Duikers NISA pakken historische wrakken in met zand 'Rauwe handen door het schudden van steigergaas 'Stroming bedreigt scheepsrestanten Duitse toerist mist kruising TEXELSE 7 COURANT Menno Schuijl wint maandbeker Bakker wint laatste cross EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Programma Zaalvoetbal Wat moet er iders op Texel? DINSDAG 19 AUGUSTUS 2003 vissersschepen nog met hun netten verstrikt raken in scheepsdelen is ook verminderd. Vier De onderwaterarcheologen beperk ten zich met de inzanding bewust tot vier van de twaalf wrakken. 'We moesten een selectie maken en daar bij hebben we gekozen voor de wrak ken die nog het meest compleet wa ren met inhoud en daardoor historisch het interessantst. Van som mige andere is alleen de constructie nog over, omdat de rest al is wegge spoeld of opgedoken. Naast die vier ligt er onderwater nog voldoende dat zeker in aanmerking komt om ook beschermd te worden, maar we moesten keuzes maken.' De vier ingepakte wrakken zijn de BZN2 (in de volksmond het Pools kanonnenwrak, omdat er door sport- duikers ooit twaalf bronzen kanonnen zijn opgedoken, waarvan er drie bij het Maritiem en Juttersmuseum lig gen), de BZN3 (vermoedelijk de Rob, die in de jaren tachtig al eens werd onderzocht en in 1988 met duizen den zakjes zand werd ingepakt tegen de stroming), de BZN8 (het schip waaruit vorig jaar de bronzen bel te voorschijn kwam, in de volksmond ook wel aangeduid als VOC-galjoot de Lelyen de BZN10 (een behoorlijk intact gebleven schip, waarvan werd vermoed dat het een ander deel van de Lely zou kunnen zijn geweest). De namen BZN (Burgzand) zijn admini stratieve aanduidingen die de mede werkers van het NISA aan de wrak ken hebben gegeven, omdat zij zelf nog niet met honderd procent zeker heid kunnen zeggen wat welk schip moet zijn geweest. Vos: 'Voor ons is inmiddels wel duidelijk dat de 8ZN8 toch met de Lely was, omdat er spul len uit zijn gekomen die waren ge maakt, nadat de Lely al was gezon ken in 1654. En we weten dat het wrak dat we aanduiden met BZN 10 evenmin van de Lely kan zijn.' Hij salariskosten zijn daar gelukkig niet bij inbegrepen, maar verder moet ik daar alles van doen, dus we moeten keuzes maken. Het voordeel van Texel is dat we hier weinig logistieke kosten hebben, omdat alles dicht bij elkaar zit.' Het team duikt een paar maanden per jaar. De overige tijd wordt besteed aan het uitwerken en NIOZ maal rauw en het kostte ook veel lucht, maar we zijn elke dag net zo lang doorgegaan totdat al het zand dat zich op het gaas had verzameld daadwerkelijk door de mazen was gezakt.' Vos erkent dat het voor zijn team bijna tegennatuurlijk aanvoelde om de bodemschatten te begraven in plaats van boven water te halen. 'Toen we begonnen, hadden we nog zoiets van het is dat het moet, maar gaandeweg werden we toch steeds enthousiaster, omdat we resultaat begonnen te zien. Het lukte ons om het zand weer omhoog te krijgen, ter wijl het elders om ons heen weg spoelde. Op een gegeven moment vonden we het prachtig dat het ons lukte om de restanten veilig te stel len.' Gemiddeld werd een nieuwe laag van minimaal een halve tot één meter nieuw zand ingevangen onder het gaas. Mede doordat dat op een grote oppervlakte is gebeurd, verwacht Vos dat de onderwaterterpen de ko mende decennia veilig zijn. Zand kokerwormen die zich al op grote delen van het gaas hebben geves tigd, moeten daar ook een handje bij helpen. 'De zandkokers die zij achter laten, zitten stevig tegen elkaar aan, waardoor het een soort extra deken op het gaas wordt.' De nieuwe afdeklaag biedt tegelijk bescherming tegen de paalworm. 'Ze kunnen er niet meer bij. En de wor men die nog in het hout zaten, over leven het niet, omdat ze niet zonder zuurstof kunnen. Die beestjes heb ben kieuwen waarmee ze de zuurstof uit het water halen De kans dat Het steigergaas dat uitgebreid over vier wrakken is gespannen om zand te winnen. Op verschillende plekken hebben zich al zandkoker- wormen gevestigd die extra bescherming moeten bieden tegen de stroming. wijst erop dat het merendeel van de historische scheepswrakken met van de VOC zijn. 'Er liggen in het weste lijke deel van de Waddenzee maar vier echte VOC-schepen.' De BZN2 moet volgens Vos zijn ge- ken bij het Burgzand. In het begin telde het team acht mensen. Later werd dat uitgedund tot zes, omdat twee duikers om medische redenen hun werk moesten staken. Vos: 'Dat was lastig voor ons. omdat we daar- dmgen van gevonden voorwerpen binnenkomen. Op basis daarvan en van lokale contacten die ik zelf heb met vissers en sportduikers wordt bekeken wat voor ons de moeite waard is om te onderzoeken. Ik heb jaarlijks een budget van €90.000,- voor onderzoek onder water. De bouwd in het jaar 1661 en gezonken tussen 1670 en 1680. Het bouwjaar werd met behulp van dendro chronologie afgeleid uit de jaarringen in het wrakhout. De BZN3 werd ge bouwd tussen 1635 en 1640 en zonk, als het de Rob was, in 1640. De BZN8 werd vervaardigd in 1641 en ver dween tussen 1658 en 1660 in de golven. De BZN10 dateert van 1645- 1650 en zonk rond 1670. 'Het pro bleem is dat we nog zo weinig ge schreven bronmateriaal tot onze beschikking hebben. Nadat een schip was vergaan, werden er vaak rechtszaken gevoerd over de aan sprakelijkheid, maar dat materiaal werd destijds allemaal nog niet zo nauwkeurig bijgehouden. Het is mis schien wel ergens, maar niet goed gearchiveerd. En dat is jammer, want het zou ons veel informatie kunnen geven over de schepen.' De wrakken op zich vormen voor het NISA een belangrijke informatiebron, omdat ze een beeld geven van het wonen, werken en leven aan boord. Doordat de schepen in de loop der tijd in de bodem zakten, bleven ook materia len als touw, kleding, schoeisel, ge bruiksvoorwerpen en handelswaar bewaard. Aan inventariseren en in kaart brengen, werd de afgelopen weken weinig gedaan, omdat dat de afgelopen jaren al gebeurde. Verza meld in één plastic bak liggen de materialen die dit jaar boven water werden gehaald. Het gaat onder meer om een aantal scherven en een pijpenkop met steel eraan. door nog maar met maximaal vier in plaats van zes mensen tegelijk kon den duiken. Er moeten altijd twee mensen boven water blijven. Een duiker die stand-by is voor als er wat gebeurt en een duikteamleider die coördineert.' De duikers waren ge middeld vier uur per dag onder wa ter. Met de Zeearend moest ook re kening worden gehouden met het tij, omdat de voormalige sleepboot 2,80 meter diep steekt. 'We hebben één keer een half uurtje verplicht zee hondjes liggen kijken, omdat we omgeven waren door banken waar we nog met overheen konden varen.' Het duikteam van het NISA is het enige professionele archeologische duikteam dat Nederland rijk is. Het valt onder de sector Cultuur van het ministerie van Onderwijs, Weten schappen en Cultuur. Tot elf jaar ge leden was het NISA zelfstandig, daarna werd het een onderdeel van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Vos: 'Onze werkzaamheden beginnen bij de sec tor Behoud van het ROB, waar mel- inventariseren van de verzamelde materialen en gegevens. De kritiek van sommige amateur duikers op het eiland dat door het NISA opgedoken spullen voorgoed verdwijnen in het depot in Lelystad roept nog steeds weerstand op bij het duikteam. Vos: 'Die kritiek is niet terecht. We hebben een open depot, waar iedereen kan komen kijken en waar je conservatoren ook aan het werk kunt zien. Voor onderzoekers is het materiaal altijd beschikbaar en musea kunnen voorwerpen in bruik leen vragen. De bronzen bel staat nu bijvoorbeeld tijdelijk bij het Maritiem en Juttersmuseum. Het klinkt mis schien wat pathetisch, maar wij zor gen ervoor dat de matenalen be waard blijven voor het algemeen belang en de openbaarheid. Sport duikers hebben de opgedoken spul len nog wel eens thuis staan.' Vos hoopt dat de aangebrachte netten ook als signaal overkomen dat de restanten die daaronder liggen met rust moeten worden gelaten. Jeroen van Hattum Het duikteam begon op maandag 2 juni met duiken. De onderwater archeologen verbleven tot vorige week dinsdag in een aantal units naast het Aquariumgebouw van het NIOZ. Inmiddels is de ploeg afgereisd naar Schouwen-Duivenland voor on derzoek aan een wrak dat voor de Noordzeekust is gevonden Doordeweeks werd dagelijks gedo- Hoofd Arent Vos van het duikteam maakt zich op om onder water te gaan. Net als vorige maand wist ook dit keer Menno Schuijl de clubwedstrijd van de Texelse golfclub op zijn naam te zetten. De veertig deelnemers aan de maandwedstrijd speelden de achttien holes verdeeld over verschil lende categorieën, afhankelijk van hun handicap.Golfers met een han dicap van 0 tot 18 speelden strokeplay, waarbij alle slagen wor den geteld. Schuijl had 71 slagen nodig om de baan te lopen, maar na aftrek van zijn handicap kwam hij op 63 slagen, waarmee hij zijn handicap verbeterde. Martin Zimmerman en Henk Wijsman werden tweede en derde, beiden met 66 slagen netto. Golfers met een handicap boven de achttien moesten proberen hun han dicap te verbeteren. Voor elke keer dat dit lukte, kregen zij een pluspunt, anders een minpunt. In de categorie 18.1 tot 26,4 won Harry Keizer met vijf pluspunten, vóór Els Postma en Petra Keijser, die allebei vier pluspun ten hadden. In de categorie 26,5 tot Bij de zesde en laatste crossloop van ZDH verschenen vrijdag zestig deel nemers aan de start. De mimloop over één kilometer werd in 3.26 mi nuten gewonnen door Jochem van Gent uit Ter Aar. Bij de jeugd over vier kilometer was Valerie Mülder uit Bonn de snelste met 17.58 min. Hanny van der Weide uit Den Helder won de vier kilometer voor vrouwen in 18.25 min, de vier kilometer voor mannen kwam op naam van Jaap Witte uit Den Burg (13.58). Robert Bakker liep de acht kilometer in 28.47 min., de acht kilo meter voor veteranen werd gewon nen door Jan Zijm in 29.51 Na afloop van de cross kon het eind klassement van het seizoen worden opgemaakt. Robert Witte uit Den Burg is winnaar van de één kilome ter miniloop (10 minuten, 17 secon den) De overige eindstanden waren: 4 km jeugd: Wouter Schermer uit Zaandam (1 uur, 18.17 min); 4 km mannen: Jaap Witte uit Den Burg (42.35 min); 4 km vrouwen: Laurien Bakker uit Den Burg (59.04 min); 8 km mannen: Robert Bakker uit De Koog (1 uur, 25.59 min); 8 km veteranen: Nico Vergouw uit Zaandam (1 uur, 37.53 min). 36 won Ap de Bruin met vijf pluspun ten. Margriet Peetoom werd tweede met drie pluspunten, Marijke de Beer derde met twee. De longest drives werden geslagen door Joop Kohnhorst en Petra Keijser, de neary's waren voor Christoph Zimmerman en Elly Boorsma. Menno Schuijl sloeg op de 16de hole een 'eagle', een par 5 in drie slagen. Woensdag 20 augustus 18.00 Klif c1 - Oosterend c1 Hoogendijk 18.45 De Krim c2 - Texel c1 P Hoogendijk 19.30 Klif c2 - De Koog c1 Van Putten 20.20 Texel 7 - Klif 4 Van Putten 21.10 Texel 5 - Klif 3 Douma Zaaldienst/tijdwaarneming: Texel Donderdag 21 augustus 18.15 De Krim d2 - De Krim d1 De Knm 19 00 Texel 8 - De Krim 6 Kuipers 19.50 De Krim 3 - NIOZ Kuipers 20.40 Texel 6 - De Krim 4 Molanus 21.30 Klif 2 - Jelleboog 3 Molanus Zaaldienst/tijdwaarneming NIOZ Vrijdag 22 augustus 17.30 De Koog e1 - Jelleboog e2 De Koog 18.15 Texel 3 - RAB Van Putten 19.05 Mantje 3 - Jelleboog 1 Kuipers 19.55 Mantje 2 - Oosterend 1b Boon 20.45 Texel 1 - Casino 1 Hoogendijk 21.35 ZDH - Mantje 1 Sangers 22.25 Texel 2 - Jelleboog 4 Bakker Zaaldienst/tijdwaarneming. Jelleboog ling en )en rake Doordat de stroming liggen, ontstaan ter plekke wervelingen en stroomver snellingen, waardoor het afbraak tempo nog eens verhoogd wordt. Als er slijpgeulen onder de scheepsdelen ontstaan, kunnen deze op een gege ven moment onder hun eigen ge wicht instorten Blootliggende houten constructies zijn ook een prooi voor vaak wordt gebruikt om steigers af te dichten. Op de wal werden de banen gaas, die veertig meter lang en drie meter breed waren, voorzien van stukken wekkerketting (kettingen die afkomstig zijn van boomkorren). Met de Zeearend, het werkschip van het archeologisch duikteam, werden de verzwaarde stukken steigergaas naar paalwormen, die als larfjes door het water zweven en zich nestelen op wrakhout. De diertjes kunnen een balk eikenhout in vijf tot tien jaar vol ledig laten verdwijnen. De ontzandmg van het Burgzand is terug te voeren tot de komst van de Afsluitdijk in 1932. Uit geologisch onderzoek dat Vos recent heeft laten de restanten van de schepen ge bracht en op de zeebodem opnieuw uitgerold. Vos: 'We hebben de banen elkaar telkens een stukje laten over lappen, zodat er een soort groot kleed boven de restanten is komen te liggen. Met tie-raps hebben we alle stukken aan elkaar vastgemaakt. Op sommige plaatsen lag al gaas dat we |en werden nauwelijks naar n gehaald. De afgelopen twee iden waren de onderwater- eologen van het Nederlands uut voor Scheeps- en onder- r Archeologie (NISA) voorna- k bezig de restanten van vier ntiende-eeuwse schepen op ndiepe Burgzand tegen bloot- |en te beschermen. Met een ne, doeltreffende techniek en op natuurlijk wijze honder- jubieke meters zand rondom rakken aangebracht. De ko- je decennia moeten deze door de erosie weerstand en bieden. nderwaterarcheologen van het die jaarlijks duiken naar histo- scheepswrakken in de Wad- ie, moeten telkens met lede toezien hoe de sterke stroming 3nd rond de restanten in een rap o wegspoelt. 'Jaarlijks verdwijnt middeld een decimeter zand', Arent Vos, teamleider van het ologisch duikteam. Dat richt sinds 1999 op een speciaal (PofO'S HISAJ voorgaande keren hebben aange bracht, maar we hebben het nu heel breed neergelegd. Per schip hebben we een oppervlakte van gemiddeld 2000 tot 2300 vierkante meter steigergaas aangebracht. Daarna was het een kwestie van dagelijks terugkomen en schudden met de netten, zodat het zand dat zich daarop had verzameld door de ma zen zakte. Die zijn anderhalve milli meter breed, dus het zand kon daar doorheen.' Eenmaal onder het gaas kan het zand volgens Vos niet meer worden mee genomen door de stroming. 'Het is voor het eerst dat we deze techniek hebben toegepast. We hebben hem bij toeval ontdekt tijdens eerdere werkzaamheden in het Scheurrak. waar we een opgraafgebied elke dag afdekten met steigergaas. Als we daar 's ochtend terugkwamen, moes ten we telkens het zand van het gaas verwijderen, voordat we verder kon den. We hebben besloten die tech niek nu maar eens doelbewust toe te passen. De natuur zorgt ervoor dat er veel zand verdwijnt, maar diezelfde natuur zorgt er ook voor dat er twee keer per dag zand wordt aangevoerd door eb en vloed en daar moesten we maar eens gebruik van maken En dat aangevoerde zand kost nog niks ook.' Rauw Hij toont zijn handen. Ze zien er ver weerd uit en vertonen een aantal snij- wonden. 'Ti|dens het schudden van die netten werden de handen hele- is een veelzijdig eiland. Terwi|l n het eiland perfect vindt zoals vindt de ander dat er best wat ïrbeterd dan wel veranderd zou n worden. Meer bos, of juist hos. Autovrije gebieden, toe- aan banden of juist meer dag- tie. Behoud van karakteristieke sn of prioriteit voor functionali- tortom, er zijn nogal wat ver- ïnde meningen over de vraag axel er zou moeten uitzien. Aan ter de vraag: wat zou u willen heren op Texel? Meningen, of suggesties kunnen worden legeven aan onze redactie. Bin- >rt besteedt de krant aandacht lit onderwerp. Reacties graag n naar redactie@texelse 0t.nl, faxen naar 323000 of stu- sar Texelse Courant, Postbus '90 AA in Den Burg. Telefonisch ren kan via tel. 362620, vragen Louise van der Sluis. Een Duitse toerist die vanaf de Westerweg de Keesomlaan in Den Burg wilde opri|den, had vrijdag middag even met in de gaten dat er tussen beide wegen nog een kruising met de Pontweg lag. Het gevolg was een botsing met een andere Duitse toerist die vanuit De Koog kwam. Beide auto's raakten zwaar bescha digd, de bestuurders en inzittenden kwamen er goed vanaf Een oude vrouw die in de wagen van de Westerweg zat, moest ter plaatse worden behandeld, maar kon daarna naar huis worden gebracht. a units van het duikteam, dat verbleet naast het Aquariumgebouw van het NIOZ, i de rollen steigergaas met kettingen verzwaard, zodat ze op de bodem zouden blit- 9en. te duikers van het archeologisch t zhtsgebied van 1500 bij 2000 bij het Burgzand, een paar ki- ■r ten oosten van Oudeschild. zijn twaalf wrakken in kaart ge- 36 t Hevigere veranderingen komt e'! am regelmatig tegen. 'Bij het waar we vorig jaar de bronzen fan Francois Hemony hebben laald, kon je nu zelfs onder IJ lige scheepsdelen door zwem- die bloot komen te liggen, in gevaar. Klein materiaal meegesleurd door de en constructies van de raken onderhevig aan het ze als hard obstakel in lik team aan het werk. verrichten, blijkt dat pas tussen 2040 en 2060 een evenwicht is te verwach ten in het gebied. 'Tot die tijd zal er naar verwachting nog zo'n ander halve tot twee meter zand verdwij nen.' Halt Met behulp van een relatief eenvou dige en nieuwe inzandingstechniek verwachten Vos en zijn collega's de gevolgen van de ontzandmg bij vier van de twaalf wrakken voor in ieder geval de komende veertig tot vijftig jaar een halt te hebben toegeroepen. Daarvoor werd gebruik gemaakt van groen steigergaas, dat in de bouw

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7