UCtL LR Cjroen "/tmrL- Jexels 'm het hart^ laad voelt zich niet serieus genomen Imme Dros krijgt 'heo Thijssen-prijs Routine zegeviert op Texels ploegkampioenschap Pauselijk lintje voor Toos Prijs Joyce Pool Zuipende jongeren a Texel Race Modeshow bij Vrouwen van Nu TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs I SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT ■orse kritiek op handelen college ocht Schilderend lein stukje verlegd Calluna open voor Warchild Symposium over Hemonyklok in MJM herschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 In aanwezigheid van minister Maria van der Hoeven van Onderwijs ont ving Joyce Pool zaterdag uit handen van de burgemeester van Alphen aan den Rijn de Archeonprijs voor haar boek S/sa. De prijs was haar door een kinderjury toegekend voor het beste historische kinderboek van het jaar 2002-2003. Pagina 5 Het gaat met goed met Texel. Als we op de huidige voet doorgaan, dan verandert ons eiland binnen afzien bare tijd in een druk. herrieachtig oord waar zuipende jongeren de dienst uitmaken en er door aan gescherpte regelgeving nauwelijks meer kan worden genoten van de prachtige natuur. Een doemscenario of de harde werkelijkheid? Pagina 6 'Als je hier niet tegen kan, moet je wat anders organiseren.' Voorzitter Wieb van den Berg van de Texel Race, de surfwedstrijd om het eiland, was nuchter onder de afgelasting van de veertiende editie. Pagina 7 De leden van de afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu komen dins dag 30 september voor het eerst sinds de zomerstop weer bijeen. Ze gel Modes verzorgt op die eerste avond een modeshow, waarbij de nieuwe wintermode wordt geshowd door enkele dames van de vereni ging. De bijeenkomst wordt gehou den in de (nieuwe) Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. (Advertentie) (jnta 2jmrUjtelli k ké Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2003-2004 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen Informatie en aanmelding: Langeveld S de Rooy Spinb»»n 6 1791 MC D«n Burg - Textl Telefoon 0222 - 362600 Fm 0222 - 31*111 De Texelse Courant houdt de band in stand! (Advertentie) tmrniu I tjna ia bet kirt. TEXELSE DINSDAG 23 SEPTEMBER 2003 COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van des gemeester en wethouders luis- En onvoldoende naar de raad. jvinden diverse raadsleden. Ze iben het gevoel dat ze te weinig leus worden genomen, omdat college eigenhandig verande ren aanbrengt in besluiten die raad heeft genomen. Het is kri- idie breed wordt gedragen on- de fracties in de gemeente- onvrede blijkt al meermalen aan orde te zijn geweest in het idrenconvent, het besloten over- dat de burgemeester geregeld Imet de fractievoorzitters. Frac- jorzitter Piet Standaart van Texels ang heeft de frictie nu in het tdhollands Dagblad aangezwen- Hij uitte forse kritiek over de Wvijze van burgemeester en wet- ders. Navraag onder de fractie- atters leert dat de kritiek op het ege tot uiting komt in besluiten rde C2000-mast van Oudeschild dekitesurfregeling. Bij dat laatste 'oot de raad om kitesurfen bij s van proef alleen op een paar Itivee verkeersgeleiders die bij f terinrichting van het Schilde- d zijn aangelegd, ondergaan «reen aanpassing. Dit als ge- kian een ongelukkige inschat- kSor de gemeente, waardoor jame vrachtverkeer bij het en de geleiders raakt. agens die de eerste slinger ten, hebben nog een behoorlijk snelheid, waardoor de bocht wordt genomen. Door het con- met de betonnen randen raken sleiders ontzet, waardoor ook straatwerk de steun verliest. Ook 7. tweede verkeersremmer, ver- »op het Schilderend, is dit het it I dewerkers van aannemer De Vries bi de Wiel zijn al enige tijd bezig het verbreden van de doorgang, rosten hiervan komen voor reke- van de gemeente, bovenop de uigegeven kosten van de her- thtmg. Maar doordat de aan- ieding gunstig uitviel, blijven de len volgens een woordvoerder oen het bedrag dat de raad voor herinrichting heeft uitgetrokken. plekken langs de Noordzee toe te staan. Het college besloot later de sport toch ook bij Dijkmanshuizen op de Waddenzee te tolereren. In geval van de C2000-mast bepaalde de raad dat hij bij het depot van Rijks waterstaat aan de IJsdijk moest ko men De mast kwam een eindje ver derop bij het waterschap. In beide gevallen had de gemeenteraad het nakijken. Volgens Maria van der Spek (WD) gaat het college voorbij aan het ge geven dat de raad het hoogste or gaan is binnen de gemeente. Ze hekelt het dualistisch systeem dat bepaalt dat de raad de kaders stelt, waarbinnen het college vervolgens vrij kan handelen. 'De raad maakt uit wat er moet gebeuren en dat hoort het college uit te voeren. Ze moeten naar ons luisteren.' Volgens Van der Spek moet het college zowel beter communiceren als informeren Dat is overigens al beloofd door het college tijdens gesprekken met raadsleden, laten Van der Spek en CDA-fractie- voorzitter Jan Koolhof weten. Alfred Schaatsenberg (PvdA) vindt eveneens dat er beter moet worden gecommuniceerd. 'Als je afspraken maakt, zoals bij het kitesprfen, moet je met vervolgens andere beslissin gen nemen. Wij moesten in de krant lezen dat het toch ook mocht bij Dijk manshuizen. Breng zo'n besluit dan eerst even naar ons terug, voordat je het neemt. Dat versta ik onder beter communiceren.' Koolhof laat weten dat het college-optreden rond de C2000-mast en het kitesurfen zijn fractie ook dwars heeft gezeten. 'Dat was voor ons frustrerend, maar na dat we brieven van Binnenlandse Za ken hadden gezien, hebben we er genoegen mee genomen. En dan moetje ook niet blijven doorhakken.' De andere partijen, op Groenlinks en PvdA na, slikten hun kritiek op het college over de C2000-mast overi gens in tijdens de laatste raads vergadering, toen GroenLinks een motie van afkeuring indiende. De partijen vonden dat het college toch voldoende duidelijk had gemaakt waarom er anders was gehandeld. Koolhof vindt het belangrijk om de onvrede op te lossen. 'We hebben er met het CDA, Texels Belang en de WD voor gekozen om vier jaar met elkaar aan de slag te gaan en dan moet je niet tegen elkaar gaan staan.' De VVD en het CDA wisten dat Lees verder pagina 5 ne Dros heeft vrijdag in het Let- lundig Museum in Den Haag de «Thijssen-prijs 2003 gekregen. «prestigieuze oeuvreprijs voor ter- en jeugdliteratuur, sinds 7 de voortzetting van de atsprijs, wordt eens in de drie 'uitgereikt en vormt de tegen- 'ger van de P.C. Hooft-prijs, de ltsprijs voor de 'volwassen' li- Huur. m Oudeschild geboren Dros. die 67 wordt, heeft een rijk en 'fjdig oeuvre, dat meer dan vijf- l'tels omvat. Ze schreef zowel telboeken voor de allerkleinsten «mans voor jongeren en zowel Isudaagse verhalen als bewerkin- *an klassieke mythen. Veel boe- fijn geïllustreerd met tekeningen schilderwerk van haar echtgenoot, tyGeelen. Een bijzondere plaats aar oeuvre neemt Odysseia (1991 He alom geprezen vertaling van teus' Odyssee, die in 21 afleve- len door Ton Lutz integraal op de «werd voorgelezen. Eerder werd 5 bekroond met de Nienke van htum-prijs (in 1981 voor Een tijd wede), de allereerste Wouterje ierse-prijs (in 1988 voor Annetje 'i hef holst van de nacht) en met liefst twaalf Zilveren Griffels, «t juryrapport wordt Dros gepre- om haar wil 'alle richtingen open "'Ouden', in plaats van de ge- Ws paden te bewandelen. Ze 'een eenvoudige heldere stijl het basale plezier van rijm en en durft te spelen met '«'perspectieven'. 'De liedjes, de stijlvariaties, de dialogen, de vertel perspectieven brengen ons regelma tig naar open plekken in het bos van de woorden, waar de wereld met sim pel wordt opgedeeld in goed of kwaad, klein of groot, oud of modern, eenvoudig of complex. In de eenvoud van prentenboeken worden impliciet stevige dingen aan de orde gesteld, in de helderheid van het taalgebruik blijven er geheimen, in thematiek en grondgedachten worden vragen ge steld, geen antwoorden voorgescho teld.' Aan de Theo Thijssen-prijs is een bedrag van €60.000,- verbonden, waarvan €25.000,- is bestemd voor een publicatie of activiteit die ver band houdt met het bekroonde oeuvre. Jacqueline Spoelstra, de eerste vrouw op het Texels ptoegkampioenschap, keert met haar eenschaarploeg de droge Eiertandse grond. Dat goed ploegen nog altijd een kunst is, was zondagmiddag te zien op het land van Zegers achter Modestia in Eierland, waar de Texelse ploegkampioenschappen werden gehouden. Op circa 25 veldjes probeerden evenzoveel trekkerchauffeurs de droge, soms harde grond zo goed en kwaad als dat ging te keren. Niet iedereen slaagde daar even goed in, maar de routiniers brachten het er het beste vanaf. Het deed de vele toeschouwers goed dat na een jaar of drie van afwezig heid de grote trekkers van deze tijd weer van de partij waren. Maar hun deelname maakte ook duidelijk dat zelfs het modernste materiaal niet garant staat voor goed ploegwerk. Dat betekent een goede, recht begin- en eindveur, goed gekeerd, regelma tig en voldoende diep en de stoppel goed ondergewerkt. De deelnemers hebben het nadeel dat veel chauf feurs in het dagelijks werk achter hun ploeg een zogeheten vorenpakker hebben hangen, die de aarde meteen aandrukt en het ploegwerk in feite onzichtbaar maakt. Zondag ontbrak die en bleven de ploegsneden zicht baar. Verrassend goed werk werd geleverd door debutant Egbert Mantje, die de drieschaar wentel ge bruikte waarmee Bert Keijser van Ongeren jaren ploegde. De asper geteler, ditmaal toeschouwer, toonde zich tevreden over het resultaat. 'Maar echt goed ploegen leer je pas als je meedoet met de provinciale of nationale ploegkampioenschappen'. Die eer is van de acht deelnemers die met modern materiaal ploegden weggelegd voor Arjan Oosterhof, die met zijn vierschaar 148 punten bij elkaar ploegde. Tweede werd Mantjê met 142,5 punten, derde Niels Huis man met een score van 140,5. Dame Minstens zo vermakelijk waren de verrichtingen van de leden van de Oude Trekker en Motorenvereniging, bij wie de meeste aandacht uitging naar Jacqueline Spoelstra, de eerste en enige dame in het gezelschap. 'In mijn eentje tegen al die mannen doe ik het zo gek nog niet', beoordeelde de eerstejaars haar werk quasi se rieus. Het ploegwerk oogde wat on gelijk en hier en daar staken nog wat plukken stro uit de grond omhoog. 'Dat ze mij nou net het slechtste veldje hebben gegeven. Moet je eens kijken hoeveel ruigte hier ligt. En de grond is kurkdroog en bikkelhard, dat doet er ook geen goed aan', stapte ze weer op de trekker, een felrode Ferguson, waarmee een paar jaar geleden haar vader Piet Kok nog ploegde. Vanaf het kopeind volgde hij met echtgenote Aukje de verrichtin gen van zijn dochter. 'Voor een eer ste keer doet ze het toch hartstikke goed. Zeker als je de omstandighe den in acht neemt.' Ook anderen verging het moeilijk. Marcel Bakker, toch een gerouti neerde ploeger en vorig jaar nog kampioen, slaagde er niet in om de stoppel er goed onder te krijgen. 'De grond is veel te hard voor deze ploeg. Hij danst gewoon op en neer.' Het aanbod van een toeschouwer om erop te gaan zitten, sloeg hij af. 'We moeten het alleen doen.' Veel netter was het ploegwerk van Gerard Huis man, die er keurig netjes in was ge slaagd de schuine geer tegen het rechte deel op te ploegen Pech was er voor Dirk Maas, die met zijn vier schaar Ransomes ploeg wegens materiaalbreuk voortijdig de aftocht blies. Buiten mededinging ploegde Piet Bakker van de Atlas, die voor zijn ploeg twee uit de kluiten gewassen paarden had staan. Zowel de dieren als de baas hadden het zweet op de rug staan. Uitslagen: Moderne ploegen: 1.Arjan Oosterhof (4- schaar), 148 punten; 2.Egbert Mantje (debu tant, 3-schaar) 142,5 punten; 3.Niels Huisman (3-schaar), 140,5; 4 Fred Oosterhof (4-schaar). 133,5, 5.Dirk-Jan Boon (30-schaar), 130,5; 6.Jan Lap (3-schaar), 128,5; 7 Marco Zoetelief (3-schaar). 115,5; 8 Wout Timmer (debutant, 3- schaar), 105,5 Oude trekkers, rondgaand: 1 Arie Koopman, 232.5, 2.Jan Uitgeest, 220, 3 Kees Burgman, 207; 4 Nico Schipper, 180,5; 5.Jan Eelman, 169.6.Dirk Maas, 157, 7. Jacqueline Spoelstra, 125 Wentelploegen 1 Theun Huisman, 214, 2,Willem Zegers. 209,5, 3.Gerard Huisman, 207,5; 4 Marcel Bakker, 171,5, 5.Toon Boom, 166; 6.Ruud Spoelstra. 152,5. Na een grondige schoonmaakbeurt, nodig na de brand die in de eerste week van augustus voor overlast en schade zorgde, opent zwemparadijs Calluna op zaterdag 27 september weer de deuren. Om de heropening met ongemerkt voorbij te laten gaan is het bad zaterdag 27 en zondag 28 september voor slechts €3,- toegan kelijk. De helft van de intreegelden komt ten goede aan de stichting Warchild. in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild wordt zondag 5 oktober een minisymposium gehouden over de Hemonyklok die eerder dit jaar werd opgedoken door duikers van het NISA. Het museum heeft een drietal sprekers gevraagd, elk met zijn eigen expertise. Eerste spreker is Gideon Bodden, stadsbeiaardier van Amsterdam, Hemonykenner en klankanalist. Hij zal vertellen over Hemony en het geheim van het stem men van een klok. Nico Brinck, geschutshistoricus, duiker en kenner van kanonnen, vertelt vervolgens over de kunst van het gieten in brons en over het hoe en waarom van het opschrift 'Fransiscvs Hemony me fecit Amstelodami anno Domini 1658'. Tot slot spreekt Arent Vos, ar cheoloog en hoofd van het duikteam van het NISA, over het onderzoek van scheepswrakken en de archeologi sche waarde van de klok. Het symposium begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Voor meer informatie: Maritiem en Jutters museum. tel. 314956. Toos Witte uit Den Burg heeft za terdag de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice ge kregen. Het geelwitte lintje viel haar ten deel wegens haar langdu rige inzet voor de rooms-katho- lieke geloofsgemeenschap van Texel. De 59-jarige Toos Witte-Timmers is sinds 26 jaar een prominent lid van de schare vrijwilligers die het kerkelijk werk in de parochie uitvoeren. Onder meer gaat ze voor bij woord- en communievieringen en uitvaarten, ze is drie middagen per week in de pas torie om mensen te ontvangen en diensten voor te bereiden en fungeert als contactpersoon en aanspreek punt bij afwezigheid van pastor Ed Moltzer. De onderscheiding werd zaterdaga vond tijdens een speciale thema- dienst aangekondigd en opgespeld door pastoraal medewerkster Nellie Sluis uit Harlmgen. Zij was op Texel actief als invaller tijdens het pastor- loze jaar na de dood van pastor Piet Kolkman en werkte toen vruchtbaar met Toos Witte samen. Witte werd geprezen als 'iemand die een onge lofelijke en voor haarzelf vanzelfspre kende inzet toonde voor jong en oud en die nooit zichzelf belangrijk vond'. De gedecoreerde was bijna sprake loos, want het ereblijk was voor haar een volslagen verrassing. Ineens be greep ze waarom Moltzer zo had aan gedrongen dat ze in juist deze sa menkomst een voorbede en lezing zou verzorgen, hoewel dat niet ge bruikelijk is bij een themadiensf waar bij wordt opgetreden door het koor The Gospel Train. Ook het thema van de dienst 'Wie goed doet, goed ont moet' was niet toevallig. Naast het lintje kreeg de gedecoreerde bloe men en andere geschenken, waaron der een envelop van de parochie 'om met het gezin iets gezelligs van te doen'. Toos Witte krijgt de medaille opgespeld. Echtgenoot Marius (rechts) kijkt toe. IFoto Harry do Graal) ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Foto Chris Ponrtads)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1