Studenten krijgen les aan boord TX1 0 Lepelaars overwinteren I ewust maken van schade iie vervuiling zee aanricht Manders bestudeerde 3 onderwatergolven familieberichten .TEXELSE COURANT' vsznns Welkomstdienst Vergadering en excursies IVN Inzameling Rotary kleding en schoenen r[exelaartjes 30% korting Skilder VRIJDAG 10 OKTOBER 2003 In Dp Ppttpn hii Rpn Hoorn honHpn 7ioh al wolron t\A 100 lonol. geeft 'college' aan vierdejaars van Zeevaarthogescholen over de vangst van de TX10. (Foto Joroen van Hottuml met mensen van het eiland gaan werken.' Geluiden uit de politiek dat het ROC en de OSG meer bij de Texel Academie zouden moeten worden betrokken, zijn hem bekend 'We kunnen ons nog niet voorstellen hoe dat zou moeten, maar we staan er voor open.' Texelse vissers worden mogelijk ook meer bij de plannen betrokken. Met het Productschap Vis legt Pro Sea momenteel de laatste hand aan een nieuwe MBO-opleiding voor de visserij. Die start volgend voorjaar. Garnalen Tijdens het varen leren de 45 cursis ten meteen hoe ze garnalen moeten pellen. Blom leert een aantal mensen ook grondel eten. De kop eraf, ruggevin eruit en de rest van het visje kan zo worden gegeten. Hoewel niet opgenomen in het lespakket, leren de cursisten meteen dat windkracht acht op de Waddenzee weinig hinder bij het varen oplevert. Tegen de wind in, spat wel het water regelmatig over het dek. Pro Sea richt zich op zowel studen ten als werknemers van rederijen. Volgens Van Dessel zou een verhou ding van drie studenten op één werk nemer van een rederij ideaal zijn, maar zit dat er voorlopig niet in. 'Het s nu gemiddeld tien op één Dat is jammer, want als het één op drie is, krijg je andere discussies Het pro bleem dat mensen die voor een rede rij varen alleen in hun vakanties op cursus kunnen. Dat is geregeld in de CAO, maar de beschikbare tijd gaat tegenwoordig grotendeels op aan véiligheidstrainmgen. Die zijn een grote rol gaan spelen. Als je die niet voldoende hebt gevolgd, kom je in Amerika de havens niet meer binnen.' Het KI MO, een organisatie van kust- gemeenten, is volgens Van Dessel inmiddels aan het lobbyen bij de In ternationale Maritieme Organisatie van de Verenigde Naties om meer tijd voor milieuopleiding vrij te maken. Voor Pro Sea zou meer deelname van rederijen ook meer geld in het laatje brengen. De studenten van de zeevaartopleidingen hoeven nauwe lijks iets te betalen voor de cursus sen. De stichting wordt onder meer gefinancierd met Europees geld Voor student Van Galen is de lestocht met de TX10 nuttig geweest. 'Ik heb meer begrip voor vissers gekregen. Aan boord vloeken we wel eens, kort- gezegd, op de klote-vissers omdat ze vlakbij je varen. Maar in je kielzog zit nu eenmaal veel vis. En ik zie nu ook dat zij werken op het water. Wij va ren er alleen overheen van A naar B. Dat is toch een verschil.' In De Petten bij Den Hoorn houden zich al weken twee lepel aars op. Half september hadden ze vertrokken moeten zijn naar het warme zuiden en het lijkt er dus op dat de dieren proberen te overwinteren. Als het niet al te koud wordt zou dat kunnen lukken. Het voedsel is in die periode wel schaars. Op het wad zijn weinig garnalen te vinden zodat de dieren hun kostje in de vorm van stekelbaarsjes en andere diertjes moeten halen uit binnenwater. Er moet rekening mee worden ge houden dat het vaker zal voorkomen dat lepelaars 's winters op Texel blij ven, niet alleen door de zachte win ters maar vooral omdat er gewoon veel meer lepelaars zijn dan vroeger Dit jaar waren er niet minder dan 400 volwassen dieren, dus exclusief de vele jongen die zij voortbrachten. Niet alleen op Texel gaat het goed met de lepelaars. Ook de kolonies elders in het land groeien gestaag. Dat is waar schijnlijk te danken aan een combi natie van gunstige omstandigheden: bescherming, beschikbaarheid van voedsel en een milieu waarin de be ruchte gechloreerde koolwaterstoffen steeds minder voorkomen. In de ja ren zeventig dreigden lepelaars, en kele andere vogelsoorten en zeehon den te verdwijnen door pesticiden die zich via de voedselketen in de dieren ophoopten. Een van de lepelaars in De Petten is volgens mevrouw Slaman-Witte uit ist niet dat er nog zoveel on- ïdoor zwemt', zegt zeevaart- ent Marc van Galen uit J, ingen verrast als hij de vangst de TX10 Emmie ziet. Samen 5 Kanderen studenten kreeg hij lagmiddag les aan boord van arnalenkotter van Alfons en Boom. Het was een onder van een van de cursussen die enkort onder de vlag van de Academie wordt gegeven. teerste gezicht is het middagje :n niet veel anders dan een ge lijke garnalentocht. Fndo Boom |n zowel het Nederlands als het op kleurrijke wijze tekst en over de tocht en als de netten lengehaald en de vangst in de ligt, neemt Herman Blom het over. ibliek is deze keer echter niet ie. Het zijn veertig vierdejaars len van de HBO zeevaart en in het land en vijf mede van oliemaatschappijen. Ze afgelopen week op het eiland vierdaagse cursus Maritieme kunde van de stichting Pro Sea natte tak' van pas opgerichte Academie voor haar rekening nemen. Medewerkers van fre, Alterra en het NIOZ brach- cursisten tijdens colleges op de hoogte van zeevervuiling, spelre gels op dat gebied en methodes om vervuiling terug te dringen. 'De cur sus moet ze bewust maken van de ecologische en economische schade die vervuiling kan aanrichten', vertelt voorzitter Bopp van Dessel van Pro Sea. De tocht met de TX10 moet de besproken materie letterlijk en figuur lijk tastbaar maken. 'We hopen ze zo te laten snappen waarom er allemaal spelregels zijn waaraan ze zich moe ten houden als ze straks op zee va ren. We laten in de praktijk zien waarom regels er zijn en daar is een eiland een prachtige plek voor.' De cursisten kijken ondertussen be langstellend toe als Blom met de voorbeelden in de hand vertelt over komkommervissen, bloemkoolkwal len en de wijze waarop je mannet|és- en vrouwtjeskrabben van elkaar kunt onderscheiden. Een vrouwelijke studente krijgt te horen dat de bloemkoolkwallen net siliconen zijn. 'Hier voel maar.' De cursisten sliepen allemaal een week lang op het eiland. De studenten in de Potvis en de me dewerkers van de oliemaatschap pijen in een hotel in Den Burg. Leemte Volgens Van Dessel vult Pro Sea een leemte bij de zeevaartopleidmgen. 'Tot een paar jaar geleden was er nauwelijks aandacht voor milieu, ecologie en duurzaamheid in de zeevaartopleidingen. Sinds 2000 doen de vier zeevaartscholen in ons land mee aan de cursussen van de Pro Sea.' De cursussen zijn opgeno men in het lesprogramma van de scholen en de studenten krijgen er studiepunten mee. De HBO-cursus- sen worden drie keer per jaar gege ven. De voertaal is in het principe Engels. Dit jaar nog start ook een zelfde cursus Maritieme Milieukunde op MBO-niveau. De stichting Pro Sea is onderdeel van het Europees project Save the North Sea. Dat beoogt de terugdringing van de hoeveelheid afval in zee. 'Dat is een doelstelling die te realiseren is. Het is haalbaarder dan bijvoorbeeld het terugdringen van de opwarming van de aarde.' De cursussen vallen nu nog onder Pro Sea, maar in de toekomst komen ze hoogstwaar schijnlijk onder de vlag van de Texel Academie. Van Dessel: 'Formeel moeten we nog een samenwerkings overeenkomst tekenen, maar infor meel voelt het al alsof we een onder deel zijn De overeenkomst geldt in principe voor een jaar en als het goed loopt, gaan we een fusie aan met de Texel Academie.' In dat geval krijgen de cursussen volgens hem meer een lokale inslag. 'Dan kunnen we meer Naast de bekende golven aan de wateroppervlakte die ontstaan door de wind, bestaan ook golven onder water. In een afgesloten bekken kunnen die leiden tot bij zondere patronen waar golf- energie is geconcentreerd. Fysisch oceanografe Astrid Manders on derzocht dit verschijnsel gedu rende meer dan vier jaar en zal daarop maandag promoveren aan de Universiteit Utrecht. Genoemde energieconcentratie be paalt waar watermenging kan optre den. wat van belang is voor de voedselverdeling en de grote oceaancirculatie. De onderwater- golven of interne golven bestaan in gelaagde vloeistoffen. Het oppervlak van de vloeistof beweegt niet, maar binnen de vloeistof doen zich golfbe wegingen voor van lagen die verschil len wat betreft zoutconcentratie of temperatuur. Door herhaalde weer kaatsing van zulke golven tegen de schuine zijkanten van een gesloten waterbekken kunnen golfaantrekkers ontstaan, plaatsen waar de golven zich concentreren. De 28-jarige Manders onderzocht de voorwaarden waaronder deze golf- Oceanografe Astrid Manders. aantrekkers ontstaan in een gelaagde vloeistof, waarbij bleek dat de aan wezigheid van schuine wanden vol doende was. Vervolgens bestu deerde ze de voorspelde golfaantrek kers in roterend kraanwater in een rechthoekige bak met schuine wan den. In het water bevonden zich kleine zwevende bolletjes. Een dun vlak werd belicht en gefilmd. Uit de bolletjesbewegingen bepaalde de computer de snelheid van het water. De golfaantrekkers verraadden zich door hogere snelheden van de bolle tjes. Rondje Afrika Om uit te vinden of ook in de oceaan inwendige golven geconcentreerd ra ken, bestudeerde de oceanografe de zee tussen Madagaskar en het vas teland van Afrika. Het was een van de studies die werden verricht tijdens het 'rondje Afrika' dat in 2000 en 2001 werd uitgevoerd vanaf het NIOZ onderzoekingsvaartuig Pelagia. Met een netwerk van stroommeters wer den in de zeestraat anderhalf jaar lang gegevens verzameld. Het onderzoek van Manders geeft meer inzicht in de energieverdelmg in natuurlijke bekkens. Waar energie geconcentreerd raakt, kan menging plaatsvinden van water met verschil lende eigenschappen. Tijdens haar onderzoek aan het NIOZ werd Astrid Manders begeleid door haar copromotor dr. Leo Maas. Promoto ren zijn prof. dr. J.Duistermaat en prof. dr. F. Verhulst. Hoewel het hier zuiver wetenschap pelijk onderzoek betreft, zouden de verkregen gegevens inzake stroming in vloeistoffen ook van nut kunnen zijn voor de industrie Wat Astrid Manders gaat doen na haar promo tie staat nog niet vast. Den Burg gehandicapt. Een vleugel hangt er vreemd bij. Vogelkenner Adriaan Dijksen zegt dat het moge lijk een vogel is die dit jaar in het vogelhospitaal van EcoMare heeft gezeten en nadat hij leek te zijn op geknapt weer is losgelaten. De Baptistengemeente Texel houdt zondag de eerste welkomstdienst van het seizoen. Medewerking wordt verleend door het interkerkelijk Jeugd- en Evangelisatiekoor uit Den Helder, onder leiding van Bram Hof stede. Het repertoire van het koor bestaat uit moderne Engelstalige gospelsongs, met begeleiding van het eigen combo. Dominee Sipkema houdt een overdenking met als thema 'Mystery made manifest' Ook worden liederen uit de opwekkings bundel gezongen De dienst begint om 19.00 uur, al vanaf 18.50 uur treedt het IJE-koor op. Onder leiding van boswachter Edwin van Egmond start zondag 19 oktober een IVN-excursie in de Noordenkooi. De excursie begint om 10.30 uur. er kan worden geparkeerd langs de Eendenkooiweg. Op maandag 17 november houdt de IVN in de Jozef school de algemene leden vergadering. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. De tweede helft van de vergadering wordt verzorgd door Mies de Wilde, die voordraagt uit ei gen werk. Dinsdag 21 oktober wordt weer de actie 'Geef ons de zak' gehouden. Vanaf 14.00 uur zal door leden van de Rotaryclub Texel en andere vrijwilli gers op heel Texel afgedankte kleding en schoenen worden opgehaald, bestemd om te worden verkocht ten bate van het Tesselhuus en andere goede doelen Het grootste deel van de schoenen gaat weer naar Nel Bak ker in Suriname, die ervoor zorgt dat ze worden uitgereikt aan de armste bevolkingsgroepen. ias zo moe. de gezegende leeftijd van 96 jaar, gesterkt het H. Sacrament der Zieken, is in vrede van heengegaan onze zorgzame moeder, groot- der en overgrootmoeder Geertruida Maria Tuinsma weduwe van Johannes Cornells van Heerwaarden a ibruari 1907 8 oktober 2003 De Cocksdorp: Jan en Marie Trudie en Theo Jari, Eva José en David Tim. Daan Marianne en Joop Meime. Joost Johannes en Nelleke Vera Amsterdam: Kees en Leontine Marien Den Burg: Gerard t en Leonie t Monique en Joost Jan Peter en Maaike Indy, Bodhi Alkmaar: Tineke en Sjaak Hans Jack, Joep Jochem en Jeanine Sarah, Sietse Den Burg: Elly der is op haar kamer in de „Gollards". igenheid tot afscheid nemen en de familie te doleren vrijdag 10 oktober van 19.00 - 20.00 h ..De Caroussel" van het verzorgingshuis de ards. d Mis van Requiem zal worden gehouden in i-K. kerk Fransisca Romana te De Cocksdorp, aterdag 11 oktober om 11.30 uur, waarna we naar haar laatste rustplaats op het R.K. kerk- 'nDe Cocksdorp zullen begeleiden. 'e begrafenis kunt u de familie ontmoeten in wg De Aanleg, Kikkertstraat 1 te De Cocks- 'sspondentie-adres: Jan van Heerwaarden, ïhlaan 16, 1795 AM De Cocksdorp. Dezelfde zon over de wereld, dezelfde drukte in de wereld, dezelfde bezigheden in de wereld, maar alles is toch anders, onze lieve oma is niet meer... Dikke kus, klein- en achterkleinkinderen Sterven doe je niet ineens, maar af en toe een beetje. En alle beetjes die je stierf 't is vreemd, maar die vergeet je Het is je dikwijls zelf ontgaan je zegt: „Ik ben wat moe". Maar op een keer dan ben je aan je laatste beetje toe. Na een langzaam verval van krachten is rustig van ons heengegaan onze lieve moeder, oma en omi Elisabeth Jongedijk-Soeters weduwe van Johannes Jongedijk 18 maart 1908 t Texel, 8 oktober 2003 Den Burg: Hans Jongedijk Els Jongedijk-Ellen Oudeschild: Kees en Irma Michel, Jolanda, Kevin Haarlem: Astrid Den Burg: Truus Jongedijk Jannie Hendriks Moeder is overgebracht naar Afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. Vrijdag 10 oktober is er van 19.00 tot 20.00 uur gelegenheid tot condoleren in „de Vlinder". De crematieplechtigheid vindt plaats op zaterdag 11 oktober om 11.15 uur in Crematorium Scha- gerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Vertrek veerboot 10.05 uur. Na afloop van de plechtigheid is er alsnog gele genheid de familie te condoleren in de koffieka mer van het crematorium. Correspondentie-adres: T Jongedijk, Schilderend 84, 1791 BJ Den Burg-Texel. Omi Wij vinden het jammer dat je er niet meer bent, maar hebben gelukkig lang van je aanwezigheid kunnen genieten. Klein en achterkleinkinderen In het vooqaar namen we afscheid van zijn vrouw. Nu is tijdens een onrustige herfstnacht vri| plotseling van ons heengegaan, onze vader, grootvader en overgrootvader Jan Bruin Tim, 08-08-191 6 TtXEL, 07-10-2003 Den Burg. Jan en Marga Marlon, Clasien en Sem Miranda, Lucia en Donna Ina t Julianadorp. André en Letty Den Helder: Natasja, Ben en Noortje Rotterdam. Nicole en Jeannette De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 13 oktober om 14.00 uur vanuit het Uitvaartcentrum op de Algemene begraafplaats van Den Burg Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren in het Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg [Jan's voorkeur ging uit naar rode bloemen) Corres|3ondentieadres I I Bruin, Gasthuisstraat 68, 1791 GM Den Burg-Texel Wij zijn diep geroerd door de warme belangstelling na het overlijden van onze lieve vrouw, moeder en oma WILLY WOLSE-EELMAN Het heeft ons erg gesteund te weten dat zovelen ons verdriet deelden en wij willen u daarvoor hartelijk danken. G,C. Wolse Kinderen en kleinkinderen Den Burg, oktober 2003 Heel gelukkig zijn wij met onze prachtige dochter Raana 3 oktober 2003 Raana is om 18.55 uur geboren, weegt 2850 gram en is 50 cm lang. Ali en Sarah Razmjoj Kogerstraat 55 1791 EP Den Burg Voor bezoek graag even bellen, a 0222-321146. INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur. KOSTEN: €4,65 tot en met 3 regels Per regel meer: €1.55 (incl btw) F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl tekst alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag. DVD/CD koopjes op 11/10 op de markt in Den Burg. Gevr. scholieren v a. 14 jr. voor opzetten van tulpen bollen op plastic trays Bin nenwerk! Tel. 319527. Grote collectie warme wintertruien van o a IT's Noize No Excess en Scotch Soda v a. €39,95 bij Treffers. Bij aankoop van een paar Geox kinderschoenen een echt Geox horloge ca deau1 Mantje Schoenen. Grote collectie winterjas sen van o a Eddy's Jac kets. G-star en Scotch Soda bij Treffers. Superaanbieding!! €50,- korting op alle laarzen van Dubarry Mantje Schoe- Geen zin of tijd om te ko ken? Kant en klare maaltij den vanaf €6,- bij u thuis bezorgd. H&S cateraars tel. 310079. Edwin Jeans in 3 model len; European Basic, New Newton en London Slim bij Treffers. Van 11 t/m 18 okt. zijn wij alleen geopend van 10.00- 12.30 u. Vermeulen Bikes. Tel. 319213. Nu nieuwe opleiding: computerles voor jeugd hier op Texel. Voor info. 0223-615586. Bronx - Spiral - Hot Ice - schoenen bij Amigo Texel. Het beste imago voor je voeten Blues is in the air, let us be in your hair! Qnipp Kapsa lon, Waalderstr 15. tel 312227, op vrijdagavond open tot 21 00 uur ook als je geen afspraakje hebt! Sony. JVC, Philips, Grun- dig. etc. Audio/video te koop bij Stiehl, 311 777 Minicruise Newcastle, ideaal en voordelig voor uw sinterklaas- en kerstinko pen Prijs €79.- p p Ook 5- daagse citycruises met ver voer van uw eigen auto, leuk om alle plekken in de stad en omgeving te be zoeken Info en boeken World of TUI Reisbureau Texel. Op 12 oktober zijn Linda en Piet al 30 jaar een echt paar. Gefeliciteerd! DVD/CD koopjes op 11/10 op de markt in Den Burg. Gevr. scholieren v a. 14jr. voor opzetten van tulpen bollen op plastic trays Bin nenwerk! Tel 319527. Australië en Nieuw Zee land zijn uw bezoek meer dan waard. Ons aanbod is groot en veelzijdig, cam- perhuur, fly-drives, rondrei zen; ook te combineren met bezoek aan familie of vrienden World of Tui Reisbureau Texel. Tessla schoonmaakbe drijf. Wij reinigen apparte menten, bungalows, kanto ren, scholen etc. Tel. 06- 45222045 of 06-45222044 Skateboards van Tony Hawk - Element - Flip en World Industries. Met en zonder wielen bij Amiqo Texel. Sendra boots. Wereldwijd de meest verkochte laars. Made by hand. Tk Ford Escort stat. bj 1993, rood apk feb. 2004 Pnjs €3750,- Tel. 06- 27555959. De marktrozenman; komt allen, zat herfstmarkt, 20 baccararozen €5,-. All inclusive, de manier om volledig van je vakantie te genieten. Turkije, Egyp te, Canarische Eilanden. Kaap Verdische Eilanden, de Carribean, Mexico en nog veel meer. Kom langs voor info bij uw World of TUI Reisbureau Texel. Dank zij de goede verple ging. de vele kaarten, goede wensen en telefoon tjes ben ik sinds 7 oktober weer thuis. Het was tel kens weer een verrassing wat de post bracht Harte lijk dank hiervoor! Adam Keizer. Satellietinstallaties. Ver koop/reparatie Service Center Texel, 311 777. Skateschoenen vanaf mt. 24, o.a. DC - Globe - Boras bij Amigo Texel. Opruiming Sendra boots 40 t/m 60 euro korting. Div mod. bij Tomahawk. Cadeautje voor uzelf of andere lieve mensen? Weleda verwenmassage in massagestudio res. Califor- më. Info: 316672. Weemoed naar Nostalgie? Kom dan naar Elckerlijc, Burgwal 2. T.k Renault 21 met apk tot aug. 2004 €450,-. Tel. 315605/314916 Cadeautje voor over werkte medewerkers? Massages in res. Califormë 316672 Echtpaar (vr-vr) zoekt dienst-/personeelswoning met bijbehorende werk zaamheden. Alle sugges ties welkom! Mail naar: hennamon@wanadoo nl Replay - Diesel - Cat - schoenen bij Amigo Texel. Het beste Amigo voor je voeten. Knaus caravan bj. '77, al 26 jr. op Kogerstrand. Af te halen €250,-, 06- 51546549 Quinny combi kinderwa gen, compleet €200,-; ge loogde salontafel/deken kist €100,- Tel. 0222- 320807. DVD/CD koopjes op 11/10 op de markt in Den Burg. Edwin Jeans in 3 model len; European Basic, New Newton en London Slim bij Treffers. DVD/CD koopjes op 11/10 op de markt in Den Burg. Gevr. scholieren v a. 14 jr. voor opzetten van tulpen bollen op plastic trays. Bin nenwerk! Tel. 319527. (IM-Texelaartje) Het zeewater stijgt ons tot aan de lippen! We moeten leeg!!! op de nieuwe collecties van: Gaastra, Helly Hansen, Pelle Petterson, R&W, Mat de Misaine, Dubarrv schoenen, enz. Haven 12, Oudeschild Di. t/m za. geopend van 11 00 tot 17.00 uur, zondags vanaf 12.00 uur. maandags gesloten

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3