le rijden daar gewoon 'auwzuur door de stad mBB' bevriend met Taipeh m ;xelse campagne in Taiwan voor adoptie T@X6lS6 brandW66r Familieberichten punctuur als aanvullende geneeswijze $en aandoening maar n mens behandelen' 0 .TEXELSE J>C0URANT. □JB edrijvigftévV/ SOS-Kinderdorpen GIRO 2280 Klusmarkt van der vis rJexelaartjes DINSDAG 26 AUGUSTUS 2003 ren soms hectische en bewogen dagen voor Liesbeth, Joël en Suki iZen in Taiwan. Ze had- or het eerst een ont- g met de biologische van Suki, waren be- bij een campagne om in het Aziatische land spreekbaar te maken, jen ontmoetingen met aardigheidsbekleders waren actief voor de brandweer. :en houdt een krant om- Jet vrouw en kinderen op een grote foto op de lina. Eromheen een root verhaal, waarvan hij 101 rds geen letter heeft kun- sn. 'Dat moet ik nog la- alen, maar dit is wel de krant van Taiwan en hij itook in China.' van de vele Taiwanese met foto's van de sdie op tafel liggen. Al besteden ze aandacht idoptie van de 11-jarige in Taiwan werd gebo- een handicap aan haar men. Het onderwerp is leen gevoelig punt van- jj it boeddhistisch geloof. Dj losa en zuster Prudence roomskatholieke Cath- pce in Taiwan, die de destijds begeleidden r iliki acht maanden oud 5„ sloten daarom met be- 3Er i de Veldhuizen breed Va «n te treden. Hun erva- :,et adoptie moet ertoe ïdat adoptie van kinde een handicap beter be- wordt op het Aziatische eiland. Veldhuizen: 'Er wordt vaak nog geloofd dat dat komt, doordat ze in een vorig leven iets verkeerds hebben ge daan. Je ziet er ook nauwelijks gehandicapte mensen op straat. Het wordt min of meer verborgen gehouden. We hopen te laten zien dat het in Nederland wel goed mogelijk is Onderdeel van de campagne was een film, waarvoor een Taiwaneze cameraploeg vorig laar naar Texel kwam om opna mes te maken van het dagelijks leven van Suki. Tijdens hun ver blijf werd de film gepresenteerd en gaven de Veldhuizens veel in terviews, 'Dat was een ver moeiende middag. Er stonden twintig tv-stations tegenover ons en er waren nog eens zestien verslaggevers van schrijvende pers en de radio, 's Avonds zijn we live op televisie geweest. En we hebben ontmoetingen gehad met de burgemeester van Taipeh, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en de Ne derlandse zaakgelastigde.' De vertoning van de film hebben ze niet meegekregen. Op de avond dat die op tv was, zaten de Veldhuizens in het vliegtuig terug naar Nederland. Suki ontmoette voor het eerst haar biologische ouders. Veld huizen: 'Ze had aangegeven dat ze dat graag wilde. Schriftelijk hebben we contact met ze, maar dit was voor ons allemaal de eerste keer dat we hen zagen.' De ontmoeting en het afscheid nemen voltrok zich allemaal bui ten het oog van de camera's. Tot verrassing van de familie Veld huizen bleek Suki nog twee bio logische oma's en een opa van 94 te hebben. 'Die opa ging nog zelfstandig met zijn motor tegen de berg op naar zijn kippen- boerderij.' Met de biologische familie van Suki werden diverse gezamenlijke uitstappen onder nomen. Brandweer Een dag waren de Veldhuizens met z'n vieren bij het Taipeh Fire Department, waarbij onder meer de vriendschapsbanden tussen de Texelse en de Taipehse brandweer werd beklonken. Hoofdcommandant Yow-Ming Bih had een hele dag voor ze vrijgemaakt. De Texelaars maak ten diverse oefeningen mee, waarbij de nadruk lag op aard bevingen en chemische onge lukken. 'Je ziet daar gewoon vrachtwagens vol gasflessen of blauwzuur door de stad heen rij den. Dat zou hier ondenkbaar zijn, maar daar gebeurt het. Ze hebben daarvoor ook speciale wagens bij de brandweer die zijn uitgerust met beschermende pakken en materiaal om de ge volgen van een chemische la ding te kunnen bestrijden.' Veldhuizen zag hoogwerkers met ladders die tot zestig meter hoogte reikten. 'En dan kwam je nog niet tot eenderde van som mige gebouwen.' Bij één oefe ning konden hij en zijn familie aan den lijve ondervinden hoe een aardbeving voelt. 'Dan moest je in een ruimte gaan staan die helemaal begon te schudden en ook het licht viel uit. Zie maar wat je doet.' In de ruimte kon een beving met maxi maal 7,8 op de Schaal van Rigter ten 3'en verschenen er in Taiwanese kranten over de adoptie van Suki. urg worden nagebootst. Joël moest op een gegeven moment onder een tafel doorduiken om bij een deurpost te komen. 'Want daar moest je gaan staan. Dat is de veiligste plek bij een aardbe ving De vier maakten ook ken nis met een speciale buitenlift die in werking wordt gesteld als een flatgebouw moet worden geëvacueerd. 'Als je daar in stapt, begint hij te werken. Er zit ten allemaal cabines boven el kaar, waardoor je veel mensen snel uit het pand kunt laten gaan.' Veldhuizen was verbaasd over de high-techoefenapparatuur. 'Ze hadden een ruimte waar je virtueel een brand kon blussen. Op een scherm zag je hoe de vlam in de pan sloeg. Dan moest ie een brandblusser pakken en richting het scherm je poeder spuiten. Pakte je een brandblus ser met het verkeerde materiaal, dan kreeg je een grote steekvlam te zien en als je niet goed op het vuur richtte, ging het ook niet uit. Er zaten sensoren in het scherm die allemaal waarnemen wat je deed.' Andersom wist Veld huizen de Taipehse comman dant Yow-Ming Bih eveneens te verbazen. 'Hij kon zich met ver stellen dat auto's aan de kant gaan als je de sirene aanhebt. Daar gebeurt dat absoluut niet, omdat het verkeer soms twintig rijen dik is. Dan moet de politie een kruising afzetten om een brandweerwagen te laten passe ren. Ze hebben er de brandweer en de ambulancedienst ook ge combineerd. Als er een ambu lance nodig is. gaat vaak eerst een motorfiets met de beno digde apparatuur op pad, omdat die zich makkelijk door het ver keer beweegt. Voor het vervoer van slachtoffers kunnen ze dan alsnog gebruik maken van een ambulance.' Veldhuizen stond te kijken van de grote hoeveelheid merken brandweerwagens. 'Bij elke post mag een commandant zelf be palen wat voor auto hij aan schaft. In de gauwigheid telden we zo al zeven verschillende merken. Die commandant was daar niet zo gelukkig mee, om dat ze daardoor heel veel re serve-onderdelen op voorraad moeten hebben. Het was ook wel raar, want ze hebben daar heel veel geregeld, maar dat nou net niet.' Het contact met de Taipehse brandweer kwam tot stand dankzij Cathwall-service. De bijdrage aan de campagne van de Cathwall-service heeft volgens Veldhuizen resultaat opgeleverd. De Taiwanese Rotary heeft inmiddels een forse financiële bijdrage overgemaakt. 'Ze kunnen een nieuw huis laten bouwen, waarin kinderen die voor adoptie in aanmerking ko men, goed kunnen worden op gevangen. Het huis dat ze nu hebben, is met meer geschikt.' (Foto Jeroen van Hottum) aandoeningen zijn er- liafehandelen en niet ie- erbij gebaat. Maar aanvullende genees- acupunctuur vol ar van grote waarde alle patiënten die bij en, kan ik ongeveer rocent helpen', vertelt Bekkum, die bezig is jjln praktijk op het ei- estigen. ivb ziji i, net als haar echtge- eh A die sinds begin juni nip nis in het verpleeghuis Jrg. José van Bekkum in o re jaar op consultatie- S n Drenthe, voordat ze pijl en opleiding acupunc- ilgen. 'Ik haalde geen ig meer uit mijn werk. op een consultatiebu- eel breed bezig, maar ile niets anders doen aandoening constate- 1e patiënt vervolgens 'izen naar de huisarts, el collega's uitderegu- «che wereld niets wil- 1 van alternatieve ge in, koesterde Van geen vooroordelen. 'Ik «acupunctuur als aan- 9eneeswijze, vooral nische ziekten. Patièn- een lange weg langs fier de rug hebben, •ich einde raad nogal m acupuncturist. Wij ware het einde van de kunnen we helpen, 'oor een breed gebied: 'ellebogen tot knie die niet overgaan, voor chronische Hen.' Een breuk kan incturist - uiteraard - niet helen. 'Maar bij een gebro ken teen kunnen we weer wel de pijn verminderen De acupunctuur is een uit China afkomstige, duizenden jaren oude geneeswijze, die uitgaat van meridianen, vergelijkbaar met zenuwbanen. Door deze met naalden te stimuleren komt een betere doorstroming van energie en bloed tot stand, waar door de genezing wordt ver sneld. 'Een niet goed functione rend orgaan geeft via het zenuwstelsel signalen door aan het ruggenmerg. Het huidgebied dat bij de reflexboog van dat or gaan hoort, wordt dan ook ge prikkeld Van Bekkum bestu deerde de klassieke acupunc tuur, maar verdiepte zich daar naast ook in de auriculo-thera pie, waarin wordt gesteld dat alle organen en ledematen aan het oor zijn gerelateerd, zodat het behandelen van het gebied rond het oor voldoende zou moeten zijn. Niet iedereen is gevoelig voor de naalden, meent Van Bekkum. 'Van alle patiënten kan ik onge veer tachtig procent helpen. Twintig procent reageert niet. In het algemeen geldt dat je geen aandoening behandelt, maar een mens. Voordat je tot een behandeling besluit, moet je eerst weten hoe iemand in elkaar zit. Mensen kijken daar nogal eens raar van op. Iemand die met een tenniselleboog bij me komt, zal bijvoorbeeld ook de rare vraag moeten beantwoor den of hij ook wel eens last heeft van zijn maag.' De praktijk van Van Bekkum be vindt zich nog in een voorberei dende fase. Ze behandelt nog patiénten in haar oude woon plaats (Eelde) en is daar veel (reis)tijd mee kwijt. Bovendien heeft ze op Texel nog geen eigen praktijkruimte. 'Voorlopig bezoek ik de mensen thuis. Voordat ik echt op zoek ga naar een ge bouw, wacht ik eerst maar eens af hoe groot de belangstelling is.' Van Bekkum is telefonisch be reikbaar via tel. 319410 en 06- 13011059 en per e-mail: rcvanbekkum@hetnet.nl. Zware rokers en mensen met over gewicht die een therapie met acupunctuur overwegen, kun nen zich wel alvast bij haar aan melden. Maar in afwachting van de levering van de benodigde apparatuur, moet de behande ling nog even op zich laten wachten. De Texelse brandweer is een vriendschapsband aangegaan met de brandweer van de Taiwanese hoofdstad Taipeh. De band is tot stand gebracht door brandweerman Henk Veldhuizen uit Den Burg die de afgelopen weken met zijn fa milie in Taiwan was. De brandweerkorpsen gaan el kaar onder meer per e-mail zo veel mogelijk op de hoogte hou den van eikaars bezigheden. Dat spraken Veldhuizen en de Taipehse hoofdcommandant Yow-Ming Bih af tijdens het be zoek dat ze met elkaar hadden. Volgens Veldhuizen is Yow-Ming Bih zeer geïnteresseerd in de belevenissen van een brandweerkorps met twee be roepskrachten en ongeveer vijf tig vrijwilligers op een eiland met ruim 13.500 inwoners. De Taipehse brandweer bestaat uit veertig posten, heeft ongeveer 2500 beroepskrachten in dienst, nog een hele batterij vrijwilligers en bestrijkt een stad met 2,4 miljoen inwoners, waar dagelijks ook nog ongeveer een miljoen mensen komen werken. Brandweercommandant Dick Jongeneel had Veldhuizen zijn fiat verleend om namens het Texelse korps de banden aan te knopen. Hij kreeg ook diverse spullen mee om aan te bieden, waaronder een 'reddertje', de mascotte van de Texelse brand weer. 'Die wordt alleen bij bijzon dere gelegenheden uitgereikt', aldus Veldhuizen die de mas cotte op het hoofdkantoor over handigde aan Yow-Ming Bih. 'We hebben ze ook een schild met het gemeentewapen van Texel gegeven, het wapen van onze brandweer, een CD-Rom met alle Texelse voertuigen en een uitgave van het blad 112, waar ook alle wagens instaan De spullen zijn in een aparte vi trine gezet in het brandweer museum in de Taiwanese hoofd stad. Yow-Ming Bih gaf Veldhuizen diverse Taiwanese brandweerspullen mee, zoals petten en spaarpotten met af beeldingen van brandweerlie den. De hoofdcommandant zei ook een keer naar Texel te willen komen. Het contact tussen Veld huizen en de Taipehse comman dant kwam tot stand dankzij adoptiebureau Cathwall-service op het Aziatische eiland waar mee Veldhuizen nauwe contac ten onderhoudt. Elders in deze krant meer over de reis van de familie Veldhuizen. Acupuncturiste José van Bekkum. (Folo Gerard Timmerman) Herinner mij zoals ik was toen ik nog straalde in het leven Nu ik zelf niet meer stralen kan en door sterren ben omgeven Diep bedroefd, maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven, geven wij kennis van het overlijden van mi|n lieve vrouw, onze dierbare moeder en onvergetelijke oma Willemina Paulina Wolse-Eelman Willy A 22-4-1929 A 25-8-2003 G.C. Wolso Piet en Hanna Faye, Anouk. Margaux Ineke en Joop Martine, Maarten Karin en Bert Willem, Iris, Denise Buytengors 8 1791 WP Den Burg Moeder is thuis op de Buytengors. waar gelegen heid tot condoleren is op donderdag 28 augus tus van 15.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. We nemen afscheid van moeder op vrijdag 29 au gustus om 11.00 uur in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg, waarna de begrafe nis plaatsvindt op de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. Voorafgaande aan het afscheid is er van 10.30 tot 10.55 uur alsnog gelegenheid tot condoleren in bovengenoemde kerk. Na een Jarenlange stnjd heeft ze eindelijk haar rust gevonden. Bedroefd nemen wij afscheid van onze zus en schoonzus Willy Wolse-Eelman Haar moed was ons voorbeeld. Reinold - Lies Jan - Corrie neven en nichten ...want ieder kind verdient een thuis.. Sos-Kinderdorpen geeft wees kinderen en verlaten kinderen eer nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons als Huisvriend voor €5,- per maand? Bel (020) 408 01 90 of kijk voor meer informatie op www.soskinderdorpen.nl AMSTERDAM SOS-Kinderdorpen Scherpe prijzen en een vakkundig advies! Vier bedrijven op éen adres MARIC0WEG 6' Met groot verdriet ontvingen wij het bericht uit Brazilië dat, door een noodlottig verkeersonge val, is overleden onze dierbare broer, zwager en oom André Hin echtgenoot van Greta Duvera Reij vader van Ricardo, Evelien en Saskia a Dijkmanshuizen, 12 augustus 1931 t Avaré, 24 augustus 2003 Hooghalen: A.C. Hin G.M. Hin-Hoogenbosch Texel: A M Hoogenbosch-Hm C.J. Hoogenbosch P C. Hin J.A. Hin-Schoenmaker C.W. Hin A.C. Hin-de Porto C.J. Hin J. Hin Amsterdam: Kinderdijk: neven en nichten Gre verblijft tengevolge van dit ongeluk nog in het ziekenhuis van Avaré. Haar toestand is redelijk. 3 november zouden ze 40 jaar getrouwd zijn. Correspondentie-adres: C.W. Hin, Commandeurssingel 48, 1792 AV Oudeschild. Mientje Vonk is weer thuis uit het ziekenhuis. Heel hartelijk dank voor de kaarten. I.v.m. herstel voorlopig geen bezoek. Trots en intens blij zijn wij met de thuiskomst ven yXrma Êlise zusje van A4aa»-ten Sijbfand Geboren; "IA juni 2003 Leewiekt: *1130 0fam Xkuiskomst: 26 au0ustus C^ewick+i 2900 gfam Ted en AJeeltje 3a0ckus-l_an0eveld Zeelo'aal 12 1796 BM Be Koo0 0222-327827 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN. €4 65 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,55 (mcl btw) F0T0-TEXELAARTJE. plaatsing foto €12 50.- excl tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden Eindelijk weer eens live op Texel' KeesTesselaar vrij dag v a. 22 uur in Tiffany Pub, De Koog Juist door de combinatie van curiosa, antiek en kunst bij Hans van der Klift is een bezoek steeds weer de moeite waard. Leuke aanbiedingen in rugzakken van o.a. Fjoll Raven, Gelert en Kipling bij Mantje sport. Bingo di 26 en zat. 30 aug aanvang 19.30 uur. Eierlandsche Huis, De Cocksdorp Dat wordt weer knallen! Kees Tesselaar vrijdag v a 22 uur in Tiffany Pub, De Koog. Een echte Abraham- of Sarah-taart bestel je bij Texel Banket Service Ruud Boom, tel. 313791 Suunto horloges met o.a. barometer, hoogtemeter, logboek, kompas, hartslag meter, etc. bij Mantje Sport. Vanaf eind sept. te huur zomerhuisje voor 9 maanden. Hogere huur prijs. Niet roken. Tel. 319078. (IM-Texelaartje) EEICAFE. DEZE AM AND: gekookte of gebakken mosselen €14," j (van Dirk Slik TX51) ST LN LNPuAATS 2 /El. 0222 52Ü164 Alle fans opgelet!! Kees Tesselaar (Klaassen) vrijdagavond v.a. 22 uur in Tiffany Pub. Yogalessen Satyananda style vanaf 1e week van september in Den Burg Engels gesproken. Inl. 06- 13571660. Gisteren nog met, maar volgende week maandag.. Ach, u merkt het wel! Qnipp Kapsalon, Waal- derstr. 15, tel 312227, ook zonder afspraak. O.S.G. restaurant "Het Proefkonijn" start wo. 3 sept. Kosten €8,- p.p., excl drankjes. Aanvang 18.00 uur. Reserveren uitsluitend 's morgens via tel. 312121. De leerlingen verwelkomen u graag! Bingo di. 26 en zat. 30 aug aanvang 19.30 uur. Eierlandsche Huis, De Cocksdorp. Big Band Texel: morgen avond v.a. 19.00 uur bij Paal 9. "Nieuwe" brocante uit Frankrijk en België Audrey H&G, Burgwal 45. Partyverhuur... (Sta)tafels Pickruckbanken... Stoelen... Verlichting Stiehl Enter tainment, 310 320. Ouderwets lekker! Am bachtelijk gemaakte taar ten en gebak, www.texel banket.nl, tel. 313791 Schoonheidssalon Els van der Slikke, Noord wester 50, tel. 314287, o a harsen gezicht, bikinilijn, benen, oksels. De kapper die wèl naar u luistert! Astrid Haar Ate lier, tel. 310914. Ook voor een Abraham of Sarah-salade kunt u te recht bij Texel Catering Service Ruud Boom, tel 313791, www.texelcate ring.nl Tk.a Rana boot 25 pk Marmer Tel. 06-30704100/ 030-2540327. Het heeft lang geduurd maar eindelijk heeft Hans van der Klift weer van die prachtige gekleurde roe mers in huis. Afrikaans trommelen be gint weer di. 2 sept Inl.: 319678. Big Band Texel: morgen avond v.a. 19.00 uur bij Paal 9. Op sien Tessels 't dak erof. Kees Tesselaar vrijdag in Tiffany Pub. Voor het nieuwe atletiek- seizoen Saucony schoe nen van Mantje sport, ook in kindermaten. Ook op zondag kunt u uw bestelde hapjes, salades, gebak en taarten ophalen bij Texel Catering Service Ruud Boom, tel. 313791, www.texelcatering.nl Veel keuze in mooie win terjassen van o.a.: Timberland. Gaastra, Helly Hansen en Napapijri bij Mantje Sport. Bingo di. 26 en zat. 30 aug.. aanvang 19.30 uur. Eierlandsche Huis, De Cocksdorp. www.reuzeaardbei.nl (IM-Texelaartje) www.cinematexel.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3