latuurmonumenten wil Trakestein opknappen Cjrocn 2warL- Jéxels in het harL., fTlets Vrije School hervat ;s na herfstvakantie \ndgoed moet toeristischer worden Financiering huisvesting Hogeberg baart zorgen Bedrijventerrein wordt dorado voor woelmuis Overuren door vervroeging schouw euwe onderwijsteam 'klein wonder' Les op TX10 ave debiteuren Onder de pomp Bloemisterijzaak in Weverstraat m Piet Zoon Jaar 1989 was nog droger Schaap ernstig mishandeld Bijeenkomst voor gouden echtparen TEXELSE ^COURANT EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11819 VRIJDAG 10 OKTOBER 2003 r E X ELS F.'«JCOU RANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 net sluiting bedreigde Vrije ioI gaat na de herfstvakantie iopen. Nadat maandag ge il werd dat de school langdu- nder lerarenteam zou komen ten is het bestuur er deze in geslaagd nieuwe, gekwa- erde leerkrachten aan te trek- die op tijdelijke basis aan de gaan. Na de herfstvakantie len de kinderen weer op of verwacht. idagavond, toen de ouders op spoedbijeenkomst werden ïgepraat over de problemen, e toekomst er nog weinig roos- guit. Wouter Drewes, lid van de lurscommissie en jarenlang be- sn geweest bij de leraren- Ijmg van de Vrije School, ver- I tte op korte termijn geen leraren nen vinden. Een bittere teleur- ig voor veel ouders, die aanga at ze het liefst zagen dat de les- p school weer zouden worden I. Alleen als het niet anders kon ize bereid hun kinderen naar ndere school te sturen. Naar de int werd niet als een plezierige ling gezien. Aandoenlijk was irlingen uit de zesde klas aan- zelf een busje te regelen, volgens Drewes een 'klein jer' moeten gebeuren wilde de op korte termijn weer open kunnen gaan. 'En dat is gebeurd', vertelt Nettie van de Brake, die twee weken geleden door het enig overge bleven bestuurslid Wieneke Boon van den Kieboom werd gevraagd of ze als een soort crisismanager in het bestuur wilde plaatsnemen. Ge sprekken en de contacten van Drewes in de onderwijswereld bracht het bestuur in de loop van de week op het spoor van een aantal Vrije Schoolleraren die naar Texel wilden komen. 'Ook de landelijke bekend heid van de sluiting van de school hielp een handje', vertelt Van de Brake Ze zei de toezegging te heb ben van drie docenten die de klassen eén tot en met zes gaan les geven. En er komt een kleuterleidster. Be doeling is dat de hoogste klas een docent krijgt, die tevens schoolleider is. Klassen éen, twee en drie krijgen een leraar en klas vier en vijf worden gecombineerd De vervanging is vanaf de herfstvakantie tot de kerst vakantie geregeld. Het betreft een noodoplossing, want zoals het er nu naar uit ziet moet de school voor de periode daarna op zoek naar een nieuw, gekwalificeerd onderwijsteam. 'Maar voorlopig zijn we uit de zorgen en blij en opgelucht dat team, ouders en kinderen de herfstvakantie kunnen ingaan met de gedachte dat er op maandag 20 oktober weer 'gewoon' school is.' ue cr/s/s op ae vriie school trok de aandacht van landeliike media. Op de foto, gemaakt in de schuur van St. Donatus, interviewt het Jeugdjournaal Camilla Haag. joed Brakestein krijgt moge- n meer toeristisch karakter, treniging Natuurmonu-men- eeft plannen ontwikkeld om mdgoed aan te kopen, het e restaureren in oude luister, ormalige tuin te reconstrue- 18de eeuwse stijl en een ïatiecentrum en theeschen- >p te zetten in het huis. rmonumenten heeft onder de gemeente, de provincie, ibosbeheer, het Maritiem- en s Museum, de Historische Ver- g, de Vogelwerkgroep en het enaderd om te doen aan het t Volgens beheerder Erik «ld van Natuurmomenten heb- organisaties er oren naar 'Er log wel worden onderhandeld e kosten. Natuurmonumenten kan het niet betalen.' De aan- restauratie en herinrichting van stem is een miljoenenproject is Menkveld zou er een 'stich- rakestein' kunnen worden op- t, waarin diverse organisaties tmen. 'Natuurmonumenten kan meente heeft niet te klagen ie betalingsmoraal van haar n. Zeer weinigen laten het af- bij het voldoen van parkeer- ing, reinigingsrecht, toeristen- lere lokale belastingen. Bij het en van de boeken van het vo lar bleek dat niet meer dan 349,34 als oninbaar moet wor- eschouwd. Dat is 0,01 procent et totale debiteurenbedrag. ook een participant worden Voor Texel valt er veel uit te halen als dit doorgaat.' Brakestein is het enige landgoed dat het eiland nog kent. Het is eigendom van de familie Beu- ving. De stolp bij het landgoed is van de familie Van der Star. Met Beuving, die op Brakestein woont, praat Natuurmonumenten over een verhui zing naar boerderij Nieuw Buitenheim bij Dijkmanshuizen. Die boerderij werd vorig jaar aangekocht door de provincie en het ministerie van Land bouw (LNV). Het beheer is in handen van Natuurmonumenten. Benno Beuving ziet de plannen van Natuur momenten en een verhuizing op zich wel zitten. 'Maar we moeten nog wel praten over de voorwaarden.' Natuur monumenten had voor 15 oktober duidelijkheid moeten geven aan de provincie en LNV, maar die datum is vervallen. Menkveld: 'We hebben meer tijd gekregen om de plannen verder uit te werken.' Gouden Driehoek De renovatie en herinrichting moeten Brakestein een betere plaats geven in de zogeheten Gouden Driehoek. Vol gens dat project moeten bezoekers van het Maritiem en Jutters Museum, de Schans of de Wezenputten bij Brakestein uitgenodigd worden om ook bij de andere twee te gaan kijken. De Gouden Driehoek is éen van de zes hoofditems van de tweede fase van de herinrichting van de haven van Oudeschild. Natuurmomenten wil het huis aan de buitenkant zoveel mogelijk intact la ten. Wel zijn er plannen om de stuclaag te verwijderen, zodat oud metselwerk weer tevoorschijn komt Binnen op de begane grond moeten aan de linkerkant een theeschenkerij en een informatieruimte komen. In de laatste ruimte kunnen bezoekers zich op de hoogte kunnen stellen van be zienswaardigheden aan vooral de oostkant van het eiland Natuur monumenten bezit daar veel gebie-_ den. Aan de andere kant komen een ontvangstruimte en een keuken. Een paar muren zouden vervangen moe ten worden door glasplaten, zodat bezoekers beter zicht hebben op de panelen en het historisch kamerschot in het landhuis Op de eerste verdie ping wil Natuurmomenten haar nieuwe kantoor onderbrengen. Ach ter het huis moet volgens de plannen een overdekte veranda komen met een terras voor bezoekers. Volgens Menkveld is het de bedoeling om de exploitatie van de theeschenkerij aan een particulier te verpachten. 'We hebben berekend dat er een boter ham mee te verdienen is. Een derge lijke voorziening is er ook nog met op Texel.' De tuin met fruitbomen, die groten deels is verwaarloosd, wil Natuur monumenten terugbrengen in 18de eeuwse staat. Menkveld hoopt dat de gemeente daarvoor een financiële bijdrage wil geven. 'Er is vaak gezegd dat er iets aan die tuin gedaan zou moeten worden.' De vereniging wil de Lees verder pagina 8 "denfen krijgen les op de »0. 'wordt dan zeker de Emmie "ademie De medezeggenschapsraad van OSG De Hogeberg maakt zich grote zorgen over de financiering van de huisvesting van de school. Volgens een nieuwe berekening kost de ver- en nieuwbouw onge veer €6,2 miljoen. Maar binnen het gemeentehuis is gesproken over een maximum investering van €2,7 miljoen. De medezeggenschaps raad doet in een brief een beroep op de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling op 28 ok tober voldoende geld beschikbaar te stellen. Bij de presentatie .van de begroting ging het college er nog vanuit dat in de huisvesting van de school €7,2 miljoen zou worden geïnvesteerd. Dit eenmalige bedrag zou moeten wor den gefinancierd met de €1,8 miljoen die het college jaarlijks voor de kanjerprojecten wil reserveren. Ook het nieuwe raadhuis en de hulpverleningspost moeten uit deze pot worden betaald. Dat €7,2 miljoen aan de hoge kant is, beseft ook rector Henk de Vries. 'Want door toename van het aantal leerlingen en door inflatiecorrectie, pakt het waarschijnlijk een stuk duur der uit.' Samen met conrector Henk van Atteveldt bedacht hij een goed koper alternatief. Hierbij wordt het gebouw aan de Emmalaan, voorheen de LTS. gehandhaafd en worden beide gebouwen ingrijpend ver bouwd. De verwachting is dat reali satie op €6,2 miljoen zal uitkomen. Zeker is dit nog met, omdat bureau DHV het plan gisteren nog met had doorgerekend. Kort geleden kreeg de medezeg genschapsraad via de directie echter te horen dat er maximaal €2,7 in zit voor de OSG. wat volstrek ontoerei kend wordt geacht voor een goede huisvesting op langere termijn. Maar volgens wethouder Nel Eelman van Onderwijs reageert de medezeg genschapsraad voorbarig 'We zijn volop aan het kijken hoe we een goed schoolgebouw kunnen neerzetten, waarin goed onderwijs kan worden gegeven. Dat bedrag van €2,7 mil joen is inderdaad genoemd, maar het is door de tijd al weer ingehaald. De ontwikkelingen gaan snel. er wordt hard gewerkt.' Over welke bedragen nu wordt gesproken, laat de wethou der in het midden. Volgens haar be schikt de raad op 28 november over voldoende informatie om over de fi nanciering te kunnen beslissen. Bloemist Bert van der Wal begint per 1 november een nieuwe bloemisterij zaak in de Weverstraat, in het achter ste deel van de voormalige schoen makerij van Hoogerheide. Van der Wal huurt het pand van William Witte. De bloemisterijwinkel aan de Waal- derstraat blijft gewoon open. maar gaat vanaf volgende week verder onder de naam Bloemisten Bert van der Wal. 'Ik wist niet dat er nog zoveel onder ie door zwemt', zegt zeevaartstudent Marc van Galen uit Vlissingen verrast als hij de vangst van de TX10 Emmie ziet. Samen met 44 anderen studen ten kreeg hij dinsdagmiddag les aan boord van de garnalenkotter. Pagina 3 Maandagavond tijdens de zitting van Provinciale Staten in Haarlem hield Piet Zoon zijn mobiele telefoon in de aanslag. Om acht uur zou de ge meenteraad van de Gelderse ge meente Hattem bekend maken wie favoriet was voor het burgemeester schap. Pagina 5 Slechts 370 millimeter neerslag viel er van 1 januari tot 1 oktober in de regenmeter van Jan van Tunen. Al vanaf 1985 houdt hij in zijn tuin aan Zuidhaffel de neerslag bij. Alleen in 1989 was het nog droger. Dat jaar viel er tot 1 oktober maar 359 mm, ruim schoots minder dan het gemiddelde van 551 mm dat Van Tunen in 19 jaar aftapte. Augustus was dit jaar met 14 millimeter de droogste maand, ja nuari met 72 mm de natste. Een schaap van de familie Van Egmond is gisteren ernstig toege takeld door een hond. Het dier, dat in een weiland aan de Tienhoven stond, raakte één oor kwijt en het ander werd er grotendeels afge scheurd. De dierenarts stelde vast dat een hond de verminking had aange bracht Volgens Sijp van Egmond is het schaap in de nacht van woens dag op donderdag of donderdag ochtend aangevallen. Er waren geen getuigen van het voorval. De hond en de eigenaar daarvan zijn onbekend. De familie Van Egmond stelde de politie op de hoogte. Het gebeurt nog steeds met enige regelmaat dat los lopende honden schapen aanvallen. Vaak gebeurt dat tot verrassing van de eigenaren die tot dan in de veron derstelling verkeren dat 'hun hond zoiets met doet'. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt zaterdag 17 januari een bijeen komst voor echtparen die vijftig jaar of langer getrouwd zijn. Onder het genot van een hapje en een drankje kunnen de echtparen gezamenlijk terugkijken op de verstreken halve eeuw Ongetwijfeld komen daarbij vragen aan de orde als 'hoe hebben jullie elkaar ontmoet?', 'waar zijn jul lie gaan wonen?' en 'met wat voor spulletjes zijn jullie begonnen?' De bijeenkomst wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan en be gint om 15.30 uur. Voor aan meldingen en inlichtingen: SWOT, tel. 312696. (Advertentie) Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft de schouw vervroegd van begin november naar 20 oktober. De vervroeging is een gevolg van de fusie van de Noord hollandse waterschappen zijn, waar bij de schouwprocedure zijn gelijk getrokken. Voor een aantal gebieden in de provincie betekent dit dat de sloten later kunnen worden gemaaid, maar op Texel moet dat dus een paar weken eerder. De vervroeging die gis teren bekend werd gemaakt, komt voor veel grondeigenaren onver wacht en verraste volgens kraan machinist NicoTessel zelfs medewer kers het hoogheemraadschap op Texel. 'We maken nu overuren om op tijd klaar te zijn. Want ook wij krijgen een aanschrijving als we te laat zijn.' Door de fraaie nazomer is op de meeste percelen de oogste wel van het land en komen de boeren volgens een woordvoerder van Hollands Noorderkwartier niet in de proble men. Het hoogheemraadschap maait het onderwatergedeelte van de hoofdwaterlopen, de grondgebrui kers moeten zelf het talud inkorten. Andere watergangen moeten door de eigenaars of gebruikers. Uitzonderin gen daargelaten vallen binnensloten met onder de schouwplicht. Op de foto maait Nico Tessel een tocht in De Westen nabij Den Hoorn (Foto Gerard Timmerman) De noordse woelmuis is niet langer een vertragende factor bij de uit breiding van het bedrijventerrein van Oudeschild. In Den Haag heeft men de overtuiging gekregen dat het beestje er zich ondanks de in dustriële activiteiten zal (blijven) thuisvoelen, dank zij maatregelen als extensief groenbeheer en de aanleg van milieuvriendelijke De noordse woelmuis komt op Texel algemeen voor maar geldt in Neder land als een zeldzame en bedreigde diersoort. De op de landelijke situa tie afgestemde Flora- en Faunawet verhindert dan ook dat leefgebied van deze muis zomaar op de schop wordt genomen. Pas als is aange toond dat de gevolgen voor het dier tje niet bedreigend zijn wordt onthef fing verleend. Bij de ontwikkeling van fase II van het bedrijventerrein van Oudeschild kreeg men daarmee te maken. Weliswaar beslaat dat gebied met meer dan 0,1 procent van de to tale Texelse biotoop (leefgebied) van het dier, maar toch bleek het nodig muisvriendelijke voorzieningen te treffen in de vorm van flauw glooien de oevers van sloten en het hier en daar in stand houden van hoog gras en ruigte. Nadat dit van gemeente wege was toegezegd was het pro bleem opgelost. De muisvriendelijke voorzieningen komen gedeeltelijk voor rekening van de provincie. De benodigde ontheffing is nu onder weg. Volgens de huidige planning zal het bestemmingsplan voor het nieuwe bedrijventerrein in april 2004 door de gemeenteraad worden vastgesteld. Het gemeentebestuur verwacht veel belangstelling van bedrijven die zich hier willen vestigen, hoewel alleen bedrijfsgebouwen zijn toegestaan en geen woningen. Eén van de gegadig den is Amsmg Recycling. Het college wil dit bedrijf toelaten nog voordat de bestemmingsplanprocedure hele maal is afgewikkeld, wat mogelijk is met een artikel 19-procedure. Ijf» cmjrt Jrxrh u brt IhjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1