Graag nog eens tiet werk is nog niet af' Een weekend lang Iers op Texel 3 ê3 IE X ELSE™ COURANT frika bron van inspiratie Hetty van Dijk F amilieberichten .TEXELSE COURANT1 BEZORGERS Seen krant gekregen? Bel uw bezorger Aardappelteer 'Ban Baijssenaars Carofien 'Hoedjes Devin It's a miracle1 Ids rJexelaartjes VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2003 tempo daar. Het is zo relaxed, ustig. Niemand heeft haast. Ik zelf nogal een druk baasje, Ik vond het heerlijk. Er was om rustig wat uit te zoeken, voor verdieping en dat mis ik Net terug uit het Afrikaanse iwi zit voormalig huisarts Hetty Dijk weer aan de oer-Hol- jjse keukentafel in haar oder woning. Hoewel zij zich (U tegen verzet, ligt de sleur van Ja; lledaagse bezigheden op de Ik heb me echt voorgenomen ook terug in Nederland wat rust te nemen. In Lilongwe ik zeven weken gewerkt zon- agenda. Nu staan er al weer afspraken in. Het valt dus niet Dijk vertrok eind juni met haar !ps Berend en Joppe voor een j| van zeven weken naar de jstad van Malawi, Lilongwe, assisteerde ze in een huis- npraktijk, ter vervanging van de ar,: itandse arts Maarten Huber die 75 jjn echtgenote naar Nederland oc de. Uit vijftien kandidaten werd herkorenTweemaal deed zi| i» tOonker Afrika voor de Texelse P* mt verslag van haar ervaringen Sj schreef onder meer over de adagen in Malawi en over haar 18 samheden voor een Britse itsenkliniek. De omstandighe- ihet straatarme Afrikaanse land ai indruk gemaakt op de Van dichtbij maakt zij mee mensen kunnen worden van en welk leed HIV en aids kun- ichten. De eerste werkdagen Van Dijk zich behoorlijk Het is net als koken in an- keuken. Je weet niet pre- tealles gaat en waar alles staat jrcet voortdurend alles vragen, roeilijk.' Na enkele dagen van zit Van Dijk al gauw prima plaats. Zij wordt tijdens de te spreekuren, die in niets te De praktijk waar Hetty van Dijk zeven weken werkte in het Malawiaanse Lilongwe. vergelijken zijn met de spreekuren van een Nederlandse huisarts, ge- confronteerd met veelal straatarme Malawianen die soms vele uren en tientallen kilometers hebben gereisd om de dokter te bezoeken. Vervol gens wachten de patiënten geduldig op hun beurt. 'Dat was erg wennen. Ik verontschuldigde me in het begin voortdurend als het uitliep. No problem dokter, rustig aan, kreeg ik dan steevast als antwoord. Dus na tien keer hou je daarmee op. Nie mand vindt het erg. Dat is Afrika.' Levensgevaarlijk Dat niet HIV maar het verkeer in Lilongwe de grootste levens bedreigende factor vormt, ontdekt Van Dijk bijna aan den lijve toen ze een keer zelf noodgedwongen ach ter het stuur kroop van een oude auto. 'Normaal gesproken waag je je hier met zelf in het verkeer. Dat is echt levensgevaarlijk. De praktijk heeft een chauffeur die ons rijdt. Toen die een keer afwezig was en ik echt weg moest, ben ik zelf achter het stuur gekropen van een oude Eend die hier op het terrein stond. Nou dat heb ik geweten! De remmen functioneerde niet, er zat geen dak op en de ban den waren zacht. Daar moet je je dan mee in het Afrikaanse verkeer bege ven. Niemand geeft richting aan. Het is echt niet te doen.' Tijdens haar werkzaamheden in de huisartsen praktijk werd Van Dijk door een En gelse arts gevraagd enkele malen in te vallen bij een Engelse kliniek 'Dat was zeer relaxed werken. Een mooie praktijk met goede apparatuur Er waren drie zogeheten nurse practitioners die bijna al het werk deden. Alleen als die twijfelden, dan werd de arts geraadpleegd In haar 'eigen' praktijk leerde de Texelse arts onder meer diagnoses stellen voor malaria en bilharzia, ziektes die veel in Afrika voorkomen. Saving Grace Hoewel zij in de praktijk van alledag regelmatig met HIV werd geconfron teerd ging er bij Van Dijk een knop om toen zij in het Engelstalige tijdschrift Africa Today een verhaal las over een jonge Malawiaanse vrouw die was besmet met het HlV-virus. Deze vrouw, Grace Mathanga genaamd, is 30 jaar en verloor man en kind aan aids. Als schoenenverkoopster ver dient zij 50 eurocent per maand. Dat is net voldoende om van te leven, maar niet genoeg om HlV-medicijnen van te betalen. Die kosten zo'n 2500 kwacha per maand. Omgerekend zo'n vijfentwintig euro per maand. 'Ik heb deze vrouw laten opsporen door een van de tuinmannen en dat is ge lukt! Ik heb haar verteld dat ik garant wil staan voor €25,- per maand voor de benodigde medicijnen.' Van Dijk vat het plan op om een stichting op De Texelse huisarts met haar Malawiaanse collega Dan Namarika. te richten om gelden te werven waar mee de medicijnen van Grace en andere lotgenoten kunnen worden betaald. 'We hadden het stil gehou den, maar dat lukt niet in Afrika. Bin nen no time stonden er nog drie an deren op de stoep die ook graag geholpen wilden worden. Daarvan hebben we de namen opgeschreven en afhankelijk van de donaties kun nen we ook die mensen helpen.' De resterende tijd in Malawi was te kort voor Van Dijk om een stichting op te richten. Dat gaat zij nu in Nederland doen. 'Ik heb me laten vertellen dat dat ook beter is. Veel mensen maken liever geld over naar een Nederlandse stichting dan direct naar een Afri kaans banknummer.' Inmiddels is de Oosterendse al bezig met folder- en promotiemateriaal voor de stichting, die onder de naam Saving Grace zal worden opgericht. Wel lukte het Van Dijk een bankrekening te openen in Malawi, op zichzelf al een prestatie van formaat. 'Ze waarschuwden me van tevoren dat me dat nooit zou luk ken En het viel ook met mee. Je moet een referentie hebben en ik moest wel zeventien handtekeningen zetten en vier A-viertjes invullen, maar het is gelukt.' Haar Malawiaanse assistente van de praktijk en een lokale arts zor gen ervoor dat Grace maandelijks Cjmcn 'Iwartsjïxels in hel barL, ,n Heerwaarden Heerwaarden Heerwaarden n Hin aBoerhorst nv.d. Meer Es Heerwaarden psman Tongelen fin der Velden Krotje Plaatsman »d. Gracht Boerhorst Hin ikman Meijer assen ton-Dijker Bremer iman-Grit Enkeling :flter Veeger de Vries Goënga •an der Zee 4. Kuijl Hooy schuur Route Den Burg A Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt,. J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel,. Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw., Hemmerw., Emmaln 33, De Grie 32 04 40 Slufterweéj/Zanddijk 3116 53 a 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 32 03 99 32 20 60 31 40 30 31 55 79 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 66 31 73 06 31 65 80 31 89 30 31 36 95 31 46 80 32 03 99 31 79 08 31 63 62 31 64 78 31 65 86 31 83 07 31 88 37 32 29 76 31 43 75 31 98 20 31 57 37 31 22 29 A: Stichting Zorgcentrum Texel, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Bmnenburg, v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats, Hoger- ^van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39, Molenstraat, Molen- Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoes- straat Weverstraat, Pater Witteplem, Zwaanstraat I A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal. Vaargeul, Golfslag, Zeebries, Duinreep. -jkAchterom, Bernhardlaan 50-. .even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwer sstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- °neven 50-120 even, Wilsterstraat Beatrixlaan 145- oneven en 60- even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan ^•Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- ^76-even, Lijnbaan. WWilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat Mr. Kraaistr, -*i 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr, LieuwstrHof van Geus Bernhardlaan 123-, oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- oneven. Wagenmakerstraat. JhEmmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en Slingerweg 21-27. Voor instrumentalisten, zangers en dansers die zich willen laven aan de rijke muzikale cultuur van Ier land, houdt de Muziek- en Dans school Texel (MDT) in het eerste weekend van november een Iers weekend. Naast workshops wordt de deelnemers een optreden van de Iers/ Schotse groep Shantalla aangeboden en een warme Ierse lunch. De deelnemers kunnen zich uitleven tijdens de sessies en het open podium op vrijdag en zater dag. De workshops worden zondagmiddag afgesloten met een presentatie. De muziekschool zet gedurende dit weekend de deuren open voor zowel deelnemers van Texel als voor deel nemers van 'de overkant'. Van de instrumentalisten wordt een gemid deld tot gevorderd niveau verwacht, voor dans kan iedereen met enthou siasme en doorzettingsvermogen zich inschrijven. De workshops zang zijn bedoeld voor mensen met enige zangervanng. De instrumentale work shops worden (deels in het Engels) gegeven door leden van de Iers/ Schotse groep Shantalla, voor de gelegenheid aangevuld met een harp- en een dansdocente. In de workshops wordt aandacht besteed aan het begrijpen en inter preteren van de Ierse muziek (de ver schillende soorten melodieën, de structuur en de versieringen, maar ook de uitvoering en de swing). De techniek wordt behandeld aan de hand van eenvoudige melodieën die de cursisten van tevoren krijgen thuisgestuurd en er wordt veel aan dacht besteed aan het samenspel. Enkele muziekstukken worden in alle groepen behandeld, waardoor aan het slot van het weekend een geza menlijk optreden mogelijk is. Shantalla bestaat uit Michael Horgan (pipes, low whistles, fluit, tinwhistle en houten concertfluit), Joe Hennon ^gitaar). Helen Flaherty (zang, bodhran), Kieran Fahy (viool, altviool) en Gerry Murray (accordeon, bou- zouki, fluiten en mandoline). Behalve zangeres Helen Flaherty komen alle leden van de groep uit Ierland. Flaherty komt uit East Kilbride in Schotland. De band, die gevestigd is in België, heeft door heel Europa zeer succesvolle optredens in grote thea ters en op festivals. In 2002 viel Shantalla de eer te beurt het folkfestival in Dranouter te openen, een voorrecht dat tot dan toe was voorbehouden aan bands als Solas en Dervish. Gerry Murray en Michael Horgan zijn van huis uit folkmuzi- kanten, Kieran Fahy komt uit de klas sieke wereld. Joe Hennon was van oorsprong rockgitarist, die de over stap naar akoestische gitaar maakte toen hij zich aansloot bij Shantalla. Murray en Fahy hebben prijzen en diverse titels gewonnen. Fahy heeft twee solo-albums gemaakt en zowel Horgan als Murray en Flaherty heb ben meegewerkt aan albums van anderen. Shantalla's eerste CD ver scheen in 1998 en werd een groot succes in Noord-Amerika, waar hij bijzonder populair was onder folk- DJ's. De tweede CD - Seven eve nings, seven mornings - verscheen in december 2001. Harpdocente Jennifer van der Harten raakte op haar achttiende in de ban van de lerse muziek en leerde vanaf die tijd op traditionele manier (zonder bladmuziek). Ze heeft les gehad van Janet Harbison in Ierland. Zij maakt deel uit van de bands Finglas en Omnia en begeleidt verhalen vertellers. Haar CD Beltame, Celtic harp vindt gretig aftrek bij concerten. Dansdocente Wilmar Remmelts stu deerde bij Ita Cadwell op de Acadamh Rmce Gaelach in Dublin. Daarnaast verdiepte zij zich in andere Keltische dansstijlen. Voordien stu deerde zij volksdans en klassiek bal let aan de dansacademie van het Rotterdams Conservatorium. Zij gaf les in Belgié, Duitsland en Zwitser land en trad met haar eigen dans groep op in verschillende Europese landen en de Verenigde Staten. Deel nemers aan de workshop dans moe ten schoenen met een zachte zool (balletzool) of zachte sportschoenen meenemen. En, voor de lerse 'tap', schoenen met een leren zool, liefst zonder hak. De lessen samenspel worden gege ven door docent Robert Pfeiffer, die ruim twintig jaar ervaring heeft, onder meer als gitarist van de groep Amadan. Pfeiffer is multi-instrumen- talist en woonde enige tijd in Ierland, waar hij ook les gaf. Met zijn kennis, spelvaardigheid en workshoperva ring is hij een enthousiaste band- coach, troubleshooter en sessie docent. De samenspellessen zijn bedoeld voor muzikanten die technisch gezien weinig of zelfs geen aanwijzingen meer nodig hebben om lerse muziek te spelen. Er wordt gewerkt aan klankbalans, ritmiek, opbouw van in teressante en muzikaal verantwoorde sets, sessievaardigheden en zelf werkzaamheid op muzikaal gebied. Instapuren Om niet alleen met het eigen instru ment in de eigen groep bezig te zijn, worden zowel zaterdagmiddag als zondagochtend zogenoemde instap uren gehouden. Dit om iedereen de mogelijkheid te bieden ook even met een andere instrument bezig te zijn, een korte workshop zang of dans te volgen of met een andere bezetting samen te spelen. Zaterdagavond wordt een kort concert gegeven in de voorspeelruimte van de muziek school, speciaal voor deelnemers aan het festival. Bezoekers van bui ten betalen €7,50. Het concert wordt voorafgegaan door een open po dium, waarvoor alle deelnemers aan het festival zich kunnen inschrijven Na afloop is er gelegenheid tot ses sie. Catering Deelname aan het Iers weekend is inclusief een warme lerse lunch in hotel Den Burg op zaterdagmiddag. De overige maaltijden zijn met bij de prijs inbegrepen, maar daarvoor kan gebruik gemaakt worden van een speciaal arrangement: deelname aan het diner op zaterdagavond kost €12,50, deelname aan de lunch op zondag €7,50. Voor deelnemers van de overkant heeft de organisatie een aantal bedden gereserveerd in jeugd herberg Panorama. Deelnemers die van deze aanbieding gebruik willen maken betalen €15,- per persoon per nacht, op basis van logies met ont bijt. Prijzen Deelname aan het Iers weekend kost €100,-, inclusief de warme lerse lunch op zaterdagmiddag en het op treden op zaterdagavond. De overige maaltijden en de overnachtingen zijn met bij de prijs inbegrepen. Opgeven kan telefonisch via de muziekschool (313493), of per e-mail (info@zomer school.nl). De inschrijving is pas offi cieel als ook het cursusgeld is ont vangen. Het aanmeldingsformulier is ook te vinden op website www.zomerschool.nl. Inschrijven kan tot uiterlijk 1 oktober. geld krijgt voor medicijnen. De medi sche begeleiding van Grace is in han den van de arts Dan Namarika. waar Van Dijk veelvuldig contact mee had. Mentaliteit Dat de mentaliteit van Afrikanen be hoorlijk verschilt van die in Europa ondervond Van Dijk ook diverse ma len. Zo kunnen de meeste Afrikanen niet met geld omgaan. 'Ik wou bij voorbeeld eerst het geld voor Grace gewoon aan haar geven, zodat zij dan zelf haar medicijnen kan kopen, maar dat werd me afgeraden. De kans is groot dat ze er dan heel andere din gen meedoet. Of dat de familie er aanspraak op maakt.' Verder moest de Texelse zich het fenomeen afdin gen eigen maken. 'Ik wilde bijvoor beeld aardbeien kopen. Daar vroegen ze eerst drieduizend kwacha voor. Dat is dertig euro! Uiteindelijk heb ik voor een kilo zo'n tien euro betaald. Net als in Nederland. Daar waren zij natuurlijk hartstikke tevreden mee. en ik ook.' Tijdens haar verblijf maakte Van Dijk tijdens de nachtelijke uren kennis met de speaker of the house, de voorzitter van het Malawiaanse lagerhuis. 'Ik kwam hem 's avonds in het donker tegen toen ik met de as sistente op pad was Kom overdag nog eens langs, dan kan ik je beter zien, zei ik, maar dat deed hij beslist niet. Toen wist ik trouwens nog met wie het was. Dat hoorde ik later pas, maar mijn nieuwsgierigheid was wel gewekt.' Vervolgens probeerde Van Dijk, die vroeger als medisch journa list werkte, een interview te regelen met de in Malawi machtige Davis Katsonga. Hoewel hij daarin tóe- stemde, bleek de resterende tijd te beperkt. 'Hij wilde zelfs wel met een Texelse Courant op de foto. Ik had het allemaal al geregeld, maar er was geen tijd meer voor.' Bruin verven Haar zoontjes Berend van bijna 5 en Joppe van 7 jaar moesten aanvanke lijk erg wennen aan de 'zwarte' om geving 'Berend zei op een van de eerste dagen mam, je moet mij ook maar bruin verven, want iedereen is hier bruin. Maar dat went. Op een gegeven moment heb je er geen erg meer in. Dan is het gewoon.' De kans is groot dat Van Dijk nog eens terug keert naar Malawi. 'Ik heb zoveel con tacten opgedaan. Zoveel mensen ontmoet. Daar wil ik iets mee Ik wil bijvoorbeeld nog eens de president daar ontmoeten en alsnog de speaker of the house interviewen. Daarom wil ik graag nog eens terug. Ik heb het daar nog met afgemaakt.' Tekst Louise van der Sluis Dat het echt een hete zomer is geweest, ontdekte aardappe lenteler Piet Bekker toen hij tij dens rooiwerkzaamheden op een akker nabij Den Burg enkele knollen aantrof die waren ver smolten met teer Hoe de teer op het land terecht is gekomen, is overigens niet duidelijk. (Foto Gerard Timmerman) Echt afscheid nemen van iemand die je dierbaar is, is erg moeilijk. De vele kaarten, telefoontjes, bloemen en uw aanwezigheid hebben ons zeer gesteund en doen beseffen dat hij met alleen voor ons, maar ook voor anderen veel heeft betekend. Het geeft ons de moed en de kracht om verder te gaan nu ERIK PIETER KEIJSER er niet meer is. Texel, augustus 2003 Familie Keijser Wie Cjods woord ter lurte neemt, zal het^oede vinden, gelukkig is hij. die op de Here vertrouwt Spreuken 16:20 Zo de Here wil,gaan wij Johan Duinker Sz Elise ELsinga trouwen op dinsdag 2 september 2003. De voltrekking van ons huwelijk zal plaatsvinden om 13.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg op Texel. Wij willen Cjods zegen vragen over ons huwelijk om 15 00 uur in de Maartenskerk, Kerkstraat 2 te Oosterend. kunt ons feliciteren tijdens onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur op Slotskolk 12 te Oosterend. Ons adres: Kruiszwin 2367, 1788 LZ Julianadorp Wij, willen u laten weten dat welaan trouwen op vrijdag 5 september aanstaande. Om 11.30 uur geven wij elkaar het 'ja-woorcf' in liet gemeentehuis te 'Ven 'Burg. 'De kerkelijke inzegening vindt plaats om 14.15 uur 111 de 'R'K. kerk te Ve Cocksdorp. Van 16.30 tot 14.00 uur willen we ons huwelijk graag met u vieren tijdens een feest-receptie in hotel-restaurantQreensidein Ve OCoog. Ban <Sr' Carotien 'Fabneksstraat 60, 2624 'M'T Velft **je fcafra. en rfrjeK e* ulo+uieJce eCc Stnidt jij* (Mz*ui<za4 qctnpucud! 1£<*di* Dolblij en trots zijn wij met de geboorte van onze zoon en Y\ broertje,/ Maarten Devin is geboren op 26 augustus 2003 om 22 30 uur. Hij weegt 3860 gram. Maarten Koorn, Monique Meijer, Dylan en Milan Watermunt 14 1796 BN De Koog S 0222-327872 We vinden het gezellig als u langs komt, maar wilt u eerst even bellen? broertje ran Ilse en Manon 25 augustus 2003 tijd I2.26uui gewicht4720 gram Rene' en lm Boogaard Z wmweg 1 1794 HJ Oosterend S 0222-310910 INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur Nu nieuw schoenen! schoenen. bij Mantje Bata werk- Eetcafé „De Vliegende Koe'' is vanaf komende woensdag 3 sept weer geopend volgens de win tertijden' Ma. t/m do. van 12.00-22 00 uur. Vr. za. 12.00-03.00 uur. U kunt dus weer terecht voor onze heerlijke lunchgerechten. De warme kaart is ver nieuwd: 10x €10,- menu!!! Nieuwsgieng? Kijk op onze website www.devliegende koe.nl of kom langs! Kan toorstraat 13, centrum Den Burg. Tel 320718. Texel Sea Street festi val op 29 en 30 augustus. Van 22.00-4.00 uur live muziek in de cafés. 30 au gustus straattheater in de Dorpsstraat van 13.00- 17.00 uur. Zat laatste zomerbingo. Aanvang 19 30 uur, Eier- landsche Huis, De Cocks dorp. Op maandag 1 sept. om 20 30 u beginnen de lessen van Martial Arts kung-fu in de Aleph, Weverstr. 54 Den Burg. Info 322637. Bata! De ideale werk schoen. In vele modellen en kleuren te verkrijgen Mantje schoenen. Op maandag 1 sept om 19.00 u beginnen de lessen in Tai Chi voor mensen met reumatische klachten in De Schakel, Binnenburg 2 DB. Info 322637 Goa ook deze winter weer volop aangeboden. Haal de nieuwe gidsen bij uw World of TUI Reisbureau Texel. Verhuisd: mw. T. Bruin- Bruin van Starkenburgh 94 naar Gollards. kamer 117, De Zes 12. 1791 EX Den Burg Te koop- elektron schrijf machine, merk Brother; wollen berber vloerkleed 220x286 cm en Tom blad- blazer/-zuiger nv toebe horen Tel. 314199

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3