Kanters neemt geen jenoegen met afwijzing m anleg drukriolering buitengebied Woningen Wezenland weer inzet rechtszaak Muzikale koetsrit voor 70 jaar KTF Hulpverleningspost vergt extra krediet De spanning stijgt .TEXELSE J COURANT" Natuurbeheer WAS-mast weg van vliegveld Containers moeten weg Riolering MO I6 GEVRRRGD WffT MR MEN VOORTE LE2EH DIE COLLIE HEBBEN BEDQCMT DE W0RE6L BLOEM DE 00MKMEER TKTR.l DB RD BOER HORST. DE TEDO RETOUR» HEl FRRN6E GfiRTCJE.DE DIRkr K0(TER. "m. BLOEM TONTON. DE BOB BQKKER. IDE GEBROEDERSCEROERSEIU) .DE DRN-RRB DE THEODORÜè HOOGERHElDfr. DEVIE2E VERSR EH DE MQ5SELBRNRT., DE REGT HOREN AÜLUE VOLGEN. \DE WEER WEL fit-moot Goes (O ra- 03 -1 oo3 555 K*? -V-V: Wmffl Schietkamp Gemeente tegen splitsen woning iters Bedrijven BV uit Erp (N.- bant) wil alsnog de kans krijgen in liet Texelse buitengebied (riolering aan te leggen. De di- iezegt het enorme project te- iieel lagere kosten te kunnen oeren dan het bedrag waar de ieente vanuit gaat en ook een ire kwaliteit te kunnen leveren, wat betreft het aantal aan- tingen als de betrouwbaarheid de werking. Iers wil met de gemeente in zee i zonder dat eerst een openbare lestedmg wordt gehouden en wil dat de honderden pompgemalen het systeem zijn opgenomen het door Kanters ontwikkelde izijn. Het college reageerde on- safwiizend, omdat het vermi|den een openbare aanbesteding strij- 5 met het beleid en omdat wat de ipgemalen met de bijbehorende (apparatuur betreft reeds de i is gevallen op het merk Flygt, rmee men goede ervaringen t. Kan niet Iers heeft daar geen genoegen genomen. In een brief aan de Isleden vraagt hij zich af waarom smeente anderhalf jaar met hem act heeft gehad over het werk als ren vast stond dat de werkwijze dg was met het aanbestedings- «j Volgens hem hoeft dat geen ipel te zijn, omdat het oude aan- edmgsbeleid van de gemeente meer van toepassing is, terwijl lieuwe nog ontwikkeld moet jen, Martien Kanters: 'Het doel een openbare aanbesteding is sn werk voor een zo laag moge- prijs en een zo hoog mogelijke iteit uitgevoerd te krijgen. Maar teprijs en kwaliteit op een andere kunnen worden bereikt, is mets tegen. Bij een aan lang moeten alle inschrijvers de aanbieden. Dit is door onze dere wijze van werken met Immers, wij stellen de be- in de gelegenheid om zelf 1 iftVOLG VAN PAGINA 1 dl alle boeren op het eiland in erking komen voor de vergoe- ezegging had tot gevolg dat het €40.000,- kleiner werd. Voor stioud van tuinwallen die buiten emeentelijke vergoedingsrege- illen, kampte De Lieuw met een van €10.000.-. Doordat dit geld hikbaar komt uit de ROL/RAL- vevan de gemeente, verdween lat tekort. Voor het beheer van ige akkerranden heeft De Lieuw 300,- nodig. Deze situatie blijft anderd. Landschapsprojecten Ouwe Hoorn en ecologische rs en kolken vergen een ge- ilelijke bijdrage van €19.500, Idoor De Lieuw totaal in totaal 00,- van de gemeente vroeg, uitzondering van Jan Koolhof i|, die het onderhoud van tuin- n en schapenboeten voorrang stemde de raadscommissie igebied in met de garant- 19. Of die uit een verhoging van eristenbelasting of uit de OZB worden betaald, is een vraag vellicht tijdens de begrotings- ideling wordt beantwoord. mee te werken tegen een vergoeding van €700,- tot €800,- per aansluit- punt. De gemeente schrijft ons een beter resultaat te verwachten bij een openbare aanbesteding, maar wij garanderen dat er beslist geen beter resultaat gehaald zal worden, omdat onze werkwijze veel kostenbesparen- der is in voorbereiding, uitvoering en nazorg'. Beter Kanters zegt tegen naar verhouding veel lagere kosten dan de concurren tie een rioleringsnet te kunnen aan leggen waarop veel meer panden worden aangesloten dan de ge meente voornemens is. Hij spreekt zelfs van nagenoeg 100 procent voor een prijs van gemiddeld €8.000.- per aansluitpunt. De gemeentelijke plan nen voorzien in het aansluiten van ongeveer de helft van de percelen. De andere huizen zullen hun afvalwater via kleine individuele zuiverings installaties moeten lozen, wat vol gens Kanters veel zorg, kosten, risi co's en in elk geval minder milieu rendement met zich meebrengt. De kritiek van Kanters richt zich vooral op de keus die de gemeente heeft gemaakt wat betreft de besturingskast met pomp en regel- apparatuur. 'Het is onbegrijpelijk dat de keus niet is gevallen op een Kantersrioolgemaal. Wij hebben in april een proefbesturingskast gele verd aan de gemeente die volgens de gemeente zelf uitstekend voldoet. Zelfs heeft de gemeente opdracht gegeven om een Flygtbesturingskast om te bouwen naar onze methode. Dat hebben wij gedaan en de kast functioneert nu beter dan voorheen. Wij hebben voorgesteld op onze kos ten een vergelijkend TNO-rapport te laten maken. Wij weten voor 100 pro cent zeker dat onze besturingskast dan met kop en schouders boven de Flygtkast zal uitsteken en garanderen De sirenemast op het vliegveld Texel waarmee in geval van een ramp de bevolking wordt gewaar schuwd, wordt verplaatst naar de hoek Zanddijk-Muyweg. Gebleken is dat de huidige plek niet voldoet, omdat de sirene onvoldoende hoorbaar is in Zuid-Eierland en de bungalowparken bij de Slufter. De mast zou aanvankelijk bij hoeve 's Hertogenbosch aan de Muyweg wor den gezet, maar de eigenaar had daar uiteindelijk bezwaar tegen. Hoe wel de nu gekozen plek iets minder gunstig is, voldoet ook deze aan de voorwaarden wat betreft hoorbaar- 1 heid in de bewoonde omgeving. De 18 meter hoge mast is niet strijdig met de Vogel- en Habitatrichtlijnen. Hij komt net buiten de grens van het nationaal park Duinen van Texel, maar toch zal de plaatsing in het overlegorgaan van het nationaal park aan de orde worden gesteld. Twee containers die illegaal zijn neer gezet achter een Texels bedrijf moe ten vóór 1 december weg zijn. Als dat niet gebeurt, geldt een dwangsom van €150,- per dag, wat kan oplopen tot maximaal €1.5000,-. VERVOLG VAN PAGINA 1 IUON n de Peperstraat in de 'Daarover zijn we in gesprek Ie NUON. Daar waren we op tijd 1 verwacht dat dat wel goed 'Als de buizen erin liggen, krij- le straten het originele plaveisel Aansluiten toudens langs het regenwater- el kunnen een aansluiting krij- Oe gemeente heeft de bewoners «r brief aangeboden. 'Er hebben acht mensen gereageerd, dus dat is weinig.' De gemeente is bereid gra tis een regenwateraansluitmg te ma ken tot de erfgrens. Bewoners moe ten voor eigen rekening een verbinding maken van de dakgoot naar die aansluiting. Veel huishou dens hebben echter al een eigen opvang van regenwater. De Vries en Van der Wiel voert de werkzaamheden uit voor €172.800,-. De gemeente betaalt daarnaast €99.000,- voor nieuwe putten die moeten worden aangelegd. 'Die moeten allemaal op maat worden gemaakt.' De kosten worden betaald uit het gemeentelijk Rioolegalisa- tiefonds. 50 tot 70 procent minder storingen, dus ook 50 tot 70 procent minder overlast voor de bewoners' De door Kanters voorgestelde pomp zou meer capaciteit bij minder elektriciteitsverbruik hebben. Ook zit er een voorziening in waardoor een hard voorwerp dat de pomp blok keert automatisch weer wordt weg gewerkt. Proefproject Kanters zegt van de gemeente toe zegging te hebben gekregen voor de aanleg van een proefproject, zodat de gemeente het systeem in de prak tijk zou kunnen beoordelen. Hij wil alsnog in de gelegenheid worden gesteld dit proefproject uit te voeren, 'zodat in elk geval recht wordt ge daan aan de energie en kosten die ons bedri|f in de afgelopen anderhalf jaar heeft gemaakt' Onder raadsleden die de brief kregen rees de vraag: als Kanters zo zeker weet dat hij veel goedkoper kan wer ken dan zijn concurrenten, waarom wil hij dan geen openbare aan besteding? Martien Kanters laat daarop weten dat hij geen bezwaar heeft tegen een aanbesteding als de gemeente het per se wil, maar dan vervalt de samenwerking met de be woners, omdat zoals gezegd de aan bieding gelijk moet zijn met die van de concurrenten. Fout? Overigens meent Kanters dat de ge meente niet voor de Flygtpomp had mogen kiezen, zoals nu is gebeurd. 'Het gaat om een levering van meer dan €250.000,- en die moet volgens de aanbestedingsreglementen Euro pees openbaar worden aanbesteed indien de gemeente de pomp gemalen levert'. Het college is voornemens om in de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie Grondgebied te rea geren op de kritiek van Kanters Be drijven BV Kanters wil daarbij aanwe zig zijn om toelichting te geven. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2003 'Wat zijn mijn rechten eigenlijk?' Die vraag stelde Marcel Wernand uit Den Burg maandagavond in de raadscommissie Grondgebied. Aanleiding zijn de appartementen achter zijn huis, waarin strand- exploitanten Jur Schuiringa en Jacomien Bas hun seizoenwerkers onderbrengen. Een geldige bouw vergunning ontbreekt en de rech ter heeft bepaald dat de apparte menten niet op het bedrijventerrein thuishoren. Toch wordt er nog ge woond. Bas. 'We hebben geen keus dan huisvesting op het Wezenland, want voor onze seizoenwerkers is niks anders. Je kunt die mensen wel een paar weken in een tent of caravan stoppen, maar geen zeseneenhalve maand. Want zo lang duurt ons sei zoen. De woning was er al en wij heb ben er nog een aantal slaapkamers Op 18 september 1933, de dag dat Pleter Jan Koorn 11 jaar werd, deden zijn ouders hem het lidmaatschap van KTF cadeau. Hij mocht kiezen uit saxofoon of cornet en koos voor het laatste, omdat zijn vriendje daar ook op speelde. Zeventig jaar later blaast hij nog zijn partijtje mee en huldigde het fanfare de jubilaris op zijn 81ste verjaardag met een muzikaal eerbe toon. 'Pieter Jan is een instituut bin nen de vereniging', prees een veel jonger veremgingslid de man die nog met veel overgave de bugel hanteert. Per rijtuig, voorafgegaan door het fanfare, werd Koorn vanaf de stoep van zijn huis overgebracht naar het clubgebouw aan de Emmalaan, waar voorzitter Auke Rienstra hem het bij behorende eremetaal van de KNFM, de landelijke federatie op het uniform speldde. Koorn is een man met een enorme staat van dienst binnen de vereniging, die niet alleen het gebouw beheerde, maar ook de donaties inde, de administratie deed en een animator was van het jeugdkorps. 'Al moet ik het helemaal alleen doen, KTF zal blijven bestaan', zei hij ooit in een enthousiaste bui. Gisteravond relativeerde de koninklijk onderschei den muzikant die woorden. 'Je kunt het niet alleen, je moet het met elkaar doen.' Hij sprak tevens de hoop uit ook het 75-jarige jubileum mee te maken. Pieter Jan Koorn in de koets, met op de achtergrond zijn medemuzikanten. (Foto Gerard Timmerman) toper uit Oost aan in het werk in de put die al het rioolwater van Oost en Oosterend werken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Het is onduidelijk of de recente uit spraken van de Raad van State een rol hebben gespeeld bi| de sluiting Het rechtscollege in Den Haag ver nietigde begin juli de nieuwe milieu vergunningen van zowel het CSK als de Schietrange, omdat Defensie zich niet aan de spelregels had gehouden. Volgens zowel commandant Knesch als een woordvoerder van het minis terie van Defensie staat het besluit om te vertrekken los daarvan. Van der Vliet sluit met uit dat de uitspraken kunnen hebben meegespeeld. 'Ze moesten daardoor toch een nieuwe vergunning opstellen Volgens de woordvoerder van Defensie is de slui ting het gevolg van de bezuinigings operatie om jaarlijks 870 miljoen euro minder uit te geven aan de strijd krachten. 'Deze sluiting is daar maar een heel klein onderdeel van, maar je moet het wel in het totaalplaatje zien.' De schietoefeningen worden na april 2004 verplaatst naar het buitenland. De Luchtmacht neemt in oktober 2004 het toezicht over het kamp over. De gebouwen van het CSK komen voorlopig leeg te staan. Vlieland wil met Defensie om de tafel gaan zitten om te praten over een nieuwe invul ling. Van der Mark: 'De gebouwen zijn nog betrekkelijk nieuw. Misschien kan er een conferentieoord komen of een educatief centrum waar aan dacht wordt besteed aan de natuur. We willen het liever niet als verblijfsaccomodatie voor het toe risme inzetten, want dat hebben we al.' Voor de 37 Vlielanders wordt een sociaal beleidskader opgesteld, maar dat is geen garantie voor behoud van werk. 'Het zijn allemaal mensen van tussen de 25 en 35 jaar met veelal jonge gezinnen', zegt commandant Andre Kriesch van het CSK. Volgens burgemeester Rob van der Mark van Vlieland kan het lastig worden voor hen om passend werk te vinden. 'We zijn voor tachtig procent afhankelijk van de inkomsten van het toerisme en veel meer ander soort werk is er eigenlijk met of ze moeten het aan de vastewal proberen Vlieland telt in totaal 1250 inwoners. Vliegkant Voor de commissie Vlieghinder Noordkop is het vertrek van de land macht geen aanleiding om een punt te zetten achter haar werkzaamhe den. Van der Vliet: 'Er is ook nog de vliegkant om over te praten.' Hij wijst op het convenant Noordkop, dat de gemeente en Defensie vorig jaar mei hebben gesloten. De commissie heeft daardoor toegang gekregen tot Defensie. Volgens het convenant pra ten de gemeente en Defensie twee keer per jaar over de Vliehors. De commissie Vlieghinder en de dorps commissie mogen aan die gesprek ken zelf niet meedoen, maar ze mo gen ze wel bijwonen als toehoorder Ook worden ze vóór een overleg ge raadpleegd door de burgemeester. Bij het CSK gaan de zaken ondertus sen gewoon verder alsof er niets is gebeurd. Tot 14 april wordt er geoe fend. Er staan nog zeven schiet- weken ingepland, Omdat de nieuwe milieuvergunning is vernietigd, mag het CSK zich formeel houden aan de oude vergunning uit 1957. 'Maar daar gaan we geen gebruik van maken', aldus commandant Kriesch. Het CSK is bijna 48 jaar op de Vliehors gesta tioneerd geweest. In 1956 rolden de eerste tanks er het strand op De eer ste jaren stonden er alleen tenten. Begin 1961 werden die vervangen door permanente gebouwen. bijgemaakt, allemaal inpandig. We deden dat met medeweten van de gemeente en hebben keurig een bouwvergunning aangevraagd.' Ach terbuurman Wernand vocht de ver gunning met succes aan. 'Inpandige slaapkamers? Afgezien van de be staande bedrijfswoning hebben ze nóg zes appartementen gebouwd, waarvan vijf in een pijpenlaatje, de meest onveilige plek die je maar kunt bedenken. De gemeente heeft in 2001 een dwangsom opgelegd van 300 gulden per dag, die in juni van dat jaar in zou gaan. Toen heeft iemand dat om onduidelijke reden verscho ven naar november Daarna is er nooit meer iets gebeurd.' Intussen onder vindt Wernand naar eigen zeggen al jaren overlast, daalde de waarde van zijn woning en verkeert hij in onzeker heid. 'De gemeente doet al die tijd geen flikker.' De reden waarom de appartemen- tenbouw destijds werd afgekeurd is dat het beroep van strandpaviljoen- houder volgens het geldende be stemmingsplan geen recht geeft om op het bedrijventerrein personeels- verblijven te bouwen. Een besluit waar de ondernemers zich met bij neerleggen Bas: 'We zijn een echt bedrijf, dat ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel en hebben er recht op, zoals ieder ander.' Ze heb ben de rechter daarom gevraagd zich opnieuw over de zaak te buigen, wat gebeurt op 7 oktober. Afhankelijk daarvan zal de gemeente beslissen of er al dan niet een dwangsom wordt opgelegd. Gisteren boog de Wel standscommissie zich over een nieuwe bou waan vraag. Wernand: 'Ze beweren dat ze van drie naar vier appartementen te gaan, maar in wer kelijkheid gaan ze van zeven naar acht. Dat nieuwe appartement komt bijna recht onder mijn slaapkamer. Te gek voor woorden. Bovendien, niet alleen het eigen personeel woont er al de hele zomer, ook dat van andere bedrijven.' Bas spreekt dat tegen. 'Gezien de irritatie van de buurman worden de omstreden verblijven zo min mogelijk gebruikt.' Wernand. die zijn gneven uitte tijdens de publieke rondvraag in de raads commissie, ergert zich in hoge mate aan de manier waarop de raadsleden maandag met de kwestie omgingen. 'Van hun kant geen enkele reactie. Het was gewoon een scherts vertoning. Ze kunnen net zo goed die rondvraag afschaffen.' De enige reac tie kwam van voorzitter Piet Stan daart. 'Ik kan me uw irritatie wel voor stellen. Maar de procedure loopt, democratie kost tijd.' Het college kan rekenen op extra geld om de voorbereidingskosten voor de centrale hulppost aan de Pontweg te kunnen betalen. Verte genwoordigers van de politieke partijen gingen er gisteravond tij dens de commissievergadering Middelen mee akkoord dat het kre diet wordt verhoogd van €50.000,- naar €100.000,-. De voorbereiding van het kanjer project heeft tot nu bijna €88.000,- gekost Bedoeling is dat de kosten worden omgeslagen over alle part ners, maar tot nu toe hebben alleen de politie en de ambulance toege zegd elk €15.000.- bij te dragen. Thuiszorg en Univé (namens de huis artsen) moeten nog over de brug ko men. Zij hebben moeite met de kos- ten. Loco-burgemeester Nel Eelman zei de partijen dat ze de extra krediet verstrekking niet als een overschrijding moeten zien. 'Het is een bijraming. We zijn bijna klaar met de voorbereiding en we praten over een project waar tien miljoen euro mee gemoeid is. Dan is het voorbereidingskrediet navenant.' De De gemeente staat niet toe dat een woning wordt gesplitst, zodat twee woningen ontstaan die ieder apart kunnen worden bewoond en ver kocht. Het verzoek van een makelaar om toestemming voor een dergelijke splitsing van een monumentale wo ning in het buitengebied is dan ook van de hand gewezen. Dit gebeurt conform het ruimtelijk beleid dat erop is gericht woningen zoveel mogelijk in de dorpen te stichten, tenzij het gaat om bedrijfswoningen bij boerde rijen e d. Woningen die al in het buitengebied staan, mogen in stand worden gehouden en ook worden vernieuwd, maar er mogen geen nieuwe bijkomen. gemeente is formeel alleen voor de brandweer bij het project betrokken. Omdat zij echter de kar trekt, reikt de verantwoordelijkheid momenteel ver der. Op vrijdag 10 oktober neemt de be geleidende stuurgroep mogelijk de definitieve beslissing om door te gaan met het project of te stoppen. Gemeentesecretaris Piet Zoon, die het proces begeleidt, liet weten dat het toch later kan worden. Er loopt nog een onderzoek naar de mogelijk heid om een poliklinische afdeling van het Gemini Ziekenhuis bij de hulpverleningspost onder te brengen De voorbereidingskosten worden uit eindelijk verrekend in de totale kos ten. Eelman liet weten dat de start- kosten ook evenredig worden verdeeld als het project doorgaat. 'Als het niet doorgaat, wat buitenge woon zuur zou zijn. worden de kos ten ook verdeeld. Dat hebben we met elkaar afgesproken. Daar kan niet al leen de gemeente Texel voor op draaien. Maar als het wordt afgebla zen, gaan we er van uit dat in ieder geval het rood-witte-blauwe gedeelte (brandweer, politie en ambulance, red) doorgaat.' Willem Vlas (Texels Belang) vroeg zich af waarom architectenbureau BBHD voor het maken van het ont werp eerst bijna €40.000,- heeft ge kregen en later nog eens €22.000,- voor meerkosten- Volgens Eelman was dat om mogelijkheden van leasen, huren en kopen alvast door te rekenen. Arjen Boerhorst (WD) wilde weten op welke manier de 56.000 mensuren die de gemeente in het project heeft gestopt worden bere kend, Na enige aandringen liet Zoon weten dat die ook in de totale kosten worden meegenomen Hij kon niet met zekerheid zeggen of het 56.000 uren ging, omdat Boerhorst tijdens de vergadering over een staatje be schikte dat hij niet kende. In de raads- vergadenng van 14 oktober neemt de raad een besluit over het krediet.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5