risis Vrije School: leerlingen naar andere scholen Cfro en Tuiartsjexeh ïn het harL, Jog steeds drie jaar achten op een huis (l Wampex brengt geurtje aan boord van Teso !rkklok loopt weer gelijk 'Samenwerking tussen wonen, zorg en welzijn' ndanks toename woningen SWT Wethouder wil oprichting werkgroep Zorgboerderij voor ouderen Grondbank Tandartswagen Voetbalderby Zoon kandidaat burgemeester Hattem (Gld.) Vervoer in laatste half jaar gegroeid TEXELSE ^COURANT SUPER DE BOER ordeelland DINSDAG 7 OKTOBER 2003 (schijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Yrije School in Den Burg wordt rlopig geen les meer gegeven, (wee docenten die groep drie acht les geven, hebben zich gemeld en gaan waarschijnlijk idurig de ziektewet in. De kleu- lidster en de conciërge hebben genomen. Dit gebeurde at de spanningen tussen het renteam en een aantal ontevre- ouders steeds hoger waren elopen. is stil in de Vrije School aan de thuisstraat. Sinds vrijdag, toen nnflict escaleerde, wordt er geen les meer gegeven. Het is voor de tweede keer in drie jaar dat een lerarenteam van de Vrije School is opgestapt. Ging het er de laatste ja ren binnen de schoolmuren harmo nieus aan toe, het contact tussen docenten Marian Arends en Wouter Weerman en de ouders liet te wensen over. De onvrede en ongerustheid onder ouders namen verder toe, toen de school dit schooliaar het onder wijssysteem aanpaste Waar het bij Vrije Scholen gebruikelijk is dat leer lingen van groep drie (eerste klas) tot groep acht (zesde klas) dezelfde do cent hebben, kwamen de ongeveer vijftig leerlingen in Den Burg in een gecombineerde groep te zitten Daar bij werden de kinderen regelmatig in drie verschillende groepen gesplitst. Dat gebeurde bijvoorbeeld op grond van leeftijd, maar ook voor het beoe fenen van cognitieve lessen, zoals lezen en rekenen. Ook gebeurde het dat ze werden gescheiden op basis van activiteiten. Hoofddocente Mar jan Arends bepaalde op basis van haar intuïtie op welke manier de leer lingen werden gescheiden. Een sys teem dat te maken had met de schaalgrootte waarop werd gewerkt, maar dat het Vrije onderwijs tot dus ver niet kent. Probleem was dat er geen leerplan bestaat en dat de com municatie met de ouders slecht was. Toch verliep het onderwijs volgens Vrije School-kenner Wouter Drewes, die samen met Wim Moleman in au gustus werd aangetrokken om de crisis te bezweren, niet onverdienste lijk. 'Wij waren onder de indruk hoe ze verschillende groepssamen stellingen konden hanteren. Je had oudere leerlingen die jongere kinde ren meenamen in het leerproces. Door die kennisoverdracht ging een ouder kind het zelf beter begrijpen.' Maar een aantal ouders, met name van kinderen uit de hoogste klassen, waren minder gecharmeerd van deze onorthodoxe lesmethode. Ze ver keerden in onzekerheid over de vraag of hun kinderen al dan niet achter liepen in hun leerstof en voelden zich voor het blok gezet. Volgens Mole man is dit vooral een gevolg van het gebrek aan communicatie met de ouders. 'Je moet aan ouders kunnen overbrengen hoe je in augustus tot deze nieuwe leerindeling bent geko men. En ook dat de oudste leerlingen op het gebied van rekenen, taal en andere cognitieve vakken goed mee kunnen komen.' De onvrede nam toen. Een aantal ouders haalde hun kinderen van school. Gert Jan Leppink, die in au gustus nog als voorzitter van het be stuur naar buiten trad, wilde nadien geen verantwoording voor het onder wijs meer nemen Ook hij haalde zijn kinderen van school. Na een mislukte lijmpoging werden de ouders gister avond tijdens een spoedbijeenkomst door het bestuur bijgepraat. Er zit voor hen mets anders op dan voor de leerlingen, in ieder geval tijdelijk, een andere school te zoeken. Óp Texel, of een Vrije School aan de overkant. Meer over de crisis elders in de krant. raag naar huurwoningen op [Hand is onverminderd groot, ijkt uit het jaarverslag van de iting Wonen Texel (SWT). Eind stonden bij de stichting 518 ingzoekenden geregistreerd, 50 (15 procent) meer dan het ttvoor. Vorig jaar kregen onge- 90 mensen een woning via de toegewezen De wachttijd een woning bedraagt onge- drie jaar. egemoet te komen aan de wens let bedrijfsleven voor speciale |en voor medewerkers, startte IÏT vorig jaar een experiment tonomiewoningen. Dit zijn ge- lurwonmgen, die worden ge- ird voor medewerkers van kbedrijven of instellingen. Die €6.800,- voor een woonoptie. «httijd wordt hierbij bekort tot taanden. In 2002 is een quotum tr woningen vastgesteld, één is Bdwerkelijk toegewezen. '<l lieten 232 woningzoekenden ■egistreren bij de SWT, 180 wer- ;r uitgeschreven, ongeveer de vregens de koop van een wo- vertrek van Texel of omdat er belangstelling meer was. De gen kregen via de SWT een huis Kiezen. In 2002 kwamen bij de sente 20 urgentieaanvragen at, waarvan er negen een ïtiebewijs kregen. Tien huizen zijn toegewezen aan urgente woning zoekenden. Het aantal woningen en woon gebouwen dat de SWT verhuurt nam in 2002 toe van 1210 tot 1249. An ders dan voorgaande jaren werden geen huizen verkocht. 'De gedachte dat woningcorporaties op grote schaal huurwoningen zouden kunnen verkopen, omdat de noodzaak om deze te behouden voor minder draagkrachtige huishoudens niet meer actueel zou zijn, is inmiddels verlaten", schrijft directeur Jan van Andel in het jaarverslag. Ondanks de groei van de vraag naar het aantal huurwoningen, richt de SWT zich met name op kwaliteit. Voorbeelden daar van zijn nieuwbouwprojecten aan de Schoonoordsingel en de Beatrixlaan. Met een eigen vermogen van ruim €6,6 miljoen op een totaal vermogen van bijna €40 miljoen en een positief resultaat van €1,38 miljoen acht de SWT zich 'gezond genoeg om de komende jaren de volkshuisvestelijke uitdagingen aan te gaan'. 'Daarbij worden risico's en onorthodoxe ideeën met uit de weg gegaan.' Eind 2002 ging de SWT een samenwer kingsverband aan met Algemene Woningbouwvereniging Nieuwediep Den Helder, waarvan Van Andel di recteur is. 'Uitgangspunt is samen werking, met behoud van zelfstan digheid op lokaal niveau Een fusie wordt niet nagestreefd.' Hen vanaf de kerktoren. Geen bags beeld, dat vrijdag was te op de hervormde kerk van Den De actie was met bedoeld als I, maar om de klok gelijk te zet- De wijzer was onklaar geraakt een dronken vakantieganger bij tonden van de restauratie en- jaren geleden in de steiger klom ich onder meer uitleefde op de erplaat. Dat het herstel zolang de, komt onder meer doordat de (Foto Jeroen ran Hattumi Voorzien van hennepplanten moesten potentiële deelnemers aan de Wampex zich aan boord van de Molengat melden voor de inschrijving. hoge plek zo moeilijk is te bereiken. Omdat de monumentenwacht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg wel vaker voor dergelijke problemen staat, is het hem nu toegestaan om met een touw langs de toren af te dalen. Op de foto van kerkarchivaris Rienk Gaasbeek is te zien hoe de abseilende monumentenwacht de wijzerplaat repareert en de wijzer weer in de juist stand zet. Kruidige geuren vulden zondag middag de salons van Teso-boten Schulpengat en Molengat. Toeris ten keken met enig verbazing toe hoe Texelaars met niet de minste gêne met hennepplanten, golf clubs en modelrace-autootjes hadden plaatsgenomen aan de ta feltjes. Twee tafeltjes waren voor de boosdoeners: Kwapsma. De voorinschrijving voor de 24ste Wampex was bezig. Het punt 52 graden, 59 minuten, 0 seconden Noorderbreedte en 4 gra den, 48 minuten, 0 seconden Ooster lengte. Dat was de locatie waar de potentiële deelnemers zich vanaf 16.15 uur dienden te melden met hennepplanten, de raceauto, een golfclub nummer zeven met drie golf banen, een goppie seu (Texelse voor kopje jus) en een indelingsplatte grond van de Albert Heijn in Den Burg. De opdracht werd vanaf 15.00 uur verstrekt op de website van de Wampex. Een blik op de kaart leerde de deel nemers dat de locatie midden in het Marsdiep lag en dat de inschrijving dus aan boord van de boot van vier uur moest zijn. Kwapsma (de verza melnaam van de organisatoren) zou echter Kwapsma niet zijn als ze geen extra verrassing in petto had. De or ganisatoren rekenden erop dat de meeste groepen de boot van vier uur zouden nemen en pakte daarom zelf alvast de tussenboot van half vier. Volgens afspraak waren ze vervol gens om 16.15 uur keurig midden op het Marsdiep om vanaf de Molengat te zwaaien naar alle deelnemers (ne gentien groepen) die met de Schulpengat in tegengestelde rich ting op weg waren naar Den Helder. Langs de railing werd ter ondersteu ning een spandoek onthuld. De groe pen restte niets anders dan een half uurtje met alle attributen te wachten in Den Helder. 'Dit is nou echt Wampex', zei Bert Huisman Ook Jasper Buis liet de verrassing over zich heen komen. 'Je verwacht het niet. Dat betekent dat je dus toch net even anders moet denken, want wat je niet verwacht, gebeurt toch.' Het was opvallend hoe eenvoudig de meeste groepen aan de hennep planten waren gekomen. Sommigen hadden een klein plantje bij zich, an deren kwamen rustig met struiken van een meter of langer aanzetten. De groep van Huisman (Peter en Axel Wetsteen en Bram Brouwer) had de plant via een van hun zonen verkre gen. 'Er stond er een bij de juf in de tuin', liet het jongetje weten. 'Ze heb ben altijd een zeer vrolijke juf', voegde Huisman er maar meteen aan toe. De groep van Marijke Stark, Erna Kuip, Colinda Brouwer en Ingrid Uit geest had de hennepplant via een familielid gekregen. Kuip: 'Die had den een tuin vol. We mochten hem houden.' De groep van Jan Zijm, Niels Leijen en Pieter Jan Kooger, de winnaars van vorig jaar, had even eens een uit de kluiten gewassen plant bij zich Zijm: 'Dat is eigen kweek van Liesbeth. Dat is die vrouw die daar een beetje stoned zit te kij ken.' De golfclubs en de plattegrond van Albert Heijn leverden over het algemeen meer hoofdbrekens op. Plattegrond Voor de plattegrond werd onder meer een beroep gedaan op mensen die in de winkel werken. 'We zijn ook nog wezen kijken bij Albert Heijn, maar die was dicht', vertelt Cees Vermuê, ter wijl hij samen met Nico Kikkert, Gert- Jan Betsema en Klaas Kikkert op een bankje zit te wachten op de Schulpengat. 'Er stonden meer groe pen. We hebben hem uiteindelijk la ten natekenen.' De ploeg van Huis man haalde een tekening op bij loodgieter Jan Geus en de groep van Stark haalde zelfs de originele bouw tekeningen bij architect Jan Visser. Werd ook goedgekeurd door Kwapsma. Voor het goppie seu werd veelvuldig gebruik gemaakt van het Tessels Woordenboek. Kikkert: 'Het Lees verder pagina 5 'Er is een nieuwe samenwerking nodig. De schotten tussen de in stellingen moeten weg. Alle orga nisaties op het gebied van wonen, zorg en welzijn zouden in samen spraak met de gemeente plannen moeten ontwikkelen.' Dat zegt wethouder Nel Eelman (huisves ting) in het jaarverslag van de Stichting Wonen Texel over de huisvesting van ouderen. In het interview zegt ze dat ouderen zo lang mogelijk in hun eigen huis of woonomgeving moeten kunnen blij ven. 'Ook op oudere leeftijd moet het mogelijk zijn om volwaardig mee te kunnen doen in de maatschappij. Misschien moeten wij wel een nieuw idee ontwikkelen en afstappen van seniorencomplexen. Afstappen van het principe om de woonsituatie van ouderen en zorgbehoeftigen te clusteren. Jong en oud door elkaar laten wonen.' Ze oppert heet idee om in de toekomst alleen nog levensloop bestendige woningen te bouwen waar iedereen in kan wonen, of het nu een gezin, gehandicapte of senior betreft. 'Eigenlijk zou al tijdens de bouw van een nieuwe woning reke ning moeten worden gehouden met een goede elektronische infrastruc tuur, zodat er op dit gebied een effec tieve samenwerking komt tussen wonen, zorg, welzijn en dienstverle ning.' Een op te richten werkgroep onder leiding van een 'inspirerende persoonlijkheid' moet gestalte geven aan deze samenwerking. Daarin moet volgens Eelman ook worden nagedacht over de 'traditionele geld stromen'. Een zorgboerderij waar ouderen gezamenlijk kunnen wonen en le ven. Dat is een plan dat Ben Wermenbol uit Breda op Texel wil realiseren. Hij is op zoek naar men sen die geïnteresseerd zijn in het project. Wermenbol wil een vervallen stolp boerderij of bedrijfspand geschikt maken voor bewoning, zodat meer dere oudere mensen er samen kun nen wonen en leven. Bedoeling is dat de bewoners elkaar ondersteunen in het dagelijks leven. 'Bijvoorbeeld door voor elkaar te koken en elkaar te helpen, ledereen kan taken verrich ten naar zijn of haar mogelijkheden. Er moet ook een sociale ruimte ko men.' De Bredanaar wil bij de zorg boerderij ook een stukje grond inrich ten voor biologische land- en tuinbouw en eventueel koeien, scha pen, varkens of kippen. Wermenbol heeft zijn plannen uiteengezet in di verse brieven aan burgemeester en wethouders en de politieke partijen. Volgens Wermenbol is op Texel be hoefte aan een dergelijk initiatief. Hij constateert op basis van gesprekken met Texelaars een afname in onder meer burenhulp aan oudere mensen. Als voorbeeld noemt hij een oudere man die afhankelijk was van zijn bu ren, totdat zijn buren verhuisden en mensen van de overkant hun plaats innamen. Volgens Wermenbol kijken die nauwelijks naar de man om, waar door het slechter gaat met hem. Zijn plan moet volgens hem ook lei den tot de verfraaiing van stolp boerderijen die staan te verpieteren in het landschap. 'Ik wil ze aan de buitenkant renoveren en van binnen geschikt maken om te wonen.' Hij is op zoek naar een boerderij. De Bredanaar, die schoonfamilie heeft op het eiland en er ook geregeld komt, is niet onbekend met zorg boerderijen. Een broer van hem werkt op een dergelijke boerderij in Beek bergen, 'Ik wil het met-commercieel van opzet maken. Het moet kosten dekkend zijn.' Wermenbol is met zijn plannen inmiddels naar de gemeente Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,90 Aannemer De Vries en Van de Wiel heeft haar Grond- en reststoffenbank aan het Vliegwiel in Oudeschild open gesteld voor particulieren. Het bedrijf wil Texelaars op die manier de moge lijkheid bieden om van hun overtollige grond af te komen. Pagina 3 Met de oprichting van een nieuwe stichting is de jeugdtandverzorging op het eiland naar verwachting veilig gesteld. De nieuwe Stichting Jeugd tandverzorging Texel begint met een volledig schone lei. Pagina 5 Met opvallend veel moeite is Ooster end er zondag in geslaagd de eerste Texelse voetbalderby op haar naam te schrijven. Tegenstander De Koog, dat alleen nog maar grote nederlagen had geleden, leverde op eigen terrein veel weerwerk. Pagina 6 Gemeentesecretaris Piet Zoon is eer ste kandidaat voor het burgemeester schap van Hattem (Gld.). De vertrouwenscommissie heeft Zoon (53) unaniem aanbevolen aan de mi nister van Binnenlandse Zaken. Zijn benoeming wordt per 1 december verwacht. Zoon is vanaf 1987 in dienst van de gemeente Texel. Alle sombere berichten over de economie ten spijt, is het vervoer naar Texel van april tot en met sep tember behoorlijk gegroeid. Uit cij fers van Teso blijkt dat het perso nenvervoer van april tot en met september ten opzichte van vorig jaar toenam met 4,42 procent. Het aantal overgezette auto's steeg met 4,86 procent. Vooral in de maand april, toen Pasen werd gevierd, was de stijging spec taculair. Bij de kassa van Teso meld den zich 20,91 procent méér reizi gers. Het aantal voertuigen nam toe met 18,67 procent en het aantal fiet sen zelfs met 42,14 procent. De ca tegorie vrachtauto's en caravans en aanhangers groeide met 20.39 pro cent. Ook het metervervoer dikte aan met 24,52 procent. De terugval kwam in mei. toen het aantal personen met 4,41 procent afnam. Ook andere ca tegorieën daalden, variërend van 2,74 procent (auto's) tot 7,26 procent (meters). In juni was er bij het perso nenvervoer een groei van 7,64 pro cent en bij de personenauto's 9,4 procent. Het mooie weer droeg er waarschijnlijk aan bij dat het percen tage fietsers van apnl tot en met sep tember groeide met gemiddeld 15,53 procent. Het personenautovervoer groeide in juli, augustus en septem ber gemiddeld twee tot drie procent. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE WIXMÏ5 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1