Improviserende artiesten enthousiast over publiek Spetterende spontaniteit in Ezelnacht Wildkampeerders teso Supra! bijzondere voorstelling Kinderkoor Eenvoudig Engels bij ROC Wie heeft een bijzondere wc? Yoga en chakra's Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon J$lik vanger Estafetteloop op nieuwe baan Sportvissen COURANT .TEXELSE 2 Kinderkoor De Dominootjes is inmid dels weer begonnen met de weke lijkse repetities in de kerk aan de Molenstraat Het koor zingt bij alle grote feesten als eerste communies, kerstmis kindervieringen en oecume nische vieringen. Kinderen die mee willen zingen, kunnen vrijblijvend ko men kijken tijdens de repetities, elke donderdag van 15.45 tot 16.45 uur. Er wordt voor limonade en koek ge zorgd. Alle kinderen vanaf groep 3 kunnen meedoen; kinderen vanaf negen jaar oefenen in een extra groepje moeilijker liederen, twee stemmig en solo. Voor meer informa tie: Rachel Barnard, tel. 322631. Bij het ROC gaat in september een cursus 'eenvoudig Engels' van start, speciaal bedoeld voor mensen die denken met de basiskennis te heb ben voor de cursus 'Engels voor beginners' of vrezen dat het tempo van deze cursus te hoog zal liggen. De cursus 'eenvoudig Engels' wordt al enkele jaren gegeven en richt zich met name op het verstaan en lezen. Het schrijven van Engels wordt niet speciaal behandeld, wel komen on derwerpen aan bod als kennismaken, de weg vragen, het openbaar vervoer en het vliegveld. De cursus wordt gegeven in het ge bouw van het ROC achter de OSG aan de Haffelderweg en duurt het hele schooljaar. De cursusavond is maandag van 19.00 tot 21.30 uur, deelname kost €21,-.Voor aan meldingen en meer informatie: tel. 310233. Het kleinste kamertje in huis is een intieme plek. Maar de wc is ook een ruimte waar heel wat tijd wordt doorgebracht. Het is wel zo plezierig als de omgeving er dan leuk uitziet. De aandacht die er tegenwoordig aan wordt be steed gaat in veel woningen ver der dan de traditionele verjaar dagskalender. Fraai tegelwerk, leuke versiering, spreuken, foto's of soms hele kunstwerken. De in richting van toiletten is een on derwerp in de Najaarsspecial die begin oktober verschijnt. De re dactie roept Texelaars die er iets bijzonders van hebben gemaakt op een foto af te geven op de redactie (Warmoesstraat 45 in Den Burg) of op te sturen (Post bus 11,1790 AA Den Burg). Voor wie geen foto heeft is een tele foontje genoeg (tel. 362620) voor de fotograaf om even langs te komen. Margot Bik start volgende week weer met de wekelijkse yogalessen. Daar naast begint op donderdag 11 sep tember een cursus over chakra's, die acht weken zal duren. Hierbij wordt ingegaan op de verschillende metho den die gericht zijn op de bevordering van het lichamelijk en geestelijk wel zijn. Voor aanmeldingen en inlichtin gen: tel. 315235. Dinsdag 2 september Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een wedstrijd van Wielervereniging Texel, Op vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld Deelname kost €7,-. In de rooms-katholieke kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Elsa Kal (mezzo-so praan) en Joost Veerman (orgel). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de gemaakte kosten. In Cinema Texel draaien Pirates of the Carribean (aanvang 20.00 uur) en A man apart (20.30 uur). Woensdag 3 september De Vrije School aan de Gasthuis straat 55 in Den Burg houdt van 9.00 tot 11.00 uur een inloop ochtend. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint voor de laatste keer deze zomer om 19.45 uur een bridgedrive, ledereen is welkom. Deelname kost €2,50. Borstvoedingsorganisatie LLL houdt vanaf 20.15 uur een bijeen komst in Oosterend. Opgave en inlichtingen bij Nisheetha Barnard, tel. 318355. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 14.30 uur), Knorre tje (15.00 uur), Pirates of the Carribean (20.00 uur) en A man apart (20.30 uur). Donderdag 4 september In schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg geeft dansdocente Miranda den Butter van 18.15 tot 19.30 uur een open les rainettics. In Buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20 00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost €1,50 In de hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een Duits talige dia-avond over Texel. Toe gang €1,20. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (aanvang 18.30 en Di. 02 0.05 en 13.04 u. Wo. 03 0.40 en 13.44 u. Do. 04 1,10 en 14.30 u. Vr. 05 2.20 en 15.40 u Za. 06 3.35 en 17.20 u. Zo. 07 5.30 en 18.50 u. Ma. 08 7.04 en 20.10 u Di. 09 8.26 en 21.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 7 september op om 6.59 uur en gaat onder om 20 13 uur; 3 september eerste kwartier 21.30 uur), Daddy daycare (1J uur) en A man apart (21.45 uu Vrijdag 5 september In de Burgemeester De Kommj aan de Emmalaan in Den Burgj gmt om 20.00 uur een voorste! van de Georgische dansgu Supra. In Cinema Texel draaien De Kar leon (aanvang 14.30 uur), Kna tje (15.00 uur), Pirates of Caribbean (18 30 en 21.30 u Daddy daycare (19.00 uur) e man apart (21.45 uur). e-- Om de drukte het hoofd te bied zet TESO geregeld een extra b in en verzorgt dan in die perij ieder half uur een afvaart, zo vanuit Den Helder als vanaf Te Dat gebeurt donderdag, zaten en maandag van 9.35 tot 16 uur, vrijdag van 6.35 tot 20.05 en zondag van 14.35 tot 20 Desondanks moeten automob ten vrijdag rekening houden i wachttijden. Op Texel moet tus 10.00 en 14.00 uur en in Den I der tussen 13.00 en 17.00 mogelijk een half uur worden wacht. Op de andere dagen i den in principe geen wachttij verwacht. Op maandag zijn de vaarten 10.05 uur vanuit Deni der en 13.35 vanaf Texel uils tend bestemd voor het vervoer gevaarlijke stoffen. Nadere n matie kan worden verkregen tel. 0222-369600 of info@teso.nl. De veerdienst h ook een eigen webs www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenB Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redache@texelsecouranü Gerard Timmerman (hoofdredacteui Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentlecontraclen «n aan&trd'nge too zqn van toepassing de Regelen voor het Adw wezen van de Stichting ROTA gevestigd te Arrfl zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel brieken te Amsterdam onder nummer 411£ exemplaar van de Regelen voor het AdveteU* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half |aar 32,20 30,70 lautot Per jaar 62,70 60.70 (autoa Bij verzending naar het buitenland zi portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode, I In de Burgemeester De Koninghal vindt vrijdag de bijzondere Geor- gisch-Nederlandse dansproductie Supra! plaats. Supra! is éen van de meest opvallende rituelen uit het da gelijks leven van Georgië: een avond- lange tafelceremonie met een tafel heer die op intieme en poëtische wijze een toost uitbrengt op de gas ten en de meer algemene sentimen ten in het leven zoals voorouders en jeugd. De personages in de voorstel ling, vertolkt door vier acteurs, lijken weggelopen uit reportages en journaalbeelden. Acht jeugdige folkloredansers die de volksaard en de toekomst in zich verenigen, bre ken in en leveren commentaar. Het publiek is gast en wordt aan tafel getracteerd op virtuoze dans, vers tilde zang en geuren van weemoed en hoop. Initiatiefnemers van dit pro ject zijn theaterscout Tonny Boersma en choreografen Noortje Bijvoets en Feri de Geus, Hun gezamenlijke uit daging ligt in het maken van theater in geïsoleerde culturen. Volgens de theatermakers zijn het juist deze on derdrukte samenlevingen en jonge maatschappijen op zoek naar hun identiteit waar uitvoerende artiesten een enorme bezieling en noodzaak over het voetlicht weten te brengen. Ter voorbereiding van deze voorstel ling hebben de theatermakers twee maal een bezoek aan Georgië ge bracht. Eerder maakten zij Imagenes met jonge afgestudeerde dam Cuba. Supra! wordt uitgevoerd dooi van de groep Imedi van het paleis in Kutaïsi en acteurs Centrum voor jonge kunstena het Meshchishvili Staatstheal tekst is geschreven doo Georgische toneelschrijver Kladiashvili. De voorstelling begint om 20.0 de toegang bedraagt €12,50. K zijn verkrijgbaar bij Nauta 80 aan de zaal. Voor het onderbn van zangers, dansers en actee organisatie nog op zoek naa' gezinnen. Geïnteresseerden fe contact opnemen met de WS sl stichting, tel. 315582, of pert welzijnsstichting@hotmail. co' Een even theatraal als muzikaal hoogstandje van Peter Heerschop, Viggo Waas en Joep van Deudekom. Enthousiasme vierde hoogtij in de vrijdag in Question Plaza gehou den Nacht van de Ezelgedachte. De artiesten, die geheel belange loos meededen, wedijverden in geestdrift met het publiek, dat twee uur lang getrakteerd werd op zang, typetjes, imitaties, improvi saties, harde humor en flauwe grappen. De opbrengst bedroeg maar liefst €6500,-, een bedrag dat wordt verdeeld over diverse goede doelen. Het jaarlijkse feestje van de Multi functionele Ezelvereniging (i.a.) trok altijd al de aandacht door z'n be roemde namen. Zo maakten gasten als Jan Wolkers en Boudewijn de Groot er een evenement van allure van Maar de editie van dit jaar over trof wel alles. Acda en de Munmk vormen al geruime tijd één van de populairste muzikale duo's van het land, terwi|l cabaretiers Erik van Muiswinkel, Diederik van Vleuten, Viggo Waas, Lebbis, Peter Heer schop en Joep van Deudekom niet alleen voilé theaterzalen trekken, maar de afgelopen jaren in wisse lende combinaties ook vrijwel weke lijks op televisie te zien zijn. Presen tatoren als Jack Spijkerman en Henk Spaan danken zelfs een groot deel van hun eigen roem aan de medewer king die ze in hun programma's krij gen van genoemde artiesten. In zijn welkomstwoord vertelde voor zitter Theun de Winter van de Ezel vereniging niet alleen bijzonder ver eerd te zijn, maar zelfs een beetje ontroerd dat de heren het feest wil den opluisteren. Ze deden dat voor niets en dat was maar goed ook, want een theatereigenaar die een dergelijk gezelschap op één avond bij elkaar wil brengen, is waarschijnlijk een vermogen kwijt. 'Ik ben lid van de Ezelvereniging. Maar ik doe het vooral voor Theun Dat is een bijzon dere man', vertelde Van Muiswinkel na afloop in de kleedkamer. Ook an deren spraken waarderende woorden over de voorzitter, die de eerste con tacten legde toen hij afgelopen win ter als gast in Kopspijkers van Jack Spijkerman door Van Muiswinkel werd voorgesteld aan Thomas Acda, die samen met collega Paul de Munmk m hetzelfde televisiepro gramma optrad. Toen beide muzikan ten hadden toegestemd in een be zoek aan Texel volgde de ene na de andere beroemdheid. Niet iedereen binnen de Ezelvereniging was op voorhand even zeker van hun komst geweest Bestuurslid Cees Bedrand: 'Er stond niks op papier. Ik ben ie mand die dingen graag zwad op wit wil hebben, maar volgens Theun was dat niet nodig. Ik ken ze: hetzi/n goeie jongens en ze komen, zei hij steeds En hij heeft gelijk gehad De Nacht van de Ezelgedachte had in hoge mate een improviserend ka rakter. Het programma kreeg slechts een paar uur voor aanvang vorm. 'Je hebt nodig een diner van minimaal een uur', dicteerde Van Muiswinkel, alsof hij uit een kookboek voorlas. 'We kennen eikaars werk natuurlijk, dus zo moeilijk was het niet iets in elkaar te zetten. Als jij nu eens dit doet, dan doe ik dat. En als lullie dan dit doen en Acda en De Munnik spe len nog wat, dan begint het al aardig ergens op te lijken', schetste de ca baretier de gang van zaken in restau rant Het Vierspan. Sommige programmaonderdelen werden pas op het podium bedacht. Eén van de hilarische hoogtepunten vormde het intermezzo waarbij Heerschop drie collega's om zich heen verzamelde en hen in hoog tempo om beuden opdracht gaf één van hun bekende imitaties te gebruiken om een andere beroemdheid te imiteren. Zo kreeg Viggo Waas 'Johan Cruijff als Madin Luther King' te horen, waarna Van Vleuten als Toon Hermans eveneens opdracht kreeg in de huid van King te kruipen. Het publiek genoot en dat gold ook voor de adiesten, die dui delijk even al hun talent en concen tratie uit de kast moesten halen om zich ongeschonden door dit onder deel te slaan. 'Ter plekke bedacht, dat leek me leuk', verklaarde Heerschop naderhand. De toon voor het feest werd al direct gezet, toen presentator John Rep onverwacht werd geconfronteerd met cabaretiers die hem als zijn oud trainer Rinus Michels en collega voetballers Johan Cruijff en Ruud Krol ondervroegen over zijn rol in het be ruchte zwembadincident, dat zich afspeelde tijdens de wereldkampi oenschappen voetbal van 1974 in West-Duitsland De Duitse schan daalkrant Bild Zeitung publiceerde destijds een verhaal over Neder landse spelers die zich tijdens een met drank overgoten orgie in een zwembad hadden vermaakt met blote vrouwen. Door de publicatie ontstond grote opschudding, onder meer bij diverse spelersvrouwen. Zo zou Danny Cruijff woedend aan de telefoon hebben gehangen, waar door haar man in de nacht voor de finale geen oog zou hebben dichtge daan. Het vervolg is bekend. De aan voerder van Oranje, tot dan toe de grote ster van het toernooi, was de dag erop geen schim van zichzelf, waardoor niet Nederland maar West- Duitsland wereldkampioen werd. De schimmen uit het verleden brachten Rep kennelijk danig van zijn stuk, want tijdens de rest van de avond werd hij met meer op het podium gesignaleerd De artiesten, die na afloop een feestje bouwden in de kleedkamer, waren zeer te spreken over het publiek, dat in voorgaande jaren wel eens wat weinig aandacht toonde voor de op tredens, Waas: 'We waren bang dat de cabaretiers het na een paar num mers van Acda en De Munnik moei lijk zouden krijgen. Maar het bleef Natuurlijk was vroeger niet alles be ter. Natuurlijk verschijnt er een ze kere collectieve haat in ons wanneer het 'opa schept op-' en 'oma ver- telt-gehalte' te hoog wordt. En dat wordt snel te hoog. Natuurlijk is deze zeer interessante en uitda gende tijd zeer de moeite waard en zijn we bevoorrecht en uitgedaagd om de wereld af te reizen, zelfs te hopen op een reis naar de maan, of naar een andere planeet. In ieder geval het echte gevoel te hebben dat de 'wereld je toebehoort', zelfs wanneer je het niet ambieert, dan zorgen de media er wel voor dat je met ie neus op de feiten wordt ge drukt. Wij weten veel en zien veel. Maar soms bekruipt je een bijna hilarisch verlangen, wanneer je leest dat op ons eiland de wild kampeerders, die nog geeneens wildkampeerders zijn, maar het mo gelijk zouden kunnen worden, met hun busje door de politie naar een parkeerplaats worden gedirigeerd Wild kamperen raakt uit. Het is ge vaarlijk, het wordt overal te vol, het veroorzaakt vuil, het is niet onder controle. Kortom er kan van alles gebeuren, wat dat alles dan ook maar mogen zijn. Massaal worden we verwezen naar de camping waar we meestal nog nauwer en op el kaar gestouwd moeten overleven dan in onze 'normale' huizen. Wild kamperen is en was voor mij de ware verrukking die kamperen is. Kamperen op een camping blijft on echt en verschrikkelijk.Natuurlijk heb ik alle plekjes waar mogelijk het kleine tentje of het kampeerbusje zouden kunnen staan, ook op ons eiland al bezocht en uitgeprobeerd En soms, wanneer ik stiekemerds weer door het oog van de naald zie gaan en hen daar zichtbaar van zie genieten, kan ik het met nalaten hen nog een van mijn favoriete plekjes te verklappen. Met risico. Maar wild kamperen is nu eenmaal risico van een verrukkelijk soort. Soms bij maanwandelingen langs het wad staat daar opeens weer zo'n onop vallend busje met een gekreukt gor dijntje ervoor en voel ik de zoge naamde afwezigheid van zijn bewoners. Laatst nog, bij de volle maan, ging opeens de deur van een busje open en kwamen vader en moeder en twee jonge kinderen te voorschijn, allemaal in trainingspak ken. Ze gingen broederlijk naast el kaar aan de rand van het wad zitten en er volgde aanschouwelijk onder wijs over de maan en de zon en de sterren. Er was verder niemand. middernacht voorbij en ze zagen mij niet, hoorden mij niet omdat ik mij muisstil hield op Martins bankje. Na de les werden er broederlijk bana nen en mandarijnen gedeeld. Daarna ging er een flesje rond waar ze alle vier een bezwerende slok uit dronken. Er waren vragen over de Melkweg en de Grote Beer, over het Steelpannetje en de vallende ster ren Daarna dansten ze gevieren met mooie en ontroerende bewegingen dicht naast elkaar in het maanlicht. De duisternis was groot, behalve het lichtende geheimzinnige pad van de maan, de stilte totaal en ik was trots op ons eiland waarop deze absolute volmaaktheid nog beleefd kon worden, zonder enige storing van campinggeluiden en geuren. Ik bad enkele schiet gebedjes of er toch alsjeblieft op dit moment geen politie zou langs rijden, geen andere auto's zouden komen. Maar er was mets, niemand. En vele dierbare herinneringen aan al mijn wild kamperen in zoveel lan den met mijn gezin stroomden voor bij. Ik ben blijven zitten totdat ze in het busje waren verdwenen. Het was drie uur geweest toen ik mijn huis weer bereikte, het was zes uur toen ik weer terugkwam. Ze waren verdwenen. Hun nacht kon nooit meer stuk. Soms zijn risico's onver mijdelijk en bieden goud. Dana Rover (Foto Joop Rommots) behoorlijk stil en er werd goed geluis terd.' Alleen in de directe nabijheid van de bar was het wel eens onrus tig, wat tot ergernis leidde bij andere toeschouwers. 'Ik heb een paar keer gevraagd of het niet wat zachter kon, maar dan kreeg ik als antwoord dat ik maar wat meer naar voren moest gaan. Maar dat ging helemaal met, het was bomvol. Ik snap niet waarom zij niet naar buiten gingen', merkte een vrouw geïrriteerd op De avond trok volgens de organisa tie ongeveer 650 bezoekers. De leden mochten gratis naar binnen, maar de anderen brachten samen €6500,- in het laatje. Het grootste deel van dat bedrag, €4000,-, gaat naar de Stich ting Emma Kinderziekenhuis. €2000,- is bestemd voor een ezelasiel op Bonaire. Hoe de resterende €500,- wordt besteed, wordt bepaald door 'tante' Doortje van Sambeek- Schrama, die wegens haar inzet ge durende 40 jaar voor de folklore werd gehuldigd als 'Ezelin van het Jaar' Ze was verguld met de eretitel. 'Ik had niet gedacht dat ik op mijn leeftijd - in ben de acht kruisjes al gepasseerd - nog eens hier zou staan, temidden van dit gezelschap', zei ze in haar dankwoord. Theun de Winter speculeerde open lijk op een herhaling, volgend jaar. Wat Van Muiswinkel en Van Vleuten betreft, zal dat niet zo'n probleem zijn, gezien hun bereidheid bij te dra gen aan goede doelen. Tijdens het programma vertelden ze het ondanks een sabbatical year drukker te heb ben dan ooit. 'Vandaag staan we op Texel voor de ezels op Bonaire, mor gen op Schiermonnikoog voor de gnoes op Jamaica. Maar we doen het graag...' Texelse werknemers hebben maan dag 6 oktober de kans de kwaliteit van de nieuwe atletiekbaan te be proeven. Op die dag wordt de jaar lijkse bedrijvenestafette gehouden. Een team telt vier leden en kan be staan uit de werkgever(s), werkne mers en gezinsleden van de eigenaar van het bedrijf. Iedere deelnemer loopt twee ronden, in totaal 800 me ter. Bedrijven mogen meerdere teams afvaardigen. Bij genoeg deelname worden categorieën in het leven ge roepen, voor bijvoorbeeld mannelijke, vrouwelijke en gemengde teams. Er zijn prijzen in natura beschikbaar. Deelname kost €12,50 per persoon (€7,50 voor leden van Atletiek vereniging Texel). Deelnemers mogen voor dat bedrag ook meedoen aan de wekelijkse training die Coby Bakelaar-Bremer iedere maandag (vanaf 8 september) in de Dennen bij het Turfveld verzorgt en die steeds om 19.00 uur begint. Opgave en in formatie bij Bakelaar, Noordwester 53, 1791 HE Den Burg. Tel. 313843, e-mail coby.bremer@12move.nl. Nico Tessel werd zaterdagavond met een grote voorsprong winnaar van de zesde wedstrijd om het kampioen schap van Sportvisclub Texel. Er de den vier vissers aan de wedstrijd mee, twee maal zoveel als aan de laatste wedstrijd voor de zomerstop Er werd ook meer vis gevangen: vier stuks, al moesten deze van ver weg komen. Tessel ving drie botten, met een totale lengte van 87 centimeter. Poul Verhagen eindigde op een tweede plaats met één vis van 28 cm. De volgende wedstrijd wordt zater dag vanaf 18.00 uur gehouden op het strand bij paal 12. DINSDAG 2 SEPTEMBER 2003 1'kYWI Vin rl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 4