A/iIma Eelman inventariseerde alle 388 Texelse stolpen 'Diversiteit is nergens zo groot als op Texel' 7 iemiddeling in slepend ontliet over windsingel .TEXELSE COURANT' Geslaagd j Randstad Eilandcompetitie Waddenvereniging Wespen bouwen enorm nest Pop-folk in Worsteltent Rommelmarkt in Den Hoorn Informatiemiddag over Parkinson VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 Jergens is de diversiteit aan stolpboerderijen zó groot is als ip Texel. Op het oude land staan vooral Texelse en Noord- lollandse stolpen en in de jonge polders ook het Zuid- lollandse en Zeeuwse, Groningse en het Gelderse type. Ook Ie Friese stolp ontbreekt niet. Ander belangrijk onderscheid iet de overkant is de soberheid van de boerderijen. Het zijn en aantal conclusies uit een inventarisatie van alle 388 tolpboerderijen en schapenboerderijen op het eiland door yilma Eelman uit Den Burg. st 2003, het Jaar van de Boerde- ls een mooi moment om eens id naar de Texelse stolpen te kij- Een buitenstaander valt het on- scheid tussen een stolp van het else en het Noordhollandse type licht met op, maar verschil is er degelijk. Eelman. 'In het Noord- andse type staan de koeien met iop naar de buitenmuur, terwijl ze et Texelse type met de kop naar hooivak staan. Je ziet dat ook op ringen en een aantal Wadden- iden. Praktisch voordeel is dat hooi uit het hooivak in het midden de stolp direct voor de koeien worden gegooid, terwijl je anders len de koeien door moest.' Dat twee typen stallen ook onder eén voorkomen, is te zien in haar ei- boerderij, hoeve Rozenburg aan tkenbuurt. 'Aan de groepen is te dat de koeien in de oudste stal z'n Texels stonden en in de later Ie stolp gebouwde stal ernaast ersom.' Rozenburg enburg, waar voorheen Kees ekie' van Heerwaarde boerde, is schoolvoorbeeld van een Texelse p waaraan is te zien hoe die zich iloop der jaren heeft ontwikkeld, teen vierkante boerderij met een •n dak, waaraan in het begin van wintigste eeuw een bijgebouw is ietseld, dat door de jaren heen is geworden Toen er meer en nodig waren, volgde een extra Kenmerkend voor de Texelse (is ook de kelder, in dit geval een te, die werd gebruikt voor het ■den van kaas en boter. Een ge- idat met de komst van de zuivel- (ken verdween en toen in de ast na de oorlog z'n intrede deed, werd de kelder helemaal over bodig. Zelfs zodanig dat deze op Rozenburg werd volgestort met zand. De nieuwe bewoners, geen agrariërs, zagen dat anders en spitten het zand er uit en gebruiken de ondergrondse ruimte weer als kelder. Afgezien van een paar honden, katten en een kop pel kippen geen dieren meer rond de boerderij, die een woonfunctie kreeg. 'Een stolp is geen statisch object, maar altijd aangepast aan de functie', vertelt Eelman. Stichting Dorpsherstel Belangstelling voor historische boer derijen heeft ze altijd al gehad. 'Mijn heb ik gesproken met bewoners. Ze wisten vaak veel over de boerderij te vertellen.' Aan diversiteit in het stolpenbestand geen gebrek. Ze zijn er met en zon der voorhuis. Eelman: 'Het gros van de boerderijen van vóór 1750 heeft een voorhuis of heeft er een gehad. Vóór de twintigste eeuw had je name lijk nog geen coöperaties waar de boeren hun zaaigoed kochten. Ze hielden daarom zelf een voorraad aan, die droog werd opgeslagen. Dat gebeurde meestal in het voorhuis of op de zolder daarvan en dan vooral in het voorste deel van het voorhuis. In het deel van het voorhuis tegen de stolp aan, de bmnenheerd. werd ge woond. Zo leefden ze zo dicht mo gelijk bij de beesten. Als er wat aan de hand was, dan konden ze dat ho ren. Pas toen de coöperaties en graanhandelaren de levering van zaaigoed overnamen, verdween de functie van de voorhuizen. Als ze bouwvallig werden, werden ze ge sloopt, Weer dat functionele. Dat is de kern van een boerderij. Daarom is het bij de huidige manier van boeren zo moeilijk om de oorspronkelijke functie in ere te houden. De Fenne maakt. Alleen aannemers die voor rijke grootgrondbezitters uit Amster dam in de Beemster of de Schermer een stolp annex buitenverblijf bouw den, deden dit aan de hand van een bestek. Rond 1830 verschenen de eerste handleidingen voor het bou wen van een boerenplaats, waar aan nemers en boeren uit konden kiezen.' Traditie 'Naast het Texelse type werd door gaans gekozen voor het Noord hollandse type, omdat Texel traditio neel erg op Noord-Holland is gericht. In de jonge polders, zoals Eierland, de PH-polder en Het Noorden zijn vrij veel boeren uit andere delen van het land terechtgekomen, wat zich weer spiegelt in de bouwstijl. De boeren namen hun eigen type stolp mee. Bijvoorbeeld Capni, een boerderij in T-vorm, een stijl die je vooral in het grote rivierengebied ziet. Hunsingo en voorheen Gerardus Majella zijn Groningse stolpboerderijen. Maar je ziet ook boerderijen uit het Zuid hollandse en Zeeuwse zeekleigebied, zoals De Halm, Nieuw Duinoord en Burst. Soms hield het boerderijtype ook verband met de voorkeur van de Wilma Eelman voor boerderij Rozenburg aan de Akenbuurt, een stolp van het Texelse type, waarin ze nu zeil woont grootvader, Piet Grisnich, was voor heen boer op Johanneshoeve in de PH-polder.' Uitgebreide kennis over historische panden deed ze op in de periode dat ze secretaris was van de Stichting Dorpsherstel Half mei vo rig jaar kreeg ze van de Boerderijen stichting Noord-Holland de opdracht een inventarisatie te maken van de Texelse stolpen. 'Ik ben met een ge richt plan aan de slag gegaan. Een korte beschrijving van de stolp, de ouderdom en een foto. Ik heb veel gehad aan het Boerderijenboek, dat scheelde me een berg archiefwerk. Bij ongeveer de helft van de stolpen aan de Rozendijk is bijvoorbeeld de enige ruilverkavelingsboerderij die als stolp is gebouwd.' 'Als een boer vroeger een stolp wilde laten bouwen, dan stapte hij gewoon naar de plaatselijke timmerman. Daar werden dan een aantal eisen gefor muleerd. Bijvoorbeeld hoeveel koeien er in moesten kunnen staan. En boe ren die het land achter huis hadden, wilden de wagendeuren aan de ach terzijde. terwijl boeren die het land verspreid hadden en er dus via de weg naar toe moesten de wagendeur aan de kant van de weg wilden. Een tekening of bestek werd niet boer. Zoals Isola Bella aan de Rozen- dijk, een Friese stolp. Traditie speelt ook een rol. Zo komen er al bij som mige boerderijen al generaties lang rietdekkers uit Noord-Holland. Die verscheidenheid maakt het leuk.' Pronkzucht 'Ook het Texelse type kent varianten. De kleinste boerderijen met een en kel vierkant, zoals Lange Bos langs de Pontweg en Zandvrucht iangs de Rozendijk, werden gebouwd door de boeren op de schrale mientgronden, die een kleine portemonnee hadden. Dan heb je de wat grotere stolpen terij Hunsingo aan de Postweg, voorbeeld van een Groningse stolpboerderij. Capni, een boerderij in T-vorm, zoals ze in het rivierengebied werden gebouwd. met één vierkant, zoals Elizabeth- en Lindehoeve aan de Westerweg En je hebt stolpen als De Waddel en hoeve Alexander, met een dubbel vierkant. De Atlas is weer een verlengde Noordhollandse stolp met een dub bel vierkant, met een klokgevel. Het verhaal daarachter is dat van 1820 tot 1875 de marktpnjzen voor de landbouwproducten goed waren en er geen of weinig veesterfte was. Er werden toen veel boerderijen ge bouwd. Boeren die wat kapitaal krachtiger waren, wilden dat aan de buitenwereld laten zien en lieten naar burgerlijk voorbeeld een deftige ge vel tegen de boerderij bouwen. Het was ook de periode waarin het bou wen met poreuze gele steentjes werd losgelaten en de boerderijen of ge vels uit harde rode stenen werden opgetrokken, die geen vocht doorla ten. In Westfriesland ging dat uiter lijk vertoon nog verder Daar zie je op stolpen veel dakspiegels met luxe dakpannen, tweekleurige rond- gemetselde schoorstenen of andere pronkelementen. Dat komt op Texel nauwelijks voor. Het houdt verband met het wat bescheidener karakter van de eilandbewoners. Texelse boerderijen onderscheiden zich door soberheid, wat niet wil zeggen dat de boeren hier armer waren Maar er was hier gewoon minder pronkzucht.' Een element dat vrijwel alleen op Texel voorkomt, is de witte boog op de wagendeuren. 'Oudere boeren vertelden me dat ze daaraan konden zien hoe hoog ze de wagen konden opladen, maar Johan Reydon sugge reerde dat de boog aansluit op de witte lijsten van de ramen en deuren.' Gooise landhuizen Uit de inventarisatie bleek dat Texel met 388 stolpen de gemeente is met het grootste aantal in Noord-Holland. 'Het komt door de kleinschalige ma nier van boeren op het eiland.' Hoe veel stolpen er in de loop der jaren zijn verdwenen, weet ze niet. Het moeten er heel wat zijn, maar toch nog heel wat minder dan in andere delen van Nederland. 'Tijdens de Russenoorlog zijn er in Eierland veel in brand geschoten en ios daarvan zijn er door blikseminslag of hooibroei heel wat afgebrand. Verder zijn er boeren die hun oude stolp hebben gesloopt. Een veehouder die verder moet, heeft vaak geen keus. Boerde rijen zijn van oudsher functioneel, vandaar dat ze voor een moderne loopstal kiezen of ze zetten er een moderne woning voor in de plaats. Een stolp is duur in onderhoud en dat laat de bedrijfsvoering vaak niet toe. Ik heb tijdens mijn onderzoek wel gemerkt dat veel boeren erg gehecht zijn aan hun stolp. Toch is de onderhoudstoestand in sommige gevallen ronduit slecht. Een aantal zal binnen enkele jaren zijn verdwenen. Jammer, omdat ze cultuur- en bouw historisch heel interessant zijn.' Als voorbeeld noemt ze de stolp bij de Eierlandse rotonde, die op instorten staat. 'Aan de andere kant heb je ook boerderijen die zodanig zijn ver bouwd, met grote puien en dak kapellen, dat ze meer op,Goois£ landhuizen zijn gaan lijken. 'Het ge tuigt van weinig respect, maar ik heb wel de indruk dat dit de laatste jaren minder gebeurt.' Ze constateert ook dat er de laatste jaren een verhoogde belangstelling is voor stolpboer derijen. 'De familie Heijne laat aan de Pontweg een nieuwe bouwen, Maar ten Hoogenbosch doet dat aan de Westerweg.' Verplaatsen Bij de stolpen die ze inventariseerde zijn ook de schapenboeten inbegre pen. Bij haar onderzoek kon ze ge bruik maken van een inventarisatie van 1963 door Gerrit Jan de Haan en Johan Reydon. 'Van die 88 uit 1963 waren er vong jaar nog 65 over, waar van er drie bijna in elkaar donderden en van eentje alleen het vierkant nog overeind staat. Soms wel begnjpelijk, want ze staan akkerbouwers vaak in de weg Het zou mooi zijn als de ge meente wat soepeler zou omgaan met het verplaatsen. Dat gebeurde vroeger ook. Zo stond een boet aan de Oosterenderweg vroeger in de duinen achter Den Hoorn. Verplaat sen gebeurde doorgaans uit bedrijfs economische motieven Die boeten zijn daardoor in goede staat geble ven Daarom vind ik dat de gemeente hierin een soepeler beleid moet han teren.' Ze grijpt de inventarisatie aan om het probleem van het behoud van de stolpen onder de aandacht te bren gen. 'Ze zijn karakteristiek voor Texel, hebben toeristische waarde en zijn dus van economisch belang. Met die conclusie denk ik dat de gemeente en andere overheden hun monumentenbeleid maar eens tegen het licht moeten houden. Het subsi diebeleid is ronduit belabberd. Deze inventarisatie wordt ook gebruikt om te kijken of er meer stolpen op ge- t meentelijke- of rijksmonuntenten- Üjsfen npeten worden geplaatst. Zo lang dat alleen vrijblijvend is en het vrijwel niets om het lijf heeft, is het volgens mij zinloos Het plan om vier appartementen in stolpen te bouwen, kan volgens Eelman goed uitpakken. 'Dat is altijd beter dan dat het afbre ken van de stolp Maar het is wel van belang dat er goede welstandseisen worden gesteld. Appartementen ver gen bijvoorbeeld grotere ramen, wat wel op een passende manier moet gebeuren. Het silhouet van de stolp mag niet worden aangetast.' Tekst en foto Gerard Timmerman itrijdende partijen in het con- over de windsingel bij de ijs- i in Oosterend gaan onder lei van de gemeentelijke media- lom van Schaik bekijken of ze en tot een oplossing kunnen en. Dat gebeurt op aandringen Je commissie Bezwaarschrif- Jie woensdag bepaalde dat de ikkenen eerst zelf moeten eren eruit te komen. lonflict speelt al geruime tijd. Eén Je hoofdpersonen is Jaap Vla die vindt dat het uitzicht vanuit 'oning in de Ankerstraat is aan- itdoor de windsingel die IJsclub in 1991 rond de baan achter de rrstraat heeft aangeplant. Vla- vindt dat de gemeente de ijs- moet dwingen de bomen te kap- Volgens het college kan daar sprake van zijn, omdat de sin- egaal is. De ijsclub heeft onder in met veel zin de bomen te la- erdwijnen, aangezien ze destijds fijn geplant om de baan be lting te geven. In Oosterend was conflict lange tijd een gewild veksonderwerp en tijdens de af- pen Ouwe Sunderklaas putten 'Jere dorpsbewoners er inspira- Bij één voorstelling stelden de te dat Vlaming de bomen weg hebben omdat hij vanuit zijn zijn broer op Zevenhuizen met kan zien. ijn gelijk te halen diende Vlaming tezwaarschrift in, dat woensdag 't gemeentehuis diende voor de mamige commissie. Tot een op- "nQ kwam het tijdens de zitting Verwijzend naar het bestem- isplan probeerde mr. J.F.M e> namens zijn client aan te to- Jat de singel illegaal is, terwijl de tgenwoordiger van het college --stemmingsplan gebruikte om '"ijk te maken dat de bomen er "él mogen staan. Daarnaast ik Verhey zijn twijfel uit over het nut van de bomen, die in de winter volgens hem weinig beschutting bie den. Maar volgens Gerard Weijers, lid van de commissie én voorzitter van de ijsclub in Oudeschild, houden ook kale bomen de wind tegen. De com missieleden wezen er bovendien op dat het niet belangrijk is of de bomen wel of geen nut hebben, maar dat het erom gaat of ze al dan niet legaal zijn. Vlaming zelf beweerde dat het be stuur van de ijsclub bij het aanplan- ten'(mondeling) heeft beloofd dat de bomen kort zouden worden gehou den. Ten slotte liet hij weten dat ze wat hem betreft mogen blijven staan als ze tot een hoogte van anderhalf a twee meter worden afgezaagd. De commissie Bezwaarschriften - bestaand uit voorzitter Hans Roeper en leden Gerard Weijers en Frans Vis- man - stelde voor dat de strijdende partijen alsnog een poging doen er onderling uit te komen. Dat moet gebeuren onder leiding van ambte naar Rom van Schaik, die zich be kwaamd heeft in mediation en in staat moet zijn een bemiddelende rol te spelen. Vlaming leek er wel voor te voelen en datzelfde gold voor de ver tegenwoordiger van de gemeente. Ook de ijsclub, die niet bij de zitting was, zal worden gevraagd aan te schuiven. Komen ze samen met tot een oplossing, dan neemt de com missie Bezwaarschriften alsnog een standpunt in, dat als niet-openbaar advies wordt verstuurd aan het col lege. De ijsclub laat bij monde van bestuurslid Wieb van den Berg des gevraagd weten een schadeclaim bij de gemeente te zullen indienen als de bomen tóch moeten worden gerooid. Programma 30 september Veld A, gemengd en heren 18.30 Swier-Zandbank Wessels 19.15 Bocksberg-Wessels Slock 20.00 Slock-Maarco B. Bocksberg 20.45 Kobeko-Autocentr. Sportsh. 2 21.30 NIOZ 1 -Sportshop 2 Cocky 22.15 Cocky-Paal 28 NIOZ 1 Veld B, dames 19.15 Otto's Tw.-NBC 2 NBC 20.00 NBC-Smash Kooger B&B 20.45 Rival-B&B Bruintje Beer 21.30 Bruintje B.-Westerl. Rival 22.15 Zeilmakerij-Oostra Westerl. Veld C, dames 18.30 Jozefsch.-Krim Eierl. Huis 19.15 Eierl. Huis-Beverdam 2 K rim 20.00 Natuurw.-Haarstudio Beverd. 2 20.45 Klif 12-lepe de Boer Natuurw 21.30 Durper D.-Timmer Klif 12 22.15 Smash-Salon Martine Timmer Wedstrijdleiding Wessels Ontwerpt! en Frida Uitslagen 23 september De Lindeboom-Kevermuseum De Bocksberg 2-1Bouwcenter Rab-Swier groente fruit 2- 1Zandbank-Wessels Ontwerpt! 0-3; Maarco Bouw-Kobeko 2-1, Paal 28/De Krim-NIOZ 0- 3, In den Grooten Slock-Cocky's Kapsalon 0- 3, B&B van der Vis en Den Boer-Smash'68 1- 2, TESO-Twaalf Balcken 0-3: OSG-Ecoteam 3-0, Agnfirm-Tevoko Ceugd) 3-0, Sportshop Texel 2-Texelse Autocentrale 3-0, Super de Boer-Tatenhove 1 1-2 Natuurwinkel-Slagerij lepe de Boer 1-2; Zeilmakerij Texel-NBC Eelman Partners 2 3-0, Remco Oostra de Schilder-Smash'68 Piet Kooger 2-1, NIOZ 2- L&R 2-1 Slagerij Beverdam-De Wit Installatie techniek 2-1; Rabobank-Albert Heijn 3-0. Sarah Keijser (20) uit De Cocksdorp is aan het Nederlands Luchtvaart College in Hoofddorp geslaagd voor de MBO-opleiding Luchtvaart- dienstverlening. Ze werkt bij Menzies Aviation Group op Schiphol als check-in/gate-agent. De mogelijke sluiting van de Waddenwinkel in Den Burg, militaire activiteiten op de Vliehors, het lang lopende EVA-II onderzoek naar de schelpdiervisserij en scheepvaart veiligheid. Dat zijn enkele onderwer pen die maandag 6 oktober aan de orde komen tijdens een ledenbij eenkomst van de Waddenvereniging op Texel. Voorzitter Leendert Bikker en de directeuren Henk Tameling en Hans Revier willen met Texelaars van gedachte wisselen over de onderwer pen. De bijeenkomst wordt gehou den bij EcoMare en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Meer informatie en aan melden: tel. 0517-493600. In beschermende kleding en met een drukmasker voor heeft gemeentelijk ongediertebestrijder Jan Venmk dins dag een uitzonderlijk groot wespen nest opgeruimd, dat hij na een mel ding van verontruste bewoners had aangetroffen op de zolder boven een woning. Het nest was ruim 70 centi meter lang, 60 cm breed en 50 cm diep en bevatte naar schatting zo'n 10.000 wespen. De Duitse wesp [Vespula Germanics), een iets forsere soort dan de meer bekende gewone wesp Vespula Vulgaris), staat be kend als een nijver volk; er zijn wel nesten van een meter groot aange- Engelstalige pop-folk van de groep Brother Flower is zondag te horen in restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg nabi| de Dennen. Het op treden begint om 14.00 uur. Bij mooi weer wordt buiten gemusi ceerd. Als extra 'attractie' worden be zoekers geholpen door Aris van Zeijlen en Inge Timmerman, die jaren lang hun eigen restaurant De Graven- molen exploiteerden, maar hun oude vak nog niet konden missen en de eigenaars van De Worsteltent daarom aanboden hen in de bediening bij te staan. troffen. Het nestmateriaal bestaat uit aangeknaagd hout, riet en dergelijke materialen met slijm als bindmiddel. Wespen zi|n nuttige diertjes, die las tige en schadelijke insecten als kamervliegen en steekmuggen eten. Maar zij kunnen zeer agressief wor den en gemeen steken als de omge ving van het nest wordt verstoord. Daarom is bestrijding soms noodza kelijk, zeker bij een nest binnenshuis Wespen vliegen van april tot oktober: in augustus en september zijn de volken het meest talrijk en de nesten het grootst. Dat zijn dan ook de maanden dat Gemeentewerken de meeste bestrijdingen uitvoert. Bij Gemeentewerken bestaat met de indruk dat er dit jaar op Texel minder wespen voorkomen dan in andere jaren, het aantal bestrijdingen is on geveer gelijk. Wel kwamen de mel dingen van hinderlijke nesten gemid deld wat later, mogelijk veroorzaakt door de langdurige droogte van de afgelopen maanden, waardoor er minder insecten waren om als voed sel voor de wespen te dienen. Prima werkende maaimachines, koelkasten, kantoormeubelen, kin derwagens en een caravan zijn maar enkele van de artikelen die zaterdag 27 september te koop worden aan geboden op een rommelmarkt in Den Hoorn. Het assortiment bestaat vooral uit meubelen en verwante ar tikelen. Tijdens de laatste grote rommelmarkt van het jaar, die voor zaterdag 18 oktober op de agenda staat, worden ook andere tweede- In de Blauwe Zaal van het Gemini hands spullen verhandeld. Beide markten worden gehouden op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg (tegenover het voetbalveld). De op brengst komt ten goede aan het restauratiefonds van het Hoornder kerkje Meer inlichtingen kunnen wor den ingewonnen bij Ferry Zwanen burg. tel. 319272. Ziekenhuis in Den Helder wordt dins dag 21 oktober tussen 14.00 en 16.00 uur een informatiemiddag ge houden over de Ziekte van Parkinson. R. Laane, beleids medewerker van het zorgkantoor NHN geeft uitleg over het persoons gebonden budget voor chronisch zie ken en ergotherapeuten E. Rigterink en C. Derks vertellen over wat ergo therapie kan betekenen voor patiën ten met deze ziekte. Aanmelden voor het bijwonen van deze middag kan bij het Patiënten Service Bureau, tel. 0223-696550, Met de lans van de drukspuit spuit Jan Vennik gif in het nest Na enkele uren zijn alle wespen dood en kan het nest worden opgeruimd. (Foto Héns witte' Gemeentewerken)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7