Brug over Molenkil volgende week klaar Volgend jaar haast niets te investeren m Cjroen Twartsjexels in het harL, oger strand 's nachts mogelijk afgesloten cu's gedumpt in kolk m m 'Donkere wolken hangen boven Texel' TEXELSE^COURANT niui fbsêm Texelse Media Menen leest 'm! kW - Schapenkaas m Voetbal Texelaar (23) op Kreta mishandeld Jnder de pomp Gemeente vecht oordeel rechter Hogeberg aan Geen windsingel rond crossbaan TEXELSE ^COURANT rnrrrwr. tTx/jffi 3 \K Voetbalvelden door droogte onbespeelbaar Tusse de Banke ook in 2004 open Reserveer uw advertentieruimte GERICHT 15 SEPTEMBER 1887-NR. 11805 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2003 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg jemeente speelt met de ge ile om het strand van De Koog lolgend seizoen in de nachte uren af te sluiten. Dit naar aan- ig van overlast, vernieling en ailing door uitgaanders, die eest na sluitingstijd voortzet- iphet strand. Het college heeft voorgenomen zich in het na- over deze drastische maatre- >g lebezinnen. jlitie laat weten dit seizoen veel personen te hebben aangehou- >n voor kortere of langere tijd Ïzet dan vorig jaar. Een duide- rklaring voor de toename kan orden gegeven. De delicten jor de aanhoudingen zijn ver in divers. Vernielingen scoren geweld en agressie in hore- Jrijven is afgenomen. De sfeer horeca wordt als goed om- ven, agressie speelt zich vooral straat en dan met name buiten iger Dorpsstraat, laken van lawaai lijkt voor jon- steeds meer tot een cultuur- verheven. Met name groepen ren die het eiland bezoeken ma nifesteren zich 's nachts luidruchtig. 'Het lijkt bijna een nieuw handelsmerk om zo hard mogelijk te schreeuwen', vermeldt het persbericht van de ge meente, naar aanleiding van het maandag gehouden zomeroverleg met de politie. Wildkampeerders, en dan vooral mensen met campers, zijn in een aantal gevallen op de bon ge slingerd. Het is met toegestaan om buiten de reguliere kampeerterrein tussen 23.00 en 7.00 uur in een camper te verblijven. Nu de scholen weer zijn begonnen, loopt het aantal jongere vakantiegan gers terug. Maar als het mooie weer aanhoudt, kan er mogelijk nog een flink aantal jonge weekendbezoekers naar Texel komen. Dorpswachten zijn vanaf deze week niet meer actief, met uitzondering van zaterdag 23 augus tus en vrijdag 29 en 30 augustus, wanneer het Sea Street Festival in De Koog wordt gehouden. Horeca bedrijven mogen tot 4.00 uur open zijn. Op de zaterdagavonden in au gustus rijdt de discobus naar De Cocksdorp en Den Burg. De bus ver trekt om 3.00 uur vanaf de Nikadel in De Koog. H35."umamm De constructeurs van de brug werken bij mooi weer en laag water VVHVUUVISUI9 v au uc ui uy wei ncu uij iiiuui ncci cu laay waici. (Foto Harry d« Graaf, een lange periode van oponthoud Zuidema. De met paaltjes gemar- Men kon uiteraard met weten dat er rleel is i litnevnerri alc hanrihoriionn Losse nummers 0,90 Texelse schapenkaas van de families Bakker van De Waddel en Witte van Wezenspyk wordt binnenkort promi nent in de aandacht gebracht in Ita lië. De kaas wordt daar als specifiek streekproduct geshowd en verkocht in een speciale stand op de beurs van de internationale Slow Food-organi- satie die van18 tot en met 22 septem ber wordt gehouden in Turijn. Pagina 5 Binnenkort start het voetbalseizoen weer Texel'94 wordt dit jaar getraind door oud-international John Rep. Pagina 7 Een 23-jarige Texelaar en zijn Groningse vriendin zijn tijdens hun vakantie op Kreta het slachtoffer ge worden van zinloos geweld. Maandagnacht rond 3.30 uur werden ze bij het verlaten van een discotheek in Gersonissos door hun onbekende oorzaak van achteren aangevallen door een man en vrouw die zij niet kenden De Texelaar moest met een gebroken neus worden opgenomen in het ziekenhuis, waaruit hij inmid dels weer is ontslagen. (Advertentie) Na een lange periode van oponthoud wordt sinds vorige week maandag hard gewerkt aan de brug over het Molenkil in Waalenburg. Over ruim een week zal hij klaar zijn. De in op dracht van Natuurmonumenten ge bouwde brug is onderdeel van een rondwandeling van 4,5 kilometer in het overigens met toegankelijke na tuurgebied. In de route wordt ook een vogelkijkhut opgenomen, die in sep tember wordt gebouwd door Hans Zuidema. De met paaltjes gemar keerde route wordt vanaf drie ver schillende punten bereikbaar. De 27 meter lange en één meter brede brug wordt gebouwd door Daalder Alkmaar, volgens een idee van hetzelfde bedrijf. De basis wordt gevormd door zes in één lijn staande zware azobé havenpalen. Die werden al in het vroege voorjaar in de bodem gespoten omdat bij de toen lage wa terstand goed kon worden gewerkt. Men kon uiteraard met weten dat er nadien praktisch geen regen meer zou vallen, zodat de waterstand met zou stijgen maar juist verder zou zak ken. De palen zijn door leggers ver bonden en hierop komt het eveneens van tropisch hardhout gemaakte brugdek met aan weerszijden arm leuningen. Het brugdek zit betrekkelijk laag bo ven het water. Voor schaatsers bete kent dat geen belemmering want een deel is uitgevoerd als handbediende basculebrug en kan dus worden op gehaald. De kosten van de brug be lopen ongeveer €16.000,-. Daarvan wordt de helft betaald door de pro vincie. Eric Menkveld van Natuur monumenten verwacht dat de wandelroute half september in ge bruik genomen kan worden. De offi ciële opening wacht tot het voorjaar. P toch te zot voor woorden.' Helman wist met wat hem over- toen hij binnen twee dagen iveel oude autoaccu's uit de an zijn landje aan De Zes- rd nabij de Schilderweg - 'Normaal is het hier bijna 1» meter diep, maar door de ra e heeft de kolk een lage water- inkwamen die dingen bloot te Wie doet nu zoiets met zijn top. Ik vind het nogal wat om dans kolk te vervuilen, alleen paar euro stortgeld in de zak den.' ,ti 'bouwereerde Eelman stapte Ki i gemeente en kreeg bijval van aeester Geldorp. 'Ze neemt og op. Ze wil misschien zelfs kolken gaan bekijken en bet in ieder geval in de 'ssievergadenng. De politie en onderzoek ingesteld. Ik heb mdat er streepjescodes op de staan. Mogelijk kunnen ze "jlee de daders traceren. Ze lig- er nog met zo lang, want de in april vorig jaar nog uitge- (Tl Texel'94 lijdt onder de x>gte. zou je niet verwachten iemand als John Rep In klederen. diept. Je ziet schraapranden van de graafmachine achter de plaats waar de accu lag.' Eelman, die een hoekje van zijn gras land als moestuin gebruikt, heeft deze zomer zijn gewassen besproeid met water uit de kolk. 'Dat was na tuurlijk hartstikke giftig. Eén accu mist de doppen en de ander is ook van de zi|kant kapot. De zuren en het lood zitten vast in het water. Laatst ver telde een toerist uit Haarlem mij dat ik een hele bijzondere kolk heb, van wege de zeldzame kevers en torren. Ik weet niet hoe dat nu is, met al die zware metalen. Je verziekt zo'n kolk die barst van het leven.' (Foto Michiel Dekker) De gemeente gaat bij de Raad van State (RvS) in beroep tegen de uit spraak van de Alkmaarse recht bank, waarin werd gesteld dat de gemeente de bouwvergunning van M.J. Ran voor schuren op de Hoge berg ten onrechte had afgewezen. Tevens verzoekt het college de RvS te voorkomen dat de ge meente wordt gedwongen de aan gevraagde bouwvergunning goed te keuren. Door de bouw van schuren met klein schalige kappen en een flauwere dakhelling te eisen overschreed het college de welstandstoets en is de gemeente met goed omgegaan met de bouwmogelijkheden die het be stemmingsplan biedt, stelde de rechtbank. Maar volgens de ge meente is die uitspraak onjuist. 'Me vrouw Ran is niet gevraagd om de kappen met een flauwere dakhelling te realiseren dan het bestemmings plan vraagt. Slechts is geconstateerd dat er mogelijkheden zijn om - met inachtneming van de planvoor schriften - de kappen op een andere De gemeente heeft grote financiële zorgen. Er blijkt lang niet genoeg geld te zijn om een reeks belangrijke investe ringen te financieren, zodat de gemeenteraad is gedwon gen om fors te schrappen in het investeringsprogramma, belastingen te verhogen of andere maatregelen te nemen. In het lopende jaar heeft de ge meente €515.711,- meer uitgege ven dan was geraamd. Een mee valler in de vorm van een overschot van op de rekening van 2002 kon dat niet goedmaken, waardoor van oorspronkelijk voor 2004 beschik bare investeringsbudget voor 2004 nog maar €186.289,-over is. Door enkele kunstgrepen (zoals het niet- structureel maken van bepaalde uitgaven, het afschrijven van de rotonde van De Waal over 15 jaar en het spreiden van de kosten van de C2000-mast over twee jaar) kon dit bedrag worden opgerekt tot €450.000,- maar dat is nog niet bijster veel. Bovendien zijn er nog veel onzeker heden. Het is nog met duidelijk hoe veel duurder de iepziektebestrijding uitvalt, de inkomsten aan bouwleges kunnen volgens het nieuwe systeem lager uitvallen en de vier miljard extra ombuigingen die de rijksoverheid doorvoert, hebben voor Texel nog on bekende gevolgen. Het college vindt het belangrijk dat de zogeheten kanjerprojecten (investe ringen in grote projecten) kunnen worden uitgevoerd, mede omdat die stimulerend zijn voor de locale eco nomie. De situatie doet denken aan die van manier uit te voeren, zodat die uit het oogpunt van welstand beter aan vaardbaar zijn. Door de welstands commissie is op de bouwtekening en op afzonderlijke schetsen duidelijk aangegeven hoe die alternatieven er uit kunnen zien. De verwezenlijking van de mogelijkheden die het be stemmingsplan biedt komt daarmee met in gevaar', aldus de gemeente. vorig jaar. Toen liep het met een sis ser af omdat de rijksuitkering voorde gemeente meeviel, maar deze keer is dat niet te verwachten in verband met de nieuwe bezuinigingen waartoe Den Haag heeft besloten en waarvan de gevolgen voor de gemeenten na Prinsjesdag duidelijk worden Kiezen De gemeenteraad zal bij de begrotingsbehandeling op 28 okto ber de snoeischaar moeten hanteren, dus keuzes maken. Of de belastingen extra verhogen, subsidies en bijdra gen verminderen of op meer effi ciency gerichte maatregelen moeten nemen. Dat belooft veel discussie op te leveren, waarbij het college zich niet onbetuigd zal laten. Wat b en we betreft moet er flink geïnvesteerd blij ven worden, met name in infrastruc tuur, dus wegen, riolering e.d. Verder moet er rekening mee worden gehou den dat aan bepaalde investeringen subsidies van de provincie zijn ver bonden, zodat men die subsidie ook misloopt als zo'n investering wordt geschrapt. Dat geldt bijvoorbeeld voor de aanleg van de rotonde Pont- weg-Rozendijk die voor de helft met GDU-geld van de provincie wordt bekostigd en voor het fietspad langs de Grensweg waaraan een nog ho gere provinciale subsidie is gekop peld. Wethouder van financiën Corry Heijne erkent dat het financiële beeld somber is maar ziet het als een uit daging om dat probleem op te los sen. Van schrappen van de voorne mens van het collegeprogramma wil zij in elk geval niet weten. 'Tenzij de raad anders oordeelt'. De MAB-club mag geen bomen planten rond het autocrossterrein in Eierland. Het college vindt dat het open landschap van de weidse polder niet moet worden aange tast. De club wil de singel om beschutting te bieden aan het publiek en om de baan in het terrein te accentueren. De singel is strijdig met de formeel nog steeds geldende agrarische bestem ming, maar zou door toepassing van artikel 19 mogelijk gemaakt kunnen worden. Het college werkt daar met aan mee omdat de beschutting van het publiek op twee crossdagen per jaar niet opweegt tegen de inbreuk op het open landschap. CfTKM ia b* kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van y./i/:.yC. Tfrnr. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Als gevolg van de droogte mag er op de Texelse voetbalvelden voorlopig niet meer worden gespeeld. Daartoe heeft de gemeente in overleg met de consuls gisteren besloten. Delen van het gras op de voetbalvelden zijn verdord. 'Als er nu op zou worden gespeeld, zou dat tot onherstelbare schade leiden', vertelt Gert Pansier. Het speelverbod duurt voorlopig tot de eerste week van september, wan neer de velden aan een nieuwe in spectie worden onderworpen. Het speelverbod heeft nadelige ge volgen voor de geplande oefen wedstrijden van de Texelse clubs. De volgende wedstrijden vinden geen doorgang. Zaterdag: Oosterend - Texel'94 2 en een juniorenwedstrijd in De Koog. Zondag: Texel'94 - Wherevogels (beker). Woensdag- ZDH - Oosthuizen (beker) Donder dag: De Koog - Texel'94 2. Zaterdag: oefenwedstrijden van Texel'94 2 en De Koog. Tentoonstellingsruimte 'Tusse de Banke' aan de Groeneplaats blijft ook in 2004 beschikbaar voor exposities. Dat maakte wethouder Annie Hin (Cultuur) maandag bekend bij de uit reiking van de Kwaliteits- en Pu blieksprijs van de thematen toonstelling. Bij de behandeling van de begroting overwoog het college de ruimte als bezuinigingsmaatregel te sluiten. De toezegging over de openstelling is voor Texelse kunste naars meer dan welkom. Nu al is de ruimte voor een aanzienlijk deel van het komend jaar volgeboekt Vanaf 29 augustus a.s. verschijnt in de TC vrijdags de pagina,,///^" ÜCticf" Deze pagina bevat o.a. de agenda, weekenddiensten, artikelen en foto's over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer daarom snel bij de advertentieafdeling van de Cjroen '^warL-Jexeh in bet harL. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 31 41 11

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1