië is bij de bouw al rekening gehouden met de OSG. De units zijn aan de buiten kant parelwit geverfd en er loopt bovenlangs een streep van maisgeel. net als bij de school. En de deuren zijn geel gemaakt.' Om de plaatsing mogelijk te maken, moesten langs de Emmalaan een paar iepen worden verwijderd. De gemeente vond dat geen probleem, omdat het om zieke bomen ging. Het gebouw werd vanmorgen opgele verd. IBS Oele/Schoo brengt vol gende week de installaties aan voor elektra en water. Het tijdelijk onder komen wordt onder meer voorzien van verwarming en een toiletblok, zodat leerlingen tijdens de les niet van het ene naar het andere gebouw hoeven te lopen als ze naar de wc moeten. Over ongeveer anderhalve week moet het gebouw volledig klaar zijn, omdat dan het nieuwe schooljaar begint. De eerste weken moeten de leerlin gen het doen met het meubilair dat normaliter voor de eindexamens wordt gebruikt De bestelde tafels en stoelen worden naar verwachting eind augustus, begin september ge leverd. In de noodlokalen wordt straks onder meer Duits, wiskunde, geschiedenis, maatschappijleer en Nederlands gegeven aan voorname lijk leerlingen van de onderbouw. De OSG kocht de units voor €90.000,- bij Touax. Met het bedrijf werd de afspraak gemaakt dat ze de lokalen na drie jaar terug koopt. 'Maar we kunnen er ook zelf de boer mee op', aldus De Vries. De exploitatie is begroot op circa €30.000,- per jaar Dat wordt betaald uit de reserves van de school. De politieke partijen gaven de OSG in juni toestemming voor de noodlokalen, nadat de PvdA daar voor had gepleit in een motie. Burge meester en wethouders wilden aan vankelijk de leegstaande Redmer I Jskaschool in De Waal gebruiken als tijdelijk onderkomen. De OSG was niet gelukkig met dat plan, omdat de locaties dan ver bij elkaar vandaan zouden liggen. De scholengemeen schap streeft op lange termijn naar sluiting van de locatie Emmalaan en de komst van één schoollocatie aan de Haffelderweg, waarin alle leerlin gen en docenten onderdak hebben De politieke partijen hebben pnoriteit gegeven aan de uitwerking van die plannen. Burgemeester en wethou ders komen in het najaar met voor stellen. Op het schoolplein achter de OSG werden afgelopen week veertien units geplaatst, waarin vier noodlokalen worden gevestigd. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5