De barmhartige Samaritaan in de Dennen TEXEJLSE Si OLKA.VI Cjroen \^warL- Jexels in het harL, •Explosiegevaar na aslek op Pontweg Verzet tegen kokkelvisserij é&er&eén* Waddenzee I voldoende beschermd' Kentekenplaten gestolen Dronken man bedreigt portier Texelaar raakt rijbewijs kwijt Voetbal SVO Bromfietser onverklaarbaar ten val Aanhoudingen na mishandeling Ruigte in brand Stofwolken Aanrijding ambulance B en w maken ritje over strand TEXELSE^COURAjNT SUPER DE BOER jerist rijdt reduceerkast omver a Hollands Festival schijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 ledrijf Four Seasons Flower Ie familie Krab aan de Pont- s gisteren een paar uur lang imd geweest vanwege brand- plosiegevaar. Uit een hoofd- iding ontsnapten grote hoe eden gas, nadat een Duitse itieganger een zogeheten verkast van het gas omver gereden. Bewoonster Feli l 'Ik dacht even daar gaat je lebben en houden.' andweer. die snel ter plaatse zette meteen de Pontweg in nchtmgen af. Alle verkeer werd leid via de Pelikaanweg en de ^lsdi|k. Met behulp van hoge- evel werd de concentratie gas 0 z lucht verdund. Volgens 1 «eercommandant Dick neel was er sprake van een iiiige hoeveelheid dat een ex- zich had kunnen voordoen. In ast gearriveerde medewerkers lergieleverancier NUON en de «eer begonnen even later met ïom de hoofdgasleiding bloot jen Na ongeveer een uur kon een noodvoorziening aan- kiom het lek te dichten Door omver was gereden, was ige ontstaan in de aanslui- de kast en de leiding. Met erd al die de tijd het ont- *)e gas onder controle ge kast', vertelt Feli Krab. 'De wolken spoten er uit en het rook gigantisch naar gas.' De familie nam direct maatregelen. Binnen werd de hoofd kraan van het gas afgesloten en alle ramen en deuren gingen dicht. De kinderen werden via het weiland in beide richtingen van de Pontweg gestuurd om verkeer tegen te gaan houden. 'Je moet er niet aan denken dat er net een fietser voorbij komt met een sigaret. Ik hoopte ook dat er met net nu een auto het terrein op zou rij den voor het winkeltje dat we hier hebben. En we hebben die toerist nog moeten laten doorrijden met zijn auto. Na de botsing was hij met zijn wagen bij de kast blijven staan, wat ook gevaarlijk was.' Zo'n tien toeris ten die op het complex verbleven, werden door de brandweer naar een weiland achter de boerderij gediri geerd. Met behulp van een reduceerkast wordt de druk op het gas verminderd, voordat het van de hoofdleiding naar huizen stroomt. Volgens een woord voerder van NUON staat op de hoofdgasleiding een druk van drie atmosfeer. Na reductie komt het bij huizen op een druk van ongeveer dertig millibar binnen. 'Er komen dus wel grote hoeveelheden vri| als er een lek is.' Omliggende huizen hebben volgens de energieleverancier niks gemerkt van het incident. Alleen het complex van de familie Krab zat tij delijk zonder stroom. Rond vier uur was dat verholpen. De Pontweg werd om twee uur vrijgegeven voor het verkeer. Four Seasons Flower en de familie Krab kwamen met de schrik vrij. 'Maar het was wel even stressen', aldus Krab. Staand op een bollenkist in plaats van de kansel droeg dominee Jaap Vlasblom zondag de dienst op. Ook de locatie was nogal ongewoon: de speelweide aan Rozendijk in de Den nen. De meest uit Den Hoorn afkom stige kerkgangers reisden erheen op platte wagens, getrokken door trek kers. De openluchtdienst was een initiatief van de feestcommissie van Den Hoorn, die als afsluiting van de schoolvakanties een afwisselend ite ontstond nadat een Duit- sl met zijn wagen tegen de sAast op het erf van Four re tower was gereden. 'Er (jasns iemand met een rot- itterrein op rijden, die vervol- isurd achteruit reed om te Daarbij kwamen ze tegen de Ihield de brandweer gisteren de concentratie gas laag, nadat een toerist een reduceerkast van de gasleiding langs de Pont Bf had gereden. (Foto Jemen van Haitun programma had samengesteld, met een picknick, spelletjes en een bar becue. Waarschijnlijk als gevolg van het warme weer viel de belangstelling wat tegen, maar de sfeer had er niet onder te lijden. Dominee Vlasblom spotte in zijn welkomstwoord dat de lege rtj stoelen vooraan hem ver trouwd voorkwam, maar trakteerde zijn toehoorders daarna op een warme en optimistische preek. Een centrale rol daarin speelden Kevin en zijn opa, die met elkaar praatten over de barmhartige Samaritaan, een man die mededogen toonde met een ge wonde vijand van zijn eigen volk. De verrassing zat aan het eind, toen de opa-figuur zijn kleinzoon vertelde dat hij ook wel eens aan het geloof had getwijfeld, maar dat hij weer terug bij God was gekomen nadat hij al vakan tie vierend tijdens een fietstocht op Texel bij toeval bij een openlucht- dienst terecht was gekomen en daar was getroffen door de bijzondere sfeer. Ondertussen liep de peuter Jelmer de Ruyter bedrijvig over het veld en gaf hij de dominee en de muzikanten van DEK zelf geplukte bloemetjes. Vlasblom besloot zijn verhaal met de opmerking dat hij bij- het schrijven van de preek niet had kunnen voorzien dat een klein kind zijn woorden ongewild kracht zou bijzetten... (Foto Joop Rommets) de nodige maatregelen en ingevoerd om de vei- |op de Waddenzee te garan- Oat laat staatssecretaris 8 Schultz van Haegen van f an Waterstaat weten in ml ief aan de Raad voor de Schultz van Haegen is het ''9 °m extra maatregelen naar tol ng van de status 'bijzonder aar zeegebied' die de Wad- #°rig jaar kreeg toegewezen. 1 voor de Wadden, die over- adviseert over het Wadden- stelde eerder dat er te wei- ining wordt gehouden met de ste status. de staatssecretaris wordt er aan de verbetering van de iming van de Waddenzee, niveau van de Europese Unie, Idervan het zeerechtverdrag MRPOL-verdrag worden di- taatregelen ontwikkeld en jteld Het is dus niet zo dat de nt voor het mariene milieu is «na de aanwijzing.' De Inter- 6 Maritieme Organisatie, on- van de Verenigde Naties, verleende de status vorig jaar, nadat Nederland, Denemarken en Duits land daartoe een verzoek hadden in gediend tijdens de trilaterale waddenconferentie in het Deense Esbjerg. Een verzoek om aanvullende maatregelen aan de toewijzing te ver binden, werd toen niet gedaan. In haar brief aan de Raad voor de Wad den wijst de staatssecretaris erop dat de status 'voor een internationale erkenning van de kwetsbaarheid van het gebied zorgt en daardoor het bewustzijn moet verhogen van scheepvaart in en nabij het gebied.' De Waddenzee is één van de vijf zeer kwetsbare zeegebieden ter wereld. De status wordt aangeduid op zeek aarten en ook zeevarenden zijn van het bestaan op de hoogte gebracht Surveillerende politieagenten werden in de nacht van zaterdag op zondag door een man aangesproken die twee jongens uit een groep van on geveer 25 jongeren kentekenplaten had zien stelen. Door een duidelijk signalement kon de politie omstreeks 4.00 uur twee 16-jarige vakantiegan gers aanhouden op camping Kogerstrand. De jongens uit Stolwi|k bleken in het bezit van twee Duitse nummerborden. Een 34-jarige man uit Den Helder is zondagnacht omstreeks 1.00 uur aangehouden in de Dorpsstraat in De Koog voor openbare dronkenschap en bedreiging. De beschonken uit gaander gedroeg zich uitermate pro vocerend tegenover een horecaportier en bedreigde hem met de dood. De gewaarschuwde politie sloot de man in. De politie heeft afgelopen weekend op diverse plaatsen in Noord-Holland snelheidscontroles gehouden. Hierbij raakte een 49-jarige inwoner van De Waal zijn rijbewijs kwijt. De bestuur der reed op de Westerterpweg nabij Slootdorp 132 kilometer per uur, waar 80 is toegestaan. Onder leiding van de nieuwe trainer Jitze Beintema beginnen de senioren van SV Oosterend vanavond de voor bereiding op het voetbalseizoen. Er wordt getraind op dinsdag en vrijdag, aanvang 19 30 uur. Het eerste elftal opent de competitie zondag 7 sep tember tegen Vesdo. 21 natuurorganisaties protesteren tegen de mechanische kokkel visserij op het wad. Maandag werd een bezwaarschrift uitgereikt aan André van der Zande, directeur generaal Natuur op het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Dit schrijven is ook on dertekend door Landschapszorg Texel en Vogelwerkgroep Texel. Natuurorganisatie Stichting Wilde Kokkels meldt dat onderzoek door het NIOZ uitwijst dat de zogenaamde broedval met dertig procent is ge daald. Dit betekent dat het aantal jonge kokkels in de Waddenzee sterk is afgenomen. In 1997 werden nog op 499 van de in totaal 1910 monster punten van het instituut kleine kokkels aangetroffen. Dit jaar is er slechts op 356 plekken broedval ge constateerd. Ook collega-onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) hebben tijdens hun jaarlijkse inventarisatie weinig kokkels gevonden, zo weet Wilde Kokkels. In totaal zou er zo'n 7,42 miljoen kilogram oogstbaar kokkelvlees zijn, tegenover een ge wenst aantal van -18.6 miljoen kilo gram om alle vogels van voedsel te voorzien. Eventueel zouden de vo gels kunnen overstappen op mosse len en Spisula (een klein soort schelp dier). waarvan 16.8 miljoen kilogram is gevonden. Wilde Kokkels vindt het onbegrijpe lijk dat het ministerie toch een ver gunning heeft afgegeven voor de vangst van 3 miljoen kilogram kokkels. Na aftrek van kokkelvisserij en voedselreservering zou er 2,7 mil joen kilogram schelpdiervlees over blijven in de Waddenzee, zo stelt de stichting. In 1998 was er namelijk sprake van 140 miljoen kilogram oogstbare kokkels en vorig jaar 43,5 miljoen kilogram. Wilde Kokkels denkt dat het merendeel van de Wad denzee van kokkels dreigt te worden ontdaan, ook nu het aantal jonge schelpdieren is afgenomen. De Producentenorganisatie Kokkel- visserij rept van een ruime aanwezig heid van jonge kokkels en spreekt de mogelijk schadelijke effecten tegen. 'We laten de kleine kokkels liggen en vangen alleen de grote', zegt secre- niet. Een passerende automobilist zag hem als eerste in het gras naast het fietspad liggen. De bromfietser, die een helm droeg, liep onder meer diverse schaafwonden op. Om mo gelijk nekletsel voor te zijn, kreeg hij een nekkraag om. Daarna werd hij met de ambulance naar het zieken huis in Den Helder gebracht. (Foto Jemen van Hattum) Een 29-jarige man van Irakeze af komst is vrijdagmiddag gewond ge raakt, nadat hij met zijn brommer was gevallen op het fietspad naast de Oosterenderweg. De man reed in de richting van De Waal en viel net voor bij de kruising met de Eendekooiweg. De oorzaak was de politie een raad sel. De man had geen botsing gehad. Getuigen van het ongeval waren er taris Jaap Holstein. 'Bovendien vis sen we lang niet zoveel als we offici eel mogen. De 22 schepen die we hebben, gebruiken we lang niet alle maal. We houden er rekening mee dat er voor de komende jaren ook genoeg moet blijven liggen en er ligt zeker genoeg voor de vogels.' Vol gens Holstein is het een kwestie van feiten tegen emoties. 'De natuur beschermers zien de Waddenzee als de laatste wildernis en spelen in op die emoties. Het is moeilijk daar fei ten tegenin te brengen.' Op camping Kogerstrand zijn zondagochtend omstreeks 5.30 uur vijf jongens in de leeftijd van 18 tot 21 jaar aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. De vakan tiegangers maakten deel uit van een groep uit 't Gooi en zouden op het fietspad naar de camping een 19-ja- rige jongen uit Utrecht hebben ge schopt en geslagen. Het slachtoffer was in gezelschap van een meisje en een aantal vrienden, die werden te gengehouden door de groep toen zij hem te hulp wilden komen. De jongen liep letsel op aan het gezicht en hield een flink aantal blauwe plekken en emotionele schade over aan de mis handeling. De brandweer heeft zaterdagavond drie hopen ruigte geblust op een weiland aan de Hoornderweg. De branden zijn volgens de brandweer vermoedelijk aangestoken. Pagina 7 Zo'n honderdvijftig crossers betraden zondag het terrein van de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel voor de tweede autocross van het seizoen. Stofwolken stegen op vanuit de arena aan de Hoofdweg. Pagina 9 Aan de Noorderhaaks op 't Horntje vond zondag rond het middaguur een aanrijding plaats De bestuurder van een ambulance, een 59-jarige man uit Den Burg, wilde zijn voertuig keren om ergens te parkeren. Hierbij kwam hij echter in botsing met een in de berm geparkeerde Zwitserse auto. De ambulance liep schade op aan de achterzijde; van de andere auto was het voorportier ingedeukt. Burgemeester Geldorp en wethouder Annie Hm hebben in gezelschap van vertegenwoordigers van Rijkswater staat dinsdag een verkennende ronde gemaakt over het Texelse strand. De rit had geen handhavend karakter, maar gezien enkele waarne mingen bij strandpaviljoens beraadt het college zich wel over de vraag of dat in de toekomst nodig is. Onder weg werden de bestuurders bij gepraat over het verloop van de vooroeversuppletie op Texel. Als voorzitter van de Noordhollandse kustgemeenten praat burgemeester Geldorp mee over de verdeling van gelden voor de zandsuppletie. Een paviljoenhouder uitte zijn zorgen dat het strand door de wijze van suppletie te smal wordt. Ze deelde zijn zorgen niet, omdat het zand dat verderop in zee wordt aangebracht, volgens RWS uiteindelijk op het strand terechtkomt. (Advertentie) (jna 'ZmarL Jhrtii la bd bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?ï Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 22 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 13 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 -NR. 11802 DINSDAG 12 AUGUSTUS 2003 r E X E LS E^COURANT Het Hollands Festival bracht zater dagavond honderden mensen op de been in Den Burg Velen trotseerden de warmte in de hete cafés om op tredens bij te wonen van bekende en minder bekende artiesten. Pagina 2

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1