Product voorbeeld voor Zweden hebt om uniekheid te tonen' We hebben geluk gehad lat er weinig wind stond' steem Texels 'Maak kwaliteit van wat je 'Fabelachtige prijs voor Texelse ram' egroeide brandkraan :orgt voor vertraging Brandweer heeft handen vol aan branden itAtLat j COURANT Plannen worden aangepast aan Europese regels Steun voor verder onderzoek in Oude Bleekerij Andere DJ in Question üdwesten ren. De Zv TCVCI or DINSDAG 26 AUGUSTUS 2003 grootste industrie ter wereld is: En het is een gecompliceerde industrie, omdat je zoveel verschillende be drijfstakken hebt.' Zijn komst naar Texel kwam niet toe vallig tot stand. Backman is al jaren bevriend met prof. dr. Han Brezet, die een paar jaar geleden één van de drijvende krachten achter de oprich ting van de Stichting Duurzaam Texel was. Daarnaast geven Brezet en Backman beiden colleges aan de universiteit van Lund. Door Duurzaam Texel werd hij onder meer naar cam ping De Bremakker van de familie De Koning en restaurant Catharinahoeve van Maarten Hoogenbosch gebracht. Ook fietste hij over het eiland en maakte hij een boottocht naar de zeehonden. Volgens de Zweed doet Texel het niet slecht met duurzaam toerisme. 'Er is een recessie gaande en er wordt over het algemeen ook minder in het milieu geïnvesteerd, maar hier zie je dat er toch inspannin gen worden geleverd. Ook door Duurzaam Texel. Ik vind dat zij veel projecten hebben lopen. In Zweden hebben we soortgelijke netwerken gehad, maar die zag je na een tijdje toch weer ten onder gaan, omdat ze niet sterk en duurzaam genoeg wa ren om te overleven. Maar het net werk hier lijkt me vrij sterk en het be staat ook al een paar jaar.'. Volgens de Zweedse wetenschapper moet Texel zich vooral richten op het bieden van kwaliteit. 'Je kunt een De Waddeneilanden gaan hun be stemmingsplannen en Algemene Plaatselijke Verordeningen aanpas sen aan de Vogel- en Habitat- richtlijnen De vijf eilandgemeenten, de provincies Noord-Holland, Fries land en Groningen, het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV), de Waddenvereniging en Staatsbosbeheer hebben daar over afspraken gemaakt met elkaar Donderdag wordt dat gevierd met een boottocht naar Schiermonnik oog, waarbij ook burgemeester Joke Geldorp, wethouder Corrie Heijne en secretaris Jim Ie Roux van het Over legorgaan Waddeneilanden (OOW) aanwezig zijn. De boottocht, waar voor ook minister Veerman van LNV is uitgenodigd, is de start van de daadwerkelijke uitvoering van de voornemens Ook wordt het boek Wad en Hoe gepresenteerd. In die handreiking staat beschreven hoe de Waddeneilanden in de praktijk willen omgaan met de Europese richtlijnen. De Vogel- en Habitatrichtlijnen voor zien in de bescherming van dier- en plantensoorten die zeldzaam zijn in Europa. De richtlijnen kunnen gevol gen hebben voor onder meer bouw plannen. Tijdens de boottocht wordt ook nieuwe site over de richtlijnen ge opend op internet (www waddenzee, n/dutch/hvr/index.html). De nieuwe site maakt deel uit van de al be staande website www.waddenzee.nl. Het college heeft de intentie uitge sproken 25 procent (€809,-) te wil len betalen van de kosten van ver der archeologisch onderzoek in De Oude Bleekerij in De Dennen. Daardoor wordt de weg vrijge maakt voor een subsidie van de provincie. Het project van Irene Maas voorziet in het bestuderen van bodem vondsten waardoor de bewonings- geschiedenis Van dit deel van Texel in beeld wordt gebracht Bij het ver dere onderzoek zullen het waters- systeem van de blekerij en de er ach ter liggende sloten worden uitgegraven. Net als bij de eerste fase zullen de resultaten worden tentoon gesteld en in een boek worden be schreven. In Question Plaza gaat de aangekon digde Summer Clubnight met DJ Mark van Dale dinsdag (vanavond) niet door. In plaats daarvan wordt een Passoa Diabloparty gehouden met DJ Harry Plaza. Deze avond is gratis toegankelijk. Het aangekondigde optreden van Radio 538-DJ Rick van Velthuysen van donderdag komt ook te vervallen In plaats daarvan draait Radio 538-DJ Jens Timmermans. voordeel uit concurrentie halen op basis van kosten of op basis van on derscheid. Texel kan nooit concurre ren met goedkope bestemmingen aan bijvoorbeeld de Zwarte Zee of Turkije en dat zog je ook met moeten willen. Dit is geen eiland voor massa toerisme. Hier moet je concurreren met de kwaliteit die je kunt leveren. Door kwaliteit te maken van wat je al hebt, kun je het unieke van het eiland tonen.' Het unieke schuilt volgens Backman onder meer in de streek gebonden producten. 'Ze willen hier met vinden wat ze elders in Neder land, Duitsland of noem maar op al kunnen vinden Ze willen dingen die specifiek zijn voor het eiland.' produkfen, terwijl ze er misschien wel zijn. Maak dat maar zichtbaar.' Hij haalt een ander voorbeeld aan dat toeristen aan de andere kant ook met moeten worden beduveld. 'Tussen Zweden en de Baltische staten heb je het eiland Gotland liggen. Dat kun je een beetje met Texel vergelijken. Ze hebben er veel schapen en vroeg of laat willen mensen toch eens een stukje lam proberen en dan is het voor hun eigenlijk vanzelfsprekend dat het lamsvlees dat ze eten van Gotland komt. Als ze vervolgens merken dat het gewoon uit Nieuw- Zeeland komt, voelen ze zich toch een beetje belazerd.' Duurzaam toerisme moet volgens Je ziet het in heel Europa gebeuren. Andere eilanden en andere regio's zijn ook continu bezig met het verbe teren van kwaliteit. Maar het ziet er hier wel goed uit.' Duurzaam toe risme houdt in dat er gezocht wordt naar een evenwicht tussen economi sche, ecologische en sociaal-cultu rele aspecten die toerisme kan heb ben op een gebied. Volgens Backman is het bereiken van duurzame veranderingen ook een kwestie van een lange adem Kritiek dat resultaten soms niet altijd zicht baar zijn, weerlegt hij. 'Veranderingen komen met zomaar', zegt hij, terwijl hij met zijn vingers knipt 'Het gaat Terwijl een hele beste ram hier hooguit een paar duizend euro's opbrengt, verwisselde een ram van het Texelse schapenras in Schot land vorige week voor het veelvou dige van eigenaar. Volgens persbe richten voor €185,000,-, maar schapenhouder en fokker Piet Bakker van Westergeest houdt het op 122.000 pond (ruim €118.000). 'Dat is het juiste bedrag, want ik heb het gehoord van iemand die zelf aanwezig was op de veiling. Maar ook dan is het nog een fabel achtige prijs.' De ram van vijf maanden werd op een veiling in Lanark, vlakbij het Schotse Glasgow gekocht door een consor tium van vijf grote schapenfokkers. 'Bekende mensen met een goede naam', vertelt Bakker, die naar aan leiding van het bericht in de media direct contact opnam met een ken nis in Schotland. De ram in kwestie is weliswaar van het Texelse ras, maar niet van het luxe type zoals die volgende week maandag de Schapenfokdag in Den Burg zullen domineren. 'Deze ram is van het Franse type, zoals dat in de vijftiger en zestiger jaren hier ook werd ge fokt Veel ruimer en zwaarder dan de gangbare rammen op Texel. Wegen een oude ram hier hooguit een kilo of 85, zo'n Engels dier weegt wel 128 kilogram. Veel meer vlees dus en ze groeien ook in het derde jaar nog door.' Ter versterking van de eigen stal hebben Bakker en zijn zoon Jan- Willem kort geleden een ram van dat type uit Engeland laten overkomen, waarvan de resultaten volgens Bak ker veelbelovend zijn. Dat de Schotse ram zoveel meer opbracht dan soort genoten op Texel, Is volgens de schapenhouder van Westergeest wel te verklaren. 'Even dacht ik dat het een vergissing was of iemand met waanzinnig veel geld die persé die ram wilde hebben. Het is natuurlijk een heel beste ram. De vijf kopers zijn bekende fokkers met een goede naam die gezamenlijk een syndicaat vormen. Ze hebben er elk dus ruim twintigduizend pond in gestoken-. Je moet bedenken dat goeie rammen daar wel vaker voor prijzen tussen de twintig- en vijftigduizend pond op brengen. Anders dan hier, waar de ram in het najaar zelf bij de ooien gaat, wordt daar met kunstmatige inseminaties gewerkt. Daardoor kun nen met het sperma veel meer scha pen worden bevrucht. Als je er dan vanuit gaan dat zo'n ram veel goede nakomelingen produceert, die ook veel geld opbrengen, dan is dat be drag nog niet zo onwaarschijnlijk.' zwarte deken' in het land- p herinnerde gisteren aan de p m het duingebied langs de iweg, net buiten Den Hoorn, jveer 2,5 hectare duinland- pging verloren. De brandweer 0p volle sterkte aanwezig om r te voorkomen. 'Het was een ree', zegt Hoornder Piet Zijm et vuur vanaf paal 9 zag. 'De men kwamen meters hoog.' uurzwepen gaan brandweerlie- i het donker het vuur te lijf Vlak- o voeten proberen de vlammen iog een weg door de kurkdroge te banen. Met de zwepen moet te uitbreiding worden voorko- De rook die vrijkomt, verdwijnt aam in zuidelijke richting. Het amper. Het vuur is vanuit de omgeving goed te zien. 'Dit een nacht doorwerken', roept in de brandweerlieden meteen it korps net is gearriveerd, lankautospuiten, een beman- vagen met pomp en het mate- ,-oor grootwatertransport wor- gezet om het vuur te bestrijden, ogwerker wordt voor de zeker- ichter de hand gehouden en bi| oer op het erf geparkeerd. De i is aanwezig om toezicht te houden en ook burgemeester Joke Geldorp neemt poolshoogte. Diverse omwonenden ki|ken toe 'We zouden een beetje op tijd naar bed gaan, ik kijk nog even door de luxaflex naar buiten en ik roep tegen mijn vrouw het duin staat in brand'. vertelt Martin Trap die op enkele tien tallen meters afstand van het bran dende duin woont. 'Ze geloofde me eerst niet, dus ik heb gezegd dat het geen geintje was en dat ze maar even moest komen kijken Zorgen maakt Trap zich met over de brand. Het is ver genoeg bij zijn huis vandaan en de wind staat een andere kant uit. Hij bekommert zich wel over het huis van Hans Bremer, een eindje verderop in de duinen, dat wél in de windrichting staat. 'Daar is op het moment niemand aanwezig, dus dat is met zo prettig.' Bij de familie Grabowski aan de Witteweg staan zowel gasten als de familie naar de brand te kijken. De Grabowski's heb ben de gasten uit voorzorg wakker gemaakt. 'Ik ben er met van ge schrokken', zegt Axel Putz, terwijl hij naar vlammen staart. Dat geldt ook voor Martin Rechfahl. 'De wind staat voor ons hier niet zo goed, maar de brandweer doet zijn werk.' Terwijl een deel van de brandweerlie den de brand met de vuurzwepen bestrijdt, is een ander deel op zoek naar een wateraansluiting. Een brandkraan die bij de ingang van Loodsmansduin moet staan, is moei lijk te vinden. Na ongeveer driekwart ier kan een aansluiting worden ge maakt op de kraan, 'Het is daar een uithoek en de kraan was verdwenen achter de begroeiing', vertelt Richard Rijk, officier van dienst van de brand weer Een aanbod van Walter Grabowski aan de brandweer om gebruik te maken van de vijver bij zijn huis, wordt ondanks de zoektocht toch afgewezen. Rijk 'Het is goed en pret tig dat het wordt aangeboden, maar je moet er ook wat aan hebben. Het probleem is dat je een vijver snel hebt leeggezogen, omdat er grote hoe veelheden water worden gebruikt. Dan is het zonde om daarvoor alle slangen en materieel uit te leggen. Een tankautospuit gebruikt 2,5 kuub water per minuut en als je met het grootwatertransport werkt, is dat zelfs het dubbele. Dan gaat het snel.' Door de droogte kan van kolken geen gebruik worden gemaakt. Een poging om water uit de Moksloot te pompen, levert eveneens weinig op. Het vuur wordt van meerdere kant aangepakt. Voor de brandweerlieden is het opletten geblazen, omdat het terrein ruw is. Midden in de brand haard bevindt zich nog een afraste ring met schrikdraad en er zitten ga ten in de grond als gevolg van de jacht 'Het was nog een stukje onge repte natuur, waar eigenlijk geen cntena: Kees Lemstra van Staatsbosbeheer (links op foto) let op nasmeulend vuur in het afgebrandde duingebied. (Foto's Jeroen van Hatium) mens kwam', aldus Rijk. 'In overleg met Staatsbosbeheer hebben we een stuk van het schrikdraad weggeknipt en zij hebben ook de stroom eraf gezet.' Het schrikdraad was de afrasting voor de hooglanders en de pony's die in het gebied lopen Tegen half één heeft de brandweer het vuur onder controle. Rijk: 'We zijn benedenwinds begonnen met blus sen. Daarmee voorkom je ook dat het zich verder kan uitbreiden Greppels hebben we gelukkig niet hoeven gra ven. Het zou lastig zijn geweest om een graafmachine in het gebied te krijgen en met de hand greppels gra ven is geen pretje.' De rest van de nacht wordt in ruime mate water over de brandende heide gespoten Tegen half zes kunnen de brandweerlui te rugkeren op de kazerne. Net op tijd om de ploeg uit Den Helder even te zien. 'Die hebben de eerste boot weer terug kunnen nemen', vertelt Rijk. 'Zij waren hier vooral voor het geval zich een nieuwe melding zou voordoen. Wij hadden dan met zo snel uit de duinen weg kunnen gaan.' Verloren 'Aan de noordzijde is kraaiheide, struikheide en eikvaren verloren ge gaan en aan de zuidzijde vooral korstmosrijke vegetatie', zegt woord voerder Erik van der Spek van Staats bosbeheer als hij maandagochtend poolshoogte neemt bij het ver brandde duin. Een lijsterbes toornt onaangetast boven de verbrandde grond uit. 'Dat geeft aan dat de brand vooral laag is gebleven, maar ik sluit met dat die lijsterbes alsnog het loodje legt.' Medewerkers van Staatsbosbeheer zijn de hele nacht en maandag aan- zondagavond: Met behulp van een vuurzweep beperkt een brandweerman de verspreiding van de duinbrand. tatie met een jaar volledig hersteld kan zijn. 'Het zal nog wel een tijd zwart blijven, maar als het weer gaat regenen, heb je kans dat je hier al snel een groene waas van helm en gras sen ziet.' Bij de brand die twee jaar geleden op Loodmansduin woedde, werd ook diversen hectaren ver woest. Daarvan is inmiddels niks meer te zien. 'Het kan zelfs natuur- wmst opleveren. Marcel Groenendaal heeft bij Loodsmansduin na de brand een paddenstoel gevonden die nog met was beschreven weg. Er ging ongeveer tien vierkante meter verloren. Zowel bij deze brand als de duin brand werd de Texelse brandweer even op het verkeerde been gezet bij de eerste meldingen. De duinbrand werd door de Alarmcentrale in Alkmaar aanvankelijk doorgegeven als een uitslaande brand bij een schuur aan de Westerweg/Hem- merkooi. Voor het brandje in de Den nen werd het Gerntslanderdijkje ge meld. Bij de laatste had de brandweer daarna even moeite om de juiste locatie te vinden. De brand weer richtte zich eerst op het Gerntslanderdijkje, die in het verlende van de Monmkenweg ligt. De politie was al wel ter plaatse. Voor de brand in Den Hoorn hoefde de brandweer, ondanks de verkeerd gemelde locatie, met lang te zoeken. Volgens zowel Rijk als Van der Spek is het een geluk dat het nauwelijks woei tijdens de duinbrand Rijk: 'Twee jaar gele den stond er een vrij sterke wind. Toen ging het vuur snel over het land schap wezig om het gebied in de gaten te blijven houden Kees Lemstra loopt maandagochtend rond met een schep en let op plekjes waar nog rook uit de grond komt. Van der Spek: 'In de humuslaag ziet nog diepvuur en daar moeten we rekening mee hou den Hij zegt toe het moeilijk kunnen vinden van de brandkraan aan te zul len kaarten als de brand wordt nabesproken. 'We moeten even be kijken of de kraan op gebied van Staatsbosbeheer staat, maar het be langrijkste is dat hij wordt meegeno men in de maaiwerkzaamheden. Het is misschien ook een idee om de posities van de brandkranen via een GPS-systeem op te nemen. Dan kun je aan de hand daarvan ook zien waar ze staan.' Van der Spek verwacht dat de vege- Het brandje dat zaterdagavond was ontstaan aan de Monnikenweg in bosgebied de Dennen kon in de kiem worden gesmoord door alertheid van Geertje en Marc van Rijsselberghe. Zij wonen er in de buurt. Geertje van Rijsselberghe ontdekte de brand toen zij met de auto naar Den Burg ging. 'Ze belde mij op dat er brand was, ik heb een brandblusser gepakt en ben meteen deze kant op gekomen', ver telt Marc van Rijsselberghe, terwijl de brandweer de brand aan het nablussen is. 'Ik had gelukkig ook nog een tweede brandblusser in mijn auto liggen. Die heb ik ook meteen gebruikt.' Van Rijsselberghe schat dat het vuur ongeveer een halve me ter hoog kwam. Het brandje woedde nabij de overgang van het harde en onverharde deel van de Monmken- Zaterdagavond: de brandweer blust het brandje in de berm van de Monmkenweg in bos- gebied de Dennen. Als voorbeeld haalt hij het ontbijt buffet aan van het hotel waar hij lo geert. Tussen de kaas ligt één plankje met kazen van kaasboerderij Wezenspyk. Erboven staat een bord dat aangeeft dat de kaas op Texel wordt gemaakt. 'Dat is eigenlijk nog te weinig. Ik zie geen andere lokale Backman worden gezien als een 'reis' en niet als een 'bestemming'. 'Je kunt nooit zeggen dat je er bent. Het is een doorlopende reis, waarvan je eigenlijk alleen de richting weet. En je moet blijven werken aan je kwali teit. Wat hier gebeurt op het gebied van duurzaamheid is echt met uniek. erom dat in de houding en het gedrag van mensen iets verandert en dat kost tijd. Dat geldt zowel voor toeris ten als mensen die managen in de toeristenindustrie. Het kan tien jaar duren voordat houdingen echt zijn veranderd en resultaten worden be haald van de Vereniging van Producten Promotie dienen als voorbeeld om k van streekproducten in van Zweden te be- De Zweedse hoogleraar Backman verrichtte daar- onderzoek op het sprak met voorzitter Wout de VTPP en vertegenwoor- van de Stichting Duurzaam hoogleraar was er verbaasd at de vereniging, die de afzet consumptie van Texelse eten promoot, al twintig jaar it. Het vergelijkbare systeem lackman aan werkt, is het eer- or het Scandinavische land. hier hebt, kennen wij niet in i. In het zuidwesten gaat het met de landbouw, dus boeren "uwe manieren aan het beden- hun produkten af te zetten.' jlan wilde onder meer van Stam welke spelregels de VTPP zoal :rt. Om in aanmerking te ko- voor het predikaat 'Texels it' moet een product voor meer «kwart uit Texeise grondstof- staan of voor meer dan drie- op Texel zijn gemaakt. streekproducten in Zweden 'aal tintje te geven, moeten ze is Backman interessant wor- or het toerisme dat in dezelfde iopkomst is. 'Mensen vinden om iets te vinden dat typisch het gebied waar ze zijn. Maar len de lokale produkten ook 'omoten voor de eigen bevol- 5oor een label aan te geven, n ze duidelijker herkenbaar o.' Het moet er ook voor zor- geld dat toeristen en bewo- tgeven meer in het zuidwesten Duurzaam toerisme «n is als hoogleraar verbon- i het International Institute for oal Environmental Economics, tituut hoort bij de Universiteit (Zweedse Lund, waar Back- Wgleraar is. Het bureau werd 4 opgericht om zich bezig te i met vraagstukken op duur- 9ebied Er worden werkwijzen hl die duurzaamheid moeten leren. Backman, gespeciali- "duurzaam toerisme, is vanaf t betrokken bij het instituut, hielden we ons bezig met al- krieken, maar later realiseer- tons dat toerisme eigenlijk de Kees Dros en Nienke Bloksma van Duurzaam Texel namen de Zweedse wetenschapper Mikael Backman (midden met pet) onder meer mee naar camping De Bremakker, waar duurzaamheid een belangrijke plaats inneemt. Ze bekijken een duurzaam chalet dat nauwelijks meer onderhoud nodig heeft. (Folo Jen>fn yai,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5