Eer om op bluesfestival te mogen spelen HL :Ai SiXPh 1 2 'De piano stond bij hem in de klas' Bik F amilieberichten Bier gepromoot met echte bok teso .TEXELSE COURANT' ^kL In Memoriam Film Matilda in Cinema Texel Rommelmarkt Den Hoorn Agrarisch natuurbeheer Anonieme brief Agenda Hoogwater te Oudeschild - Colofon Flessenpost DINSDAG 14 OKTOBER 2003 'Jongens, een shuffle in A en dan jetsen we de mondharmonica ertussen.' De zanger/gitarist van Tanning Blues, topact in De Pilaar, zet keihard in, waarna het kleine café zich vult met geluid. Praten kan alleen als je er drie dagen een schorre keel voor over hebt. Den Burg stond vrijdag, zaterdag en zondag in het teken van de blues, met - voor de broodnodige varia tie - een paar uitstapjes naar soul, rock 'n' roll en cajun. Met als afsluiter zondagavond in de J'eileboog Ana Popovic, die bij ve len een verpletterende indruk ach terliet. Vooral zaterdag is het dringen gebla zen om een plaatsje in één van de vele cafés te veroveren. Niet alleen een groot deel van Texel was uitge lopen, ook veel bluesliefhebbers van de overkant zijn een weekendje over gekomen. Over gebrek aan belang stelling hebben de kroegbazen én de organisatie met te klagen. Texel Blues is een begrip en het lijkt wel alsof het elk jaar leuker wordt. Niet alleen de muziek, ook het praatje met vrienden en bekenden uit het verleden Want wanneer kom je die nu nog in het uitgaansleven tegen? Een rondje langs de kroegen levert geen tegen vallers op. Een compliment aan de organisatie, die dankzij de enorme reputatie van het festival kan kiezen uit een keur aan bands. Het is tegen woordig een eer om er te mogen spe len. Wat onvermijdelijk bijdraagt aan de kwaliteit is dat de organisatie met mannen als Jan Koomen en Jeroen Dros zelf wellicht de grootste liefheb bers in huis heeft. De Pilaar is een van de cafés waar het bomvol is. De band in een hoekje, de toetsenist die zijn keyboard maar op de bar heeft gezet, riskant dichtbij de spoelbak. De versterkers voluit open rokende muzikanten, een karakteris tiek beeld van een bluesband. Het publiek geniet. Een heel ander beeld is vrijdagavond te zien in Question Plaza, waar bluesmuzikant Byther Smith (71voor zijn optreden aan het relativeren slaat. 'Er is ook nog wat anders dan de blues. Je kunt er een hele wereld omheen bedenken, maar voor mij is het gewoon werk, zoals een ander naar kantoor gaat. Ik heb nu 49 jaar opgetreden en ik denk dat voor mij de tijd komt om er mee te stoppen. Ik wil met worden zoals col lega's die doorspelen tot hun dood. Ik ben getrouwd, heb zes dochters en zeven kleinkinderen.' Opmerkelijke woorden uit de mond van een man die is aangeprezen als de 'levende legende' van de Chica- go-blues, die nog heeft gespeeld met beroemdheden als Muddy Waters en Howlin' Wolf. Ook de man die in zijn muzikale loopbaan al een keer of 35 de wereld is rondgereisd. Wie hem vóór zijn optreden rustig aan een ta feltje ziet zitten, herkent in hem met een doorgewinterde bluesgitarist. Onberispelijk in het pak, gelakte schoenen en een gezond, strak ge laat, dat afsteekt bij de gegroefde verschijning van leeftijdgenoten uit de blues. 'Nooit van mijn leven heb ik een druppel gedronken, nooit een sigaret gerookt of tabak gepruimd. Nooit gewild en nooit nodig gehad.' Ook geen opgefokte muzikant die zich in de kleedkamer oplaadt voor een optreden. 'Niks voor mij. Laat mij maar hier zitten en een beetje naar i 1 Ana Popovic veroverde de bezoekers van het afsluitende concert in de J'eileboog. die vrouwen kijken. Ik geniet er van, maar het blijft werk.' Als de bescheiden ogende zeventiger na middernacht het podium bestijgt, lijkt hij een gedaantewisseling te on dergaan. De gitaar voor de buik, de vingers dansend over de snaren en de spotlights op hem gericht. Alsof de 'legende' tot leven is gekomen vult hij met z'n tijdelijke begeleiders van de Sunset Travelers uit Utrecht de zaal met blues. Onmiskenbaar uit het oude Chicago. Maar als het verras singseffect is weggeëbd en het op treden een nummer of vier, vijf oud is, is de passie verdwenen en gaat het optreden op routine verder. Het blijft tenslotte werk... Zaterdagavond zien velen uit naar het optreden van Kaz Lux en zijn legen darische band Brainbox, die vele tientallen jaren furore maakten en ook geziene gasten waren op Texel. Lux staat bekend om zijn karakteristieke stemgeluid, waarmee hij in één ogen blik een paar octaven hoger kan schakelen. Liefhebbers tonen zich onder de indruk van het solo-optre den aan het begin van de avond, waarna het wachten is op zijn aantre den met Brainbox. Mannen op leef tijd, de gitarist met sneeuwwit haar, maar de lokken van Lux zijn nog op vallend zwart. Ze vertolken klassie kers als Summertime en Reason to Believe, maar spelen ook 'typische' Brambox-nummers. Jammer is dat de getalenteerde stem van Lux een beetje ten onder gaat in het gitaar- geweld Texel Blues wordt afgesloten met een bijzondere act. In discotheek de J'eileboog treedt zondagavond de 27-jarige Ana Popovic op, een frêle dame die bij de eerste oogopslag vooral opvalt door haar lange krul lende lokken, de leren heupbroek die om haar billen spant en de gewaagde bloesjes, waarvan het exemplaar na de pauze haar navel vrij laat, Bij het songfestival of een missverkiezing zou ze niet uit de toon vallen. Maar al direct na het begin van haar optre den wordt duidelijk dat de geboren Joegoslavische zeker niet van haar fraaie uiterlijk afhankelijk is. Ze ont popt zich tot een virtuoze gitariste met een krachtige stem, die niet al leen blues op haar repertoire heeft, maar zich net zo vrij voelt in jazz. rock en allerlei (ingewikkelde) mengvor men. Grappig om te zien is dat ze - zich zeer bewust van haar vrouwelijke charmes - er duidelijk op uit is te be hagen, maar zich ondertussen met stoort aan de verwachtingen die de bezoekers van een bluesfestival mo gen hebben. Zo brengt ze de zaal het ene moment met een spetterende blues en gierende gitaamfs in grote staat van opwinding, om te vervolgen met een mix van experimentele jazz en voortdurend veranderende ritmes uit haar homeland, de Balkan. 'Wie er niet van houdt, kan maar beter alvast naar buiten gaan', waarschuwt ze voor ze aan het nummer begint. De toeschouwers in de J'eileboog laten zich na enige aarzeling volledig veroveren en genieten met volle teu gen. Onder hen ook opvallend veel collega-muzikanten, die hun bewon dering niet onder stoelen of banken steken. Helemaal verrassend is dat met, want Popovic, die wordt bege leid door een uiterst vakkundig trio (op drum, bas en hammondorgel) werd een paar jaar geleden al be geerd door de organisatie van Texel Blues en is in de tussentijd uitge groeid tot een veelgevraagd artieste, die geregeld door Europa en Amerika toert en hard op weg is een maatje te groot te worden voor het festival op Texel. In de aankondigingen werd ze voorzichtig vergeleken met Bonnie Raitt, maar gezien haar veelzijdigheid als gitariste, zangeres en componiste én haar drang om te experimenteren doet ze meer denken aan Jimi Hendrix, een artiest die ze zelf zeer bewondert. Het is alleen lammer dat Popovic haar show in de J'eileboog moet ge ven, De discotheek in de Kantoor straat is weliswaar knus, maar ook erg snel vol en de bezoekers die géén plaatsje voor het podium hebben kunnen vinden, kunnen het podium met zien. De organisatie had het graag anders gezien en Popovic op zaterdag als hoofdact in Question Plaza laten optreden. Maar het agent schap van de artieste besliste anders en gaf de voorkeur aan een lucratief optreden in Duitsland, waardoor al leen de zondag nog restte om op Texel acte de presence te geven. Het zij zo. En het geeft de toeschouwers die er wél zijn later wellicht nog eens stof voor een sterk verhaal, als de faam van Ana Popovic tot ongekende hoogten is gestegen en zij kunnen zeggen dat ze de grote ster met een handvol andere Texelaars nog eens hebben zien optreden in de J'eileboog... Gerard Timmerman en Joop Rommets Een man die geboren was voor zijn vak. Zo kan directeur Elias Hordijk van protestants-christelijke basis school De Akker in Oosterend wor den getypeerd. Hordijk overleed afgelopen zaterdagnacht zeer on verwacht op 57-jarige leeftijd. Bijna vijfentwintig jaar was Hordijk verbonden aan de Oosterender school. Hij trad in 1979 in dienst als hoofdonderwijzer van de toenmalige School met de Bijbel. Voordat hij naar Texel kwam, werkte Hordijk bij een school in Pernis. Zijn collega's roemen hem om de gedrevenheid waarmee hij zijn leerlin gen les gaf. 'Hij gaf kinderen de ruimte om ontdekkend te leren. Hij nam de leerlingen graag mee naar buiten om les te geven over de na tuur. Ook was hij graag met muziek bezig. De vieringen op school waren mede biizonder, doordat zijn leerlin gen met elkaar voor de muzikale omlijsting zorgden. De piano stond bij hem in de klas en werd dagelijks ge- bruikt. Hij heeft veel kinderen geïnspi reerd tot het maken van muziek.' In zijn vrije tijd kon hij genieten van zijn volkstuintje en was hij organist bij de SamenopWeg-gemeente Daar naast was hij veel met zijn school bezig. Hij woonde ernaast, liep bui ten schooltijd regelmatig even binnen om nog wat te regelen en tussendoor hield hij een oogje in het zeil op het schoolplein. Door zijn werk en zijn hobby's was hij een bekend gezicht in het dorp. Bijna een generatie groeide op met mees ter Hordijk, die altijd les heeft gege ven in de hoogste groepen. Onder de leerlingen was hij geliefd, vanwege zijn geheel eigen wijze van lesgeven. 'Als kinderen spullen mee naar school namen, zoals een opgeviste mammoetkies of een voor hen bijzon dere steen, dan werd er een mooi verhaal bij verteld en kreeg het voor- Elias Hordijk was graag met muziek bezig. (Foto archief Texelse CourantI werp een mooi plekje. Dat resul teerde in een klaslokaal vol spullen en materialen.' Binnen het dorp en in de onderwijswereld is zijn overlijden hard aangekomen Veel collega's werkten al jaren met hem samen. 'Hij wist altijd een prettige, veilige sfeer te creëren.' Hordijk was al enkele weken ziek. Afgelopen vrijdag stuurde de school nog een brief aan de ouders waarin stond dat donderdag uit onderzoek was gebleken dat hij aan de ziekte van Crohn (een infectieziekte in de darmen) leed. ledereen was toen nog opgelucht, omdat er geen sprake was van een levensbedreigende ziekte en hij kon gaan herstellen. Dat mocht echter niet zo zijn. Elias Hordijk wordt vrijdag begraven. Om 13.00 uur begint de dienst in de Maartenskerk. Ouders die zich niet om haar bekom meren en een schoolhoofd dat niet anders dan bruut en wreed is. De kleine Matilda moet in de gelijkna mige film, naar het verhaal van de vermaarde Roald Dahl, soms alle zei len bijzetten om zich staande te hou den. Hoe ze dat doet is woensdag middag te zien in Cinema Texel De bioscoop heeft in het kader van het Griezelfestival in Den Burg de film speciaal op programma gezet. De kleine Matilda, die gezegend is met veel meer intelligentie dan de rest van haar familie bij elkaar, wordt door haar vader naar een school gebracht waar een directrice op tirannieke wijze de leerlingen onder de duim houdt. Kinderen die ook maar even ondeugend zijn of niet luisteren, wor den zonder pardon uit het raam ge gooid of opgesloten in een klein be nauwd hok Als Matilda ontdekt dat ze over bijzondere gaven beschikt, weet ze samen met juf Honey het tij te keren. De voorstelling begint om 16.00 uur. De entree bedraagt €3,50. Het Griezelfestival, dat gehouden wordt in de Gravenstraat, Molen straat, Zwaanstraat, Warmoesstraat en op het pleintje voor de bioscoop, duurt van 15.00 tot 21.00 uur. Bij de schuur vam Axel Lap aan de Witteweg bij Den Hoorn vindt zater dag een grote rommelmarkt plaats. In en rond de schuur staat een grote verscheidenheid aan artikelen uitge stald, waaronder meubels, boeken, speelgoed en electrische apparaten. Er worden oliebollen verkocht en er is een knusse koffiehoek ingericht. De markt duurt van 9.00 tot 14.00 uur. Mensen die een handje willen helpen bij het opbouwen en afbreken van de markt zijn welkom. Hoewel het aan bod groot is, kan de marktcommissie nog 'nieuwe' spullen gebruiken Daarvoor kan contact worden opge nomen met Ferry Zwanenburg, tel. 319272. De vorige markt, waar alleen meubels werden verkocht, heeft op 27 sep tember €1500,- opgebracht De vereniging voor agrarisch natuur beheer De Lieuw houdt vrijdag ochtend een voorlichtingsbijeen komst in hotel De Lindeboom in Den Burg. Onderwerp is de nieuwe beheersovereenkomst, die met in gang van 1 januari 2004 van kracht wordt. De bijeenkomst, die wordt gehouden van 9.00 tot 13.00, is ook voor niet-leden toegankelijk De redactie vraagt de afzender van een ingezonden brief, waarin wordt gereageerd op een brief van Joop Groen, zich bekend te maken. Groen schreef de brief naar aanleiding van het artikel over veranderingen op Texel. Zonder naamsvermelding wor den ingezonden brieven niet ge plaatst. Vertegenwoordigers van Heine- ken, Brand en Amstel waren don derdag op Texel om de bokbieren van hun brouwerijen te promoten. Diverse cafés in Den Burg werden aangedaan. Een oude wagen van het Agrarisch en Wagenmuseum en een bok van Piet Bakker van de Waddel werden een tijdje geleend om de promotie extra kracht bij te zetten. Het was de eerste keer dat de drie Dinsdag 14 oktober In EcoMare begint om 14.00 uur het kinderprogramma 'zeehond binnenstebuiten' voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave vooraf bij EcoMare, tel. 317741 Vanaf 19 30 uur vergadert de ge meenteraad in het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg. Reikimaster Greetje Koster geeft vanaf 20.00 uur op het adres Bern- hardlaan 104 in Den Burg een le zing over reiki. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. In Tusse de Banke aan de Groene plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Historische Vereniging. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een duo voorstelling met Renée van Bavel en Roue Verveer. Toegang €12,50. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 13.30 uur), Knorre tje (14.00 uur), American Pie 3 (16.00 uur), Lizzy McGuirre (16.15 uur), Bad Boys 2 (18.30 en 21.45 uur) en Phileine zegt sorry (19.00 en 21.30 uur). Woensdag 15 oktober In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 13.30 uur), Knorre tje (14.00 uur), American Pie 3 (16.00 uur), Lizzy McGuirre (16.15 uur), Bad Boys 2 (18.30 en 21.45 uur) en Phileme zegt sorry (19.00 en 21.30 uur). Donderdag 16 oktober In EcoMare begint om 14.00 uur het kinderprogramma 'zeehond binnenstebuiten' voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50, opgave vooraf bij EcoMare, tel. 317741. In Buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een Dl. 14 11.14 en 23.30 u. Wo. 15 11.37 en 23.47 u. Do. 16 12.00 en - u. Vr. 17 en 12.07 u. Za. 18 0.20 en 12.40 u. Zo. 19 1.30 en 14.00 u. Ma. 20 2 44 en 15.14 u. Dl. 21 4.10 en 17.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 19 oktober op om 8 10 uur en gaat onder om 18 37 uur, 18 oktober laatste kwartier. klaverjasdrive. Deelname €1,50. In Cinema Texel draaien De Kar leon (aanvang 13.30 uur), Kno tje (14.00 uur), American Pi, (16 00 uur), Lizzy McGuirre (16 uur), Bad Boys 2 (18.30 en 21 uur) en Phileine zegt sorry (19 en 21.30 uur). Vrijdag 17 oktober In Cinema Texel draaien De Ka leon (aanvang 13.30 uur), Knor tje (14.00 uur), American Pii (16.00 uur), Lizzy McGuirre (16 uur), Bad Boys 2 (18.30 en 21 uur) en Phileine zegt sorry (19 en 21.30 uur). Bij te verwachten grote drukte veerdienst Teso een extra boe en verzorgt dan elk half uur i afvaart. Dat gebeurt vrijdag 6.35 uur vanaf Texel tot 20.05i vanuit Den Helder. Desonde moeten automobilisten vanaf Te tussen 9 00 en 15.00 uur reken houden met een half uur tot uur wachttijd. In Den Helder» den wachttijden verwacht tus; 13.00 en 17.00 uur. Meer mfom tie kan worden verkregen via 0222-369600 of via de web www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bi/; Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantn Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02f Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze adtfertentiecont/octen en aanbted-nqen i toe zgn van toepassing do Regelen voor hat Adverts vrezen van de Stichtlnfj ROTA. gevestigd te Amste zoals gedeponeerd t»i de Kamer van Koophandel r brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 exemplaar van de Regelen voor het Advertent* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (autom» Per jaar 62,70 60,70 (automat Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voa afloop van de abonnementsperiode Opvarenden van schepen van de bruine vloot gooien regelmatig flessenposten overboord. Ze bevat ten een ansichtkaart met daarop de afbeelding van het schip en achterop de naam van de afzender. Ze worden met enige regelmaat gevonden langs de dijk, bijvoorbeeld door Jaap Bak ker uit Oudeschild. Omdat het zo vaak gebeurt, maakt hij er nooit mel ding van. Maar de flessenpost die hij onlangs aantrof vond hij zo bijzo dat hij ermee naar de redactie st 'Hij is gepost door twee Brazilia kinderen.' Het toeval wilde dat ker een Braziliaanse kent, die he het spoor van de afzenders 2 woonachtig in Recife in Brazil» heb ze een brief geschreven enk keurig antwoord', toont hij een van Janaine en Gabriel Gerdert een bedankbrief en visitekaartjes de ouders. brouwerijen, die onder het Heineken- concern vallen, een zware delegatie naar het eiland stuurden. Volgens een zegsman had dat echter niets van doen met het bokbier dat de Texelse bierbrouwerij maakt. De promotietoer was voor diverse horeca-onderne- mers een gelegenheid om elkaar even te ontmoeten. Dat gebeurde onder meer in cafe De Zwaan. Frans Pieterse zorgde voor muzikale bege leiding. (Foto Jeroen van Hottum) Loof de Here, mijn ziel Psalm Zeer plotseling is overleden onze unieke man vader en schoonvader Elias Cornelis Hordijk Zoon van Cornelis Hordijk en Anna Klaasje van Lu 11 oktober 1946 t 12 oktober 2(X Sterker dan de dood is de liefde. Corrie Hordijk-Kost Anneke en Laurens Corina Gerie Kotterstraat 3 1794 BD Oosterend-Texel Elias is thuis. Woensdag 15 oktober is er van 19.00 tot 20i uur gelegenheid tot condoleren in de Maarte' kerk, Kerkstraat 2 te Oosterend. We nemen afscheid van Elias op vrijdag 17 ofc ber om 13.00 uur in bovengenoemde kerk. waar we hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats de Algemene Begraafplaats aan de Achtertune Na afloop van de begrafenis kunt u de fam ontmoeten in dorpshuis De Bijenkorf, Muld straat 37. Byther Smith tijdens zijn optreden in Question Plaza. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2