Liever golfleraar dan werken in drukkerij Gebrek aan wind en water teisteren Texel Race 'Oant moarn' vanaf paal 9 Texel'94 stelt teleur in Warmenhuizen Jan van Wijk presteert op nationaal niveau G-team verliest van koploper Wilhelminafonds Joetbalprogramma Sportvissen Peter Koorn wint autocrossstrijd Programma zaalvoetbal Opening atletiekbaan TEXELSE yCOURANT' Weerman Plet Paulusma interviewt Alexander Hoekstra van de Texel Race. Weerman Piet Paulusma maakte vrijdagavond z'n opwachting op het strand van paal 9. De Friese weervoorspeller was uitgenodigd door de organisatie van de Texel Race, die in zijn komst een aardige publiciteitsstunt zag. Omdat hij dagelijks uit het hele land vele tien tallen verzoeken krijgt om zijn weerpraatje te houden, was de verrassing groot dat de SBS6- coryfee ook daadwerkelijk kwam. Op het strand maakte hij een Zonder de geblesseerde Theo Franchimon en Chris Zijm waren de G-voetballers van Texel'94 za terdag op eigen veld niet opgewas sen tegen CIW. De uit Amersfoort afkomstige koploper, die eerder grote overwinningen op Koedijk en Roda'23 boekte, won afgetekend met 1-5. Vooraf was op een zware wedstrijd gerekend, maar dankzij goed ingrij pen van keeper Frans Bos en verde digers Jos Bakker, Raymond Mol anus en Peter Breuer kon CIW lang goed weerwerk worden geboden Halverwege kon de koploper door een misverstand bij Texel'94 toch op voorsprong komen en toen een ver praatje met PR-man en oud-surfer Alexander Hoekstra, om vervol gens in een decor van zeilen zijn weersverwachting te verkondigen. Tot veler verbazing sprak hij ove rigens geen verwachting uit over welke wind de surfers de dag erop konden verwachten. Daarna was het aan de belangstellenden om de kijkers oant moarn (tot morgen) toe te wensen. Vrijdagavond tegen elf uur werden de Texelse beelden uitgezonden. dediger vlak voor rust ongehinderd mocht oprukken, werd het zelfs 0-2. Het enige dat de thuisploeg hier in aanvallend opzicht tegenover stelde, was een goed schot van Paul Bakker, dat ternauwernood onschadelijk kon worden gemaakt. Vlak na rust besliste CIW de wed strijd (0-3), waarna het binnen korte tijd ook nog 0-4 en 0-5 werd. In de slotfase deed Texel'94 eindelijk iets terug. Jimmy Ponniah schoot de bal uit een voorzet van Raymond Mol anus onder de keeper door in het doel (1-5). Vlak voor tijd kon Paul Bakker een goede actie geen pas send vervolg geven. Hij dacht de keeper uit te spelen, maar schoot naast. Zaterdag speelt Texel'94 in Amster dam tegen Voorland, dat op de tweede plaats staat. De vorige week gehouden collecte van het Koningin Wilhelminafonds heeft op het eiland €10.144,86 opge bracht. Aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen €8.833,27 werd opgehaald. De giften zullen worden gebruikt voor onderzoek naar de oorzaken en be strijding van kanker, igoede verwachtingen ten spijt i Texel'94 zondag in Warmen- len geen pottenbreken tegen onderaanstaande VIOS W. De uekers slaagden er niet in een fe achterstand goed te maken if en eindigden de wedstrijd «rode kaarten voor Jacob Krij- len Martin Koorn met slechts jen spelers. ai j seizoen versloeg Texel'94 te stander VIOS W. tweemaal. Om- de ploeg uit Warmenhuizen met punten onderaan stond, was de wachting dat tenminste één punt enaar het eiland zou kunnen wor- i genomen. Niets bleek echter ider waar. Al na drie minuten keek el'94 door knullig ingrijpen van de dediging tegen een achterstand i. Spits Ferry Zutt kwam gemak- jk in balbezit en liet zich de gebo- i vrije kans met ontnemen: 1-0. Texelaars waren zichtbaar aange- Bgen door deze snelle achterstand. Bnspel kenmerkte zich door onzui- le passes en veel balverlies en Bwel ze nog wel enkele hoek- Boppen kregen te nemen, slaag- ■terdag 27 september ■gerB. A1-Texel'94 A1 12.30 el'94 B1 -DTS B1 13.30 IS W. B2-Texel'94 B2 14.00 sterend B1-Den Helder B2 13.45 iZelo B1-De Koog B1 14.00 iel'94 C1-LSW C1 11.45 el'94 C2-Oosterend C1 13.30 'C3-Texel'94 C3 13.00 Koog C1 -Geel Zwart C1 13.30 P D2-Texel'94 D1 9.30 :cesD1-Texel'94 D2 12.00 iel'94 D3-W'waard D1 11.45 iel'94 D4-WGW D3 11.45 TD5-Texel'94 D5 12.30 V'74-Oosterend D1 10.00 Koog E1-Vesdo E1 11.30 'oetbal irland-Texel'94 12.30 I isjesvoetbal sterend MB1-Duinrand S *1 11.45 l drie vissen en een voorsprong 1 slechts één centimeter wist Rein 'psr zaterdag bij paal 12 de ze- ide wedstrijd in de winterserie van irtvisclub Texel op zijn naam te irijvenHij werd zelfs nog voorbij- treefd door jeugdlid Daan Hop- i- In totaal deden vier senioren en jeugdleden mee, die allen min is één vis vingen. De volgende Istrijd wordt op 27 september ouden bij paal 15. Aanvang 18.00 lag: l0ren 1 Rein Kuyper 3 vissen. 77 cm; 2. 5Bos, 3. 76: 3 Theo Buren. 131Jeugd: Hopman. 3,81:2. Robin Eelman 122. den ze er niet in VIOS W. te veront rusten. Edgar Klippel knalde de bal van afstand hoog over het doel van keeper Petter en bij een mooie voor zet van Martin Koorn lieten alle Texelse aanvallers verstek gaan. Het initiatief bleef in handen van VIOS W zij het dat ook de thuisploeg met veel klaarspeelde. Het meest kansrijke moment ontstond uit een directe vrije schop, maar keeper Bart Heerschap behoedde de Texelaaars vakkundig voor een grotere achterstand. Pas in de slotfase van de eerste helft kreeg Texel'94 een opleving en ontstonden enkele kansjes. Arnejan Kruithof en Marcel Ris slaagden er echter met in te scoren. In de rust besloot trainer John Rep Ralph Koning te vervangen door Jacob Krijnen. De openingsfase van de tweede helft was echter voor de gastheren, die meer agressie in hun spel legden. Gaandeweg ontwaakte ook bij Texel'94 het besef dat er méér nodig was om een goed resultaat te behalen. Vanaf het middenveld plaat ste Krijnen de bal een paar keer hoog voor het vijandelijke doel. maar de Texelse aanvallers verloren steeds Texelse pupillencompetitie Barcelona-SVO F2 9.30 Arsenal-ZDH F1 9.30 Real Madrid-SVC F1 9.30 Liverpool-SVO F1 9.30 SVO E1-Texel'94 E3 10.30 Texel'94 E1-Texel'94 E2 10.30 De Koog E1-Texel'94 E5 10.30 SVC E1 -Texel'94 E4 10.30 14.00 14.00 14.00 14.00 12.00 11.00 12.00 10.30 10.30 Peter Koorn heeft zondag op het asfaltcircuit van Lelystad wederom een autorace voor junioren tot 18 jaar gewonnen. Hij werd daardoor tevens winnaar van de Nederlandse Auto cross Bond Cup, waarvoor de resul taten van vier wedstrijden meetelden. De 15-jarige Texelaar reed zondag drie manches en behaalde daann een eerste, een zesde en een tweede plaats. Dat leverde hem dertig pun ten op, twee meer dan de nummer twee. Koorn wachten nog twee wedstrijden voor het Nederlands kampioen schap, waarin hij 24 punten voor sprong heeft op zijn naaste concur rent. Deze wedstrijden worden verreden op 18 oktober en 9 novem ber. het duel van de verdedigers Door een misverstand tussen Krijnen en aanvoerder Martin Koorn kon eén van de spitsen van de thuisclub na een uur spelen alleen oprukken naar het Texelse doel. maar keeper Heer schap voorkwam erger. Een kwartier voor het einde werd Arnejan Kruithof gewisseld voor een extra spits, Jelte van der Kooi. Maar ook deze ingreep mocht met baten, want er lukte zo goed als met bij de Texelaars. Een minuut of twaalf voor het einde haalde Krijnen een aanval ler van VIOS W. ter hoogte van de middenlijn onderuit. De scheidsrech ter bestrafte deze overtreding met een rode kaart. Toen Koorn even la ter z'n tweede gele kaart kreeg voor gehouden en ook het veld moest ver laten, was de strijd gestreden. Met slechts negen spelers moest Texel'94 in de laatste tien minuten proberen de schade zo beperkt mogelijk te hou den. Door goed keeperswerk van Heerschap en weinig slagvaardig spel van de aanvallers van Warmen huizen lukte dat ook nog. Zondag moet Texel'94 zich op eigen veld zien te revancheren tegen DTS. Woensdag 24 september 1800 J'boog E1 -De Koog E1 J'boog 18.45 De Koog D1 -Krim D3 De Koog 19.25 Klif C1-De Koog C1 Maas 20.10 De Koog 1-SVO 4 Douma 21.00 Nioz-SVO 2 Van Putten Zaaldienst De Krim Donderdag 25 september 18.15 De Krim E2-J'boog E2 Krim 19.00 Texel 7-Texel 8 Kuipers 19.50 De Krim 5-De Krim 6 Kuipers 20.40 Klif 3-Texel 6 Hoogendijk 21.30 Klif 4-Texel 5 Hoogendijk Zaaldienst: Casino Vrijdag 26 september 18.15 Texel 3-J'boog 4 Hoogendijk 19.05 ZDH 1-Klif 1 Boon 19.55 SVO 1-Mantje 2 Molanus 20.45 J'boog 1-De Krim 1 Kuipers 21.35 Texel 1-Mantje 1 Sangers 22.25 Casino 1-De Krim 2 Van Beek Zaaldienst: De Koog De nieuwe atletiekbaan in Den Burg wordt zaterdag 27 september om 15.00 uur geopend. In aanwezigheid van bestuurders, aannemers, leden van Atletiekvereniging Texel en an dere gebruikers van het Sportpark zal de jeugd van de atletiekvereniging demonstraties verzorgen, waarna de baan feestelijk in gebruik zal worden genomen. Zondag 28 september Texel'94-DTS ZDH-Vesdo Oosterend-Jisp Zuidermeer-De Koog Texel'94 2-Meervogels'31 2 VZV 4-Texel'94 3 Oosterend 2-Oudesluis 3 Recreatievoetbal Oosterend-De Waal De Koog-Texelse Boys DINSDAG 23 SEPTEMBER 2003 mezelf naar een hoger niveau te til len zou ik nóg vaker moeten trainen. Dat zit er gewoon niet in.' Als golf- professional wil hij als teacher les gaan geven. 'Golf is in Nederland een snelgroeiende sport. Als je nagaat dat er alleen al in Noord-Holland twaalf banen nodig zijn om de wachtlijsten weg te werken. Animo genoeg dus. Na deze studie wil ik een opleiding aan de Golfschool in Tilburg gaan volgen.' Maar hij zou ook graag een de start van de veertiende Texel Race bij paal 9. Deelnemers rennen met hun surfplanken het water ii (Foto Mrchtet Dekker) Als Jan van Wijk uit Den Burg niet zelf op de golfbaan aan het spelen of trainen is, dan geeft hij wel les aan beginners of helpt hij een handje in de golfwinkel. Golf is voor de 19-jarige Texelaar bijna een manier van leven. Niet zonder resultaat. Tijdens de Jeugdtour, een toernooi op nationaal niveau voor spelers tot 21 jaar, eindigde hij tussen negentig deelnemers bij de beste vijftien. Zijn ambitie is om golfprofessional te worden. Een makkie was de vorig weekend gehouden Jeugdtour allerminst. Van Wijk, die zich tevoren eerst moest kwalificeren, werkte in twee dagen twee keer 36 holes af. 'Dat betekent dat ik elke dag een uur of negen ach ter elkaar op de baan stond. Als je de kortste weg over de baan volgt, dan leg je acht kilometer af. Maar zo werkt dat bij golf niet, dus liepen wij elke dag een kilometer of 20 tot 25. Want elektrische golfkarretjes zijn taboe op zo'n toernooi. Dan is het best moei- li|k om de hele dag je concentratie vast te houden.' Desondanks slaag de de Texelaar daar goed in. 'Mijn doel was om als vijftiende te eindigen en dat is gelukt.' Een ander doel dat hij zich heeft ge steld is om zijn handicap dit jaar nog onder de twee te krijgen. 'Ik zit nu op 2.2. Dat betekent dat op een baan van achttien holes, waar een golf- professional met een handicap van nul 72 slagen over doet, ik gemiddeld ruim 74 slagen nodig heb.' Ter verge lijking: Jeugdtour-winnaar Jan-Wil- lem van Hoof zit op plus twee, wat betekent dat hij twee slagen minder nodig heeft dan een golfprofessional. Van Hoof behoort tot het kleine groepje Nederlandse jeugdgolfers dat wordt gesteund door de Golf- federatie en zich na het verlaten van de middelbare school volledig op het golfen kan richten. Van Wijk beoefent de sport naast zijn management opleiding. Dat betekent dat hij vrijwel elk vrij uur op de golfbaan is te vin den. Want oefening baart kunst, ook in de golfsport. 'Vorig jaar rond deze tijd had ik nog een handicap van ruim vier, dus het gaat de goeie kant op. Maar hoe dichter je naar de nul gaat, hoe moeilijker het wordt om je te ver beteren. Het gaat nu met tienden te gelijk. Het is een kwestie van veel trai nen en les nemen.' Die lessen volgt hij bij Joost Brieko, de golfprofes sional van de Texelse Golfschool. 'Hij geeft mij nuttige aanwijzingen.' Niet dwangmatig Het was een oom die Van Wijk een jaar of acht, negen geleden voor het eerst meenam naar de golfbaan. 'Ik kreeg de bal goed weg, het ging ge lijk goed. Ik heb toen een ijzer acht van hem gekregen.' Het was in de tijd dat de grote baan bij De Cocksdorp nog in het ontwikkelingsstadium ver keerde en er werd geoefend op de kleine (par drie) baan. Regelmatig speelde hij er met leeftijdgenoot Jaap Duin. 'We zijn aan elkaar gewaagd en gingen gelijk op. We deden ook mee aan wedstrijdjes aan de overkant en zo leerden we het steeds beter. Met een groepje hebben we elke zaterdag les van Joost en door de week ben ik als het even kan, voor of na school tijd, op de baan te vinden. We spe len op Texel, maar doen ook mee aan wedstrijden aan de overkant.' Ook tijdens vakanties gaan de golfclubs mee. 'Ik kijk tevoren altijd of er een golfbaan in de buurt is. Het is niet zo dat ik elke dag op de baan sta, maar wel een keer of drie in de week. Je moet het bijhouden, want als je dat met doet, gaat het snel achteruit Maar ik doe het vooral omdat ik het leuk vind. Het is met iets dwang matigs. Ik vind het gewoon een prachtige sport. Elke keer ligt de bal weer anders, is de situatie anders of staat er een andere wind. Dat maakt het zo mooi.' Een hole-in-one heeft Van Wijk nog niet geslagen. Een te kortkoming vindt hij dat allerminst. 'Dat overkomt zelfs de minste speler Je probeert het natuurlijk wel. en het is me op een centimeter na wel eens gelukt.' Ambitie Het is zijn ambitie om zich beroeps matig met de golfsport bezig te gaan houden. 'Ik wil golfprofessional wor den. Niet om als player met het spe len van wedstrijden mijn geld te gaan verdienen. Dan moet je een goeie sponsor hebben en dat is in Neder land moeilijk. Om player te worden moet je erg goed zijn, heel veel talent hebben en op heel jonge leeftijd be ginnen. Het probleem was dat we hier toen nog geen golfbaan hadden. Om jaartje naar Australië willen. 'Golfen is daar echt een volkssport. Als ik naar Sydney zou gaan, dan zou ik elke dag op een andere baan kunnen spelen. Er liggen er daar 400.' Op Texel leert hij de beginners de eerste beginselen van de sport, bij voorbeeld kinderen van een drie tot tien jaar. 'Als je zo jong kan beginnen is dat natuurlijk super. Er zitten best talentjes tussen. Als die dóór zouden gaan, kunnen ze het ver schoppen. Maar dan moeten ze wel doorzetten. Vaak zie je dat ze op hun zestiende afhaken, net als bij voetbal. Dan krij gen ze andere interesses.' Een loopbaan bij drukkerij en uitge verij Langeveld de Rooy, het bedrijf van zijn vader Henk van Wijk. ziet hij niet zitten. 'Ik ben kleurenblind, dat is wel lastig als je achter de drukpers staat. Ik denk dat ik de drukkenj maar aan mijn broertjes of zusje overlaat.' jls je hier niet tegen kan, moet je iat anders organiseren.' Voorzit- ■rWieb van den Berg van de Texel ace, de surfwedstrijd om het ei nd, was nuchter onder de afge- lSting van de veertiende editie, ngeveer anderhalf uur na de start erd de race zaterdag definitief [geblazen. De beslissing tot het aken werd genomen vanwege de ige waterstand en geringe wind- acht. oen we 's ochtends om acht uur op it strand kwamen, stond er geen jcht|e wind. De vlaggen hingen iCht langs de masten', vertelde Van den Berg. 'Ik heb toen met vuurtoren de Brandaris gebeld voor de weers omstandigheden van die dag. Zij ver telden dat er een zuidwestenwind kracht drie of vier zou opzetten. Dat bleek ook zo te zijn.' Nadat de orga nisatie had besloten om 13.00 uur van start te gaan, meldden verschil lende surfers zich in de tent met de vraag of de race niet naar zondag verzet kon worden. 'Dat kon gewoon met met het opkomende water. Dan zouden de deelnemers te laat in de middag nog op het water zijn. Boven dien was de wind ook voor die dag niet gegarandeerd.' Dus trotseerden 54 surfers de bran ding bij het strand van paal 9. Onder de deelnemers bevonden zich zes dames en evenzoveel Texelaars. Ron Broersma, Klaas Jan van der Vis. Gert Jan de Wit, Evert Monsma en Adriaan van Rijsselberghe deden allen al eer der mee aan de Texelrace. De nog maar 14 jaar oude Dorian van Rijssel berghe maakte zijn debuut. Van den Berg: 'Er deden twee jonge, talent volle surfers mee. Afgesproken was dat zij alleen onder bepaalde weers omstandigheden zouden starten, zodat er geen risico was. Met de wind en golfslag van zaterdag was het ver antwoord en ze kregen een aparte volgboot met zich mee.' De stem ming onder de deelnemers was hoopvol. Ramses Landman wilde zijn titel van vorig jaar graag verdedigen en Adriaan van Riisselberghe zei goede hoop te hebben de Texel Race opnieuw uit te varen. De tocht vol tooien was overigens voor de meeste surfers het voornaamste doel VC-boei Terwijl de race aan de gang, was kon den de vele bezoekers op het strand de wedstrijd via Radio Texel volgen. De jeugd vermaakte zich met tram polines en computerspellen in de tent. Voor de volwassen belang stellenden was er gebakken vis en een verkoop van kleding Op de klan ken van diskjockeys draaiden spor ters van de Nissan Funsporttour warm. De talentvolle kiteboarders haalden hun eerste halsbrekende toeren uit ter voorbereiding op het Nederlands kampioenschap, dat voor zondag op het programma stond. Overkanters Dennis Uttel en Adri Keet waren de enigen die rond 14.30 uur de VC-boei, ten oosten van het eiland, hadden bereikt. De 52 ande ren hadden toen de tijdslimiet al over schreden. 'Bij de boei stond op dat moment een laagje water van vijftig centimeter Terwijl het water een half uur later op zijn hoogst moest zijn. De vinnen van de surfers zijn zeventig centimeter. Omdat de wind ook nog afnam, hebben we besloten de race stil te leggen', zei Van den Berg. De meeste surfers hadden de vuurtoren nog met bereikt en kwamen aan land ter hoogte van paal 33, waar het wachten op de trailers begon. Van negatieve reacties jegens de or ganisatie was geen sprake. 'Ze snap ten het allemaal. We hebben geen wanklank gehoord. De surfers doen bijna allemaal al langer mee en begrij pen dat niemand hier macht over heeft. De zaterdagavond met het buf fet bij De Krim was het ook gewoon gezellig. Alleen de prijsuitreiking ont brak.' Om dit bij volgende edities te voorkomen, speelt de organisatie met de gedachte volgend jaar in elk geval een winnaar aan te wijzen, ook al wordt het rondje niet uitgevaren. Het voor zondag geplande NK kitesurfen vond geen doorgang. Vol goede moed kijkt Van den Berg al weer naar het volgende jaar. 'On danks dat er niemand is gefinisht, ben ik best tevreden. Op het strand was het gezellig en naast de teleur stelling overheerste een goed gevoel, ledereen wil volgend jaar terugko men. In 2004 organiseren we vol en thousiasme de vijftiende Texelrace. We verzinnen wel weer wat om het jubileum extra te vieren.' Oefening baart kunst, ook in de golfsport. Jan van Wijk is bijna elk vrij uurtje op de golf baan te vinden. (Foto Henk van Wijk)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7