Natte duinvalleien lijden onder droogte Texel stopt samenwerking met Friese waddeneilanden Cjrocn '2warLrJexels in het harL, rees voor verpaupering haven door zwerfvuil f College wil openbare aanbesteding riolering ||/yS haalt vuilnisbakken weg Aanbod Kanters afgewezen Politie bedreigd bij aanhouding /echtpartij Zakkenrollers aangehouden Rolling Stones Bondsteam Fietsongeval Snelheidscontroles Onder de pomp Aanvaring garnalenkotters Hulppost duurder TEXELSE^COURANT jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11803 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 2003 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg udeschild is grote onvrede ont- n over de beslissing van Rijks- rstaat (RWS) om alle vuilnis- :en van het rijkshaventerrein te lijderen. De organisatie be- hier afgelopen voorjaar toe, at er geen budget beschikbaar voor het legen ervan. Daar- kunnen bezoekers van de m hun afval niet meer kwijt en hoeveelheid zwerfvuil aan- ijk toegenomen. De dorps- missie van Oudeschild vreest aupering van de haven en ook ssers morren over de handel- ivan Rijkswaterstaat als ver- oordelijke organisatie. etonnen funderingen naast de jes op de haven liggen er nog. van de afvalbakken ontbreekt spoor. RWS-woordvoerster i Nijssen laat desgevraagd dat er geen geld meer voor is. ais haar gaat het met om een «gingsmaatregel. 'Dat kun je zo leggen. Er is geen geld voor. Er n aantal andere projecten dat (etkrijgt.' Nijssen spreekt tegen Ie hoeveelheid zwerfafval op de nstoegenomen. 'Volgens onze «erkers is dat absoluut niet het .Verder is het zo dat al het af smet het oog te zien is bij de rnspecties. die regelmatig wor- Wiouden, wordt meegenomen mze mensen.' Op de vraag of pmsbakken mogelijk volgend «eer worden geplaatst, wil zij «lijk niet in gaan. Om vervol- ,ste geven dat de vuilnisbak- te bestek zijn gehaald. 'Dat Groeneplaats in Den Burg ont- <t de nacht van woensdag op lag rond 2.30 uur een flinke irtij. Volgens een ooggetuige erom onbekende oorzaak en- |ike klappen, waarbij vooral een jeugdige vakantiegangers zich (stden. De politiewoordvoerder dat het opstootje door agenten Idem werd gesmoord en dat het lespubliek van ongeveer vijf- sd personen, dat op de dtsco- stond te wachten, zich verder eeldig heeft gedragen. iburger surveillerende agen- heeft gistermiddag twee vollers aangehouden in de rstraat in Den Burg. De zak- illers, twee Bulgaarse vrou- an 26 en 31 jaar, hebben tas- estolen en portemonnees uit ngerold. inste zes slachtoffers, die onder a in de Weverstraat en op de nplaats zijn gerold, hebben Ie gedaan. Beide vrouwen zijn toten. Ook na de aanhouding en er nog meldingen binnen rkkenrollers. De politie ver- dan ook dat er meerdere nrollers actief zijn. Zij adviseert "kelend publiek om tassen en ijke goed in de gaten te hou- :en tas aan een kinderbuggy n acht de politie bijvoorbeeld ifstandig. Zakkenrollers blijken tome actief op markten en koptredens waar mensen scholen en in het gedrang met 1 dat er gerold wordt. Vanaf 1 heden zijn in Den Burg 23 'gen bij de politie binnengeko- »er zakkenrollers. betekent dat ze voorlopig niet terug komen.' Havenmeester Hans Boks krijgt veel klachten over de verwij derde bakken. 'De mensen weten niet waar ze met hun rotzooi heen moeten. En als wij vissers er op aan spreken dat ze hun rommel moeten opruimen, krijgen we de bal terug gespeeld. Dat is ook wel logisch.' Verloedering Ook de dorpscommissie ergert zich aan de houding van Rijkswaterstaat. Volgens woordvoerder Alfred Schaat- senberg zijn er inmiddels gesprekken geweest met de organisatie. 'Er is mij persoonlijk toegezegd door de ver antwoordelijke man hier dat als het echt te gek wordt, dat die bakken dan teruggeplaatst worden. Blijkbaar is het dus nog niet te gek.' De dorps- commissie heeft ook het college van b en w aangesproken over de drei gende verloedering. 'Het is natuurlijk wel zo dat de gemeente toeristen belasting int. Dan zouden ze er ook voor kunnen zorgen dat de rotzooi van de bruine vloot wordt opge ruimd.' Daan Schilling, die Nel Eelman tijdelijk als verantwoordelijk wethouder vervangt, bevestigt dat burgemeester en wethouders van de problemen op de hoogte zijn. 'Er is al ambtelijk vooroverleg geweest en we zullen ons beraden op een oplos sing.' Hij verbaast zich erover dat Rijkswaterstaat stelt dat de hoeveel heid zwerfvuil de afgelopen tijd met is toegenomen. 'Bij ons komen be richten binnen dat het rommeliger is geworden.' Volgens Schilling is het Lees verder pagina 5 «JaxwW- «wflKOCWfi: - Waarschijnlijk nergens op Texel zijn de gevolgen van de droogte zo goed te zien als op het Groote Vlak langs de weg naar paal 9. Waar een half jaar geleden tientallen schaatsers de ij zers onderbonden, rest nu nog slechts een armetierig plasje water, nauwelijks genoeg voor de er gra zende Schotse Hooglanders en Exmoor-pony's om hun dorst te les sen en verkoeling te zoeken. Het is een opmerkelijk beeld. Nadat in de duinen bij Den Hoorn halverwege de jaren negentig veel grond is afgegraven om vocht minnende plan ten een kans te geven, is met name' het gebied tussen De Geul en Jan Ayeslag een stuk natter geworden. Zelfs tijdens langdurige perioden van droogte stond er de afgelopen jaren veel water Veel meer in ieder geval dan in vergelijkbare zomers toen in de duinen bij Den Hoorn nog drinkwater werd gewonnen. In dat opzicht mo gen de Texelaars zich dus gelukkig prijzen dat het water sindsdien met een pijp van de overkant wordt aan gevoerd en vormt zelfs de deze week verlaagde druk op de waterleiding een luxeprobleem... (foto Joop Rommets) Losse nummers 0,90 Ogenschijnlijk is het een gewone witte handdoek. De laatste gebruiker was echter gitarist Keith Richards van de Rolling Stones. Texelaar Jan 'Buks' Veeken (50) ving het kleinood maandag op tijdens het eerste con cert van de Stones in De Kuip. De Stones-fan is een fervent bezoeker van de legendarische rockgroep. Pagina 2 Het bondsteam van En Passant werd afgelopen seizoen kampioen en pro moveert naar een hogere klasse. Maar het succes werkt versluierend, want de schaakclub heeft al enige tijd geen enkel jeugdlid meer. Om de ver grijzing een halt toe te roepen, start de vereniging aan het begin van een nieuw seizoen een actie. Pagina 7 Op de Ruigendijk nabij De Koog kwam woensdagmiddag een vrouw uit De Cocksdorp ongelukkig ten val met de fiets. Zij belandde met het rij wiel in een greppel en werd met nog onbekend letsel met de ambulance afgevoerd naar het Gemini Zieken huis in Den Helder. In Den Burg zijn dinsdagmorgen op verschillende weggedeeltes snel heidscontroles uitgevoerd. Van de 250 passanten werden er zes op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 kilometer per uur, waar 60 is toegestaan. En pas sant kregen twee bromfietsers een bekeuring voor het rijden zonder helm. De gemeente zal de aanleg van de persriolering in het buitengebied openbaar aanbesteden en niet met één bedrijf onderhands zaken doen.Dat betekent dat het aanbod van de firma Kanters uit Erp die zegt dank zij een eigen systeem het werk tegen een zeer concurre rende prijs te kunnen uitvoeren, van de hand wordt gewezen. Volgens het systeem Kanters worden de bewoners bij het werk ingescha keld. Zij zorgen voor het afzetten van wegen, het opzoeken van leidingen en kabels, het aanvoeren van PVC en het schoonhouden van de wegen. De WLTO zou deze werkzaamheden moeten coördineren. Kanters (gespe cialiseerd in de aanleg van kabels, leidingen en riolering) heeft tevens contact gehad met Jaap Drijver van Kabeltex, omdat gelijk met de riole ring ook een glasvezelnet kan worden aangelegd waardoor het buiten gebied tegen lagere kosten op de kabeltelevisie kan worden aangeslo ten. Kanters pleegt niet te werken met een bestek van de opdrachtge ver, maar hanteert op hoofdlijnen een van de Grontmij afkomstig raam- bestek. Op basis daarvan wordt door middel van een onderhandse aan besteding een contract afgesloten met de betreffende gemeente om tegen een vast tarief drukriolering aan te leggen. Daarbij worden bij de pom pen van het systeem besturings- kasten toegepast die door Kanters zijn ontwikkeld en die veel voordelen boven besturingskasten van andere leveranciers zouden hebben. Het college heeft na onderzoek be sloten niet met Kanters in zee te gaan, in de eerste plaats omdat dit strijdig is met het aankoop- en aan bestedingsbeleid van de gemeente. Verwacht wordt dat de gemeente betere resultaten boekt als het werk openbaar wordt aanbesteed. Boven dien betekent de werkwijze van Kanters dat de gemeente niet meer alle touwtjes in handen heeft tijdens het werk. Door het ontbreken van een gedegen bestek kan tijdens uit voering van de werkzaamheden met meer worden bijgestuurd. Ook het feit dat bij het systeem Kanters gebruik moet worden gemaakt van de door dit bedrijf ontwikkelde besturings kasten draagt bij aan de afwijzende houding van het college. Want na het bekijken van financiële, technische en andere aspecten is reeds beslo ten dat de 300 pompunits (inclusief de bijbehorende besturingskasten) die nodig zijn voor het persleiding- netwerk, geleverd moeten worden door ITT Flyght BV. Dit bedrijf heeft al veel pompunits op Texel geïnstal leerd en de gemeente heeft daar goede ervaringen mee, De politie had dinsdagnacht in De Koog de grootste moeite om een drankrijder tot de orde te roepen. Toen de man uiteindelijk kon wor den aangehouden, bood deze ver zet en kreeg daarbij hulp van een omstander. In de commotie be dreigde hij één van de agenten met de dood. Surveillerende agenten troffen de 36- jarige man uit Oosterend aanvanke lijk aan op de rijbaan van de Dorps straat en constateerden dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Nadat de dienders de man op de been had den geholpen liep hij scheldend weg. Kort daarop zagen de agenten de man rijden in een bestelbusjé op de Badweg, waar hij hun stopteken ne geerde. Enige tijd later werd de man weer aangetroffen in de Dorpsstraat, waar hij ditmaal werd aangehouden. Hierbij verzette hij zich en ook begon een 26-jarige dorpsgenoot zich met de aanhouding te bemoeien. Omdat hij de agenten belemmerde in hun werkzaamheden werd ook hij aange houden. Tijdens zijn overbrenging naar het bureau bedreigde de vriend één van de agenten met de dood. Hiertegen werd afzonderlijk proces verbaal opgemaakt. Uit onderzoek kwam vast te staan dat de aangehou den autobestuurder te veel alcohol had gedronken. Hij blies 590 ug/l, wat neerkomt op ruim tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid Het rijbewijs van de drankrijder werd ingenomen. Maandagnacht werd in de Dorps- ^tovend!! Texel stapt per 1 april uit het project Bestuurlijke Organi satie van de vijf waddengemeenten. Het college is van mening dat deze vorm van samenwerking te weinig ople vert in verhouding tot de kosten, die ook nog hoger zijn uitgevallen dan was geraamd. Texel blijft wel meedoen aan het Overleg Orgaan Waddeneilanden, maar wil terug naar de oude verdeling van de kosten daarvan, wat betekent dat alle eilanden ongeacht hun inwonertal hetzelfde betalen. Thans draagt Texel 40 procent van de kosten bij en een ei land als Schiermonnikoog 10 procent. Het project Bestuurlijke Organisa tie was bedoeld om door samen werking activiteiten mogelijk en betaalbaar te houden waarvoor de eilanden apart te klein zijn. Daarbij moet worden gedacht aan het cen traal inkopen van benodigdheden als software, uitwisseling van juri dische kennis en het gezamenlijk aanpakken van juridische proble men, alsmede het gezamenlijk op zetten van automatisering en ad ministratieve systemen. Texel vindt dat het project, dat op 1 april 2002 van start ging, weinig con creets heeft opgeleverd, al is er wel veel papier geproduceerd. Daarbij werd ook duidelijk dat het enorme schaalverschil tussen het 14.000 in woners tellende Texel enerzijds en de vier andere, veel kleinere Wadden eilanden anderzijds veroorzaakt dat juist Texel weinig baat heeft bij de samenwerking. Deze gemeente is groot genoeg om allerlei zaken zelf standig en toch efficiënt aan te pak ken. Uiteraard was dat al bij de start duidelijk. Dat Texel toch met de an dere in zee ging was uit loyaliteit met de Friese eilanden en bovendien zou bij een aantoonbare meerwaarde verdere samenwerking tussen de Waddeneilanden in het verschiet lig gen Van dat laatste is echter weinig terecht gekomen en de kosten zijn per eiland €2.850,- hoger uitgevallen dan het beschikbaar gestelde bud get. Het Texelse college zal de raad voorstellen, dit bedrag beschikbaar te stellen maar wil na 1 april volgend jaar niet verder deelnemen. Door het uitstappen tijdig aan te kondigen kun nen de andere waddengemeenten maatregelen nemen. 'Wij geven u in overweging die maatregelen en stap pen te ondernemen om het project per genoemde datum te beeindigen, dan wel voort te zetten zonder onze deelname', aldus schrijft het Texelse college aan het dagelijks bestuur van het Overleg Orgaan Waddeneilanden en aan de colleges en gemeentera den van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. De Friese eilanden hebben al laten blij ken intensiever te willen samenwer ken, al dan niet in federatief verband. De Texelse bestuurders denken dat het besluit voor de andere eilanden geen verrassing is. Mogelijk is dat wel het geval wat betreft het standpunt dat Texel terug wil naar de oude ver deling van de kosten van de overige activiteiten van het Overleg Orgaan Waddeneilanden. De burgemeester zal het besluit toe lichten in de vergadering van de raadscommissie Middelen. Twee van de nieuwste kotters van de Texelse vloot kwamen woens dag op volle zee met elkaar in aan varing. De TX24 'Heliomare' van Albert Blom werd tijdens het vissen geramd door de TX27 'Nova Cura' van Marco Hutjes. Havenmeester Hans Boks had ver nomen dat de Heliomare tijdens het vissen door de andere garnalenvisser werd aangevaren. 'Zoals ik het hoorde lag de TX24 te vissen op droogtes tussen Oudeschild en Wie- ringen. De TX27 verkaste naar een andere plaats en kwam waarschijn lijk te dicht in de buurt van de TX24. Ik denk dat hij uitzijn roer is gelopen. Als je dicht bij banken vaart heb je kans dat er weinig water bij het roer zit, waardoor je met meer de volledige controle hebt. Als je dan naar de ver keerde kant vaart, kun je moeilijk nog manoeuvreren.' Bij de aanvanng boorde de voorkant van Nova Cura zich met het anker in de stuurboord kant van de Heliomare. Hierdoor liep de TX24 flinke schade op. Naast een kromme giek en beschadigde dek- spanten ontstond een gapend gat in de romp van het schip. De waterpo- litie en verzekering hebben een on derzoek ingesteld naar de toedracht en schade van het ongeluk. Marco Hutjes onthield zich van commentaar, Albert Blom was gisteravond met voor een reactie bereikbaar straat al een 22-jarige bestuurder van een personenauto uit Wezep aange houden. Bij controle bleek dat de man alcohol had gedronken. Hij blies 410 ug/l. Dat is bijna het dubbele van de toegestane marge van 220 ug/l. Het bedrag van €50.000,- dat de gemeenteraad vorig jaar uittrok voor de voorbereiding van de ge zamenlijke huisvesting van brand weer, politie ambulance en medi sche diensten op de plaats van de huidige Eyercoogh aan de Pont- weg blijkt lang niet toereikend te zijn. In juli was al €88.000,- uitge geven. De gemeenteraad zal daarom worden voorgesteld het voorbereidingskrediet te verhogen tot €100.000,-. Dat moet genoeg zijn, want de voorbereidingen ver keren in de eindfase. De burgemeester, die voorzitter is van de stuurgroep van het project, stelt voor dat per partner €15.000,- ontwikkelingskosten beschikbaar wordt gesteld. Politie en Thuiszorg hebben daarop positief gereageerd; de andere nog met. In het laatste kwartaal van dit jaar zullen de partners definitief beslissen of zij met het project in de huidige vorm willen doorgaan. (Advertentie) (fttc* ijmrt Jhrtli u M bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De TX24 'Heliomare' liep bij de a flinke schade op. (Foto Bert Korang) (Advertentie) Stuntactie Zeilmakerij Texel 2e kledingstuk l ,- Heemskerckstr. 20 - Oudeschild Nieuw adres, nieuwe nummers, maar altijd dichtbij op www.henkstark.nl (H) Henk Stark Reclame

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1