WD-raadslid 'promoot' GroenLinks litbraak Botulisme polder Eendracht Cjrocn 'ZwartsJexelsin het Texel Academie op losse schroeven stuur en onderwijsteam rije School in de clinch Gamma naar Maricoweg Heilige ibis aargenomen ekker verliest alen met stro Vrijspraak Slaags na aanrijding Wildkampeerders Politiek wil geen subsidie geven 'Raad zit voor Jan Doedel' Zwemmarathon mScheepswrakken Texelse jongen mishandeld Bemanning schip oververmoeid TEXELSE^COIIRANT SUPER DE BOER PICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11804 DINSDAG 19 AUGUSTUS 2003 hljnt dinsdag en vrijdag :en kolk op de rotganzen- rij Zeeburg heeft zich een litbraak van botulisme voor- l. Zaterdag en zondag trof losbeheer er meer dan dode vogels aan. Enkele hadden de voor botulisme ;ende verlammingsver- ielen. De kadavers zijn ver- i Om de kans op nieuwe ,p itfers te beperken zijn rond 1() ik linten geplaatst, zodat oor vogels minder aantrek- ilc ig werden 109 slachtoffers o ten en zondag nog eens 16. encle dagen wordt gecontro- mieuwe slachtoffers. Zondag de vogelwachters van losbeheer alle wateren in de n van Staatsbosbeheer op jecontroleerd op mogelijke iters van botulisme Er werd «getroffen. Staatsbosbeheer it waterschap, de gemeente «monumenten op de hoogte Besmette dieren die snel ;en kunnen worden, kunnen door ze veel water te laten drinken vaak worden gered. Ze worden naar EcoMare gebracht. Botulisme is een bacterie waarvan de sporen altijd aanwezig zijn. Via het voedsel kunnen vogels en vissen die sporen binnen krijgenWanneer deze dieren sterven kunnen zich bi) hoge temperaturen bacteriën gaan ontwik kelen. De bacteriën zelf zijn met gif tig maar hun afscheiding wel. Vliegenmaden die zich in het kadaver ontwikkelen nemen dit gif op Één made kan voldoende gif gaan bevat ten om een vogel te doden. Botulisme zorgt voor verlammings verschijnselen, waarbij eerst de vlieg- spieren worden aangetast en vervol gens de ademhalingsspieren. De bacteriën kunnen zich ook ontwikke len in water waar veel algen verrotten. De gifstoffen worden dan geneutrali seerd door het water. Wanneer er in dat water vissen sterven door zuur stofgebrek kunnen de bacteriën zich in die vissen ontwikkelen en een bron voor een uitbraak van botulisme zijn. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg 1 H nni n w oxtro wootmppnrtoinon- tnn 'n '»vnt//nent.j/tï Ocftff tiarijon öiocJon m/nHc/t/on ook crtie/o ru/nito op woning markt j Losse nummers 0,90 tissen bestuur en onderwijs- «de Vrije School in Den Burg ifcid tot aanstelling van een schoolleider. Gepoogd wordt de spanningen binnen de eg te nemen. Om uit de zor- Bnen vindt morgen (woens- ijesprek plaats tussen be- bh bij de school, an mening over de invulling lejonderwijs op de school aan Sluisstraat zorg voor spannin- gëfcien de school, waar aan rond ikinderen les wordt gegeven. Leppink, woordvoerder van iiur, wil met teveel uitweiden problemen. 'We zijn er druk tig, maar in het belang van de het beter dat ik er nu zo min tover naar buiten treed.' Het jfdat het hele bestuur van de zou zijn opgestapt en de fa de landelijke organisatie vergedragen, spreekt hij te- tel is een interim schoolleider teld, die verbonden is aan de WD-raadslid Arjen Boerhorst moest op zijn vrijgezellendag 'campagne voerenvoor GroenLinks. landelijke Bond van Vrije Scholen.' Vooruitlopend op de bespreking van komende woensdag onthoudt Ellen van Straten, voorzitter van de medezeggenschapsraad van de Vrije School, zich van commentaar. Som mige ouders hebben hun kinderen op andere scholen ondergebracht, maar volgens een woordvoerder van de Vrije School gaat het met om veront rustende aantallen. De gemeente laat weten dat drie leerlingen van de Vrije School naar een openbare school zijn overgestapt. Volgens de Vrije School houdt dat in één geval verband met een verhuizing. Het is niet voor het eerst dat de in 1988 opgerichte Vrije School in pro blemen verkeert. In 2000 was dat nog het geval toen gebrek aan leiding, ziekteverzuim en te zware taak- belasting binnen het onderwijsteam tot een crisis leidde. Met een ver nieuwd lerarenteam maakte de school datzelfde jaar een doorstart. rvaat De Geul is zondag een Ibis waargenomen, een Afri- waadvogel die nog niet eer- Texel is gezien. De vogel zat de lepelaars die vanaf het unt aan de Mokweg te zien heilige Ibis wordt de laatste el vaker in Nederland gezien k zijn dit dieren die afkomstig een introductie in West- ik. De ongeveer 75 centimeter moerasvogel leeft van en, insecten en andere kleine leren. Kenmerkend zijn de veerloze nek en de als bij een nlaag gebogen snavel. kort na de middag liep een enwagen op de kruising iweg-Nieuwlanderweg om- <e schade op nadat de chauf- een trekker onderweg een grote balen stro verloor. Eén balen kwam op een passe- Hto terecht. In afwachting van 1st van de politie trad buurt- sr Dick Oudendag op als 'Sregelaar. iFotonch oudendog) Een 57-jarige inwoner van Den Hoorn is gisteren vrijgesproken van mishan deling van zijn voormalige echtge note. De man zou eind juni, ten tijde van de echtscheiding, zijn vrouw tot twee keer toe hebben geschopt en geslagen. De politierechter achtte dit onbewezen. Na een aanrijding maandagmiddag in de Kikkertstraat in De Cocksdorp raakte een automobilist een wielrijder zodanig slaags met elkaar, dat de politie tussenbeide moest komen. Over de toedracht van het ongeval en de afloop kon gisteren niets worden achterhaald. De politie trad zaterdagavond tegen middernacht op tegen een groepje Duitse gasten, die hun camper op een grasveldje in De Mars in Den Burg hadden geparkeerd. Nadat ze agenten hadden verzekerd dat het met de bedoeling was dat ze de nacht in de kampeerbus zouden doorbren gen, sommeerden die hen het voer tuig op een parkeerplaats neer te zetten. Normaliter verwoordt en verdedigt hij de standpunten van de WD. Af gelopen zaterdag werd raadslid Arjen Boerhorst door zijn vrienden even in een geheel andere rol ge duwd. Voor zijn vrijgezellenfeest hadden ze bedacht dat het geen kwaad zou kunnen als Boerhorst zich als 'ra sechte WD'er' wat meer zou inleven in de standpunten van een partij van een ander signatuur. En zo werd Boerhorst, die net met zijn tractor het land op wilde gaan, aan het begin van de middag opgehaald en getooid met een T-shirt van GroenLinks en campagneborden van GroenLinks die oud-raadslid Jaap Vlaming voor de gelegenheid beschikbaar had ge steld. Met die spullen moest het WD- raadslid op de boot van twee uur mensen aanschieten en campagne gaan voeren voor zijn 'nieuwe partij'. De zichtbaar verraste en overvallen Boerhorst toonde aanvankelijk weinig aandrang, maar later stapte hij toch maar op diverse mensen af. Al te las tig hadden zijn vrienden het nou ook weer niet gemaakt. Boerhorst moest onder meer pleiten voor de instand houding van de schapenhouderij op het eiland en daar had Boerhorst, die zelf ook schapen houdt, met al te veel moeite mee. Op de terugweg over hoorden Steven Bakker en André Roeper hem over zijn kennis van GroenLinks. Boerhorst bleek GroenLinks-standpunten over kam peren bij de boer, appartementen in stolpboerderij, woonproblemen en fietspaden te kennen, maar doorvra gen leerde dat zijn persoonlijke standpunten toch veel meer op het WD-vlak lagen. 'Hij weet het aardig te verwoorden, maar het blijft toch een WD'er', moest Bakker conclude ren na de overhoring. 'Maar GroenLinks kan hem misschien wel bellen als het nodig is', vond Roeper. 'Kan hij als uitzendkracht aan de slag.' Boerhorst trouwt vrijdag 29 augustus met zijn vriendin Lonneke de Smidt. Zij vroeg hem begin juli ten huwelijk na afloop van een raads vergadering. De toekomst van de pas opge richte Texel Academie is ongewis. Alleen GroenLinks en D66 waren gisteravond tijdens de commissie vergadering Grondgebied bereid een éénmalige startsubsidie van €47.000,- te verstrekken. De coalitiepartijen Texels Belang, CDA en WD willen het geld eventueel als lening beschikbaar stellen, maar alleen als daar diverse voor waarden tegenover staan. Kees Dros, voorzitter van de Stichting Duurzaam Texel én de Stichting Texel Academie, liet tiidens de vergadering weten dat het verschil tussen een le ning of subsidie van doorslaggevend belang kan zijn voor de voortgang van het project. Voor de Texel Acade mie liggen toegezegde subsidies van twee keer €113.000,- te wachten bij de financiers Kop en Munt en Leader Plus. Dat is het grootste deel van de €340.000,- die de Texel Academie de komende drie jaar nodig heeft om van de grond te komen. Daarna moet het instituut op eigen benen kunnen staan. Een voorwaarde voor het krijgen van de subsisies van Kop en Munt en Leader Plus is dat ook de lokale over heid een financiële bijdrage levert. Dros: 'Maar of we de subsidies ook nog krijgen als het een lening wordt, weten we niet zeker. De kans dat een lening niet de juiste dekking is, schat ten we op negentig procent.' Komt de gemeente niet met de €47.000,- over de brug, dan zet Duurzaam Texel volgens Dros de plannen in de ijskast. Hij zei over twee weken definitieve duidelijkheid te hebben wat de con sequenties van een lening zijn. Bur gemeester en wethouders waren vo rige maand bereid de €47.000,- beschikbaar te stellen. Dekking zou gevonden moeten worden in de Najaarsnota. De Texel Academie werd begin dit |aar opgericht. Bedoe ling is dat vanuit de Academie diverse cursussen en korte opleidingen wor den gegeven, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van de kennis die al op het eiland aanwezig is, bij onder meer het NIOZ, EcoMare en Alterra. Commercieel Maria van der Spek (WD) vond de Texel Academie een commerciële activiteit die ze met met gemeente geld wilde ondersteunen. Het NIOZ, Alterra en EcoMare zouden volgens haar ook op eigen gelegenheid oplei dingen kunnen aanbieden Ze was bang dat de Academie over drie jaar opnieuw langs komt om geld te vra gen. En van die 1500 overnachtingen die het per jaar moet opleveren, word ik niet bepaald warm.' Joop Groeskamp (Texels Belang! vond de gevraagde €47.000,- een hoop geld. Hij had de indruk dat de bijdrage een sluitpost was in de be groting van de Academie. Liever had hij gezien dat er meer geld was ge vraagd aan het bedrijfsleven. Er is €10.000,- gevraagd aan (en toege zegd door) MKB Texel en €37.000,- aan het bedrijfsleven. Volgens Dros is de €37.000,- nog met keihard toege zegd. 'Maar ik verwacht het wel in de vorm van bijvoorbeeld kortingen op overnachtingen binnen te halen Groeskamp stoorde zich ook aan de houding van insprekers Dros en Han Brezet, initiatiefnemer en decaan van de Texel Academie, die benadrukten de standpunten van de commissie leden van groot belang waren. 'Ik vind het met prettig dat er druk op de raad wordt uitgeoefend.' Jan Koolhof (CDA) vond dat de initia tiefnemers teveel voorbij waren ge gaan aan het Regionaal Opleidings centrum (ROC) en OSG De Hogeberg. 'De Academie zou meer moeten aansluiten bij de bestaande scholen. Wij houden van vernieu wing, maar iets nieuws moet Texel wel ten goede komen.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) vroeg zich af of het college wel een dekking voor de €47.000,- zou kunnen vinden, maar ging daarna vierkant achter het initia tief staan. 'Als dit allemaal doorgaat, kan het een enorme versteviging voor Lees verder pagina 5 'Als raad zijn jullie het hoogste ge zag in de gemeente. Als het college niet naar jullie luistert en toch doet waar men zin in heeft, dat zitten jullie er gewoon voor Jan Doedel.' Kritische woorden van Jaap Kreeft uit Oudeschild aan het adres van de raadsleden, naar aanleiding van de plaatsing van de C2000 mast. Net als vele malen eerder, spraken raadsleden gisteravond hun ergernis uit over het besluit van het college om de mast met op het door de raad aangegeven kleidepot te plaatsen, maar een stuk ernaast. Kreeft: 'Een jong gezin is hierdoor indirect onder hevig aan straling.' Maar net als een tijdje geleden verweerde wethouder Schilling zich met het argument dat de raad het mandaat voor de locatie aan het college had gegeven en dat b en w, afgezien van het gebrekkig informeren van de raad, niets valt te verwijten. De plaats voor de mast is volgens Schilling in overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken gekozen. 'Een mistig antwoord', vond Arthur Oosterbaan (GroenLinks), die net als de overige raadsleden vond dat de mast daar niet hoort. Jan Koolhof (CDA): 'We worden hier als kwajongen behan deld.' Maria van der Spek (WD): 'Af spraak is afspraak, anders zijn we als raad ongeloofwaardig.' Koolhof be- loofde binnenkort met een voorstel te komen, waardoor de mast alsnog op het kleidepot wordt geplaatst Bouwmarkt Gamma gaat verhui zen naar de Maricoweg in Den Burg. De nieuwe Gamma zal verrij zen op een terrein dat wordt over genomen van Bouwbedrijf Duin. Reden van de verplaatsing is ruimte gebrek. In het huidige pand aan de Abbewaal dat voor tien jaar wordt gehuurd van Piet Schuijl, beschikt de bouwmarkt over 1800 vierkante me ter, terwijl voor een ideale bedrijfsvoe ring volgens de jongste inzichten minstens 2000 vierkante meter nodig is. Uitbreidingsmogelijkheden zijn er aan de Abbewaal niet. De Texelse Gamma is eigendom van Rab Beheer in Oudeschild. Directeur Paul Krugers: 'We keken al enkele jaren uit naar een andere plek in Den Burg, maar veel mogelijkheden zijn er niet voor zo'n groot gebouw. We lieten het oog vallen op het Texel-veld maar daar heeft de gemeente andere plan nen mee. We zijn blij dat we onze positie hebben veilig gesteld door de hand te leggen op het terrein aan de Maricoweg. Wanneer we daar heen gaan, weten we nog met. Het heeft geen vliegende haast. Misschien ge beurt het binnenkort, maar het kan ook nog wel een paar jaar duren'. Op de nieuwe plek staan nu nog de loodsen van de VTB en de bedrijfs gebouwen en de woning van Duin. Het is allemaal eigendom van Duin Beheer, die enige tijd geleden de VTB-bedrijfswoning en het gebouw erachter overdeed aan Jan de Wit. Die heeft er inmiddels een nieuwe bedrijfsloods gezet voor zijn dranken handel. Het overblijvende terrein wordt eigendom van de Gamma, met uitzondering van een perceel aan de achterzijde, dus aan de Spinbaan, waar Bouwbedrijf Duin momenteel werkt aan een nieuw bednjfsgebouw. De aankoop van het VTB-gedeelte door Rab is reeds een feit: inzake de aankoop van het Duingedeelte moe ten de details nog worden geregeld. Buren De nieuwe Gamma komt pal naast de Fixet doe het zelf-zaak van Van der Vis. Of beide bedrijven letterlijk naast elkaar kunnen voortbestaan, zal de tijd leren. Het is duidelijk dat de machtige Gamma met zijn populaire landelijke reclame ('Dat zég ik...Gamma!') voor Van der Vis een stevige concurrent is, maar dat hoeft met 'erger' te worden nu beide zaken buren worden. Arie van der Vis: 'Het kan voor ons zelfs positief uitwerken. Het is net als bij uitgaans gelegenheden. Drie cafés naast el kaar draaien beter dan één. Straks gaan alle doe het zeivers naar de Maricoweg en wij blijven natuurlijk op onze eigen wijze ons best doen om een behoorlijk deel van die klanten- stroom binnen onze deuren te krijgen. Genoeg klussers kênne hopelijk niet zonder Van der Vis'. 'Het was echt een loodzware strijd, dat kan ik rustig zeggen.' Ondanks een relatief korte voorbereiding vol tooide Peter Haker (39) uit Den Burg zaterdag de zwemmarathon tussen Stavoren en Medemblik. Deelname aan de elitestrijd over 25 kilometer is niet voor iedereen weggelegd en de zwemmende slager wilde graag voor zijn veertigste een keer deelnemen. Pagina 3 Spullen werden nauwelijks naar bo ven gehaald. De afgelopen twee maanden waren de onderwater archeologen van het Nederlands In stituut voor Scheeps- en onderwater Archeologie (NISA) voornamelijk be zig de restanten van vier zeven- tiende-eeuwse schepen op het on diepe Burgzand tegen blootspoelen te beschermen. Pagina 7 De politie heeft zaterdag een 16-ja- rige Zaandammer aangehouden op verdenking van mishandeling van een leeftijdgenoot uit Den Burg. Het slachtoffer was 's nachts samen met vrienden uitgeweest in het cen trum van De Koog, waar hij getuige was van een vechtpartij tussen een groep Texelse jongeren en toeristen. De jongen werd daar door de politie weggestuurd, maar werd wel door een van de toeristen herkend. Hij had daar eerder deze week al onenigheid mee gehad in een café, toen hij tussenbeiden was gekomen toen een kennis van hem werd lastig gevallen door de toerist. Nadat de jongen en zijn vrienden waren weggelopen, kwamen zij de verdachte weer tegen op de Nikadel. Hier kwam het 's nachts rond 3.30 uur tot een aanva ring waarbij het slachtoffer diverse trappen en stompen opliep. Toen de politie ter plaatse kwam gingen de verdachten er vandoor. Op basis van getuigenverklaringen kon later op de dag een 16-jarige jongen uit Zaandam worden aangehouden. De politie stelt een onderzoek in naar het incident. De Beursplein 5 is donderdagavond uitgevaren voor een Nederlands schip dat ongeveer twaalf mijl ten noordwesten van de Eierlandsche vuurtoren in problemen was geraakt. De bemanning van het schip, dat een reis maakte van Noorwegen naar Nederland, was oververmoeid ge raakt. Tijdens de tocht had de be manning veel inspanningen moeten leveren vanwege de straffe noordwestenwind De Kustwacht liet aanvankelijk de reddingboot Graaf van Bylandt van Vlieland uitvaren, maar besloot later ook de boot in De Cocksdorp te alarmeren. Om 21.00 uur ging de Beursplein eruit. De hulp verlening werd verricht door de be manning van de Graaf van Bylandt. De Beursplein bleef in de buurt om assistentie te kunnen verlenen, om dat het weer slecht was. Rond 23.30 uur was de reddingboot terug in het boothuis. (Advertentie) Cf'iit Jwrt Jilt!I la bd bin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1