Kapsalons aan huis liet langer verboden Cjrom 'ZwartsJexelshet harL, öetsing richtlijnen p eilanden houden Vloot legt beslag op strand De Cocksdorp Piet Verberne ontbreekt op Schapenfokdag Gecoupeerde dieren niet meer welkom ranche boos over wegvallen bescherming Verdubbeling parkeergeld om tekort weg te werken M stuurt brief aan Kamerleden jnder de pomp Verlorenkost blijft open Vrouw gewond bij brand in tent Deurverbod Geldorp mag huis vergroten Financiën vliegveld Hand op de knip? Badgasten gered mm Vader en zoon afgetuigd na schuurfeest VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2003 efschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 in w willen een eind maken aan het verbod om het ipersvak of een daarmee te vergelijken beroep uit te oe- en in een woning. Een kapsalon wordt niet meer als ailhandel beschouwd die uitsluitend mag worden uitge- end in panden die als zodanig zijn bestemd. Het verbod s bedoeld om de reguliere kapsalons te beschermen en 'oneerlijke concurrentie'van soms zwart werkende isters aan huis. et inwinnen van adviezen en het uderen van jurisprudentie huldigt allege nu de opvatting dat het ie taak van de gemeente is om aide branches te beschermen of twerken tegen te gaan. Het ver was bovendien inconsequent. ai andere beroepen mochten n huis worden uitgeoefend. lancheorganisatie voor kappers 'vindt dat kapsalons onder de rdel vallen en daarom verboden zijn in woonhuizen. De oneer- toncurrentie die de huissalons here salons aandoen ontstaat it de reguliere salons in dure men zitten en aan allerlei arbo- :he en andere eisen moeten die grote investeringen ver- iuissalons voldoen vaak met it eisen en kunnen daardoor sper hun diensten aanbieden, is zij ook zwart werken. Het inam die opvatting in mei iser na een gesprek met de sfijke Texelse kapsalons en B. Toen onlangs over dit on- tsweer contact werd opgeno- set de brancheorganisatie ie opvatting dat kapsalons detailhandel vallen planolo- enjuridisch niet onderbouwd te iworden. Het feit dat in de sa- lai huis ook artikelen worden ;lit is niet van belang want het inde hoofdactiviteit, dus knip- assen e.d. Het college vindt nu dat de controle op de naleving van de arbowetgevmg en het tegengaan van zwart werken geen gemeentelijke taak is. Ook is volgens b en w de rechtsgelijkheid in het geding. Waarom moet een regu liere kapsalon wel worden be schermd tegen een kapsalon aan huis en niet een adviesbureau in een kantoorpand tegen een adviesbureau aan huis dat ook goedkoper kan wer ken? Bovendien betwijfelt het college of de concurrentie die de thuis- kappers de reguliere salons aandoen, werkelijk zo groot is. 'Het is niet aan getoond'. Conform de bij het stedebouwkundig bureau Van Montfoort ingewonnen adviezen zal de regelgeving dan ook geheel zijn gericht op het kleinscha lig houden van de huissalons met nadruk op het behoud van de woon functie. De definitie van een aan huis gebonden beroep wordt daarom: 'Een dienstverlenend beroep dat in een woning wordt uitgeoefend, waar bij de woning in overwegende mate haar woonfunctie behoudt en dat een ruimtelijke uitwerking of uitstraling heeft die met de woonfunctie in over eenstemming is'. Vergunning Wie een beroep aan huis wil uitoefe nen heeft straks wel gemeentelijke vrijstelling nodig. Die wordt verleend als de woonfunctie niet onevenredig wordt aangetast, als het uiterlijk van g van plannen aan de Vo- tn Habitatrichtlijnen moet in van de vijf Wadden ten blijven. Dat is de strekking *n brief die het Overleg Or- Waddeneilanden (OOW) gis- bij de leden van de Vaste [commissie voor Landbouw laten bezorgen. Het risico at dat de eilandbevolking op het vasteland moet zijn invragen te laten toetsen. «de Kamer behandelt binnen in herziene versie van de 'beschermmgswet waarin ook xopese Vogel- en Habitat ten aan de orde zijn. Een meer- <1 van de Tweede Kamer is er ander van om de toetsing van meer bouwaanvragen en vergunningen aan beide richt- i handen van de provincie te Voor Texelaars betekent dat met veel aanvragen voortaan naar de gemeente als het ciehuis in Haarlem zouden "gaan. ^9 thuis tegenwoordig zonder kapvergunning. Het OOW is er fel op tegen om de controle in handen van de provincie te geven. De eilanden verwachten dat dat veel papieren rompslomp, vertra ging en verzet bij de bevolking gaat opleveren. Bovendien werken zij al zes jaar aan plannen om de toetsing zelf goed ter hand te kunnen nemen. 'Door het op gemeentelijke niveau te regelen, is er lokale kennis aanwezig en sprake van korte lijnen naar de burger, wat zal bijdragen tot een be tere dienstverlening', aldus het OOW in de brief die is ondertekend door burgemeester Joke Geldorp. Ze wijst de Kamerleden erop dat de eilanden al in 1996 afspraken hebben gemaakt met het toenmalige minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij over het zelfstandig toet sen aan de richtlijnen. Die afspraak werd in 1998 nog eens bekrachtigd in het zogeheten Coördinatie College Waddengebied, waarin drie ministers zitten die bij de Waddenzee zijn be trokken. De eilandbesturen waren er vorig jaar behoorlijk gepikeerd over toen een meerderheid van de Tweede Kamer vond dat het toch anders moest. Bij de brief zat ook een CD-rom met de handreiking Wad en Hoe. Daarin hebben de eilanden beschreven hoe ze in de praktijk willen omgaan met de beide richtlijnen. De handreiking is samen met bureau Arcadis en Alterra opgesteld. Ze werd gisteren ook of ficieel gepresenteerd tijdens een boottocht over het wad naar Schier monnikoog. Die tocht vormde de af sluiting van de zes jaar voorbereiding. De herziening van de Natuur beschermingswet komt naar ver wachting over twee weken aan de orde in de Kamer. Veel gemeenten aan de overkant hebben laten weten dat wat hun betreft de toetsing wel naar de provincies mag. De Vogel-en Habitatrichtlijnen voorzien in de be scherming van dier- en planten soorten die zeldzaam zijn in Europa. de woning niet verandert (uitsluitend met-uitstekende en met verlichte re clame-uitingen van beperkte omvang zijn toegestaan) en het bedrijf mag niet een inrichting zijn zoals bedoeld in het Inrichtingen en Vergunningen- besluit Milieubeheer. Verder zijn horeca-activiteiten taboe, tenzij van ondergeschikte aard, parkeren moet zo mogelijk op eigen grond en mag in elk geval geen last geven voor de omgeving en alleen op zeer beperkte schaal is detailhandel toegestaan. Maximaal 70 vierkante meter van bij- Lees verder pagina 5 Het plan om de Verlorenkost in Oosterend een half jaar lang af te slui ten in verband met bouwactiviteiten gaat met door. Naar aanleiding van protesten heeft het college besloten het desbetreffende verkeersbesluit weer in te trekken. Bij overleg met de aanvrager is gebleken dat het niet nodig is het straatje permanent voor voetgangers af te sluiten. Het zal slechts af en toe gedurende enkele uren of dagen nodig zijn, afhankelijk van de werkzaamheden. Bij een brand gisteravond tegen half elf in een tent op camping Kogerstrand bij De Koog is een Duitse vrouw aan beide handen ge wond geraakt. Het vuur ontstond bij het aansteken van een defecte gas lamp. Bij een vergeefse poging om het vuur te doven, liep ze brandwon den op aan haar handen en armen. Toegesnelde medekampeerders gin gen het vuur in de tent met water en een brandspuit te lijf, maar konden niet voorkomen dat de tent tot de grond toe afbrandde. Wel werd ver hinderd dat het vuur oversloeg naar de omgeving. Een Duitse kampeer der verleende eerste hulp door de handen van de vrouw in een nabijge legen toiletgebouw onder de koude kraan te koelen, waarna hulpverle ners de medische zorg overnamen. Ook de brandweer was ter plaatse. Liefst vijf charterschepen van de bruine vloot hadden zich dinsdag te gelijk laten droogvallen op het strand bij paal 33. Normaliter doen de sche pen dat in het 'haventje van Sil' of ze meren af bij de steiger van De Vriend schap van Sil Boon. Volgens schip per Mischja Hamersma van de Poseidon, één van de vijf schepen, konden ze het met vijf charter- schepen tegelijk echter met maken om bij de steiger aan te leggen. 'De veerboot moest nog terugkeren. Van daar dat we maar zijn uitgeweken naar het strand. Dat doen we wel eens vaker, alleen met met vijf boten tegelijk.' De vijf, de Poseidon, de Antonia, de Minerva en de Passaat uit Harlingen en de Zuid-Holland uit Alkmaar, voeren met schoolkinderen uit Duitsland langs de eilanden, (Toto Jeroen van Hortum) Door verdubbeling van de parkeer tarieven en het opschuiven van vervangingsinvesteringen willen b en w geld vrij maken om enkele forse financiële tegenvallers gro tendeels weg te werken. Men keek al aan tegen een nadeel van €233.000,-. Nu is gebleken dat daar nog een groot bedrag bij komt als gevolg van de bezuinigingen in Den Haag. Het rijksgeld dat Texel ontvangt uit het gemeentefonds zal €300.000,- lager zijn, waardoor een gat van €533.000,- moet worden ge dicht. Door genoemde maatregelen slinkt het nadeel voor het jaar 2004 tot €78.000,- maar zal in de jaren erna weer oplopen tot €319.000,- in 2007. Over de bezuinigingsoperatie die nodig is om dat terug te draaien, worden volgende week beslissingen genomen. Het college houdt vast aan het beleid om de onroerend zaakbelasting, toeristenbelasting en andere plaatse lijke belastingen en heffingen trend matig te verhogen, in dit geval met 3 procent. Dat geldt niet voor het reinigingsrecht en het rioolgeld want daarover is afgesproken dat deze in enkele fasen kostendekkend moeten worden. Per 1 januari gaat daarom het rioolgeld met €9,08 per perceel omhoog, wat meer dan trendmatig is. Over het reinigingsrecht is nog geen besluit genomen. De beoogde verdubbeling van de parkeertarieven zal met gelden voor de Texelse parkeerkaart. Deze wordt slechts 3 procent duurder. Café De Zwaan laat weten dat de Texelaar die het afgelopen weekend betrokken was bij het incident met de bijl, een deurverbod kreeg voor de Kantoorstraat (niet de Vliegende Koe. die met in het overleg werd betrok ken) en niet voor de Zwaanstraat. Burgemeester Joke Geldorp mag haar woning Klif 41 in Den Hoorn vergroten met een uitbouw aan de zijkant. Het college werkt mee aan de artikel 19-procedure die daar voor nodig is. De uitbreiding is strijdig met het be stemmingsplan omdat de grens van het bouwblok wordt overschreden. In dit geval is dat niet erg omdat het perceel groot genoeg is. Na de bouw is de afstand tussen huis en perceelsgrens nog negen meter, wat ruimschoots voldoende is. In het be stemmingsplan Beschermd Dorps gezicht Den Hoorn dat in dit geval van toepassing is, staat dat open ruimten en doorkijkjes in de bebou wing zoveel mogelijk gehandhaafd moeten worden, waarbij locaties worden genoemd waar dat in elk ge val zou moeten. De woning van Gel- dorp hoort niet tot die locaties. Bo vendien is aan het Klif al eerder een woning zijdelings uitgebreid waarbij de bebouwingsgrens werd over schreden. Het vliegveld moet de komende jaren alle zeilen bijzetten om haar gezonde financiële situatie te kunnen handha ven. Pagina 5 Strandpaviljoenhouders elders in de provincie klagen over lege terrassen en zijn de wanhoop nabij. Ook op Texel zou het met goed gaan. Uit gaande van de verhalen op straat zou vooral de natte horeca het met goed doen. Houdt ook hier de toenst de hand op de knip of valt het allemaal nog wel mee? Pagina 7 Niet minder dan 17 mensen kwamen maandagmiddag bij paal 28 in pro blemen toen het hun niet lukte om vanaf een zandbank terug te komen naar het strand. Door strand- bewakers van de Texelse Reddings brigade werden ze uiteindelijk met een lijn in veiligheid gebracht. Pagina 7 Een Schapenfokdag zonder Piet Verberne uit Spang, wat moet daarvan terechtkomen? Die vraag hangt al jaren op de eerste maan dag in september boven de Groeneplaats. Dit jaar is de 77-ja- rige Verberne, de fokker die vrijwel elk jaar wel één of meer kampioe nen levert en altijd een groot deel van de inzendingen verzorgt, dé grote afwezige. Niet omdat hij er mee is gestopt, maar omdat hij vasthoudt aan het couperen van de staarten van de ooien, een stok oude gewoonte die twee jaar ge leden werd verboden. Al vanaf 1956, toen hij voor zichzelf begon, houdt Verberne zich bezig met het fokken van schapen. Hij bleek er een goed gevoel voor te heb ben, want de rammen en ooien uit zijn stal vielen bij tentoonstellingen regel matig in de prijzen. Zeker op de Texelse Schapenfokdag, waar zijn dieren een vaste verschijning zijn en hij grossierde in trofeeen. Vorig jaar leverde hij nog de kampioen bij de eenjarige ooien en op het konings nummer de eenjarige rammen kwam zowel de kampioen als de reserve kampioen uit zijn stal. Het leverde hem de Bronzen Texelaar op, een prijs die door de gemeente is be schikbaar gesteld. 'Het is een wissel trofee, dus ze zullen hem wel komen ophalen', reageert hij wat verbitterd. 'Jammer dat het zo moet gaan. Na tuurlijk werd er wel over mijn deel name gespeculeerd, ik ben per slot van rekening ook de jongste niet meer. Maar ik zou er maandag weer hebben gestaan, al zouden het mis schien met de zestig schapen zijn die ik vorig jaar nog inzond, ongeveer eenderde van het geheel. Ik krijg hulp van jonge mensen', waardoor ik het elk iaar weer red. Helaas mogen jonge schapen waarvan de staarten zijn gecoupeerd tegenwoordig met meer naar de keuring. Maar daar kan ik niet mee leven. Die staarten wor den er niet voor niets al generaties lang afgehaald. Mijn vader deed het al en mijn opa ook. Die staarten zijn onhygiënisch, ze zitten in de weg tij dens het dekseizoen, je kunt met goed zien of de schapen moeten lammen en ga zo maar door. Het is gewoon dierenkwelling. Nu zeggen een paar van die snotneuzen dat het niet meer mag. Ze hebben er totaal geen verstand van. Laat ons toch met rust.' Verberne vindt het verbod des Piet Verberne met een ram die vast en zeker hoge ogen zou hebben gegooid op de Texelse Schapenfokdag. (Fclo GeniO hmmemvn/ te kwalijker omdat de Tweede Kamer een motie heeft aangenomen, waann staat dat het couperen van de staar ten weer moet worden toegestaan. 'Maar oud-staatsecretaris Odink van Landbouw vertikte het gewoon om die motie uit te voeren. Nou, ze kun nen me wat.' Met als resultaat dat Verberne de enige Texelse fokker is die nog staarten coupeert. Dat kwam hem op weg naar een schapen keuring in het Overijsselse Mariënheem duurte staan. 'Iemand moet de AID hebben getipt, want onderweg werd ik aangehouden en kreeg een proces verbaal. Gelukkig mocht ik nog wel mee naar de keu ring.' Niet zonder resultaat. Verberne leverde daar de dag- en reserve kampioen. Waardeloos Waar de Overijsselse organisatie wél jonge ooien met gecoupeerde staar ten toeliet, heeft het Texels Schapen stamboek in Noord-Holland de deur hiervoor dichtgegooid. Verberne: 'Een waardeloos besluit. Het stam boek moet zich niet met die staarten bemoeien.' Maar volgens bestuurs lid Carlo Veeger is dat niet mogelijk. 'We kunnen met anders. Als wij ge coupeerde schapen toelaten, dan krijgen we een boete. Dat is wettelijk geregeld. Ook de Overijsselse orga nisatie heeft een bekeuring gehad. Wat overigens met wil zeggen dat wij een voorstander van het verbod op couperen zijn. Ik durf te stellen dat 99,5 procent van de fokkers op Texel die staarten er af wil. Maar het mag niet.' Veeger geeft aan het te betreu ren dat Verberne dit jaar niet van de partij is. 'We zullen hem missen, Verberne is toch een fokker van naam.' Een schuurfeest in polder Het Noorden kreeg zondagmorgen een vervelende afloop toen één van de bezoekers in beschonken toe stand twee andere feestgangers zonder aanleiding aftuigde. Sport halbeheerder Pierre Persoon (48) en zijn zoon Erwin (23) liepen daar bij kneuzingen en verwondingen op- De mishandeling voltrok zich aan het eind van het feest, toen Persoon en zijn zoon in de taxi wilden stappen. 'Toen Erwin vroeg of een passagier van de taxi een eindje wilde opschui ven, begon de fors uit de kluiten ge wassen man op hem in te slaan en te schoppen. Hij trok zelfs de kleren van z'n lijf en bleef maar doorbeuken. Vervolgens pakte hij mij. Ik heb hem nooit gezien, maar voor ik het wist lag ik op de grond en sloeg en trapte hij op mij in. Hij was door het dolle heen. Hij was gewoon stomdronken en la ter hoorde ik dat hij een kwaaie dronk over zich heeft.' Erwin Persoon liep naast kneuzingen en blauwe plekken een buikwond op, zijn vader ook een gebroken rib. Door dat laatste kan hij een week of zes zijn werk niet doen. De familie Persoon heeft aangifte gedaan tegen de man, die door de politie inmiddels is verhoord en zich voor de rechter zal moeten verant woorden. Persoon: 'Hij heeft mij de zelfde avond nog gebeld en zijn ex cuses aangeboden. Maar ik heb hem gezegd dat ik hem voor de rechter met zal sparen. Ook al omdat ik hoop dat ik zijn laatste slachtoffer ben

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1