'De schoonheid van de gewoonheid' ff 2 Franse sfeer in tuin Hotel Rebecca Heilige Ibis I teso Ander aangezicht Durper Kikkertstra E Agenda .TEXELSE COURANT" Lionsveiling Blik vanger Chansonnier in Klif 12 Raad loopt nog niet warm voor nieuwe raadhuis Wat zou u op Texel willen veranderen? Mannenkoor hervat repetities Geheimzinnigheid tentoongesteld Scouting Volksdansen in De Waal Hoogwater te Oudeschild Colofon DINSDAG 26 AUGUSTUS 2003 Menig Texelse amateurschilder durft pas na lang aarzelen een ex positie aan of moet door vrienden of kennis toe worden overgehaald de in de voorbije jaren gemaakte kunstwerken tentoon te stellen. Zo niet met Souwie Duinker uit Den Hoorn, die een jaar geleden brutaal 'Tusse de Banke' reserveerde om werken te exposeren die ze nog moest maken. 'Dan zit er tenmin ste een beetje druk op de ketel.' Pastels van haar hand, en schilde rijen en werken van Charles Janko zijn tot 9 september te zien aan de Groeneplaats. Een wat zakelijke, praktische instel ling van een vrouw uit Den Hoorn, die naar eigen zeggen 'vroeger wel aar dig kon tekenen' 'Ik vind het maken van schilderijen leuk om te doen. Ik maak graag mooie dingen. Maar ik ben niet gedreven.' Door dat laatste beschouwt ze zichzelf niet als een kunstenaar, maar meer een liefheb ber Kunstenaar of met, toch weten haar werken de aanschouwer wel te raken. Beelden van details, zoals een hoop stenen, uitgevoerd in zachte, kleuren. Niet zonder enige zelfspot Souwie Duinker 'Soms kijk in near een schilderij en begnjp niet dat ik dat heb kunnen (Foto Gerant Timmerman) over dit werk: 'Dit schilderij is een beetje zoals ikzelf. Ooit vormden die stenen een prachtig gebouw, nu lig gen ze op een hoop.Ze verwijst naar een lichamelijke aandoening waar door ze danig wordt beperkt in haar doen en laten. Werken gaat niet meer, schilderen wel. 'Het geeft me aflei ding. Als ik schilder dan pieker ik niet. Soms kijk ik naar een schilderij en begrijp ik niet dat ik dat heb kunnen maken. Kennelijk gebruik ik dan een ander deel van mijn hersenen.' Stenen zijn een terugkerend element in haar werken, net als planken of andere restanten van bouwmateriaal. Geen alledaagse onderwerpen, maar voor Duinker een bron van inspiratie 'Ik ben een kijker, details fascineren mij Het gewone, zoals een steen op het strand of een hoop afval, kan heel mooi zijn. Ik probeer daar op een heel speciale manier naar te kijken, als door een kader Vandaar ook die passepartouts rond mijn werken.' Terugkerend zijn ook de vrolijke, ver vagende tinten in haar werken. Niet helemaal pretentieloos gemaakt. 'Deze tentoonstelling is voor mij een spannend experiment. Als de men sen het mooi vinden, dan ga ik ermee verder De expositie is te bezoeken van 13.00 tot 17.00 uur, met uitzondering van woensdag en zondag. In een schuur van de firma RAB aan de Vlamkast in Oudeschild wordt donderdag 18 en vrijdag 19 septem ber de Lionsveiling gehouden. Door het laten vervallen van aparte kijk dagen en het schrappen van de za terdag als veilingdag hoopt het orga niserend comité de veiling vlot te laten verlopen Voorinschrijven van goederen is vanaf vandaag mogelijk bij Reisburo Texel, Warmoesstraat 23. Den Burg (tel. 312242), Vakantieburo Kobeko, Nikadel 79, De Koog (317746) en C.D.Boersen, Commandeursingel 18, Oudeschild (313016). Per kavel is acht euro inschnjfgeld verschuldigd, bij inschrij ving te voldoen. Om zoveel mogelijk verkopers een kans te geven, geldt per inbrenger een maximum van 25 kavels. Ingeschreven goederen kun nen op zaterdagmorgen 13 septem ber 9.00 uur worden ingebracht Donderdag 18 en vrijdag 19 septem ber is vanaf 17.00 uur gelegenheid de goederen te bekijken; de veiling be gint beide dagen om 19.30 uur. Een veilingcatalogus kost €1.50. Kopers betalen 15% veilingkosten voor be dragen tot €450,-, daarboven €10,-. De opbrengst van de veiling komt ten moet je met de grote bal tireren. Wie er het meest dichtbij gooit, ligt en hoeft met te werpen. Over de kwali teit van de baan is het echtpaar Vos lovend. 'Hij is zachter dan in Den Burg, waardoor de bal minder stuitert en je beter kunt richten.' Een compli ment aan het adres van de familie Arends, waarvan ook de gastvrijheid wordt geroemd. 'Ik kom hier Waalders tegen die ik eerst niet eens kende', vertelt een speelster. 'Het is toch doodzonde als zo'n mooie tuin niet wordt gebruikt. We willen een open bedrijf zijn', vertelt Annet Arends. Verderop glimt de Rebecca- bokaal die na afloop werd uitgereikt aan Nico Vos. Frans spreken doen ze er nog net niet, maar voor het overige is de sfeer de tuin van Hotel Rebecca in De Waal op en top Frans. Stok brood, kaas, wijn en jeu de boules. Sinds de familie Arends het hotel aan het Hogereind bestiert, is de tuin én de jeu de boules-baan py- bliek bezit geworden en gooien Waalders er elke donderdagavond een balletje. Met als resultaat het zaterdag gehouden Open Waalder kampioenschap jeu de boules. Winnen is slechts bijkomstigheid in de beschutte tuin aan het Hogereind, waar ook zaterdag de zon volop scheen. 'Een raar gevoel dat je hier zomaar kunt rondlopen en een balle tje gooien', vertelt Annet van Boven, die net als de overige Waalders pas sinds een paar maanden speelt. 'Het mooie is dat we allemaal beginners zijn en dus ongeveer hetzelfde niveau hebben.' Getuige de precisie waar mee de ballen worden geworpen, hebben de Waalders snel bijgeleerd. De vaardigheid is onder meer te dan ken aan de instructies die de werpers krijgen van de meer geroutineerde Nico en Dinie Vos, die zich als oefen- meesters hebben opgeworpen. 'Ze hebben ons geleerd hoe je de bal moet vasthouden, wat de spelregels zijn en hoe de schema's in elkaar zit ten.' De Waalders kennen inmiddels ook de terminologie. 'Die kleine, ge kleurde bal daar is het butje en die Jeu de boules-speelster Annet van Boven kijkt toe terwijl Cor Snoeij de afstand meet. (Foto Gerartj Timmerman) Terwijl wij als familie nog met echt op hem zaten te wachten meldde mi|n broer zich vanuit Andalusie. Hij spreekt dat woord uit op een manier alsof hij een sliert spaghetti half uit zijn mond heeft hangen en met een zwoelheid alsof die mond eveneens zeer gekoeld is door een teveel aan witte wijn. Begin juli schreef hij: Ik ben iedereen meer dan moe. ik ver trek zonder doel, zonder vriendin en zonder geld en meld mij voor nie mand zeer lang. niet present, je broer Natuurlijk belde hij mij en met mijn geliefde zusters. 'Je hebt het niet lang uitgehouden, nog geen eens twee maanden', riep ik met al te toeschietelijk. Is er weer eens iets loos in de liefde? Er bleek mets loos te zijn, hetgeen bij mij een zucht deed ontsnappen. Want hoe meer mijn broer met de liefde bezig is, hoe meer rust ik krijg. 'Het is dat belachelijke Texel van jou', riep hij alsof hij tegenover mij aan de keu kentafel zat. Ik liep de tuin in, instal leerde mij in mijn geliefde ouder wetse strandstoel, aanvoelend dat dit gesprek niet zomaar voorbij zou zijn. 'Zit ik daar midden in Andalusie, huur een kamer in een of ander vreemdsoortig boerderijtje, bouw vallig, scheef, schitterend, totale rust, slecht twee andere gasten, blij ken die mensen de Texelse Courant bij zich te hebben Ligt daar in dat afgelegen stukje grond waar ik em- delijk een beetje rust denk te vinden, een stapel stompzinnige berichten uit het oord van mi|n zuster. Bela chelijk. Blijken die oude mensen die zijn uitgeweken naar Andalusie, waar ze de hele zomer zitten, eigen lijk dolgraag op Texel te willen wo nen en dat kan dan met, omdat ze toevallig geen geld genoeg hebben. Geeneens pensioenmigranten, ze kunnen niet terug, hoewel ze vroe ger op Texel woonden. Hoe vind je zoiets? Krankzinnig en wanneer ze veel geld hadden dan ging het wel. Waarom wil je daar eigenlijk nog wonen, over discriminatie gespro ken.' Hij ging even over in vloeiend Spaans zodat ik de neergestreken vlinder op mijn hand goed kon bekijken.Ik versta nu eenmaal nau welijks iets van Spaans. 'Daar zal jij toch iets aan moeten doen Rover, jij bent toch zo'n so ciaal bewogen beest, zo uit op ge lijkheid en broederschap. Mooi met, niks geen gelijkheid op jullie eiland, veel centen welkom, weinig centen niet welkom. Ook al kom je er van daan, ook al woont je kind daar nog. Ook al stuurt dat kind trouwhartig de Texelse Courant op en blijven die mensen op zo'n manier op de hoogte. Die krant nemen ze dus zelfs mee naar Andalusie Weer die zwoele toon waar de zomerzotheid in besloten ligt.' 'Mooi', zeg ik minzaam, 'mooi zo'n Texelse Courant helemaal in Andalusie. Hij gaat wel meer over de wereld. Er zijn wel meer mensen die ergens willen wonen waar ze met kunnen wonen. Op elk eiland en in elke gemeente zijn nu eenmaal re gels. Jij dient de regels te breken, deze mensen moeten gewoon op hun ei gen eiland kunnen wonen. Als oud bewoners heb je rechten en jullie die daar zitten, hebben plichten. Hoe is je vakantie eigenlijk?' pro beerde ik het onderwerp te wijzigen 'Vakantie, vakantie', snoof mijn broer verachtelijk. 'Het is een reis, ik ben een reiziger, het heeft niets met vakantie te maken, een inner lijke martelgang vol diepe vragen over alles wat er in mijn leven is ge beurd Dat is het en dat valt met mee. En dan kom je terecht bij twee diep teleurgestelde mensen en je ziet hoe ze elk woord over dat on wijze stukje grond dat Texel heet zitten te spellen.Treurniswekkend, doe iets, zorg dat er verandering in komt, dit zijn hun namen.' 'Heb je gelezen dat er op Texel een heilige Ibis is waargenomen?' schreeuwde ik opeens woedend door de tele foon. Daarom juist, zei mijn broer, die hadden ze willen zien, die men- Dana Rover Tijdens Broadway 2002 in Den Hoorn verraste chansonnier Philippe Elan argeloze bezoekers met zijn gevoe lige stem en eigenzinnige repertoire. Op veler verzoek keert hij daarom komende donderdag terug in theater Klif 12. In zijn Tour de Chant brengt hij gevoelige klassieke Franse chan sons van onder andere Brei en Ferrat, maar ook bijzondere bewerkingen van nummers van Abba, David Bowie en Phil Collins. Verder werken van zijn laatste CD, die volgens het persbe richt werd 'bejubeld door pers en publiek'. Aanvang 20.30 uur, entree €11,50, Vriendenprijs €9,-. Half oktober valt de beslissing of de gezamenlijke hulppost voor brandweer, politie en ambulance doorgaat of niet. Dat maakte bur gemeester Geldorp donderdag avond bekend tijdens de raads commissie middelen. Het is de bedoeling dat de raad tijdens de begrotingsvergadering op 28 okto ber zich over de vraag buigt of er al dan niet een nieuw raadshuis moet komen. In november valt een besluit over de locatie. Het kan verkeren in de politiek. Waar de voorzitters van alle fracties zich als lid van de onafhankelijke project commissie vóór nieuwbouw uitge sproken. hielden de raadsleden zich donderdag liever op de vlakte. Van de kanjerprojecten geniet de huisvesting van OSG De Hogeberg hun prioriteit en door de zorgelijke financiële situa tie van de gemeente staat het raads huis met hoog op hun lijstje. Gerard Wijers (CDA) gaf aan dat de vier jaar dat het noodgebouw volgens de af spraken met het ministerie van VROM nog in het park mag staan, met als dwangmiddel mag worden gezien 'Waar met is, verliest de kei zer zijn recht. In geen geval de OZB omhoog Die opmerking kwam hem op een reprimande van burgemees ter Geldorp te staan. 'Als u zich mets aantrekt van de afspraken met VROM. dan hoef ik niet meer te hand haven.' Waar de raadsleden het be sluit liever voor zich uitschuiven, stuurde Geldorp aan de knoop snel door te hakken 'De bouw vergt veel voorbereidingstijd.' Voor de zuinige houding van de raad had ze geen begrip. 'De€1 miljoen dienujaarli|ks voor de kanjerprojecten is gereser veerd, geeft méér mogelijkheden dan alleen de OSG.' Het bracht de raads commissie ertoe in te stemmen om het raadhuis in oktober op de agenda te zetten, Frans Visman (D66) nep de Texelse bevolking op zich voor die tijd te laten horen. 'Wat willen jullie nu eigenlijk?' Texel is een veelzijdig eiland. Ter wijl de één het eiland perfect vindt zoals het is, vindt de ander dat er best wat aan verbeterd dan wel veranderd zou mogen worden Meer bos, of juist geen bos. Autovrije gebieden, niet meer toeristen of juist meer dag- toensme. Behoud van karaktens- tieke panden of prioriteit voor functionaliteit. Kortom, er zijn nogal wat verschillende menin gen over de vraag hoe Texel er zou moeten uitzien. Aan u de vraag: wat zou u willen verande ren op Texel? Uw mening, idee of suggestie kunt u doorgeven aan onze redactie. Binnenkort zal de krant aandacht besteden aan dit onderwerp. Reacties graag mailen naar redactie@texelsecourant.nl, faxen naar 323000 of sturen naar Texelse Courant, Postbus 11, 1790 AA in Den Burg. U kunt ook telefonisch reageren via tel. 362620 en vragen naar Louise van der Sluis. goede aan goede doelen, waaronder hetTesselhuus, het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog. Voor meer informatie: www.lionstexel.nl. Het Texels Christelijk Mannenkoor hervat vrijdag de wekelijkse repetities in het Muziekcentrum aan de Peper straat in Oosterend. Elke week wordt van 19.30 tot 21.30 gerepeteerd, als eerste voor het concert dat op 1 no vember samen met het Kritekoor uit Balk wordt gehouden. Op zondag 31 augustus verleent het koor medewer king aan een interkerkelijke dienst in de rooms-katholieke kerk van Den Koog. Nieuwe leden zijn welkom op repetitie-avonden. De Texelse beeldend kunstenaars Ineke Kuiper, Patrick Tanghe en Caroline Serton exposeren zaterdag en zondag 6 en 7 september schilde rijen, ruimtelijk werk en tekeningen ten huize van Maarten Wijsmuller en Wineke Goenee in Bussum. De expo sitie - die de titel 'Pleidooi voor ge heimzinnigheid' heeft meegekregen - is beide dagen van 14.00 tot 18.00 uur te bezichtigen op het adres Albrechtlaan 28 in Bussum. Nadien zijn de kunstwerken nog tot 27 sep tember te zien na telefonische af spraak, tel 035-6950218. Met een openingsdag op zaterdag 30 augustus begint ook voor Scouting Texel het nieuwe seizoen. Alle leden worden die dag om 16.30 uur bij het gebouw aan de Bernhardlaan ver wacht, om daar rond 20.30 uur (met een volle maag) weer terug te komen. Warme kleding wordt aanbevolen. De welpen hebben maandag om 18.30 uur de eerste bijeenkomst, de kabou ters donderdag om 18.45 uur. Vrijdag komen om 19.00 uur verkenners, gid sen, rowans en sherpa's bijeen. De Volksdansvereniging Texel begint woensdag 3 september met het nieuwe seizoen. Elke woensdag wordt in dorpshuis De Wielewaal in De Waal gewerkt aan dansen uit ver schillende Europese landen. Begin ners dansen van 19.45 tot 20.45 uur. gevorderde en snellere dansers ko men van 21.00 tot 22.00 uur aan bod. Nieuwe leden zijn welkom. Voor meer informatie: tel. 314583 of 313333. Dinsdag 26 augustus Op de wielerbaan in Den Burg begint om 19 00 uur een wedstrijd van de Wielervereniging Texel. Op Vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld. Deelname kost €7,-. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con- eert van Margot Endel (sopraan). Jan Brink (tenor), Ruth Cobelens en Erna sommer (viool), Manétte Laporte en Frank Rutgers (cello), Gertjan Loot (trompet) en Gerard Leegwater (orgel). De toegang is gratis, na afloop wordt een inza meling gehouden ter bestrijding van de gemaakte kosten. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een Passoa Diabloparty met DJ Harry Plaza. Toegang is gratis. De aan gekondigde avond met DJ Mark van Dale komt wegens ziekte te vervallen. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (20.00 uur) en Tombraider II (20.30 uur). Woensdag 27 augustus Om 14.00 uur begint in EcoMare het kinderprogramma 'Zeehond binnenstebuiten', voor kinderen van 9 t/m 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave vooraf bij EcoMare, tel. 317741. In strandpaviljoen paal 9 begint om 18.30 uur een optreden van Big Band Texel met gastoptredens van Erik Blom, Jan Doedens en Bert van Bommel. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive, ledereen is wel kom. Deelname kost €2,50. In de hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia avond over Texel. Toegang €1,20. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een avond met Radio 538-DJ Jens Timmermans. Toegang €6,-. In Cinema Texel draaien De Kame leon (14.30 uur), Knorretjes (15.00 uur). Pirates of the Caribbean (20.00 uur) en Tombraider II (20.30 uur). Donderdag 28 augustus In Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de voorstelling 'Tour de chant' van Philippe Elan. Toegang €11,50. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een avond met Radio 538-DJ Jens Timmermans. Toegang €6,-. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (18.30 en 21.30 Dl. 26 8.15 en 20.35 u. Wo. 27 9.16 en 21.35u. Do. 28 10.05 en 22.25 u. Vr. 29 10.46 en 23.25 u. Za. 30 11.25 en 23.57 u. Zo. 31 11.54 en - u. Ma. 01 0.20 en 12.24 u. Di. 02 0.05 en 13.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 31 augustus op om 6.47 uur en gaat onder om 20.29 uur; 27 augustus nieuwe maan. uur), Tombraider II (19.00u; man apart (21.45 uur). Vrijdag 29 augustus Bij Oudeschild begint uur een tijdrit van vereniging Texel. om de In Question Plaza begint o uur de Nacht van de Ezelgg met optredens van Acda Munnik, Erik van Muiswinkel Sibbel, Diederik van Vleuten Heerschop en Viggo Waas alleen voor leden en hun ducés; QP VlP-kaarten zijnv evenement niet geldig, Voo informatie: www.ezelgedao Om 22.30 uur begint Tumbleweeds in De Koog ei treden van de Texelse banc me Smile. Vandaag en morgen wordt Koog het Sea Street gehouden. Vanavond beg om 22.00 uur. Het duurt to uur. In Cinema Texel draaien De leon (14.30 uur), Knorretjes uur), Pirates of the Carl (18.30 en 21.30 uur), Tombi (19.00 uur) en A man apart uur). Bootdienst TESO zet done en vrijdag extra boten in. 0 dag wordt van Texel naar Dj der tussen 9.35 en 15.351 het half uur gevaren. Van ft der naar Texel zijn er tussen tot 16.05 extra afvaarten. 1 wordt er van 6.35 tot 19.35u halfuursregeling gehanteer Texel naar Den Helder, Vs Helder naar Texel vaart en 7.05 en 20.05 om het halfu boot. De wachttijden op Ts dragen vrijdag tussen 14.00 uur naar verwachtr half uur. In Den Helder rro sen 12.00 en 19.00 uurn worden gehouden met den van een half tot één i Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecoura Gerard Timmerman (hoofdredaeti Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 Advertenties en abonnementen Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advertenti«contracten en aanbM loe zi|n van toepassing do Regelen voor hét van de Stichting ROTA, gevestigd to zoa's gedeponeerd t>j do Kamer van Koop1» boeken te Amsterdam onder nummer 411! exemplaar van de Regelen voor het Adv* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: a' Per half jaar 32,20 30,70 oj® Periaar 62,70 60,70(« Bij verzending naar het buitenlanc portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementspeno: Medewerkers van aannemers Duin Bouwbedrijf en Tebo bouwen gehol pen door de telekraan van Pietje Kager, op het uiteinde van de Kikkertstraat in De Oocksdorp aan zes nieuwe starterswoningen van de Stichting Wonen Texel (SWT). Ze ko men op de plek waar duplexwo- ningen stonden uit de jaren vijftig. De huisjes waren toe aan een flinke op knapbeurt, maar omdat renovatie duurder zou uitpakken dan nieuw bouw werd vodr het laatste gekozen. Architect Jan Visser tekende een ontwerp voor zes woningen, waarvan er drie zicht hebben op de Kikkertstraat en drie uitkijken op de Langeveldstraat. Bijzonder is de ge meenschappelijke binnenplaats. Alle woningen hebben een kleine achter tuin. De resterende ruimte tussen de woningen wordt ingericht als 'ontmoetingsplek' voor de bewoners. Van de oude bewoners keert slechts een deel terug in de nieuwb resterende vijf woningen zij» dels toegezegd aan nieuwe li Het streven is om de wonif november op te leveren, genoemde aannemers zijne ,e Oele/Schuijl, de Verenigde! en tegelzetbedrijf Kooger bijl betrokken.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2