m vdA en GL: debat >ver functioneren ollege van b en w let de fiets vogels lijken op Schorren Ademloze aandacht voor Matthijs Witte Cjroen ^warL- Jexeh in het harL, Meepraten over locatie nieuw gemeentehuis \annen voor post langs dijk Bluesfestival Kolonisten Dirk de Lugt Onderzoek in zedenzaak Definitief besluit hulppost blijft uit TEXELSE^ COURANT SUPER DE BOER erend Cornelis onder licentie Oosterender (43) dood na botsing met tractor Vermiste Chinees op Texel gevonden TBC-onderzoek op De Akker Voorlichting eigen bedrijf ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11820 DINSDAG 14 OKTOBER 2003 r E X E LS E'S'COURANT Losse nummers 0,90 Den Burg stond vrijdag, zaterdag en zondag in het teken van de blues, met - voor de broodnodige variatie - een paar uitstapjes naar soul, rock 'n' roll en cajun. Met als afsluiter zondag avond in de J'elleboog Ana Popovic. Pagina 2 Tactisch inzicht, handelsgeest en soms ook een portie geluk. Dat zijn enkele ingrediënten van het geva rieerde bordspel Kolonisten van Catan. In dorpshuis de Walhoorn in Den Hoorn wordt zondag 23 novem ber het eerste open Texelse kam pioenschap in het spel gehouden. Pagina 5 Dirk de Lugt uit Eierland maakt sinds mei deel uit van de Raad van Beheer van Royal Cosun een coöperatieve multinational met een omzet van €1.4 miljard. Pagina 6 De politie is een onderzoek gestart naar een Texelaar die verdachte is in een zeer recente zedenzaak. In ver band met de privacy van de betrok kenen doet de politie geen enkele mededeling over de kwestie. De betrokken instanties in de cen trale hulpverleningspost hebben nog geen knopen doorgehakt. De stuurgroep, die afgelopen vrijdag opnieuw bijeen kwam, heeft vol gens gemeentesecretaris Piet Zoon nog niet besloten definitief door te gaan of te stoppen met het (kanjer)project. Zoon verwacht dat de definitieve be slissing volgend maand wordt geno men. 'Er moet wel een keer duidelijk heid komen.' De hulpverleningspost aan de Pontweg moet het nieuwe onderkomen worden voor brand weer, politie, ambulance, enkele Texelse huisartsen, de Thuiszorg, het Rode Kruis, de GGD en mogelijk een poliklinische afdeling van het Gemini Ziekenhuis. Volgens Zoon zijn alle instanties nog steeds bij de voorbe reidingen betrokken. De politieke partijen nemen van avond een besluit over het verhogen van het voorbereidingskrediet van €50 000,- naar €100.000,-. Tijdens de laatste commissievergadering Middelen konden de partijen zich al vinden in dat voorstel. De bedoeling is dat alle deelnemers in het project €15.000,- van de voorbereidings- kosten voor hun rekening nemen. Al leen de politie. Thuiszorg en de ge meente (namens de brandweer) hebben dat geld tot nu toe toege zegd. Om stagnatie te voorkomen, neemt de gemeente als kartrekker van het project de voorbereidings- kosten voorlopig voor haar rekening. Mocht het project alsnog worden af geblazen, dan worden de startkosten evenredig verdeeld onder de betrok ken instanties. Dat hebben ze met elkaar afgesproken. De realisatie van de hulpverleningspost kost naar ver wachting in totaal €10.000.000,-. De gemeente is verantwoordelijk voor de kosten van de brandweer. Volgens de begroting moet na realisatie rekening worden gehouden met een jaarlast van ongeveer €214.000,-. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg nLinks en de PvdA willen een baar debat over het functio- van het college van b en w. aar aanleiding van de forse k van Piet Standaart (Texels igj op het college, die hij later id als een misverstand. 'De •r heeft recht op openheid', n Eric Hercules en Arthur srbaan. rgert Hercules en Oosterbaan en zi) eerder dit jaar opmerkin- naakten over het gebrekkig Imeren van het college van b en els Belang deze kritiek weg- ien als 'cabaret' afdeed. Maar Standaart openlijk zijn kritiek >p b en w. ligt volgens de op- epartijen de conclusie voor de dat er sprake is van een ver ensbreuk tussen TB en het col- Het tweetal verbaast zich over en plotselinge ommezwaai van iart. 'Het afdoen als was dit onbedoeld misverstand een gevolg van het duale stelsel beschouwen wij als onzin Het probleem is dat de collegepartijen nog te veel leunen op het college en hun zelfstandige rol met kunnen invullen. De Texelse po litiek heeft met deze affaire weer een deuk gekregen.' Ze noemen het 'uit blijven van consequenties, het niet nemen van verantwoordelijkheden en het schaapachtige zwijgen van het college' schadelijk voor de politiek. De PvdA en GL willen weten of TB vasthoudt aan de kritiek op burge meester Geldorp. 'Is Standaart nog steeds van mening dat zij met altijd respect heeft voor de raadsleden? Beticht hij haar nog steeds van onbe schoftheid?' Andere vragen zijn welke consequenties het college uit de kritiek van TB trekt en wat b en w vinden van de 'Jan Doedelstatus' van de collegepartijen. Hercules en Oosterbaan kaarten de kwestie van avond aan in de gemeenteraad. s krijgen in de toekomst ijk toch de gelegenheid om p de Schorren te bekijken, onumenten heeft plannen kkeld om tegen het talud van ddendijk een observatiepunt leggen, dat met de fiets be- 5i|aar is. ibservatiepunt, dat ongeveer meter lang moet worden, is id halverwege het natuurge- Natuurmonumenten heeft dat gesloten voor voorbijgangers ■oedende en rustende vogels verstoren. De Schorren is een - elrijk gebied, waar onder meer igels op krachten kunnen ko- het fiets-observatiepunt wil monumenten tegemoet ko- an de wens van veel Texelaars isten toch naar de Schorren te kijken. Dat is nu alleen mo- |ti|dens excursies van de orga- Het punt moet worden opge- uit stalen spanten, zeildoek tochten wilgentenen. Bedoe- dat fietsers door uitsparingen wilgentenen naar de vogels n kijken. De constructie komt ilijks boven de kruin uit, waar vogels volgens Natuurmonu- niet in de gaten hebben dat nsen staan te kijken. Het zeil- dat rond de spanten worden wen, moet ervoor zorgen dat 'kers uit de wind staan, bservatiepunt wordt bereikbaar gemaakt door een fietspad flauw te gen het talud te laten oplopen. Op plekken waar fietsers boven de dijk uit zouden komen, worden eveneens wilgentenen geplaatst. Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, eigenaar van de dijk, is akkoord met de plannen, zolang het zeewerend karakter van de dijk intact blijft. Voor waarde is onder meer dat de kruin vrij blijft. Om het fietspad mogelijk te maken, is voorgesteld de kleilaag tij delijk weg te halen, zand aan te bren gen en de klei daarop terug te leggen Volgens beheerder Erik Menkveld van Natuurmonumenten is het plan af hankelijk van financiering. Natuur monumenten, dat er zelf geen geld voor heeft, zoekt subsidieverstrek kers en sponsors om het fiets- observatiepunt mogelijk te maken. Als het er komt, wil Natuurmonu menten er een informatiepunt over het gebied inrichten. I45 Berend Cornelis, die eind 00 in de vaart kwam, ligt aan nt. De licentie van het schip etrokken omdat de AID ver- t dat er met het vermogen e kotter is geknoeid. Schip- or Daalder spreekt dat tegen. De 43-jarige Noordzeevisser Biem van der Vis uit Oosterend is zaterdagochtend om het leven ge komen, nadat hij met zijn auto op de Lancasterdijk tegen een trekker was gebotst. De man was rond 11.45 uur van zijn woonplaats op weg naar Oudeschild toen uit tegengestelde richting een tractor naderde. De 26-jarige be stuurder daarvan sloeg linksaf om het terrein van het loonbedrijf Duinker op te rijden en heeft de snel naderende Een 12-jarige Chinese jongen uit het Gelderse Leuth (bij Nijmegen) is zondagmiddag teruggevonden op Texel. De jongen werd sinds vrijdagmiddag vermist. Een vrouw van eveneens Chinese afkomst werd aangehouden. De politie, die haar voor verhoor mee nam naar Nijmegen, verdenkt de vrouw ervan de minderjarige jongen aan het bevoegd gezag te hebben De 10-jarige Matthijs Witte uit Den Burg is vrijdag uitgeroepen tot voorleeskampioen van de Jozefschool in Den Burg. Drie juryleden oordeelden unaniem dat hij een aangrijpend gedeelte uit Alleen op de wereld in het juiste tempo en de vereiste nu ance had voorgedragen, waardoor hij uitstekend contact had met zijn publiek. Matthijs mag zijn talent nu tonen in de kwart finale die in Den Helder of Schagen wordt gehouden. De Jozefschool was één van de scholen die zich hadden aangemeld voor de jaarlijkse Nationale Voorlees- wedstrijd, een initiatief van de Stich ting Lezen en georganiseerd in sa menwerking met Stichting CPNB en de Vereniging van Openbare Biblio theken. De bedoeling is om op deze manier de belangstelling voor het voorlezen aan te wakkeren en daar mee de interesse voor lezen en boe ken in het algemeen. Vorig jaar deden bijna 2900 scholen mee. De meeste maken de voorbereidingen voor de wedstrijd tot onderdeel van het lees onderwijs. Elke deelnemende school moet één winnaar leveren, afkomstig uit groep 7 of 8. Aan de finale van de Jozefschool, die werd gehouden in de centrale hal voor publiek van eigen leeftijd, werd meegedaan door acht kandidaten. Naast de winnaar waren dat Laura Nieuwenhuis, Linda Vlaming, Amber de Wolf, Bas Bakker, Cinthia Hollen- berg, Thera Tjepkema en Ralph van der Brink. De jury stond onder voor zitterschap van schrijfster Joyce Pool en bestond verder uit Maaike Vonk van de Openbare Bibliotheek en leer kracht Iris Vermeulen. (Foto Harry da G raaf) is een eurokotter, wat betekent En motorvermogen van maxi- 300 PK is toegestaan. Voor de achtereenvolgende week ligt chip in de haven van Oude- l omdat er zonder licentie niet "orden gevist. Welke verden- te AID precies koestert, blijft 'snog onduidelijk. De AID hult n stilzwijgen en Daalder ont- zich van commentaar. 'Ik kan vertellen dat het erg gecompli- ligt. Het houdt verband met de geling van de afstelling van de Volgens ons is die goed, maar 3 denkt daar anders over. Daar- 'ebben we al een tijdje een pit- fecussie. Vandaag (gisteren, 'ebben wei er met een man van 0 de hele dag over zitten pra- ont we willen zo snel mogelijk Ee Elke dag die we aan de kant 'fOSt ons geld. Hulpverleners in actie bij het tragische ongeval op de Lancasterdijk. Kinderen, leerkrachten en hulp- ouders van protestants-christe lijke school De Akker in Oosterend worden volgende week gecontro leerd op de eventuele aanwezig heid van tuberculose. Dat gebeurt donderdag 23 oktober onder schooltijd. Het onderzoek wordt gehouden om dat bij de zaterdagnacht overleden directeur Elias Hordijk is vastgesteld dat hij aan TBC leed. De school nam daarna direct contact op met de GGD in Den Helder De ouders van de on geveer honderd leerlingen zijn giste ren per brief op de hoogte gesteld. De GGD komt dinsdag 21 oktober, als de herfstvakantie weer voorbij is, naar de school om een informatie bijeenkomst over de ziekte te geven. De gezondheidsdienst wil ook men sen met wie Hordijk nauw contact onderhield onderzoeken. Het team van de Akker laat weten dat het met nodig is om in paniek te raken Texelaars krijgen maandag 20 ok tober de kans zich in een vergade ring van de raadscommissie Grondgebied uit te spreken over de locatie van een mogelijk nieuw gemeentehuis. Volgens het college van b en w staan alle mogelijkhe den nog open. De gemeente is niet van plan om al met de discussie over de eventuele invulling van de Groeneplaats te be ginnen. Tijdens de hoorzitting over het raadhuis die begin juli werd ge houden, zeiden meerdere belang stellenden dat de invulling van de Groeneplaats eigenlijk aan de discus sie over het nieuwe raadhuis zou moeten worden gekoppeld De pro jectcommissie, bestaand uit burge meester Joke Geldorp, gemeentese cretaris Piet Zoon. alle zes de fractievoorzitters en enkele ambtena ren, houdt echter vast aan het stand punt om de discussies over een nieuwe gemeentehuislocatie en de Groeneplaats gescheiden te houden Volgens de commissie lopen ze an ders door elkaar. De discussie over de Groeneplaats wordt pas opgestart als een besluit is genomen over de toekomst van het raadhuis. Daarvoor zijn vijf locaties in beeld het oude A-veld van SV Texel achter het parkeerterrein aan de Emmalaan, het parkeerterrein zelf. de ijsbaan aan de Emmalaan. de hoek Elemert/Emma- laan (nabij het skatepark) en de locatie Elemert nabij de vijver en het busstation. Tijdens de hoorzitting werd de hoek Pontweg/Keesomlaan als zesde aan het rijtje toegevoegd De voorkeur van de politieke partijen gaat uit naar het oude A-veld of even tueel de ijsbaan. Burgemeester en wethouders hebben het oog laten vallen op het oude A-veld. Het col lege vindt de ijsbaan minder geschikt, omdat bij bouw op die plaats groen zou moeten wijken en er elders plek voor een nieuwe ijsbaan moet wor den gevonden. De hoek Pontweg/ Keesomlaan valt af voor het college, omdat die plek in het concept-be stemmingsplan voor Den Burg is aan gewezen voor woningbouw. Ook vormt de verkeersdrukte een obsta kel. Volgens het college staat echter al les nog open. Mensen die op 20 ok tober willen inspreken, kunnen zich opgeven bij Marjan Nicolay (tel. 362234 of 362174). Aanmelden voor het begin van de vergadering, die om 20.00 uur begint op het gemeente huis, is ook mogelijk. Schriftelijke reacties kunnen aan Henk Pennmgs worden gericht. Een week later, op dinsdag 28 oktober, neemt de ge meenteraad een definitieve beslis sing over het nieuwe raadhuis tijdens de behandeling van de begroting voor 2004. Volgens die begroting kost een nieuw gemeentehuis ong. €13.000.000,-. Omgerekend is dat een jaarlast van €642.387,- Het college wil die kosten dekken door onder meer de onroe rend zaakbelasting vier jaar lang met twee procent extra te verhogen (op brengst €177.000,-) Daarnaast wil het snijden in het aantal arbeidsplaat sen op het raadhuis (opbrengst €100.000,-). De rest van de jaarlast (€365.387,-) wil het college ten laste brengen van het budget voor de kanjerprojecten. automobilist nooit gezien. Laatstge noemde heeft nog hevig geremd, maar toch kwam de bijna frontale botsing met de trekker zo hard aan dat de auto aan de voorkant volledig in elkaar werd gedrukt. Van der Vis liep daarbij fatale verwondingen op en zat bekneld in het wrak. Nog voor dat de brandweer de auto had open geknipt om het slachtoffer te bevrij den, werd medische hulp met reanimatie verleend. Ook werd gehol pen door personeel van de te hulp geroepen traumahelikopter. De lang durige pogingen mochten echter met baten. Nog voordat hij naar het zie kenhuis kon worden vervoerd, be zweek de man aan zijn verwondin gen. onttrokken. Volgens de politie ligt de oorzaak van de vermissing in de fa miliaire sfeer Een voogdij-instelling heeft zich over de jongen ontfermd Nadat de jongen als vermist was op gegeven. hielden tien rechercheurs zich met de zaak bezig Er werden dertig getuigen uit onder meer de buurt van Leuth gehoord De Kamer van Koophandel Noord west-Holland geeft dinsdagavond 16 december in Den Helder een voorlichtingsavond voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen De Kamer geeft praktische informatie over wat er zoal komt kijken bij het starten van een eigen zaak. Aan de orde komen ondernemingsvormen, marktbehoefte, financiering, verzeke ringen en de rol die de Kamer van Koophandel kan spelen De bijeen komst is bestemd voor zowel onder nemers die nog plannen hebben als ondernemers die net zijn begonnen. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Deelname kost €30,-. het aantal plaatsen is beperkt. Voor meer informatie tel. 0223-685450 of www. alkmaar.kvk.nl. (Foto Harry do Graaf)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1