'WSV is meer dan alleen een ligplaatsverstrekker Jeugdtandverzorging fexel maakt doorstart Nieuw clubhuis voor watersportvereniging We moeten er straks weer tegen kunnen lieuwe stichting begint met schone lei Problemen Vrije School kennen lange historie Etmaal lang slenderen voor Reumafonds Zorgboerderij Wampex EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF jbXbL^b courant Meskers in de stoel van de dental car, waar hij op het punt staat om zijn gebit te laten controleren door tandarts Coen Hendriks en itente Marian van der Burgh. Op de achtergrond Herman Wellens, voorzitter van de nieuwe Stichting Schooltandverzorging Texel. {Foto Ge>rard Timmerman) de oprichting van een nieuwe hting is de jeugdtandverzor- ;op het eiland naar verwach- iveiliggesteld. De nieuwe Stich- I Jeugdtandverzorging Texel lint met een volledig schone lei. mobiele tandartspraktijk (den- ar), andere middelen en finan- igaan kosteloos (om niet) over de oude naar de nieuwe stich- Ook leveren de tandartsen deel van hun vergoeding in. imee is de basis gelegd voor gezonde toekomst. jelang van schooltandverzorging itmet ter discussie. Door met de liele tandartspraktijk twee keer jaar bij de basisscholen langs te nen de gebitten van de leerlingen ontroleren en te behandelen. Ihet mes aan meerdere kanten. hoeven met met hun kind 0e tandartspraktijk en zijn er pan dat de gebitten van de kin- I regelmatig worden gecontro- 1 er bij gaatjes dus snel wordt irepen en er poetsinstructie t gegeven. Doordat de leerlingen VERVOLG VAN PAGINA 1 lapt Ook heeft hij andere organi- sop het eiland benaderd, loeten de nodige planologische sdures worden gevoerd om het i mogelijk te maken. 'Als er een irische bestemming op zo'n boer- I rust. kan het niet', vertelt een ndvoerder van de gemeente. 'Als om zorg gaat, heb je een maat- appelijke bestemming nodig. En ebt natuurlijk ook met beleid van )rovmcie, het rijk en bijvoorbeeld Vogel- en Habitatrichtlijnen te ten. Dat komt er allemaal bij kij- bouwen van wooneenheden in pen ligt moeilijk. Tijdens de be- (king van het Natuur- en dschapsplan in de commissie ndgebied twee weken geleden d geopperd om in stolpen met arische bestemming maximaal inpandige appartementen toe te in Die mogen, als de raad het dkeurt, echter alleen voor recrea- vorden gebruikt. Mensen die in- sse hebben in de plannen van menbol kunnen contact met hem emen. Zijn adres is Agaathstraat 4817 HG in Breda. Zijn telefoon- imer is 076-5207348. niet naar de praktijken in Den Burg hoeven, wordt voorkomen dat ze langdurig de les moeten verlaten. De tandartsen hebben er baat bij omdat de gebitscontrole bij de scholen een stuk efficiënter en sneller verloopt dan wanneer ze alle kinderen in de eigen praktijk zouden moeten ont vangen. Bij verdwijning van de hui dige manier van werken, zou er bij de toch al drukbezette tandartsen zelfs een capaciteitsprobleem ontstaan. Voldoende reden voor de betrokke nen om de jeugdtandverzorging in stand te houden. Dat zou echter met zijn gelukt onder de paraplu van de oude organisatie, de Stichting voor Regionale Instelling Jeugdtandverzorging Texel. Eén van de redenen waarom de oude stich ting geen geld opzij kon leggen voor de aankoop van een nieuwe dental car was de loonstructuur van de tandartsen. In de nieuwe opzet zijn de tandartsen met langer in loondienst, maar werken ze per 1 oktober als zelfstandig ondernemer. Het feit dat de oude stichting alle financiën en middelen, zoals de oude tandarts bus, om niet overdraagt aan de nieuwe stichting, stelt deze in staat een financieel gezond beleid te voe ren en slagvaardig te werk te gaan. Voorzitter Herman Wellens is tevens verheugd dat de tandartsassistentes Marian van der Burgh en Marja Kooij in dienst blijven bij de Jeugdtand verzorging. Ook in bestuurlijk opzicht is de orga nisatie compleet vernieuwd. Vanuit het onderwijs, de ouders, de tandart sen en de gemeente leefde de wens voor een deskundig bestuur. Dat is gevonden in de hoedanigheid van voorzitter Wellens uit Den Burg, die dertig jaar tandarts is geweest in Vlaanderen en op bestuurlijk gebied ervaring opdeed in tandheelkundige organisaties. Secretaris is Dick van Barneveld uit Den Burg, van beroep ontwikkelingspsycholoog en even eens een ervaren bestuurder. Vanuit het onderwijs zetelt Albert Hoven uit Oosterend in het bestuur. Er is voor een stichting gekozen, omdat het ideële doel dat wordt nagestreefd, een goede jeugdtandverzorging, als een groot goed wordt beschouwd. Eén van de doelen die het bestuur zich heeft gesteld, is het vervangen van de oude dental car. De bus heeft de APK-keuring weliswaar met suc ces doorstaan, er wordt sterk aan getwijfeld of dat ook volgend jaar nog zal lukken. Verder is de bus verou derd en aan vervanging toe. Doordat er in de achterliggende jaren geen geld was om geld voor een nieuwe bus te reserveren, moet de nieuwe stichting op zoek naar fondsen. Met de aanschaf is een bedrag van circa €130.000,- gemoeid. Het bestuur wil hiervoor onder meer Texelse bedrij ven benaderen. De stichting zou met van de grond zijn gekomen zonder de belangeloze in spanningen van Maarten Jeroen den Boer van B&B Accountants. Wellens: 'Hij begeleidde het hele traject en maakte het mogelijk om in korte tijd de geschetste overname zorgvuldig en adequaat te realiseren. Halverwege de jaren zestig maakte hij een begin met de watersport vereniging door een houten vlot in de Zuiderhaven te plaatsen als aanlegsteiger. Geruime tijd was Cees Drijver (83) daarna één van de drijvende krachten van de vereni ging. Zaterdagmiddag mocht de oud-havencommissaris officieel het nieuwe clubhuis van Water sportvereniging Texel (WSV) ope nen. Met de bouw van het nieuwe clubhuis op zich had Drijver weinig te maken. 'Ik heb me daar met meer mee bezig gehouden, maar ik ging er wel gere geld te kijken. Met de fiets van Den Burg naar Oudeschild.' De finishing touch was niettemin voorbehouden aan het erelid van de vereniging. Met het hijsen van een vlag opende hij het nieuwe clubgebouw op de plaats waar eerst toiletumts van de passantenhaven stonden. Die waren niet meer nodig, nadat vorig jaar het havenkantoor van de stichting Wad denhaven Texel, beheerder van de passantenhaven, was geopend. Het nieuwe clubhuis, dat ongeveer honderdvijftig vierkante meter groot is, werd voor een groot deel eigen handig gerealiseerd door leden van de WSV. De watersportvereniging telt zo'n 350 leden. Architect Tjaart Hoeksema tekende het ontwerp, Rene Boon uit De Cocksdorp bouw de het nieuwe clubhuis. Een bouw commissie (Alex Cofino, Willem van Duijn, Nan Westerlaken, Gep Boogaart en Hoeksema) en een inrichtingscommissie die onder lei ding van Hans Eelman stond, bege leidden de bouw. De kosten bedroe gen volgens voorzitter Jook Nauta ongeveer €80.000,-. Het nieuwe clubhuis, de Kajuit ge doopt, beschikt over een algemene ruimte, een archiefruimte, een werk plaats en een opslag voor de instructielessen die aan jeugdzeilers worden gegeven. Ook is één van de toiletunits bewaard gebleven voor passanten die overnachten in de verenigingshaven als de passanten haven vol is. De naam van het nieuwe gebouw werd onthuld door Nico Tessel. Hij werd door Nauta naar vo ren geroepen als vertegenwoordiger van alle vrijwilligers die meehielpen bij de totstandkoming. Mijlpaal Nauta noemde de opening van het clubhuis een mijlpaal in de ontwikke ling van de watersportvereniging. In een uitgebreid historisch overzicht blikte hij terug op het ontstaan van de vereniging in 1966 en de drempels en bestuurlijke hobbels die de vereni ging daarna moest nemen om te kun nen blijven bestaan. De naam van Drijver dook regelmatig op Hij zorgde ervoor dat de WSV begin 1973 kon Wim Moleman en Wouter Drewes, beiden deskundig in het Vrije on derwijs, zijn in augustus aange trokken om als bestuurscom missie de problemen op de Vrije School het hoofd te bieden. Bijkomend probleem voor het twee tal was een kwaliteitsonderzoek door de Onderwijsinspectie eind augus tus. De inspectrice liet de school toen schriftelijk weten dat er een leerplan moet komen, dat in juni volgend jaar op papier moet staan. In zo'n leerplan wordt onder meer de onderwijs methode en de gedachte daarachter omschreven. Moleman: 'Met zo'n leerplan kun je ouders uitleggen VERVOLG VAN PAGINA 1 toch nog even puzzelen, want er 'ook een Zoetelief mee bedoeld hen zijn.' Rob van der Spek, hnZijm, Jasper Buis, Marco Kos- Bart Bakker, Martijn Kuip en hder Blom (verdeeld over twee epen) gebruikten het half uurtje -hten in Den Helder om een pa- e te eten. Bakker: 'Als we dit had geweten. hadden we wel rustig kunnen doen.' detussenboot van vijf uur uit Den 'der kwamen nagenoeg alle groe- bij elkaar. Tien zaten er al op de tengat en nadat de hekken open en gegaan, konden ook de ne- tien wachtende groepen zich m- rijven in de salon. Het leidde even e«n drukte van belang bij de ta- van Kwapsma en opnieuw ver- sd kijkende voorbijgangers. De terdamse Maria Kroon hoorde liet bij. Ze zag wel alle hennep en aan zich voorbij trekken. maar keek er niet echt van op. 'Nee, het zijn voor mij zelfs nog kleintjes Ik heb er thuis ook één staan en die heb ik net geknipt.' Een Engelstalige pas sagier wilde toch wel even weten wat het spektakel voorstelde. Volgens Huisman was het voor zijn groep met al te moeilijk geweest om alles te verzamelen. 'Óm twintig over drie hadden we alles al, behalve de plattegrond.' Kuip vond dat de orga nisatie zich eens zou mogen buigen over vernieuwingen in de voorronde. 'Het is nu al een paar jaar gebruike lijk om vijf dingen mee te nemen Dit is geen kritiek, maar we willen graag weer eens wat anders. Dit begint een beetje een gewoonte te worden.' De vier dames zeiden bewust met de boot van vier uur, maar de tussenboot van half vijf te hebben genomen Stark: 'We hebben goed gelezen.' Ze verheugden zich al op de Wampex die in het laatste weekend van okto ber wordt gehouden. 'We zijn laatst al paadjes wezen verkennen in de buurt van water, zodat we voorbereid zijn.' In totaal meldden 33 groepen zich aan bij de voorronde. Aan de Wampex kunnen maximaal 35 groe pen meedoen. waarom bijvoorbeeld in het eerste jaar op het ene gebied bepaalde vor deringen zijn gemaakt en op het an dere gebied juist niet. Helaas ge beurde dat met. Gesprekken met ouders beschouwden ze als een zware inbreuk op hun werk.' De onvrede leidde er toe dat het lerarenteam vorige week een brief stuurde naar alle ouders, waarin de grieven uit de doeken werden ge daan De docenten schreven daarin onder meer dat ze in de drie jaar dat ze hier les geven weerstand onder vonden van de ouders. Moleman: 'Het is een lange geschiedenis van moeilijkheden Er bestaat een pro bleem tussen de leraren en de ouders, de leraren en het bestuur en de leraren en de bestuurscommissie.' Gistermiddag vond op de school een langdurig en indringend crisisberaad plaats, waarin de problemen werden besproken. Aanwezig waren het be stuur, de bestuurscommissie, de drie docenten en de conciërge. Uitkomst was dat de Vrije School met de hui dige bezetting met verder kan en dus langdurig zonder lerarenteam zit. Een enorm probleem, want vervangers zijn op korte termijn met beschikbaar Drewes: 'Er zitten voor zover ik weet momenteel geen Vrije School-docen- ten zonder werk en als die er wel zijn, dan is het nog maar de vraag of ze op Texel willen werken. De enige op lossing is dat we een sollicitatie procedure starten, maar dat vergt veel tijd. Dit jaar zal het wel niets meer worden Gisteravond kregen ouders daarom de keus voorgelegd hun kinderen op een Vrije School in Den Helder of Alkmaar onder te brengen, of ze naar een Texelse school te sturen. Wat echter nog met betekent dat de kin deren direct weer onderwijs kunnen volgen. Moleman: 'We moeten onder zoeken of er plaats is op die scholen en welke ouders hun kinderen waar verhuizen naar een hoekje in de toen nieuw aangelegde werkhaven. Zijn firma werkte destijds voor Rijkswater staat, waardoor Drijver veel contact had met Cees Hartmg, destijds hoofd van de dienstkrmg Texel. Als haven- commissaris wist Drijver een eigen plekje voor de watersportvereniging te regelen Tot dan toe hadden de boten in de Noorder- en Zuiderhaven en een tijdje in de NlOZ-haven bij 't Horntje gelegen Ook het clubschip (afkomstig uit Zwolle) werd in die tijd aangeschaft. Drijver herinnerde eraan dat de naam Wrijfhout bedacht was omdat Harting en oud-hoofd Weijdt van de dienst nieuwe werken van Rijkswater (die voor de Deltawerken zorgde) in die tijd onderling nog wel eens wrijving hadden. Rond het begin van de jaren tachtig ontstonden de plannen om een aparte passantenhaven te maken. Volgens Nauta was het aantal pas santen in 1980 gestegen naar ruim 6700. In 1975 werden 2250 passan ten geteld en in de beginjaren waren het er slechts een paar honderd per jaar. In 1988 werd de toenmalige passantenhaven in gebruik geno men, op de plaats waar nu de vereni gingshaven is. Omdat het clubschip te klem werd, werden de toiletunits gebouwd en een eindje verderop café-restaurant De Verrekieker (sinds begin dit jaar café-brasserie De Com pagnie). Het clubschip werd na de opening van de Verrekieker verkocht aan een watersportvereniging in Zaandam. De Jan Snel, een contai ner, werd in gebruik genomen als nieuw clubhuis voor de watersport vereniging. Nauta refereerde aan de moeizame verhouding die de vereniging eind jaren negentig en begin deze eeuw had met de gemeente. De WSV en de toenmalige stichting Passanten haven (nu Waddenhaven Texel) lever den strijd om de plannen voor een tweede havenmond ongedaan te maken en om financiële garanties te krijgen voor de verhuizingen van de passantenhaven en de verenigings haven. 'Uiteindelijk bezweek men onder de druk. Op 10 maart 2000 kwam de garantstelling dat alle kos ten van verhuizing voor rekening van de gemeente kwamen en wij met op zwaardere lasten zouden komen.' In 2001 verhuisde de passantenhaven naar het voormalig PEN-bassin. De WSV nam haar intrek in de oude passantenhaven. De toiletunits wer den aan de stichting Passantenhaven zonder kosten (om niet) overgedra gen aan de WSV. Als tegenprestatie gaf de vereniging 54 meter steiger over aan de stichting. Nauta: 'De Waddenhaven profileert zich als een echt toeristisch bedrijf en de WSV wordt weer helemaal een vereniging. Daarin past perfect een nieuwe ac commodatie die het begin markeert van een nieuwe fase van het vereni gingsleven. De WSV is meer dan een ligplaatsverstrekker. Nieuwe initiatie ven en activiteiten hebben de ruimte, letterlijk en figuurlijk.' Willem Hart schonk de vereniging drie foto's waarop te zien was hoe de haven er vroeger uitzag. Erelid Drijver noemde het nieuwe clubhuis een mooie ruimte. Terwijl de leden dronken op de opening, herin nerde hij eraan hoe het in de jaren zestig allemaal begon. 'Het vlot dat toen in de haven lag. was gebruikt voor Oosterend Present. Het lag bij de Kaap en waterskiërs gebruikten het om demonstraties te geven. Daarna hebben we het naar de haven gesleept en konden we er boten aan vastleggen.' Erelid Cees Drijver opende zaterdagmiddag het nieuwe clubhuis van Watersportvereniging Texel (Foto Jeroen van nattumt naar toe willen sturen. Als zou blijken dat een groot aantal leerlingen op een bepaalde school terechtkomt, moe ten we met het bestuur overleggen hoe dat moet worden aangepakt Of je bijvoorbeeld dertien kinderen van groep acht in een andere groep acht kunt plaatsen. Daarover moeten dui delijke en heldere afspraken worden gemaakt.' Drewes: 'Je zult zien dat kinderen van deze school met een leerachterstand zitten, omdat ze niet gewend zijn op die manier les te krij gen. Er zullen ook aanpassings problemen zijn. De goede leerlingen zullen daar weinig last van hebben, maar zogeheten faalangstkinderen zal het moeite kosten. Daar hebben we zorgen over.' Hij houdt het voor mogelijk dat de dertien leerlingen van groep acht naar een Vrije School in Den Helder gaan en dat leerlingen uit de lagere groepen naar de Jozef school of een andere Texelse school gaan. Moleman: 'Het is aan de ouders daarover te beslissen. Maar wij, die door onze kennis over het onderwijs hierbij zijn gehaald, zullen goed in de gaten houden of het recht op onderwijs met wordt geschonden en dat ze zo snel mogelijk weer naar school gaan.' Over de problemen op de Vrije School is vorige week con tact geweest met een leerplicht ambtenaar. Moleman twijfelde er gisteren met aan dat de Vrije School op termijn weer normaal zal functioneren. 'Uit gesprekken blijkt dat er op Texel een behoorlijke groep ouders is die de voorkeur geeft aan onderwijs aan de Vrije School. Ze zeiden dat zodra de situatie weer'tot rust is gekomen, er een goed leerplan is en er goed met de ouders wordt gecommuniceerd, zij hun leerlingen weer hier naar toe sturen.' Schoonheidssalon BodyCare Texel heeft bijna €900,- opgehaald voor het Reumafonds. De salon aan de Burgwal was van vrijdagochtend 9.00 tot zaterdagochtend 9.00 uur 24 uur lang geopend om geld in te zamelen. Bijna 140 mensen kwa men langs. Van moeheid is bij Peter van Sik keleras weinig te merken. Het is half drie in de nacht, hij heeft net een uur geslenderd en hij wil ook nog wel even een zonnebank pakken. 'Ik ben klaarwakker', zegt hij, terwijl hij zich aanmeldt. 'Maar ik heb wel voor- geslapen. Dit is de eerste keer dat ik slender en ik vond het wel leuk om dat 's nachts te doen.' De zes slender you-banken in de schoonheidssalon zijn halverwege de nacht nog allemaal gevuld. Nora Bekking heeft er al meer dan zeven- tieneneenhalf uur opzitten en inmid dels versterking gekregen van haar partner Dirk van Tatenhove. Het loopt goed volgens hen. De banken zijn tot dan doorlopend bezet geweest. Al leen voor het laatste deel van de nacht lijkt het rustig te worden. Albert Bouthoorn is rond kwart voor drie de laatste die slenderend de nacht in gaat. Hij is meegekomen met zijn vriendin Berna de Boer. 'Zij werkt bij Sportshop Texel en daar hadden ze twaalf kaarten gekocht, waarvan er nog een over was.' Even later ligt hij trillend en bibberend op de eerste bank. Het is de eerste keer dat BodyCare Texel geld inzamelt voor het Reuma fonds. Elders in het land zijn dezelfde nacht meer schoonheidssalons met slender-you banken voor het Reuma fonds geopend. De banken worden regelmatig door mensen met polio of reuma gebruikt, omdat zij daarmee liggend diverse spieren kunnen laten bewegen. De banken, die worden aangedreven door elektromotoren, laten elk een apart gedeelte van het lichaam bewegen Mensen die zon der al te veel inspanning willen afval len, kunnen er ook gebruik van ma ken. Bekking werd door een schoonheidssalon uit Krimpen aan de IJssel aangemoedigd om mee te doen aan de actie. 'Ze hebben net nog gebeld om te vragen hoe het bij ons ging', vertelt ze in de nacht. 'Dat was prettig dat ze dat even deden.' Voorzitter Lia Vlaming van Reuma- patiëntenveremging Texel en een ver tegenwoordiger van de afdeling Noord-Holland kwamen eerder op de dag al langs. Saskia Timmer. Nisheeta Barnard en Berna de Boer hebben evenmin last van slaap op de slender-you banken. Barnard heeft ook wat voorgeslapen en De Boer vindt dat ze maar even moet afzien voor het goede doel. 'Straks om kwart voor de acht gaat de wekker af. Ik ben vrij, maar we zijn aan het verbouwen. Maar dit is ook goed voorde bloedsomloop, dus we moeten er straks weer tegen kunnen Behalve slender kunnen mensen ook langs gaan bij Annemarie Swart, Jacomien Witte en Linda Korver voor ontspanningsmassage, voetmassa ge en nail-arts. Tussen vier en zeven uur is het rustig in de schoonheidssalon Bekking blijft echter wakker, voor als er toch nog mensen zouden komen. 'We hebben wat blikjes Red-Bull gedron ken. Dat helpt echt.' De teller stond na de 24 uur op €878.60. Gisteren konden bezoekers ook nog donaties geven 'Ik ga ervoor om aan de €900.- te komen.' Om half drie 's nachts werd er nog steeds geslenderd voor het Reumafonds. TFYPT QP C DINSDAG 7 OKTOBER 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5