Zieke iepen leveren mooie planken op Durper huizen heringericht voor woonprogramma tv 6 Gedeputeerde Patrick weet nu wat er 'speelt' op Texel .TEXELSE COURANT' Lessen Gyvc Begroting «aUryV* DINSDAG 19 AUGUSTUS 2003 De gemeente heeft ervoor gezorgd dat gedeputeerde Patrick J.M. Poelmann van D66 uitstekend op de hoogte is van de Texelse problematiek waarbij hij de helpende hand kan bieden. De nieuwe provinciebestuurder 'gaat' over landschap, water, riolering en andere voor Texel uiterst belangwekkende zaken en bij het werkbezoek dat hij vrijdag aan het enige echte Noord- Hollandse eiland bracht kon hij met eigen ogen zien wat er op dat gebied 'speelt'. samenhangende rioleringsplannen. Een van de uitwerkingen van het Masterplan is het natuurbouwproject De Ploegelanden. Daarheen ging dus de weg, zodat men zag waarover het ging. Ondanks de droogte was er waarachtig nog water, al stroomde het met en was het daardoor iets troe bel, zoals de meegekomen boswach ter Enk van der Spek uitlegde. Niet per fiets maar per snelle taxi van Grootjen ging het naar de wijdse Slufter, die er bij het eendekukelt- jesweer (deze meteorologische om schrijving werd toegelicht) van vrijdag schitterend bij lag. Nog noordelijker voerde de tocht. Aan het begin van de Molenlaan in de Cocksdorp werd het probleem van de alsmaar kostbaarder wordende bestrijding van de lepziekte aan de orde gesteld nadat dit in Oudeschild De vele bomen die de afgelopen jaren op Texel zijn gekapt bij bestrijding van de iepziekte, worden meestal gebruikt als brand hout of er wordt spaanplaat van gemaakt. Werner Dros van het gelijknamige grondverzetbedrijf is voorstander van wat hij noemt een meer 'duurzame' bestemming. Al geruime tijd ver zamelt hij gekapte bomen om er op Texel zelf planken van te zagen, bestemd voor de bouw of om te worden verwerkt in meubilair. Sinds dinsdag werkt op het erf van Dros in Harke- buurt een mobiele houtzagerij, waarmee inmiddels tientallen stammen tot planken van allerlei dikten zijn gemaakt. Hij be schouwt het als een experiment. Als voor het hout voldoende belangstelling bestaat, kan de zagerij als nieuwe activiteit aan de zaak worden toegevoegd. Gymnastiekvereniging Gyvo Koog begint maandag weeri lessen. Er wordt gewerkt v onderstaand rooster. De 88 Het idee om 'iets leuks' te doen met de gekapte iepen kwam van Koos Witte. Als medewerker van ge meentewerken werd hij beroepshalve geconfronteerd met de kapactiviteit, waarbij het hem opviel dat iepenhout niet alleen hard en duurzaam is, maar ook een fraaie tekening heeft. Hij liet bij een zagerij op het vasteland een stam zagen en maakte er voor de kantine van Dros rustieke tafels van die in de praktijk goed voldoen. Een grootschalige aanpak zat er voorlo pig niet in, mede omdat het vervoer van de stammen naar het vasteland en het terugbrengen van het product een omslachtige aangelegenheid is. Door de zagerij naar het hout te bren gen in plaats van andersom kan daar aan worden tegemoet gekomen. De activiteit past aardig in de bedrijfs voering van Dros. Hij heeft de vervoersmogelijkheden, ruimte voor opslag en verwerking en niet te ver geten contacten die hem in staat stel len om zich van een gestage aanvoer van grondstof te verzekeren. Een voorbeeld van dat laatste is dat hij de hand heeft weten te leggen op de 37 veelbesproken iepen die zijn gekapt langs het Schilderend. Alvorens te worden gezaagd moeten de stammen 'wateren', wat inhoudt dat ze maandenlang in sloten of plas sen moeten liggen. Het krijgt daar door de voor het latere drogen en bewerken vereiste conditie en tege lijk verzuipt de gevreesde lepkever. Op diverse plaatsen op Texel kun je het aan Dros toebehorende hout zien drijven. Thans is hij bezig de aldus opgeslagen stammen naar Harke- buurt te brengen om te worden ge zaagd. Voordat het hout de zaagmachine ingaat, wordt de rottende en stin kende bast er met een spade afge haald. De machine is van Wim Rechterschot van mobiele zagerij Het Laar uit Lettele bij Deventer. Het is een nauwkeurig te bedienen lintzaag, die van de stam plakken in elke ge wenste dikte maakt. Omdat de (hori zontaal werkende) lintzaag vlijm scherp is, gaat het snel en is de zaag snede verbluffend glad. Om de zaag in de vereiste conditie te houden moet hij telkens na ongeveer vier uur werken mechanisch worden gesle pen en verder behandeld in de rij dende werkplaats met elektriciteits voorziening die bij de installatie hoort. Met de loep wordt telkens gecontro leerd of de tanden de juiste vorm hebben. Er wordt ook scherp geke ken naar de stammen die de machine Onder toeziend oog van Werner Dros onderzoekt Rechterschot met de metaaldetector de ingaan. Het hout bevat wel eens spij- stam van een 75-jarige eik. Spoedig zou blijken dat er zoveel metalen voorwerpen inzaten kers of krammen die met altijd zicht- dat zagen onverantwoord was. baar zijn, omdat ze lang geleden in de nog jonge boom zijn geslagen en helemaal zijn weggegroeid. Als het 'zacht' metaal is, gaat het soms goed, maar een stalen spijker of een stukje prikkeldraad is voor de lintzaag fataal. Dan breken er tanden af of de hele zaag breekt en is dan rijp voor de schroot, een schadepost van €500,-. Wim Rechterschot neemt het zekere voor het onzekere en onder zoekt elke stam met een metaal detector voordat hij met zagen be gint. Toen hij dat woensdag deed met een eikenstam van iemand uit De Koog, bleek dat diep in het hout me taal zat. De verdachte plek werd uit gekapt, waarbij een forse spijker te voorschijn kwam. Toen bij verder onderzoek duidelijk werd dat op gro tere diepte nog meer ijzer zat, werd van zagen afgezien. De eik is nu be stemd voor de houtkachel. In de zagerij die ooit werd geëxploi teerd door Arie van der Vis in Den Burg was de grote kans op zaag- breuk ook een probleem. Ook met deze niet-mobiele machine werd hout gezaagd dat van Texel zelf af komstig was en dat vervolgens als gebruikshout werd verkocht. De ex ploitatie bleek op den duur echter weinig aantrekkelijk, zodat de instal latie buiten bedrijf werd gesteld. Of het met de mobiele zagerij op Harke- buurt beter zal gaan, zal de tijd moe ten leren. Werner Dros: 'Het is ge woon een interessant experiment, het proberen waard. Of het zakelijk wat wordt, zullen we wel zien'. Een karaktenstieke houding voor de bevriende buren: gezamenlijk aan de koffie in het zonnetje voor de woning van de familie De Lussanet. (Foto Loutsti van der Sluis) De Cocksdorpers Wally en Anne- miek van Beek en hun buren Chris en Ellis de Lussanet laten volgende week delen van hun huis opnieuw inrichten voor het woon programma 'In Holland staat een huis', gepresenteerd door Martijn Krabbé. Daarin knappen buren el- kaars woning op naar aanleiding van een plan dat stylistes van het programma daarvoor hebben be dacht. Het begon allemaal zo'n anderhalf jaar geleden toen Wally en Annemiek een oproepje zagen voor het woon programma van RTL4 'We hebben toen meteen Chris gebeld, omdat we wisten dat Ellis met thuis was. En Chris vindt alles wel best', grinnikt het stel. Toen ook Ellis enthousiast bleek werd een mailtje gestuurd met het verzoek de wederzijdse woonkamers aan te pakken Bijna anderhalf jaar bleef het stil. Tot afgelopen juni. Toen werd het echtpaar Van Beek plotse ling gebeld door een medewerkster van het programma met de vraag of zij nog geïnteresseerd waren in deel name aan het programma. 'Dat wa ren we wel, maar niet meer voor de woonkamer, want die hadden we in middels zelf al opgeknapt', vertelt Annemiek van Beek. 'We vroegen toen of de slaapkamer ook mocht en dat was oké.' Chris en Ellis wilden wel graag de woonkamer veranderd heb ben. Na een intakegesprek waarin de potentiële kandidaten aan een 'keu ring' werden onderworpen, volgde twee dagen later het bericht dat zij in derdaad mee mochten doen aan het programma- Beide stellen, die bijna zes jaar naast elkaar wonen, kregen bezoek van een styliste die in een uitgebreid gesprek wilde weten wat de deelnemers leuk en beslist niet leuk vinden. 'Op basis daarvan schat zij in hoe onze woonkamer er uit moet komen te zien', aldus Ellis. Komende dinsdag worden de eerste opnames gemaakt Dan worden beide echtpa ren en hun kinderen uitgebreid geïn terviewd en gefilmd. Een dag later, woensdag 27 augustus, begint het echte werk. Dan gaan beide stellen aan het werk in het huis van de bu- Budget Het budget dat voor beide her inrichtingen beschikbaar is, is door RTL4 vastgesteld op €2200,-. Dat wordt door de omroep betaald en besteed door de styliste. De Texelaars zelf zijn echter actief op zoek gegaan naar eigen sponsors. 'Dat hadden ze bij dat programma nog nooit meegemaakt, dat mensen zelf actief op zoek gaan naar spon sors. Dat vonden ze hartstikke leuk', vertelt Wally. Hij vond de Texelse Wolonderneming bereid om in natura te sponsoren. Chris de Lussanet maakte zijn werkgever Schilders bedrijf firma Graaf enthousiast voor de beschikbaarstelling van alle beno digde verf. 'Deze sponsorbijdragen komen boven op het beschikbare budget. Het kan dus alleen maar mooier worden', zo redeneert Chris. Donderdagavond moeten beide her inrichtingen zijn afgerond. Tijdens de twee dagen durende op knapbeurt krijgen beide stellen 'huis arrest'. In het huis van de buren wel teverstaan. 'We mogen die woensdagavond met even lekker stappen of zo, omdat ze bang zijn dat je de anderen dan misschien vertelt hoe het gaat worden en dan is het verrassingseffect weg', licht Wally toe. Zijn ze niet bang dat het werk slordig of grof gebeurt? 'Een beetle wel. Ze hebben maar twee dagen en je hoort wel eens dat het er voor de camera wel mooi uitziet, maar dat het van dichtbij een stuk minder mooi is. Dat moeten we maar afwachten', al dus Chris. Friemels 'Wat we absoluut niet willen? Spie gels en een tv in de slaapkamer. Ten minste ik. Wally wil dat juist wel, dus we zitten met helemaal op éen lijn', aldus Annemiek. Beiden willen ze in elk geval geen onpraktische dingen. 'Zoals zand op de vloer. Dat schiet natuurlijk niet op', vult Wally aan 'Geen modern, metaalachtig gedoe in mijn woonkamer. En geen frutsels en friemels', somt Ellis resoluut op. 'En geen gemetselde schouw', roept het echtpaar vervolgens in koor. Beide stellen hebben zich voorgeno men na afloop, voor de draaiende camera, naar waarheid te vertellen wat ze van het nieuwe interieur vin den. 'We hopen echt dat we het dur ven om voluit te zeggen wat we er van vinden. Ook als het spuuglelijk is!' begint op de eerste woens september en wordt wekelijks den van 19.30 tot 20.30 uur.l leden kunnen zich voor aanva elke les aanmelden. Maandag: 19.00 u. volleyball 20.30 u. conditietraining. Vrijdag: 15.30 u. groep 1 en 2 u. groep 3 en 4; 17.15 u. groi 6; 18.15 u groep 7 en 8; 1! voortgezet onderwijs. De vergadering waarin de gen raad de begroting 2004 beha' vaststelt wordt op 28 oktobe middags maar alleen 's avor houden, aanvang 19.00 uur Niet dat Texel te klagen heeft over provinciale steun en aandacht op die terreinen. Het eiland heeft in de loop der jaren al heel wat geld wegge sleept uit Haarlem en daar mooie, zichtbare dingen mee gedaan die vaak ook de aantrekkelijkheid van Texel als toeristengebied versterkten en dus economische effecten had den. Een bezoek van een lid van het dagelijks bestuur van de provincie, dus een gedeputeerde aan Texel komt meermalen per jaar voor. In veel andere Noord-Hollandse gemeenten met veel meer inwoners, gebeurt het haast nooit. Bij de informele momenten die er al tijd zijn tijdens dit soort bezoeken blijkt telkens dat de bestuurders ook emotioneel worden geraakt, mede omdat de gemeente voor een aan schouwelijk programma zorgt en de bestuurders prettig ontvangt zonder hen overdreven in de watten te leg gen. Ooit was er een Commissaris van de Koningin die Texel een dure maitresse noemde, waarmee hij de spijker op de kop sloeg. Leuk en lek ker om erbij te hebben maar er hangt wel een prijskaartje aan. Vertraagd Poelmann en zijn delegatie waren eerst op Wieringen geweest. Het had daar wat langer geduurd dan gepland en bij de overtocht naar het echte eiland Texel zaten wind en stroom tegen, zodat het bezoek al begon met een vertraging van anderhalf uur Die kon gedeeltelijk worden ingelopen door de fietstocht van de Ruigendijk naar de Slufter die in het programma was opgenomen, te laten vervallen. In Oudeschild verdiepte het gezel schap zich in de plannen voor de tweede fase van de haven ontwikkeling Na een wandeling gaf de gemeentelijke waddenman Jim Ie Roux toelichting in het Stoomboot koffiehuis. Met taxi's werd de club naar Stay Okay-herberg Panorama gebracht waar mensen als Evelien Lmdenberg en Dick Drijver klaar za ten om aandacht te vragen voor het landschapsbeleidsplan en het onder houd van landschapselementen (zo als tuunwallen), de belemmeringen die agrariërs ondervinden als gevolg van de beschermende maatregelen en de broodnodige subsidie voor particulier natuurbeheer. Om te we ten om welk landschap het ging hoef den de aanwezigen alleen maar uit het raam te kijken, waardoor het een stuk minder theoretisch werd. Zo werkte het ook toen de gemeentelijke 'waterbaron' Don Boot vertelde over het Masterplan Water en de daarmee De provinciedelegatie (derde van links gedeputeerde Poelmannen Texelse bestuurders en ambtenaren laten hun blik over de Slufter gaan. (Foto's Harry de Graaf) Piet Bolier vertelt over de bijna wanhopige strijd die Texel voert tegen de lepzitt al was gebeurd door Jaap di Gemeentelijk groenbeheerde Bolier ('Je zou er zelf haast a worden') bracht het aangi Vooral doorgaan met bestrijd: wel door kappen als injecteu zijn boodschap. Niet luisteu mensen die zeggen dat je ma pen omdat het toch niet help! dan sterven nagenoeg alle isj en er ontstaat een enorme bn besmetting voor andere germ Want de kever die de ziekl brengt vliegt met gemak tienl ter. Sinds 1995 zijn 40.000 iej kapt, van de totaal meer danf miljoen die er op Texel staan.l ten van de bestrijding rijzenj betrekkelijk kleine gemeentel echter de pan uit Waar mo heen? Gedeputeerde Poelm niet direct zijn portemonni legde uit dat de provincie nit Er is zelfs een speciale kracl bestrijding van de lepziektei verse gemeenten coördineei het belang is van het totale el de maatregelen. In 't Hanenhuus bij de golfba Poelmann de lokale pers t Hij toonde zich tevreden bezoek, kon uiteraard geen toezeggingen doen, maar ve dat de provincie Texel ziet gebied met veel meer dan a kale betekenis. Niet alleen historisch en landschappel belang, maar ook economisch het een toeristische 'trekker' zelfs Internationale beteken benadrukte dat het nieuwe i van Gedeputeerde Staten rre druk op uitvoering dan op be leggen. Niet nog meer papierj ceren, maar uitvoeren van p die er al liggen. Behoud van tuur, in het bijzonder van deW zee, heeft hoge prioriteit, m moet in het Waddengebied o werkt kunnen worden. Daarb worden bedacht dat de spoelt ner wordt, dus dat niet alles kt sturen is keuzes maken'. Wim Rechterschot verandert met zijn mobiele zaagmachine een iep in een tiental dikke planken.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6