<anshebbers sneuvelen tijdens finales autocross Het hoeft niet zo netjes i Is bii een normale auto lo gek om een rondje te rennen...' TEXELSE 9 Bea Dekker op vierde plaats J/jVaar gebeurd Het puntzakje Zwemlessen Ver van huis r"pr7r;t or /-j DINSDAG 12 AUGUSTUS 2003 De stofwolken kwamen het publiek tegemoet tijdens de races. n honderdvijftig crossers betraden zondag het terrein i de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel (MAB) voor de ■ede autocross van het seizoen. Stofwolken en het no- e spektakel stegen op vanuit de arena aan de Hoofdweg, jer klassen, Rodeo, 4-cylinder vrij, Formule 1 en Junior, nen de deelnemers het tegen elkaar op. De cross werd esloten met spannende finales, waarin menig kans- iber in het stof beet. weg 'Als dat naar binnen steekt, kun nen de banden beschadigd raken. Gelukkig hoeft het werk hier allemaal niet zo netjes als bij een gewone auto.' Simon Witte (Juniorklasse) en zijn vader kloppen aan met een rekje dat passend moet worden gemaakt voor een accu. 'Mijn eigen accu was ka- 'Sommigen hebben alleen nog altijd met in de gaten dat ze het met voor ons doen. maar voor zichzelf', zegt voorzitter en wedstrijdleider Jan Nico van der Ploeg. 'Veiligheid staat voorop, de kooi moet goed zijn.' Juniorklasse De finale van de Juniorklasse, jonge- res keer gaat hij over de kop met i»agen. Versuft zit Kees Jimmink gordels, terwijl hulpverleners op af rennen. De rode vlag is om gegaan en de ambulance komt érrem oprijden. Publiek kijkt met ming toe wat er gaat gebeuren en het met Jimmink is. Het is de ile manche van de Rodeo-klasse rin hij de hevige buiteling maakt, van de hulpverleners, die ach- in de wagen is geklommen, j! Jimminks hoofd stevig vast, ijlde ambulanceverpleegkundige hem praat. Ook zijn vriendin is er ddels bij gekomen, de nodige voorzichtigheid wordt ninks helm verwijderd en even stapt hij behoedzaam, maar op kracht uit de wagen. Het pu- beloont hem met applaus. Ter- eiffcijn auto wordt verwijderd en de doorgaat, komt Jimmink op Iftfn onder een parasol op het lenveld. Presentator Martin Trap, tti amen met Marco van Sambeek presentatie in handen heeft, 11 jt hem even later voor de micro waar hij vandaan komt en hoe vriendin heet. Beide antwoorden t*|torrect. 'Dan gaat het weer hele- goed met je', concludeert dok- rap ook nu soms behoorlijk stoffig als er wordt gereden. Parasols zijn meege nomen als bescherming tegen het stof de zon en sommige bezoekers staan met stofbrillen op te kijken Sproeiwagens rijden deze keer zon der haperen over de baan om hem met tussenpozen nat te maken. On der de crossers wordt wisselend ge dacht over het sproeien. De een moet er niks van hebben, de ander vindt het toch wel oké. Geleden In totaal doen zo'n honderdvijftig coureurs mee. Aan veel auto's is te zien dat ze twee weken geleden ook al dienst hebben gedaan. In de pits- straat naast de baan wordt druk ge sleuteld om alles rijklaar te houden. Arnout Dijker (Rodeo-klasse) is met een rol tape een aantal slangen aan het dichtmaken. 'Misschien haal ik het nog net, maar dan moet ik ook niks meer meemaken. Ik heb al wel twee manches uitgereden.' Ernst Zijm (eveneens Rodeo) is bezig zijn grill terug naar voren te buigen. 'De vorige keer zag de wagen er toch wat frisser uit. Maar dit is daarnet ge beurd.' Het rijden valt hem wat tegen 'Ik heb moeite met sturen, omdat ik alleen voorwielaandrijving heb en pot, maar ik heb net een andere ge kregen van iemand die ermee op houdt. Hij moet nu alleen nog in de wagen passen', vertelt Simon. Hij rijdt voor de eerste keer op de baan. 'Twee weken geleden was mijn auto nog niet klaar. Gisteravond om twaalf uur was het zover.' Bij zijn eerste manche werd hij meteen getrakteerd op een zwarte vlag, omdat hij een ander probeerde in te halen De tweede manche werd uitgereden. AH pish van Jimmink is een van de t opzienbarende tijdens de |)t autocross die zondag werd <1 in de arena van de MAB aan s'dweg in Eierland. Maar ook Ktndere crossers duiken meer- Jragreppel in, staan scheef op mof botsen tegen elkaar. Het Istoeft zich in ieder geval niet Tussen de 2500 en 3000 és zijn op de cross afgeko- f, «igeveer evenveel als twee aigeleden. Net als toen is het daar is de baan wat te glad voor. Ik moet misschien toch wat meer met het gaspedaal gaan spelen.' Piet de Woeste Witte doet goede zaken. Met een bus van Frans Stolk en lasmateriaal van Texdok staat hij in de pits om las- en snijwerk uit te voeren. Het is een komen en gaan van crossers die zijn hulp even nodig hebben. Witte slijpt een bout op maat, last een nieuw onderdeel aan een wagen en even later snijdt hij er gens weer een uitstekend plaatdeel vader en zoon Witte vertrekken met het op maat gemaakte rekje, staat de volgende klant alweer op de stoep. René van der Star ligt, net als andere crossers, zelf onder zijn wagen te knutselen. 'Geef sleutel vijftien of ze ventien eens aan', roept hij vanonder het chassis naar zijn neefjes en broer tjes die rond de wagen zitten.' De draagarm van het rechtervoorwiel is toe aan vervanging. De organisatie lette dit jaar extra op de bodemplaten van de verplichtte kooiconstructies. srnmink ging diverse malen over de kop, waarna een ambulanceverpleegkundige en vrijwilligers van het Rode Kruis eerste hulp (M nden. Martijn de Veij, Pascal Spigt en Jeroen Takes maken hun ereronde na hun zeges in de finale van de Formule 1. ren beneden de achttien die dit jaar voor het eerst meededen, wordt ont sierd door vijf herstarts. De rode vlag gaat vijf keer de lucht in als achter eenvolgens Steef Witte, Marleen ter Steege, Thijs Vonk, Bernhard de Rid der en een vijfde crosser de sloot in gaan. Ter Steege gaat zelfs over de kop, maar houdt er niks aan over. Als de wagen op vier wielen staat en met behulp van officials aan de praat is gebracht, kan ze weer meedoen, omdat er een complete herstart wordt gehouden. De eerste plaats lijkt lang voorbehou den aan Ben Boersen die slim rijdend een flinke voorsprong opbouwt. Soe pel maakt hij gebruik van de greppels in de binnenbochten, waardoor hij met meer meters maakt dan noodza kelijk. Bij de vierde herstart moet hij echter met een kapotte motor het terrein verlaten. 'Ik had al wat proble men, omdat de accu leeg was, maar koud wilde de motor toch nog wel starten,' vertelt Ben als zijn wagen naar het binnenterrein is gesleept. Een ander uitgevallen crosser komt kijken en geeft hem bemoedigend een schouderklop als troost voor het verlies. Vader Peter Boersen, samen met Hans Veeger de drijvende kracht achter de Jumorklasse, zegt dat de rode vlaggen zijn zoon de das om hebben gedaan Op de baan is de koppositie inmid dels overgenomen door de eveneens sterk ri|dende Ruud van Boven. Hij eindigt uiteindelijk als eerste, gevolgd door Danny Goënga en Dave Pas toor, de winnaar van twee weken geleden. 'Er staat er hier één te glun deren', zegt presentator Trap als Ruud zijn wagen uitkomt. De tijd die verloren is gegaan bij de Juniorfinale, wordt ruimschoots inge haald door de crossers van de 4- cylinder vrije klasse. Hard stuiven de wagens over de baan. Op verzoek van de deelnemers is de baan niet gesproeid en dat is te merken. Rode vlaggen blijven uit, waardoor de race zich ononderbroken kan afspelen. De uiteindelijke nummers één en twee, Rob Slik en Ronald Witte, hebben hun posities al vrij snel stevig in han den. Voor Witte is het een opmerke lijke presentatie, omdat hij bij voor gaande races regelmatig werd geplaagd door pech. De meeste strijd wordt geleverd om de derde plaats. René Hoep meldt zich als gegadigde, maar de plaats wordt uiteindelijk ver overd door Ben Rentenaar. 'Mijn dag kan niet meer stuk', zegt Slik als hij het binnenterrein is opgereden. 'Het liep gesmeerd. In de eerste paar ron- 'Bakker uit Den Hoorn heeft af- p vrijdagavond voor de hon- pte keer meegedaan aan de krossloop. Hiervoor ontving de F® uit handen van organisator knout voorafgaand aan de wed- [bloemen, een hermnerings- Je met inscriptie en een mandje |#psche producten. |Vr liep zijn eerste crossloop op 1987. 'Die vrijdag waagde ik Ur het eerst aan een vrijwillige topwedstrijd, in een schitterend fTexel', meldt de jubilaris, die '°or die tijd nooit kon voorstel- Di' zo gek te zijn een rondje te o 'Een strandloop van ZDH zag eens aan mij voorbij gaan 's maar ik zat toen wel in een <>'oek, na een stoffige dag in de in de bollen te hebben ge- Bakker waardeert de sfeer de crosslopen in Den Hoorn, de toeschouwers ook oog heb- oor lopers die later finishen, de mooie omgeving en het tliecertificaat dat voor iedere "earligt worden door de Hoorn- V/aardeerd "te spreken is Bakker over los °P het parcours, waar los stuif- |mder ligt. Echt een teken dat Bea Dekker deed zaterdag met haar paard Revanche van Rico mee aan het kampioenschap van het Neder lands Rijpony Stamboek in Ermelo. In haar eerste proef - in de klasse L2 - eindigde ze met 162 punten op de tweede plaats. In de tweede proef werd ze met 156 punten vijfde. Uit eindelijk was deze score goed voor een vierde plaats in het totaalklasse ment en twee winstpunten. Dekker heeft nu voldoende punten vergaard om in de M-klasse te mogen uitko men. Ook de verslagen in deze krant laten soms te wensen over. 'Op 22 augus tus 2000 werd geschreven: toppers op dreef in cross ZDH, onder andere Harry Bakker uit Den Hoorn (15.51 min.). Een waardeloze tijd vond ik dat werd niet over geschreven.' Na de huldiging werd de voorlaatste crossloop verlopen. De miniloop over 1 kilometer werd in 3.21 minuten ge wonnen door Debora Diawach uit Engelskirchen. Valerie Mulder uit Jaap Witte uit Den Burg won deze afstand bij de heren. Hij had slechts 14.20 minuten nodig. Erik Bakker uit De Koog was wederom de sterkste over 8 kilometer. Bij de heren won hij in 31.25 minuten, In de veteranen- categorie was Nico Vergouw uit Zaandam de snelste in 32.40 minu ten. Vrijdag is de laatste ZDH-cross- loop van deze zomer. Na afloop wor den ook de prijzen voor het eindklassement uitgereikt. Foto Mxhtel Dekker) als je dan mijn snelste cross, bij 22 graden Celsius in de schaduw, erbij zou zetten. Die van 9 augustus was in 15 minuten en 2 seconden. Toen was ik pas écht op dreef, maar er Heckenheim won de 4 kilometer voor de jeugd in 18.29 minuten. De 4 kilo meter bij de dames bleek een prooi voor Heike Bienstein uit Amsborg, die het traject aflegde in 17.24 minuten. den had ik Witte nog dicht achter me, waardoor ik een andere lijn ben gaan rijden. Ik heb wat meer afgesneden en in de binnenbochten greppels meegepaktVan al het stof had hij weinig last. 'Ik had een goede bril op, In de eerste manche was het nog wel een rommeltje. Daar zag je bijna niks meer. bijgeven', vertelt hij. De uitgescha kelde Zijm noemt hem een terechte winnaar. 'Hij had ook drie manches gewonnen.' Zijm's uitschakeling was bijna een kopie van twee weken ge leden. Toen had ik ook lekke band en nagenoeg op dezelfde plaats De finale van de Formule 1 laat zich aanzien als een strijd tussen plaats te pakken, maar die komt uit eindelijk in handen van Jeroen Takes. Voor de crosser, die pas een paar jaar geleden begon, is het de eerste keer dat hij op Texel in de prijzen valt. Win naar Martijn de Veij heeft de eer de laatste te zijn die uit handen van voor zitter en wedstrijdleider Van der Ploeg te krijgen. Van der Ploeg neemt na Veel auto's hadden de nodige averij opgelopen. Rodeo Hans Arnout voldeed tijdens de finale van de Rodeo-klasse aan het gege ven dat hij bij de tweede cross vaak beter is dan bij de eerste. In de eer ste paar ronden gaat het nog gelijk op met Jan Zijm en Bert Uitgeest Na de eerste herstart toont Arnout zijn erva ring. Doordat hij in de derde versnel ling wegrijdt, nemen een paar ande ren aanvankelijk de kop van hem over, omdat hij moeilijk weg komt. Arnout heeft echter het geluk dat Bert Uitgeest tijdens de herstart tegen hem aanduwt, waardoor zijn wagen toch op gang komt. Na ongeveer driekwart ronde vindt Arnout het wel letjes en neemt de leiding weer in ^an ^'im 'noest de finale van de Rodeo voortijdig staken, vanwege een lekke band. handen. De eerste herstart was nodig, omdat Chris de Vries de sloot inreed. Onge veer tegelijkertijd sneuvelt ook kanshebber Jan Zijm met een lekke band. Een tweede herstart is nodig als Joop Veltkamp en Roy Boeijen hard tegen elkaar botsen en in de greppel belanden. Voor Boeijen is het de tweede keer die dag dat hij een flinke smak maakt. In het laatste paar ronden ondernemen de gebroeders Bert en Ronald Uitgeest nog pogin gen om Arnout te achterhalen, maar die is hen te snel af. 'Ik wilde ze per se voorblijven, dus dat was extra gas twaalf jaar wedstrijdleiding en twee jaar voorzitterschap afscheid. Onder begeleiding van drie stockcars maakt Van der Ploeg een ereronde in de wagen van Ronald Uitgeest, Een of ficieel afscheid is het nog niet. Dat komt bij de jaarvergadering van de MAB. Naar een nieuwe voorzitter wordt nog gezocht. Klaas-Pieter Zuidewind neemt volgend jaar de wedstrijdleiding op zich. Tekst en foto's Jeroen van Hattum Af en toe komen er mensen op Texel die in Den Helder een bootkaartje kochten en niet doorhebben dat het een retourovertocht betrof. Zo ook in het volgende geval. Op het eiland zijn twee winkels waar allerlei antieke snoepsoorten worden verkocht, die dan in ouderwetse grauwe punt zakjes worden verkocht. Vier wat oudere dames stapten een van deze winkels binnen, keken hun ogen uit en kochten allerlei lekkers dat hen aan hun jeugd deed denken en dat in nostalgische zakjes werd verpakt Kees, die de dames bediende, ver telde daarbij: 'Dames, laatst heb ik met de directeur van de TESO een afspraak gemaakt dat als mensen met de boot het eiland verlaten bij het tonen van een puntzakje aan de con ducteur gratis naar Den Helder wor den overgezet.' De dames waren Kees zeer erkentelijk voor de tip en zeiden zeker gebruik te zullen maken van dit buitenkansje. Pas nadat ze de winkel hadden verlaten, kwam een van hen terug met de vraag 'Mijn heer, hoe zit het nou, ik meende toch dat we een retourbiljet voor de boot hadden Wat een lachende Kees beaamde. Jan van Tunen kanshebbers Martijn de Veij, Sandor Mantje en Pieter Dogger. De posities van de laatste twee worden echter overgenomen door Pascal Spigt en Jeroen Takes. Mantje en Dogger val len beiden uit. Een herstart is nodig als Bram de Smidt met een harde klap in de greppel in is gereden. Met pijn aan zijn ribben wordt hij naar de EHBO gebracht. Kanshebber Klaas- Jan Modder verdwijnt vanwege pro blemen met de ophanging eveneens voortijdig van het toneel. Na de her start rijden De Veij en Spigt nagenoeg onbedreigd naar de zege. Piet Scholtanus lijkt nog even de derde De start van de particuliere zwemles sen in zwembad Molenkoog is ver schoven naar volgende week maan dag. De lessen hadden deze week moeten beginnen, maar volgens het zwembad was dat nog niet te doen vanwege het mooie weer Leskaarten zijn al wel verkrijgbaar bij de kassa. Molenkoog gaat woensdag en don derdag al om 10.00 in plaats van 12.00 uur open vanwege het weer. Tijdens hun vakantie op Lanzarote kwamen W.A. Bleij en Annenet Koe- gelberg uit Utrecht een vrachtwagen tegen van AB Texel Holland met een kenteken van de Canarische Eilan den. Kijk voor meer informatie. www.jantjebeton.nl Giro 1247

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9