'Ik ben een watje, zelf had ik het nooit gered Jeugd rookt stug door Gezondheid belangrijkste reden stoppen met roke COURANT" .TEXELSE Ill Geen sigaretje meer tijdens een telefoongesprek op het werk en geen saffie op de gang. Zelfs de bedrijfskantine is voor rokers taboe en ook stiekem een sigaretje roken op de wc kun je als verstokte roker binnenkort wel vergeten. Nadat het college van b en w afgelopen voorjaar al had besloten het roken in door de gemeente gesubsidieerde instellingen te verbieden, gaat het Rijk volgend jaar nog een stapje ver der. Per 1 januari 2004 hebben werknemers volgens de ge wijzigde Tabakswet recht op een rookvrije werkplek. Niet alleen toiletten en vergaderzalen, ook kantines moeten rook vrij zijn. Wel mag een werkgever aparte rookruimtes instel len. Ook op Texel oriënteren bedrijven zich op de interne mo gelijkheden. Dat blijkt niet altijd eenvoudig. Tegelijkertijd proberen steeds meer verstokte rokers op het eiland van hun verslaving af te komen. 'Op de boot ga ik nog altijd aan de rokerskant zitten. Effe lekker snuiven Ik vind het ook niet stinken of zo en ik ga echt het roken in mijn huis niet verbieden. Toch ben ik blij dat ik eraf ben. Ik hoop echt dat ik er nooit meer aan zal beginnen.' Samen met zijn vrouw Carla stopte Hans Huisman in april van dit jaar met roken. Hij bleek met de enige. Verslaggever Louise van der Sluis ging op onderzoek uit en ontdekte dat vele tientallen Texelaars het afgelopen half jaar ac tie ondernamen om van hun versla ving af te komen. Ofwel op eigen kracht, dan wel met hulp van thera pie of hulpmiddeltjes als nicotine- kauwgom en -pleisters. Het verhaal van Huisman is herken baar. De 52-jarige Texelaar rookte als 16-jarige zijn eerste sigaretje, om dat vervolgens uit te bouwen tot zo'n dne pakjes shag en wat losse sigaretten per week. 'Als ik 's morgens de hond ging uitlaten, konden ze me een paar straten verder horen hoesten.' Hoe wel hij met veel gezondheidsklachten had, wilde Huisman uit lijfsbehoud wel van het roken af. Net als zijn vrouw. Toen dochter Merlin (22) op eigen kracht stopte en haar ouders voortdurend confronteerde met hun verslavende gedrag, besloten zij de goede voornemens daadwerkelijk uit te voeren. Via via hoorde het echtpaar van een behandelingsmethode met laser. 'Lasertherapie is de meest re cente verfijning van acupunctuur Een laser is een sterke bundel licht, die diep genoeg de huid binnendringt om de gekozen punten te stimuleren. Dat is veilig en pijnloos', aldus drs. Van Staveren, verslavingsarts van het bedrijf Prostop Lasertherapie in Hillegom, dat stoppen-met-roken- behandelingen aanbiedt. Volgens de arts wordt met de laser endorfme aangemaakt, die de nicotinerecept- oren in het lichaam tijdelijk verzadigt. Dat betekent dat de roker de eerste moeilijke periode gemakkelijker door komt, doordat de fysieke behoefte aan nicotine minder wordt. Het is echter geen wondermiddel. 'Je moet er zelf wel honderd procent achter staan, anders wordt het nooit wat', aldus Carla Huisman. Ook zij koos voor de lasertherapie. Na een eerste gesprek, waarin de cursist krijgt uit gelegd wat er zo slecht is aan roken volgt de laserbehandeling. Parkerpen 'Je ogen worden afgedekt vanwege de laser, dus je weet met wat ze met je doen. Voor hetzelfde geld prikken ze gewoon met een Parkerpen in je oor', grapt Helmich Kuiper. Ook hij volgde een laserbehandeling via dit bedrijf. De 32-jarige gemeente ambtenaar besloot te stoppen toen zijn rookgedrag in nog geen twee jaar tijd drastisch was veranderd. 'Ik rookte eerst een half pakje shag in de week. Het laatste jaar waren dat er vier per week. Toen dacht ik: nu is het welletjes, ik stop.' In de wachtkamer van een longarts waar Kuiper was ('Niet voor mezelf hoor!') las hij over de laserbehande- lingen. 'Van de tien genoemde be handelingen om te stoppen met ro ken was de professor die erover schreef zeer positief over laserbehan deling. Toen heb ik contact gezocht met het bedrijf dat die behandelingen aanbood.' Dat bleek het Hillegomse bedrijf Prostop. Via de interne mail kreeg Kuiper vlot spontane reacties van collega's die ook wilden stoppen. De handhavingsambtenaar bekent dat hij sceptisch tegenover de be handeling stond. 'Je lichaam wordt op zo'n dertig plaatsen met die laser behandeld. Daar merk je niks van. Maar het werkt dus. Voor mij in elk geval wel.' Inmiddels is Kuiper al vier maanden gestopt. De beginfase was moeilijk. 'In het begin ben je elke se conde van de dag ermee bezig. Door die laserbehandeling is het makkelij ker om over die drang heen te stap pen.' Hans en Carla Huisman herken nen dat. 'Na die eerste dagen worden de momenten dat je eraan denkt min der. Je wordt ook fitter. Voorheen za gen we er al tegen op om op de fiets boodschappen te doen, nu fietsen we rustig twintig of dertig kilometer op een dag.' Het echtpaar, dat de behandeling samen met vier andere echtparen volgde, ziet de laser therapie vooral als steuntje in de rug. 'We wilden toch al graag stoppen en waren al aan het minderen. Maar ik ben gewoon een watje. Ik had het zelf nooit gered', aldus Carla. De resultaten met de laser zijn even wel nogal wisselend. In de 'Huisman- groep' zijn acht van de tien cursisten nog steeds van het roken af. De ambtenarengroep. die eveneens uit tien personen bestond, scoort een stuk minder. Slechts drie van hen hebben de drang naar een sigaret nog steeds het hoofd weten te bie den. Onder hen ook Noor ten Kamp. Zij was al eens tien jaar lang van het roken af, maar begon weer toen zij op Texel kwam wonen 'Het gaat hart stikke goed. Voor mij was deze be handeling gewoon een stimulans. Een kwestie van de knop omzetten. Het was net alsof je ingeleid wordt. Dan weet je dat je een kind krijgt. Nu weet je dat je gaat stoppen met ro ken.' Inmiddels zijn er op diverse plaatsen op Texel al lasersessies ge weest of aanstaande. Nicotarium Ook op Texel zullen straks alle bedrij ven, de horeca uitgezonderd, aan de nieuwe Tabakswet moeten voldoen. De gemeente Texel liep in 2001 al vooruit op de op handen zijnde wets wijziging. Toen werd besloten om alle werkplekken rookvrij te maken. Ook die van de bestuurders. Hoewel er dus geen uitzonderingen zijn ge maakt, staat er in de kamer van bur gemeester Geldorp wél een asbak. Tevens hangt er regelmatig een 'ver dachte' rooklucht. Hoewel de amb tenaren stevig de kaken op elkaar houden, lijkt het een publiek geheim dat Geldorp zelf regelmatig een siga ret in de brand steekt. Ze ontkent dat niet. 'Als ik alleen werk met mijn deur dicht en het raam open, dan verbiedt zelfs de wet mij niet om te roken. Als er anderen op mijn kamer zijn, dan vraag ik uiteraard eerst of die er be zwaar tegen hebben en dan doe ik de deur dicht en het raam open. Essen tieel is dat de deur niet open is.' Vol gens de burgemeester is het een mis verstand dat er in het hele gebouw met meer gerookt zou mogen wor den. 'De wet biedt medewerkers het recht op een rookvrije werkplek, maar daarnaast heeft de werkgever het recht om een rookruimte te creëren. Dat is hier nu met het meest mooie plekje, maar de keuze was beperkt.' Zelf vindt Geldorp met dat ze een voorbeeldfunctie moeten hebben door niet in haar kamer te roken.Dat gaat te ver. Dan zou ik dat op alle ter reinen moeten hebben. Ik opereer graag vanuit het mens zijn. Ik wil geen overlast veroorzaken naar andere medewerkers toe.' Naar eigen zeg gen heeft zij vanuit de eigen organi satie nooit commentaar gehad op haar rookgedrag. Andere ambtenaren die met zonder een regelmatig nicotineshot kunnen, mogen nog roken in het nicotarium, een kleine ruimte in de kelder van het gemeentehuis. Uit onderzoek in 2001 bleek dat ongeveer een kwart van alle gemeenteambtenaren op Texel rookte. Het is dan ook met vreemd dat het nicotarium letterlijk blauw ziet van de rook. De gebruikers storen zich daar echter niet aan, zo merkt de verslaggever tijdens een rondgang. De gemeente behoort volgens lande lijk onderzoek nog steeds tot een minderheid van organisaties en be drijven met een rookbeleid. Volgens informatie van de stichting STIVORO, de Stichting voor een rookvrije om geving, heeft 54 procent van de werk gevers nog geen rookbeleid dat aan de Tabakswet voldoet. Een Texels bedrijf dat nog stoeit met een passend rookbeleid is RAB in Oudeschild. 'We zijn er nog volop mee bezig en komen er niet helemaal goed uit', aldus Gauke van Lingen, manager van de afdeling personeel en organisatie. 'We hebben tientallen vestigingen in Nederland en iedereen voert het beleid een beetje op eigen houtje uit. Het voldoet niet overal aan de norm.' Volgens Van Lingen kan het beleid op twee manieren worden uit gerold. 'Of je stelt een compleet rook verbod in of je houdt de rookruimtes die er zijn en verder niks. We hebben in elk geval bepaald dat we niet zul len investeren in rookruimtes in ves tigingen waar die er niet zijn.' Op Texel, waar RAB ruim 140 mensen in dienst heeft, kan er nog in het maga zijn worden gerookt. Per 1 januari mag dat wettelijk niet meer. 'Ons beleid zal er waarschijnlijk op neerko men dat we een rookverbod zullen invoeren voor alle ruimtes binnen het bedrijf. De reeds aanwezige rook ruimtes zullen worden gedoogd tot 1 januari 2005. daarna is het helemaal af.' Vervangingsmiddelen De rokers binnen het RAB-concern worden niet aan hun lot overgelaten. In het begin was het wel eens moei lijk, maar daar heb ik me tegen ver zet', vertelt zij trots. 'Ik vind het wel stinken, maar het is met zo dat er nu plotseling niet meer gerookt mag worden bij ons thuis. Dat zou ik ook belachelijk vinden.' Hoewel het Sipsma goed lijkt te luk ken, heeft zij de feiten tegen. Uit on derzoek blijkt dat slechts een op de negen rokers die stopt dat twaalf maanden volhoudt. Vijf tot zes pro cent van de stoppers slaagt, terwijl driekwart van hen al in de eerste week opgeeft. Pas na drie maanden zijn ex-rokers uit de gevarenzone. Na één jaar is de kans dat een gestopte roker weer begint nog maar vijf pro cent. Ook Hans en Carla Huisman deden in het verleden een cold furkey-poging. Stoppen op eigen kracht dus. 'Dat werd een regelrechte ramp. Na drie weken dachten we: vragen we nu de echtscheiding aan of gaan we maar weer roken? Vrese lijk was het.' Omzetderving Hoewel veel mensen waarschijnlijk blij zijn met het steeds meer uitge breide rookverbod, zijn sportkantines en (gesubsidieerde) dorpshuizen er allesbehalve gelukkig mee. Zij vrezen omzetderving doordat klanten weg blijven of eerder vertrekken naar plaatsen waar wél gerookt mag wor den. Een ondernemer die in feite tus sen wal en schip valt, is Hans Polder man, exploitant van de kantine in sporthal Ons Genoegen. Hoewel horecabedrijven een jaar uitstel heb ben gekregen op de nieuwe wet, is zijn bedrijf gesitueerd in een gemeen telijk pand en dient het dus rookvrij te zijn. 'Er mag bij ons sinds dit voor jaar, toen de gemeente het nieuwe beleid invoerde, niet meer worden gerookt en er mogen geen asbakken staan. Officieel moeten we de politie bellen als er iemand toch een sigaret opsteekt, want wij kunnen er niks aan doen. Je mag iemand er namelijk met uitzetten of zo', licht Polderman toe. Nu het binnensportseizoen weer is begonnen, vreest hij omzetverlies. 'Mensen denken wel eens dat die regelingen worden ingesteld voorde klanten, maar dat is helemaal met zo. Het gaat om rookvrije plekken voor Helmich Kuiper en Noor ten Kamp wijzen goedkeurend op de poster ven Prostop, die nog steeds in het nicotarium hangt. Op 0 grond rokende collega's. sceptisch tegenover de methode en vreesde aanvankelijk dat zijn forse deelnamegeld weieens in rook op zou kunnen gaan. 'Ik ging daar weg met een gevoel van: ik weet het niet, die hebben hun geld snel verdiend. Maar het werkt echt. Na gemiddeld vijf dagen, als je lichaam niet meer om nicotine vraagt, ben je ervan af. Het werkt door zonder dat je erbij nadenkt', aldus Koorn, die inmiddels zo'n anderhalf jaar van het roken af is. Ook in 1992 volgde hij een Carr- sessie. Toen bleef hij ruim vier jaar rookvrij. In tegenstelling tot diverse andere methodes en therapieën werkt de Allen Carr-methode, be dacht door de gelijknamige destijds kettingrokende accountant, niet met hulpmiddelen. Alles draait om de vraag: waarom rookt iemand eigen lijk? In een logisch opgebouwd ver- 'In heel 2004 zullen wij het stoppen met roken binnen ons bedrijf stimu leren. Rokers die willen stoppen, krij gen gratis vervangende middelen en we geven ze, op verzoek, de start map Stoppen met Roken.' Volgens Van Lingen wil het bedrijf niet inves teren in nieuwe rookruimtes, omdat het verwacht dat die gezien de da lende tendens over één tot twee jaar overbodig zullen zijn. In veel kleine Texelse bedrijven is de Tabakswet niet nodig om rookvrije werkplekken te organiseren. 'We hebben zes jaar geleden al besloten binnen met meer te roken', aldus Klaas Dirk Koorn van Administratiekantoor Koorn. 'Het is een relatief kleine ruimte en het zag vaak blauw van de rook. Klanten maakten daar ook wel eens opmer kingen over, dus hebben we besloten het rookvrij te maken.' De rokers gaan even naar buiten als zij tussen door een sigaretje willen roken. De regeling werkt volgens Koorn, die zelf twee jaar geleden met roken stopte, tot volle tevredenheid van alle werk nemers. Op eigen kracht Dat het ook zonder hulpmiddelen mogelijk is te stoppen met roken, bewijst Laura Sipsma. Zij is een van de velen die de peuken van de een op de andere dag de deur uitdeed en stopte met roken. 'Ik was ziek ge weest en had bijna een week niet gerookt. Toen ik er daarna eentje opstak, vond ik het zo vies. Waarom rook je eigenlijk nog, dacht ik toen. Uit pure gewoonte dus.' Inmiddels is de 21 -jarige, die al sinds haar veertiende jaar zo'n vijftien sigaretten per dag rookte, al negen maanden clean. 'Ik heb er weinig problemen mee gehad. De 77-jarige mevrouw Koopman had veel baat bij nicotinepleisters. de werknemers. Daar zitten wij mee. De zin van het ondernemen wordt je op deze manier wel ontnomen' .aldus Polderman. Hij onderzoekt momen teel mogelijkheden om de regels wat ruimer te interpreteren. 'Als je bijvoor beeld een besloten club binnen hebt, mag er wel worden gerookt. Wat mij betreft zijn de zaalvoetballers en de KNVB een besloten club, maar daar zijn nog wel wat discussies over. Ver der zijn er tegenwoordig zeer goede afzuiginstallaties die zelfs per tafel ingezet kunnen worden. Vraag is dan natuurlijk weer wie dat moet betalen.' Ondernemers die naar eigen zeggen aantoonbaar lijden onder het rook verbod in gesubsidieerde ruimtes zijn Ben Haak en Liz Gedikink. Zij exploi teren dorpshuis De Wielewaal in De Waal. 'Wij merken het heel erg. An ders hadden we rond deze tijd al zo'n zeven tot acht reserveringen binnen voor feesten in de winter en nu geen een. Als er op je feest niet gerookt mag worden, dan zoek je wat anders toch? Zo gaat dat. Wij kunnen wel een kleine ruimte tijdelijk als rook ruimte inrichten bij zo'n feest, maar die ruimte is helemaal aan de andere kant. Dat is teveel gedoe en onprak tisch', licht Gedikink toe. Volgens haar hebben al diverse leden van de plaatselijke biljartclub aangegeven het komende winterseizoen niet meer te komen vanwege het rookverbod. 'Het werk wordt er niet leuker op. Je voelt je net een politieagent, want je moet het wel verbieden.' Het paar ziet de toekomst somber in. 'We denken er aan om er mee te stoppen. De krenten in de pap zijn we op deze manier kwijt en van een incidentele activiteit kun je niet leven.' Volgens de exploitanten is de gemeente niet be reid tot een tegemoetkoming. 'We hebben een aanvraag ingediend om het dorpshuis iets te verplaatsen, zodat de ruimtes naast elkaar komen te liggen en er makkelijker een aparte rookruimte gecreëerd kan worden. De school is er immers toch niet meer en het pand staat verder leeg. De gemeente wil het niet. Ze hebben onze aanvraag afgewezen en willen het gesprek niet eens met ons aan gaan.' Volgens Gedikink heeft het rookverbod verstrekkende gevolgen. 'Wat je krijgt is dat mensen een feestje bouwen waar dat nog wel goed kan. Dan krijg je nog meer schuurfeesten en illegale activiteiten.' In rook op Net als vele anderen koos Maarten Koorn, eigenaar van Texelse Media, voor de Allen Carr-methode, een wereldwijd geroemd concept, waar bij de roker in een 'praatsessie' van vijf uur van het roken wordt afgehol pen. Hij stond aanvankelijk nogal haal worden de mechanismen die een roker doen roken helemaal ont rafeld. En in veel gevallen met suc ces. 'Ik heb begrepen dat zesen veertig procent na drie jaar nog steeds rookvrij is. Dat is een behoor lijke score', aldus Koorn De deelne mers aan een Carr-sessie mogen tij dens die bijeenkomst gewoon roken. Er wordt ook gezamenlijk een laatste sigaret gerookt, waarna de behande ling wordt beëindigd. De roker is in die vijf uur dusdanig gehersenspoeld dat zijn ideeën over roken volledig zijn zijn van de huidige tabaksprijzen even een overzicht. Een pakje siga retten (20 stuks) kost tegenwoordig €3,30. Voor een baaltje shag moet €3,80 worden neergeteld. Volgens Van der Vis zijn er plannen inde maak waarin de prijzen met vijftig eurocent omhoog zullen gaan. Een verstokte roker die een pakje per dag wegpaft, is op jaarbasis dus ruim €1200,- kwijt. Hoewel veel Texelaars, al dan niet vanwege het geld of hun gezondheid, willen stoppen met roken, paffen jon geren er nog lustig op los. 'De jeugd heeft er schijt aan. Die rookt gewoon door. Hoofdzakelijk sigaretten', aldus Van der Vis. Dat veel Texelse jongeren roken wordt bevestigd door Annemarieke de Vries, conrector van de eerste en tweede klassen van OSG De Hoge- berg. 'Hoeveel leerlingen er roken, weten we niet. Dat wordt niet precies bijgehouden, maar veel zijn het er wel.' Desondanks valt het De Vries op dat het roken in de lagere OSG-klas- sen lijkt af te nemen. 'Ik heb zelf eer ste klassen gehad en het viel me op dat er aan het eind van het tweede jaar nog geen eentje was die rookte, terwijl er juist in die eerste twee jaren geëxperimenteerd wordt.' Volgens de conrector wordt er niet specifiek ge let op het rookgedrag van de leerlin gen. 'Wel wordt er aandacht aan be steed in de lessen verzorging en in de mentorlessen, maar soms heb je het idee dat je de leerlingen alleen maar nieuwsgierig maakt. Dat moet natuur lijk ook niet.' In het verleden was er een speciale lessenserie over de ge varen van roken. Nu ligt de nadruk meer op drugsgebruik en alcohol. Aandacht voor groepsdruk, waaraan Tabakshop-eigenaar Marco van der Vis: 'De jeugd heeft er schijt aan. Die paft gewoon lek ker door. veranderd en van de verstokte roker een ex-roker hebben gemaakt. De kosten zijn, ook in relatie tot andere therapieën, met gering. Deelname kost tweehonderd euro. 'Het is veel geid, maar het was het beslist waard, want het werkt en eigenlijk wil ieder een stoppen.' Die uitspraak van Koorn wordt gesteund door recent onderzoek waaruit blijkt dat negen tig procent van alle rokers wil stop pen. Twintig procent zelfs op korte termijn. Duur 'Het is waar dat er meer mensen stoppen. Ik kan duidelijk merken dat het elk jaar minder wordt. Mensen die al jaren klant bij me zijn stoppen plot seling met roken', vertelt Marco van der Vis, eigenaar van Tabaksshop 't Centrum. Hij constateert dat vooral Texelaars van boven de veertig nu stoppen met roken. 'Ik heb het idee dat ze dat vooral doen vanwege het geld. Roken is een dure aangelegen heid geworden. Aan hun gezondheid denken ze pas als ze al wat manke ren. Dan móeten ze stoppen.' Voor degenen die zich niet (meer) bewust veel leerlingen bezwijken, is er nog steeds in ruime mate, maar dan in de leefstijllessen in de tweede klas. Ver der houdt de Commissie Gezonde School, waarin onder meer docenten en ouders zijn vertegenwoordigd, zich bezig met verslavingen op school. De meeste aandacht daarin gaat echter uit naar nieuwe trends in druggebruik. 'De commissie houdt in de gaten welke nieuwe drugs er bij voorbeeld rondgaan op scholen en bekijkt welke maatregelen genomen moeten worden. Roken blijft even slecht als het was en vormt daardoor een minder grote bedreiging dan drugs. Voorts is het zo dat we wel voorlichting geven en dat er in de gebouwen met mag worden gerookt. Verder is het een kwestie van de ouders.' Wondermiddel Bij de Texelse Apotheek bestaat niet de indruk dat meer Texelaars mo menteel van het roken af willen, ver telt apotheker Henri Venema. 'Wij zien geen duidelijke toename in het aantal stoppers. Die is er wel rond de jaarwisseling.' De apotheek verstrekt oke< pi onder andere nicotinepleister kauwgom aan Texelaars die stoppen met roken. Die pleiste ven een geringe hoeveelheid af, zodat er geleidelijk kan afgekickt. Het effect is beperkt er is geen doktersrecept voon Anders is dat met het middelt 'Dat middel is ooit ontwikks antidepressivum maar nooit ak nig op de markt gekomen. II anti-rookmiddel. Dan wordt t» een arts voorgeschreven, wat niet voor iedereen geschikt: Venema toe. In vergelijking te sen die niks gebruiken, goede resultaten geboekt met hoewel de werking van hel niet exact bekend is. 'Hetr wondermiddel. Mensen moi zelf de overtuiging hebbei stoppen. Met alleen geneesr kom je niet van het roken drukt de apotheker. Astmatische bron Dat leeftijd niet bepalend is in slissing om te stoppen met bewijst mevrouw Koopman uit! schild. Zij besloot op haar 71 stoppen met roken. Daaraan gi periode van ruim vijftig rookjan vooraf. 'Ik ben gestopt in maar toen mijn dochter vanwege hs zondheid moest stoppen. Toe dan doe ik met e mee. Ge smart is halve smart.' Ze i drie maanden lang nicotinepl en kwam fluitend van het raki wou het nu ook echt. Die f waren een goede hulp.' Deo rookt al weer geruime tijd, ma moeder taalt niet meer naari garet. 'Ik heb het nooit meer beerd. Geen behoefte aan. f vind het met erg als er hierj wordt, hoor. Alle asbakken sl nog.' Saillant detail is dat Ko< net als haar dochter, lijdt aan tische bronchitis. 'Ik moest; geleden zelf stoppen van dei Ik kwam toen terug van een Tsjechië en liep helemaal krom niets meer.' Toen liep het met roken echter op nie Moederliefde werkte blijkbas In combinatie dan met n< pleisters. 'Wat ik het fijnst vi het gestopt zijn?' Dat het ei scheelt in je werk. Ik hoef nu nu alle weken de ramen te lapp< Ten einde Verstokte rokers die alles all geprobeerd, wenden zich nog tot Johan Hoogerheide, mite mer van het bedrijfje De Lucht ser, dat eveneens cursusse biedt. 'Ik krijg meestal mensen einde raad zijn. Die al ziek zi|i gestorven ledematen hebbei sen hebben geen idee wat ro lemaal met een mens kan d zeg altijd dat stoppen me' makkelijk is. maar dat begin zo gemakkelijk is.' Hoogi werkt met een inzichtmethode op de Allen Carr-methode daar eigen inzichten en ervan verwerkt', licht de onderner die zelf al twintig jaar werkza: de verslavingszorg. 'Ik prot geestelijke koppelingen weg! De hersenspoeling terug te d Als je niet op de goede manie begin je toch weer.' Hoewel* momenteel niet erg groot is volgens Hoogerheide de inter het stoppen met roken mees' na de zomer. Hij merkt nu van een groeiende belangstel heb juist het idee dat er mea J stand komt tegen cursuss* stoppen met roken. Veel rofe je als een vijand. Als iemand goed vindt dat er bijna nergt worden gerookt. Of als iemai die regeltjes verzint. Onzin rZ Tekst a Louise vand I s DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 l'UVUl Vk

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6