Cjroen 'warL- Jexels in het harL_, .andmacht stopt met oefenen op Viiehors Vier appartementen in boerenstolpen 'Regenwater gaat rechtstreeks de sloot in' TEXELSE H COUjRANT #4» geld Twee Hoornders gewond bij ongeval LR iiccesvol overleg met LNV Agrarisch natuurbeheer lost Texel minder Texelse Media Cavalerieschietkamp gaat dicht Mk grz TV?- Rookmachines roor brandweer Executieveiling Schoenenzaak m Echt Texels bier Hulpverleningspost têxelse'^courant v.o.F. Du inker ELEKTRO TEXELSE^COURW Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Onder de pomp 'Bezuinigingen niet meer nodig' s{si)<s VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2003 herschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg landmacht beëindigt volgend ar april al haar schietoefeningen de Viiehors. Het Cavalerie- jiietkamp (CSK) wordt overge ven aan de luchtmacht, waarna landmacht volledig verdwijnt het Friese eiland. Daardoor diezen waarschijnlijk 37 Vlie gers hun baan. De luchtmacht jft wel oefenen op de Viiehors. •commissie Vlieghinder Noord en de dorpscommissie Eier- ■d reageren verheugd op het ver- njnen van een deel van de «last. jensie sluit het CSK uit bezui- jngsoverwegingen De afgelopen aiden was er al sprake van dat het rap mogelijk zou worden getroffen isdag kwamen vier kolonels van de dracht naar het eiland om, tijdens presentie van de Miljoenennota, sluiting in 2004 bekend te maken, imensen zijn er erg blij mee dat de «last verdwijnt', zegt voorzitter üe ten Brug van de dorpscom- sse Eierland. De sluiting kwam Bhsdagavond aan de orde tijdens vergadering van de dorps missie 'Keerzijde is wel dat er isen aan de dijk worden gezet, isslecht nieuws, maar puur alleen Texel is het goed.' Eenheden van de landmacht leren op het Cavalerieschietkamp hoe ze met scherp moeten schieten in tanks. Dat gebeurt van 1 september tot 15 april. Voor de Noordkop leverde dat regel matig geluidsoverlast op. De land macht mag zowel overdag als 's avonds oefenen. Ten Brug: 'Het kan soms verschrikkelijk zijn als de wind in de verkeerde hoek staat. Veel men sen in het dorp hebben ook schade opgelopen aan de huizen door de drukgolven van het geluid.' De commissie Vlieghinder Noordkop reageert eveneens gepast verheugd. 'Dit is prettig voor het ene eiland, maar beduidend minder voor het an dere', aldus André van der Vliet van de commissie Vlieghinder. 'Onze mis sie om de geluidsoverlast van het schietkamp te beperken, kunnen we als geslaagd beschouwen, maar er zitten veel negatieve gevolgen aan die sluiting en dat is vervelend. Het is ook nooit onze bedoeling geweest om de overlast tot nul te krijgen. We hebben altijd gepraat over een beper king.' De commissie werd in eerste Instantie opgericht om de overlast van straaljagers aan te pakken. Later legde zij zich ook toe op de overlast van de tankoefeningen. Lees verder pagina 5 f - - y' Op ongeveer anderhalve meter diepte komt bij de buis voor het nieuwe regenwaterstelsel in de Kotterstraat te liggen. (Foto Jeroen van Haltum) fffliisterie van LNV heeft voor qrarisch natuurbeheer op het tóeen aantal belangrijke knel- weggenomen. Dat ge- na overleg met vereniging üeuw. Het resultaat is dat de patstelling door de gemeente PdOO.OOO,- met bijna met de itkan dalen. Deem was dat door Brusselse Mgingsmaatregelen alleen boe neen beperkt gebied op het ei- fivoor betaald weidevogelbeheer render realistische omstandig- fen te kunnen oefenen, maakt brandweer gebruik van een chine die rook kan maken, idat deze machine defect is en Imeer gerepareerd kan worden, ft hij worden vervangen. Het 'ege heeft besloten voor >00,- twee rookmachines aan te lallen. «ervanging van de kapotte ma 's door een vergelijkbaar type zou 60.- kosten, maar de plaatselijke a Stiehl blijkt een veel goedko- srookmachine te kunnen leveren, prijsverschil is zo groot dat twee chines kunnen worden aange- 6lt, waardoor de mogelijkheid be ilom een ruimte van twee kanten iel rook te vullen, zodat een veel «re rookdichtheid ontstaat. Bo ften kunnen dan tegelijkertijd s aparte oefeningen worden ge- den. Het college hoefde over de schaf niet lang na te denken, want rookmachine hoort tot de voor 'brandweer wettelijk verplichte «leningen in aanmerking kwamen. Reden voor de vereniging de gemeente een ga rantstelling van €100.000,- te vragen, die door de raad werd toegezegd. Dankzij de toezeggingen van minis ter Veerman van Landbouw is het tekort nu gehalveerd en is de positie van De Lieuw als spil in het land schapsbeheer overeind gebleven. Afgesproken is dat een deel van het geld voor weidevogelbeheer recht streeks naar de boeren vloeit en een deel via De Lieuw bi) hen terecht komt. Het betreft dat deel dat afhan kelijk is van het resultaat van het be heer, zoals het aantal beschermde nesten. Ook heeft De Lieuw bedon- Lees verder pagina 5 Appartementenhotel De Zwaluw aan de Kamperfoelieweg in De Koog, ei gendom van F. Bakker, wordt op vrij dag 17 oktober openbaar verkocht. Het betreft een executieveiling in opdracht van de bank. De veiling is in handen van Dogger Kooi Nota rissen, wordt gehouden in hotel De Lindeboom in Den Burg en begint om 11.00 uur. 'Dit moet straks leiden tot minder plassen op straat', zegt Don Boot van de gemeente, terwijl hij wijst op de diepe kuilen en lange sleu ven die momenteel het plaveisel van de Kotterstraat in Oosterend vervangen. De komende weken gaat een deel van het dorp op de schop voor de aanleg van een nieuw riool én een apart afvoer- stelsel voor regenwater. Het nieuwe regenwaterstelsel moet er voor zorgen dat regenwater uit de Botterstraat, de Mulderstraat, de Peperstraat en de Kotterstraat recht streeks wordt afgevoerd naar de sloot achter het huis De Smidse aan het eind van de Kotterstraat. 'Dat is het laagste punt van het dorp.' Het regenwater komt niet meer in het riool terecht. Het nieuwe stelsel scheidt het schone regenwater van vuil riool water. Overtollig regenwater op straat moet voortaan tot het verleden horen. 'Vooral bij het parkeerterrein aan de Botterstraat wilde er nog wel eens wateroverlast zijn.' In omliggende straten gaat het regenwater voorlo pig nog wel het riool in. 'We doen nu alleen de hoofdafvoer, maar het is de bedoeling later nog meer straten aan te sluiten op het nieuwe stelsel.' De aanleg van het regenwaterstelsel gebeurt tegelijk met de vervanging van het grootste deel van de riolering in de betreffende straten Delen die recent waren aangelegd, worden met vervangen. De rioleringsbuizen mon den uit in een put die ter hoogte van Kotterstraat 9 in de grond zit. Van daar gaat al het vuilwater van Ooster end en Oost naar de afvalwater zuiveringsinstallatie. 'Het hoogheem raadschap vindt het wel prettig dat we het zo aanpakken, want er gaat nu minder schoon water naar de zuive ring. Het water dat wel gaat, is extra smerig, waardoor de zuivering beter kan werken De nieuwe rioolbuizen worden licht schuin aflopend naar de put aangelegd, waardoor de pomp aan de Bijenkorfweg na de werk zaamheden niet meer nodig is. November Aannemer De Vries en Van der Wiel uit Oudeschild begon ongeveer an derhalve week geleden met de werk zaamheden. Momenteel wordt alleen in de Kotterstraat gewerkt. Begin oktober is de Peperstraat aan de beurt en half oktober de Mulderstraat en de Botterstraat. De aannemer ver wacht half november klaar te zijn met de werkzaamheden, 'De Peperstraat wordt het moeilijkste gedeelte van de klus', zegt uitvoerder Richard Moes. 'We zitten daar tussen de huizen op een smal stuk straat.' De Vries en Van der Wiel gaat daar met sleufbekisting werken om schade aan de omgeving te voorkomen. Tegelijk met de nieuwe leidingen gaat een stalen bekisting de grond in. Tussen de stalen schotten komen stalen spanten, die voor te gendruk in de grond moeten zorgen. Boot: 'Er zijn van tevoren foto's van de huizen gemaakt voor het geval er schade zou ontstaan.' In de Peper straat moet ook een nieuwe waterlei ding komen, omdat de huidige in de weg ligt voor de werkzaamheden. Langs huizen in de straat loopt inmid dels een geïmproviseerde leiding van pvc-buizen. Bij sommige huishou dens komt het water straks tijdelijk door het raam of de brievenbus naar binnen. De gemeente en drinkwatermaat- Twee inwoners van Den Hoorn zijn woensdagmiddag tegen half zes ge wond geraakt bij een ongeval aan de Hoornderweg Hun wagen, een rode Golf GTI. belandde op zijn kop in de sloot, nadat de 47-jarige bestuurder met de rechterwielen in de rechter- berm was gereden. Hij corrigeerde in een reflex, waardoor de wagen dia gonaal over de weg schoot en aan de andere kant in de sloot terecht kwam. De twee reden in de richting van Den Burg. De bestuurder werd met nek- klachten afgevoerd naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De 42-ja- rige bijrijdster had last van haar rug, maar hoefde met naar het ziekenhuis. 'Dit zijn ongelukken die vaak gebeu ren', aldus een politiewoordvoerder. Als |e het meemaakt, kun je het beste de koppelingen intrappen en de wa gen laten uitrollen totdat je het gevoel hebt dat je weer de weg op kunt.' De auto, die zwaar beschadigd raakte, is total-loss. Het autoschadebedrijf van Schoenmaker takelde het voertuig uit de SlOOt. (Foto Jenxo van Hatlum) Eigenaars van grote stolpen met een agrarische bestemming mo gen er maximaal vier inpandige ap partementen in bouwen. Dat is de uitkomst van de discussie maan dagavond, tijdens de bespreking van het Natuur- en Landschaps Beleidsplan. De gemeenteraad neemt binnenkort een definitief besluit over dit plan. Tot dusver mogen er maximaal twee appartementen in stolpen worden gebouwd. Voor kleine stolpen vol doet die regeling, maar grotere exem plaren, zoals hoeve Alexander in de Prins Hendrikpolder, hebben ruimte voor meerdere appartementen. Eige naar Jan Bakker is één van de land bouwers die zich hebben verenigd in de Stichting Behoud Agrarische Stol pen Texel (BAST), die ijvert voor de bouw van inpandige appartementen. 'Hoe groter de stolp, hoe groter het onderhoud', becijferde Willem Bak ker van Spyk, tevens lid de stichting. Geld voor dit onderhoud ontbreekt doorgaans, doordat het de landbouw bepaald met voor de wind gaat. Met de huuropbrengst van de apparte menten kan het onderhoud van het gebouw worden betaald, is de rede natie. Bakker rekende voor dat er zo'n dertig stolpen voor de regeling in aanmerking komen, wat neerkomt op circa 500 slaapplaatsen. Zijn plei dooi om dit aantal uit het bestaande restant te reserveren voor de stolpen, vond geen gehoor bij de politiek. Die wilde het aantal liever open houden. Wel geldt als voorwaarde dat de ap partementen alleen in authentieke stolpen mogen worden gebouwd en dat de appartementen worden gekort op het aantal eenheden voor het kamperen bij de boer. Om de huurder voldoende kwaliteit te garanderen, moeten de appartemen ten een minimale oppervlakte hebben van 55 vierkante meter en mogen ze met groter zijn dan 70 vierkante me ter. Losse nummers 0,90 Met de sluiting van schoenenzaak Hoogerheide komt een eind aan een echt familiebedrijf, dat bijna driekwart eeuw bestond en waarin drie gene raties werkzaam waren. 'We zullen het ongetwijfeld gaan missen. Maar we hebben al een tijd aan het idee kunnen wennen.' Pagina 2 Texels bier wordt voortaan van Texel se gerst gemaakt. De Texelse Bier brouwerij, telerscoöperatie Agrifirm en gerstverwerker Holland Malt van bierbrouwerij Bavaria hebben daar voor de handen ineengeslagen. Pagina 3 Het college kan rekenen op extra geld om de voorbereidingskosten voor de centrale hulppost aan de Pontweg te kunnen betalen. Pagina 5 (Advertentie) schappij PWN liggen met elkaar in de clinch over de kosten. Het PWN vindt dat de gemeente voor de kosten moet opdraaien. De gemeente vindt van niet. Zij beroept zich op een con tract met PWN waarin staat de ge meente niet hoeft te betalen voor de vervanging van waterleidingen die ouder dan vijf jaar zijn. De gemeente heeft het PWN geadviseerd de zaak aan te kaarten bij de Vereniging van Noord-Hollandse gemeenten. Vol gens Boot ligt ook de gasleiding van Lees verder pagina 5 ari ftirhlthd horL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) CfTtcM 'Zmin. Jitth im bd Kirt_ Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2003-2004 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: UITftVlilJ Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 De Texelse Courant houdt de band in stand! w cfe brandweer niet gewoon te hulp van Geldorp inroepen? De gemeente hoeft voor 2004 geen nieuwe bezuinigingsronde in te gaan. Dat maakte wethouder Corry Heijne (Financiën) gisteravond be kend tijdens de raadscommissie Middelen. De verlaging van de bij drage uit het Gemeentefonds is minder erg dan verwacht. De gemeente had rekening gehou den met een vermindering van drie ton. Hoeveel de gemeente voor vol gend jaar precies krijgt, kon de wet houder nog niet zeggen, maar verder bezuinigen is volgens haar met meer nodig. Het college kan op 28 oktober een sluitende begroting voorleggen aan de raad De verzachting zit volgens Heijne vooral in de bijdragen die voor 2006 en 2007 in het vooruitzicht worden gesteld. 'Dan kunnen we weer op een stijging rekenen Voor 2004 en 2005 wordt een nullijn gehanteerd.' Heijne sluit niet uit dat volgend jaar alsnog een nieuwe bezuinigingsronde nodig (Advertentie) Advertenties voor de Najaarsspecial kunnen worden ingeleverd t/m maandag 22 september 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1