'iet Zoon koos uit twee opties Gemeentesecretaris van Texel of burgemeester' i Vr V V twee jaar cel na misbruik stiefdochter JT Aanleg Waalder rotonde staat op losse schroeven .TEXELSE COURANT" DIE PETTEN WEB \K NIET HEER NODIG, VOORTQQN GEBRUIK \K GEWOON I irtON KETTING (Zk VWRW6L WN ZOON hiU) ONToohj toes© JO-io-ZOO"5 Als de haan van huis is... Brakestein Klaverjas- kampioenschap Verkoopdag Patstelling gemeente en grondeigenaar Griezelfestijn Bosbouwers uit China op visite VRIJDAG 10 OKTOBER 2003 andagavond tijdens de zitting van Provinciale Staten in irlem hield Piet Zoon zijn mobiele telefoon in de aanslag, acht uur zou de gemeenteraad van de Gelderse gemeente tem bekend maken wie favoriet was voor het burgemeester- Bij goed bericht zou Zoon via zijn gsm op de hoogte den gesteld Terwijl de minuten verstreken en de telefoon if zwijgen, sloeg de twijfel toe. Tot negen uur, toen het ap- aat ineens begon te piepen en er achter elkaar vijftien be lies binnen rolden. 'Ik had al die tijd geen bereik gehad. Moet agaan, de aanstaande burgemeester niet bereikbaar.' voorzitter Van Dijk van de enter vertrouwenscommissie de Ise gemeentesecretaris over het Ie nieuws bijpraatte, begon voor Zoon zi|n finest hour. Felicitaties widen binnen en de pers van Km viel via de telefoon over hem K Zijn stem was live op de lokale Kte horen en de plaatselijke en de Kiale kranten wilden de favoriet dag bezig met vraagstukken over de samenleving. Ik probeer voor de ge meenschap het maximum eruit te halen Zoon vertaalde dat op Texel onder meer in het maken van een voor ambteli|ke begrippen meer dan gemiddeld aantal werkuren. Het is onder meer te zien aan het licht in ziin kantoor, dat niet zelden 's avonds laat nog brandt. Als gemeentesecretaris van Texel bleef Zoon vanaf 1987 tot heden op zijn stek. Het maakte hem tot een door de wol geverfde ambtenaar, die met zijn brede kennis als vertrouwe ling en adviseur van het college van b en w naar algemeen wordt aange nomen een grote invloed heeft op de besluitvorming. Journalisten die we kelijks bij hem aanschuiven voor de presentatie van de openbare b en w- besluiten kunnen zijn invloed wel opmaken uit de aantekeningen van Zoon in de beleidsstukken. Zo frank en vrij als hij spreekt tijdens het ge animeerde persuurtje, zo terughou dend is hij met het doen van open lijke politieke uitspraken over lokale zaken. Dat is niet aan de gemeente secretaris, daarvoor moet de journaille bij de verantwoordelijke bestuurders zijn. Het werken achter de schermen is I. een door de wol geverfde ambtenaar, die met zijn brede kennis als vertrouweling en adviseur van het college van benw naar i wordt aangenomen een grote invloed heeft op de besluitvorming. (Foto Harry de Gnat) vertrouwenscommissie met- in de lijn. 'Texelaar Burgervader tattem', kopte de Stentor, een van de Apeldoornse Courant. Wad maakte melding van een ettend vergulde en blije' Zoon, iet 'erg bijzonder vond om dit te maken'. iurgemeestersambt is al tijden tinge wens van de slagerszoon, zijn twaalfde al in zijn Zeeuwse irteplaats op de publieke tri van de gemeenteraad zat. 'Ik «.tin of meer met lokaal bestuur Uien en hou me het liefst de hele Zoon pendelt tussen de bedrijven door naar Haarlem, waar hij al jaren deel uitmaakt van het provinciaal be stuur. Zijn wat theoretische manier van redeneren maakte hem niet de meest spannende politicus, zijn so lide uitstraling en zijn inzet voor het eiland maakte dat de Texelaar bij ver kiezingen altijd een veelbelovende score haalde. Jaren geleden leek het er zelfs even op dat hij voor de WD als gedeputeerde aan de slag kon, maar toen de Haarlemse politieke rijen zich sloten belandde Zoon als nog in de Statenbanken. typerend voor Zoon, die zijn netwerk in Haarlem en zijn kennis over subsidiestromen in ruime mate ten voordele van Texel liet werken. Het leggen van dwarsverbanden, om schreef hij als een van zijn sterke punten. Het eiland dankt er menig fietspad, rotonde of andere verkeersvoorzienmg aan. Veel Texelaars houden hun hart vast hoe het met het college straks verder moet als Zoon zijn hielen heeft ge licht. Ondanks zijn lange verblijf op Texel (circa 16 jaar), bleef Zoon een man met ambitie. Maar secretaris worden van een grote gemeente zag hij met zitten. 'Dan kom je in grote organisa ties en word je een general manager met een afgebakende functie. Ik hou liever van reuring. Hier kan ik 's avonds om half tien rustig een boer in Eierland bellen over een college- besluit. Een gemeentesecretaris in een grote gemeente doet dat met. Of ik blijf secretaris van Texel óf ik word burgemeester.' Vorig jaar stuurde hij een sollicitatiebrief naar de Zuid hollandse gemeente Dirksland, die op zoek was naar een nieuwe eerste burger. Hij eindigde als tweede op de aanbevelingslijst en haalde het dus net niet. Het weerhield hem er niet verder te kijken 'Ik wilde met in het zuiden en noorden van het land en het drukke westen. En als starter hoef ik natuurlijk niet naar een gemeente met meer dan 40.000 mensen te sol liciteren. Ik heb gekeken naar een gemeente met aantrekkelijke kansen en een mooie woortomgeving. Het op het randje van de Veluwe gelegen Hattem trok zijn aandacht. De profiel schets voor de eerste burger luidde onder meer: ervaring met het duale stelsel, een persoon die meer genera list is dan specialist en iemand die goed kan luisteren naar de bevolking. Eigenschappen die Zoon in zichzelf herkende. Na een zorgvuldige oriën tatie en een bezoek aan de Hanzenstad aan de IJssel postte hij zijn brief. Maar niet voordat hij een balletje had opgegooid bij invloed rijke partijgenoten, onder meer in Den Haag. De lobby waarmee hij Texel al zo vaak profijt had bezorgd, liet hij nu maar eens voor zichzelf werken Toch was het versturen van de sollicitatiebrief voor de hoogste post in Hattem geen formaliteit. Zo'n veer tig andere kandidaten deden het zelfde. Maar het was onder meer Zoon die door de Gelderse Commis saris van de Koningin Kamminga en de chef van Hare Majesteits Kabinet werd uitgenodigd voor een gesprek. Ze gaven zijn naam en die van een beperkt aantal anderen, door aan de vertrouwenscommissie van Hattem. Die trok zich na een gesprek met Zoon voor overleg terug op een ge heime locatie, om te besluiten welke kandidaat ze zouden aanbevelen bij de minister van Binnenlandse Zaken. Maandagavond maakte de gemeen teraad bekend dat Zoon unaniem als favoriet uit de bus was gekomen. Zoon meldde'het goede nieuws aan zijn vrouw Els en zoon Koen, die in Portugal vertoefde. Ook voor hem een verrassing, want hij wist met eens dat pa gesolliciteerd had. In de Statenzaal deed het nieuws snel de ronde. Na afloop van de vergadering maakte de Commissaris van de Ko ningin Harry Borghouts melding van het feit, waarna er applaus uit de zaal opsteeg De felicitatie betekende te gelijk het aanstaande afscheid van Zoon uit Provinciale Staten, waarin hij aan zijn zoveelste periode bezig is. 'Dat ik daarmee moet stoppen, heb ik me vooraf gerealiseerd.' Op het moment dat hij solliciteerde wist hij niet dat er nu een verhitte dis cussie zou zijn over burgemeesters verkiezingen in 2006 en er wordt ge dacht over een collectief ontslag van de zittende burgemeesters. 'Als ik dat wél had geweten, had ik toch gesol liciteerd. Ik deed dat uit volle overtui ging en zal me er voor 100 procent voor inzetten.' Zoon gaat er voorals nog van uit dat hij voor een periode van zes jaar wordt benoemd Kijkend naar de politieke verhoudingen in de Tweede Kamer, verwacht hij niet dat dit omstreden kroonjuweel van D66 het haalt. Als burgemeester komt Zoon terecht in een gemeente van 11.700 zielen, een stuk kleiner dus dan Texel, zeker als het toerisme wordt meegerekend. Met 2.428 hectare Is ook het gebied aanmerkelijk kleiner. Op het gemeen tehuis werken zo'n 60 tot 70 ambte naren. Bestuurlijk is de gemeente deels georiënteerd op Gelderland en deels op Overijssel. 'Een beetje ver gelijkbaar met Texel. We gaan eerst naar de noordkop en komen we er daar niet uit, dan richten we ons op de Friese waddeneilanden. Op het gebied van brandweer en hulpverle ning is Hattem geonënteerd op Zwolle. Er zijn grootschalige samen werkingsverbanden in het onderwijs en op andere gebieden. De samen stelling van de bevolking blijkt uit de samenstelling van de gemeenteraad. Het CDA heeft vier zetels, de Chris ten Unie vier. de Partij van de Arbeid vijf en WD twee. Heet hangijzer in de politiek is onder meer de vraag of de Hanzelijn al dan niet moet worden ondertunneld. Als burgemeester zit Zoon vanaf 1 december de raadsvergaderingen voor, is voorzitter van het college van b en w en heeft wettelijke taken op het gebied van openbare orde, veilig heid en brandweer Daarnaast be kleedt hij als eerste burger een symboolfunctie. Was hij als gemeen- tesecretans geen directe verantwoor ding schuldig aan de bevolking, als burgemeester kan hij zich nergens achter verschuilen. Die verantwoor ding gaat hij graag aan. 'Mijn rol zal vooral zijn om goed te luisteren en me in te leven in de bevolking. Ik kan natuurlijk niet zomaar alles naar mijn hand zetten.' De vraag is of we medelijden moeten hebben met de huidige gemeentese cretaris van Hattem. Gaat de door de wol ge verfde Zoon kritisch over zijn schou der meekijken? 'Nee', is het ant woord, maar Zoon zou het wel op prijs stellen als de secretans hem als klankbord gaat gebruiken. Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 inputten aantrekkelijker maken de houten planken op de put- le vervangen door glasplaten, door moet het water, dat de -schepen vroeger meenamen op leizen, beter te zien zijn. In de fj panelen zouden eventueel ilen en tekeningen over de ge- dems te zien moeten zijn. Bevaarbaar naastgelegen Skilsloot wordt bevaarbaar gemaakt. Menk- 'Het waterpeil zou een meter r moeten worden. Dan slaan we vliegen in een klap. want je kunt Joor ook meer water vasthou- De Skilsloot wordt nu nog in en gesneden door een afwate- sloot van vogelreservaat Butti- r Mieland. Natuurmonumenten n dat het weer één vaarwater It De vereniging heeft haar hoop fit op het Masterplan Water staat dat de afwatenngssloot worden omgelegd. Volgens veld is het een idee om daarna les over de Skilsloot te laten va- Net zoals het vroeger ging.' urmonumenten wil tegelijkertijd Ie Redoute en Lunette, de twee 1en van De Schans, reconstrue- Voorgesteld wordt om vrijko- fe grond van natuurontwikke- Projecten elders op het eiland 'oor naar de Redoute en Lunette 'plaatsen. Tijdens de dijkver- ing in het verleden werden beide grotendeels afgegraven, urmonumenten wil van de Re is een toevluchtsoord refugium planten en dieren maken. De fte zou een transferium moeten ten waar mensen eventueel van Ulo kunnen overstappen op de ze naar Brakestein gaan. Het 9oed zelf moet zoveel mogelijk auto's gevrijwaard blijven. De lute is eigendom van Natuur- umenten, de Lunette is van Iteemraadschap Hollands Noorderkwartier. Menkveld hoopt dat het project in 2005 klaar is. Brakestein werd een paar eeuwen geleden gebouwd door Leendert den Berger. Het huis is verbonden aan de VOC-tijd. Het werd bezocht door of ficieren als Michiel de Ruyter en er werd water ingeslagen uit de Wezen- putten. Aan het einde van de acht tiende eeuw werd het afgebroken, omdat het teveel was vervallen. In 1903 werd het herbouwd op de oude fundamenten. Volgens Natuur monumenten werd niet alles her bouwd. Aan de noordkant van het huis zouden bij opgravingen moge lijk oude fundamenten kunnen wor den aangetroffen. In 1930 werd het huis nog een keer verbouwd. Klaverjassers strijden binnenkort om het Texels kampioenschap. Onder auspiciën van Klaverjasclub Den Burg wordt op vijf vrijdagavonden gekaart in het gebouw van Kotex aan de Abbewaal. Aanvang van de avon den is 20.00 uur. De speeldata zijn 31 oktober, 14 november, 19 december, 30 januari en 27 februari. Per avond zijn er prijzen te winnen en er wordt elke speelavond een verloting gehou den. Na afloop zijn bekers en vlees schotels te verdienen. Opgeven kan tot 21 oktober bij Theo Witte tel. 313704. De zuster- en broederkringen van de doopsgezinde gemeente houden woensdag 15 oktober de jaarlijkse verkoopdag in de Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg. Er worden planten, boeken, kleding en speel goed verkocht, maar ook grammo foonplaten, snuisterijen en zelf gemaakte taarten, koek en jam. Ook worden diverse verlotingen gehou den. De opbrengst van de verkoop dag is bestemd voor de aanschaf van een grootbeeld-TV met videorecor der om te gebruiken op gemeente avonden. Het kruispunt bij De Waal, met daarachter de grond van Jan van der Haas, die deels nodig is voor de aanleg van de rotonde. De aanleg van de rotonde bij De Waal is onzeker doordat de ge meente en grondeigenaar Jan van der Haas het niet eens kunnen worden over de prijs van de grond. Om voor een subsidie van de pro vincie in aanmerking te komen, moet de transactie op 1 december rond zijn. Er zit een gapend gat tussen de vraagprijs en wat de gemeente wil bieden. Er is zelfs sprake van een patstelling. Van der Haas, die duizend vierkante meter grond moet inleve ren, becijfert hierdoor grote financiële schade te lijden. 'Mijn huis wordt €40.000,- minder waard, ik lijd een vermogensschade van €30.000,- en een inkomstenderving van €6.000,-. Verder vreest hij overlast door afrem mend en optrekkend verkeer en van de lichten die 's avonds in zijn huis schijnen. Ook verwijt hij de gemeente ervan een te lichte procedure te heb ben gevoerd. Dat laatste weersprak wethouder Nel Eelman (Grondge bied). 'De aanleg van een rotonde behoort niet tot de speerpunten in het beleid van de provincie, dus kunnen we er als gemeente zelf over beslis sen.' Raadslid Arthur Oosterbaan (Groen- Links) reageerde geprikkeld op de gepeperde schadeclaim. 'Zóveel schade kan ik me met de beste wil van de wereld met voorstellen. Dit is echt onzin. En dat schijnsel van die lampen en dat beetje lawaai weegt echt met op tegen de grote toename van de verkeersveiligheid.' Ook Jan Koolhof (CDA) vond dat het realisme ver was te zoeken. In een poging de boel te lijmen deed Maria van der Spek (WD) een beroep op het sociaal medegevoel van Van der Haas. Die gaf aan in verkeerstechnische en pla nologische zin niet tegen de rotonde te zijn. 'Maar toen ik hier ging wonen heb ik gezegd dat ik wat ik heb nooit meer prijs zal geven. Als dat dan toch moet gebeuren, wil ik wel mijn schade gecompenseerd zien.' Wet houder Corrie Heijne (Financiën) her innerde hem er aan dat de plannen voor de rotonde al bestonden toen hij het nieuwe huis liet bouwen. 'Dat kan wel zijn, maar ik was met van die plannen op de hoogte Wethouder Eelman zit met de kwes tie in haar maag. 'Per 1 december moet duidelijk zijn of de rotonde er komt of met, anders verspelen we de provinciale subsidie van €210.000,-, de helft van de investering. Dan gaat de rotonde niet door. We hebben alle mogelijke moeite gedaan om met Van der Haas tot een akkoord te komen. Maar we kunnen geen extreme finan ciële eisen inwilligen. Dat raad heeft dat ook gezegd.' Aan het verzoek van Van der Haas om een externe adviseur in te schakelen, geeft de gemeente tot dusver geen gehoor gegeven. Anderzijds heeft de grond eigenaar het aanbod om de zaak aan een mediator (bemiddelaar) voor te leggen afgewezen. Mocht het alsnog tot een akkoord komen, dan kan de rotonde na 1 december snel worden aanbesteed. Texelaars die een beetje bangig aangelegd zijn, moeten volgende week woensdag even oppassen in Den Burg. Daar wordt die middag en avond een griezelfestival ge houden. In de Warmoesstraat, Zwaanstraat, Molenstraat, Gravenstraat en op het pleintje voor de bioscoop vinden al lerlei griezelige voorvallen plaatst. Bangige Texelaars die volwassen zijn, kunnen opgelucht adem halen: het festival is voor kinderen bedoeld. En kinderen zijn natuurlijk nooit bang. Er komt onder meer een griezel verhalenverteller, een griezeltheater, griezelmuziek en er lopen griezels als 'de Beul' en 'de Dood' over straat. Alsof het allemaal nog niet erg ge noeg is, waren er ook spoken over de weg. vliegen er heksen rond en draait de bioscoop griezelfilms. Het griezelspektakel is opgezet door res taurant De Texelse Luwte in de War moesstraat- en theatergroep de Zwarte Hond uit Deventer. Cinema Texel, 't Amateurtje, Tessuna Sellaya en Malie en kolder doen ook mee. Het festijn, dat voor kinderen vanaf acht jaar bestemd is, begint om 15.00 uur en duurt tot 21.00 uur Officier van justitie H. Donker heeft woensdag in de Alkmaarse recht bank twee jaar celstraf geëist te gen een 72-jarige man uit De Koog, waarvan acht maanden voorwaar delijk. De man wordt verdacht van jarenlange ontucht met zijn min derjarige stiefdochter. De zaak heeft de tongen op het eiland flink losgemaakt, temeer omdat de verdachte prominent lid was van D66 op het eiland Het seksuele misbruik van zijn stiefdochter, nu een vrouw van 28 |aar, begon in september 1982. Ze was toen zeven jaar oud. Het zou hebben voortgeduurd tot november 1990. Het slachtoffer was op vierjarige leeftijd met haar moeder en broer ingetrokken in de woon boerderij van de man. Ze woonde er twaalf jaar. Toen ze zestien jaar oud was ging ze het huis uit. Pas begin dit jaar deed ze aangifte bij de politie. De man ontkende het misbruik van zijn stiefdochter niet. Hij vertelde dat het meisje seksuele aantrekkingskracht op hem uitoefende. Ook gaf hij toe sexuele gemeenschap met zijn eigen dochter te hebben gehad, toen ze zeventien jaar was Maar van dwang was volgens hem geen sprake. Ook wordt hij ervan beschuldigd vriendin nen van haar onzedelijk te hebben betasten. Een vrouw binnen de afde ling D66 verwijt hem dat hij haar las tig viel. De twee laatste beschuldigin gen sprak hij tegen. De officier van justitie wond er geen doekjes om. Donkers omschreef hem als een 'vieze man', waarvoor 'geen enkele vrouw veilig is'. Uit onderzoek is ge bleken dat de man over 'een zeer dominante en dwingende persoon lijkheid' zou beschikken. Advocaat G. Lieffijn vroeg de recht bank zijn cliënt te veroordelen tot een werkstraf en een voorwaardelijke gevangenisstraf Als bijzondere voor waarde kan dan worden gesteld dat hij speciale therapie moet volgen. Daar is hij inmiddels al mee begon nen. Volgens het voorlichtingsrapport is de man hiertoe 'zeer gemotiveerd'. Lieffijn vroeg de rechtbank er verder rekening mee te houden dat de be klaagde een 'man op leeftijd' is en de strafbare feiten bovendien 'uit een ver verleden' dateren. 'Het slachtoffer heeft, hoe begrijpelijk ook, wel erg lang gewacht met het doen van aan gifte. Dat moet worden meegewogen bij het bepalen van de op te leggen straf', aldus de advocaat. De ver dachte heeft zijn huis op Texel in de verkoop gedaan, omdat hij naar ei gen zeggen niet meer kan terugkeren naar het eiland. In de rechtszaal be tuigde hij spijt voor hetgeen hij zijn stiefdochter had aangedaan. In een eerder stadium van het onderzoek heeft de verdachte aangegeven zelf moord te plegen als hij de gevange nis in moet. De rechtbank in Alkmaar doet op 22 oktober uitspraak. Een groep Chinese bosbouwers heeft gisteren een werkbezoek ge bracht aan Staatsbosbeheer op Texel. De groep komt uit het kust gebied in zuidoost China, in de pro vincie Guangzhou (Kanton). Daar wordt gewerkt aan de bescherming van de mangrovebossen langs de kust. Ze spelen een belangrijke rol bij de bescherming van de kust tegen de gevolgen van orkanen. Van de oor spronkelijke 50.000 hectare resteert nog 15.000 hectare. Het plan is om in 2010 een nieuw mangrovebos aan te planten met een omvang van 60.000 hectare. Het project wordt ondersteund door Arcadis Environ ment, de organisator van de studie reis naar Nederland. Op Texel namen ze onder meer een kijkje in de Slufter en bij natuurontwikkelingsgebied de Haneplas bij De Knm. De Chinezen zijn zeer geïnteresseerd in de manier waarop de lokale bevolking en eco nomie betrokken kunnen worden bij natuurontwikkeling en -beheer.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5