v Verfrissende eilandsolidariteit tijdens hete zomer Raad geeft visie in begrotingsboekje 10 TEXELSE COURANT Postbus Sportpark Zuid Onderzoek vrije tijd Plan jeugdzorg ter visie Informatierubriek van de I gemeente Texel email@texel.nl www.texel.nl Openingstijden en bereikbaar!- gemeentehuis Begrotingsvergadering Openbare infoavond over vogelrichtl Gemeentebegroting 2004 (bedragen x ei.ooo,-) Bijdrageregeling meerjarige minima Monumentendag Agenda Raadsvergadering Gratis luchtfoto's bij energieadvies Compostzakken in groene container c Meer nieuws? www.texel.nl VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2003 (advertentie) (Aan deze publicatie kurv&J rechten worden or Post voor de gemeente kunt u het beste sturen naar Postbus 200, 1790 AE Den Burg Deze post stukken kunnen dan meteen de vol gende morgen door ons worden verwerkt. Post gericht aan het adres Groeneplaats 1 wordt pas later op de dag of zelfs een dag later be zorgd. De interne verwerking vindt dan dus ook later plaats. In verband met beroepsprocedures kan het voor u echter van groot belang zijn dat de post zo snel mogelijk bij de gemeente is. Na de voetbalvelden van Texel '94 en de wielerbaan, wordt binnenkort de nieuwe kunststof atletiekbaan in gebruik genomen. Ook andere sporters en recreanten weten 'Sportpark Zuid' in Den Burg steeds beter te vinden. De accommodatie blijkt onder andere in trek bij scho lieren. skeelers, rolstoelers en wan delaars. Op zichzelf prima, mits deze groepen echter rekening hou den met de vaste gebruikers van het park. Ga bijvoorbeeld niet tegen de rijrichting over de wielerbaan:, er kunnen ook trainende fietsers in actie zijn. Ook verzoeken wij hondenbezitters de uitwerpselen van hun trouwe viervoeters weer netjes te verwijderen. De ANWB wil haar leden helpen om hun vrije tijd buitenshuis zo prettig mogelijk te besteden. Daartoe houdt de ANWB tot 15 oktober 2003 een groot vrijetijdsonderzoek. Burgers, overheden, bedrijven en anderen kunnen hieraan een bij drage leveren. Tegelijkertijd start de ANWB een vergelijkend onderzoek naar vrijetijdsvoorzieningen in een groot aantal gemeenten De ge meente Texel steunt dit initiatief en roept Texelaars en gasten op om de vragenlijst op www.anwb.nl in te vullen. U kunt aangeven waar het aan schort bij de vrijetijdsbesteding op Texel, maar ook waar u tevreden over bent. Het onderzoek is een reactie op signalen die de ANWB de afgelopen jaren heeft ontvangen. Zo wordt bijvoorbeeld geklaagd over de hoeveelheid en kwaliteit van recreatiemogelijkheden bij hen in de buurt U kunt ook meedoen aan de enquête door deze telefonisch aan te vragen bij 0800-0503. Als u ook lid bent van de ANWB, maakt u kans op een verwenweekend ter waarde van 1000 euro of een cadeaubon ter waarde van 50 euro. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het concept-ont werp van het provinciaal beleids kader Jeugdzorg 2004-2007 vast gesteld Inmiddels ligt dit ontwerp ter visie bij de balie Burgerzaken Welzijn van het gemeentehuis. De inspraakperiode loopt nog tot en met woensdag 18 september 2003 Schriftelijke reacties kunt u richten aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Bureau Welzijn. Jeugd en Emancipatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Eiland I berichten Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein' Tel. algemeen: (0222) 36 21J Servicebalie: (0222) 36 11 j| Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl Op het moment van schrijven zit het weer, na een lange hete zomer, in een kleine dip. Verfrissend maar ook ontnuchterend. Je beseft dat het met altijd zo mooi kan blijven Het zelfde geldt voor de economische situatie Na jaren van voorspoed, hapert de motor en moeten we met zijn allen een stapje terug doen Met prinsjesdag in aantocht, groeit ook de spanning voor het Texelse gemeentebestuur. Hoe zal de laat ste bezuinigingsronde van het ka binet gaan uitpakken? Op dit mo ment gaan wij uit van een extra kor ting van 300.000 euro, maar dat kan dus nog mee- of tegenvallen. Ik kan me indenken dat het u wel eens duizelt van de verschillende cijfers die u hoort en ziet. U kunt echter van mij aannemen dat de bodem van de Texelse schatkist nu toch echt in zicht is gekomen. Het college van B W werkt mo menteel hard aan het sluitend ma ken van de begroting voor 2004. Het collegeprogramma, waarin het beleid tot 2006 is vastgelegd, gaat uit van trendmatige verhoging van de belastingen. Dus ter compensa tie van de stijging van prijzen en salarissen. Dat zou voor 2004 een stijging van 3% betekenen Gezien de financiële tegenvallers stellen wij echter tevens een bezuinigings operatie ('heroverweging') voor. De gemeenteraad zal hierover op 28 oktober besluiten. Toch willen we met uitsluitend de broekriem aanhalen Het blijft be langrijk om te investeren en daar mee de Texelse economie te stimu leren. Vandaar dat wij budget blij ven reserveren voor de uitvoering van kanjerprojecten. Als voorzitter van de raad vind ik dat de raad de kans moet krijgen om op basis van actuele informatie een oordeel te geven over: 1. eventuele nieuw bouw OSG De Hogeberg; 2. even tuele nieuwbouw gemeentehuis. Er is nog niet besloten hoe deze pro jecten financieel worden gedekt. Verder verwijs ik u voor een over zicht van onze inkomsten en uitga ven graag naar het boekje 'Begro ting in één oogopslag', dat op 12 september op Texel wordt ver spreid. Nog even terug naar de voorbije zomer, met 1947 de warmste van de afgelopen 100 jaar Qua open bare orde was het seizoen 2003 op Texel gelukkig minder 'heet'. Net als vorige jaren hebben we in De Koog weer regelmatig een zomeroverleg gehouden met aller lei betrokkenen. Begin september is dit overleg geëvalueerd. Het mo- gélijk afsluiten van het strand bij De Koog, om nachtelijke overlast tegen te gaan, is misschien wel de meest vergaande maatregel die in dit ver band is genoemd. Komend najaar vindt nog een openbare evaluatie plaats tijdens een commissie vergadering, waarna de raad mag beslissen. Een speerpunt dit seizoen waren de dorpscentra en markten. Samen met een ambtelijke delegatie heb ik een bezoek gebracht aan Den Burg, De Koog en De Cocksdorp. De uit stallingen en reclameborden moe ten zodanig zijn opgesteld, dat er voldoende ruimte overblijft voor ambulance en brandweer in geval van een calamiteit. Ik wil benadruk ken dat het om de veiligheid gaat, dus geen heksenjacht. Mijn alge mene indruk is dat men zich be hoorlijk aan de voorschriften heeft gehouden Tot slot kijk ik met voldoening terug op de prestaties van onze 'vakantie- werker' Daan Schilling, die de af gelopen maanden met verve de wethouderszetel van Nel Eelman heeft overgenomen. Het leek alsof Daan nooit weg was geweest. Met zijn ervaring heeft hij de zaken kun dig opgepakt en gaf zo Nel de tijd om zorgeloos te revalideren. Ik ver wacht dan ook straks weer een uit geruste gemotiveerde wethouder terug. In elk geval was deze tijde lijke vervanging een mooi staaltje 'eilandsolidariteit'! De burgemeester, Joke Geldorp-Pantekoek. Als 'voorbeschouwing' op de begrotingsvergadering verschijnt op 12 september het boekje 'Be groting in één oogopslag' (BIEO). Deze populaire versie van de be groting wordt met de Texelse Courant op het eiland verspreid. Als u geen boekje heeft ontvan gen kunt u na 12 september ook een exemplaar afhalen bij de informatiebalie van het gemeen tehuis. Ook nu bevat het BIEO- boekje weer een begrotings puzzel. Oplossingen moeten ui terlijk 27 oktober bij ons binnen zijn. Hoofdprijs is een vaartocht voor twee personen met de an tieke loodsbotter 'Texelstroom', in gezelschap van het gemeente bestuur. De gemeentebegroting 2004 heeft het motto 'koersbepalend' meege kregen Ter illustratie prijken op de omslag van het BIEO-boekje een kompas, sextant en zeekaart Per thema zet het college de koers uit voor 2004. U krijgt telkens een ant woord op de vraag 'Wat wij willen wij gaan doen' met bijbehorend kostenplaatje Voorheen bepaalde de rijksoverheid uit welke hoofdfuncties de gemeen tebegroting moest bestaan. Ditmaal heeft de gemeenteraad zelf 13 the ma's gekozen. Na de invoering van het dualisme heeft de raad meer vrijheid in dit opzicht en daar wordt op Texel nu dankbaar gebruik van gemaakt. Nieuw is ook het aandeel van de politieke partijen. In het BIEO- boekje krijgen alle zes raadsfracties de ruimte om hun visie op het ge meentelijk beleid voor 2004 te ge ven. De raad hoopt hiermee tevens reacties van inwoners uit te lokken. Desgewenst kunt u zelf contact opnemen met de partijen uit de raad en wellicht zo uw stem laten door klinken bij de begrotingsbehan deling op 28 oktober. Inkomsten van het rijk Algemene uitkering uit het gemeentefonds o.a. gebaseerd op het aantal inwoners Bijstandsverlening Onderwijs Sociale voorziening Ov/erige inkomsten van rijk provincie Eigen inkomsten van de gemeente Onroerende-zaakbelastingen Toeristen- en forensenbelasting Overige belastingen en heffingen (o.a.hondenbelasting, reinigings- en rioolrechten) Overige eigen inkomsten van de gemeente (zoals rente, paspoort, aanvraag bouwverg. etc.) Van de totale begroting (ruim 44 miljoen euro) brengt de gemeente ruim 11 miljoen euro zelf op. 38 4 16 6 10 10 De gemeenteraad zal de begroting 2004, inclusief de hoogte belastingtarieven en leges, vaststellen op dinsdag 28 oktober 2003 vergadering is openbaar en begint om 19.00 uur. U kunt de deb ook rechtstreeks volgen via Radio Texel, 106.1 FM of 98.5 via de k 100% Helaas zijn er ook op Texel men sen die al twee jaar of langer af hankelijk zijn van een minimum inkomen (bijstandsniveau) en geen uitzicht hebben op arbeids inschakeling. Voor deze groep is er de 'bijdrageregeling meerjarig minima'. Op grond hiervan kan men een vergoeding ontvangen. De regeling bestaat al langer, maar heeft enkele wijzigingen on dergaan. Zo komen personen met een volledig AOW-pensioen niet meer voor een bijdrage in aanmerking. De regeling geldt voor mensen zon der enig arbeidsperspectief, zoals personen die: langdurig een bijstandsuitkering ontvangen en door het CWI zijn ondergebracht in fase 4; langdurig een bijstandsuitkering ontvangen en niet gefaseerd zijn omdat zij om andere reden geen arbeidsperspectief hebben: langdurig een uitkering ontvangen ingevolge de WAO, WAZ, WA- JONG, ANW, IOAW en IOAZ met een arbeidsongeschiktheid die meer bedraagt dan 80%; alleenstaande ouders met kinde ren in de leeftijd variërend van 0 tot 12 jaar die geen (volledige) arbeidsplicht hebben; AOW-ers met een gedeeltelijk AOW pensioen en zonder aanvul lende pensioenen. De vergoedingen bedragen: per jaar voor gezinnen (twee of meer personen) €450,00 per jaar voor alleenstaande ouders €400,00 per jaar voor alleenstaanden €320,00 De bijdrage is niet bedoeld voor personen die niet op Texel staan ingeschre ven, van wie het gezamenlijke bruto jaarinkomen vanaf 01-01-2002 hoger is geweest dan: 1gehuwden en duurzaam samenwonenden €19.058,00 2. alleenstaande ouder €17.016,00 3. alleenstaande €14.750,00 van wie het spaartegoed (vermo gen) méér bedraagt dan: 1gehuwden en duurzaam sa menwonenden €9 348,00 2. alleenstaande ouder €9.348,00 3. alleenstaande €4.673,00 die inwonend zijn bij ouder(s), pleeg-/stiefouder(s); die een beurs of toelage ontvan gen als bedoeld in de Wet op de studiefinanciering; die duurzaam woonachtig zijn in een verpleeghuis, psychiatnsche- of penitentiaire inrichting; die een volledige AOW- pen sioen ontvangen, omdat voor deze groep reeds in de fiscale sfeer inkomensverbeteringen zijn gerealiseerd zoals de ouderen- korting en aanvullende ouderen- korting. Aanvraagformulieren zullen vanaf begin oktober 2003 verkrijgbaar zijn bij de balie Sociale Zaken van het gemeentehuis. Nr. Programma 1 Economie 2 Sport en Recreatie 3 Onderwijs 4 Burgers en Bestuur 5 Wonen breed 6 Veiligheid 7 Jeugd - Gezondheidszorg 8 Ouderen - Gezondheidszorg 9 Milieu 10 Natuur, Landschap Ruimte 11 Kunstencultuur 12 Mobiliteit 13 Werk en Inkomen Totaal Uitgaven Inkomsten Nadelig Saldo Batig Saldo 1.327 593 734 1.050 187 863 10.160 8.541 1.619 6.872 20.855 1.930 844 1.086 958 105 853 855 3 852 1.043 31 1.012 5.174 4.382 792 734 171 563 1.437 65 1.372 5 588 2.459 3.129 7.039 5.931 1.108 44.167 44.167 13.983 13.983 Op 6 oktober is er in het gemeen tehuis, aanvang 20.00 uur, een openbare informatieavond over de Habitat- en Vogelrichtlijn (HVR). U kunt zich dan laten bij praten over de gevolgen van de invoering van deze Europese wetgeving. De HVR is bedoeld ter bescherming van flora en fauna in kustgebieden. Bestemmings plannen en projecten moeten voortaan eerst worden getoetst aan de HVR. De waddeneilanden willen dat de procedure voor de HVR op de ei landen zelf kan worden afgewik keld. Inwoners van Texel hoeven dan bijvoorbeeld bij de afhandeling van hun bouwaanvraag niet een omweg via de provincie in Haarlem te maken. Het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW) heeft hierop bij de minister aangedron- Zaterdag 13 september is weer de landelijke open monumentendag. De gemeente Texel draagt ook dit keer weer een steentje bij. Diverse monumentale gebouwen op het ei land zijn voor publiek te bezichtigen. Het programma wordt nog via de media bekend gemaakt. gen. De Tweede Kamer moe ter nog met het voorstel akk gaan. Hoe de richtlijn in praktijk mo worden gebracht, valt te lezen handreiking 'Wad en Hoe'. Ns de eilanden heeft burgeme Geldorp deze aangeboden ai nister Veerman. Op 28 augus de handreiking tijdens een tocht naar Schiermonnikoog genodigden en de media gepr teerd. Meer informatie is ook te vin; op de vernieuwde website www.waddenzee.nl/hvr nk September: Di. 9: raadsvergadering. 19.3 Ma. 15: commissie Grondgebied, 20.( H Di. 16: evt. 2° zitting Grondgt Wo. 17: commissie Welzijn, 20 Do. 18: commissie Middelen, 20.( Oktober: Di. 14: raadsvergadering Ma. 20: commissie Grondget ar Wo. 22: commissie Welzijn Do. 23: commissie Middelen Di. 28: begrotingsraad, 191 13.983 Dinsdag 9 september, aanvang 19.30 uur, houdt de gemeenteraad een openbare vergadering. U kunt deze ook rechtstreeks volger Radio Texel, 106.1 FM of 98.5 kabel. De agenda luidt als volgt Op de beurs tijdens Oosterend Pre sent was de gemeente 'present' met een stand over duurzame ener gie. Speciale aandacht kreeg hier bij de actie 'Zonnestroom', gericht op de aanschaf van zonnepanelen. In totaal maakten 75 bezoekers ge bruik van de gelegenheid om een gratis 'energie prestatie advies' (EPA) te laten opstellen. Hiermee kunt u zien welke maatregelen u kunt treffen om energie te bespa ren in uw woning. U kunt nog steeds een gratis EPA laten uitvoeren. Bovendien ligt voor u dan een cd-rom met luchtfoto's van Texel en een 'bewegings melder' (verklikker waardoor lam pen automatisch aan en uit gaan) klaar! Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de balie Grondge bied van het gemeentehuis. Voortaan mag u uw groente-, fruit- en tuinafval (GFT) in spe ciale zakken in de groene contai ner doen. De zakken zijn herken baar aan een logo. De BCPN de Belangenvereninging Composteerbare Producten Neder land) heeft in opdracht van composteerbedrijven en de fabri kanten van composteerbare zakken enkele proeven gedaan om de toepasbaarheid van deze zakken in de groene GFT-container en de verdere verwerking in de compos- termg te testen. De composteerbare zakken die zijn goedgekeurd om in de GFT-con- tainer te gebruiken zijn aan strenge kwaliteitseisen onderworpen. Zij zijn herkenbaar aan het 'kiem- plantlogo' en worden verkocht in de meeste supermarkten Het voordeel van deze zakken is dat u uw GFT verpakt in de container doet, zodat er minder overlast is van stank en vliegend ongedierte. Let wel op dat u alleen de zakken met het kiemplantlogo (zie afbeel ding) gebruikt De medewerkers van gemeentewerken controleren de inhoud van uw GFT-container. Wanneer andere zakken zonder logo worden gebruikt zal de con tainer niet geleegd worden. composteerbaar 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21 22. 23. 24 25. Opening en mededelingen Vaststelling volgorde stemming Vaststelling agenda Vaststelling besluitenlijst van 8 juli 2003 Intrekking Verordening op het openbaar lager onderwijs Informatie beleidsplan Kadernota documentaire informatievoorziening Vaststelling van de nota Toerisme en Recreatie Onderzoeksrapportage "Samenwerking bibliotheken Kop van Noord-Holland" 8° wijziging verordening leerlingenvervoer gemeente Texel Beleidsplan 2003 ABW c.a Voortgang aankoop d'Ouwe ULO (ter kennisname) Eerste wijziging gemeenschappelijke regeling RAD NHN Aangaan vaste geldlening van 7 miljoen euro Onderzoeksopdracht jeugdbeleid gemeente Texel Bijdrage Texel Academie Jaarverslag De Bolder 2002 Jaarverslag OSG De Hogeberg 2002 Jaarverslag gemeente Texel 2002 Jaarverslag Ombudsfunctionaris Overzicht post onvoorziene uitgaven investeringsplan Ingekomen stukken Rondvraag Vervanging wethouder a. Benoeming mevrouw N.D.K. Eelman-van 't Veer als weth b. Beëdiging mevrouw N.D.K Eelman-van 't Veer als weth Sluiting 'ie IC nl ic ht at he P im rtil lijl< Ie

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 10