Deristenbelasting oor kanjerproject Eu Warmte trotseren in top van vuurtoren Speculaties over besteding winst Cjroen TtmrLr Jexeh het harL, TEXpESE H) COUjRANT Wortel onthult nieuwe naam veerboot ikking 1,8 miljoen gevonden ursplein redt Ijacht in nood ■pr W Hond houdt huis onder schapen Schapen succesvol Snorfietser valt Teso-tarieven Verboden te roken Ontuchtpleger aangehouden TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Joyriding op brommer *"4" UCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11812 DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg lege wil opbrengsten van de snbelasting inzetten om de irojecten te kunnen betalen, één van de maatregelen in kkingsplan van burgemees- wethouders dat voorziet in iring van alle resterende len. Verhoging van de on- d zaakbelasting (OZB) en rminderen van het aantal naren zijn andere voorstel- voldoende geld te hebben. ieester en wethouders staan itandpunt dat alle voorgeno- njerprojecten moeten worden erd. Het college baseert zich irop eerdere uitspraken van «eenteraad. 'De raad heeft ten aangeven, maar met dat den moeten afvallen, dus we voor alle projecten dekking vinden', aldus wethouder deijne (Financien), ipronkelijke nog te realiseren qecten zijn de veranderingen ren van Oudeschild (tweede nieuw gemeentehuis en de ilijk hulpverleningspost voor ice, brandweer, politie, huis- Thuiszorg en eventuele an- lische voorzieningen. Door illen van het kanjerproject lijke huisvesting welzijns- igen moet apart geld wor- d aan huisvesting van de jen Dansschool (MDT) en de bouw van de scholenge- p wordt door de gemeen- Ifiiddels gezien als nieuw ct. Texels Belang heeft ld ook de uitvoering van het psbeleidsplan als kanjer- |égaan beschouwen, ikingsplan schat het college |ln totaal 1,4 miljoen euro no- iben om in alles te kunnen Het college wil jaarlijks 1,8 iro vrij maken, zodat er een itstaat. Heijne: 'Je moet een nbouwen, want de bedragen lorden genoemd, staan niet zijn nog veel onzekerheden.' ege houdt er rekening mee len van het Landschapsbe- ten invulling van de Groene- ils het gemeentehuis er weg (voor rekening van het bud- de kanjerprojecten komen. Jaarlasten ege heeft de 1,4 miljoen euro isteld door de jaarlasten van leringen bij elkaar op te tel- nieuwbouw van de OSG Ilitgegaan van een investering vitaal 7,2 miljoen euro. Dat le- Bi|aarlast op van €445.292,-. Voor de hulpverleningspost is de ge meente verantwoordelijk voor de kosten van de brandweer, naar ver wachting een jaarlast van €214.000,- per jaar. Aan een nieuw gemeente huis hangt een prijskaartje van 13 miljoen euro, wat een jaarlast oplevert van €642.387,-. Voor de tweede fase haven Oudeschild draait de ge meente op voor de bouw van een pand waarin de maquette van de Rede van Texel en eventueel een onderwaterdepot komen. Totale kos ten €1,2 miljoen, |aarlast €79.754,- Voor de MDT staat een totale inves tering van €450.000,- op de rol, wat een jaarlast van €35.202,- betekent. Volgens het college hebben de jaar lasten een looptijd van gemiddeld twintig tot dertig jaar. De jaarlijkse dekking van 1,8 miljoen euro wil het college verkrijgen door vanaf 2005 de toeristenbelasting met vijf eurocent extra te verhogen naast de trendmatig verhoging. Een toerist betaalt dit jaar €0,68 per persoon per nacht. In 2004 wordt dat trendmatig verhoogd naar €0,70 en in 2005 moet het €0,77 worden. Gekozen is voor 2005, zodat er nog kan worden over legd met de toeristische sector. De verhoging met vijf eurocent moet jaarlijks €200.000,- opleveren. Het is opmerkelijk dat de toeristenbelasting wordt aangewend, omdat die op brengsten alleen zouden worden ge bruikt voor investeringen in het toe risme. Volgens het college maken toeristen direct of indirect ook ge bruik van de kanjervoorzieningen. De OZB zou van 2004 tot en met 2007 met twee procent extra moet worden verhoogd, bovenop de ge- Lees verder pagina 5 Met zweetdruppels op het voorhoofd liepen veel mensen zaterdag rond in het bovenste gedeelte van de Eierlandse vuurtoren. Een tempera tuur van iets meer dan dertig graden en een hoge luchtvochtigheid moes ten worden getrotseerd om van het uitzicht te genieten. Het speciaal ont stoken licht joeg de temperaturen nog wat verder omhoog, waardoor sommige mensen verzuchtten dat het wel een sauna leek. De vuurtoren was vanwege Nationale Monumentendag vier uurtjes open gesteld voor publiek. Een kleine vier honderd mensen maakten van de ge legenheid gebruik om de klim naar boven te maken. Buiten moest onge veer een half uurtje worden gewacht. De bezoekers werden mondjesmaat toegelaten om te voorkomen dat het binnen te druk zou worden. Het uit zicht maakte voor de meesten zowel de klim als de warmte in één keer goed. Doordat het helder was, was het mogelijk om ver te kijken. De Monumentendag trok elders eveneens veel bezoekers. De her vormde kerk in De Koog trok er zo'n driehonderd en ook de hervormde kerk in Den Burg kreeg veel belang stelling. Bezoekers van schapen boerderij De Waddel toonden zich tevreden over de manier waarop ze werden rondgeleid door de familie Bakker. Vanwege het mooie weer combineerden veel mensen het monumentenbezoek met een fiets tocht. (foto Jeroen van Hattum) irsplein 5 heeft zaterdag een zeilschip gered dat bij de in nood verkeerde. Het Senang uit Lemmer, kon f varen, nadat een tros in de #as gekomen. De Beursplein et tien meter lange schip naar ervan de Vriendschap van Sil larna duiker Gert-Jan Bet- schroef controleerde. Tegen van de middag kon de met aan boord vier mensen, ïder varen. De Beursplein et terug van een oefening in itóer toen ze werd gealar- e Den Helder was met andere Wen van de KNRM geoe- het in korte tijd zoveel mo- ensen van boord halen. Wat wordt de naam van de nieuwe veerboot? Die vraag beantwoordt Teso-directeur Rob Wortel vol gende week vrijdagavond in de Burgemeester de Koninghal, waar de algemene vergadering van aan deelhouders van Teso wordt ge houden. De naam is gekozen uit suggesties die zijn voortgekomen uit een enquête onder aandeelhou ders van de veerdienst. Onder punt 6 op de agenda staat de verkiezing van een commissaris. Af tredend en herkiesbaar is president commissaris Cees Dros. Als tegen kandidaat heeft de Raad van Commissarissen Nico Kikkert uit Den Burg naar voren geschoven. Kikkert (37) is sinds tweeëneenhalf jaar ver- koop- en vestigingsleider bij Agrifirm in Den Burg, directeur van de Coöpe ratieve Aardappel Bewaarplaats Texel (CAB) en lid van de PR-com- missie Landbouw. Kikkert, aandeel houder van Teso, is sinds zijn terug keer naar Texel een vaste bezoeker van de aandeelhoudersvergadering. Een volwaardige tegenkandidaat dus, in tegenstelling tot de 'oppo- (Foto Üemco Gooi) lor van de KNRM was tijdens het slepen aan boord van de Senang. nent' van commissaris Harry Ran enkele jaren geleden, die geen enkele binding had met Texel en de veer dienst. 'Een schertsvertoning', oor deelden desti|ds de aandeelhouders, die Teso een standje gaven. Winstbestemming Wie het jaarverslag over het afgelo pen boekjaar heeft bestudeerd, is het wellicht opgevallen dat het meren deel van de winst (€3,5 miljoen na af trek van belasting) vooruitlopend op de goedkeuring van de jaarrekening door de aandeelhouders nog niet wordt toegevoegd aan de statutaire reserve. Volgens Teso-directeur Rob Wortel is deze werkwijze het gevolg van nieuwe wetgeving en moet er met de conclusie uit worden getrokken dat het de bedoeling is dat de miljoenenwinst wordt ingezet om meteen de tarieven te verlagen. In het jaarverslag is daarom het advies op genomen om de winst ook nu aan de reserve toe te voegen. Reizigers die hopen op een toekomstige tariefs verlaging kunnen hoop putten uit een uitspraak van president-commissaris Cees Dros, die tijdens de extra Teso- vergadermg in juni zei dat de meege vallen aanschafprijs van de nieuwe veerboot 'mogelijk ruimte biedt voor verdere tariefdaling en verbetering van de dienstverlening'. Rob Wortel zei in diezelfde vergadering: 'Er is een goede uitgangspositie om de tarie ven in de komende jaren naar bene den bij te stellen of gelijk te laten blij ven.' Dat ook de zeer gezonde winst (31,5 procent van de omzet) moge lijkheden geeft, is voor directie en RvC wel aanleiding om de tarieven voor de komende jaren eens nader tegen het licht te houden, vertelde Wortel gisteren aan deze krant. Of de aandacht daarbij eenzijdig naar Texelse gebruikers uit zal gaan, is niet waarschijnlijk. Naar aanleiding van klachten van overkantse reizigers, over de hogere tarieven voor niet- Texelaars, stond de Stichting Om budsman al eens op de stoep bij veerdienst en ook de Nederlandse Mededingings Autoriteiten (NMA) is alert. 'De korting voor Texelaars is op de grens van wat nog acceptabel is. De vijftig procent voordeel is het zelfde als wat op de andere eilanden wordt gehanteerd. We hebben dat tot nu toe kunnen verdedigen, maar we zitten op het scherp van de snede Structuurvennootschap Veel is er te doen geweest over de omvorming van de NV tot structuur vennootschap, waarbij niet de aan deelhouders nieuwe commissarissen benoemen, maar de RvC dit voortaan zelf bepaalt. Vorig |aar schreef Wor tel nog in het jaarverslag dat Teso dit jaar aan de criteria (onder meer balanskapitaal en meer dan honderd werknemers) voldoet. Maar tijdens de buitengewone aandeelhoudersver gadering bleek dat. doordat de Ka mer van Koophandel was vergeten opgave te doen in het handelsregis ter, Teso pas in de loop van 2006 de statuten zal moeten aanpassen. Doordat er de laatste tijd wereldwijd zeer kritisch naar het bestuur van grote ondernemingen wordt geke ken, zit er wellicht andere wetgeving aan te komen. Hierdoor hoopt Teso dat de aandeelhouders hun huidige positie kunnen behouden. Een onbekende hond heeft in de nacht van zaterdag op zondag huis gehouden onder eén koppel schapen dat in een weiland langs de Kadijksweg bij Den Burg liep. Eén schaap werd in de sloot gejaagd en verdronk, een ander werd gebeten en moest onder behandeling worden gesteld van een dierenarts. Omdat de hond bloed heeft geproefd, wordt een herhaling van deze drijfjacht met uitgesloten. De politie verzoekt ieder een die informatie over het dier heeft contact op te nemen via telefoon nummer 0900-8844. Op de zaterdag in Ermelo gehouden nationale keuring van Kerry Hill- schapen - een uit Engeland en Wales afkomstig schapenras - wisten de Texelse fokkers Gerard de Ridder en Patricia Henstra hoge ogen te gooien. Er verschenen 131 dieren ter keuring, uit heel Nederland en uit België. De door De Ridder en Hens tra gefokte ram RCD-00077 werd uit geroepen tot nationaal kampioen. Een 77-jarige man uit Roosendaal kwam donderdagmiddag lelijk ten val toen hij op de Schilderweg dacht af te stappen. Hij moest met heupletsel naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. Gezien de hoge kwaliteit van de in gezonden dieren geen geringe pres tatie. Keurmeester Jones sprak over 'een mooie compacte ram met vol doende lengte en breedte, best beenwerk, prima wol en een echte alerte Kerry Hilluitstraling. Een excel lente ram zoals die ook in Engeland zeer zeldzaam zijn'. Naast het kam pioenschap behaalden de Texelse fokkers nog de volgende pnjzen: een eerste prijs voor ooilam RCD105, een derde prijs voor ramlam RCD103 en een tweede prijs voor het drietal van dezelfde vader. Op de foto de kam pioen en (rechts) de reserve kampioen. Losse nummers 0,90 De gedifferentieerde tarieven die Teso sinds enkele jaren hanteert, hebben ook afgelopen jaar een positieve in vloed gehad op het aantal wachtende voertuigen. Hoewel het aantal ver voerde voertuigen steeg, nam het aantal wachtende auto's af. Pagina 5 Geen sigaretje meer tijdens een tele foongesprek op het werk en geen saffie op de gang. Zelfs de bednjfs- kantine is taboe en ook stiekem ro ken op de wc kun je binnenkort wel vergeten. Pagina 6 De politie heeft vrijdag een 55-jarige Texelaar aangehouden op verdenking van het plegen van ontuchtige han delingen. De politie doet geen mede delingen over wanneer een en ander zich heeft voltrokken, maar het slachtoffer was op dat moment nog wel minderjarig. De verdachte is vrij dag gehoord door de politie en op last van justitie weer vrijgelaten. De man moet zich te zijner tijd voor de rechter verantwoorden. (Advertentie) (jtkm ZjMrL'Jiifh m btt kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Cfrtu ZmrL jnrh It b* hart. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2003-2004 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: Btmrftu Longevtid S de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 fax 0222 31*111 De Texelse Courant houdt de band in stand! (Advertentie) Politieagenten betrapten zondag even na middernacht op de Nieuw- landerweg een jongen die zonder helm op een bromfiets reed. Nadat ze hem hadden aangehouden bleek het te gaan om een 17-jarige inwoner van Den Burg. Achterop zat een even eens uit Den Burg afkomstige leef tijdsgenoot. De brommer was eigen dom van een kennis van de jongen die achterop zat. De eigenaar had het voertuig bij hem afgegeven met de vraag of hij het kon repareren. Voor het erop rijden had hij geen toestem ming gegeven. De bromfiets was niet verzekerd. Beide verdachten kregen een bekeuring. Advertenties voor de Najaarsspecial kunnen worden ingeleverd t/m maandag 22 september 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1