'raten is sterkste wapen van Question-portier Norbert Kager Jexelaars werk ]k was zelf een ettertje, daarom begrijp ik de jeugd zo goed' atamaranzeilers 'gebrand' op Ronderecord )ntzettend spannend, ooral het laatste stuk' .TEXELSE y COURANT EN HUN Randstad Eilandcompetitie Welstand leidt tot verlies stahoogte Eilandschutters naar Zaandam Zwemvierdaagse viert jubileum Schaker Jaap Dros ongenaakbaar Nieuwe jeugdraad GVT van start Voetbalvelden deels weer vrij VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2003 torvincet omnia. Liefde overwint alles. Dat gezegde prijkt op gevel bij Norbert Kager, portier van discotheek Question zaen een bekend gezicht in de Texelse uitgaanswereld. Zijn rukwekkende postuur overschaduwt al bijna dertien jaar de ree van de disco. Hij zorgt ervoor dat het binnen rustig blijft dat het vooral gezellig is tijdens een stapavond. Wie denkt een portier zijn werk vooral met zijn spierballen verricht, •ft het mis. Want praten is Kagers sterkste wapen. Dat vindt enminste zelf. Een nadere kennismaking met de goedlachse tier die onlangs nog de dood in de ogen keek. ilspraak staat gepland om half 's middags, want het leefritme Norbert kager is niet te vergelij- ■met dat van een gewoon mens. jk opent hij de deur van de fraai ouwde woning in Den Burg. Bin- hangt een feestelijke sfeer. Niet laatste plaats door de honder- kaarten die het plafond en de den versieren. 'Of er hier pas een is geboren? Nee, maar die kaar lijn voor onze pleegmeiden. Die hier net acht weken', vertelt sr. Met echtgenote Margo be de 33-jarige Texelaar zich in te jven voor langdurige pleegzorg bleek dat het krijgen van kinde- et stel op een andere manier met gegeven. Sinds twee maanden in de zusjes Nikita (anderhalf) en y (drieënhalf) bij de Kagers en en zij liefdevol opgevangen in rarm nest. De kinderen vormen en volgde hij de land- en tuinbouw school in Alkmaar. Zeven jaar werkt hij vervolgens overdag bij tuin centrum Eureka en stond hij 's avonds aan de deur bij het Casino, destijds gevestigd in de Zwaanstraat. 'Ik ben ooit begonnen als ober bij Question Maar dat was één avond en de volgende keer stond ik al bij de deur. Een ober moet een klein man netje zijn dat overal tussendoor past en dat ben ik nou bepaald met', zo stelt Kager lachend vast. En inder daad beschikt hij over een flink pos tuur, waarvan de omvang concurreert met de lengte. Kager werd destijds ingewerkt door de gebroeders Guus en Rinie Hoep, die vele jaren als uit smijter bij het nachtcafé werkten. 'Guus was op. Die kon het niet meer pratend af en dan moet je stoppen.' Direct in zijn eerste weekend moest Kager een honkbalknuppel ter hand maal huid. Ik vind het ook niet leuk om mensen er uit te stampen of pols bandjes om te leggen, maar het hoort er nu eenmaal bij. Meestal kom je er wel pratend uit. Ik begrijp de jeugd zo goed omdat ik zelf vroeger ook een ettertje was. Ik was redelijk agressief Door het werk heb ik veel geleerd over mezelf. Ik denk veel na over din gen die zijn gebeurd. Hoe ik het mis schien anders had kunnen doen, of hoe ik het volgende keer beter kan doen.' Drugs Inmiddels zijn er op Texel zo'n zeven gecertificeerde portiers werkzaam. Kager zit vermoedelijk het langst in het vak en maakte de veranderingen in het uitgaansleven van nabij mee. 'Vroeger werd er veel meer geknokt, hoor. Maar het was wel anders. Toen gaf je elkaar allebei een klap voor de harses en sloeg de een wat harder dan de ander. Je keek elkaar een week niet aan en daarna was het weer goed. Nu trekken ze eerder een wapen.' Toch vindt hij het werk nog steeds leuk. 'Ik praat graag en vind het hartstikke leuk om aan de deur best netjes. Het zijn meestal Texelaars die problemen veroorza ken. Die hebben altijd wat te zeuren.' Omdat ruzie altijd onverwachts komt, communiceren de portiers van Question onderling via een micro foontje in het oor, zodat zij sneller kunnen ingrijpen indien het uit de hand dreigt te lopen. Dit seizoen wordt er met drie portiers aan de deur gewerkt. Een van hen rijdt 's nachts mee met de Question-bus, die de feestvierders na sluitingstijd weg brengt naar verschillende punten op het eiland. Horecadode Hoewel het volgens Kager in verge lijking met diverse plaatsen aan de overkant op Texel relatief rustig is, gebeurt ook hier veel rottigheid in de nachtelijke uren. 'Zolang er niks be kendgemaakt wordt, weet niemand wat zich 's nachts allemaal afspeelt in Den Burg. Dat is niet goed. Ik roep al jaren: wanneer komt hier de eerste horecadodeWant die komt, let maar op. De vraag is alleen wanneer.' Toch vreest hij zelf niet voor zijn leven. 'Ik denk dat ze het niet op de portier Norberi Kager: 'Hoe je een goede portier wordt? Degene met de grootste bek wint. ie aanleiding dat de portier voor erst sinds vele jaren een week ■eft in een hoogseizoen. Niette- «leeft hij de vrije week met ge lde gevoelens. 'Het is natuurlijk suk om thuis te zijn, zeker met «iden, want je hecht je snel aan pul, maar je wilt er eigenlijk toch lin Question. Je weet nooit wat il.' En dat geeft het al aan: zijn smeer voor hem dan een baan. «bijna kunnen spreken van een 'Als je dit werk alleen als ziet, dan red je het niet. Het is dijk puur vermoeiend.' Ettertje ilagere school leek zijn loop- >sn heel andere richting op te i Kager ging naar de LTS en de richting bouwtechniek. Bij inzien leek hem dat toch niets nemen om zichzelf te beschermen tegen bedreigingen van enkele be zoekers. 'In die tijd hadden we die knuppel klaar staan. Toen was het nog geen wapen.' Jarenlang werkte Kager met baas Eddy Stiekema aan de deur. De twee kenden elkaar van voetbal en werden door veel toeris ten gezien als vader en zoon. 'Dat hielden we meestal ook zo Lekker makkelijk. En we speelden dat spel letje samen ook. Als we een paar las tige klanten de deur uit hadden ge werkt, zeiden we tegen elkaar: goed gedaan pa. Zeker zoon, antwoordde Eddy dan. In al die tijd dat hij aan deur werkt, heeft de Texelaar meer klap pen geïncasseerd dan uitgedeeld. 'Je probeert het eerst pratend op te los sen. Hoe rustiger ik ben. hoe sneller de klant ook rustig wordt. Waarom denk je dat ik zo dik ben? Dat is alle- lekker te kletsen. Dat kan nog steeds. Hoe je een goede portier wordt? De gene met de grootste bek wint.' Het drugsgebruik, ook onder Texelse jon geren, heeft hij zien toenemen. 'Een paar jaar geleden heb ik een oplei ding tot portier moeten volgen. Dan leer je drugs herkennen, maar het is soms moeilijk om ze te betrappen. Als iemand iets in z'n mond steekt is het dan een pilletje of een kauwgom pje? Dat zie je dus niet. En je kunt moeilijk iedereen in z'n mond gaan kijken.' Het drugsgebruik op de Groeneplaats begint ook steeds jon ger, aldus Kager. 'Dan zie ik zo'n jo chie daar z'n drugs halen en dan denk ik wel eens: goh, /ij ook al aan de harddrugs. Het gaat goed met je.' Toch zorgen pillenslikkers in Question nauwelijks voor problemen, zo con cludeert Kager. 'Die gedragen zich hebben gemunt. Dus ik ben niet bang dat het mij overkomt. Ik heb wel ge zegd dat ik stop als het zover komt dat ik een kogelvrijvest moet gaan dragen.De discussie over dat onder werp leek ver weg. Tot vorig week end. Toen zwaaide een Chinese klant eerst met een mes en later met een bottensplijter om zich heen. 'Hij trok dat wapen uit zijn broekriem, van achter zijn rug. 'Wij dachten meteen: shit die pakt een pistool. Nou is het gebeurd.Dat incident heeft binnen het Question-team geleid tot een dis cussie over de aanpak van zulke on geregeldheden en de noodzaak van een kogelvrijvest. 'Ik vind het niks zo'n ding. Ik ben al zo'n miezerig mannetje. Hoe denk je dat ik eruit zie in zo'n vest? Maar je eigen veiligheid komt eerst en we hebben geen detectiepoorten en we fouilleren ook niet.' Gelukkig heeft hij nog nooit in de loop van een pistool gekeken. Wel is er met een mes naar hem gesto ken. Die gozer stak drie keer met een mes op me in. Gelukte miste hij, maar dan krijg je het wel warm.' Tweemaal werd hij met een gebroken glas be dreigd en talloze malen moest hij klappen en schoppen incasseren. Hij slaapt er geen nacht minder om Ook echtgenote Margo met. 'Ik heb er gelukkig helemaal geen last van. Mis schien omdat ik het alleen maar ach teraf hoor. Als ik er bij zou zijn en het zou zien, is het misschien anders.' Het contact met de politie zou vol gens Kager beter kunnen. 'Er zijn te weinig agenten die even een praatje maken met de portier. Die even checken hoe de sfeer is en navragen of er wat is gebeurd. Dat zou beter zijn. Er wordt nog wel eens neerge keken op portiers. Maar dat zal an dersom ook nog wel eens gebeuren', nuanceert hij. Strafblad Een voorval dat wél is blijven hangen is een incident dat twee jaar geleden gebeurde. Toen werd Kager door de politie van zijn bed gelicht omdat hij een Texelse zou hebben mishandeld. 'Toen werd ik naar Den Helder ge bracht voor verhoor en heb ik 32 uur vastgezeten Dat was vreselijk. Margo zag me vertrekken en verder kreeg ze niks meer te horen. Toen ze me uiteindelijk vrijlieten, had ik nog geen geld voor een bootkaartje, want alles lag thuis.' Er volgde een moei lijke tijd, doordat er aangifte tegen de portier was gedaan. 'Ik heb hard moeten knokken om geen strafblad te krijgen, want anders hadden we ons met kunnen inschrijven voor pleegzorg. Dan was een grote wens onvervuld gebleven.' Uiteindelijk werd Kager vrijgesproken, doordat de rechter oordeelde dat de bewuste vrouw, die al diverse malen voor pro blemen in Question had gezorgd, zich schuldig had gemaakt aan uitlokking. 'Toen heb ik wel getwijfeld of ik hier mee door zou gaan, maar we kregen zoveel steun en het is goed uitgepakt, zodat ik toch ben blijven portieren.' In vergelijking met 'vroeger' wordt er tegenwoordig veel sneller aangifte gedaan wegens mis handeling of belediging, 'ledereen mag aangifte doen en de jeugd vindt dat blijkbaar nogal interessant, dus het gebeurt vaker. Zelf doe ik het ook eerder. Je moet wel. Ik zorg altijd dat ik de eerste ben die aangifte doet als er iets is voorgevallen.' Extremen 'Wat het meest extreme is dat ik heb meegemaakt? Nou, een nummertje op de dansvloer vind ik behoorlijk extreem. Of een kerel die aan de bar klaarkomt. Of een meisje dat haar entreestempel op haar kale doos wil hebben. Zulke dingen. Die gebeuren niet heel vaak. maar wel regelmatig. Als het te ver gaat, dan grijpen we in. Het gebeurt ook wel eens in de wc. Dan gooien we er wel eens een em mertje water over. Dan is het snel af. Zie je die meisjes met verzopen kop pies weer binnenkomen', grinnikt hij. Hoewel Kager zijn postuur beslist mee heeft voor zijn werk, is hij in te genstelling tot zijn collega's niet re gelmatig te vinden in de sportschool. 'Ik doe met aan vechtsport en kom niet in de sportschool. Ik heb ook helemaal geen kracht, maar dat weet niemand', grapt de Texelaar. 'Eigen lijk ben ik alleen maar zwaar Ik train in de snackbar!' Tekst en foto Louise van der Sluis Programma dinsdag 9 september Veld A, heren en gemengd 18.30 Kobeko-Slock Maarco Bouw 19.15 Sportsh, 2-Maarco B.Kobeko 20.00 Tevoko j.-Balcken Sportsh. 2 20.45 Autocentr.-Paal 28 Balcken 21.30 Agrifirm-CVI NIOZ 22.15 Cocky's-NIOZ CVI Veld B, heren en gemengd 19.15 TESO-Tatenhove 1 OSG 20.00 OSG-Super de B. Tatenhove 1 20.45 Wessels-SwierSuper de Boer 21.30 Albert Heijn-NIOZ Wessels 22.15 L&R-De Wit Albert Heijn Veld C, dames 18.30 Jozefschool-Timmer NBC 2 19.15 Westerlaken-NBC 2Jozefsch. 20.00 Beverdam 2-Haarst. Westerl. 20.45 Eierl.Huis-Durper D. Haarst. 21.30 Sportsh. 1 -Klif 12 Eierl.Huis 22.15 Otto's Tw.-Smash'68 Klif 12 Wedstrijdleiding Maarco Bouw en Daan Uitslagen 2 september Albert Heijn-L&R 3-0. De Wit Installatie- techniek-Rabobank 1-2, NIOZ-Texelse Auto centrale 3-0; Paal 28/De Krim-Maarco Bouw 2- 1In den Grooten Slock-Sportshop Texel 2 0-3; Kobeko-Cocky's Kapsalon 0-3; Tatenhove 1 - Tevoko jeugd 3-0, Super de Boer-Eco-team 2- 1CVI-TESO 2-1Agrifirm-OSG 2-1NlOZ-Sla- gerij Beverdam 0-3. Smash'68-NBC Eelman Partners 2 verplaatst naar 21 oktober, B&B van der Vis en Den Boer-Westerlaken 2-1, Bruintie Beer-Salon Martine/De Oorzaak 0-3; NBC Eelman Partners-WBZ 1-2. De Rival- Zeilmakerij Texel 1 -2; Zandbank-Kevermuseum 2-1; De Lindeboom-Bouwcenter RAB 3-0. Het college heeft bij de toekenning van een bouwvergunning opnieuw een advies van de welstands commissie naast zich neergelegd. In dit geval ging het om het plan van K.J. Modder die bij het verbouwen van de woning Postweg 171 dak kapellen met een schuine afdekking wil aanbrengen. De welstands commissie wil dat de dakkapellen plat worden uitgevoerd maar dan blijft een stahoogte over van slechts 1,60 meter. Voor Modder is dat niet aanvaardbaar en het college heeft daar begrip voor. Het winnen van ruimte door een ho gere kap te maken is niet mogelijk, omdat sprake is van twee woningen onder een kap en dus aansluiting moet worden gezocht bij de andere woning. Veertien leden van handboogvere niging Eilandschutters waren zondag actief op de Saense-ronde in Zaan dam. In totaal verschoten zij 118 pij len. De volwassenen kwamen uit op 50, 40 en dertig meter, de jeugd op de 25, 18 en 15 meter. In een sterk deelnemersveld schoot de hele jeugdgroep ver boven zijn persoon lijk gemiddelde. Axel en Gwen Gommans behaalden een derde plaats in hun klasse. Mark Wiering werd achtste en Werner Kuip tiende. De gebroeders Lars en Niels Veldhuis eindigde op de elfde en twaalfde plaats in hun klasse. In de eerste seniorklas werd Edo Rutten achtste. Gert-Jan Schoorl wist een tweede plaats te behalen in de tweede klasse. In de derde klasse werd Ben Moor eerste, Etienne van Bennekom tweede en Frans Schra- ma derde. De vijfde plaats was voor Warner Schreurs, de zesde werd be zet door Jan Kooij. Willem Vlas werd zevende bij de veteranen. In totaal deden er 86 schutters mee In zwembad Molenkoog gaat maan dag 15 september de jaarlijkse zwemvierdaagse van start. Het is voor de dertigste keer dat dit spor tieve festijn wordt gehouden. De jubileumeditie staat in het teken van muziek en dans. De deelnemers gaan op de vier avonden de verschillende continenten met hun eigen muziek langs. Ook de spelletjes in en om het water draaien om dit thema. Tegen geringe kosten kan iedereen op het terras van het paviljoen aanschuiven voor een 'elke keer weer zeer verras sende en swingende maaltijd', be looft de organisatie- De zwemvier daagse duurt iedere avond van 18.00 tot 20.00 uur. Maar het is ook moge lijk tussen 8.30 en 9 00 uur en 12.15 en 13.15 uur de baantjes te trekken. Woensdag 17 september is een inhaalmiddag. Deelnemers kunnen dan tussen 12.00 en 18.15 uur in het zwembad terecht. Kinderen die nog geen elf jaar zijn, zwemmen minimaal 250 meter (tien baantjes). Alle ande ren leggen tenminste de dubbele af stand af. Inschrijfformulieren liggen klaar bij de kassa van het zwembad. Deelname kost €2.60. Voor dat be drag krijgen de zwemmers bij het afstempelen bovendien een verras sing en aan het eind een medaille. Een verrassing was zijn overwin ning bepaald niet, maar de manier waarop Jaap Dros maandag in de Witte Burcht het snelschaak- toernooi op zijn naam schreef, dwong groot respect af. Dros, al ja renlang toonaangevend bij de or ganiserende vereniging En Pas sant, won al zijn dertien partijen. Snelschakers moeten sterke zenu wen hebben, snel kunnen denken en goed met de beperkte tijd om kunnen gaan. Vijf minuten per partij is weinig en mindere goden raken door de tijdsdruk regelmatig de kluts kwijt. Jaap Dros met. Hij glom van tevre denheid. De maximale score in een sterk bezet toernooi van veertien deelnemers is zelfs voor een kam pioen een mooi begin van het nieuwe schaakseizoen te noemen. Nummer twee. Dick van Barneveld. bleef ste ken op 9,5 punten en moest dus maar liefst 3,5 punten toegeven. De derde en vierde plaats werden op geëist door twee Duitse toeristen met respectievelijk 9 en 8,5 punten. Inmiddels is ook het jeugdschaken van start gegaan. Enkele jeugdige spelers, de jongste was6 jaar, kregen hun eerste les. Kinderen die dit jaar (beter) willen leren schaken, zijn ie dere maandag vanaf 19.00 uur wel kom in de Witte Burcht. Aanmelden is mogelijk bij Jaap Dros (tel. 312821) en Piet Bakelaar (tel. 313843) Het schaakprobleem dat in de krant van vrijdag stond, was kennelijk nogal moeilijk, want bij de redactie kwam geen enkele goede oplossing binnen. De juiste zetten waren: 1.Pxf7+, Kg8; 2 Ph6+, Kh8; 3.Dg8+. Txg8; 4.Pf7+ en (stik)mat. De bedoe ling is tot half december eens in de twee weken een probleem te publi ceren. Onder degenen die iedere keer de oplossing vinden, wordt een schaakklok verloot. In de stelling van deze week heeft wit twee zetten no dig om zwart mat te zetten. Welke zp" zijn dat? Oplossingen kunnen worden ingeleverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, Den Burg. E-mail: redactie® texelsecourant.nl. in keer of acht poogde ca- ranzeiler Hans Bouscholte uit het Ronderecord te breken, en er gewoon op gebrand', de zeiler die afgelopen idag eindelijk zijn wens in ver- gzag gaan. Het was een dub- op zijn kant, zoals ook blijkt 27 seconden verschil met het record. 'We hebben heel veel genomen, voor hetzelfde hadden we onze boot kapot ren. Iwest kracht vier tot vijf, na een Je van mooi weer en er dus een zee is. Dat zijn de optimale indigheden om zo snel moge- ond het eiland te zeilen, zholte, die zijn Tornado Sport met Ruurd van Wieringen at er sinds lang op te wachten, andigen van marineluchthaven ooy in Den Helder, waar Van Wieringen als helikoptermonteur werkt, hielden het weer al maanden in de gaten. Texelaar Jan Schouws- tra gaf advies over het tij en de stro ming, zodat de twee zeilers precies op het juiste moment zouden starten. Bouscholte: 'Om de ondieptes bij de VC-boei, ten noordenoosten van het eiland, te kunnen passeren moet er voldoende water staan. Je moet er precies met hoog water aankomen, zodat je op de Waddenzee de stro ming mee hebt.' Om elk moment te kunnen starten lieten ze de boot op het strand bij De Cocksdorp liggen. Zondag om 12.15 uur waagde het tweetal het erop. 'Er stonden golven van drie tot vier meter hoog en een wind kracht zeven tot acnt. net was puur overleven.' Vanaf De Cocksdorp voeren ze naar paal 17 en weer terug naar de vuurtoren, waarna ze hun eerste poging staakten. Maandag waren de omstandigheden beter. 'De wind was afgenomen tot kracht vijf tot zes en iets gedraaid naar het noordwesten. Het stuk vanaf paal 17 tot de vuurtoren kostte, doordat we moesten kruisen, erg veel tijd. We moesten ook tegen golven van twee tot drie meter hoog opboksen. Vooral ten noordwesten van De Koog was het erg slecht. Over het eerste stuk deden we 36 minuten, veel te lang. Maar aan de oostkant ging het ver schrikkelijk snel. Na anderhalf uur waren we al bij Oudeschild en het stuk tot de ingang van de Molengat legden we af in een kwartier. Maar daarna moesten we recht tegen de golven en de wind in en verloren we veel tijd. Het was erop of eronder. Om geen tijd te verliezen zijn we op weg naar paal 17 heel dicht onder de kust gaan zeilen, dwars door branding- golven van wel een meter of drie, vier. Daarmee namen we een groot risico. Want als je door zo'n golf wordt mee genomen, loop je kans dat de hele boot aan gort gaat. Maar we hebben geluk gehad en we liepen de golven net mis. Het was ontzettend span nend, vooral dat laatste stuk.' Tijd- waarnemers van de Kustzeilvere- niging Westerslag klokten de zeilers op paal 17 op 2 uur, 30 minuten en 9 seconden, waarna de champagne fles kon worden opengetrokken. Jeugdleden van de gymnastiek verenigingen GVT en GVO, in de leef tijd van 12 tot 17 jaar, bezochten za terdag een jeugdkaderdag, verzorgd door Blooming uit Bergen. Tijdens deze dag leerden de tien deelnemers wat een jeugdraad is en doet. Daar naast leerden zij hoe een activiteit te organiseren. Er werd in groepjes ge werkt, waarna de activiteiten in de sporthal moesten worden uitgevoerd. De middag werd besteed aan de or ganisatie van activiteiten die ook daadwerkelijk plaatsvinden, zoals de instuif op 2 november en de kinder disco op 20 december. De jeugdraad wordt begeleid door Betsie Ver hoeven. Na overleg met de consuls heeft de gemeente besloten het B- en C-veld van Texel'94 komend weekend weer vrij te geven voor wedstrijden. Dat betekent dat alle thuisspelende teams er terecht kunnen. Het A-veld mag nog niet worden bespeeld, maar een uitzondering wordt gemaakt voor het eerste elftal, dat zondag de com petitie opent tegen SRC. Op verzoek van de tegenstander begint deze wedstrijd overigens al om 13.30 uur, in plaats van om 14.00 uur. De velden van ZDH, Oosterend en De Koog verkeren als gevolg van de langdurige droogte nog in een matige conditie en mogen komend week einde nog niet worden bespeeld. De gevolgen vallen mee, aangezien vrij wel alle teams in de eerste com petitieronde een uitwedstrijd spelen. In de loop van de komende week wordt bekeken of ook deze velden volgend weekend weer voldoende vranzellers Hans Bouscholte en Ruurd van Wieren vieren het behalen van het Ronderecord met champagne. iFoio Gomo Zijn hersteld

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7