Cjroen ^warLr Jexels 'm het harL, [amerlid: rijksbeleid igeschikt voor Texel Oudeschild blank door hevige regenval Lening toereikend voor kenniscentrum Superkuil maïs verrijst aan Schorrenweg \el nieuw convenant ganzenbeheer' 5ostkantoor gen weken in loodgebouw Kerken open op Monumentendag Drankrijder op de vlucht Brandweer en KNRM oefenen samen op ramp Koffieconcerten Verhalenvertellers Vinke wint NK Containerbrandje Bustocht voor senioren van Den Hoorn TEXELS E^COURANT SUPER DE BOER :r|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11810 DINSDAG 9 SEPTEMBER 2003 (Foto Jeroen von Hattum) chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 Imoeten er met elkaar zien uit Inert.' Die dringende bood- jhad Tweede Kamerlid Annie Ijer-Pierik (CDA) maandag Vertegenwoordigers van de |e landbouw- en natuur- Isaties en andere instanties I elkaar kwamen in de schuur In en Piet Lap aan de Wester lij Den Hoorn. Gespreks- \<erp was de toenemende Je die grauwe ganzen veroor- laan landbouwgewassen. sr-Pierik was naar het eiland jen om te zien of er voor boe te praktijk valt te werken met |euwe beleid voor ganzen- t Een wat ongebruikelijke po- enmansactie, maar wel ken- hd voor de directe stijl van de t die afkomstig is van boeren- lZe wilde weten of de voorge- extra foerageergebieden voor n (landelijk 80.000), het verja- leen betere schadevergoeding sbieden voor de landbouwers leiland. Een ochtendje discus- leerde dat die niet uit de voe- pien met het nieuwe beheer. orkeur gaat uit naar een uit- |<igspositie voor Texel. Dat gebeuren binnen een but waarin de betrokkenen len over het ganzenbeheer Haast is geboden, want over ken krijgt het nieuwe beleid acht. Machteloos iier bij twee boeren die zeg es allemaal goed en wel wat yen over de faunabeheer en maar wij willen gewoon Hoe krijgen we dat voor el- «ond Van Scheijer-Pierik er iek|es omheen. Tijdens een tg over het eiland had ze zelf lat de schade het toelaatbare ierschreden. Laps Actie Gan- waarbij hij op tientallen bor- het land de schade onder de ht bracht, is weliswaar een isactie, veel meer landbou- orden getroffen door schade, nofnker van Nieuweschild liet fo- dgaan waarop te zien was hoe rceel wortels in Eierland was lerd door de vogels. 'Van de :tare hebben ze er eentje op- Doordat het aantal over ride grauwe ganzen in een ar tijd is verveelvoudigd tot 1.000, is de schade aan uwgewassen navenant ge- Het einde lijkt nog niet in zicht, gil dit tempo groeit de ganzen- te elk jaar met zestig procent. and met de verbouw van het ntoor van Den Burg zal ge le ongeveer negen weken noodonderkomen gebruik gemaakt. Het college gaat akkoord dat aan de Burgwal het kantoor een unit wordt I plaatsen van dit nood- gaan zes parkeervakken Daarvan zijn er vier voor 'heffinghouders. De inkoms- 'ing die dat voor de gemeente it is geraamd op €282,42. htgever Postkantoren BV at vergoeden. het vervangende postkantoor P terrein met een verkeers- lfhing is vrijstelling nodig vol- hikel 17 van de Wet op de "ike Ordening. Op grond van 'e artikel zou Postkantoren BV waanvraag moeten indienen, Kien de zeer korte periode die hoet staan, wordt dat niet Jevonden. Wel heeft het pu- 10r de artikel 17-procedure de 'heid op de voorgenomen te reageren. !9 naar parkeerruimte aan de is groot. Ongeveer 25 perso den ontheffing om hier hun Sr te zetten Nu vier plaatsen 'eni zal de parkeerdruk nog worden, wat voor het college ls om de ontheffinghouders fnatief te bieden. Ze krijgen !l waarin staat dat ze hun auto Jacht mogen parkeren op het w| De Bocksberg aan de Wil- hlaan. Piet Lap: 'We moeten machteloos toezien hoe ons product wordt opge vreten. Op deze manier kunnen wij met meer boeren.' Eieren Dat het aantal ganzen te groot is ge worden, stond niet ter discussie. Wel de vraag over hoe de schade beheersbaar kan worden gemaakt. Een aantal aanwezigen zat in een wat lastige positie. Jaap Hin van de WLTO bijvoorbeeld, omdat zijn organisatie had ingestemd met het landelijke faunabeheer en dus met het verho gen van het aantal foerageergebie den, waar het aanwezige deel van zijn achterban nu juist mets van moest hebben. Wat Hm betreft komen er geen nieuwe foerageergebieden, maar moet dit op Texel gebeuren in de huidige natuurgebieden, omdat de natuur op Texel anders meer dan de afgesproken hoeveelheid terrein zou winnen ten koste van de landbouw. Probleem is dat de huidige natuurge bieden dermate schraal zijn, dat de verwende ganzen zich waarschijnlijk toch op akkers met graan, aardappe len en andere landbouwproducten zullen storten. Wat betreft de gebroe ders Lap en Ard Saai, voorzitter van de Wildbeheereenheid Texel, is het terugbrengen van de ganzen- populatie naar een acceptabel niveau de enige oplossing. Er moet weer ouderwets geschoten kunnen wor den op de ganzen. Beheersjager Jaap Vlaming gaf aan dat dit geen gemakkelijk opgave zal zijn. 'Met zulke grote aantallen is het vrijwel ondoenlijk.' Jan Lap kaartte in dit verband een probleem aan. 'Tegen woordig willen onze afnemers gecertificeerde producten. Eén van de eisen is dat er met meer mag wor den gejaagd in akkerbouwgewas sen.' Vlaming pleitte voor het schud den en prikken van eieren, waarmee de populatie in het verleden in toom werd gehouden. Staatsbosbeheer heeft dit voorjaar nog wel vergunning voor het prikken aangevraagd, maar kreeg die pas toen het broedseizoen al was afgelopen. Natuurmonu menten heeft als beleid dat er met wordt geprikt. Natuur De starre houding van Natuur monumenten irriteerde Schreiier- Pierik. 'Als natuurorganisatie moet u zorgen voor draagvlak. U bent met de enige die hier recht van spreken heeft U kunt wel tegen de jacht zijn, maar in het convenant over het faunabeheer dat ook door de natuur organisaties is getekend, staat dat ook in natuurgebieden mag worden gejaagd.' Ze richtte zich tot Jan Willem van Rijn van Alkemade, de Lees verder pagina 5 Diverse straten In Oudeschild stonden gistermiddag blank, omdat het riool de hoeveelheid regenwater niet meer kon verwerken. Diverse straten in Oudeschild heb ben gistermiddag blank gestaan, omdat het riool het regenwater niet meer kon verwerken. De brand weer moest eraan te pas komen om het water uit het riool in sloten te pompen. Bij zes huizen liep het regenwater naar binnen. Een hevige regenbui ging aan de wateroverlast vooraf. Doordat het water niet snel genoeg weg kon ko men, kwamen delen van de Com mandeurssingel, Barentszstraat, De Ruyterstraat, De Houtmanstraat, Loodssingel en Heemskerckstraat onder water te staan. De brandweer rukte uit met twee wagens om op de hoek Trompstraat/Mieland en aan de De Wittstraat water in de sloten te pompen Volgens een woordvoerder van Gemeentewerken was er sprake van overmacht, omdat er veel regen ineens viel. De beide overstorten aan de Laagwaalderweg en het Mieland functioneerden normaal. Volgens in woners van Oudeschild functioneren de putten niet goed, omdat ze te weinig worden schoongemaakt. Gemeentewerken liet weten dat de putten één keer per jaar wordt schoongemaakt. Twee huizen aan de De Houtman straat liepen schade op, omdat de woonkamers blank kwamen te staan. Bij één huis werd een houten vloer getroffen. De vloer lag er nog niet zo lang in, omdat de vorige was geruï neerd bij de wateroverlast van 20 augustus 2002. Toen stonden de straten eveneens blank omdat het riool het niet meer aankon. Bewoners van de De Houtmanstraat hielden gistermiddag het verkeer tegen, om dat de golfslag van voorbij rijdende auto's nog meer schade zou veroor zaken. 'We zijn de vaste hulpclub voor het redden en dweilen', riep één van hen. Gemeentewerken sloot ook delen van het dorp af om nog meer overlast te voorkomen. Spannend In de Heemskerckstraat was het even spannend voor Voordeelland. Had het water over de stoep gestroomd, dan was het water bij de winkel naar binnen gelopen. 'De vloer ligt hier la ger dan de stoep'vertelt mede-eige naar Raoul Helleman als de ergste dreiging voorbij is. 'Er staat hier wel voor onder meer duizenden euro's aan televisieapparatuur. We zijn door het oog van de naald gekropen, want het stond er dicht tegenaan. Ik ben net al op zoek geweest naar de aspi rines, want ik heb er hoofdpijn van gekregen.' In de ondergelopen Loodssingel wist Walter Witvliet het water uit de garage van zijn vader te houden door een houten schot en stoeptegels voor de garagedeur te zetten. Bij buurman Gerard Weijers kwam water onder de vloer. 'Mijn tuin heeft ook vol gestaan, maar dat zakt wel weer. Ik vind het alleen jammer dat sommige mensen op hoge snelheid door dat water Lees verder pagina 5 Zowel de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg als de Ver maning in Oosterend is zaterdag, open monumentendag, voor publiek geopend. In beide gebouwen is steeds iemand aanwezig om uitleg en informatie te geven. In Den Burg wordt bovendien het orgel bespeeld, 's morgens door J.S. de Goede en 's middags door K, Prins. Een 32-jarige automobilist uit Den Burg liet zich in de nacht van zondag op maandag niet zomaar pakken toen surveillerende agenten hem in de Dorpsstraat van De Koog som meerden te 'stoppen voor een alcoholtest. Hij sloeg op de vlucht en probeerde zijn achtervolgers door allerlei binnenweggetjes te kiezen af te schudden. Uiteindelijk vonden de agenten de man en de auto in de Binsbergenstraat in Den Burg, waarna hij zich alsnog aan de con trole moest onderwerpen. Hij blies 675 ug/l, ruim drie keer zoveel als is toegestaan. Het kwam hem op een proces-verbaal te staan. Bovendien moest hij zijn rijbewijs inleveren. 'De kwaliteit is wat minder, maar toch nog redelijk goed', vertelt Arco Eelman van Texel Sun als hij net een nieuwe lading geoogste maïs heeft gestort. Het landbouwbedrijf in pol der Het Noorden is afgelopen don derdag al begonnen met het oogsten van veertig hectare maïs. Door het warme weer gebeurt dat drie weken eerder dan gebruikelijk. 'Er is sprake van een vroege atrijping.' De geoog ste maïs wordt verzameld in een meters hoge kuil aan de Schorren- weg. Eelman schat dat er liefst 1500 ton maïs komt te liggen. 'Daar kun nen zevenhonderd stieren straks makkelijk van vreten. We houden misschien zelfs nog wat over.' De kuil is zo'n 65 meter lang, 16 meter breed en 5 meter hoog. Loonwerker Marcel Bakker zorgde ervoor dat al de aan gevoerde maïs op zijn piek kwam te liggen. Bakker en Eelman schatten dat de kuil wel de grootste moet zijn van Texel. Volgens Eelman heeft het warme weer een gunstig effect op het oogsten. 'We kunnen makkelijk het land oprijden, waardoor we sneller kunnen oogsten dan anders. Er zit niks tegen, elke klap is raak.' Een gemeentelijke lening in plaats van een subsidie is toereikend om de Texel Academie te kunnen opstarten. Dat blijkt uit een brief die Kees Dros, bestuurslid van de stichting Texel Academie en voor zitter van de Stichting Duurzaam Texel, aan de commissie Grondge bied heeft gestuurd. De Europese subsidieprogramma's Leader Plus en Kop en Munt kunnen zich erin vinden als de gemeente een financiële bijdrage verstrekt in de vorm van een lening. Op basis daar van kan de Texel Academie worden opgestart. 'Voorwaarde is wel dat de gemeente garant staat', aldus De brandweer en de KNRM heb ben gisteravond geoefend op een (nagespeelde) calamiteit aan boord van De Vriendschap van Sil Boon. Daar had zich een ontploffing voor gedaan in de machinekamer, waar door er brand was uitgebroken en mensen gewond waren geraakt. Om het realistisch te maken, zorgde een rookmachine voor dikke rookwolken aan boord van de veerboot. De Vriendschap lag zo'n honderd meter uit de kust van paal 33. Redding boten de Beursplein 5 uit De Cocksdorp en de Zalm uit De Koog zorgden voor het vervoer van gewon den, brandweermensen en blus- materieel. Met de wippertruck van De Koog werden de gewonden afge voerd naar het boothuis, waar ze denkbeeldig werden opgevangen. projectleidster Anita Meijer van Lea der Plus. De begin februari opgerichte Texel Academie had de gemeente om een eenmalige subsidie van €47.000,- gevraagd. Daarmee zouden bij Lea der Plus en Kop en Munt twee Euro pese subsidiebedragen van €114.000,- kunnen worden verwor ven. Daar leek twee weken geleden een streep door te worden gezet, toen de politieke partijen tijdens de commissievergadering Grondgebied moeite toonden met de subsidie aanvraag. Een meerderheid van CDA, WD en Texels Belang wilde niet ver der gaan dan eventueel een lening toekennen. Dros beloofde tijdens de vergadering uit te zoeken wat daar de consequenties van zouden zijn. De Texel Academie komt vanavond aan de orde in de gemeenteraads vergadering. In haar voorstel aan de raad heeft het college het voorstel om subsidie te verlenen gehandhaafd. Als voorwaarde wordt daaraan wel verbonden dat het kenniscentrum streeft naar een koppeling met een bestaande HBO-instelling. Volgens het college is de Texel Academie in verschillende opzichten waardevol voor het eiland. Het moet onder meer leiden tot meer overnachtingen en de komst van hoogwaardige werkgele genheid. Om in aanmerking te komen voor de Europese subsidies moet de Texel Academie ook subsidie van het plaatselijke bedrijfsleven verwerven. Tijdens de commissievergadering van 18 augustus liet Dros weten dat dat geld nog niet keihard is toege zegd. Hij verwachtte het wel binnen te halen. De Texel Academie gaat volgens de plannen uit een land- en een zeepoot bestaan Het kenniscentrum richt Lees verder pagina 5 De behoefte aan meer muzikale eve nementen buiten het hoogseizoen vormde vijf jaar geleden het begin van de koffieconcerten in De Waal. Oud- dorpscommissievoorzitter Rob Lutke Schipholt kwam met het initiatief en vond medestanders in Lida Wels, Margaret Elzmga en Wim Luiken om jaarlijks vier concerten te organiseren in de hervormde kerk van het dorp. Pagina 2 Tien huiskamers in De Waal vormen zaterdag 27 september het podium voor tien professionele verhalen vertellers. Die komen die dag naar het dorp voor het vertelfestival Verhalen in de wind, dat voor het eerst wordt gehouden. Het is een initiatief van Henk Snijders. Rosa Harbers en Goos Westerlaken. Pagina 5 Jordy Vinke won zaterdag het jaarlijks terugkerende Nederlands kampioen schap tijdrijden voor 'vrije renners', wielrenners die niet zijn aangesloten bij de landelijke bond. De Texelaar was echter niet de snelste op het parcours op 'het fietseiland bij uit stek'. Pagina 7 De brandweer heeft gisteren een containerbrandje aan de Groene- plaats in Den Burg geblust. Het vuur was ontdekt door voorbijganger Kas- per Groen, die meteen de brandweer waarschuwde. Die stond in eerste instantie bij de Vliegende Koe, aan de nabij gelegen Kantoorstraat op de stoep, nadat de alarmcentrale had gemeld dat de container bij dat café in brand zou staan. De spuitgasten waren er binnen een paar minuten. De feestcommissie van Den Hoorn verzorgt woensdag 17 september de jaarlijkse bustocht voor Hoornders van 55 jaar en ouder De deelnemers verzamelen zich vanaf 13.30 uur in dorpshuis De Waldhoorn, waarna om 14.00 uur wordt vertrokken voor een rondrit over het eiland. Onderweg wordt een paar keer gestopt, onder meer voor koffie of thee en een ge bakje. Het precieze programma en de route blijven vooralsnog geheim, maar volgens een goede traditie pro beert de organisatie 'minder bekende aspecten' van Texel te laten zien. De dag wordt besloten in het restaurant van kampeerterrein Loodsmansduin, waar om 18.00 uur een warm en koud buffet wacht. Deelname kost€17,50. Wie alleen aan de rondrit meedoet, betaalt €10,-. Alleen aanschuiven aan het buffet kost €7,50. Opgave is mogelijk bij let de Ruyter, Herenstraat 9. tel. 319436. Wie slecht ter been is, wordt verzocht dit door te geven, zodat er voor een passende oplos sing kan worden gezorgd. (Advertentie) (ffHt tjjlMrt- Jit rit rt he/ har1_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: trmcoiowiMMi» ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkri jgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1